Asielzoekers alleen op Schiphol Vast' Werknemers KEP ontslagen Gerechtstolk wil betere regeling beroep ow Slib in kreken Biesbosch erger vervuild dan ooit Groot opgezet onderzoek volgt ontwikkeling jongeren De kracht van pure klasse en grenzeloos comfort 1) penseel DE KER VRIJDAG 16 DECEMBER 1988 BINNENLAND Kamer dwingt minister tot aanpassing voorstel DEN HAAG (GPD) - Onder druk van een grote meerderheid in de Tweede Kamer - inclu sief CDA en WD - heeft minister Korthals Altes (justitie) zijn wijzigingsvoorstel van de vreemdelingenwet gisteren fors moeten aanpassen. De regering wilde de mogelijkheid hebben om buitenlanders niet alleen op te vangen in het centrum op Schiphol-Oost, maar ook aan de landgrenzen en zeehavens, in afwachting van een beslissing op hun asielver zoek. Bovendien wenste justitie het ontvluchten uit een dergelijk centrum strafbaar te stellen. MADE (GPD) - In de Brabantse Biesbosch voltrekt zich onder wa ter een milieuramp. In een zojuist uitgebracht rapport van Rijkswa terstaat worden de meest pessimis tische vermoedens over de slibver- vuiling in de kreken van de Bies bosch bevestigd. De vervuiling legt een bom onder de aanwijzing van de Biesbosch tot Nationaal Park. Rijkswaterstaat heeft bijna 200 meetpunten genomen in de grotere kreken van de Brabantse Bies bosch. Soms is meters diep in het slib geboord. Volgens J. Kuijpers van de Directie Benedenrivieren van Rijkswaterstaat is er alle reden tot alarm. "De vuile kraan moet de R. Welschen wil de provincie, het waterschap Alm en Biesbosch en Rijkswaterstaat zo snel moge lijk om de tafel hebben om nadere stappen te nemen. Volgens het onderzoeksrapport zijn de concentraties cadmium, zink, kwik en het gehalte aan EO- echt dicht". Vooral de Rijn en de CL (extraheerbare organische laatste tijd in toenemende mate de chloorverbindingen) op veel plaat- Maas zijn de boosdoeners. De Brabantse milieugedeputeer- de Biesbosch te hoog. Bijna overal zijn te veel pak's (polycycli sche aromatische koolwaterstof fen) en vooral pcb's (de uiterst gifti ge polychloorbifenylen) gemeten. "Van de in de waterbodem aan getroffen stoffen is bekend dat ze het functioneren van het eco systeem ernstig kunnen versto ren", stelt Rijkswaterstaat. Eerder onderzoek heeft aangetoond dat muggelarven die op de waterbo dem van de Biesbosch leven, ver minkt zijn. Muggelarven staan aan Korthals Altes zei het te betreu ren dat de Kamer slechts 'repara tie-wetgeving' wil plegen, in plaats van het wetsvoorstel over te ne men, dat in veel algemener termen is gesteld. De Kamer voerde aan dat het strafbaar stellen van ont vluchting uit Schiphol-Oost vol gens de wet niet kan. Daarbij werd erop gewezen dat ook ontvluchting van een veroordeelde uit een huis van bewaring of gevangenis niet strafbaar is gesteld in de Neder landse wetgeving. En een asielzoe ker die op Schiphol-Oost wordt ge- OVERVAL - Een bankfiliaal in wettelijke grondslag Arnhem is gisteren door middel een bommelding overvallen, snelle invoering De filiaalhouder kreeg middels een telefoontje te horen dat er een bom in de bank lag en dat hij geld moest de asielzoekers afdragen. Toen de filiaalhouder la cherig reageerde, werd hem ver teld dat de bom over twee minuten af zou gaan. Daarop stapte de fili- PvdA-kamerlid Haas- aalhouder met geld naar buiten, waar een man hem aansprak en er met de buit vandoor ging. De Tweede Kamer vond dat veel te ver gaan en meende dat de aanpas sing van de vreemdelingenwet be perkt moest blijven tot een nood voorziening om Schiphol-Oost weer te kunnen openen. De