Steeds 'Klassenstrijd verpleegkundigen en artsen over tien jaar voorbij 'Maak in Leiden centrum moderne beeldende lamst' Prof. A.Th. Schweizer verlaat Academisch Ziekenhuis Links Leiden komt met eigen cultuurnota Twee jaar celstraf geëist voor beroven Leidenaar Drie mensen aangehouden Zijloever ONDERSCHEIDING VRIJDAG 16 DECEMBER 1988 LEIDEN LEIDEN - Liever dan terug blikken op het verleden, kijkt de scheidende direc teur patiëntenzorg van het AZL, prof. A.Th. Schweizer, naar de toekomst. Officieel verlaat hij zijn post op I ja nuari volgend jaar, maar vandaag wordt zijn afscheid gevierd. "Daarna moet ik mijn kamer zien te ontrui men. Dat zal een hele toer zijn. Dertien jaar lang verza mel je van alles". Hij geeft blijk van een duidelijk vi- sie op de toekomst. "Zonder m'n opvolger Buruma te willen binden wil ik het modelboerderij-idee van het Academisch Ziekenhuis graag ontwikkeld zien. Zo'n ziekenhuis moet een voortrekkersrol vervul len. Dat gebeurt al op het gebied van de ontwikkelingsgeneeskun de, waarbij de bedenksels van het laboratorium hun toepassing in het ziekenhuis vinden. Maar ook in de ontwikkelingen in de gezondheids zorg. Meer nog dan nu het geval is moet er met andere ziekenhuizen en instellingen in de regio en in de provincie worden samengewerkt. Zoals wij nu die samenwerkings overeenkomst met de Provinciale Kruisvereniging hebben afgeslo ten, dat moet meer gebeuren. Onze afdeling neonatologie heeft een goede samenwerking met het Juli- anakinderziekenhuis, kinderhart- chirurgie werkt samen met het On ze Lieve Vrouwe Gasthuis en het AMC en we delen een mobiele nier steenvergruizer met vijf andere zie kenhuizen en er zijn nog veel ande re voorbeelden". Blokvorming Maar Schweizer trekt die samen- dag komen er zo'n 2400. Die zitten werking voor de toekomst ook vol met vragen. Dus moet er betere door naar de regionale ziekenhui zen: "Over vijf of tien jaar zal het AZL met één of meer van die zie kenhuizen veel nauwer samenwer ken in die zin dat zij elkaar zullen aanvullen: er zal op twee niveaus moeten worden gewerkt. Blokvor ming is niet goed. Het moet zo zijn dat minder ernstige patiënten de specialistische zorg van de algeme ne geneeskunde genieten en dat de gaan topgeneeskunde een aanvulling is. ganen: Dat ernstig zieke patiënten acade mische zorg krijgen en minder ern stige naar een algemeen ziekenhuis gaan. Zo'n ontwikkeling zou gun stig zijn. Het is geen dagdroom, maar zeer reeël. Hier in het AZL zit ten we nog te veel op de toer dat we alles moeten doen". Schweizer voorspelt ook dat de 'klassenstrijd' tussen artsen en ver pleegkundigen over tien jaar voor bij zal zijn. "Door de professionali sering van de verpleegkunde, door taakverbreding en automatisering, zullen beide beroepsgroepen el kaar veel meer nabij komen". verzorging, de hoteldienst, de ver pleging en de patiëntenservice moeten beter op elkaar worden af gestemd, vindt Schweizer. Over een half jaar zal dat in een beleids plan meer gestalte krijgen. Van de deze week gekozen me dezeggenschapsraad zegt Schwei- veel goeds te verwachten. "We der naar drie inspraakor- medezeggenschapsraad, stafconvent (specialisten) en ver pleegkundigenconvent. Voordien hadden we namens het overige te plegen. Ik zal het nooit vergeten: in december 1979 zat de toenmali ge minister van onderwijs Pais hier in deze zelfde kamer en zei tegen ons "Ik doe het niet". Toen hij een maal terug was op zijn ministerie, belde hij op met de mededeling: "Vooruit dan maar. Maar