Arafat, de PLO in eigen persoon Achtergrond 'Kerk goede leerschool9 maar kan ook afschrikken Vergaarbak van strijdgroepen Vier beslissende weken in de Palestijnse geschiedenis De godsdienstsocioloog, de theoloog en twee van de drie pa nelleden zijn het erover eensge loven zónder kerk kan niet. Maar het publiek bij het NCRV-tv-pro- gramma 'Welles Nietes' is, met de speciale gast Roel van Duijn, van oordeel dat dit standpunt van weinig respect getuigi voor men sen die buiten de kerk hun geloof beleven. 'Een beetje arrogant', noemt Van Duijn, gemeente raadslid voor de Groene Partij in Amsterdam, de opvatting van godsdienstsocioloog dr. H. C. Stoffels en de predikant Sytze de Vries. De eerste zegt in dit program ma - dat de NCRV op zaterdag 24 december zal uitzenden dat voor gelovigen buiten de kerk geen zaligheid is. De tweede komt op theologische gronden tot een soortgelijke conclusie: wie gelooft buiten de kerk, plaatst zich buiten de gemeen schap die in het Oude en Nieuwe Testament juist zo belangrijk is. Volgens Roel van Duijn kan de kerk een goede leerschool zijn voor het geloof, maar ze kan met haar leerstellingen gelovigen ook afschrikken, "waardoor God als het ware op de loop gaat". Persoonlijke verhalen van men sen uit het Welles-Nietes-publiek bevestigen deze stelling. De dog ma's van de kerk, de dwang (ze ker van vroeger) en het gebrek aan warmte zijn wel de belang rijkste redenen voor mensen om hun heil buiten de kerk te zoe ken. Overigens blijkt in dit discus sieprogramma duidelijk dat er grote verwarring bestaat over het begrip 'kerk'. Voor de een is de kerk het haantje van de toren, voor de ander de gemeenschap. Een derde zegt: de kerk, dat ben je zelf. Het programma 'Welles Nie tes' wordt samengesteld naar aanleiding van telefonische reac ties op de oproep aan het eind van elk programma. Eindredac teur Ger van Dongen meldde bij de voorvertoning dat er deze keer opmerkelijk veel (vroegere) katholieken hadden gereageerd. Leidse baptisten d£ Leidse baptistengemeen te, die na het verlaten van haar (te kleine) kerk aan de Oude Rijn afwisselend gebruik maakte van de Petrakerk (Su- rinamestraat) en Bethlehem- kerk (Driftstraat), gaat met in gang van 1 januari zondags morgens kerken in de aula van het huis voor verplegenden 'Nieuweroord' aan de Rijns- burgerweg 124. Het was de bedoeling dat de baptisten vóór 1 januari zouden horen welke van de twee kerken voor aankoop beschikbaar zou komen, maar het beraad daar over is nog niet afgerond. De baptisten hebben het laatste kwartaal in de Bethlehemkerk gekerkt en zouden 1 januari voor drie maanden weer naar de Pet rakerk moeten. In de aula aan de Rijnsburgerweg kunnen zij in ie der geval terecht tot bekend is welke kerk de hervormden en gereformeerden willen sluiten. De voorkeur van de baptisten gaat uit naar de Petrakerk, waar van de inrichting - veel 'losser' dan van de Bethlehemkerk meer past bij hun gemeentele- Mis voor Antillianen. Mor gen, zaterdag 17 december, om half 4 wordt in de Lodewijkskerk (Steenschuur) in Leiden een mis opgedragen speciaal voor Antil lianen, compleet met eigen ge zangen. De dienst ter gelegen heid van kerst - is bedoeld voor Antillianen uit wijde omgeving. Pastoor A. Vreeburg van de Lo dewijkskerk gaat in de dienst voor. Leiden. De evenementen commissie van de Herensingel- kerk heeft voor de tiende keer een 'kerstviering voor iedereen' georganiseerd. Komende zon dag, 18 december, om 11 uur. Medewerking verlenen het ge mengd koor van deze kerk, 'The Lord's Folks' en 'De Sleutels' met koor en band. Soliste is me vrouw R. Silvester-Steenbergen. Het programma vermeldt ook sa menzang. In deze kerk staat de grootste kerststal van Leiden. Die is zondag al te bezichtigen. Alphen aan den Rijn. De ge reformeerde Maranathakerk aan de Raadhuisstraat