spoed- behandeling in de Kamer vond gis teren plaats onder protest van PvdA, D66, de kleine linkse partij en en de SGP. De regering achtte haast gebo den om de Hoge Raad tegemoet te komen. Het hoogste rechtscollege in ons land oordeelde afgelopen vrijdag dat huisvesting van asiel zoekers in Schiphol-Oost onrecht matig is, omdat het centrum te veel op een gevangenis lijkt. Voor de tentie vereist en die wilde Korthals Altes bereiken via van zijn wetsvoorstel. Met de Kamer acht de regering het 'inhumaan' in de vertrek- en aankomsthal de luchthaven te laten bivakkeren. Op aandringen van de Kamer - motie Berger - werd het opvangcentrum destijds gebouwd. UTRECHT (ANP) - Wetenschap- studies worden verricht naar onder de Rijksuniversiteit gezinssituatie, werkperspec- Ütrecht (RUU) beginnen volgend tief en godsdienstig leven. Voor het jaar met een grootscheeps onder- onderzoek is in totaal 15 miljoen zoek naar de levensloop van Ne- gulden nodig. De wetenschappers derlandse jongeren. Tien jaar lang van de RUU zullen daarvoor een zullen 3000 jongeren in hun ont- beroep doen op verschillende mi- wikkeling (school, relaties, werk) nisteries en instellingen die met worden gevolgd. Het onderzoek is (hulpverlening aan) jongeren te bedoeld als basis voor beleidsaan- maken hebben. bevelingen over hulpverlening s en begeleiding van jongeren. Dit heeft de initiatiefnemer van het onderzoek, prof.dr.M.Matthijs- sen, gisteren meegedeeld op een persconferentie in Utrecht. Het project is volgens de hoogleraar in meerdere opzichten uniek, niet al leen wat omvang en tijdsduur be treft, maar ook omdat wordt geke ken naar de ontwikkeling van jon geren op verschillende terreinen. Om de twee jaar zullen 3000 Ne derlandse jongeren - een represen tatieve doorsnee - worden onder- vragd. Bovendien zullen 25 deel- Binnenland kort Wachtgeld De 43-jarige korpschef van de ge meentepolitie Tiel wordt per 1 ja nuari 1989 ontslagen uit de dienst. Hij krijgt een eenmalige uitkering van 384.000 gulden en drie jaar wachtgeld volgens de rijksrege ling. De korpschef was al sinds maart 1987 op non actief wegens een volkomen vertrouwensbreuk met zijn personeel. De eenmalige uitkering komt ten last? van de ge meentebegroting. Bullterriër De kantonrechter in Haarlem heeft gisteren bepaald dat de bullterriër van een 25-jarige Haarlemmer moet worden afgemaakt. De eige naar van de hond is tevens veroor deeld tot een geldboete van 650 gulden. De bullterriër beet eind ok tober dit jaar in de achterpoot van een andere honc' De bullterriër had al een aanlijn- en muilkorfge- bod, maar zijn baas hield zich daar niet aan. De hond had al twee keer eerder doorgebeten. Moord De 25-jarige J. Fassotte, die begin vorige maand in haar woning in Rotterdam door haar ouders dood werd aangetroffen, blijkt te zijn vermoord door drie kennissen van het slachtoffer. Als motief gaven zij roof op. Daarnaast zeiden ze het slachtoffer ook te hebben willen "terechtwijzen" omdat de vrouw naar hun mening haar 3-jarig zoon tje niet goed opvoedde, aldus de of ficier van justitie. Actie Armenië De actie Armenië Giro 797 heeft na één dag 972.000 gulden opge bracht. Dat is - voor zover bekend - de hoogste eerste-dagopbrengst die ooit na een ramp is ontvangen. Een woordvoerder van het Neder landse Rode Kruis heeft dit giste ren meegedeeld. Cellentekort Er blijft na 1991 een tekort aan cel len, ook als de 695 noodcellen in ge bruik blijven. Staatssecretaris Kor- te-van Hemel (justitie) heeft dit de Kamer in een brief laten weten. Volgens Korte-van Hemel dienen eerdere