LEIDSCH DAGBLAD Regen met zuurgraad van azijn EXTRA DAGVERS VMI DE PERS! Ruim zes jaar cel voorcatamaran moord Nog overlevenden gevonden in Spitak OV-kaart voor bedrijven Demmenie Zakelijk gesprek VS-PLO AUTQUflEESfflSKERK Zaterdag 17 december 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38809 Prijs fl. 1,20 Zware straf voor Rotterdams meisje verrast Italië ROME (GPD) - Tegen alle ver wachtingen in heeft de Italiaanse kinderrechtbank van Ancona gis teren de 16-jarige uit Rotterdam af komstige Diane veroordeeld tot zes jaar en zes maanden gevangenis straf. 'Het meisje van de catama ran' wordt er van beschuldigd sa men met haar 34-jarige Italiaanse vriend, bijgenaamd Pipo uit Mil aan, de vrouwelijke schipper An- narita Curina te hebben vermoord. Het tweetal had deze zomer een catamaranzeiljacht gehuurd om een tocht te maken naar Polynesië. Een tiental dagen na het vertrek van de catamaran uit de Italiaanse haven van Pesaro, werd echter het lijk van de schippersvrouw door een vissersboot uit het water ge haald. 'De kleine Lolita heeft gemoord, maar eigenlijk is ze onschuldig' en 'Het engelmeisje is van haar wil be roofd door playboy Rambo', zo luidden de krantenkoppen in de af gelopen dagen. Tijdens het proces, dat afgelopen dinsdag is begonnen, vroeg de openbare aanklager na melijk om vrijstelling van strafver volging, omdat (zoals ook de psy chologische rapporten bevestig den) Diane het slachtoffer is ge worden van het psychologisch overwicht van haar vriend. Op het moment van de moord zou ze niet toerekeningsvatbaar zijn geweest. "Als je van me houdt, dan moet je haar vermoorden", zo zou Pipo tegen zijn jonge vriendin hebben gezegd. Het meisje heeft de schippersvrouw een messteek toe gebracht. Maar het karwei werd op de catamaran afgemaakt door Pipo zelf, die de schippersvrouw met een hakbijl de schedel in sloeg. "Ze was niet in staat om zich te verzetten tegen de wil van haar vriend", zo was het psychologisch rapport van de rechtbankdeskun- dige bij de gang van zaken bij de moord. In de volle vier jaar die de verhouding tussen de jonge Rotter damse en de man heeft geduurd, zou het meisje gereduceerd zijn tot een "volledig afhankelijk kind". De uitspraak van gisteren waar bij de rechter de Rotterdamse ech ter wel degelijk toerekeningsvat baar verklaarde en haar veroor deelde voor moord met voorbe dachte rade, heeft nu in Italië het nodige stof doen opwaaien. De uit spraak kwam dan ook onverwacht. De rechter sprak donderdag tij dens een persconferentie nog ver- goeilijkend over het meisje. Vol gens hem had ze hele lieve, begrip volle ouders, maar in hun aardig heid "hebben ze waarschijnlijk de fout begaan hun dochter niet voor te bereiden óp het feit dat naast het goede nu eenmaal ook het kwade bestaat". Het kleine meisje zou met open ogen in de val zijn gelopen van "de verliefde man die haar spannende avonturen voorspelde op de wereldzeeën", zo analyseer de de rechter. Tijdens de lange persconferentie leek het erop alsof de rechter het publiek wilde voorbereiden op een vrijspraak van Diane. "Ik zou wil len dat de mensen het begrepen", zei Perucci. "In deze geschiedenis moeten we afdalen tot in de diepste kronkels van de geest. En boven dien", zo voegde hij er aan toe, "wordt bij onze rechtbank onge veer eenderde van de minderjari gen die een misdaad hebben be gaan, vrijgesproken omdat ze gees telijk nog onvolwassen zijn". "Daarom was de uitspraak van rechter Perucci gisteren een grote verrassing. "Deze geschiedenis zal nog een staartje krijgen", zo kon digde het Italiaanse journaal gister avond alvast aan. De advocaat van de Rotterdamse en ook het open baar ministerie