Kamer steunt plan korting op premies Sleep-cao toch toegestaan Mediaraad pleit voor het inperken van persfusies Bij werk voor langdurig werklozen Twee nieuwe 'barometers' voor koersverloop beurs Fusie Medicopharma en groothandel Hagemeyer Nederland vrij van varkenspest EG haalt een streep door de gehaktdag Méér keus, méér korting bij Sola. DONDERDAG 15 DECEMBER 1988 PAGINA 7 AMSTERDAM (GPD/ANP) - Met ingang van 1 mei staakt het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) de berekening van de ANP/CBS-index, die sinds 1955 is gebruikt als graadmeter voor het koersverloop op de beurs op lange re termijn. Hij wordt vervangen door twee nieuwe indexcijfers die op 1 janua ri hun intrede doen: de CBS-koers- index en de CBS-herbeleggingsin- dex. In het najaar van 1986 werd al de CBS-stemmingsindex inge voerd, voor het koersverloop op korte termijn. De ANP/CBS-index stamt uit 1955. Het cijfer werd met eenvoudi ge technische hulpmiddelen bere- DEN HAAG (GPD/ANP) CDA en WD gaan akkoord met een voorstel van het kabinet kend. De laatste jaren kunnen om werkgevers die mensen tegen het minimumloon aannemen, tien proeent minder aan dankzij de computer e sociale premies te laten betalen. WD en PvdA hebben ernstige bezwaren tegen de plan nen van het kabinet om werkervaringsplaatsen voor langdurig werklozen in het midden- en kleinbedrijf tot stand te brengen. Dat bleek gisteravond tijdens een Kamerdebat over het werkgelegenheidsbeleid. Het debat borduurde voort op het jaar die het kabinet nu voorstaat. leggingsanalyses betere getallen worden samengesteld. Reden voor het beursbestuur en het CBS om in 1985 een werkgroep samen te stel len, die als opdracht kreeg index cijfers óp te stellen die beter vol doen aan de behoefte van de beleg ger. De werkgroep kwam in oktober 1986 met de CBS-stemmingsindex. Die geeft de koersontwikkeling van de veertig hoofdfondsem prak tisch per uur weer. Er worden over de hele beursdag zeven indexcij fers gegegeven, die vrij nauwkeu rig het koersverloop weergeven. Het basisjaar voor deze index wordt jaarlijks opgeschoven. Voor analyses van het koersver loop op langere termijn is deze in- - akkoord dat het kabinet afgelopen vrijdag met werkgevers en vakbon den sloot over een aantal maatrege len ter beperking van de werkloos heid. Alleen over de korting op de premies voor werkgevers bij het minimumloon konden de drie par tijen het toen niet eens worden. Het Pas na zes jaar werkt deze maatre gel het best. Bovendien wil de VVD dit ook laten gelden voor deeltijdwerkers die per maand niet meer verdienen dan het minimum maandloon. De liberaal stelde dat doof deze uitbreiding 80.000 extra banen kunnen ontstaan. De extra overleg heeft bijna drie maanden kosten becijferde hij op 750 mil- geduurd. PvdA'er Leijnse hekelde de uit komsten van het akkoord. "Er is geen enkel zicht op een forse da ling van de werkloosheid", zo stel de hij. Voorts sprak hij aan de hand van de uitkomsten van het beraad over cynisme en een gebrek aan in teresse bij de betrokkenen om echt iets tegen de veel te hoge werkloos heid te doen. Volgens de PvdA'er ontstaan er met de overeenkomst hoogstens enkele duizenden extra arbeidsplaatsen voor langdurig werklozen. CDA en WD stemden in met de afspraak dat een premiekorting (3250 gulden, ofwel 10 procent van de loonkosten) uitsluitend voor het minimumloon zal gelden. Werkge vers die mensen aannemen tegen 100 tot 105 procent van het mini mumloon krijgen een premiere ductie van 15 procent en bij een loon van 105 tot 110 procent van het minimumloon 5 procent. Naar ver wachting levert dit 65.000 nieuwe banen op. De kosten worden ge raamd op 800 miljoen