Peres: verkiezingen in bezette gebieden Weg naar vrede in het Midden-Oosten is nog lang Israëlisch antwoord op dialoog VS-PLO Nieuwe liberale partij wil positie Botha bedreigen Druk op president Sri Lanka verkiezingen uit te stellen Zoekacties in noorden van Armenië stopgezet Kabinet van Papandreou loopt leeg VRIJDAG 16 DECEMBER 1988 PAGINA 5 JOHANNESBURG (GPD) - De plannen van drie kleinere politieke partijen ter linkerzijde van de rege rende Nationale Partij van presi dent P.W. Botha om in elkaar op te gaan tot een brede, multi-raciale partij lijken levensvatbaar. Woens dag hebben de partijvoorzitters Zac de Beer van de PFP (de Pro gressieve Federale Partij), Wijnand Malan van de Nasionale Democra- tiese Beweging en Denis Worrall van de Onafhanklike Party - de be ginselbeslissing genomen om be gin volgend jaar hun partijen in el kaar te laten opgaan. Volgens parlementariër Wijnand Malan heeft deze nieuwe partij de potentie om bij de volgende verkie- TEL AVIV (GPD/AFP/DPA) De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Peres, z>.n6™ voor de blanke volksraad, heeft gisteren opnieuw voorgesteld verkiezingen uit te schrijven in de bezette gebieden dên gïhoZTd'e gfoo^Te oppTs" als de rust daar is weergekeerd. Hij beschouwt dat als een goed Israëlisch antwoord op de tiepartij te worden. Op dit moment nieuwe realiteit die het Amerikaanse contact met de PLO heeft geschapen. is dat de Konservatieve Partij (KP) van Andries Treurnicht. Malan, die anderhalfjaar geleden de Nationa le Partij (NP) van Botha verliet uit onvrede over het hervormingsbe leid van de regering, sluit zelfs niet uit, dat de nieuwe politieke partij een kans heeft om de regerings meerderheid van de NP te bedrei gen. Voorlopig is de partijleider van de PFP, Zac de Beer, als voorzitter aangesteld om de nodige voorbe reidingen te treffen. De PFP was tot anderhalf jaar geleden de groot ste oppositiepartij in de volksraad, maar verloor die positie bij de laatste verkiezingen aan de KP. De PFP heeft nu 20 parlementszetels, tegen 24 voor de KP. Van de drie partijen heeft de OP van Worrall op dit moment geen zetel in het parle ment. Worrall was net als Malan lid van de NP van Botha en enige jaren ambassadeur in Londen. Bij de laatste verkiezingen stond hij in het district Helderberg tegenover de minister van grondwettelijke hervorming, Chris Heunis, die slechts met enige tientallen stem men wist te winnen. De nieuwe partij streeft naar waarachtige democratie, volledige beëindiging van de apartheid en de bescherming van de culturele en godsdienstige belangen van alle bevolkingsgroepen afzonderlijk. Het belangrijkste probleem dat de afgelopen weken een belemme ring is geweest bij de eenheidsbe sprekingen, was het leiderschap. Het is algemeen bekend, dat Malan en Worrall elkaar niet liggen. Als compromiskandidaat voor het voorzitterschap wordt nu Wimpie de Klerk genoemd, de voormalige hoofdredacteur van het regerings getrouwe weekblad Rapport. De Klerk is overigens een broer van de NP-minister van onderwijs, W.F. de Klerk. "Laat de Palestijnen de kogel ver ruilen voor de stembus", zei Peres gisteren op een persconferentie in Jeruzalem. Hij wilde niet antwoor den op de vraag of het voorstel voor verkiezing zal worden opgenomen in het regeerakkoord van het kabi net van nationale eenheid, dat nu wordt gevormd. Het plan voor ver kiezingen in de gebieden lanceerde de Arbeiderspartij al in oktober, tij dens de verkiezingscampagne. Van de kant van de Likud is het voorstel voor verkiezingen niet zonder meer van de hand gewezen. De directeur-generaal van het bu reau van premier Shamir, Ben- Aharon, zei gisteravond in principe geen bezwaar te hebben tegen ver kiezingen. Maar alleen onder voor waarde dat de hele regering het er over èens is. Het voorstel is in Palestijnse kringen in