hebben inmiddels laten weten dat ze tegen de uit spraak in hoger beroep gaan. UTRECHT (GPD) Door ernstige luchtverontreiniging is gisteren in het westen en midden van ons land regen geval len met een zuurgraad gelijk aan die van azijn. Naar aanlei ding van klachten van wandelaars en fietsers over prikke lende ogen en huid deed de Utrechtse politie metingen, die uitwezen dat er voor het eerst letterlijk zure regen viel. Dé met zeer hoge concentraties zwaveldioxyde vervuilde lucht was volgens een woordvoerder van - het KNMI in De Bilt met een wes- Een Armeeiise warmt zich bijeen tenwind hoogstwaarschijnlijk uit vuurtje in een van de geimprovi- Groot-Brittanië aangevoerd. In de seerde kampen voor mensen die als omgeving van Leiden zijn er geen dje ai- omgeving klachten bij de politie binnengeko- delijk gaven de metingen in Utrecht uitsluitsel. Het KNMI ver wacht dat met een naar het noord westen krimpende wind de zure wolken boven ons land zullen weg trekken. MOSKOU (DPA/ANP/Rtr) - De Sovjet-autoriteiten hebben beslo ten nog even te wachten met het met de grond gelijk maken van de verwoeste Armeense stad Spitak. Dit heeft te maken met het feit dat, ruim een week na de aardbeving, nog drie mensen levend ónder het puin vandaan zijn gehaald. De autoriteiten besloten woens dag dat Spitak, dat grotendeels is verwoest, niet zou worden her bouwd. Sloopploegen kregen de opdracht de stad met de grond ge lijk te maken. Maar zij moeten nu tot nader order hun werk staken, omdat zich kennelijk nog levende mensen kunnen bevinden onder de puinhopen. Het zoeken gaat door tot er absoluut geen hoop meer is, heeft woordvoerder Gera- simov van buitenlandse zaken in Moskou verklaard. Het dodental als gevolg van de aardbeving stellen de autoriteiten Aanvaring tussen Brits en Nederlands schip SAN JU AN (AFP) - Een Brits schip, de Wishing Star, is vóór de kust van Puerto Rico donderdag nacht gezonken na een aanvaring met het Nederlandse container schip Nedlloyd Van Noork. Dit heeft de Amerikaanse kustwacht vrijdag bekendgemaakt. Alle be manningsleden van de Wishing Star konden aan boord van het Ne derlandse schip in veiligheid wor den gebracht. Het met propaan geladen Britse schip vloog na de aanvaring in brand en zonk een paar uur later. Omdat het wrak een geyaar vormt voor scheepvaart en voor het zee milieu, zal het snel worden gelicht, aldus de zegsman die niet kon zeg gen wat de oorzaak van de aanva ring was. Opklaringen Er komen opklaringen met hier en daar een enkele bui. De middagtcm- peratuur schommelt rond de 6 graden. Er staat een matige noordwesten wind, kracht 3 tot 4, aan de noordoost kust nog af en toe krachtig. De wind draait later naar het westen. Zondag 18 december zon op: 08.44 uur. zon onder: 1630 uur; maan op: 13.12 uur. maan onder: 03.01 Waterstanden te Katwijk hoog water: 10.40 en 23.16 uur; laag water: 06.23 en 18.34 uur. Maandag 19 december zon op: 08.45 uur. zon onder: 1630 uur; maan op: 13.29 uur. maan onder: 04.28 van de Sovjetunie op 55.000. Uit het getroffen gebied zijn 40.000 mensen geëvacueerd. Nog 30.000 personen wachten op evacuatie. Elk slachtoffer van de aardbeving krijgt 1500 gulden. Verder krijgt el ke familie ruim 6000 gulden en een schadevergoeding voor verloren gegane eigendommen. In de Sovjetkranten wordt uit voerig beschreven dat de etnische spanningen tussen Armenië en de buurrepubliek Azerbajdzjan een negatieve invloed hebben op het reddingswerk. Vanuit Azerbajd zjan, een centrum van de oliewin ning in de Sovjetunie, waren grote aantallen vrachtauto's naar Arme nië gestuurd. Toen zij er aankwa men, moesten zij hun hulpmateri aal uitladen. De Armeniërs dreig den de