Ruud Gullit mist spelvreugde SpoORPtTV 'Als je speelt kun je iedereen de mond snoeren' Westduitsers slaan gat in strijd om Davis-beker Wijziging reglement voor bankgirorekeningen en het algemeen reglement voor spaarrekeningen Timman houdt Tal in toom ZATERDAG 17 DECEMBER 1988 PAGINA 18 Driehonderd en zes minu ten. Bij elkaar opgeteld niet eens drie en een halve wedstrijd. Zo lang stond Ruud Gullit vanaf het be- /gin van dit seizoen in het veld voor AC Milan, dat inmiddels 21 wedstrijden heeft afgewerkt. En mor gen is hij er weer niet bij tegen Torino. Hij ontziet zijn rechterdijbeen, dat de afgelopen week wat ge voelig werd doordat hij het ongemerkt extra heeft belast om z'n geblesseer de linkerbeen te ontzien. Wat is er aan de hand met Ruud Gullit? Is er über haupt wat aan de hand? MILAAN (GPD) - Zelf meent de nog steeds heersende Europe se voetballer-van-het-jaar dat er geen allesverklarende reden schuilt achter de blessures (ach tereenvolgens: knie, enkel en twee keer dijbeen), die hem al sinds de voorbereiding van het seizoen verhinderen de succes sen van vorig jaar te herhalen. Feit is wel dat de centrale man van AC Milan en het Nederlands elftal de afgelopen maanden voor het eerst in zijn bijna tienja rige carrière als topvoetballer ge confronteerd is met lichamelijke blessures en mentale problemen. Al brengt hij deze problemen liever niet zelf ter sprake, Gullit is behoorlijk geïrriteerd door de roddels rond zijn privé-leven in de Italiaanse pers. Tot op de dag van vandaag werkt Ruud Gullit aan zijn herstel. Maar wanneer hij ook zijn rentree zal maken (waarschijnlijk op zijn verjaar dag tegen Sampdoria), vanaf he den stapt hij een stuk cynischer door het leven. „Grijs bestaat niet meer voor mij. Als mensen wat van me willen is het zwart of wit. Ja of nee. Dan zeggen ze maar: die Gullit heeft kapsones gekregen". „Nee, het EK heeft er niets mee te maken. Zeker, geestelijk was ik vermoeid, maar ik heb daarna goed gerust. Geen knik ker geraakt, helemaal niets ge daan. Onder andere tien dagen op de Bermuda's geweest, in een villa van Berlusconi. Eigen strandje. Geen gezeur aan m'n kop. Heerlijk. Ik kwam echt goed terug. Begon het voetbal aan het eind van de vakantie al te missen. Op de training had ik echt zin. De problemen kun je niet tot op het EK terugvoeren". Pech „Gewoon pech gehad. Een ander woord heb ik er niet voor. Pech, gewoon domme pech. Eerst een pees bij m'n knie. Kan gebeuren. Was me al eens gebeurd bij PSV. Op zich niks aan de hand. Daarna op de training door m'n enkel ge gaan. Kun je ook nauwelijks wat achter zoeken. Dat gebeurt ge woon. Maar door die enkel ben ik wel anders gaan lopen en heb ik andere spieren te veel belast". „Begin vorige maand in de wedstrijd tegen Verona was het tweede ronde. Ik wilde door die barrière heen. En ik ben blij dat dat is gelukt". „Het is eigenlijk gek. Ik heb in die maanden maar een paar wed strijden voor Milan kunnen spe len en toch ging het bijna steeds goed. Lazio-thuis (0-0) was niet best. Maar voor de rest. Voor de beker uit tegen Campobasso speelde ik een helft en maakte twee goals. In de Europa-Cup te gen Vitocha een goal, tussendoor nog met het Nederlands elftal te gen Wales. Ook gescoord. Net als voor de competitie tegen Juven- waarop ik wilde antwoorden en het is uitgezonden zoals het is op genomen. Nee, ik ga daar niet op in, of al die publicaties invloed op me hebben? Ik doe het niet. Ik zeg er niks over". „Natuurlijk, ik had geen stok om mee te slaan. Als je speelt kun