wel in fa sen". Dat heeft de overheid miljoe nen extra gekost. En ons ook. Schweizer hoopt in 1994 bij de opening van de tweede fase nieuw bouw aanwezig te zijn "op de ach terste rij". Niet dat hij tot die tijd personeel het Opazl (de vakbon- gaat stilzitten: als hoogleraar kin den) en de Personeelsraad. Die twee overlapten elkaar feitelijk. Het overleg zal door deze situatie veel meer helder worden. Ik denk dergeneeskunde kan hij zich weer aan het onderwijs in de psy- cho-sociale kindergeneeskunde wijden. "Ik ben een frik, dus dat Op 1 januari vertrekt prof. Schweizer bij het AZL. Vandaag is dat af scheid gevierd. (foto Jan Holvast) Verpleegkundigen en vakcentrales behalen meeste zetels in AZL-raad LEIDEN - Vertegenwoordigers van de verpleegkundigen en de vakcentrales in het AZL zijn de grote winnaars geworden bij de verkiezingen voor de eerste mede zeggenschapsraad in het zieken huis. De verpleegkundigen verover den met hun lijst acht van de 21 ze tels, de vakbonden behaalden eveneens acht zetels, verdeeld over drie lijsten. De Personeelsraad be haalde drie zetels, de lijst van de arts-assistenten (Thieme Groen) één zetel, evenals de vertegenwoor diging van het laboratoriumperso- neel, apotheek en radiodiagnostiek (Divisie 4a). Drie lijsten haalden niet genoeg stemmen om in de raad met een ze tel vertegenwoordigd te kunnen zijn. In totaal leverden de verkie zingen 1514 geldige stemmen op een totaal van 4496 kiesgerechtig den op. situatie dat over vijf vind ik leuk. Heb ik altijd leuk ge- jaar het verpleegkundigen- en het stafconvent nog net niet met elkaar zullen fuseren, maar wel bijna". Bezuiniging Het woord herprofilering valt. In de komende drie jaar moet 14 mil- Ook de paramedische beroepen joen gulden worden bezuinigd. Vijf zitten volgens Schweizer nog te veel in hun 'eigen hok'. "Nu zijn hier in het AZL goeie mensen die dat zien en die verder willen pro fessionaliseren. Dat moet vanuit de raad van bestuur (directie) worden gestimuleerd. Ook het ziekenhuis en de medische faculteit zullen el kaar steeds nader komen". Troetelkind Zijn laatste 'troetelkind', de dienst patiëntenservice, is nog vlak zijn vertrek van de grond ge- miljoen daarvan moet gebruikt worden om de tweede fase van de nieuwbouw, die in 1994 gereed komt, in te richten. Die overige ne gen miljoen denkt het AZL te kun nen bezuinigen door taken naar el ders af te stoten, maar ook door "dingen die hier niet meer moeten gebeuren" eenvoudigweg op te heffen. Schweizer wil absoluut niet zeg gen om welke afdelingen het gaat. "Alleen dat we met man en macht zullen trachten geen gedwongen komen. "Ik ben blij dat die dienst ontslagen te laten vallen. Maar dat werkt. Op de afdelingen zal het leefklimaat door de patiëntenser vice worden bekeken. Het gaat niet om het behang op de muur, maar vooral om de opvang. Ook van de bezoekers. Want die vormen een apart geheel in het ziekenhuis. Per kunnen we niet garanderen. Theo retisch zou het mogelijk zijn, door natuurlijke afvloeiing. Maar of het in de praktijk ook lukt is de vraag". Als 'bouwpastoor' stond hij in dertijd aan de fundamenten van de kinderbuitenkliniek en later in de bouwput van de nieuwbouw van het AZL. Die buitenkliniek moest informatie komen". Geestelijke enkele jaren geleden 'met pijn in het hart' worden opgeheven en on dergebracht in het AZL. De nieuw bouw is inderdaad tot stand geko men, zij het met horten en stoten: "Op 't nippertje hebben we het in dertijd gered. De oude gebouwen