gulden. De WD'er Linschoten noemde de resultaten van het werkloos- heidsoverleg teleurstellend. Hij deed een aantal voorstellen ter ver-" betering. Zo zou de premiereductie bij het minimumloon voor onbe paalde tijd moeten gelden en niet beperkt moeten blijven tot de vier joen. Linschoten en Wolters zeiden ak koord te gaan met het voorstel om de Wet Vermeend-Moor (die werk gevers gedurende vier jaar een pre miereductie geeft van 20 procent als men mensen die langer dan drie jaar werkloos zijn, aanneemt) uit te breiden tot degenen die al twee jaar zonder baan zitten. Dat daarbij en kele andere, specifieke regelingen wegvallen konden zij billijken. De oppositie is echter tegen deze op zet, omdat aldus de ene regeling in de andere wordt omgezet zonder extra geld voor de aanpak van het probleem. Het tweede onderdeel van de af spraken, de werkervaringsplaat sen, kan vooralsnog alleen op de volmondige steun van het CDA re kenen. Die plaatsen zullen vooral in het midden- en kleinbedrijf tot stand moeten komen en zijn be doeld voor werklozen die ook met de premievermindering voor de saai gehoor werd gegeven werkgever niet aan de bak komen. Zowel WD als PvdA deden stellen ter verbetering van plannen. dex echter ongeschikt. Daarom wordt per 1 januari de CBS-koers- index geïntroduceerd. Deze index is 'gewogen'. Dat wil zeggen dat er rekening wordt gehouden met de beurswaarde van het fonds in ver houding tot de totale waarde van alle fondsen samen. De index wordt als volgt bere kend. Het CBS doet alsof het een aandelenportefeuille beheert die bestaat uit alle genoteerde fond sen. Het belang van elk fonds is ge lijk aan zijn aandeel in de totale beurwaarde berekend op basis van de slotkoersen. De totale waarde wordt vergeleken met het cijfer van eind 1983, dat op 100 is gesteld. De koersindex wordt eenmaal per dag berekend, evenals de her- beleggingsindex. Laatstgenoemde index wordt op dezelfde manier berekend als de koersindex, maar houdt rekening met uitkering van dividend en herbelegging daarvan. Op deze belangrijkste cijfers, die waarschijnlijk ook voor het grote publiek interessant zijn, geeft het CBS nog een toegift voor de ana- lysten. Zo komen indices beschik baar, waarin Koninklijke Olie als veruit meest verhandelde aande lenfonds op de beurs buiten be schouwing wordt gelaten. Ook kan bij de koers- en herbeleggingsin- dex een opdeling worden gemaakt naar een aantal aandelengroepen. De werkgroep is nu nog bezig met het ontwikkelen van een bete re obligatie-index. Obreras. Volgens de organisatoren deden bijna 8 miljoen werknemers, ongeveer de helft van de totale werkende bevolking van Spanje, aan de staking mee. Deze was gericht tegen het sociaal-economisch beleid van de regering deze Gonzalez. Bij een warenhuis in Madrid kwamen stakers in botsing met de politie toen zij werkwilligen probeer den tegen te houden. (foto ap> NAARDEN (ANP) - Het handels- concern Hagemeyer in Naarden en het farmaceutische bedrijf Medico pharma in Zaandam willen fuse ren. De directies van de twee be drijven hebben gistermiddag be kend gemaakt dat ze verwachten het eens te kunnen worden over een aandelenruil. Bij de ruil wordt uitgegaan van de slotkoersen van afgelopen dins dag, wat betekent dat een aandeel Overleg EG landbouw vast BRUSSEL (ANP) - De EG-minis- ters van landbouw zijn er deze week niet in geslaagd een akkoord te bereiken over het indammen van de uitgaven in de rundvlees sector. Volgens een woordvoerder van landbouwcommissaris An- driessen is het overleg in een im- ROTTERDAM (ANP/GPD) - De cao die de Rotterdamse sleep dienst A. Kooren afgelopen zomer heeft afgesloten met een eigen