je iedereen daar de mond mee snoeren. Maar ik speelde niet. Ted (Troost, haptonoom en persoonlijk vriend van Gullit- red.) zei me dat ik m'n proble men zelf moest regelen. Niet met die kop omlaag lopen. Ik moest me gaan manifesteren. Dingen MILAAN (GPD) - Vorige week donderdag verscheen Ruud Gullit voor het eerst sinds maanden in een interview op tv. Voor Italia 1, één van de stations van Milan-voorzitter Berlusconi sprak hij onder meer over de roddels rond zijn privéleven. Verschillende pulpbladen brachten berichten over een vermeende verhouding met een Italiaan se journaliste. „Wat me erg heeft gestoken is dat mensen me er op straat over heb ben aangesproken: 'Zo leven we niet in Italië, Gullit. Je bent niet in Nederland'. Ik snap niet dat er in Italië iets achter wordt gezocht. De vrouw over wie is geschreven is niets meer dan een gewone vriendin van me. Waarschijnlijk is een aantal mensen bang geweest dat ik haar teveel zou vertellen". Op de achtergrond rond zijn persoonlijke teleurstellingen in een aantal mensen ging hij niet in. Bekend is echter dat hij zich naast de publicaties van twijfelachtig niveau vooral gekrenkt voelt door uitla tingen van Adidas Nederland-directeur Lagarde die suggereerde dat het nieuwe merk schoeisel waar Gullit op speelt in verband stond met zijn blessures. Ook zou hy teleurgesteld zijn in KNVB-arts Kessel, die zich kritisch uitliet over Gullits steun en toeverlaat, de haptonoom Ted Troost. Ruud Gullit in betere tijden, jubelend van vreugde. verschrikkelijk koud. Bij een ac tie verrekte ik een spier in m'n dijbeen, achterin. De donderdag erna was er de Europa-Cup wed strijd tegen Rode Ster Belgrado. Woensdag heb ik niet gespeeld, maar donderdag toen de wed strijd werd overgespeeld het ik toch het risico genomen. Daar moet ik nu voor boeten. Vijf mi nuten vóór tijd werd er opzette lijk een knietje in m'n dijbeen ge zet. Net op het moment dat ik me afzette en m'n spieren zich dus ontspanden. Ook diep in m'n been werden spieren geraakt. Het bloed kon daardoor niet wegkomen. Het is gaan verhar den. Via fysiotherapie is men be zig met het verwijderen van die stolsels. Ja, dat is lijden. Het doet verschrikkelijk veel pijn, maar ik heb geen spijt. Ik vond het nodig om te spelen. Zowel bij Feye- noord als bij PSV was ik nog nooit verder gekomen dan de tus en Verona. Maar toen kwam die wedstrijd in Belgrado tegen Rode Ster". Aandacht „Ja, m'n medespelers vinden me belangrijk. Dat merk je. Steeds die vragen: 'Wanneer kom je te rug, wanneer speel je weer eens'? Natuurlijk doet datje goed. Maar voor het team. is het niet goed. Veel te veel aandacht voor ie mand die er niet bij is. Ze moeten gewoon spelen, net als vorig jaar in de derby tegen Inter. Baresi was geschorst, maar daar werd niet over geluld. We wonnen dan ook met 1-0. Niemand is onmis baar. Ook Gullit niet. Milan is ook het team van Evani en Co lombo. Ook feij zijn belangrijk. Verder kom ik terug wanneer het moment daar is. Geen dag te vroeg". Gullit bekent moeite te heb ben met de druk dat hij steeds weer speelt. Op de problemen met de Italiaanse pers wil hy ech ter niet ingaan. „Nee, over ande re dingen zeg ik niets. Ik heb vo rige week voor het eerst na maanden een interview op tv ge geven en daar heb ik al het een en ander in gezegd. Ik heb ant woord gegeven op de dingen doen die ik leuk vond. Ik ben toen vijf dagen in Amsterdam ge weest. Gerelaxed. Bioscopie ge pakt, platen besluisterd, vrien den bezocht. En ook bij Ted ge weest. Ook al is zijn