Van den Broek wil contacten met PLO Ark van Amersfoort doemt op tussen dennen in dierenpark Hongaarse partijleider kondigt referendum aan -VRIJE TIJD Oppositie en CDA voor, WD tegen A i VRIJDAG 16 DECEMBER 1988 Het doet bizar aan. De plecht van een groot schip, die opdoemt tussen de dennebomen. Schip ahoy in een landelijk decor. De vervreemding valt echter snel van de bezoeker af, als-ie eenmaal binnen tegen de in details zo prachtige wilde dierenfoto's van Johan Elzenga aanloopt. Dit is dierentuin; dit is dan ook de Ark van Amersfoort, de nieuwe attractie van het Dierenpark Amersfoort. Alhoewel een ark al vanuit de bij belse geschiedenis het verband met wilde dieren legt heeft dit edu catieve centrum van het dieren park toch geen enkele bijbelse rela tie. De vondst is meer uit eenvoud te verklaren. Astrid Vis, directrice van het die renpark is helemaal weg van die ren, speciaal de wilde dieren. De grote passie van haar man, oud scheepsbouw-werktuigkundige, ligt op het nautische vlak. De op zich weinig verenigbare hobby's van de twee hebben in dit gebouw gestalte gekregen. "Maar het had even goed een ge woon vierkant gebouw kunnen zijn. En hoort dat thuis in een den- nebos?", vraagt Astrid Vis. Haar idee was om aan het kijken van de wilde dieren in het park een attrac tie te koppelen, die ook bij slecht weer de mensen zou trekken. Bo vendien heeft zij in de Ark van Amersfoort een middel gevonden om iets van haar uitgebreide ken nis van de dieren over te brengen op de bezoekers en dat dan in een omgeving, die ook op zich attrac tief genoeg is voor de bezoekers. Dat zijn niet alleen de kinderen, maar ook de volwassenen. Of die nu komen om naar de capriolen van de chimpansees te kijken, het grimmige van de leeuwen, tijgers en hyena's te ervaren of om onder de indruk te raken van het impo sante van de olifanten van het park. Er komen ook tekenaars, amateur schilders of fotografen, die vanaf de overdekte wandelpassage hun hobby ook bij slecht weer kunnen uitleven. Alhoewel die fotografen natuur lijk met enig verlangen de fraaie expositie van de al eerder genoem de Johan Elzenga zullen bezien. Deze man fotografeerde ter plaatse impala's, luipaarden, wilde hon den, cheeta's en andere bewoners van de steppen rond het Nakuru- meer en het Bojovia-meer in Ke nya. Zijn expositie van boeiende opnamen tegen schemertijd in de Oostafrikaanse wildernis is als het ware de entree van de Ark. Wereldnatuurfonds In deze expositiezaal treft de be zoeker ook enkele tableaux aan van het Wereldnatuurfonds en daarmee wordt al aangegeven, dat de oer-wildernis niet alleen is om van te genieten, maar ook bescher ming behoeft. De liefde voor het dier en de noodzaak tot respect en bescher ming dringt zich eigenlijk op alle dekken van de Ark op. Op een speelse manier kan hier veel wor den opgedaan over het leven van de dieren. "In de Zoo begint het zoo" is de slagzin van de ingang van de grote ruimte, waar van alles over het dierenleven in beeld is ge bracht. Op eenvoudige wijze wordt kennis aangeleverd. Het kleinste vogeleitje (van de kolobri) wordt tentoongesteld naast het grootste ei, dat van de struisvogel. Aan schouwelijk onderwijs, bijna zon der woorden. Opgezette vogels, tekeningen, mini-exposities, spelen, alles wordt gebruikt om de (jonge) be zoekers enige kennis van het die renleven bij te brengen. Daarbij is het verrassings-effect niet verge ten. Zo kan het publiek bijvoorbeeld genieten van de bezoekertjes zelf. Die kunnen zich binnen uitleven in een eigen hoek met twee grote speelgoedberen. Wat de bezoeker tjes dan niet weten is, dat hun ra votten met die beren vanaf de gang via glas kan worden gevold. Dat is bijna even amusant als het kijken naar jonge aapjes. En hoe mallotig, menselijk en te gelijk vertederend baby-chimpan sees kunnen zijn is te zien in de kin derkamer. In deze babyruimte, in gericht als een gewone kinderka door Wim Breedveld In de Ark van Amersfoort kan op een speelse veel worden geleerd over het leven van de dieren. (Foto c mer thuis, verblijft een chimpan see, die