verloederden en we moesten kie zen: of de boel oplappen voor 40 miljoen, die we toen konden krij gen, of toch proberen nieuwbouw vonden". Faculteit Hij heeft zich nooit gespleten ge voeld door zijn taakpdracht, door het feit dat hij zowel aan het AZL als aan de faculteit was gebonden: "Als directeur patiëntenzorg was ik primair verantwoordelijk voor het overleg met de faculteit. Dan kom je tegenstrijdige dingen tegen. Zeker als het over geld gaat. Het ene faculteitsbestuur is wat mak kelijker dan het andere. Maar we hebben nooit op voet van oorlog met elkaar gestaan. Een splijting zou ook niet goed zijn geweest. Die verhouding is gebaseerd op gezond verstand, nooit op een idealistische liefde". Met het laatste faculteitsbestuur heeft Schweizer 'voortreffelijk' kunnen werken: "In een bijzonde re situatie. Zij zitten met hun taak- aanpassingsplan. Wij met onze her profilering, waarbij ook de facul teit wordt betrokken. Op een of an dere manier heerst hier een cultuur van 'we maken nooit ruzie'. In an dere universiteitssteden, ik noem geen namen, heerst een vorm van kannibalisme tussen ziekenhuis en faculteit. Hier niet". LEIDEN Links Leiden wil een miljoen gulden uittrekken voor een centrum voor moder ne beeldende kunst. Hierin moet een stadsgalerie, tentoon stellingsgebouw, ateliersverza melgebouw, documentatiecen trum en kunstuitleen komen. Bovendien moet de Lakenhal veranderd worden in een soci aal-historisch museum van de stad Leiden. Dit zijn de belang rijkste punten in de cultuurno ta 'Visie' van Links Leiden. LEIDEN Inde Stevenshof is gisteren het 'omgevingsobject' bij de 120 stalen woningen in gebruik genomen. Dit gebeurde door wethouder Tesse- laar (volkshuisvesting) en kinderen uit de buurt die balonnen oplieten. Wethouder Kuijers (groenvoorzieningen) plantte met behulp van een graafmachine een boom in de wijk. (foto Jan Holvast) Tentoonstelling Postduivenvereniging De Reisduif houdt zaterdag 17 en zondag 18 december haar jaarlijkse tentoonstelling. De expo sitie wordt gehouden in het clubgebouw van speeltuinvereniging Morskwartier aan de Lage Morsweg. De zaal is op za terdag geopend van 14.00 tot 22.00 uur en op zondag van 10.0 tot 17.00 uur. Tij dens detentoonstelling worden er diver se loterijen gehouden. LEIDEN - Tegen een 27-jarige vrouw uit Zoetermeer is een gevan genisstraf van twee jaar geëist om dat zij op 3 april van dit jaar een Leidenaar heeft bedwelmd waarna zij zijn auto en enkele sieraden stal. De vrouw had bovendien een was lijst van diefstallen, bedreigingen en mishandelingen op haar gewe ten die tot doel hadden haar heroï neverslaving te bevredigen. De vrouw, werkzaam in de pros titutie, was met het slachtoffer meegegaan naar zijn woning aan de Morsweg waar zij twee rohyp- nol-tabletten in zijn borreltje deed. De man was al snel 'in slaap geval len' waarna de diefstal ongehin derd kon plaatsvinden. De op brengst viel overigens nogal tegen. De auto zou door vrienden worden verkocht, maar ze had er naar eigen zeggen geen stuiver van terugge- De officier van justitie had ech ter weinig vertrouwen in het door zettingsvermogen de verdachte. Ze kwalificeerde de 17 misdrijven, va riërend van kleine winkeldiefstal len tot steekpartijen, als 'uiterst misselijk' en eiste twee jaar. De ad vocaat van de vrouw wees er op dat de vrouw behalve de heroine in middels ook de prostitutie vaarwel heeft gezegd. "Opsluiten heeft geen enkele zin. Ze heeft hulp no dig om uit 'het milieu' te komen", betoogde de