behandeling zélf, waardoor je je ontspant, niets meer dan een toetjë. Je moet het zelf doen. Ja, dat be zoek aan Nederland, dat was voor mij een kuur". Vriend „Ted is voor mij een goede vriend en net zo belangrijk als ie dere andere goeie vriend. Als ik bij hem, kom ik in de eerste plaats bij een vriend. Anders zou het ook niet werken. Wanneer ik patiënt zou zijn, zou ik tien keer langs komen en dan zou de be handeling zijn afgelopen. Maar ik ben geen patiënt meer. Nee, het is niet waar dat ik me hele maal aan hem zou hebben uitge leverd. Voordat ik hem een paar maanden geleden opbelde, had den we een jaar lang geen con tact meer met elkaar gehad. Maar goed, de mensen lullen toch wel". Er is zoveel gebeurd, de ver halen die verzonnen zijn. Cy nisch? Nee, zo wil ik me zelf niet Attent ben ik gewor den. En een ervaring rijker. Ik zal heus nog wel eens op m'n muil vallen, maar in ieder geval is me de afgelopen maanden wel dui delijk geworden dat als mensen je niet meer nodig hebben, je niet meer bestaat. Ja, desillusies. Na men? Nee, noem ik niet. Heb ik geen enkele behoefte aan. De mensen die ik bedoel, voelen zich bij deze toch wel aangespro ken. Ik heb geleerd. Van nu af aan vat ik de stier bij de horens. Als er nu mensen komen die wat van me willen is het 'ja' of 'nee". „Nee, ik voel me geen ster. Nog steeds niet. Ik ben een gewoon iemand die af en toe ook wel eens naar de film wil. Maar voor aller lei mensen schijn ik heel interes sant te zijn. Het is echt ongeloof lijk waar ze af en toe toe in staat zijn. Ik ga nog wel eens lopen in het park tegenover m'n huis, het Parco Lambro. Zoals in veel par ken in Milaan zitten ook daar drugsverslaafden. Milan heeft me gewaarschuwd dat er een blad is dat een val op wilde zef- ten". Junk Alsof ik dan geld of drugs zou hebben aangenomen. Of ik dat geloof? Ze zullen het niet voor niks zeggen. Zeker, dat beïn vloedt je dagelijks leven. Ik ren nu dus gewoon niet meer in dat park. Je moet rustig blijven. Voorzichtig zijn. Bijvoorbeeld oppassen dat je niet met een vreemde dame op de foto ver schijnt. Ook al is het iemand die alleen maar een handtekening van je wil. Men kan van alles bij die foto schrijven. Je moet echt overal voor uitkijken". „Afgeknapt op Italië? Nee hoor, echt niet. Dat stukje leven in het openbaar is maar een klein gedeelte van alles. Privé is be langrijker. Daar moet ik ook na m'n carrière mee door. En dat gaat fantastisch. Trouwens: ook in Nederland heb je mensen die slecht willen. Nee, Italië bevalt me nog steeds. Ik blijf tot onge veer m'n 32e spelen. Ik weet niet of dat bij Milan zal zijn, want naarmate je ouder wordt, word je langzamer. Je weet niet of je het tempo kan blijven bijhouden. Misschien blijf ik na die tijd ook wel in Italië. Wellicht iets in de muziek. Een studiootje, een bandjq, of een muziekblad. Ik kan me daar nu nog niet zo'n voorstelling bij maken. Maar eerst komt Milan. De competitie duurt dit seizoen vier wedstrij den langer. We zijn nog lang niet voor de titel uitgeschakeld. Het enige dat de ploeg nu ontbreekt is een beetje spelvreugde. MARTIN SCHOOTS Alpine-combinatie (eerste wedstrijd): 1. Sch neider 25, 2. Maier 20.3. Kronberger (Oos) 15, 4. McKinney 12,5. Oertli (Zwi) 11,6. Figini (Zwi) 10, 7. Stanggasèinger (BRD) 9, 0. SadJeder (Oos) 8. Stand wereldbeker, allround: 1Schneider 62, 2. Maier 63,3. Figini 59,4. Merle (Fra) 37,4. Mö- senlechner (BRD), Wachter (Oos) en Gerg (BRD) allen 35, 9. Walliser (Zwi) 31, 10. Kronberger (Oos) en Stanggassinger (BRD) 28. n'winterstop'tot 8 janua- 1.35,56 (46,08-49,48), 3. McKinney (VSt) 1.35.63 Peter Bakker, 4. Frans Breddels. (45,88-49,75). 