TAD LEIDEN Koets-o-theek moet weg uit Kruisstraat Wethouder Kuijers opent9 opgeknapte volière in Plantsoen Verbouwing van Hema begint over 4 maanden Bijzondere vondsten in de Leidse bodem Poging Van Gend Loos voor Leiden te behouden s LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 16 DECEMBER 1988 LEIDEN - De volière in het Plantsoen heeft een ingrijpende opknapbeurt ondergaan. Zebra vinkjes, sijsjes en kwartels heb ben weer hun intrek genomen in de verbouwde kooi die vanmid dag officieel door wethouder Kuijers is 'geopend'. Bij de behandeling van de meerjarenbegroting voor de pe riode 1988-1993 besloot de ge meente dat op het beheer van de volière moest worden bezuinigd. De uitvoering van dit plan bleek echter niet eenvoudig zodat het vogelhok op een gegeven mo ment helemaal dreigde te ver dwijnen. Buurtbewoners en vo gelliefhebbers waren daarover uiteraard niet te spreken en kwa men in actie. Uiteindelijk slaag de de gemeente er in sponsors te vinden die willen bijdragen in kosten van de noodzakelijke ver bouwing en het onderhoud van de volière. Ook is een vrijwilliger gevonden die het dagelijkse on derhoud en de verzorging van de beestjes op zich wil nemen. Gemeente-ambtenaar Jo- chemsen is er erg gelukkig dat een enthousiaste Leidenaar be reid is gevonden een deel van zijn tijd in de volière te stoppen: Volgens Jochemsen gaat het om dagelijkse werkjes zoals het voe deren en water geven van de vo gels, kijken of er geen beesten ziek zijn, het schoonmaken van de kooien en netjes houden van de directe omgeving. Inbraken De man die de afgelopen twin tig jaar door de sociale werk plaats bij de volière was gedeta cheerd blijft bij het beheer be trokken. Een andere medewer ker van de afdeling groen van de gemeente gaat werk verrichten dat tot dusver werd uitbesteed. Daarmee is de voorgestelde be zuiniging gehaald. Het uit 1929 daterende ge bouwtje in het Plantsoen is de af gelopen maanden gerenoveerd en aangepast aan de nieuwe situ atie. De rennen aan de achter kant zijn gesloopt. Op die plek zijn zitjes en wat groen gekomen. De voorkant van de volière is weer helemaal open, dus zonder de golfplaten waardoor je de vo gels de afgelopen jaren nauwe lijks meer kon zien. De meeste vogels van voor de verbouwing zijn weer terug in de volière. Alleen de dure exempla ren zijn definitief van het toneel verdwenen omdat die een te aan trekkelijk prooi zijn voor vogel- dieven. De afgelopen jaren zijn inbraken schering en inslag ge weest. Daarbij had men het uiter aard in de eerste plaats gemunt op de dure papegaaien en welbe spraakte beo's. In plaats daarvan fladderen nu wat goedkopere vo gelsoorten rond, maar niet min der aardig om naar te kijken. Ter voorkoming van diefstal is bo- n slordige 25 mille opgeknapte vol vendien een flink stevig gaas in de volière gezet. Kosten In het hoogste gedeelte van de vogelkooi is wat groen geplant zodat het er allemaal nog aan trekkelijker uit ziet. "Om die re den zijn ook uitsluitend zaade- tende vogels in de volière gezet", aldus ambtenaar Jochemsen. Deze vogels slopen het groen niet en kunnen bovendien in een onverwarmd hok zodat vogellief hebbers zomer en winter van de beestjes kunnen genieten. In het hoge gedeelte van de volière is nog wel een winterhok gemaakt waar de sijsjes en de vinkjes in en uit kunnen vliegen. Het opknappen van de volière heeft zo'n 25.000 gulden gekost. Dit geld is opgebracht door de gemeente, door enkele bedrijven en deels ook door een inzame lingsactie van buurtbewoners. De