de bezette gebieden met gemengde gevoelens ontvangen. Sommigen wezen het meteen van de hand, omdat ze er een Israëli sche poging in zien een nieuw Pa lestijns leiderschap te vormen, los van de PLO. Anderen, onder wie de hoofdredacteur van het dagblad Al Fajr, Hanna Siniora, waren min der negatief. Maar Siniora ver klaarde dat verkiezingen niet kun nen plaats hebben zonder de goed keuring van de PLO. Binnen de Arbeiderspartij werd de scheiding tussen 'duiven' en Pers VS mag niet meer schreeuwen van George Bush WASHINGTON (Rtr/AFP) - De volgende president van de Verenigde Staten, George Bush, vertelde gisteren de pers hoe zij zich moeten gedragen bij foto-sessies van het Witte Huis. Wanneer hij president is, zal hij niet langer toestaan dat verslaggevers tijdens dergelij ke bijeenkomsten hun vragen schreeuwen. "Als president", aldus Bush, "heb ik andere manieren om te communiceren. Manieren, die veel prettiger zijn voor u en mij en meer eerbiedig zijn voor on ze gasten". De 'geschreeuwde' vraag bij foto-sessies van het Witte Huis is van een relatief jonge datum. De gewoonte ontstond enkele jaren tijdens de regering- Reagan toen de president steeds minder persconferenties ging geven. Vooral tijdens de Iran-Contra-affaire beperkte het Witte Huis de toegang van de pers tot de president. Tegenover de aanwezige journalisten wilde Bush niet beloven 'regelmatig' persconfe renties te houden. De nieuwe president zei wel 'vaak' ont moetingen met de pers te wil len hebben. "Ik denk dat het een enorme opluchting is voor de serieuze verslaggevers die antwoorden willen hebben en die niet meer hoeven te gillen om over het lawaai van een heli kopter heen te komen", aldus Bush onder verwijzing naar de vele vragen die Reagan werden toegeschreeuwd bij het instap pen bij het Witte Huis. 'haviken' duidelijker dan ooit. Ter wijl het kamp van minister van de fensie Rabin zich zeer negatief uit liet over de Amerikaanse toenade ring tot de PLO, maakte minister Weizmann zich tot woordvoerder van de andere factie door de Ame rikaanse beslissing toe te juichen. De Amerikaanse minister Shultz (buitenlandse zaken) zei gisteren, tegen Israëlische correspondenten dat er ondanks de ontmoeting tus sen de VS en de PLO geen sprake is van een nieuwe koers, "maar al leen van het uitvoeren van een be staande politiek". Hij zou de PLO een voorstel voorleggen voor een tussentijdse regeling in de bezette gebieden, het plan dat hij al eerder dit jaar vergeefs in het Midden- Oosten trachtte te slijten. Intussen besloot de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties (VN) gisteren met 104 stem men voor, twee tegen en 36 onthou dingen dat vanaf gisteren binnen de VN de naam Palestina zal wor den gebruikt, waar voorheen werd gesproken over de PLO. Partij-ideoloog in Tsjechoslowakije dient ontslag in PRAAG (GPD) Een geharnast tegenstander van politieke hervor mingen in Tsjechoslowakije heeft gisteren zijn ontslag ingediend als -lid van het presidium van de Com munistische Partij. Chef-ideoloog Vasil Bilak zou het na 38 jaar in de partijtop en op een leeftijd van 71 jaar welletjes hebben gevonden, zo' liet een regeringswo order gisteren blijken. Vasil Bilak is met de huidige par tijleider Milos Jakes verantwoor delijk voor de zuiveringen in de partij na de Sovjet-invasie van 1968, die een einde maakte aan het 'menselijk socialisme' van Alexan der Dubcek. Bilak wordt ook gere-, kend tot de degenen in de partijtop die destijds het Warschau Pact per brief 'uitnodigden' met geweld een einde te maken aan de 'rechtse af wijkingen' en 'imperialistische complotten', zoals zij de hervor mingen van Dubcek karakteriseer den. Bilaks ontslag betekent evenwel niet dat de Tsjechische partij en re gering, na een aantal personele wij zigingen nu bereid zijn tot politie ke hervormingen. De