4. Maierhofer (Oos) 1.35,66 de: Bart Ki (46,72-40,94), 5. Chauvet (Fra) 1.36,03 (46.30- 49,73), 6. Svet (Joe) 1.36,05, 7. Fernandez- Ochoa (Spa) 1.36,47, 8. Maier (Oos) 1.36,59, 9. Gersch (BRD) 1.36,91. VAN WARMOND Achtste ronde: 1Albert van der Meij, 2. Vladimir Roedoe, 3. Rob Buis, 4. Bart Kamminga. Verlie- .36,67, 10. Nilsson (Zwe) zersronde: Theunissen. Komend weekeinde wordt de negende ronde af- irvidmer ^uue^unoui;, c. van r\empen uvieuw- veen), 3. Veldkamp (Den Haag). 4. Dijkstra (Pes- se), 5. Schalij (Nigtevegt), 6. Ruitenberg (Olde- broek), 7. Vundermk (Raalte), 8. Kasper (Arn- i), 9. Van der Pauw (Ankeveen), 10. Wedman ïsterdam), 11. Grimbergen (Rijnsburg), 12. Kromkamp (OkJeholtpade). 13. Kuiper (Oldeholt- wolde), 14. De Boer (Edam), 15. Oliemans (Aals-. meer). 16. Pieterse (Diemen), 17. Albert Bakker (Scharmer), 18. Jasch (WDI). 19. Compas (Ven huizen), 20. Jonker (Wijtgaart). Stand: 1. Kramer 122,1 punten, 2. Van Kempen 96, 3. Dijkstra 93, 4. Schalij 74,1, 5. Veldkamp 63,1, 6. Ruitenberg 63. 7. Van der Pauw 63, 8. Pieterse 59, 9. Kasper 58,1,10. Kromkamp 55 TOERNOOI MINSK Twaalfde ronde: Korsjov (Sov)-Gantwarg (Sov) 0-2, Keita (Mal) - Mitsjanski (Sov) 0-2, Korenevski (Sov) - Paluch (Pol) 2-0, Vatoetm (Sov) - Baljakm (Sov) 1-1, Rejc (Joe) - Katz (Sov) 0-2, Palmer (Ned) - Sawczyk (Pol) 0-2, Brouwers (Ned) - Van der Wal (Ned) 0-2, Presman (Sov) - Mikolze (Pol) 2-0. Stand: 1. Baljakin, Gantwarg, Mitsjanski en Pres man 16 punten, 5. Van der wal, Korenevski, Va- toetin 15, 8. Korsjov 14. ADVERTENTIE Met ingang van 1 januari 1989 zullen het reglement voor bankgiro rekeningen en het algemeen reglement voor spaarrekeningen worden gewijzigd. Vanaf deze datum zal bij het openen van een "en/of-rekening" geen en/ of-verklaring meer worden opgemaakt, maar zijn de en/of-bepalingen opge nomen in bovenstaande reglementen. Vanaf 1 januari kunt if een exem plaarvan het nieuwe reglement voorbank- girorekeningen en het algemeen regle ment voor spaarrekeningen verkrijgen bij uw kantoor van de Nutsspaarbank. - De Nutsspaarbank doet meer voor al uw bankzaken. ZATERDAG 13.15-18.00 BBC 1Grandstand: Met ral lycross (Britse Grand Prix in Brands Hatch), paarderennen in Ascot, Rugby League (om de JPS Cup, tweede halve fi nales), skiën (Worldcup slalom voor he-> ren in Joegoslavië), voetbal en de Olym- pia Horse Show (voorronde concours Hippique). 13.55-14.55 Super: Sportsworld. 14.00-17.00 BRT 2: Tennis - Davis Cup: rechtstreekse reportage van de finale tussen Zweden en Westduitsland. 15.30-16.30 Super: Pro Celebrity Golf: verslag van een wedstrijd. 15.30-16.30 SKY: Ski Report: vandaag het Tignes Freestyle evenement in Frankrijk, de Val Gardena Downhill in Ita lië en de Madonna slalom evenementen. 16.30-17.30 Super: World Sport Special: het laatste sportnieuws. 16.30-17.30 SKY: International Motor Sports. 18.00-18.55 Did 1Sportschau. 18.05-19.45 BBC 2: Sports Review of the Year: terugblik op sporthoogtepunten van 1988. 18.10-18.15 BBC 1: Sport. 19.25-20.00 Ned 2: Veronica Sport: met Sport Kort, American Football, snooker en boksen. 19.35-20.00 Did 3: Sport im Westen. 20.10-22.30 BRT 2: Hard Cross: recht streekse reportage van het vijfde Hard Cross evenement in het sportpaleis te Antwerpen. 21.45-23.05 Did 2: Das aktuelle Sport- Studio. 21.47-22.30 Ned 3: Studio Sport. 22.30-23.15 BRT 2: Belgisch Internatio nal Gym Masters: samenvattende repor tage van de turnwedstrijden. 