stijgt: rood staan weer duurder Nauwelijks handel door rentestijging A V V Activiteiten DE en Van Nelle vullen elkaar aan EG-begroting 1989 door Parlement goedgekeurd 'Meer werkervaringsplaatsen' Drie miljoen boete geëist tegen Muiden Chemie 'Ruim baan voor tv-reclame' 'EG moet ook toezicht op naleving van cao's houden' II VRIJDAG 16 DECEMBER 1988 sECONOMIE v PAGINA 7 AMSTERDAM (GPD/ANP) De rente in West-Europa is aan het stijgen. De Nederlandsche Bank heeft haar renteta rieven gisteren met een half procent verhoogd, nadat West- duitsland, Frankrijk' en België daartoe al eerder besloten. DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Nijpels van milieubeheer wil sta tiegeld gaan heffen op alle kunst stof verpakkingen. Als de Europe se Commissie (het dagelijks be stuur van de EG) daarvoor het groene licht geeft, kan de regeling volgend jaar zomer een feit zijn. De bewindsman zei dat gisteren tij dens een overleg met de Kamer over zijn nota preventie en herge bruik van afvalstoffen. Daarin somt de bewindsman maatregelen op om de afvalberg tot het jaar 2000 met 5 procent te ver kleinen. In opdracht van de Kamer Statiegeld voor verpakkingen van kunststof op komst gaat Nijpels onderzoeken of dat percentage niet omhoog kan. Alle fracties vonden Nijpels plannen 'aan de magere kant'. Als de actie voor het vrijwillig in leveren van gebruikte batterijen niet aanslaat zal ook op dit artikel statiegeld worden berekend. Nij pels wil volgend jaar komen met een ideeënboek voor milieuvrien delijk gedrag. Met deze toezegging kwam hij tegemoet aan een wens van de VVD-er Te Veldhuis, die de uitgifte bepleitte van een milieu vademecum. speciaal bedoeld als een handleiding voor de consu ment voor het omgaan met huis houdelijke afvalprodukten. Nijpels liet in het midden hoe veel statiegeld hij wil vragen voor kunststof verpakkingen. Wel werd duidelijk dat het bedrag zo hoog zal zijn dat het de moeite loont het sta tiegeld bij de winkelier terug te vragen. Het promessedisconto, het tarief dat de Nederlandsche Bank aan de banken in rekening brengt, is ver hoogd tot 5.75 procent. Dat bete kent dat geld lenen en rood staan duurder worden. Naar verwach ting zullen ook de hypotheektarie ven op langere termijn omhoog gaan. De Nederlandsche Bank heeft haar tarieven .voor de vierde ach tereenvolgende keer sinds afgelo pen zomer verhoogd. De laatste keer was op 26 augustus. Reden; van de verhoging is dat de rente in het buitenland de laatste weken belangrijk gestegen is. Daarop volgden officiële tariefsverhogin gen van diverse Westeuropese cen trale banken. De Bundesbank in Frankfurt verhoogde gisteren de zogenaamde Lombard-rente, het tarief waartegen banken kunnen lenen met waardepapieren als on derpand, met 0,5 procent tot 5,5 procent. Om te voorkomen dat de officië le tarieven in Nederland te zeer zouden achterblijven bij de geste gen geldmarktrentes vond de Ne derlandsche Bank verhoging van de officiële tarieven noodzakelijk. De renteverhogingen in de ver schillende landen hangen samen met de weer wat aangewakkerde vrees voor inflatie (geldontwaar ding).'Overal groeit de industriële produktie sterker dan verwacht. Dat zou op een oververhitting van de verschillende economieën kun nen wijzen en daartegen wordt dan het rentewapen ingezet.Over het algemeen betekent het duurder maken van geld immers dat de eco nomische activiteiten wat worden ingeperkt. STRAATSBURG (ANP) - Het Eu ropees Parlement heeft gisteren m Straatsburg de begroting voor 1989 van de Europese Gemeenschap