GEZONDHEIDS Politie in Sri Lanka opent mensenjacht Massale ontsnapping politieke gevangenen Verdachte Palme-moord al eerder ondervraagd HULP VOOR ARMENIË GAAT DOOR Mandela behaalt juridische graad via schriftelijke studie DONDERDAG 15 DECEMBER 1988 BUITENLAND PAGINA 5 STOCKHOLM (GPD) - De Zweedse politie heeft gistermor gen een 41-jarige man uit Stock holm gearresteerd op verdenking de Zweedse premier Olof Palme te hebben vermoord. Na een 12 uur durende ondervraging besloot offi cier van justitie Axel Morath, die het onderzoek in de moordzaak leidt, de man in hechtenis te ne men. „Dit is niet langer een routi ne-onderzoek. In dit geval verden ken wij de aangehouden persoon er sterk van Olof Palme te hebben vermoord", aldus Morath gister avond. De verdachte, die bekend staat als bijzonder Palme-vijandig en meermaals is veroordeeld wegens COLOMBO (AFP/UPI/GPD) - Ongeveer 1.500 man van politie en leger zijn gisteren be- 6T!?sS'¥n' ontk,8,nt.. elke m„nrri w ro=ta,lrant nvon oon gonnen aan een massale mensenjacht op de ruim 200 politieke gfvangenen van het ^„^S^angl: bnlankaanse Volksbevrijdingsfront (JVP) die dinsdagavond ontsnapten uit een van de tuigen. Zo loopt hij licht mank, net plaats. best bewaakte gevangenissen in de hoofdstad Colombo. In enkele wijken van Colombo als de mysterieuze man die Palme Volgens gasten in het restaurant werd een uitgaansverbod afgekondigd. doodschoot toen hii uit een bio- verliet hij vlak voor het tijdstip van scoop naar huis liep. De verdachte werd gistermorgen rond negen uur van zijn bed gelicht door efti spe ciaal arrestatieteam. De politie kwam de man op het spoor bij een routine-onderzoek van oud onderzoeksmateriaal. Hieruit bleek dat de verdachte al eerder was ondervraagd in ver band met de moord op Palme op 28 februari 1986. Onder meer bezocht de verdachte in de nacht de moord het etablissement. Zelf zegt de aangehouden Zweed dat hij veel later vertrok. Enkele uren la ter trof de politie hem aan in een il legaal casino. Deze goktent ligt op 500 meter van de moordplaats en juist in de richting waarin volgens ooggetuigen de moordenaar vluchtte. Een ideale schuilplaats, aldus de politie. Zowel de regering als de partij leiders werden doorlopend op de hoogte gehouden van de voortgang in het onderzoek. De sociaal-demo cratische regering reageerde gis teravond nogal gereserveerd. „Wij zijn sceptisch hoopvol", aldus een woordvoerder. „Al eerder zijn ar restaties op niets uitgelopen", heet te het. De aangehouden man is geen on bekende bij de politie. Zijn straf blad telt zestig misdrijven. In 1970 vermoordde hij in de kerstdrukte een man met een bajonet. Dit ge beurde nauwelijks een kwartier lo pen van de plaats waar Olof Palme werd neergeschoten. Twee andere moordpogingen brachten de man meer in dan buiten de gevangenis. Ook is de verdachte veroordeeld wegens drugsmisbruik, geweld en mishandeling. De Zweedse politie omschrijft hem als agressief, psy chisch instabiel en onberekenbaar. Herhaaldelijk is de man in een psy chiatrische inrichting behandeld. De laatste jaren voorzag hij in zijn levensonderhoud door mensen te dwingen hun speelschulden te be talen in illegale casino's. De massale ontsnapping uit de zwaar bewaakte gevangenissen is de grootste uit de geschiedenis van Sri Lanka. Politiemannen kamden de buurten uit en gingen van huis tot huis om mensen op hun identi teitsbewijzen te controleren, waar bij zij het vooral hadden voorzien op jongeren. De ontsnapping vond plaats na een aanval op de Welikada-gevan- Britse oppositie: minder passagiers in forensentreinen LONDEN (GPD) - De Britse op positieleider Neil Kinnock heeft de regering-Thatcher gevraagd om maatregelen tegen het veel te hoge aantal passagiers in forensentrei nen. Dit naar aanleiding van het grote treinongeluk bij het Zuidlon- dense spoorwegknooppunt Clap- ham Junction, dat volgens de laatste cijfers aan 33 mensen het le ven heeft gekost. Aangenomen wordt dat premier Thatcher zich op het standpunt zal stellen dat de veiligheid van de spoorwegen in de eerste plaats de verantwoordelijkheid blijft van British Railways. En dat maatrege len en nieuwe