nieuwelin gen, inclusief premier Adamec, gelden als trouwe discipelen van partijleider Jakes, die er geen mis verstand over laat bestaan dat de dagen van Dubcek niet zullen weerkeren in Tsjechoslowakije. ATHENE (GPD) - Met de regel maat van één per dag treden nu mi nisters uit het door schandalen aangevreten kabinet van de socia listische Griekse premier Andreas Papandreou. Gisteren diende de onderminister van economische coördinatie, Karatzas zijn ontslag in. De dag tevoren gaf de vice-mi nister van defensie, Yotas het voor beeld. Daags daarvoor was Papan- dreou's juridisch adviseur, prof. Kasimatis, met wie hij ruim zeven jaar nauw had samengewerkt, op gestapt. Aan wie de beurt van daag? Vragen alle Grieken zich af, terwijl alweer nieuwe namen wor den genoemd. De indruk van een zinkend schip dat wordt verlaten is verpletterend. Allen die vertrekken - vorige week verdwenen drie anderen uit de re gering - geven in min of meer dui delijke bewoordingen te verstaan dat ze premier Papandreou aan sprakelijk stellen voor de vele schandalen van de laatste tijd, in het bijzonder het bankiersschan daal Koskostas. De uitvoerige af scheidsbrief van de algemeen ge respecteerde Yotas - die tijdens de dictatuur was betrokken bij de aanslag van Panagoulis op dictator Papadopoulos - heeft wat dit be treft de meeste indruk gemaakt. "Ik weiger mij te voegen naar op drachten van fascistische inspira tie en mentaliteit". Hij doelt op een oproep van de premier, vorige maand, aan alle kopstukken zijn partij, duidelijk en openlijk gen moeten worden gehouden. COLOMBO (GPD) - De Srilankaanse president Jayawar- dene heeft zijn kabinet vanochtend in spoedvergadering bijeengeroe pen na dringende oproepen om de maandag te houden presidentsver kiezingen af te gelasten in verband met het toenemende geweld. Al leen deze week zijn op het eiland 70 mensen gedood. Het Singalese Volksbevrijdings- front(JVP), dat in de afgelopen maanden tientallen politici van de regerende Verenigde Nationale Partij heeft doodgeschoten, heeft tevoren aangekondigd dat het de verkiezingen met alle geweld zal verhinderen. Ook de Tamil Tijgers, die streven naar een eigen onafhan kelijk thuisland in de noordelijke en oostelijke provincies, hebben verkaard dat zij de verkiezingen zullen boycotten. De politie beschuldigde gisteren het JVP ervan een zakenman in een toeristenoord ten zuiden van Colombo op brute wijze te hebben vermoord en onthoofd. Zijn vrouw en zes buren werden eveneens ver moord. Maar de moorden worden niet alleen toegeschreven aan het Singalese Volksbevrijdingsfront, maar ook de Srilankaanse veilig heidstroepen. Intussen heeft de politie bekend- WIESBADEN - Negen huizen werden gisteren verwoest in het Westduitse plaatsje Eltville-Niederwallufbij Wies- baden als gevolg van een gasexplosie. Een technisch mankement in de leiding was de oorzaak van de explosie. "Het gas kon ontsnappen omdat één van de ventielen niet meer goed sloot", verklaarde een woordvoerder van het gasbedrijf. Een meisje van tien jaar kwam bij de explosie om het leven. (Foto ap) trouw te betuigen aan de regering ten teken dat ze zich niet schuldig maken aan apostasia, 'dissidentie'. Dat is hier sinds 1965 een vies woord, toen enkele tientallen afge vaardigden van de liberale rege ringspartij van Georges Papan dreou, vader van de huidige pre mier, de een na de ander naar rechts overliepen en daarmee de regering ten val brachten. Een dergelijke ontwikkeling lijkt op het eerste gezicht nu weer aan de gang, alleen lopen de dissi denten niet over naar rechts maar stellen hun parlementszetel ter be schikking. Dit kan echter ook wor den gezien tegen de achtergrond van het feit dat uiterlijk volgend jaar juni al parlementsverki MOSKOU (AFP/Rtr) - Het zoeken naar overlevenden in de Armeense steden Spitak en