advocaat. De rechtbank doet op 29 decem ber uitspraak. Redactie: Simone van Drie! en Meindert van derkaatj, telefoon 161422. Doelgroepen De Leidenaars Ron Erades en Ben Spijker weten het niet meer. Ze hebben een half jaar als uit zendkracht van het bureau START bij de gemeentereini ging gewerkt. Begonnen met de hoop dat na dat halfjaar wellicht vast werk in verschiet lag, is het nu duidelijk dat ze het nieuwe jaar ingaan als werklozen. Een laatste redmiddel was een brief aan de gemeenteraad, waarin ze uitleggen hoe belangrijk het werk voor hen is. "Mijn vriendin en ik zijn ten einde raad", zo besluit Ron Era des (26) op dramatische wijze zijn brief. Hij is tweeënhalf jaar werkloos geweest voordat hij bij de reiniging aan de bak kwam. "Het leek me altijd al leuk werk. Ik heb ook al eerder gesollici teerd bij de reiniging. Toen drong ik tot de laatste drie door, maar haalde het net niet", aldus Erades. Bij sollicitaties bij het bedrijfsleven krijgt hij telkens te horen dat hij te oud en dus te duur is. Het half jaar bij de ophaal dienst is hem goed bevallen. "Ik had het reuze naar mijn zin. Bo vendien betaalde het lekker, in ieder geval beter dan een uitke ring". Hetzelfde geldt eigenlijk voor Ben Spijker: "Ik weet niet wat ik anders zou moeten gaan doen. Het werk beviel me uitste kend". "Sinds ik begonnen ben, heb ik optimaal mijn best gedaan. Ik heb me van m'n goede kant laten zien. Heb het groot rijbewijs ge haald, iets wat nu verplicht is bij de reiniging. Dat is allemaal voor niets geweest. Bovendien komt er straks een kleintje bij. Nu heb ben we al een zoontje van 3 en een uitkering van 1500 gul dentjes is wat al te weinig voor vier personen. Ik wil ook wat op Doelgroepen (2) Nu is het niet zo dat er geen vaca tures zijn bij de reiniging. Er zijn onlangs vier plaatsen vrijgeko men. Waarom dan niet de twee Leidenaars die dolgraag aan het werk willen? Dat blijkt te maken te hebben met het doelgroepenbeleid van de gemeente. Dat wil zeggen dat vrouwen of etnische minderhe den voorrang krijgen bij de ver vulling van vacatures, in de volksmond ook wel positieve discriminatie genoemd. Van de directeur Logtenberg van de ge meentereiniging hebben ze dan ook te horen gekregen dat ze geen schijn van kans hebben. "Dat snap ik dus niet", zegt Erades: "Voor ik begon als uit zendkracht, heb ik me ingeschre ven bij de sollicitantenbank. Dat was voor etnische minderheden en vrouwen, maar ook voor men sen die langer dan twee jaar werkloos zijn. Nu krijg ik te ho ren dat ik opeens niet meer bij het groepje hoor dat een steuntje nodig heeft bij het krijgen van werk. Ik snap er niets meer van". Volgens Logtenberg van de reiniging zijn het uitstekende krachten gebleken. "Laat daar over geen misverstand bestaan. Ik zou ze ook graag aannemen, alleen al omdat ze zo vreselijk hun best hebben gedaan, zegt Logtenberg. Hij heeft hen dan ook geholpen met het opstellen van de brief aan de gemeente raad. "Het zyn nu eenmaal geen in genieurs of dokters die hun ei gen brieven kunnen schrijven", aldus Logtenberg. Daarvoor heeft hij overigens wel een standje gekregen van enige wet houders. Ron Erades en Ben Spijker gaan het nieuwe jaar weer in zonder werk. Tevergeefs hoopten zij op een vaste baan bij de gemeentereiniging. (foto Jan Holvast) "Die vinden dat er in dit geval gewoon hard 'nee' moet worden gezegd. Er zijn nu eenmaal groe pen die voor gaan. Kijk, ik heb natuurlijk ook wel 'nee' gezegd en duidelijk gemaakt dat de kans voor hen nihil is. Maar