voorspellingen uit juni te worden bijgesteld. Dit jaar waren er tien cellen meer nodig, dan eerst was berekend. Dat getal loopt op tot een extra behoefte van 70 cellen in 1992. Volgens prof. Matthijssen is het onderzoek nodig omdat jongeren de traditionele zekerheden van ge zin, godsdienst en werk in feite hebben verloren. Vanuit de samen leving is daarop nauwelijks gerear geerd. Zo benadert het onderwijs volgens Matthijssen jongeren veel te eenzijdig door het accent te leg gen op het verhogen van kennis. "De hele cultuur is in de afgelopen decennia zekerheden kwijtge raakt. Enerzijds kun je dat om schrijven als een bevrijdingsbewe ging, maar er zijn ook veel jongeren die daardoor in de problemen ko men", aldus Matthijssen. huisvest heeft, anders dan een ge detineerde, geen strafbaar feit be gaan. Korthals Altes meende dat straf baarstelling wel mogelijk is, omdat het in het wetsvoorstel niet gaat om ontvluchting, maar om het weige ren gevolg te geven aan de aanwij zingen van een ambtenaar. Dan is vrijheidsbeneming geoorloofd, al dus de minister, omdat in de wet staat dat sprake moet zijn van mo gelijke verstoring van de openbare rust, orde en veiligheid. Vereniging waarschuwt voor gebruik insulinepennen AMERSFOORT (ANP) - De Diabe tes Vereniging Nederland (DVN) heeft haar afdelingsbesturen opge dragen niet langer mee te werken aan informatiebijeenkomsten waar door de industrie gratis insuline pennen worden uitegedeeld. Door het uitdelen van deze pennen, die slechts voor een bepaald soort in suline geschikt zijn, worden diabe tici gestimuleerd op een andere in suline over te stappen. Wanneer dit zonder de nodige poliklinische be geleiding gebeurt, kan dit tot ont regeling leiden en op de langere termijn tot ernstige complicaties, aldus de vereniging. Insulinepennen zijn op een vul pen lijkende injectieapparaten, waarmee suikerpatiënten zichzelf tamelijk pijnloos en eenvoudig in suline kunnen toedienen. Deze pennen worden op grote schaal gratis verstrekt. Sinds enige tijd organiseert één van de fabrikanten informatiebij eenkomsten waarbij ook zonder in menging van de specialist pennen verkregen kunnen worden. Hoe wel er tijdens deze bijeenkomsten wel op wordt gewezen dat de spe cialist voor gebruik moet worden geraadpleegd, is in de praktijk ge bleken dat diabetici op eigen hout je bij de huisarts om een ander in- sulinerecept vragen of de pen ge bruiken voor een niet geschikte in suline. het begin van de voedselketen. Het pcb-gehalte in eieren van visetende vogels zoals futen is in de Bies bosch tien keer zo hoog als in min der vervuilde gebieden in Neder land. De aalscholver, een andere vi setende vogel, legt in de Biesbosch gemiddeld drie tot vier keer zo wei nig eieren als in het duingebied of in Friesland. Rijkswaterstaat raadt het eten van vis uit de Biesbosch af. Recre anten in de de Biesbosch lopen geen groot risico wanneer zij af en toe in contact komen met de ver vuilde waterbodem, aldus Rijks waterstaat. Maar kinderen die in de ondiepe kreken spelen, moeten hun vuile vingers niet in de mond steken, gezien de hoge concentra tie cadmium die op veel plaatsen in het slib is gevonden. Masson in beroep bij Europese Hof HEERLEN (GPD) - Mr. Masson, voormalig hoofddirecteur van he Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds in Heerlen, gaat bij het Eu ropese Hof in Straatsburg in be roep tegen de schadevergoedings regeling, waartoe het gerechtshol in Den Bosch deze week heeft be sloten. Masson gaat niet akkoord met de 6000 gulden die het hof hem wil geven aan reis- en