door Astrid Vis zelf is groot gebracht met de fles. Leslokaal Een belangrijk element van de Ark is het leslokaal, waar schoolklassen een biologieles kunnen krijgen; van de eigen leraar of van een des kundige van het dierenpark. De Ark is verder voorzien van een heuse kombuis - het zelfbedie ningsrestaurant - en een bovendek, dat vooral is ingericht voor de kin deren, die eens aan het grote stuur rad willen draaien. Het bovendek zal overigens nog verder ingericht worden voor de kinderen. Alhoe wel ook de ouderen niet vergeten zijn, want er staan ruimschoots zit- en rustbanken opgesteld. Van hier uit heeft de bezoeker dan ook een mooi uitzicht op de omringende vijver en tuinen. De Ark staat dus niet helemaal op het droge. De vijver is niet lou ter bedoeld om het grote schip een geëigend decor te geven. De vijver is voor enige soorten watervogels en planten en een reservoir voor de grote waterval. Aan de ene kant van de boot krijgt de grote flamin go-kolonie haar plaats met die van de kraanvogels. Aan de andere zij de van de vijver komen de savan- ne-dieren (gnoes, elanden, zebra's, antilopen, struisvogels). Over hun kooien heen loopt de overdekte promenade, die ook voor rolstoe len bereikbaar is. De Ark heeft nogal wat steun ge kregen van de overheid, die omwil le van de bevordering van de werk gelegenheid en het toerisme twee miljoen beschikbaar stelde. Het ministerie van landbouw stak 1,3 miljoen, de provincie 275.000 gul den en de gemeente Amersfoort 500.000 gulden in de onderneming. Voor het dierenpark zelf bleef toch ook nog een anderhalf miljoen te fi nancieren over. Met die investering is het werk van 35 full-time mede werkers verzekerd. Vogeltoren Met de nieuwe aanwinst is het Die renpark Amersfoort, dat dit jaar veertig jaar bestaat, nog niet 'uitge bouwd'. Op het programma staat nog de bouw van een vogeltoren van dertig meter, die iets verder in de bossen van het park een plaats moet krijgen. Astrid Vis is als kind in het park opgegroeid. Haar vader en moeder, die werkzaam waren geweest in het Wassenaarse Dierenpark, kochten veertig jaar geleden de uit spanning, waar omheen nog slechts enkele dieren liepen. Dat was het begin van het Dierenpark, dat aanvankelijk als een horeca-on- derneming was opgezet. Van lie verlede is het accent duidelijk ver schoven naar het houden van die ren en dat is ook de grote passie van Astrid Vis geworden. "Als ik dan al eens op vakantie ga in het buitenland, dan is dat vooral om bij de collega's te gaan kijken. Vorig jaar waren we in Amerika en daar hebben we vier weken lang ie dere dag een dierentuin bezocht. Heerlijk. Ook fijn om het werk en de ideeën van de collega's te bekij ken. Je raakt nooit uitgeleerd." Praktijk Dat leren heeft ze altijd in de praktijk gedaan, want met haar la ge biologie- en natuurkundecijfers van de eigen middelbare schoolop leiding kan ze nauwelijks pronken. In de praktijk leerde ze wat in geen enkel dierenboek te vinden is. Bij voorbeeld welke melk-mixture een hyena-baby nodig heeft. "Ik heb ooit een hyena-jong ge had, waarvan de moeder een infec tie had en daardoor het jong niet kon zogen. In geen enkele publika- tie kon ik vinden wat voor soort voeding daarvoor nodig was. Dan rest je niets anders dan te experi menteren. Met koffieroom en wat ingrediënten kwam ik er uiteinde lijk toch uit. Het is een prachtbeest geworden." Door die uit ondervinding opge dane kennis heeft ze goede naam en faam verworven. Zo zeer, dat dierentuinen uit Peking, Taiwan en Japan, maar ook uit Nederland op de wachtlijst staan om chim pansees en andere jonge dieren af te nemen uit Amersfoort. Snelle verbinding De Spaanse veerdienstmaatschap pij Trasmediterranee heeft onlangs een nieuwe snelle verbinding ge opend tussen Alicante en Ibiza. De ze veerdienst wordt uitgevoerd met de draagvleugelboot 'Pez Volador' (Vliegende Vis). Er zijn dagelijks twee retourafvaarten en de overtocht duurt twee uur en drie kwartier. Voor meer informatie: 020-252552. Prijs De 'product award' binnen de Ne derlandse reiswereld is dit jaar toe