goedgekeurd. Zij voorziet in uitga ven tot een bedrag van ruim 103 miljard gulden, 2,3 miljard meer dan in 1988. De landbouwuitgaven, die jarenlang ruim twee-derde van het totaal der uitgaven vormden, dalen komend jaar tot 62 procent. Het is voor het eerst sinds 1983 dat de begroting, waarover minis terraad en Parlement maanden lang overleggen maar die in laatste instantie door de Parlementsvoor zitter wordt vastgesteld, geen aan leiding heeft gegeven tot menings verschillen. Dit is voornamelijk het gevolg van het beginselakkoord dat de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Gemeenschap dat de ontwerp-begroting opstelt, par lement ën ministerraad, in mei van dit jaar overeenkwamen. Bij dit ak koord werden de grote lijnen voor inkomsten en uitgaven tot 1992 Bols/Heineken Bols en Heineken willen geen ga rantie geven dat er bij de samen werking in produktie en verkoop van gedistilleerd en wijnen voor de Benelux geen ontslagen vallen. Vertegenwoordigers van de vakor ganisaties drongen gisteren bij de directies aan op een duidelijke uit spraak over de sociale gevolgen van de joint-venture Bols Benelux. Tinbergen Dr. J. Tinbergen blijft Nederlands meest vooraanstaande vastgelegd. "Het einde van de bud gettaire koude oorlog", zo vatte Parlementsvoorzitter Lord Plumb de ontwikkelingen van dit jaar sa- De basis voor het akkoord werd gelegd op de Europese topconfe rentie van begin dit jaar in Brussel. Daar,werd besloten de inkomsten voor de komende jaren veilig te Stellen, de stijging van de land bouwuitgaven te beperken en de omvang van de zogeheten struc tuurfondsen (Sociaal Fonds en Re- DEN HAAG (GPD) gionaal Fonds) waarvan in het bij zonder de armere, zuidelijke EG- landen en Ierland profiteren, tegen 1992 te verdubbelen. De landbouwuitgaven zullen ko mend jaar ca 3,1 miljard gulden la ger zijn dan aanvankelijk werd ver wacht. Het Parlement wil van dit geld 460 miljoen bestemmen voor hulp aan kleine boeren, maar de ministers voelen daar niets voor en behoeven het voorstel van het Par lement niet over te nemen. Het Parlement wil ook dat de voedselhulp voor ontwikkelings-l landen in omvang op het peil van 1988 wordt gehandhaafd. Maar nu de voorraden botèr en melkpoeder praktisch zijn opgeruimd en de melkpoederprijs op de wereld markt sterk is gestegen, willen de ministers niet verder gaan dan het zelfde geldbedrag te bestemmen voor voedselhulp. DRONTEN In de vuurwerkgroothandel worden deze maand volop overuren gemaakt. Om. met het oog op Oud en Nieuw, alle bestellingen op tijd bij de winkeliers worden veel tijdelijke krachten ingeschakeld. Bij de laatste jaarwisseling werd voor zo'n 30 miljoen gulden de lucht ingeschoten. Verwacht wordt dat dat bedrag dit jaar nog hoger zal liggen. «foto anp» Een kamer meerderheid van WD en PvdA wil dat langdurig werklozen via een instantie worden uitgeleend aan bedrijven om werkervaring op te doen. Minister De Koning (socia le zaken) voelt niets voor dit plan. Hij vindt dat er geen nieuwe in stanties hoeven te komen, zo bleek gisteren tijdens de afronding van het debat over de werkgelegenheid in 1989. PvdA en WD willen dat het be drijfsleven meer werkervarings plaatsen voor langdurig werklozen schept. Een regeling daarover tus sen kabinet, werkgevers en vak bonden voorziet voor 1989 in 3200 plaatsen. Beide fracties vinden dat volstrekt onvoldoende. WD-er Linschoten zei in januari met een voorstel te komen, waar door werkgevers 'gratis' de be schikking krijgen over langdurig werklozen. Dat kan als de betrok- drie miljoen