Azerbajdzjanen te moleste ren als die aan het reddingswerk zouden deelnemen. De kerncentrale van Jerevan wordt gesloten. Dit heeft premier Nikolaj Ryzjkov voor de Franse te levisie verklaard. De centrale is niet beschadigd bij de aardbeving, maar de lastige geologische om standigheden van Armenië hebben tot het besluit geleid, aldus de eer ste minister. Ryzjkov was vol lof voor de hulp die uit het buitenland geboden is en wordt na de aardbeving van vo rige week. "Twee jaar geleden na de ramp in Tsjernobyl kregen wij morele noch materiële hulp uit het buitenland", aldus de premier. gevolg van de verwoestende aard beving op 7 december dakloos zijn geraakt. Extra noodhulp is onder weg. De Liga van het Rode Kruis en de Rode Halve Maan hebben een speciaal vliegtuig gecharterd om voor 30 ton aan hulpgoederen te land nog niet eerder voorgedaan. vervoeren naar de slachtoffers. De "Zo grootschalig en zo zuur heb ik 'Moskou buit de aardbeving politiek uit' Maagdelijke geboorte wonderlijk concept I Handel in kerstbomen een cultuur op zich PAGINA 29 VANDAAG 40 PAGINA'S Volgens het hoofd van de centra le meld- en regelkamer in het Rijn mondgebied, C. van der Kooi, heeft dergelijke situatie zich hulp omvat informatiemateriaal voor het zoeken naar overlevenden, communicatie-uitrusting voor hulpverleners en 640 tenten voor de tienduizenden daklozen die bij temperaturen onder nul in de bui tenlucht bivakkeren. (foto epa> Demmenie Kantoorinrichtingen Postbus 109-2300 AC Leiden Haarlemmerstraat 167 Leiden Tel 071 -141063, ZEGMAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION Grootscheepse alcoholcontrole in Zuid- Holland LEIDEN/ALPHEN - Verschillen de gemeentelijke en rijkspolitie korpsen in Zuid-Holland hebben de afgelopen nacht een alcoholcon trole gehouden, waarbij in totaal meer dan 1100 automobilisten wer den gecontroleerd. Daarbij bleek dat ongeveer vijf procent te veel ge dronken had. In de Haarlemmermeer kregen 12 automobilisten een proces-ver- baal. In het gebied tussen Alphen aan den Rijn, Bodegraven Nieuw koop, Hazerswoude en Leiderdorp moesten 714 automobilisten in de alcoholselectieapparatuur blazen. Van hen kregen 22 een rijverbod van acht uur opgelegd. Twaalf be stuurders moesten een bloedproef ondergaan omdat ze meer dan 0,8 promille 'bliezen'. De politie van Alphen aan den Rijn spreekt van een gering percentage, dat echter nog lager moet kunnen uitkomen. Twee automobilisten die een rij verbod kregen opgelegd, stapten later toch weer in hun auto. Een van hen, een 27-jarige Leidenaar, reed daarbij tegen een andere auto aan. Hij werd aangehouden. ik het nog niet meegemaakt", aldus Van der Kooi. Hij verbaasde zich erover dat de zure regen zelfs het midden van het land bereikte. "Dan moet de vervuiling wel heel erg zijn geweest. Een zuurgraad van vier (op een schaal waarbij nul zoutzuur is) is zeer uitzonderlijk", verklaarde hij. Gistermorgen waren bij de meld kamer in Rijnmond al klachten Streekvervoer benadert grootverbruikers binnengekomen, DEN HAAG (ANP) - De openbaar vervoerbedrijven in de vier grote steden gaan ondernemingen op be drijfsterreinen benaderen voor het afsluiten van 'grootverbruikers- contracten' en collectieve abonne menten voor het personeel. Het mi nisterie van verkeer en waterstaat heeft bevestigd dat minister Smit gen van het ministerie van milieu konden de bron van de verontreini ging niet achterhalen. deskundi- (verkeer) en de wethouders de Klachten over prikkelde slijm vliezen kwamen onder meer uit Middelburg, Dordrecht en uit de omgeving van Rotterdam. Uitein- steden dit zijn overeengeko men in het kader van het 'Bereik baarheidsplan' voor de Randstad. Minister