ingrijpende renovatie is uit gevoerd in het kader van een leer/werkprogramma waarbij werkzoekenden zijn ingescha keld. Een veevoederbedrijf blijft ook in de toekomst een flinke bij drage leveren in de voederkos- ten. Wethouder F.J. Kuijers van cultuur, volksgezondheid en groenvoorzieningen heeft de op geknapte volière vanmiddag ge opend. De gemeente verzekert evenwel dat het openen van de vogelkooi niet al te letterlijk moet worden opgevat. Gemeente weigert nieuwe vergunning LEIDEN De discotheek Koets-o-theek krijgt geen nieuwe hinderwetvergun ning. Dat betekent dat de studentendancing aan de Kruisstraat moet verdwij nen. Het ziet er overigens niet naar uit dat dat op korte termijn gebeurt. Het bedrijf gaat in beroep tegen het be sluit van de gemeente. Wethouder Van der Molen (milieu) zegt dat de hinderwetvergunning voor de dancing aan de Kruisstraat is geweigerd. Het verlenen van de vergunning betekent volgens de wethouder dat er onredelijk stren ge eisen aan de Koets-o-theek ge steld zouden moeten worden. De geluidsinstallatie zou dan zo zacht moeten staan, dat het bedrijf niet meer als discotheek kan functione- Bovendien ziet de wethouder niet in hoe de overlast op straat kan worden ingeperkt. "Het gedrag van de bezoekers op straat kan toch moeilijk onder controle worden ge houden". Van der Molen stelt ver der juridische procedures over de weigering met vertrouwen tege moet te zien. "Op basis van recente rechtspraak denk ik dat de ge meente in deze zaal sterk staat". L. Kamphues, de directeur van Hocuram bv, de holding waartoe Onderzoek naar bestemming van veilingterrein LEIDEN Het college heeft nog geen duidelijke voorkeur voor wat er op het terrein van de groentevei ling moet worden gebouwd. Het wil eerst onderzoeken wat de mo gelijkheden zijn van dit terrein. Bij dit onderzoek wordt ook het er naast gelegen HCG-terrein betrok ken. Wethouder Van der Molen maakte dit gisteren bekend tijdens een vergadering van de raadscom missie voor ruimtelijke ordening. De Leidse groenteveiling wordt begin volgend jaar gesloten. Wet houder Fase van economische aan gelegenheden heeft al eerder opge roepen om pp het terrein bedrijven te vestigen. Volgens wethouder Van der Molen is het echter niet verstandig als het college zich nu al warfnint r»n ppti hpstpmminc de Koets-o-theek behoort, is teleur gesteld over het besluit van de ge meente. "We hebben voor tiendui zenden guldens geïnvesteerd in ge- luidwerende maatregelen. Ook hebben we goede afspraken ge maakt met onze medewerkers en publiek om de overlast op staat te berpeken. Ik denk dan ook dat de buurt de hinder van ons bedrijf overdrijft". Scholieren Hij benadrukt dat zijn bedrijf al 18 jaar is gevestigd aan de Kruis straat. "De gemeente heeft beslo ten om van d'Oude Morsch een woonwijk te maken en om de be drijven te verplaatsen. Omdat er mensen zijn komen wonen, heb ben wij het moeilijk gekregen". Wat er nu met de Koets-o-theek en de bezoekers moet gebeuren, weet Kamphues niet. "Wij hebben 4000 leden, veelal oudere middel bare scholieren en studenten. Dat zijn mensen die niet naar een LVC gaan of naar een sociëteit, deze groep dreigt uit de boot te vallen". Vergezeld van het besluit om de hinderwetvergunning te weigeren, doet het college van B en W de Koets-o-theek het aanbod om te helpen bij de verhuizing van het bedrijf. Gemeente en discotheek hebben daarover al eerder onder handeld. Het bedrijf eiste daarbij een zeer hoge bijdrage van de ge meente. Het zou gaan om een be drag van circa twee