gulden voor Mui- L den Chemie en 60.000 gulden voor I voormalig directeur De Graaff waarvan in beide gevallen de helft van de boete voorwaardelijk. Dat eiste gisteravond de officier van gemeten naar het aantal keren dat justitie bij de rechtbank in Amster- hij in gerenommeerde tijdschriften dam, rpr. A.M. Franssen, AMSTERDAM (ANP) - Een boete hogere boete in gedachte te heb- kenen met behoud van uitkering werken en alleen een kleine onkos tenvergoeding krijgen. De werklo ze moet dan niet in dienst komen van de werkgever, maar worden gedetacheerd bij een bedrijf. Volgens Linschoten is het gratis ter beschikking stellen van de be trokkenen aan werkgevers nodig om aan genoeg werkervarings plaatsen voor langdurig werklozen in het bedrijfsleven komen. Nu wachten al 5000 langdurig werklo zen op een plaats, een aantal dat aan de hand van de heroriënte- ringsgesprekken die met langdurig werklozen worden gevoerd (45.000 per jaar) alleen maar zal toenemen. De liberaal denkt met zijn voorstel jaarlijks 60.000 arbeidsplaatsen te kunnen creëren. De maximaal 15.000 gulden sub sidie die het kabinet nu aan werk gevers geeft als subsidie acht Lin schoten onvoldoende. Want on danks deze subsidie en een reduk- tie in te betalen sociale premies, moeten werkgevers nog 40 procent van de loonkosten zelf dragen. Bo vendien moeten zij een werkplan voor de werkloze opstellen. Zeker voor kleinere bedrijven is dit alle maal veel te ingewikkeld, aldus Linschoten. Minister De Koning wees het idee Linschoten van de hand. Vol gens hem zullen de gratis werk krachten anderen van hun arbeids plaats beroven. De arbeidspool die Linschoten voorstaat blokkeert vanaf medio 1989 het werk van dan op te richten regionale besturen ar beidsvoorziening, aldus de minis ter. PvdA en WD willen nu probe ren extra werkervaringsplaatsen te regelen via de Wet Buurmeijer- Leijnse (beide PvdA). Dit wets voorstel, dat direct na de kerst wordt behandeld, regelt gemeente lijke arbeidspools voor mensen die langer dan 2,5 jaar zonder werk zit ten. De PvdA stelt voor hen een baan aan te bieden tegen het mini mumloon. Linschoten wil dit voor stel in zijn richting ombuigen. Lukt dat niet, dan komt de VVD'er alsnog met zijn eigen voorstel. UTRECHT (GPD/ANP) - De acti viteiten van DE en Van Nelle vul len elkaar op het gebied van koffie, thee. drankensystemen en tabak aan. vooral in de Benelux, Enge land en Westduitsland. Bovendien leidt het samengaan tot een verbre ding van het produktenpakket door toevoeging van de Van Nelle- produkten op gebieden van rijst, dessertpoeder en zoetwaren. De betrokken concerns behoren tot de oudste bedrijven in ons land in hun branche. DE (stammend uit 1753) werd indertijd opgericht in het Friese Joure. Daar staat nog steeds de grootste fabriek van het concern, maar het hoofdkantoor is al vele jaren in Utrecht gevestigd. DE mag dan in Nederland en daar buiten heel wat bedrijven hebben opgekocht (en weer afgestoten, zoals de sigarenfabriek in Veenen- daal), een zelfstandige onderne ming is ze zelf allang niet meer. Voor 93 procent is Douwe Egberts bezit van een Amerikaans moeder bedrijf, Sara Lee Corporation, de vroegere Consolidated Foods Cor poration. In het boekjaar 1987/88 behaalde DE met 11.700 mensen een omzet van 4,6 miljard gulden. Dat was in clusief de omzet van de voormalige consumentendivisie van AKZO, de ACP, die Douwe Egberts eind 1987 overnam. Van de omzet werd 61 procent buiten Nederland behaald. Het concern heeft buiten Neder land fabrieken in België, Denemar