daarbij heb ik ook gezegd dat het zoge heten doelgroepenbeleid is vast gesteld door de gemeenteraad. Als er een manier is om een uit zondering hierop te krijgen, dan is het via de raad. Die beslist uit eindelijk", zegt Logtenberg. Nu komen er vrouwen bij de gemeentereiniging in de ophaal dienst. Heeft Logtenberg niet de bedenkingen tegen vrouwen die brandweercommadant Mark ook had? "Oh nee", zegt hij resoluut: "Het ophalen van vuil per mini- container waarvan 75 procent van Leiden nu is voorzien, kan je nu niet meer vergelijken met vuilniszakKen. Toen tilden twee man tussen de 25.000 en 30.000 kilo vuil de wagen in. Je weet wel: drie zakken in de rechter hand en twee in de linker. Daar bij moesten ze dan ook nog eens 20 kilometer lopen. Ik ben heel blij met de vrouwen, want ze zul len een positieve invloed op de sfeer hebben". Doelgroepen (3) Het verwijt dat de wethouders Logtenberg maken over het op stellen van de brieven is natuur lijk onredelijk. Als hij goede krachten wil helpen toch nog een plaatsje bij de reiniging te krij gen, is dat zijn goed recht. De po litiek lijkt wat al te gemakkelijk voorbij te willen gaan aan de werkelijkheid dat ook mannen zich gediscrimineeerd kunnen voelen. 'Was ik maar een vrouw' is een uitspraak die hoofd Van der Hei den van de afdeling personeel en organisatie vaak genoeg hoort. Zijn afdeling speelt een belang rijke rol in het aannemen van ge- meentepersoneel. "Dagelijks kun je wel zeggen. Het is heel vervelend voor de jongens om op die manier te worden afgewezen. Wij krijgen dus te maken met de spanning tussen de praktijk en theorie. In dit geval kiezen wij voor het algemeen beleid", aldus Van der Heiden. Nu is het de gemeenteraad en het college van B en W die heb ben besloten tot het doelgroe penbeleid. Dan moeten ze ook de verantwoordelijkheid daarvoor nemen en uitleggen waarom dat beleid belangrijk is. Het probe ren doodzwijgen van ongenoe gens die over dat beleid ont staan, is een beetje laf. meente waarbij volgens de makers meer nadruk ligt op het behouden dan op het actief stimuleren van cultuur in de stad. Als voorbeeld hoe het mis kan gaan geeft de nota het voorbeeld van het verdwijnen van galerie Fotomania naar Rotter dam. Links Leiden vindt dat de afde ling moderne kunst van De Laken hal niet voldoet. Er moet zodoende een tentoonstellingsgebouw ko men voor exposities van moderne kunst. Er wordt gedacht aan een museum zonder eigen collectie en waarbij een samenwerkingsver band wordt aangegaan met andere musea in het land. Naast een tentoonstellingsruim te zou in het centrum bijvoorbeeld ook een stadsgalerie moeten ko men voor tentoonstellingen en ver koop van Leidse kunst. Voorts denkt men aan een documentatie centrum van Leidse beeldende kunst. Gegevens over werk van Leidse kunstenaars moeten hier worden opgeslagen. In het cen trum moet ook een atelierverza melgebouw komen waar kunste naars tegen redelijke prijs een ruimte kunnen huren. Gebouwen Als mogelijke plaats voor het centrum voor moderne beeldende kunst heeft Links Leiden zijn oog laten vallen op de Aalmarktschool, het gebouw van de Pabo aan het Galgewater, het straks leegko mend gebouw van Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie of een van de gebouwen langs het Van der Werfpark. De Lakenhal vinden de opstel lers van de nota te weinig 'pu blieksvriendelijk'. Het gesloten ka rakter van het gemeentemuseum moet worden doorbroken door een permanente tentoonstelling in te richten over de