verblijfkos ten voor de vijf jaar dat het proces tegen hem heeft geduurd. Masson had een aanzienlijk hoger bedrag Verslagen gezichten gisteren bij het personeel van KEP dat aanwezig was bij de persconferentie. Na maanden onzekerheid over de produktie van het paspoort is hun ontslag nu een feit. (toto gpd> Banken trekken hun handen van paspoortf abrikant af DEN HAAG (GPD) - De Schiedam- se paspoortproducent KEP heeft gisteren uitstel van betaling gekre gen. De banken weigerden nog lan ger geld in het bedrijf te steken, nu de breuk tussen overheid en KEP onherstelbaar is. Voor 34 perso neelsleden is ontslag aangevraagd. De omstreden drukker Will Baard is inmiddels afgetreden als direc teur van KEP; tijdelijk manager Van Dijk overweegt het bijltje er per één janauri bij neer te gooien. De door de Rotterdamse recht bank benoemde bewindsvoerders zien nog mogelijkheden om delen van KEP van het faillissement te redden. Zij willen de komende we ken met 'geïnteresseerde derden' onderhandelen over gehele of ge deeltelijke overname van het pas- ADVERTENTIE KOSTUUMS: KONEN BAUMLER HUGO BOSS WÏLSON GLENNY VANAF f498.- poortproject. Lukt dat niet, dan is een faillissement onafwendbaar, aldus curator Mentink gisteren op een persconferentie. Aangenomen wordt dat het Schiedamse bedrijf zal worden overgenomen door de Staatsdruk kerij (SDU). Samenwerking met Joh. Enschedé en Zn. is voorlopig even op de achtergrond geraakt. Met het terugtreden van Baard lijkt één van de belangrijkste obstakels voor de samenwerking overwon nen te zijn. Een delegatie van de SDU heeft al poolshoogte geno men in Schiedam. De huisbankiers van KEP, de Nationale Investeringsbank en de NMB-bank, hebben gezamenlijk 60 tot 70 miljoen gulden gestoken in het paspoortproject, aldus de ad vocaat van KEP. De vorderingen van verschillende andere toeleve ranciers belopen ongeveer 8,5 mil joen gulden. Ook de drukkerij van Baard, Elba, heeft een flinke vorde ring op KEP. Banken en toeleveranciers vre zen dat ze naar hun geld kunnen fluiten, nu minister Van den Broek de samenwerkingsovereenkomst met KEP heeft verbroken. De ban- uav .MWWW ken hebben nog even afgewacht of van hoge schadevergoedingen' "Ik vind in elk geval dat mijn ad vocaat betaald moet worden. Nu zit ik met een strop van 800.000 gul den. Bijzonder vreemd is dat van een andere vrijgesproken verdach te, de heer Hemmes, wel de kosten van diens advocaat worden be taald", zei de heer Masson gisteren. Tegen de uitspraak van het Bos sche hof is geen beroep in Neder land meer mogelijk, vandaar dat Masson de weg van de Europese rechtspraak heeft gekozen. "Het zal wel een lange procedure wor den, maar ik heb geen andere keu ze. Ik kan mijn advocaat niet beta len. Dat geld heb ik niet", aldus Masson. Hij achtte het goed denkbaar dat het Europese Hof tot een andere conclusie komt dan het gerechts hof te Den Bosch. "Wanneer ik de schadevergoedingen zie die be taald zijn aan Slavenburg en aan de gebroeders Hogenboom, dan heb ik terechte twijfels over deze uit spraak. Het is net of de raadkamer in Den Bosch mijn zaak aangegre pen heeft om te laten zien dat het uit moet zijn met de toekenning de Tweede Kamer de bewindsman in dat besluit zou steunen. In de tussentijd mocht KEP verder gaan met de produktie van nieuwe pas- Masson. Of ook de tweede voormalige hoofdverdachte in de ABP-affaire, ir J. van Zon, zijn recht bij het Eu- poorten. Maar nu ook uit de Kamer ropese Hof in Straatsburg zal geen enkele steun voor KEP te verwachten valt, hebben NIB en NMB de kredietkraan dichtge draaid. Door