ken, Frankrijk, Spanje, Ierland, Indonesië en Noorwegen en expor teert naar zo'n honderd landen. DE ontkwam niet aan de malaise van de eerste helft van de jaren tachtig en geheel naar Amerikaans model nam het moederbedrijf geen genoegen met de teruglopende be drijfsresultaten. Er volgden drie ronden van reorganisaties, die vooral tot doel hadden tot een effi ciëntere bedrijfsvoering te komen. Het personeelsbestand werd tot vorig jaar met enkele honderden mensen teruggebracht. Dat ge beurde echter zonder dat het be drijf moest overgaan tot ontslag. Inmiddels heeft Douwe Egberts zich fors hersteld. Over het in juni afgesloten boekjaar maakte het be drijf een winst die netto 31 procent hoger lag dan het jaar er voor. Roerig Van Nelle (opgericht in 1813) was enkele jaren eigendom van de eveneens Amerikaanse Nabisco Brands. Het bedrijf werd in januari 1985 weer zelfstandig. Plannen om terug te gaan naar de effectenbeurs werden, doorkruist door de beurs krach van 1987. Van Nelle had in 1987 een omzet van 666 miljoen en verwacht dit jaar de omzet te ver groten tot ongeveer 700 miljoen. In het 206-jarig bestaan van Van Nelle heeft 'De Weduwe', zoals het bedrijf wordt genoemd, weinig rust gehad. Van Nelle heeft een roerige geschiedenis achter de rug, met arbeidsconflicten, familieve tes en overnames. Vooral in de af gelopen twaalf jaar is er met De We duwe wat afgesold. In 1977 werd zij overgenomen door de Amerikaan se voedingsmiddelengigant Nabis co Brands die in 1969 al (stiekem) een meerderheidsbelang door beursaankopen had verworven. Acht jaar later paste Van Nelle ech ter niet meer in het 'koek- en snoepconcept' van de Amerika nen. Nabisco Brands had toen al het plan om delen van Van Nelle aan Douwe Egberts te verkopen. Daarvoor werd toen nog een stokje gestoken. De Weduwe werd in 1985 verzelfstandigd en kwam in Nederlandse handen, toen een groep Nederlandse institutionele beleggers en participatiemaat schappijen de aandelen van de Amerikanen overnamen. De oorsprong van Van Nelle ligt in 1782 toen de uit Leiderdorp af komstige Johannes van Nelle aan de Schiedamsedijk in Rotterdam begon met de verkoop van koffie, thee en tabak. Het ging hem tame lijk voor de wind. In 1796 werd hij beedigd tot poorter van de stad Rotterdam, hetgeen als teken mocht gelden voor een zekere wel stand. Na het overlijden van Johannes van Nelle in 1811 kwam zijn echt genote Hendrika Brand aan het hoofd van het gestadig groeiende bedrijf. Zij overleed twee jaar later, waarna haar wettige erfgenamen het bedrijf voortzetten onder de naam De Erven de Wed. J. van Nel le. Vanaf die tijd heette de onderne ming in het spraakgebruik De We duwe. In 1815 werd een begin gemaakt met de bewerking van tabak en twaalf jaar later met het branden van koffie. Deze produkten werden in de vorige eeuw los afgezet. Rond de eeuwwisseling zagen 'globetrot ters' van Van Nelle op een studie reis in Amerika dat koffie, thee en tabak werden verpakt en onder een merknaam verkocht. Dat voor beeld werd snel gevolgd. Van Nelle werd zo de pionier van het merkar tikel in Nederland. In 1952 werd het familiebedrijf omgezet in een open nv. Het jaar daarvoor vond de eerste Ameri kaanse samenwerking plaats, na melijk met de Amerikaanse kauw gomproducent The American Chi cle Company (chiclets). In 1956 werd de basis gelegd voor intensie ve samenwerking met het Ameri kaanse voedingsmiddelenconcern Standard Brands (later Nabisco Brands geheten). Dat leidde tot diverse nieuwe produkten als Saroma Instant Pud ding en Trixy Jelly Pudding. In 1963 