gekend aan de Kwibus. Dit is een speciaal voor de jeugd ingerichte touringcar, waarmee ouders en hun kinderen op vakantie kunnen. Zo kent de Kwibus, naast het bo venste gedeelte als zitgedeelte voor ouders, een onderste gedeelte dat als een kinderdagverblijf is inge richt. In het onderste busruim is er speelgoed voor de kinderen en ver der kunnen ze daar lekker naar te kenfilms kijken. De 'product award' wordt jaar lijks toegekend door het vakblad Travel Market Magazine. Voor meer informatie: 01804-25900. Overzichtskaart Bij de Stichting Lange Afstand Wandelpaden (LAW) is een nieuwe overzichtskaart verschenen met al le Nederlandse LAW's. Wie wil we ten hoe de bijna 27 1-a-wandelpa- den met een totale legte van 3300 kilometer in grote lijnen lopen en hoe ze onderling aansluiten, kan met deze kaart (schaal 1 500.000) duidelijkheid verkrijgen. Zeker zo interessant is de achter kant van de kaart. Daarop wordt uitgelegd wat een LAW nou eigen lijk is en hoe je hem kunt volgen. Ook de aansluitingen op de paden in België en Duitsland komen aan de orde. Om in het bezit te komen van de nieuwe overzichtskaart kunnen liefhebbers 3,50 gulden overmaken op postrekening 4205157 ten name van de Stichting LAW in Nieuwe- gein. Voor nadere informatie: 03402-47073. Redelijk jaar De Stichting Nederlandse Jeugd herberg Centrale (NJHC) zal het jaar 1988 afsluiten met een redelijk resultaat. Overnachtingen van buitenland se scholen in Nederland zijn geste gen. Volgens een schatting zal de NJHC in 1988 evenals vorige jaren ruim 650.000 overnachtingen reali seren. In 1989 viert de NJHC haar 60-jarig bestaan. BINNENLAND/BUITENLAND/ECONOMIE DEN HAAG (GPD) Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) wil politiek overleg voeren met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, wanneer het vredesproces in het Midden-Oosten daarbij gebaat is. Nu de Amerikaanse regering de PLO als onderhande lingspartner heeft aanvaard, moet Nederland „politieke contacten met de PLO niet uit de weg gaan", aldus de minister. Geen regeling voor omgang spermadonor UTRECHT (ANP) - De Utrechtse kinderrechter mr. A.C. Quik-Schuijt heeft het ver zoek van een spermadonor die een omgangsregeling wilde met het met zijn zaad verwekte kind, gisteren afgewezen. De man was aanvankelijk be vriend met de lesbische moe der, die zichzelf met zijn zaad heeft geïnsemineerd. Na de ge boorte van een dochter had hij wekelijks contact met het kind, tot hij ruzie kreeg met de moe der en haar vriendin. Mede van wege de emotionele banden die door de contacten met het kind waren ontstaan, verklaarde de rechter hem ruim een maand geleden wel ontvankelijk in de ze zaak. Volgens mr. Quik vertoont de situatie van het met zaad van een bekende donor verwekte kind de meeste overeenkomst met die van het adoptief kind ten opzichte van zijn biolo gische ouders. Daarom moet het uitgangspunt zijn: geen om gangsregeling, tenzij zich zeer bijzondere omstandigheden voordoen. De organisatie voor homo seksuelen, het COC, reageerde fel op de uitspraak. "De verge lijking die de rechter maakt tus sen een kind van een lesbisch paar en een adoptiefkind deugt niet. De vergelijking duidt erop dat naar de mening van de rech ter de opvoeding van een kind het meest gebaat is bij regelma tige aanwezigheid van een va der", aldus het COC. In januari vertrekt een ambtelijke delegatie naar Tunis, waar het hoofdkantoor van de PLO is geves tigd. De contacten met de PLO moeten alle partijen in het Midden- Oostenconflict aan de onderhande lingstafel doen belanden, zo ver klaarde Van den Broek gisteren in de Tweede Kamer. Hij verklaarde nogmaals bij Israël een „volstrekt gebrek aan beweging, aan politieke wil" waar te nemen om in te spelen op de uitspraken van de Palestijn se Nationale Raad én PLO-leider Arafat. „De legitieme rechten van de Pa- lestijnen kunnen niet worden ont kend. Israël moet bereid zijn de dialoog aan te gaan". De bewinds man begrijpt dat de Israëlische re gering weinig enthousiast zal zijn over dit soort uitspraken. „Maar", aldus Van den