22.30-23.30 SKY: Eye on Sport. 23.10-23.40 BRT 1Sport op Zaterdag. 23.25-23.40 BBC 1: Sport. 23.30-00.30 SKY: Federation Cup 1988: hoogtepunten van een 7-daags dames tennistoernooi in Melbourne. ZONDAG 12.00-16.00 BRT 2: Tennis - Davis Cup: rechtstreekse reportage van de finale tussen Zweden en Westduitsland. 13.30-14.25 Super: Australian Touring Car Championships. 14.30-15.30 SKY: World Youth Cup Ten nis 1988: hoogtepunten van het interna tionaal team-toernooi voor jongens en meisjes onder de zestien jaar vanuit Perth. 14.30-16.30 Super: World Series: ver slag van de World Series honkbal. 15.30-16.30 SKY: Eye on Sport. 16.00-18.30 BRT 2: Hard Cross: recht streeks verslag vanuit het Sportpaleis in Antwerpen. 16.40-17.45 BBC 1: Olympia Horse Show: concours hippique. 17.00-17.55 TV 5: Sports Magazine. 17.15-18.10 Did 2: Die Sport-Reportage: magazine met o.a. de Worldcup skiën in Val Zoldana (Super reuzen slalom voor vrouwen). 17.35-17.45 Ned 3: Sportuitslagen. 18.00-18.55 BBC 2: Rugby Special: re portages van North division-South- /South-West division (Londen-Midlands en een herhaling van Felinfoel-Bridge- nd). 18.10-18.40 Did 1: Sportschau. 18.25-18.55 Super: Soccer Scene: het laatste voetbalnieuws. 18.30-19.30 BRT 2: Tennis - Davis Cup: samenvatting van de finale tussen Zwe den en Westduitsland 18.55-19.35 BBC 2: Ski Sunday: World cup skiën (slalom heren in Joegoslavië en afdaling dames in Oostenrijk). 19.00-20.00 Ned 3: Studio Sport I. 19.30-19.45 Did 3: Sport im Westen. 19.30-20.05 BRT 2: Belgisch Internatio nal Gym Masters- samenvatting van de turnwedstrijden uil de Heizel. 19.50-19.58 Did 1: Sportschau-Tele- gramm. 20.05-20.50 BRT 1: Sportweekend. 20.10-20.25 Ned 3: Studio Sport 2. 22.25-23.10 BBC 2: Hockey's Golden Year: terugblik op de Britse heren-hoc- key-overwinning bij de Olympische Spe len 1988. 22.45-23.00 Did 2: Sport am Sonntag. 23.30-00.30 SKY: The Rally of Great Brit- tain 1988: hoogtepunten. 23.50-01.00 BBC 1: Olympia Horse Show: concours hippique. GOTHENBURG (ANP/SID) - Carl- Uwe Steeb en Boris Becker heb ben de finale van de strijd om de Davis-beker al op de eerste dag bij na beslist. De Westduitsers namen gisteren in Gothenburg een verras sende voorsprong van 2-0 op titel verdediger Zweden. Na dé onver wachte zege van Steeb op Mats Wi- lander vergrootte Becker gister nacht de marge tot twee punten door Stefan Edberg in drie sets te verslaan. Vandaag volgt het dub belspel, morgen staan nog twee en kelspelen op het programma. De basis voor de onverwachte voorsprong werd gistermiddag door de 21-jarige Carl-Uwe Steeb gelegd. De nummer 74 van de we reldranglijst, verrastte in een mara thonpartij Mats Wilander, de num mer één van de wereld. Na vijf uur tennis besliste Steeb in de vijfde set met 8-6 het duel. De Zweedse verspeelde in de partij, tot verbijs tering van de 12.000 toeschouwers, een voorsprong van twee sets. Die tegenvaller kon zijn ploegge noot Stefan Edberg in de late avonduren niet goed maken. Beide landen hadden vooraf rekening ge houden met het uitlopen van de partijen. In geval van nood zou een duel om middernacht worden afge broken en zaterdag weer worden Boris Becker blijft 'besmet' NEW YORK (ANP/DPA) - De naam van de Westduitse tennisspe ler Boris Becker blijft staan op de zwarte lijst van de Verenigde Na ties. Dat heeft een woordvoerder van de VN gisteren in New York bekendgemaakt. De Westduitse tennisbond had het VN-centrum tegen de Apartheid verzocht