kwamen de Koninklijke Las sie Fabrieken (rijst) erbij. De ta baksactiviteiten bereikten eind ja ren zestig (met 'De zware van de Weduwe') hun hoogtepunt. In de jaren zeventig ging De Weduwe voorts in de chocolade door over names van Venz in Vaassen en Droiste te Haarlem. In het vooijaar van dit jaar werd de laatste grote aankoop gedaan, Tonnema in Sneek (King-pepermunt en Rang zuurtjes) werd overgenomen. Van de netto-omzet (vorig jaar bijna 500 miljoen gulden) behaalt De Wedu we ongeveer 38 percent in de koffie en thee, 25 percent in de tabak, 15 percent in chocoladeprodukten en 22 percent in rijst, desserts, auto maten enzovoort. Het leeuwedeel (ruim 80 percent) van de omzet wordt op de Nederlandse markt behaald. wordt geciteerd.Dat blijkt uit de gisteren gepubliceerde jaarlijkse Nederlandse economen top-30 van het economenblad ESB. Prof. P. Nijkamp (VU Amsterdam) en drl J.J. van Duijn (beleggingsgroep Robeco) staan op respectievelijk de tweede en derde plaats. V&D Het overleg tussen vakbonden en directie van het warenhuisconcern Vro.om en Dreesmann over een so ciaal plan bij de op stapel staande reorganisatie is gisteren afgebro ken. Dat heeft een woordvoerder van de Dienstenbond CNV meege deeld. Volgens haar hebben alle partijen afgesproken geen inhou delijke mededelingen te doen. Vol gende week praten directie en bon den weer verder. Postbank/ANWB De Postbank en de ANWB gaan op een aantal terreinen samenwerken. Zo zal de Postbank begin 1990 haar reisverzekeringen onderbrengen bij de verzekeringsdochter van de ANWB, Unigarant, maar blijft zij haar reisverzekering onder eigen naam uitgeven. Andere terreinen van samenwerking betreffen de in troductie van een speciale ANW B/Eurocard, waarbij de Postbank als een van de grootste deelnemers in Eurocard Nederland betrokken Philips Het aantal arbeidsplaatsen in de Nederlandse vestigingen van Phi lips is dit jaar met bijna 4000 ver minderd. Nu werken er nog onge veer 66.300 mensen, zo meldt het blad 'Overleg' een uitgave van het centraal intern overleg bij Philips. In 1988 zijn ongeveer 7000 werkne mers bij Philips vertrokken. Daar staat tegenover dat de onderne ming ruim 3000 heeft aangenomen. meervoudige economische kamer tegen Muiden Chemie BV en haar voormalig directeur. Het bedrijf en De Graaf worden ervan verdacht illegaal kruit te hebben geëxporteerd naar Iran. Daarvoor zouden drie routes, via Oostenrijk, Joegoslavië en Por tugal, door het bedrijf zijn ge bruikt. Franssen zei aanvankelijk een ben, maar hij vond dat de kruitfa briek niet alle schuld in de schoe nen geschoven kon worden. Het departement van economische za ken, zo zei hij, had ook niet alle zaakjes goed geregeld. Het formu lier voor de vergunningaanvraag liet aan duidelijkheid te wensen over wat betreft het aangeven van het land van bestemming. En de ambtenaren hadden aan de om vang en de hoeveelheid van de or ders kunnen bespeuren, dat het toch wel vreemd was dat niet in oorlog verkerende landen zoveel kruit nodig hadden. "Het bedrijf kan toch niet roomser zijn de paus", aldus Franssen. Uitspraak is op 28 december. DEN HAAG (GPD) - De Media wet, die op Nederland gerichte re clame door buitenlandse omroe pen, verbiedt, is in strijd met het recht op vrije meningsuiting. Bo vendien stelt een artikel van deze wet aan buitenlandse omroepen strengere eisen dan aan de binnen landse omroepen. Dat betoogde mr. B.H. ter Kuile gisteren tijdens een kort geding voor de Haagse rechtbank, namens onder andere de Bond van Adver teerders (BVA), Sky Channel, Ca