historische ontwik keling van de stad. Hierin moet de ontwikkeling van dorp naar stad zichtbaar gemaakt worden aan de hand van kunst, gebruiksvoorwer pen en afbeeldingen. De Lakenfeesten heeft de moge lijkheid om een grote culturele ma nifestatie te worden, aldus de nota. Daarom moet er iets gedaan wor den om de feesten verder uit te breiden. Gedacht wordt aan expo sities in De Waag en Hooglandse Kerk, meer straattheater op Stad huisplein, activiteiten in Stadsge hoorzaal en voortzetting van grote produkies in de Pieterskerk. Een ander punt in de nota 'Visie* is het meer in de wijken brengen van kunst. Men denkt dat te doen door het organiseren van klein schalige tentoonstellingen in club- en buurthuizen, bijvoorbeeld over de geschiedenis van de wijk. Een ander voorbeeld is het geven van koffieconcerten in bejaardentehui- Geld Het geld voor de plannen die in de nota 'Visie' staan moet van ver schillende kanten komen. Zo stelt Links Leiden voor om af te zien van de bouw van de Japanse brug bij het Rijksmuseum voor Volken kunde. Verder denkt men 100.000 gulden uit de onderhoudspot van de Schouwburg te kunnen halen en wordt gerekend op een bijdrage van het ministerie van wvc. Tijdens de afgelopen begrotings behandeling werd wethouder Kuij ers van cultuur fel aangevalllen over het ontbreken van een cul tuurnota. Hij heeft die geruime tijd geleden toegezegd. De wethouder Kuijers daagde de partijen toen uit om zelf met een nota te komen. "Die uitdaging hebben we aange nomen", aldus raadslid Jan Lau rier van Links Leiden. LEIDEN - De politie heeft gisteren op de Nieuwe Rijn twee mannen en een vrouw aangehouden dat voor 1850 gulden aan kleding had gesto len in verschillende Leidse zaken. De bedrijfsrecherche van V&D zag mannen de kleding in een auto la den en waarschuwde de politie. Het drietal, woonachtig in Rotter dam en Joegoslavië, is vastgezet. LEIDEN - De gemeente Leiden houdt dinsdag 20 december een voorlichtingsavond over de bouw van 90 woningen aan de Zijloever. Tevens wordt uit de doeken ge daan hoe de bodemsanering op het terrein gaat verlopen. De wethou ders Tesselaar (volkshuisvesting) en Van der Molen (ruimtelijke or dening en milieu) zullen op deze avond aanwezig zijn. De voorlich tingsavond wordt gehouden in wijkgebouw Ireneaan de Drift- straat en begint om 20.00 uur. LEIDEN - De heer D.J. Fasseur heeft gistermiddag in de kantine van het Stadsbouwhuis uit handen van burgemeester Goekoop een eremedaille in goud gekregen, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De heer Fas seur gaat met vut en is hoofdopzichter geweest in dienst van de gemeente bij de afdeling wegbebakening en wegmarkering. De heer Fasseur is een bekende t)erschijning in Leiden. Met zijn ploeg was hij jaren verantwoordelijk voor alle afzettingen die om wat voor re den dan ook moesten worden geplaatst, onder meer tijdens 3 oktoberfees ten. Vooral tijdens die activiteit gaf hij leiding over een grote groep van 80 mensen. Tot zijn werk behoorde ook het plaatsen en verwijderen van ver keersborden. Dat betekende soms nachtelijke arbeid om spoedmaatrege len te nemen. Ook actief is de heer Fasseur in de Leidse voetbalvereniging Rooden- burg. In 1954 werd hij lid en kort daarna jeugdleider. In 1973 werd hij be stuurslid en bekleedt sinds zes jaar de functie van vice-voorzitter. Voor de club organiseerde hij zevenkampen, alsmede binnenlandse en buiten landse toernooien. <roto j»n hoIvmo

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17