miljoen gul den. Door de weigering van de hin derwetvergunning lijkt de onder handelingspositie van de gemeen te in elk geval sterker geworden. Voor een eventuele verhuizing van het bedrijf zijn nog geen seri euze locaties genoemd. Er bestaan plannen om de discoteek onder te brengen in de nieuwe parkeergara ge die aan de west-zijde van de stad wordt gebouwd. Ook voor die par keergarage is overigens nog geen plek gekozen. Een van de moge lijkheden is om een ondergrondse parkeergarage onder de Beesten markt aan te leggen. Daar zou dan ook de Koets-o-theek kunnen wor den ondergebracht. bouw bij Holiday Inn of Roomburg neer te zetten". De directeur zegt verder dat de gemeente een andere vestiging in de binnenstad heeft toegezegd en ook de financiële middelen daarvoor beschikbaar stelt. "Aan die eerdere belofte houd ik de gemeente", aldus Kamphues. De vraag of de Koets-o-theek e nieuwe vergunning moet worden verstrekt, maakt deel uit van een plan van de gemeente om de hin derwetvergunningen van alle be drijven in de stad te bekijken. Bij veel bedrijven zijn de omstandig heden sinds het verlenen van de vergunning namelijk ingrijpend gewijzigd. Die bedrijven houden zich daarom veelal niet aan de ver ouderde voorschriften in de ver gunning. De gemeente is begin vorig jaar begonnen met de actie om de ver gunningen te vernieuwen. Als eer ste zijn de garagebedrijven en de horeca-inrichtingen bekeken. Die categorie wordt binnenkort afge rond. Welke bedrijfstakken daarna aan de beurt zijn is nog niet be kend. Zo ziet de Hema aan de Haarlemmerstraat er begin 1990 uit nadat er eer, jaar is gewerkt aan de verbouwing. (tekening schutte Partners Binnenstad Kamphues stelt dat de Koets-o- theek in elk geval in de binnenstad moet worden ondergebracht. "De bezoekers komen op de fiets of lo pend, er komt eens in de 14 dagen iemand op de brommer. Het is dus nipt mn?eliik om een nieuw ee- Voorzuivering LDM in gebruik LEIDEN - De Leidsche Duinwa termaatschappij (LDM) neemt van daag de nieuwe voorzuiveringsin stallatie in Katwijk in gebruik. De ze installatie is bedoeld om het op pervlaktewater waarvan de LDM gebruik maakt te zuiveren voordat het in de duinen wordt gevoerd. De drinkwatermaatschappij hoopt met de voorzuivering de kwaliteit van het drinkwater te ver beteren, het milieu in de duinen minder te belasten en bovendien zijn capaciteit te vergroten. Door het schonere water ontstaat er min der algengroei, waardoor de winka- nalen minder snel 'verstopt' zullen raken. Met de bouw van de voorzuive ringsinstallatie is in februari van dit jaar begonnen. De totale kosten ervan bedragen ongeveer 22 mil joen gulden. De LDM laat de instal latie de komende paar maanden 'proefdraaien'. In het voorjaar wordt de voorzuivering officieel in gebruikgenomen. LEIDEN - De Hema begint vol gendjaar maart of april met de ver bouwing van haar winkel aan de Haarlemmerstraat. Het werk moet een ongeveer een jaar later klaar zijn. De raadscommissie voor ruimtelijke ordening had gisteren geen bezwaren tegen het plan dat de Hema heeft ingediend. Tot voor kort was het de bedoe ling dat het winkelpand aan de Haarlemmerstraat zou worden ge sloopt om plaats te maken voor nieuwbouw. Dit plan heeft de di rectie laten varen, onder meer om dat de bevoorrading van de winkel op een andere manier wordt gere geld. In het nieuwbouwplan was voorzien in een grote magazijn ruimte. Dat magazijn is echter niet meer nodig omdat de Hemawin- kels in de toekomst de goederen die ze nodig hebben dagelijks krij