ble One, de Vereniging van Erken de Reclame-Adviesbureaus (VEA) en de vereniging van kabelexploi tanten (Vecai). In het kort geding, dat was aangespannen tegen de AMSTERDAM - Het was overal muisstil op de effectenbeurzen. Vooral de eerste dagen van deze week leek de handel opgedroogd. Met spanning werd gewacht op de woensdag bekend geworden Ame rikaanse handelscijfers over de ok tobermaand, maar in feite nog meer op de besluiten die donder dag zouden worden genomen op door C. Wagenaar het veertiendaagse beraad van de Westdtuise Centrale Bank. Ge vreesd werd dat de Bundesbank een belangrijk rentetarief flink zou verhogen. Die vrees was zelfs zo sterk dat hij de niet ongunstige uit slag van de Amerikaanse handels cijfers totaal overschaduwde. Alles was ingesteld op de ver wachte algehele rentestijging in Europa die ongetwijfeld de dollar uitholt. De verwachting dat Bonn inderdaad zijn rente omhoog wilde brengen zat er overal zo geheid in dat woensdag ons land, België en Frankrijk alvast overgingen tot verhoging van een aantal renteta rieven. Bij onze zuiderburen kwam het zelfs tot een discontoverhoging met een kwart procent tot 7,5 pro cent. Gisteren verhoogde de Bun desbank inderdaad de rentetarie ven, waarna de Nederlandsche Bank niet achter kon blijven. De inflatie dreigt dit jaar in de Bondsrepubliek op te lopen tot 1,5 procent en kan tot nog hogere ren tetarieven leiden. Het mes snijdt nu echter van twee kanten, want hogere rentetarieven buiten Ame rika beteugelen de dollar in zijn stijging, waardoor de inflatoire druk in Europa en Japan vermin dert. Overigens staan de huidige ren testijgingen nogal haaks op de al gemene verwachtingen in Amerika zelf over het dollarbeloop in 1989. Want die zijn zeer somber. Belang rijke effectenkantoren zien de dol lar zelfs teruglopen tot anderhalve Duitse Mark, thans nog 1,75 DM, wat omgerekend in guldens prijzen inhouden van rond 1,70 gulden. Dat is 25 cent lager dan thans, zodat er dus geen angst behoeft te zijn om een niet te remmen dollarstij ging, zoals Bonn kennelijk heeft. Duidelijk is dat in internationale fi nanciële kringen de*meningen om trent het gedrag van Amerika's munt in het nieuwe jaar nogal uit een lopen. Ondertussen bleef het voor de aandelenmarkt een bijzonder saaie week. De omzetten kwamen niet van de grond en impulsen waren er nergens. Elk slotniveau kwam vrij wel op dat van de vorige dag uit. In Wall Street lag de Dow Jones In dex na vier dagen handel tien pun ten beneden het slot van vorige week vrijdag. Op het Damrak kroop het koersniveau eerst wat omhoog om nadien af te brokke len. Alleen de belangstelling voor enkele specialiteiten hield er nog wat leven in. Zo bleef Fokker licht omhoog kruipen en waren deze week KLM en KNP nogal gezocht. Beide op gunstige berichten, waar bij vooral de KNP de aandacht op zich vestigde door een aanzienlijke belangenverstrengeling met het grootste papierconcern in Oosten rijk. Ook de Nedlloyd bleef ge vraagd. Maar voor de rest bleef de belangstelling vrijwel nihil. Toch overheersten de lichte koersverbeteringen, wat werd toe geschreven aan de plotseling op stekende golf van fusies, die voor het nieuwe jaar zijn aangekondigd of worden bestudeerd. Onder an dere van Staalbankiers, Hagemeij- liep vijf gulden op, of rond 20 pro cent en Medicopharma steeg 10 procent. Van de overige aandelen kon dë KNP 5 procent vooruitko men evenals de Nedlloyd en Aegon. Staat der Nederlanden en het Com missariaat voor de Media, betwist ten de genoemde organisaties de rechtsgeldigheid