Kirovakan is stopgezet, in opdracht van de spe ciale regeringscommissie die be last is met de organisatie van het reddingswerk na de verwoestende aardbeving die vorige week woens dag het noorden van Armenië trof. De bedoeling is dat Spitak, waar slechts een handjevol van de oor spronkelijke 30.000 inwoners de ramp heeft overleefd, wordt geëga liseerd en niet wordt herbouwd. Gisteren werd nog een overleven de gevonden onder het puin. Volgens het Sovjet-persbureau Tass zijn al bijna 38.000 mensen uit Kirovakan geëvacueerd, op een te verwachten aantal van 70.000. De meesten verblijven in ziekenhui zen aan de Zwarte Zee en in Geor gië. Gisteren is de eerste trein met evacués uit Leninakan en Spitak via de gerepareerde spoorlijn Jere- van-Moskou vertrokken. Hoewel het er naar uitziet dat na Spitak en Kirovakan ook de zoekacties in andere plaatsen bin nenkort worden gestopt, verzeker de Tass dat het puinruimen pas zal beginnen als alle overlevenden en doden onder het puin vandaan zijn gehaald. Volgens het persbureau zijn 48 dorpen verwoest. Het offi ciële dodental van de aardbeving ligt op 55.000, terwijl er tienduizen den gewonden zijn. In de „tweede fase" van de red dingsoperatie zullen, aldus Tass, vrouwen, kinderen en bejaarden uit de rampzones worden geëvacu eerd naar gebieden buiten Arme nië. Zij hebben hun aanvankelijke verzet daartegen opgegeven. Dat verzet hield verband met het hoog- opgelopen conflict tussen Arme niërs en Azerbajzdzjanen. Volgens radio-Moskou hebben „extremistische groepen die de et nische haat (tussen Armeniërs en Azerb^jdzjanen) opstoken" het reddingswerk bemoeilijkt. Daarbij kwam het tot ongeregeldheden. De radio veroordeelde plunderingen van privé- en overheidsbezittin- gen, maar zei niet of die iets te ma ken hebben met het etnische con flict. Rassenrellen in Karachi: 6 doden SINGAPORE (GPD) - Bij rassen- rellen in de Pakistaanse stad Kara chi zijn gisteren zes mensen dood geschoten. Ze zaten in een café toen vanuit een voorbij rijdende auto op hen werd geschoten. Ver scheidene andere cafébezoekers raakten gewond. Een ruzie tijdens een cricketwedstrijd zou de oor zaak zijn geweest van de rellen tus sen Patanen en Mohaijirs, afstam melingen van moslims uit India. Een Mohaijir wilde de bal, die in het huis van een Pataan was te rechtgekomen, terugvragen. Er ontstond een ruzie, waarbij de Pa- taan een klap op zijn hoofd kreeg. Hij overleed de volgende dag aan de verwondingen. Na zijn begrafe nis werd in de wijk waar de Pata nen wonen, brand gesticht en hui zen met stenen bekogeld. Tenmin ste veertien mensen raakten ge wond. Politie en leger patrouille ren nu in deze wijk in het centrum van Karachi. Twee jaar geleden kwamen bij rassenrellen duizend i het leven. ADVERTENTIE gemaakt, dat 133 van de 221 JVP- leden die dinsdagnacht uit twee zwaarbewaakte gevangenissen wa ren ontsnapt, weer zijn opgepakt. Eenentwintig JVP'ers zouden zijn gedood. Maar het front zelf deelde later mee dat meer dan 200 van zijn soldaten waren bevrijd en dat nie mand om het leven is gekomen. De gevangenen soldaten zouden zijn bevrijd om de presidentsverkiezin gen te ontregelen, aldus het JVP. Dag school, dag leraren, tot volgend jaar! Nu tienertoeren. Ben je niet ouder dan 18, trek dan je ski-jack aan en koop 'n Tienertoer. Van 16 dec. t/m 1 jan. kun je dan 4 dagen lang (binnen een periode van 10 dagen) voor f 40,- al je familie en vrienden persoonlijk je goede voornemens vertellen. WAAR ZOUDEN WE ZIJN ZONDER DE TREIN? <R=> Californië Een aardschok met een kracht van 4,8 op de Schaal van Richter heeft gisteravond een uitgestrekt gebied in het zuiden van Californië getrof fen. Er werd geen melding van schade of slachtoffers gedaan. Tories De Britse conservatieven hebben in de tussentijdse verkiezingen van het kiesdistrict Epping Forest hun