in Alphen aan den Rijn bestaat dinsdag 20 de cember precies 100 jaar. Zondag morgen om 10 uur is er een jubi- leumdienst met ds. P. Wilschut als voorganger. In een voor deze gelegenheid uitgegeven gedenkboek wórdt de geschiedenis beschreven van de gereformeerde kerk in Al phen-centrum. Maandag is er een dia-avond over de Alphense kerken, dinsdag de officiële her denking en woensdag nog een kindermiddag, alles in de 100-ja- rige kerk. Katwijk aan Zee. Zondag avond 6 uur neemt ds. D. Drie bergen in de Nieuwe Kerk af scheid van de hervormde ge meente Katwijk aan Zee wegens vervroegde uittreding. Ruim acht jaar heeft hij daar gewerkt. Ds. Driebergen blijft in Katwijk Voorschoten. Ds. J. C. Schaap, die vijf jaar in de Vere nigde Protestantse Gemeente op Curasao heeft gewerkt, hoopt op zondag 19 februari intrede te doen in de hervormde gemeente van Voorschoten en Veur. Hij komt in de plaats van ds. A. K. van der Schoot, die met vut is ge gaan. Hervormde Kerk: beroepen te Boskoop K. J. Jansen Leiden; aangenomen naar 't Waal en Honswijk (deelwerk) kandidaat W. J. J. Glashouwer Tuil en 't Waal; bedankt voor Hazerswou- de J. het Lam Besoijen, voor Ou de en Nieuwe Wetering C. Maris Piershil, voor Barneveld L. Wüll- schleger Den Haag. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Noordwijk (deel werk) kandidaat drs. G. A. Schol- te aldaar, de benoeming tot ker kelijk werker te Ureterp (Fr.) H. Taekema aldaar; beroepbaar me vrouw J. Borst Amsterdam. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Waarde A. Bac Bo degraven; bedankt voor Nieilw- Beijerland P. Honkoop Kampen. Lutherse synode De synode van de Evangelisch- Lutherse Kerk zal op zaterdag 4 maart in extra zitting bijeenko men om zich te beraden over een geschikte manier van deelne ming aan het Samen op weg-pro- ces van hervormden, gerefor meerden en luthersen in ons land. Het lutherse synodebestuur heeft alle 36 synodeleden (12 pre dikanten en 24 niet-predikanten) gevraagd vóór 15 december hun visie op de lutherse deelneming aan 'Samen op weg' op schrift te stellen. Uit deze stukken zal een rapport worden opgemaakt. Dat komt op 4 maart ter tafel. Zingeving en religie. De Ka tholieke Universiteit van Nijme gen begint in februari volgend jaar een geheel nieuw onderwijs programma over het thema 'Zin geving en religie'. Het is de sa menstellers opgevallen dat de maatschappelijke belangstelling voor discussies over levensbe schouwelijke vragen sterk is toe genomen. Het programma bedoeld voor studenten en hbo-studen- ten, maar ook voor andere be langstellenden - begint met een serie van dertien hoorcolleges. Er komt ook een aantal werk groepen. Reclamefilmpje. De com missie die in Frankrijk toezicht houdt op tv-programma's, heeft een reclamefilmpje voor platen van de zangeres Guesch Patti verboden. Beelden, die de zange res lieten zien met een doornen kroon, lijkend op die van Chris tus, zouden volgens deze com missie de gevoelens van een deel van het publiek kunnen schok ken. Patti zelf hekelde gisteren het besluit als 'belachelijke cen suur'. Zij is 'belijdend rooms-ka- tholiek' en heeft de doornen kroon niet opgezet om God te lasteren, maar om een beeld van het lijden op te roepen. De com missie zegt geen censuur te heb ben toegepast, maar alleen te hebben gevraagd de gewraakte beelden uit het filmpje te verwij deren. de oude binnenstad van Jeruzalem is geboren, is door de PLO niet te gengesproken, maar ook nooit be vestigd. Andere lezingen willen, dat hij het levenslicht zag in Cairo of Gaza wegens voortdurende ver huizingen van zijn vader door diens politieke activisme. Zijn va der stamt uit een rijke koopmans familie, terwijl Arafats stamboom van moederszijde zou teruggaan tot niemand minder dan Fatima, de dochter van de profeet Moham med. Arafat heeft naar eigen