investeringen in dit verband afhankelijk zijn van de uitkomsten van het openbare on derzoek naar de oorzaak vari de ramp. - Inmiddels staat al vast dat werk- zaamheden het afgelopen weekein de aan de signaalbedrading van het betreffende baanvak, een hoofdrol hebben gespeeld in de oorzaak van de catastrofe. En met het oog daar op is British Railways al begonnen met een eigen onderzoek naar wat er nu precies is misgegaan en wel ke fouten er door wie zijn gemaakt. Peres akkoord met portefeuille van financiën JERUZALEM (Rtr/AFP/UPI) - De Israëlische minister van buiten landse zaken, Peres, heeft ermee ingestemd minister van financiën te worden in een nieuwe regering van nationale eenheid onder lei ding van zijn politieke rivaal Sha- Peres had in een nieuwe regering het liefst aan willen blijven als mi nister van buitenlandse zaken. Hij kwam echter onder zware druk te staan van zijn eigen partij om fi nanciën te eisen waardoor betere mogelijkheden ontstaan om steun te verlenen aan met de Arbeider partij gelieerde zieltogende indus trieën en kibbutzim. Daarbij komt dat de rechtse Shamir, die al jaren botst met de in zijn ogen 'duifachti- ge' Peres, hem niet meer op buiten- landse zaken wilde hebben. Intussen zetten de Israëlische autoriteiten gisteren drie Palestij- h nen -nib 'de Gazal-strook over de grens met Libanon. Dit zeiden in woners in het zuiden van Libanon. Jeruzalem had de uitwijzing niet van tevoren aangekondigd. Abdel Fatah Ziyara, Issa Hama- deh en Ahmad Mohanna werden bij Zomrayyah in de door Israël uit geroepen veiligheidszone in Zuid- Libanon uitgewezen naar de onder Syrische controle staande Bekaa- vallei. Yeutter De toekomstige Amerikaanse pre sident Bush heeft de huidige spe ciale handelsvertegenwoordiger Clayton Yeutter gevraagd om mi nister van landbouw te worden. De benoeming moet nog worden goedgekeurd door de Senaat. Chemische wapens Een Amerikaanse milieugroep, Li ga van Economische Trends, heeft het Pentagon, ervan beschuldigd dat het kruisraketten wil uitrusten met een chemische lading. De groep heeft volledige openheid van zaken geëist omdat de plannen ge volgen zouden kunnen hebben voor de wapenbeheersing. Stealth De stealth-tank lijkt de enige die in de toekomst op het slagveld kan overleven, aldus Christopher Foss in het voorwoord bij de uitgave 1988/89 van de gezaghebbende Britse publikatie 'Jane's Armou red Fighting Vehicle Systems' over pantservoertuigen. Chili j Bij een zware bomexplosie in het centrum van de Chileense hoofd stad zijn gisteren ,vijf mensen ge wond. De zeven kilo zware bom ontplofte op ongeveer 50 meter van het presidentiële paleis. De politie grendelde onmiddellijk de buurt af en zocht naar nog meer bompak- Vpften genis, waarbij met explosieven groot gat werd geslagen in de muür van de afdeling waar veel JVP-ge- vangenen waren ondergebracht. Er wordt een onderzoek ingesteld of de aanvallers steun hebben ge had van binnenuit, zoals bij eerde re ontsnappingen is gebleken. De JVP is goed vertegenwoordigd in het leger en het ambtenarenappa raat. Drie gevangenen werden bij de operatie gedood en 35 zouden er in middels weer zijn opgepakt. Eer der kwamen twee gevangenen in de Welikada-gevangenis om bij een door JVP-gevangenen georgani seerde muiterij. De Srilankaanse politie maakte gisteren ook melding van een moord op vijf JVP-jongeren in Ma- taf a. Dergelijke moorden nemen toe .en mensenrechten-activisten en diplomaten menen dat zij het werk zijn van doodseskaders die nauwe banden hebben met het le ger. De JVP heeft opgeroepen tot een boycot van de presidentsverkiezin gen van volgende week maandag. Zij willen dat president Jayawar- dene aftreedt en dat er een tussen tijdse regering wordt benoemd die verkiezingen zal houden met ga ranties tegen fraude. De JVP wil ook afschaffing van het 'vredesak koord' dat de president met India hëeft gesloten. Het akkoord deelt, volgens de JVP, het land in twee ën. De JVP eist dat India haar 60.000 man sterke leger op Sri Lanka terugtrekt. JOHANNESBURG (UPI/Rtr) - De Zuidafrikaanse ANC-leider Nelson Mandela heeft deze week door een schriftelijke studie de hoogste