Lagerhuiszetel behouden. Deze kwam vrij door het overlijden van de vooraanstaande Tory, Sir John Biggs-Davison, die er met een voorsprong van zo'n 21.500 stem men een onaantastbare positie in nam. Steroïden Van elke vijftien mannelijke mid delbare scholieren in de VS ge bruikt er één anabole steroïden om zijn sportprestaties of zijn uiterlijk te verbeteren, aldus een Ameri kaanse onderzoeker. Zo'n 26,7 pro cent zei als enig oogmerk te heb ben gehad een gespierder, manne lijker gestalte te kweken. Sovjetunie De bevelhebber voor het Verre Oosten van de Sovjet-strijdmacht, generaal Moisejev, is benoemd tot stafchef van de hele strijdmacht. De 49-jarige Moisejev volgt maar schalk Achromojev op die om ge zondheidsredenen ontslag nam op de dag dat president Gorbatsjov voor de zijn plannen voor een zijdige wapenvermindering be kendmaakte. WASHINGTON - Charles Red man, de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, had het gisteren ongewoon moeilijk tijdens zijn da gelijkse 'briefing', zijn ontmoeting met in Washington werkende jour nalisten. door Henk Dam Het enige onderwerp van ge sprek was uiteraard de aankondi ging van minister Shultz (buiten landse zaken), die de avond daar voor vriend en vijand had verbaasd door te zeggen dat de Verenigde Staten bereid zijn tot een "substan tiële dialoog" met de Palestijnse Bevrijdings Organisatie (PLO). Dat was zo verrassend, omdat nog maar een dag eerder zijn woordvoerder, Redman dus, had gezegd dat zo'n dialoog er niet inzat omdat PLO-leider Arafat tijdens zijn speech voor de VN onvoldoen de concessies had gedaan. Sterker, een paar uur voor'Shultz met zijn mededeling kwam, had vice-president en aanstaand presi dent George Bush ook nog eens ge zegd dat onder de huidige omstan digheden een gesprek met de PLO niet mogelijk was. De vragen die Redman gisteren op zich af kreeg, waren in twee hoofdvragen onder te verdelen. Waarom is de Ameri kaanse regering zo plotseling van gedachten veranderd? En: wat be vfimmSN&BMm*,, tekent dit voor onze houding ten opzichte van de PLO? Op die eerste vraag gaf Redman het antwoord dat minister Shultz de avond daarvoor ook al had gege ven: "Niet wij zijn van mening ver anderd, maar de PLO. Voor het eerst heeft Arafat tijdens zijn pers conferentie van woensdag duide lijk gezegd onze voorwaarden voor een dialoog te accepteren". Met de tweede vraag had hij het een stuk moeilijker. Want wat bete kent het nu precies, dat de Ameri kaanse ambassadeur in Tunesië op korte termijn gaat praten met ver tegenwoordigers van de PLO? Be tekent het, dat de VS de PLO ziet als de vertegenwoordiger van het Palestijnse volk? Betekent het, dat de PLO rechtstreeks zou moeten kunnen deelnemen aan vredeson derhandelingen met Israël en de Arabische staten? Erkent Amerika hiermee de PLO? Betekent het, dat het nu niet meer kan voorkomen dat Arafat een visum wordt geweigerd, als hij opnieuw de VN zou willen toespre ken? Betekent het, dat het PLO- kantoor in Washington, vorig jaar op last van het Congres gesloten, weer zal worden heropend? Nee, zei Redman keer op keer, dat bete kent het allemaal niet. Het enige dat wij hebben besloten, is dat er een dialoog zal zijn tussen ons en de PLO. Dat is alles. Meer niet. Er zijn geen verdere gevolgen. Uit zijn antwoorden bleek wel, «nawoiw ma»j uvmm dat Redman op voorzichtig speel de, omdat ook hij nog niet hele maal duidelijkheid had over alle gevolgen van het besluit om met de PLO te praten. En geen wonder, want alles wijst erop, dat er inder daad sprake is geweest van een zeer plotselinge beslissing. Enige historische achtergrond: in 1975 besloot de Amerikaanse re gering, op voorstel van Kissinger, dat niet meer met de PLO zou wor den gepraat als deze organisatie niet eerst het bestaansrecht van Is raël erkende. Verder werd van de PLO geëist, dat