van artikel 66 van de Mediawet. Adverteerders, kabelexploitan ten en buitenlandse omroepen worden door artikel 66 (dat aan geeft onder welke voorwaarden buitenlandse zenders op de Neder landse kabel worden toegelaten) in hun belangen aangetast, stelde mr. Ter Kuile Ter Kuile plaatste in zijn betoog de artikelen 65 en 66 uit de Media wet tegenover elkaar. In artikel 65 wordt de kabelexploitant verplicht de programma's van de Nederland se omroepen, en dus ook de Ster- reclame, onverkort aan de abon nees door te geven. Onder bepaal de omstandigheden kan eenzelfde reclameboodschap die volgens ar tikel 65 moet worden doorgegeven, worden verboden, op grond van ar tikel 66, wanneer die reclame door bijvoorbeeld Sky Channel wordt uitgezonden, aldus Ter Kuile. De eisen dat reclame, uitgezon den door een omroep, niet dienst baar mag zijn aan het maken van winst door derden, dat inkomsten uit reclame moeten worden aange wend voor het maken van pro gramma's en dat de reclame-uit zendingen moeten worden ver zorgd door een apart rechtsper soon, zijn volgens Ter Kuile eisen waaraan een commerciële omroep, gezien haar karakter, per definitie niet kan voldoen. "Ongelijke geval len worden door de Nederlandse wet gelijk behandeld", aldus "Ter Kuile. Volgens mr. G.H.L. Weesing, die optrad namens het Commissariaat voor de Media, horen de klachten van de eisers niet thuis voor de bur gerlijke rechter. Hij stelde dat de zaak door de administratieve rech ter moet worden behandeld. Begin volgende week doet mr. Wijnholt, president van de recht bank in Den Haag, uitspraak over de ontvankelijkheid van de klach ten van de eisers. Wordt de zaak ontvankelijk verklaard, dan volgt op 10 januari de uitspraak. BEI JRS W E E K De Europese Optiebeurs had ook een stille week, met in totaal een omzet van 148.000 contracten, te gen 198.000 in de voorgaande werk week. KLM was meestal de koplo per voor de aandelen, maar de i Medicopharma, Douwe Eg- grootste omzet per soort kwam berts en Van Nelle. Een aantal toch rekening de UTRECHT (GPD) - De Europese Gemeenschap moet toezicht gaan houden op de naleving van cao-be palingen. Dit gaat vooral om de ge vallen waarin bedrijven buiten landse opdrachten ontvangen en de cao's van het land waar de op dracht is geplaatst worden ontdo ken. Voor overheidsopdrachten geldt is er al toezicht op de naleving van cao-bepalingen, maar niet voor particuliere ondernemingen Voorzitter F.W. Hanko van de In dustrie- en Voedingsbond CNV deed vandaag, tijdens het driejaar lijkse CNV-congres in Utrecht, een beroep van deze strekking op de EG. De bond zal zelf ook stappen in deze richting zetten. Tydens het congres over vakbe weging en het Europa van 1992 er kende Hanko dat de concurrentie voor de bedrijven heviger zal wor den. Dat de werkgevers daardoor geen verbetering bieden bij de ar beidsvoorwaarden stuit bij de bond op absoluut onbegrip. "Leeft bij de werkgevers nu echt de ge dachte dat zij die concurrentieslag alleen kunnen winnen over de rug gen van de werknemers?", vroeg Hanko zich af. Volgens de voorzitter van de bond met zo'n 50.000 leden wordt de EG van 1992 gebruikt als "een dooddoener, als een excuus om ar beidsvoorwaarden af te breken. De werkgevers moeten niet bij voort during de kat in de gordijnen ja gen". Voorlopig brengt de eenwording van de Europese markt en het weg vallen van de binnengrenzen in de EG voor de werknemers vooral on zekerheid. Fusies en reorganisaties zijn aan de orde van de dag.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7