werknemersvereniging is toelaat baar en heeft rechtskracht. Vol gens de vice-president mr. De Bruin van de Rotterdamse recht bank kan iedere vereniging van werknemers een rechtsgeldige cao afsluiten, als de wet deze mogelijk heid niet blokkeert. Tot deze uitspraak kwam mr. De Bruin gisteren in het kort geding dat de Vervoersbond FNV tegen Kooren had aangespannen. De ver voersbond gaat de mogelijkheden onderzoeken om tegen het vonnis in hoger beroep te gaan. Er loopt nog een zogenaamde 'bodempro cedure' bij de Rotterdamse kanton rechter, waarin de uitspraak pas volgend jaar voorjaar wordt ver wacht. Deze uitspraak betekent niet dat iedere werkgever een werknemers vereniging kan oprichten en buiten de bonden om voordelige cao's kan afsluiten. In de haven speelde mi nister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) een belangrijke rol door ontheffing te verlenen aan Postbodes Kooren van de geldende cao-bepa- Er moet voor alle achtduizend za- lingen ('algemeen verbindverkla- terdagbestellers bij de PTT een ring'). De vervoersbonden ver- nieuwe cao komen met arbeids- wachten dat De Koning daar in ver- voorwaarden die niet slechter zijn volg voorzichtiger mee omspringt, dan die voor de overige werkne mers bij de PTT. Dit is de eis van De Vervoersbond FNV maakt een aantal zaterdagbestellers, ge- zich nu op voor een hard cao-ge steund door de FNV-jongerenbe- vecht met Smit Internationale Ha- weging, in een kort geding tegen de PTT dat gisteren in Den Haag. DSM DSM wil een fabriek in Limburg bouwen voor de produktie van de sterke vezel Dyneema, het samen werkingsproject met het Japanse Toyobo. Deze investering van tien tallen miljoenen guldens zal ruim 100 mensen werk bieden. Twee we ken geleden meldde DSM in Gro ningen een polycarbonaatfabriek van 350 miljoen gulden te zullen bouwen. Bouw-cao Het vorige week vastgelopen over leg over de nieuwe cao voor de bouwnijverheid (250.000 werkne mers) is vlotgetrokken. De onaf hankelijk voorzitter van het over leg, commissaris van de koningin Lammers, heeft na informeel over leg met de voorzitters van de partij en kans gezien het overleg op 21 de cember te hervatten. - Arbeidscontract De medewerkers met tijdelijke contracten bij Gewestelijke Ar beidsbureaus krijgen geen aanstel ling als ambtenaar of een arbeids contract voor onbepaalde tijd. Dit is vandaag door de Haagse recht bank in kort geding uitgesproken. Zij zijn, soms al jarenlang, in dienst op basis van een steeds opnieuw verlengd contract. Zeven van hen hadden meer rechtszekerheid ge ëist Luchtvaart Het Europees Parlement meent dat de overheid meer moet doen om de positie van de Europese lucht vaartindustrie ten opzichte van de Amerikaanse aoncurrentie te ver sterken. De uitgaven voor onder zoek en ontwikkeling, nu zo'n 750 miljoen gulden per jaar, dienen de komende tien jaar te worden ver- vensleepdiensten in het vooijaar. metaal willen niet extra's bieden De bond verwacht dat Smit ge- terwijl de FNV-bond een loonsver- bruik zal maken van de uitspraak hoging van 2 procent claimt. Werk- goedkope cao mag toepassen. Smit bij de vervroegde uittreding, heeft de vervoersbonden al FNV tervrije dagen, de verdeling en CNV vergaande voorstellen ge- Ziektewetprem' daan, die onmiddellijk van tafel zijn gpveegd. Metaal De Industriebond FNV voorziet onderhandelingen de de heffing voor langdurig werklozen. Het cao-overleg tussen direktie van Hoogovens IJmuiden en vak bonden is gistermiddag uiterst moeizaam begonnen. De Direktie Staal wijst de belangrijkste cao- de nieuwe cao voor de metaalnij- voorstellen van de vakbonden, met verheid, met 270.000 werknemers name een loonsverhoging van twee