gen aangeleverd vanuit een cen traal distributiecentrum. Nadat het magazijn kon vervallen, was het nieuwbouwplan financieel niet meer aantrekkelijk. Het verbouwingsplan is vrijwel afgerond. Op dit moment is alleen nog niet zeker waar de ingang wordt gevestigd. De Hema wil in principe een ingang in het midden van de gevel. Omdat de Haarlem merstraat ter plekke nogal 'afloopt' vergt dit een aantal voorzieningen. Over deze voorzieningen, onder meer een verhoogde entree, be staat echter nog geen overeenstem ming met de gemeente. De Hema wil de hoekpanden aan de Janvossensteeg, naast de win kel, verkopen. Deze panden verke ren overigens in een zeer slechte staat. De gemeente streeft ernaar dat in deze panden winkels worden ingericht met daarboven wonin gen. Archeologisch jaarverslag 1987 LEIDEN Een pijpaarden pel- grimsfles, gevonden in de grond van de Oude Varkenmarkt, met daarop afbeeldingen van drie heili ge objecten, is slechts één van de vondsten die in 1987 op verschil lende locaties in Leiden werden ge vonden. Het archeologisch jaarverslag 1987 waarin deze vondst staat ver meld, maakt gewag van talloze vondsten in beer- en waterputten, van scherven tot stoeppalen, van een bijna intact gebleven 15de- eeuws insigne tot houten pollepels of fragmenten daarvan. Het jaarverslag werd vandaag tij dens de door de Koninklijke Ne derlandse Oudheidkundige Bond in samenwerking met de gemeente georganiseerde studiedag Stadsar cheologie ten doop gehouden door wethouder Van der Molen (open bare werken) in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Het is het tien de in een reeks en wellicht vandaar is er een register van de in de afge lopen tien jaar gepubliceerde arti kelen over Leidens bodemschatten plus een trefwoordenlijst in opge- Ter gelegenheid van het uitko men van het jaarverslag is in de hal van het stadhuis een kleine exposi tie ingericht van bodemvondsten die bij de werkzaamheden op en rond het Ir. Driessenplein aan de oppervlakte kwamen. De tentoon stelling is tot en met volgende week vrijdag te bezichtigen. Daar na verhuist zij naar de hal van het Stadsbouwhuis. Na het gebruikelijke projec tenoverzicht en het verslag van de archeologische begeleidingscom missie volgen in het overzicht ze ven bijdragen over gedane vondsten. De al gemelde pijpaar den pelgrimsfles wordt vergeleken met drie andere bekende pijpaar den pelgrimsflessen en de schrij ver komt tot opzienbarende ver schillen. Voorts zijn vier bijdragen opge nomen over al het onderzoek in het Ir. Driessenplein. Deze betreffen het veldonderzoek en de gedane vondsten, vooral het daar aange troffen 15de-eeuwse pottenbak- kersafval. Een ander artikel gaat in op de bouw van de gevonden beer putten en ook de aangetroffen le dervondsten staan gedocumen teerd. Over een bodemvondst op een terrein aan de Hogewoerd, dat waarschijnlijk hoorde bij de her- Gouden speld voor mevrouw H. Suurmond LEIDEN - Mevrouw H. Suur- mond-van Leeuwen heeft van middag uit handen van wethou der M. van der Molen de gouden speld van de gemeente Leiden gekregen. De wethouder speldde die onderscheiding op tijdens een bijeenkomst van de Konink lijke Nederlandse Oudheidkun dige Bond in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen- straat. Daar had tevens de pre sentatie van het tiende archeolo gische jaarverslag plaats. Mevrouw Suurmond is sinds 1977 lid van de Archeologische Begeleidingscommissie in Lei den en lid van de redactie van 'Bodemonderzoek in Leiden', dat jaarlijks verslag uitbrengt - vandaag