surséance van betaling aan te vragen, wordt voorkomen dat schuldeisers het bedrijf leeghalen. Ook maakt het uitstel de weg vrij voor een ontvlechting van de be langen van drukkerij Elba van Will Baard enerzijds, en KEP aan de an dere kant. De machines van KEP en alle vorderingen op de Staat zijn inmiddels al op de banken overge gaan. Volgens bewindvoerder Mentink heeft KEP in de onder handelingen in handen, namelijk het 'intellectu ele eigendom' van het productie procédé. Zonder die kennis is het uitgesloten dat een nieuw bedrijf snel paspoorten kan produceren. ken was gisteren nog niet bekend. Ook hij heeft slechts de wettelijk verplichte reis- en verblijfkosten gedurende de rechtszaak vergoed gekregen, voor hem een bedrag van 3500 gulden. Kind mishandeld Politieman gaf namen door aan club NIJMEGEN (GPD) - Vanuit de Nijmeegse politie zijn vijftien jaar lang, volledig in strijd met de wet en op eigen initiatief persoonlijke gegevens van supporters verstrekt aan het NEC-bestuur. Het gaat om namen en adressen van mensen die bij relletjes betrokken zijn ge weest. Het NEC-bestuur stuurde de vandalen vervolgens een brief waarin hen een stadionverbod werd opgelegd. De persoonlijke gegevens zijn agn NEC doorgegeven door een ad judant, die de functie van voetbal- coördinator heeft. Korpsleiding noch de burgemeester wisten hier iets van. "De adjudant is op de stoel van de officier van justitie gaan zit ten. Volgens de landelijke richtlij nen is alleen de officier van justitie bevoegd tot het doorspelen van na men en adressen van supporters. De korpsleiding beraadt zich over te nemen stappen", aldus een voor lichter van de gemeentepolitie. De adjudant gaat overigens volgende week met pensioen. GRONINGEN (GPD) - Omdat een vierjarig meisje haar hond wil- jde aaien raakte een 18-jarige vrouw uit Delfzijl zo buiten zinnen, dat zij op 3 september van dit jaar met een belangrijke troef stok op de kleuter insloeg. Ook gaf de jonge vrouw het meisje zo'n har de duw dat het kind met haar hoofd tegen de muur van een flatgebouw viel. Artsen constateerden een schedelbreuk en een zware hersen schudding. De kans bestaat dat het meisje aan haar letsel epilepsie overhoudt. Voor de rechtbank in Groningen eiste officier van justitie mr. C. A. van der Burg gisteren tegen de vrouw een gevangenisstraf van 18 maanden, waarvan zes voorwaar delijk. In de proeftijd moet de vrouw in een kliniek worden be handeld, vindt de officier. De vrouw verkeerde tijdens haar aan val op het land onder invloed van heroïne en alcohol. Uitspraak op 28 december. ADVERTENTIE Wie een beetje talen spreeld; kan zö aan de slag bij B blikt vooruit op de ntrends van 1989. DEN HAAG - Het gebeurde ergens in Nederland tijdens een zitting - van de rechtbank. De tolk leek wei nig te begrijpen van het gebrabbel van de buitenlandse verdachte. Ve le zinnen bleven onvertaald en soms werd een uiterst korte sa menvatting gegeven van een be duidend langer betoog van de bui tenlander. De rechter had zo z'n door Jos Heymans twijfels en zei tegen de tolk: "Vraagt u eens aan de verdachte of hij u wel verstaat". Dat bleek wel degelijk zo te zijn, kon de tolk even later zichtbaar opgelucht meede len. Dit voorval staat in het boek 'Tol ken, strafzaken, vreemdelingenza ken', dat vandaag wordt gepresen teerd ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van het Nederlands Genootschap van Vertalers (NGV). Het gebeuren is geen uitzondering. Twijfels over de kwaliteit van de tolken zijn aan de orde van de dag. In ons land bestaat immers geen opleiding voor