Broek, „we nemen geen afstand van Israël: er veran dert niets in de Nederlandse hou ding ten opzichte van Israël". De WD wijst politieke contac ten met de PLO af. WD-woord- voerder Ploeg meent dat de PLO nog ondubbelzinniger de vernieti ging van de staat Israël moet afzwe ren. Van CDA-woordvoerder Van Weezei „krijgt de minister de ruim te" om eventueel op politiek ni veau met de PLO te spreken. „Maar van de aanwezigheid Arafat op het Catshuis kan op dit moment geen sprake zijn", aldus de CDA'er. Hij raadde Van den Broek aan 'een afwachtende houding' aan te nemen, totdat de resultaten van de ambtelijke missie naar Tunis be kend zijn. Van de oppositiepartijen PvdA en D66 kreeg Van den Broek complimenten voor zijn opstelling. DEN HAAG - Prinses Juliana heeft gisteren in Den Haag een bronzen beeld van haar echtgenoot, prins Bemhard, onthuld. Het beeld is een ge- schenk van de stichting 'Verjaardag prins Bernhardaan de 75-jarige Ko ninklijke Luchtmacht. Op de foto het prinselijk paar op de rug gezien en links generaal De Jong. (foto anp> Nieuwe uitgaven roepen. Debuut van Paul I geverij Van Oorschot, f26,50. 'De liefdes van Jan Cremer'. Een ver zameling al eerder gepubliceerde tek- Jan Cremer en anderen over zijn kijk op vrouwen en seks. Uitgeverij Loeb, f25,- 'De huwelijkse wereld' van Roald Dahl, 'Kunstfruit en andere verhalen' van Jan Wolkers en 'Kannonevoer' van L.F.Céline. Drie titels in de reeks Mo derne Classics van Uitgeverij Meulen- hoff, f 10,- per deel. 'Ik schrijf het je grof-eerlijk'Verslag van de briefwisseling van Anna Blaman met Emmy van Lokhorst en Sonja Wits- tein. Uitgever Meulenhoff, f37,50. 'Be zorgde ouders'. De nieuwe roman van Gerard Reve. Uitgever Veen, f29,50. Bij Nijgh en Van Ditmar is een specia le jubileum-editie verschenen van de 50 jaar geleden voor het eerst gepubliceer de roman 'Karakter' van F.Bordewijk. Prijs f39,50. 'De moskee in de steeg'. De eerste ver taalde verhalen van nobelprijswinnaar Nagieb Mafoez. Uitgeverij Het Wereld venster. f 17,50. Non fiction 'In deze halve gevangenis'. Dagboek van mr.dr. L.F. Jansen over Batavia/D- jakarta in de oorlogsjaren 1942-1945, be werkt en geannoteerd door dr. G.J. Knaap. Jansen was tijdens de Japanse bezetting van het voormalige Neder lands Indië waarnemend secretaris van de Raad van Indië. Uitgeverij Van Wij- nen-Franeker, f 42,50. 'Zijne Majesteits Radarstoomschip Soembing overgedragen aan Japan'. Over de drie diplomatieke reizen van ka pitein G. Fabius in 1854-1856 en de Ne derlandse rol bij het openen van japan voor de wereldhandel. Een werkstuk van de Linschoten-vereeninging onder redactie van J. Stellingwerff. Uitgeverij De Walburg Pers, f28,-. 'Archeologie en oecologie van Holland tussen Rijn en Vlie', onder redactie van J.H.F. Bloemers. Uitgave in de serie Studies in Prae- en Protohistorie. Uitge verij Van Gorcum, f62,50. 'Japan, mythe en werkelijkheid'. Een boek dat een antwoord moet geven op de vraag hoe Japan kans zag in 40 jaar op te klimmen van verliezende oorlogsna tie tot een industriële en technologische mogendheid. De KRO zendt komend voorjaar een 4-delige documentaire uit naar aanleiding van dit boek. Uitgeverij Van Holkema en Warendorf, f55,-. 'Herman Gordijn'. Het oeuvre van de in 1932 geboren schilder-graficus in druk. met begeleidende teksten van Gerrit Komrij, Dick Adelaar. Michiel Roding, Judith Herzberg en Joseph Kessels Het boek verschijnt ter gele genheid van een overzichtstentoonstel ling in Arnhem. Uitgeverij Meulenhoff, f39,50. Science fiction 'Ondeeds de Loutere', een nieuw fan- tasy-verhaal van de Nederlandse auteur Peter Schaap. Uitgeverij Meulenhoff, f 18,50. Diversen 'Astrologisch jaarboek'. Wat gebeurt er in 1989 op persoonlijk gebied? Hans Vos (red.) en anderen lazen de sterren. Uitgeverij M&P, f 19,90. 