zeggen meegevochten in de eerste Ara- bisch-Israëlische oorlog in 1948. Daarna verhuisde hij naar Cairo voor een universitaire studie. In 1952 werd, hij gekozen tot voorzit ter van de Palestijnse studenten- bond in Egypte en begon hij poli tiek actief te worden. Enkele van zijn huidige medewerkers, zoals Salah Khalaf, leerde hij in zijn Cai- rose studententijd kennen. Miljonair In 1957, na de Suez-oorlog waarin hij dienst deed als reserve-officier in het Egyptische leger, verkaste hij naar Kuwayt. Hij begon daar een eigen aannemingsbedrijf na enige tijd als bouwkundige in over heidsdienst te hebben gewerkt. In een pocherige bui verklaarde hij eens dat hij miljonair zou zijn ge weest, als hij met zijn bouwbedrijf was doorgegaan en niet al zijn geld en energie in 'De Zaak' zou hebben gestoken. In 1959 richtte Arafat zijn Fatah- beweging op en werd ondergronds actief tegen Israel. Nadat in 1964 de overkoepelende Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO was opge richt, manifesteerde Fatah zich in 1965 voor het eerst openlijk met een militaire actie. Door de militai re acties en felle retoriek van de PLO sloeg echter niet alleen Israel de angst om het hart, maar ook de Arabische buurlanden, die grote ri sico's zagen in een onafhankelijke staat voor de Palestijnen. Arafat leidde tal van guerrilla-ac ties tegen Israel, voordat in juni 1967 met een Israëlische aanval op Egypte de Zesdaagse Oorlog Uit brak, waarin het Israëlische leger veel sterker bleek dan de gecombi neerde strijdmacht van de totaal overdonderde Arabische buren. Vanuit het gebied van de westelij ke Jordaanoever, dat door Israel werd bezet, verhuisde Arafat naar Jordanië. Hij ging daar verder met het organiseren van Fatah-com- mando-acties en werd in 1969 tot voorzitter van de PLO gekozen. Moordaanslagen koning Husayn kon niet langer toe zien dat de 'fedayeen', de Palestijn se guerrillastrijders, steeds meer de dienst gingen uitmaken in zijn land, waarvan de bevolking voor meer dan de helft uit Palestijnen bestaat. Hij zette zijn leger in om Arafat en de zijnen uit zijn konink rijk te verdrijven. In dat jaar en de periode daarna werden verschil lende moordaanslagen gepleegd, waaraan de immer waakzame Arafat keer op keer wist te ont snappen. In 1974 slaagde hij erin om bij de Verenigde Naties de status van waarnemer te krijgen voor zijn PLO. Hij sprak in datzelfde jaar de Algemene Vergadering in New York toe in een rede waarin hij voor het eerst een vredelievend ge baar naar Israel maakte. Maar er was aan de andere kant heel wat overredingskracht nodig om hem te bewegen voor de duur van zijn toespraak zijn vuurwapen uit zijn holster te laten. Aan het einde van de jaren ze ventig raakte de Palestijnse strijd hopeloos verward op het slagveld van de Libanese burgeroorlog. Door de toegenomen macht van het PLO-verzet in het zuiden van Libanon, besloot Israel in 1982 tot een invasie van het noordelijke buurland. Na de Israëlische belege ring van de laatste PLO-steunpun- ten in Bayrut werd het Palestijnse verzet tot de laatste man uit Liba non verdreven om zich te versprei den over de hele Arabische wereld van Yemen tot Tunis. Wraakzuchtig De toenemende matiging van Arafat en diens kring van naaste medewerkers, die geen heil meer zagen in voortzetting van de guer rilla tegen een wraakzuchtig en steeds hard terugslaand Israel, was voor radicale PLO-leiders reden zich van Arafat te distantiëren. De radicalen kregen steun van Syrië en Arafat werd in juni 1983 Syrië uitgewezen. Maar zij slaagden er niet in om de "koning" van de PLO te onttronen. Yasser Arafat. Arafat was zwaar aangeslagen en moest het PLO-hoofdkwartier ver plaatsen naar Tunesie aan de peri ferie van de Arabische wereld. Maar hij slaagde er daar toch weer in om geleidelijk de Palestijnse