Zuidafrikaanse academi sche graad in de rechten behaald. De bekendste Zuidafrikaanse poli tieke gevangene moest zijn zesjari ge studie enige tijd onderbreken toen de regering gevangenen ver bood rechten te studeren. Mandel- a's studie omvatte publiek, privaat, militair en handelsrecht. Professor Marinus Weichers van de universiteit van Zuidafrika noemde het gisteren "een grote ge beurtenis". Weichers doceert rech ten aan de universiteit in Pretoria r duizenden studenten uit Eu- haald die een jurist in Zuidafrika kan bereiken". Mandela studeerde in de gevangenissen van Robbenei land en Kaapstad en hij legde zijn laatste examens af in de kliniek waar hij werd behandeld wegens tuberculose. Weichers kon niet zeggen of de Zuidafrikaanse autoriteiten Man dela toestemming zullen geven de uitreikingsceremonie in april of mei volgend jaar bij te wonen. De leider van de verboden anti- apartheidsbeweging het Afrikaans Nationaal Congres werd in 1962 op beschuldiging van hoogverraad tot levenslang veroordeeld. Vanuit de kliniek in Kaapstad is hij overge bracht naar een bewaakte bunga- ropa, Australië en de Verenigde low op het terrein van de Victor Staten schriftelijk studeren. LENINAKAN - De aanvoer van hulpmateriaal voor de slachtoffers van de Armeense aardbeving is nog steeds in volle gang. Op het vliegveld van Leninakan rolde gistermorgen uit een Cubaans vliegtuig een compleet veldhospi taal. De Russische minister van volksgezondheid Tsjazov heeft gisteren verklaard dat er in de Sovjetunie speciaal opgeleide reddingsteams moeten komen om het hoofd te kunnen bieden aan rampen zoals de aardbeving. De nieu we rampenteams zouden moeten worden uitgerust met helikopters, vliegtuigen, veldhospitalen en speciaal opge leid personeel. In het Engelstalige weekblad Moscow News werd opgemerkt dat de Sovjets dankbaar zijn voor de vele hulp uit het buitenland, maar dat men zich niét kan verzoenen met het feit dat de Russische hulpverleners niet voor de buitenlanders op de plaats van de ramp waren. (foto anp) Volgens de professor was Man dela een "zeer correcte" student: "Hij leverde zijn opdrachten op tijd in of liet ons weten waarom hij daartoe niet in staat was geweest". "Mandela was advocaat voor hij in 1962 de gevangenis inging", zo zei Weichers, "en nu heeft hij de hoogste academische graad be- Zijn advocaat Ismail Ayob ver klaarde dinsdag na een bezoek dat Mandela daar eenzamer is dan ooit. Ayob zei dat hij geen bevestiging heeft gekregen van de geruchten dat de verhuizing een voorbode zou zijn van de spoedige vrijlating van Mandela. ADVERTENTIE VERANDERINGEN IN DE VERZEKERD De komende jaren gaat er veel veranderen in de finanpiering en de organisatie van de gezondheidszorg en de maatschappelijke dienst verlening. Het doel daarvan is om ook in deitfoekomst zorgvoorzie ningen te hebben die goed èn betaalbaar zijn en waar iedereen terecht kan. Regering en parlement willen deze grote wijziging geleidelijk, stap-voor-stap invoeren. Iedereen krijgt daar de komende jaren mee te maken: zieken gezond, particulier verzeker den en ziekenfondsverzekerden. Op 1 januari aanstaande wordt de eerste stap gezet. Deze bestaat uit: het invoeren van een vast bedrag (een nominale premie) als onderdeel van de premie voor de ziekenfondsverzekering en de ziektekostenregelingen voor ambtenaren (IZA, IZR, DGVP) en het uitbreiden van de AWBZ, een verzekering waar iedereen een beroep op kan doen. Voor ziekenfondsverzekerden en verzekerden bij IZA, IZR, DGVP invoering van een vaste premie van 13,— per maand per volwas sene en 6,50 per maand per kind (voor maximaal twee kinderen); da I i n g van het per ce n t a g e d at als p remi e voo r de zeké nfondsve r- zekering wordt ingehouden op het inkomen met bijna 2%; voorde ziektekostenregelingen voor gemeente-, provincie- en politieambte naren (IZA; IZR, DGVP) wordt een vergelijkbare verlaging va n het premiepercentage doorgevoerd; uitbreiding van de AWBZ met delen van de psychiatrische zorg en de kunst- en hulpmiddelen. Voor particulier verzekerden uitbreiding van de AWBZ met delen van de psychiatrische zorg en de kunst-en hulpmiddelen. door