de grootste bedrijfstak in Neder- procent e 36-urige werkweek het totale personeel, af. Het r twee jaar. BRUSSEL (ANP) - Heel Neder land wordt nog dit jaar geheel vrij verklaard van varkenspest. Dat heeft een woordvoerder van minis ter Braks gisteren gezegd in Brus sel. Het besluit zal de export van var kensvlees vergemakkelijken, zo verwacht hij. Importeurs in andere EG-landen kunnen geen verklarin gen meer eisen omtrent de her komst van Nederlands varkens vlees. Tot dusver kon dat wel, om dat het puntje van Zuid-Limburg nog niet officieel de status 'var- kenspestvrij' had moeten minstens vijftien maanden zijn verstreken sinds de laatste en ting tegen de ziekte, voordat een gebied de varkenspestvrije status kan verkrijgen. Ook bij het vermoeden van var kenspest in andere EG-landen kan Nederland nu strengere eisen gaan stellen bij import van vlees. Behal ve Zuid-Limburg werden gisteren ook bijna heel Italië en enkele ge bieden in België, de Bondsrepu bliek Duitsland en Frankrijk volle dig voor de handel in varkensvlees vrijgegeven. BRUSSEL (ANP) - Vlees dat de Nederlandse slager vandaag nog als gehakt verkoopt mag na 1992 niet meer onder die naam in de winkel liggen. Het Nederlandse gehakt moet dan vleesbereiding gaan heten. Alleen vers vlees dat onder de ogen van de klant in stukken wordt gehakt mag nog als gehakt worden verkocht. Dat is het gevolg van een richtlijn, waarover de EG-ministers van landbouw gisteren in Brussel overeenstemming hebben be reikt. De richtlijn legt precies vast aan welke normen gehakt, kleine stukken vlees en vleesbereiding moeten voldoen. Minister Braks toonde zich niet erg ingenomen met de richtlijn. Nog afgezien van het verlies van de traditione le gehaktdag vond hij het niet no dig om in Brussel zaken vast te leggen die volgens hem voor de handel tussen de EG-landen niet essentieel zijn. De 'gehakt-richtlijn' bepaalt verder dat met bepaalde li chaamsdelen van varkens en runderen, die nu in Nederland nog volop worden gebruikt, zoals uiers, geen gehakt meer mag worden bereid. Deze onder delen zouden namelijk teveel bindweefsel bevatten. Omdat de gevolgen voor Ne derland al met al toch niet bijzon der groot zijn ging Braks uitein delijk overstag. De besprekingen zijn vanoch tend vroeg na vier dagen onderbro ken. De Griekse minister Pottakis, die van alle kanten kritiek krijgt op zijn chaotische aanpak, wil de twaalf ministers maandag weer aan de onderhandelingstafel terugzien. NKF schrapt 220 banen WADDINXVEEN (ANP) - Bij NKF Kabel, dochter van NKF Hol ding, verdwijnen de komende ja ren naar verwachting 220 arbeids plaatsen, waarbij ontslagen niet zijn te vermijden. De directie heeft de centrale ondernemingsraad en de vakbonden deze hoofdlijnen van het strategisch plan voor het komende decennium voorgelegd. Er werken op het ogenblik 1500 bij de onderneming. NKF heeft gisteren meegedeeld dat het plan is ontwikkeld met het oog op het geleidelijk verdwijnen van de binnengrenzen van de Eu ropese Gemeenschap. Als gevolg daarvan zal de concurrentie op de markten van NKF aanzienlijk toe nemen, maar zullen er voor het be drijf ook nieuwe mogelijkheden ontstaan die moeten worden be nut. NKF behoort tot de categorie grotere kabelondernemingen. De produktie van telecommuni- catiekabels, die nu is verdeeld over de vestigingen Waddinxveen en Delfzijl, wordt geconcentreerd in Delfzijl. Daarmee zullen volgens NKF de noodzakelijke besparin gen kunnen worden bereikt die zijn vereist voor handhaving van de concurentiepositie op termijn. Een nadere studie over een moge lijke vestigingsplaats in de rand stad staat op stapel. Medicopharma kan worden inge wisseld tegen 