eenheid te herstellen. De ruim een jaar geleden begonnen intifadah in de bezette gebieden deed de rest en heeft Arafat weer gemaakt tot de ongekroonde koning van de Pales tijnen. De intifadah in beeld. De Palestijnse opstand in de door Israël bezette gebieden is van doorslaggevende beteke nis geweest voor de stroomversnelling waarin de PLO in politiek opzicht is verzeild geraakt. (foto ap> NICOSIA (AP) - De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) bundelt negen Palestijnse strijd groepen, terwijl nog een aantal andere groeperingen wisselende banden onderhoudt met de over koepelende organisatie, of zich daarvan heeft afgesplitst. Yasser Arafat is de leider van de grootste strijdgroep Fatah en sinds 1969 voorzitter van de PLO. Hij erkent de laatste jaren openlijk dat hij niet alle gewa pende facties meer onder contro le heeft. Hij merkte daarover eens op dat "ook geen enkele re gering kan zeggen, dat zij al haar burgers onder de duim heeft". De PLO omvat de volgende groepen: Fatah. Door Arafat opgericht in 1959 als ondergrondse verzets beweging. Op 1 januari 1965 werd de organisatie aan de nieuwsmedia gepresenteerd om aan haar officiële bestaan te be ginnen. In de leiding zitten naast Arafat enkele hechte vrienden van hem. De organisatie is in haar politieke standpunten ta melijk gematigd en heeft haar hoofdkwartier de laatste jaren in Baghdad en Tunis. Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina (PFLP). In 1967 opgericht door dr. George Habash. De organisatie hanteert een marxistisch-leninistische ideologie en opereert vanuit Da mascus. Habash zelf verblijft de laatste tijd voornamelijk in Alge rije. Verleden jaar verzoende hij zich met Arafat, na een verwijde ring die vier had geduurd. Democratische Front voor de Bevrijding van Palestina (DFLP). De beweging splitste zich in 1969 onder leiding van Nayef Hawatmeh af van Habash' PFLP, is georiënteerd op Mos kou en opereert eveneens vanuit Syrië en Algerije. Net als de groep van Habash heeft het DFLP een breuk met Arafat ge lijmd. Deze drie groeperingen maken ruim 80 procent van de gewapen de macht van de PLO uit. De andere aangesloten facties zijn: Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina-Algemeen Commando (PFLP-GC) onder leiding van de Syrische ex-leger- kapitein Ahmed Jibril. De factie trad uit de PFLP, omdat die naar haar oordeel niet radicaal genoeg meer was en wordt gesteund door Libië en Syrië. De bewe ging van Jibril staat nog altijd op gespannen voet met Arafat. Palestijns Bevrijdingsfront (PLF). Splitste zich in 1977 weer af van de organisatie van Jibril. Een van de leiders van het PLF is Mohammed (Abul) Abbas, die in Italië bij verstek tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld wegens de kaping van het Itali aanse cruiseschip Achille Lauro in 1985. Arabisch Bevrijdingsfront (ALF). In 1969 gesticht door Ab- del Rahim Ahmed. Staat onder invloed van Iraq en opereert vanuit Baghdad. Saiqa. Strijdgroep onder Syri sche controle, gevormd in 1967. Opereert vanuit Syrië en heeft geschillen met Arafat. Volksstrijdfront (PSF). Een kleine, radicale beweging, die opereert vanuit Damascus en in 1967 werd opgericht door de ju rist Samir Goshe, die zelf mo menteel in Libië woont. Het PSF heeft zich verzoend met Arafat. Palestijnse Communistische Partij. Haar leider Suleiman Na- jjab werd in 1986 gekozen in het uitvoerende PLO-cómité en de PNC hechtte er goedkeuring aan dat de kleine partij volwaardig lid werd van de PLO. De PCP wordt gesteund door de Sovjetu nie en houdt kantoor in Algiers. Daarnaast is een aantal strijd groepen uit de PLO-koepelorga- nisatie gestoten. Onder deze zijn: Fatah-Revolutionaire Raad, die het vooral zoekt in harde ter reur. De organisatie staat onder leiding van Sabri El-Banna, veel beter bekend onder