eerst de resoluties 242 en 338 van de VN zouden moe ten worden erkend. Die resoluties bevatten vredesvoorstellen voor het Midden-Oosten, en in de reso luties wordt ook weer impliciet uit gegaan van Israël's recht op veilige en zekere grenzen. De regering-Reagan voegde aan die twee voorwaarden een derde toe: met de PLO kan alleen worden gepraat als deze eerst zonder enig voorbehoud terrorisme afzweert. Zo was de situatie, toen Arafat dinsdag in Genève zijn speech voor de VN hield. Voor hij aan die speech begon, had hij, aldus de New York Times van gisteren, contact gehad met Zweedse regeringsfunctionaris sen. Die zeiden hem het volgende: als je aan de drie Amerikaanse voorwaarden voldoet, dan is de VS bereid snel aan een dialoog met de PLO te beginnen. Dat hadden de Zweedse functionarissen uit de beste bron: de Amerikaanse rege ring zelf, die op hun verzoek nog eens precies had laten weten onder welke voorwaarden een gesprek met de PLO zou kunnen worden geopend. Tot teleurstelling van de Zweden bevatte de rede van Arafat echter, in Amerikaanse ogen, niet de on dubbelzinnige, glasheldere verze keringen die zij van hem wilden hebben. Vandaar dus dat Redman dinsdag zei: het is onvoldoende. Toen was het, in het grote diplo matieke spel, de beurt aan Egypte. President Mubarak belde zijn, in Genève verblijvende, minister van buitenlandse zaken dp, met de op dracht Arafat onder druk te zetten zodat deze toch de Amerikaanse voorwaarden zou aanvaarden. Arafat gaf toe. Dat werd door Mubarak aan Shultz doorgebeld. Toen Arafat woensdag tijdens zijn persconferentie inderdaad op alle drie punten de categorische verze keringen gaf die de Amerikanen wilden, kon de Amerikaanse rege ring niet anders meer doen dan zeggen: wij zijn nu bereid met de PLO te praten. Het besluit was zo'n grote verras sing omdat de wereld steeds had aangenomen dat Amerika Israel, dat de PLO ziet als 'de vijand' en onder geen voorwaarde met deze organisatie wil praten, niet zou af vallen. Dat dat toch is gebeurd, komt in de eerste plaats omdat de Amerikanen ervan overtuigd zijn geraakt, dat Arafat's PLO de laatste drie tot vier maanden, mede onder druk van de Arabische sta ten en de Sovjetunie, aanzienlijk gematigder is geworden dan voor heen het geval was. Bovendien is de afgelopen maan den afdoende duidelijk geworden, dat elk vredesinitiatief voor het Midden-Oosten tot mislukken ge doemd is als de PLO niet op een of andere manier bij de onderhande lingen is betrokken. Het was Shultz zelf, die begin dit jaar keer op keer naar het Midden-Oosten reisde met een Amerikaans vredes plan dat neerkomt op: een interna tionale conferentie, gevolgd door rechtstreekse onderhandelingen tussen Israël, Jordanië, Egypte en Palestijnse vertegenwoordigers over de toekomst van de Gaza- strook en de Westelijke Jordaanoe- Shultz verkocht dat plan aan de strijdende partijen met grote ener gie, een energie die mede was inge geven door Amerikaanse bezorgd heid over de Palestijnse opstand in de bezette gebieden. Maar alleen Egypte steunde het plan, en voor de rest niemand anders. Het zal nu aan de opvolger van Shultz, Jim Baker, zijn om het opnieuw te pro beren. Baker heeft daarbij het niet geringe voordeel dat nu dus de PLO door Amerika min of meer is 'erkend'. Dat geeft de VS een hoop goodwill bij de Arabische staten en bij de Palestijnen in de bezette ge bieden. Maar in Israël natuurlijk niet. De grote vraag is dus nu of Amerika voldoende druk kan uitoefenen om Israel aan de conferentietafel te krijgen, een tafel waaraan uiteinde lijk ongetwijfeld ook de PLO zal moeten zitten. De eerste geluiden uit Jeruzalem doen vermoeden, dat ook de uitermate handige en slim me Baker daaraan wel eens het kar wei van zijn leven zou kunnen heb ben...

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5