0,873 aandeel Hage meyer. De directies van de twee be drijven zullen worden samenge voegd en de raad van commissaris sen zal bestaan uit leden van die van de partners. Hagemeyer en Medicopharma willen met de fusie verder kunnen bouwen aan een internationaal net werk van activiteiten op het gebied van de verkoop van farmaceuti sche en aanverwante produkten. De ervaring van de combinatie biedt goede perspectieven om zich in de jaren negentig optimaal te kunnen opstellen in de Europese farmaciemarkt, aldus de beide di recties. De besturen zien in Noord-Ame- rika voor beide partijen interessan te mogelijkheden voor gezamenlij ke activiteiten. De sterke positie van Hagemeyer in het Verre Oos ten biedt Medicopharma verder de mogelijkheid haar activiteiten naar dat gebied uit te breiden. Hage meyer breidt door het samengaan haar activiteiten naar de gezond heidszorg uit, een sector die vol gens haar mogelijkheden biedt. De twee partners ontwikkelen zich voorspoedig. Hagemeyer is een handelsconcern, wijd gespreid zowel naar produkten als naar de gebieden waar het actief is. In 1987 bedroeg de omzet 1307 miljoen gul den. Dit jaar werden nog de Am sterdamse Rijtuigmaatschappij ARM en twee Canadese bedrijven overgenomen. Hagemeyer boekte in 1987 een nettowinst van 33,7 mil joen gulden. Er werkten vorig jaar bij het concern ongeveer 2500 men sen, voor het grootste deel buiten Europa. Medicopharma boekte vorig jaar een omzet van 320 miljoen gulden en een nettowinst van 10 miljoen gulden. Er werken bij het bedrijf ongeveer 700 r Mogelijk samengaan Staal Bankiers en Ver. Spaarbank DEN HAAG (GPD) - Staal Ban- kiers en de Verenigde Spaarbank onderzoeken mogelijkheden om samen te gaan. De beide bedrijven hebben dat gisteravond bekend ge maakt. Over de wijze waarop de bank en de spaarbankgroep tot elkaar wil len komen, wilde geen van de par tijen nog mededelingen doen. De directies van de twee ondernemin gen zijn daarover nog in onderhan deling. Een grote meerderheid van de aandelen Staal Bankiers is in han den van het Vendex-concern. De bank richt zich onder meer op het beheren van grote vermogens en is zeer actief in het effectenbedrijf. Zo speelde de bank een opmerke lijke rol in de fusieperikelen rond VNU en Audet. ADVERTENTIE dubbeld. DEN HAAG (GPD/ANP) - Persfu sies die ertoe leiden dat een derde of meer van de dagbladenmarkt in handen komt van één onderne ming, moeten worden verboden. Ook wanneer 20 tot 30 procent van de markt in handen komt van één bedrijf, zou een fusie moeten wor den verboden, tenzij het Bedrijfs fonds voor de Pers oordeelt dat een dergelijke situatie de verscheiden heid van informatievoorziening niet in gevaar brengt. Een persfu- siecontroleregeling dient met spoed in de Mediawet te worden opgenomen. Dat schrijft de Mediaraad in een ongevraagd, maar unaniem advies aan minister Brinkman van wvc. Uitgeversconcentraties die leiden tot een marktaandeel beneden de 20 procent vallen buiten de rege ling, zij het dat iedere fusie van dagbladen, hoe klein ook, dient te worden aangemeld bij het bedrijfs fonds, zo vindt de Mediaraad. Doen bedrijven dat niet, dan moet dat volgens het voorstel automatisch leiden tot een nietigverklaring van willekeurig welke fusie of overna me op dagbladgebied. Of overschrijding van de 20-pro- centsnorm toelaatbaar is hangt af van de schadelijkheid van de sa menwerking of fusie voor de 'ver scheidenheid van de informatie en opninievorming door de dagblad pers'. Voor het bedrijfsfonds is ver der van belang hoe de bij de fusie betrokken redacties er over den ken. Hen wordt gevraagd schrifte lijk advies uit te brengen over de voorgenomen fusie