zijn guerril- lanaam Abu Nidal. Hij brak in 1972 met Arafat en riep vier jaar later zijn strijdfactie in het leven. Abu Nidal is door een revolutio naire rechtbank van de PLO ter dood veroordeeld wegens zijn terreur en opstandig gedrag. Fatah-Opstand, met aan het hoofd de Syrische ex-legerkolo- nel Saeed (of Abu) Mousa. Hij leidde de door Syrië gesteunde rebellie, die in 1983 binnen de PLO ontstond tegen het absolute en eenhoofdige leiderschap van Arafat'. De rebellie leidde tot de verdrijving van Arafat uit Syrië en Arafats onaantastbare positie binnen de PLO was een tijd lang ernstig in gevaar. Fatah-Correctieve Bewe ging. Ook deze afgescheiden splintergroep, die onder Jeiding van Atallah Tallah opereert vanuit Jordanië, is uit op het hoofd van Arafat. Atallah is een voormalige lijfwacht van Arafat. In een tijdsbestek van een maand, van 15 no vember in Algiers tot 15 december in Genè- ve, heeft Yasser Arafat de belangrijkste over winning geboekt in de geschiedenis van de Palestijnse onafhankelijkheidsstrijd: de er kenning door de Verenigde Staten van de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO, die Arafat nu sinds 20 jaar leidt. Die twintig jaar hebben Arafat, en met hem een aantal andere Palestijnse leiders, ervan overtuigd dat de oplossing van het Palestijn se vraagstuk niet militair maar politiek moet zijn. Hij kwam tot het besef dat Israël een feit is en erkend dient te worden. Woensdag tussen 20.00 en 24.00 uur raakte de geschiedenis in een stroomversnelling. Arafat hield een persconferentie in Genève, waarop vier uur later werd gereageerd door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz. De Verenigde Staten hebben besloten, zo zei de minister, een "dia loog" aan te gaan met de PLO omdat zij het terrorisme heeft afgezworen, Israël heeft er kend en de VN-resoluties 242 en 338 van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft aanvaard. Velen waren verbijsterd door de Ameri kaanse politieke ommezwaai, niet in de laatste plaats de Israëlische leiders. Enkele weken geleden nog weigerde de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken George Shultz een visum te verstrekken aan Arafat, die hij de voorzitter van een terroristische or ganisatie noemde. Het hele VN-circus moest van New York naar Genève verhuizen om Arafats rede te kunnen aanhoren. PLO-woordvoerder Ahmed Abdel Rah man noemt de Amerikaanse bereidheid om de dialoog aan te gaan met de PLO een "his torische verandering" in de strijd in het Mid den-Oosten. De beslissing om de PLO als ge sprekspartner te aanvaarden heeft de bevrij dingsorganisatie uit het internationale isole ment gehaald, maar Israël in een bijzonder lastig parket gebracht, omdat Washington in elk opzicht de belangrijkste steunpilaar is voor Israël. Bovendien zou Amerikaanse het besluit wel eens kunnen uitpakken als een tijdbom onder de Israëlische binnenlandse politiek. Premier Shamir, leider van het rechtse Li- kud-blok, heeft van president Chaim Herzog tot 26 december de tijd gekregen om een nieuwe regering te vormen. Shamir is in on derhandeling van de centrum-linkse Arbei derspartij van Peres om te proberen nog eens vier jaar een 'regering van nationale eenheid' te vormen, maar de kansen daarop zijn niet groter geworden. Hoewel de beide grote partijen geschokt reageerden op het Amerikaanse besluit, te kende zich al direct een politieke breuklijn af. Premier Shamir veegde de verzoenende woorden van Arafat als een tactische zet van tafel geveegd en maakte duidelijk nog steeds niets te willen weten van de PLO. Peres sprak van een "trieste dag" voor Israël. Maar Peres zei dat de regering nu een vre desinitiatief moest ontplooien om te ant woorden op de uitdaging. "We kunnen het hoofd niet afkeren of onze kop in het zand steken en zeggen dat er niets