voor de tiende keer - van de archeologische vondsten in de stad. Zij stelt tevens het jaarverslag samen en schrijft re gelmatig artikelen. Zij heeft zich met haar inzet bijzonder verdienstelijk ge maakt, aldus zeggen B en W in hun besluit haar de gouden speld toe te kennen, voor de continuï teit van het bodemonderzoek in Leiden en daardoor een belang rijke bijdrage geleverd aan de zorg voor het Leidse bodemar chief. berg De Utrechtse Schuyt die daar in de 17de eeuw was gevestigd, wordt eveneens melding gemaakt. Tijdens het onderzoek stuitte men op de inventaris van de ernaast ge legen herberg 't Stadhuys van Ant werpen en deze inventaris wordt in het jaarverslag integraal gepubli ceerd. Vanaf maandag 19 december is het archeologisch jaarverslag 1987 verkrijgbaar aan de informatieba lies van het Stadhuis, het Stads bouwhuis en bij museum De La kenhal. De prijs bedraagt twintig gulden. Ook zijn nog enkele exem plaren van de verslagen over de ja ren 1981 tot en met 1986 tegen gere duceerde prijs beschikbaar. LEIDEN Wethouder Van der Molen (ruimtelijke ordening) is be reid om naar een oplossing te zoe ken voor Van Gend Loos. Dit vervoersbedrijf overweegt om naar Alphen aan den Rijn te vertrekken omdat Leiden geen geschikte plek beschikbaar heeft. Van Gend Loos is nu nog gevestigd aan de Haagweg. Het bedrijf wil deze plek verlaten omdat het daar dure voor zieningen moet treffen om de ge- luidoverlast in te perken. Het WD-raadslid Van der Nat drong er by de wethouder op aan voor het bedrijf een oplossing in Leiden te zoeken. Van Gend Loos vervult volgens Van der Nat een belangrijke functie in Leiden. Het zorgt bovendien voor werkge legenheid, niet alleen bij het be drijf zelf maar ook bij de verschil lende toeleveringsbedrijven, aldus het WD-raadslid. Hy meent voorts dat de gemeente niet zo maar een bedrijf mag laten vertrek ken dat al zo lang in Leiden is ge vestigd. Wethouder Van der Molen wilde gisteren tijdens een vergadering Koopavonden voor de Kerst Woensdag, Donderdag en Vrijdag 21, 22, 23 December Op posters en in de krant heeft per ongeluk gestaan dat er op Dinsdag 20 December ook een Koopavond zou zijn. Dit is niet zo. een kilometer kerstbomen van de raadscommissie voor ruim telijke ordening niet al te veel kwijt over een eventuele oplossing. Maar ze is bereid naar mogelijkheden te zoeken. De wethouder heeft begin januari een gesprek met de directie van het bedrijf. Voor 10 mille gereedschap gestolen LEIDEN - Uit een bedrijfskeet aan de Houtmarkt is gisternacht voor een kleine 10.000 gulden aan ge reedschappen gestolen. Volgens de aangifte van het aannemingsbe drijf hebben de inbrekers boor machines, een schaafmachine, ac culaders, een decoupeerzaag en een grote hoeveelheid klein ge reedschap buit gemaakt. Veertig banen weg bij bureau van universiteit LEIDEN - Bij het bureau van de universiteit moeten tot 1993 zo'n 40 banen verdwijnen, zo meldt het universiteitsblad Mare. Tot ge dwongen ontslagen zal het daarbij waarschijnlijk niet hoeven te ko men, maar gedwongen overplaat singen worden niet uitgesloten. Aanvankelijk zou het bureau bij na 2,5 miljoen moeten bezuinigen, maar het college van bestuur van de universiteit heeft dit bedrag met 2,5 ton verlaagd. Het bestuur be sloot hiertoe ter compensatie van de zwaardere belasting van de dienst studentenzaken en voor de extra taken die het bureau moet uitvoeren nu het college van be stuur van vijf naar drie personen is teruggebracht. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15