of overneming. In de voorgestelde regeling kan het Bedrijfsfonds toestemming verlenen als de bij het onderzoek betrokken ondernemingen schrif telijk verklaren dat de redactionele zelfstandigheid van de betrokken dagbladen voor tenminste vijf jaar gewaarborgd wordt, of als redac tionele samenwerking op economi sche gronden noodzakelijk is. Vol gens de Mediaraad moet in het oog gehouden worden dat ook het ont breken van dagbladconcentratie kan leiden tot het verdwijnen van individuele uitgaven. In het advies stelt de Mediaraad dat er geen bezwaren van grond wettelijke aard zijn die invoering van een persfusieregeling in de weg zouden kunnen staan. Verwe zen wordt ook naar een aantal ons omringende landen (West-Duits- land, Frankrijk, Verenigd Konink rijk) die al een regeling kennen op het gebied van persfusies. Vastgesteld wordt dat een con troleregeling voor 'grensover schrijdende fusies' (waarbij kran ten in meer dan één land zijn be trokken) op dit moment nog ont breekt. Volgens de Mediaraad moet daarom in de nationale regel geving ook rekening worden ge houden met de grensoverschrij dende fusies. De raad noemt controle op de persfusies noodzakelijk omdat concentratie van de pers zowel eco nomisch als maatschappelijk grote gevolgen kan hebben. De plurifor miteit van de pers kan worden ge schaad en het voortbestaan van kleinere, op zich gezonde, kranten- bedrijven kan worden bedreigd. Het ministerie van WVC zegt op dit moment nog geen commentaar te hebben op het advies van de Me diaraad- "Het wordt grondig bestu deerd en daarnaast wachten we ook het advies af dat door de minis ter aan het Bedrijfsfonds voor de Pers is gevraagd", aldus een woordvoerster. Dat advies van het Bedrijfsfonds wordt begin volgen de week openbaar gemaakt. De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) spreekt in een reactie haar waardering uit voor de stelling van de Mediaraad dat er een persfusiecontroleregeling dient te komen. De NVJ zegt het wel jammer te vinden dat de voor stellen van de raad zich beperken tot de dagbladen. Bovendien mist de NVJ in het advies van de Media raad de mogelijkheid voor redac ties om bij een fusie, 'of een vijan delijke overneming', naar een be voegde instantie te stappen waar de fusie kan worden aangevochten. Showmodellen voor ongekend lage prijzen. Alle goederen die wij het afgelopen jaar tentoongesteld hebben op beurzen, verkoopshows, koopjeshal en showroom bieden wij u nu aan voor ongekend lage Komplete cassettes zilverwit edelstaal adviesprijs opruimprijs model Constance 6 pers. 40 dig. f 409,- f 199,- model Constance 9 pers. 105 dig. f 1.215,- f 595,- model Perla Rom. 6 pers. 40 dig. f 739,- f 420,- model Prelude 6 pers. 40 dig. f 710,- 1 395,- model Old Dutch 6 pers. 40 dig. f 956,- f 625,- model Provence 12 pers. 135 dig. f 1.530,- t 695,- model Fiesta 9 pers. 105 dig. f 1.475,- t 599,- model Odessa 6 pers. 40 dig. f 409,- f 235,- zwaar verzilverd (basis 100) model Hollands Glad 6 pers. 40 dig. f 1.980,-f 895,- model Haagsch Lofje 9 pers. 105 dig. f 3.995,- f 1.845,- Kookpannen/Keukengerei j-Duplo kookpannen tot 70% korting Losse bestekartikelen Langenthal Porselein e Etui-artikelen Sola fabriek, Van Reenenweg 155 te Zeist. Openingstijden: ma. t/m vr. van 9.00-17.00 uur, iedere zaterdag van 10.00-16.00 Uur. Voor alle inlichtingen, routebeschrijving of uitgebreide Sola dokumentatie kunt u bellen 03404-23364 of de bon insturen. de koopjes. Wacht niet te lang, want op is op' p fa ON "™DTD 71 ADRES I PLAATS - I Ibon zenden aan: Sola Fabriek. Antwoordnr. 105. 3700 VB Zeist. 'Postzegel is met nodig).

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7