Bec kers naam van de lyst te schrap pen. Becker heeft in 1984 in Zuidafri- ka gespeeld. De tennisbond voert aan dat hij daar 'in ploegverband en niet als individu' verbleef. De trip naar Zuidafrika heeft Becker vorig jaar zijn erebaantje als sport- ambassadeur van Unicef gekost. In samenwerking met de Zweedse tennisbond waren de Westduitsers enige uren voor aanvang van de Davis-bekerfinale in Gothenburg een actie gestart om de naam van Becker te'z opgevat. Zover kwam het echter niet. Becker maakte zich er tegen Edberg snel vanaf. De Wimbledon- winnaar werd in drie snelle sets verslagen door 21-jarige Westduit ser, die met de zege revanche nam voor zijn nederlagen op het 'heilige gras' in Londen en tijdens het on langs gehouden Masters-toernooi in New York. Op de speciaal voor de Zweden aangelegde baan van fijngemalen baksteen kon Edberg nauwelijks op tegen de precisie die Becker in slagen toonde. Met 6-3,6- 1, en 6-4 won tennisser uit Leimen het tweede duel. Van der Veer aast op Kerst halve marathon LEIDEN Leiderdorper Theo van der Veer start morgen als grote fa voriet in de Kerst halve marathon in Zoeterwoude. In deze wedstrijd, die voor de twaalfde keer wordt ge organiseerd door de Leidse atle tiekvereniging AV Holland, moet Van der Veer vooral rekening hou den met de winnaar van vorig jaar, Harry Versteegen. Van der Veer, die in het verleden al twee edities van deze wedstrijd op zijn naam schreef, verkeert mo menteel in een puike vorm en ver schijnt derhalve zelfverzekerd aan de start. „Ik loop deze halve mara thon in principe om te winnen. Als het weer goed is en ik gezond aan de start verschijn heb ik niet veel gevaar te duchten. Tenzij er op het laatste ogenblik nog één of meer dere nationale toppers aan de start verschijnen", aldus de AV Hollan der, die de laatste weken geen wed strijden liep om zich terdege op de ze halve marathon te kunnen voor- bereiden. De wedstrijdlopers, onder wie zich veel streekatleten, veteranen en wellicht een afvaardiging uit Belgë bevinden, gaan om 11.00 uur van start op het SJZ-sportpark in Zoeterwoude. Via Stompwijk en Leiden komen de atleten weer in Zoeterwoude terug om de ruim 21 kilometer te voltooien. De halve marathon staat bovendien open voor prestatielopers. Vijf minuten nadat de 'grote jongens' van start zijn gegaan kan die categorie ook kiezen uit de afstanden 2,5, 5 en 10 kilometer. Han Tisseur weg bij Roodenburg LEIDEN - Roodenburg en Han Tis seur gaan uit elkaar. Na tien jaar trainer te zijn geweest van diverse jeugdselecties heeft Tisseur beslo ten zijn vleugels aan het eind van dit seizoen elders uit te slaan. De laatste jaren begeleidde hij met veel succes de A-regionalen van de club. Tisseur bleef na zijn actieve pe riode als (een overigens zeer ver dienstelijke) voetballer verbonden aan Roodenburg. Aanvankelijk trainde de Leidenaar de B-regiona len, daarna de B-selectie en de laatste seizoenen de A-regionalen. Die delen momenteel met stadge noot UVS de eerste plaats in de eer ste klasse landelijke jeugd en zijn derhalve nog volop in de race voor promotie naar de hoogste klasse. Voetbalclubs in Alphense regio gaan weer samen LEIDEN - De voetbalclubs uit de Rijn- en Veenstreek hebben het initiatief genomen om opnieuw een belangenvereniging in het le ven te roepen. In het verleden had den de clubs uit Alphen en de om liggende gemeenten al een derge lijk samenwerkingsverband. De vereniging Rijri- en Veenstreek zou de derde belangengroep zijn van de KNVB-afdeling Leiden. De twee