'Droogbloemen'. Ruim 90 composi ties, beschreven door Sarah Waterkeyn. Uitgeverij Van Holkema en Warendorf, f29,90. BUDAPEST - De Hongaarse be volking zal zich in 1990 per referen dum over een nieuwe grondwet kunnen uitspreken. Partijleider Karoly Grosz kondigde dit gisteren aan na een zitting van het centraal comité, het 'parlement' van de par tij. door Hans Geleijnse Grosz noemde de volksraadple ging een vorm van dubbele contro le op het democratische karakter van de nieuwe constitutie. De ont- werpwet zal namelijk eerst door het parlement moeten worden goedgekeurd. Belangrijkste onder deel is de definiëring van de positie van politieke partijen, inclusief de communistische. In de huidige grondwet, nog stammend uit de stalinistische periode, wordt de partij de leidende rol toegekend. In principe kan de nieuwe grondwet Hongarije een meerpar- tijenstelsel geven. Eigenlijk vindt de partij dat niet nodig, zo maakte Grosz duidelijk, "maar als de pu blieke opinie vindt van wel, dan zijn we gereed om de uitdaging aan te nemen". Een eerste versie van de nieuwe grondwet zal komend jaar onderwerp zijn van maatschappe lijke discussie: "Iedere organisatie, elk individu, kan er zijn mening over geven en wijzigingsvoorstel len indienen", aldus Grosz. Hij gaf overigens meteen aan waar de grenzen liggen voor ande re politieke groeperingen. Aan het socialistisch karakter van de Hon gaarse samenleving kan niet wor den getornd, evenmin aan de inter nationale verplichtingen van Hongarije, aldus de partijleider. Grosz gebruikte de gelegenheid meteen voor boetedoening over een eerder gedane uitspraak, dat een "dictatoriaal leiderschap" no dig is om Hongarije uit de politieke en economische crisis te halen. Maar hij wenste niets terug te ne men van zijn dreigement dat de partij geen kans zal geven aan de "witte terreur van extreem rechts". Volgens Grosz bestaat er in Hongarije geen gevaar voor een te rugkeer naar de stalinistische pe riode (die hier "extreem links" wordt genoemd), maar kunnen rechtse krachten "anarchie en cha os" stichten onder de dekmantel van politieke hervormingen. Hij gaf evenwel niet aan, om welke groeperingen het gaat. "We weten dat ze er zijn, maar we tasten nog in het duister, omdat er geen programma's publiek zijn ge maakt", aldus Grosz. Zijn opmer kingen, eind november voor een bijeenkomst van regionale partij chefs, zorgden voor de nodige op winding bij de nieuwe politieke or ganisaties die het laatste jaar zijn opgericht.Een ervan, de jongeren organisatie van Vrije Democraten (Fidész), schreef hierover een pro testbrief aan de partijleider. Vol gens de Fidesz moeten regering en partij de Hongaren niet bescher men tegen 'witte' (een verwijzing naar de fascistische periode vlak voor en in de Tweede Wereldoor log), maar 'rode terreur'. Gisteren zei een Fidesz-woord- voerder dat verschillende leden van de organisatie de laatste weken door de politie zijn mishandeld, on langs nog bij een politie-inval in een woning van een bestuurslid, waarbij ook documenten van de Fi desz en een onafhankelijke vakbe weging in beslag werden genomen. Slachten 900 koeien gevolg van veeziekte ERP (ANP) - Een melkveehouder in het Brabantse Erp moet zijn hele veestapel van 900 koeien laten slachten omdat op zijn bedrijf de besmettelijke ziekte abortus bang is uitgebroken. Dat levert een scha de op van ongeveer 1,2 miljoen gul den. De ziekte leidt bij drachtige koeien tot een spontane abortus. De besmetting is veroorzaakt door 20 kalveren die de veehouder in augustus 1987 uit Frankrijk im porteerde. Die dieren waren voor zien van een EG-certificaat, een be wijs dat ze gezond waren. Later zijn de kalveren ook nog tweemaal ge keurd door de Gezondheidsdienst voor Dieren. "Het probleem is dat de bacterie die de abortus bang veroorzaakt pas kan worden aange toond als een koe drachtig is. Voor die tijd reageert een besmette koe negatief op de test", aldus direc teur drs. T. de Ruijter van de pro vinciale Gezondheidsdienst voor Dieren. Onderzoek heeft aangetoond dat inmiddels zo'n dertig dieren op het bedrijf in Erp zijn besmet. Om te voorkomen dat de besmetting zich uitbreidt is het nodig alle koeien te slachten. Daarna wordt het bedrijf helemaal ontsmet Astrid Vis met twee jonge apen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13