is gebeurd", al dus Peres. "Als we nu niet met een eigen, overtuigend vredesinitiatief komen, zullen we in een ernstige politieke crisis belanden", zei hij. Als de besprekingen in Tunesië tussen de PLO en de VS goed verlopen, zou Israël on der zware druk komen te staan om mee te doen aan dat overleg. En dat zou de politieke kloof tussen Likud en Arbeiderspartij nog verder verbreden. Peres wil dat er een inter nationale vredesconferentie komt en is be reid gebieden op te geven in ruil voor vrede. Shamir is mordicus tegen. Hij is ervan overtuigd dat het opgeven van de Westoever van de Jordaan en de Gaza-strook Israël zwak en kwetsbaar zou maken. Een breuk met de Verenigde Staten zou voor Israël ech ter ronduit rampzalig zijn. De Amerikanen zijn Israëls grootste militaire, economische en politieke ondersteuner. Israël krijgt drie miljard dollar Amerikaanse buitenlandse hulp per jaar, meer dan enig ander land. Met hun veto-recht hebben de VS in de Veilig heids-raad alle resoluties over economische sancties of andere anti-Israël maatregelen te gengehouden. Hoewel de Amerikaanse regering gezegd heeft geen druk te willen uitoefenen op Is raël, hebben zich donkere wolken boven Je ruzalem samengepakt. Slechts zelden heb ben de Amerikaanse regeringen druk uitge oefend op Jeruzalem, maar toen Israël in 1982 tegen de zin van Amerika Libanon bin nenviel, hield president Reagan de levering van F-16 gevechtsvliegtuigen aan Israël te gen. En tijdens de vredesonderhandelingen tussen Egypte en Israël aan het eind van de jaren zeventig beloofde het Witte Huis de bei de partijen extra hulp te verlenen als ze vrede zouden sluiten. En dat was uiteindelijk ook wat er gebeurde. De regering van een toekomstige Palestijnse staat al op papier. Premier: Yasser Arafat, minister van buitenlandse zaken: Al- Khityar (de oude man, een bijnaam van Arafat), minister van buitenlandse zaken: Abu Ammar (een van de vele andere bijnamen van de PLO- voorman), en zo voort. door Neil MacFarquhar/AP Met deze binnen de PLO circule rende grap rond Arafats bijnamen wordt onderstreept, dat de 59-jari- ge PLO-leider synoniem is met de Palestijnse zaak en er het levende symbool van is. Al bijna dertig jaar speelt Arafat zowel de rol van guer rillaleider als van staatsman, heen en weer geslingerd tussen verwe zenlijking van zijn droom van een onafhankelijke Palestijnse staat en de voortdurende interne machts strijd met groeperingen die vinden dat die droom met hardere midde len moet worden bevochten. Alle tegenslagen die Arafat moest incasseren - de verdrijving van de PLO uit Jordanië in 1970, uit Libanon in 1982 en uit Syrië in 1983 - werden aangekondigd als het begin van zijn definitieve val. Maar steeds slaagde hij er weer in om aan het roer te blijven en de Pa lestijnse gelederen op cruciale mo menten te sluiten. De basis van zijn huidige succes sen is zonder twijfel de 'intifadah', de Palestijnse opstand in de door Israel bezette gebieden. Voor de 5,5 miljoen Palestijnen in de wereld geldt hij weer onverdeeld als hun leider. Op de Westoever en in de Gazastrook worden bij demonstra ties steeds vaker portretten van hem gesignaleerd. Niet getrouwd Arafat voedt dat imago van de beli chaming van de Palestijnse zaak ook zelf. Hij is niet getrouwd en heeft geen kinderen, omdat hij, naar hij zelf eens opmerkte, in ok tober 1959 huwde met de Palestijn se zaak door de ondergrondse Al- Fatah-beweging op te richten. Toen John le Carre, de schrijver van spionageromans, hem eens vroeg, waar hij het hart van het dif fuse Palestijnse volk zou kunnen vinden, nam Arafat diens hand beet, legde die op zijn borst en zei: "Hier". Scheutig met biografische gege vens is Arafat niet. De officieuze versie dat hij op 29 augustus 1929 in

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2