tolken, het beroep is niet erkend en de titel nog steeds onbeschermd. Wie zijn talen een beetje be heerst, kan als tolk aan de slag. En wie voor de rechtbank wil werken, hoeft alleen maar een 'akte van toe lating als beëdigd vertaler' aan te vragen. Daarvoor is slechts een verklaring van goed zedelijk ge drag nodig. In veel gevallen wordt niet eens naar een diploma ge vraagd. Volgens de wet kunnen ook niet-gediplomeerden met goe de referenties als beëdigd tolk wor den geregistreerd, als ze maar vol doende blijk geven van kennis van die taal en van de Nederlandse taal. Politie en justitie zijn overigens niet verplicht gebruik te maken van beëdigde vertalers. Ze mogen zelf bepalen wie ze als tolk gebrui ken, gediplomeerd of niet. Soms ruziënde verdachten elkaar toe- Van een tolk wordt verwacht dat hij neutraal is en zich louter en al leen bezighoudt met het vertalen van wat wordt gezegd. Maar omdat het beroep niet erkend is, doen zich soms de meest malle situaties voor. Er zijn tolken die het verhoor van de politie c Die oneigenlijke rol van de tolk wordt in sommige gevallen zelfs door de autoriteiten gestimuleerd. De politie verwacht soms van de tolk, dat deze tijdens het verhoor op eigen houtje doorvraagt of ini tiatieven ontplooit om de zaak rond te krijgen. Het gebeurt ook dat de rechter-commissaris een toevallig aanwezige tolk in het huis van bewaring naar het cellenblok stuurt om af te luisteren wat twee wordt een andere buitenlander de straat gehaald om uitkomst te bieden. In veel gevallen wordt niet eens gebruik gemaakt van een tolk, omdat de aanwezigheid van een vertaler alleen vereist is tijdens de zitting van de rechtbank. Bij aan houdingen, verhoren door de poli tie en voorgeleiding voor de rech ter-! heid van een tolk niet vereist. schreeuwen. In het land van de gerechtstol- ken is kennelijk niets geregeld. Zelfs de salarissen niet. Er is welis waar een wet, die voorschrijft dat een gerechtstolk (afhankelijk van de taal en vakbekwaamheid) een vwwi wc bedrag ontvangt dat varieert van de "aanwezig- tenminste tien gulden tot 116,60 gulden per uur, maar alleen de rechtbanken hoeven zich aan die tarieven te houden. De politie is vrjj in het vaststellen van het hono rarium. Tot 1984 hanteerde ook de politie de wettelijke tarieven. Dat hield op, toen de politie de honoraria van de tolken niet meer bij het ministe rie van justitie mochten declare ren. De rijkspolitie halveerde prompt het loon van de tolk en ook gemeentelijke korpsen verlaagden de tarieven stelselmatig. De recht bank betaalt nu 66,55 per uur voor een tolk Duits, Engels of Frans; de politie betaalt slechts 35 gulden. Het Nederlands Genootschap voor Vertalers eist al jarenlang een betere wetgeving voor gerechtstol- ken. De huidige is al meer dan hon derd jaar oud en nooit herzien. Ook is erkenning van het beroep en be scherming van de titel hard nodig. Daarvoor moet een erkende be roepsopleiding worden opgezet en zullen er algemeen geldende ge dragsregels moeten komen. En met het oog op de economische eenwording van Europa is het noodzakelijk om te komen tot een uniforme regeling voor de gerecht- stolken in Europees verband. De nieuwste kollekties bijzonder belicht In onze kerstshow maakt u kennis met het veelbelovende wonen van volgend jaar. De nieuwste woontrends staan nu al in onze feestelijk versierde showrooms. Tot ziens op onze sfeervolle kerst-meubelshow. baauerqb4-19-katwijk w«achtsweg19 telefoon 01710-20300 bmlberqbt ux)bv)0rp meubelrein7 teef00n 071-414466

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3