andere zijn de belangenvere niging Bollen- en Duinstreek (BBD) en de belangenvereniging amateurvoetbal Leiden (BAVL). De initiatiefnemers weten niet of alle 22 clubs in de Alphense regio zich zullen aansluiten. Er is een voorlopig bestuur samengesteld onder voorzitterschap van Erris Plooij van SJZ. De overige be stuursleden zijn Cees Warmerdam (DOSR), Jan van den Bos (Altior), Bert de Haan (DOSR) en Joop Stra- ver (ROAC '79). Ook uit de Alphen se .clubs moet nog een kandidaat komen. Het contactadres van de belangengroep is Kievitshof 11, 2371 NZ in Roelofarendsveen (tel. 01713 - 12584). HILVERSUM (ANP) - Na ruim an derhalve maand rust heeft Jan Timman gistermiddag in Hilver sum weer een serieuze schaakpar tij gespeeld. De woensdag 37 jaar geworden Amsterdammer begon de traditionele KRO-tweekamp, de zevende in de rij, tegen de Sovjet- russische oud-wereldkampioen Mikhail Tal met een gedegen remi se. Het duel, waarin de met zwart spelende Timman voortdurend een licht overwicht had, eindigde na drie en een half uur in deling van het punt na herhaling van zet ten. De tweekamp omvat in totaal zoals gebruikelijk zes partijen, met de slotpartij op vrijdag 23 decem ber. Voor Timman is weer een be langrijke fase in zijn loopbaan aan gebroken. Op 31 januari begint in Antwerpen zijn tweekamp voor de kwartfinales van het kandidaten toernooi om de wereldtitel tegen de Hongaar L^jos Portisch. Ook die tweestrijd telt in principe zes partijen. „Deze match met Tal komt me heel goed uit", zei Tim man voor de eerste partij. „Al zijn Portisch en Tal niet met elkaar te vergelijken. Tal is iemand, die im poneert achter het bord, bij Por tisch is het tegendeel het geval. Het theoretische gevecht staat in Hil versum op de achtergrond, tegen Portisch telt dat wel degelijk mee". De 52-jarige Tal, die in 1960 we reldkampioen werd na een twee kamp met Botwinnik, deed giste ren zijn bijnaam 'Tovenaaf van Ri ga' nog geen eer aan. De als altyd kettingrokende grootmeester was kennelyk nog wat vermoeid na zyn late aankomst op donderdag avond, waardoor hij de - contractu eel vastgelegde - openingsceremo nie jammerlijk had gemist. Tal, die in het wereldbekertoer nooi van Reykjavik twee maanden geleden Timman al in 20 zetten ver sloeg, koos voor een weinig boeien de Slavische openingsvariant. Na dat de dames al op de vijftiende zet waren geruild ontstonden er toch nog interessante complicaties, waarbij Timman voortdurend de iets betere kansen werden toege dicht. In die fase bleek Tal wel de gelijk bij de les te zyn. Hij wikkelde af naar een eindspel, waarin hy Timman een pluspion toestond zonder dat hy daar ook maar iets mee kon doen. Met voor beide spe lers nog slechts een kwartier op de klok besloot Timman maar te kie zen voor herhaling van zetten en dus deling van het punt. „Ik ben niet ontevreden", aldus Timman, die by de loting had verklaard zich slechts voor zeventig procent fit te voelen. „Met zwart moet je in een tweekamp uitkijken. Ik ben geen moment in de problemen geko men. Het is te vroeg om vast te stel len of ik in vorm ben. Het begin is in elk geval hoopgevend". Petranoff geschorst COVINA (SID) - Het bestuur van de Amerikaanse atletiekbond heeft de vroegere wereldrecordhouder Tom Petranoff en zes andere atle ten geschorst. Zij kwamen dit jaar aan de start bij wedstrijden in Zuidafrika. Ondanks de boycot van Zuidafrika hebben de atleten medio oktober deelgenomen aan drie wedstrijden in Johannesburg.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 18