en wethouders willen hiermee bereiken dat werknemers hun auto thuis laten om de ver keersdruk tijdens de spitsuren te verlagen. In de overeenkomst tussen mi nister, wethouders en de provincie besturen van Utrecht, Noord-Hol land en Zuid-Holland, die op 17 ja nuari wordt ondertekend, staat dat het openbaar vervoer zichzelf aan trekkelijker moet maken door spe ciale sneldiensten in de spits te Auto mag centrum Rome niet meer in ROME (AFP) - De stad Rome grijpt naar een paardemiddel om de pro blemen op te lossen die het auto verkeer in de Italiaanse hoofdstad biedt: vanaf vandaag is praktisch het hele stadscentrum verboden gebied voor alle auto's. Gedurende de proefperiode van een maand mogen er alleen auto's rijden met een speciale vergunning. De gemeente heeft een gebied af gepaald waarbinnen vrijwel het ge hele stadscentrum valt. Van 7 uur tot 11 uur en tussen 15 en 19 uur op werkdagen is dat gebied verboden voor automobilisten die niet over de nieuwe vergunning beschikken. De bewoners van het stadscentrum moeten de controleurs aan de toe gang tot de zone kunnen aantonen dat zij in het 'verboden gebied* wo- Een mogelijkheid is volgens dat convenant om werkgevers zo ver te krijgen dat zij hun personeel voortaan geld in rekening brengen voor de eigen parkeerruimte onder of bij het bedrijfspand. In ruil daar voor kunnen ondernemingen te gen gereduceerde tarieven con tracten afsluiten voor speciale ver voersdiensten. Met de opbrengst van het parkeergeld zouden bedrij ven een extra korting kunnen fi nancieren voor de abonnementen van de werknemers. DEN UYL-LEERSTOEL - Twee de-Kamerlid drs. J. Pronk (PvdA) wordt voorgedragen om als eerste de leerstoel-Joop den Uyl aan de Universiteit van Amsterdam te be zetten. Pronk gaat de leerstoel drie jaar bezetten. Hij zal verbonden zijn aan de faculteit der letteren, politieke en sociaal-culturele we tenschappen en filosofie. BLONKS" BIEFSTUK, cognacsaus 12,50 SPAAMSE CORDONBIEU 15,00 kaas, chofizo, ham Nieuwnraat 13 (Bij de Burcht) 12203^ Pelletreau (midden) en PLO-vertegenwoordiger Abd-Rabbou (rechts) nemen plaats aan de gesprekstafel. (foto afp> TUNIS (AP) - De Amerikaanse am bassadeur in Tunis, Robert Pelle treau, heeft gisteren in Tunis an derhalf uur gesproken met een offi ciële delegatie van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. Daar mee kwam officieel een eind aan de jarenlange Amerikaanse boycot van de PLO. "Onze besprekingen waren zake lijk en werden getekend door doel bewustheid", zei Pelletreau na af- loop van zijn beraad met de vier man tellende PLO-delegatie. Deze werd geleid door Yasser Abd-Rab bou, een lid van de uitvoerende raad van de PLO. "Het is onze hoop dat deze dia loog zal bijdragen aan het op gang brengen van directe onderhande lingen die tot een al omvattende vrede zullen leiden," zei Pelletreau. Abd-Rabbou noemde de eerste zit ting praktisch en constructief. "Wij hopen dat deze dialoog ons dichter bij een internationale conferentie over het Middenoosten zal bren gen". Hij zei te verwachten dat de volgende ontmoeting binnen enke le weken zal worden gehouden. In de door Israël bezette gebie den was het gisteren één van de bloedigste dagen van het jaar: op de Westelijke Jordaanoever wer den viif Palestiinen ffednnd en 9* Oe krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bust Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratia thuis bezorgd I per maand, 24,45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144.80 Pdr jaar 275.70 I alteen via automatische betalngl s v p. uw voorkeur aankruisen Naam: Mras: Pc/Wnpl Opsturen naar: LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1