dé verzekeraar vast te stellen premieveranderingen. Nominale premie De eerste verandering per 1 januari betreft de invoering van een vast bedrag in de premie voor de ziekenfondsen (de nominale premie). Tot nu toe werd bij ziekenfondsverzekerden uitsluitend een percen tage van het inkomen (loon, uitkering, pqnsioen) ingehouden. De hoogte van de premie was dus geheel afhankelijk van de hoogte van het inkomen. Dit gaat veranderen. Het percentage van het inkomen dat wordt ingehouden, wordt in totaal met bijna 2% verlaagd van 5,1% tot 3,15%. Daarnaast moeten ziekenfondsverzekerden elke maand een vast bedrag betalen; een nominale premie die voor iedereen gelijk is, dus niet afhankelijk van de hoogte van het inkomen. De ziekenfondsver zekerden moeten dit bedrag zelf rechtstreeks aan het ziekenfonds betalen. Ook dat is nieuw. In de postkantoren én bibliotheken ligt een postbus-51 brochure met meer informatie Over de yeranderingen-- Er wordt ook ingegaan op de redenëh in Nederland te wijzigen. Deze brochure kunt u gratis meenemen, ledereen die tegen ziektekosten verze kerd is krijgt bovendien informatie thuis gestuurd. Alle ziekenfondsverze kerden krijgen een brief-^pfhebben die al gekregen - met informatie over de betaling die zij vanaf 1 januari aan het ziekenfonds moeten overmaken. Een Voor elke volwassene is de nominale premie in 1989 vastgesteld op 13,— per maand, voor elk meeverzekerd kind op 6,50 per maand. Er hoeft nooit voor meer dan twee kinderen te worden betaald. Een gezin van twee volwassenen en twee of meer meeverzekerde kinderen betaalt dus 39,— per maand. Mensen die verzekerd zijn via de ziektekostenregelingen voor gemeente-, provincie- en politieambtenaren (IZA, IZR, DGVP) krijgen met vergelijkbare veranderingen in de premiebetaling te maken. Uitbreiding van de AWBZ De tweede verandering per 1 januari betreft de uitbreiding van een verzekering voor de hele bevolking, de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten). Via deze verzekering worden zorgvoorzie ningen zoals het verpleeghuis, ziekenhuisverpleging na het eerste jaar en het kruiswerk betaald. De AWBZ wordt uitgebreid met een aantal zorgvoorzieningen die tot nu toe werden vergoed door de ziekenfondsen, de ambtelijke regelingen en de particuliere verzeke ringen. Deze verschuiving betreft: onderdelen van de psychiatrische hulpverlening (hulp van psychi ater en opname in psychiatrische ziekenhuizen of psychiatrische afdelingen van algemene ziekenhuizen, ook in het eerste jaar van de opname) medische kunst- en hulpmiddelen, zoals gehoortoestellen. Omdat het pakket van de AWBZ groter wordt, gaat ook de premie omhoog. Aan de andere kant worden de pakketten van de zieken fondsverzekering, ambtelijke regelingen en particuliere verzekerin gen kleiner. Ook dit heeft gevolgen voor de premies van die verzeke ringen. Het percentage dat wordt ingehouden van het inkomen van ziekenfondsverzekerden en van ambtenaren die bij IZA, IZR en DGVP zijn aangesloten, gaat omlaag. Bij de particuliere verzekeringen leidt de verkleining van het pakket eveneens tot een verlaging van de premie. De wet verplicht daartoe. Daartegenover staat dat particuliere verzekeraars ook te maken hebben met kostenstijgingen in de gezondheidszorg die doorwerken in de premie. Wat er hierdoor in totaal met de premies van particu liere ziektekostenverzekeringen gebeurt is nog niet bekend. Financiële gevolgen Regering en parlement vinden dat mensen met een minimum of modaal inkomen er niet op achteruit mogen gaan. Door de verande ringen in de ziektekostenverzekeringen gaan sommige groepen in 1989 echter meer premie betalen. Daarom wordt er een aantal andere maatregelen genomen, die de hogere premie moeten com penseren. Zo worden de kinderbijslag en de AOW in 1989 hoger. Verder komen er nog maatregelen in de sfeer van de belastingen en de premies voor sociale verzekeringen, die van invloed zijn op het inkomen. De particuliere verzekeraars berichten eveneens de bij hen aangesloten verze kerden over de .veranderingen, 'met name over de uitbreiding van de AWBZ. De landelijke organisatieyan particu liere ziektekostenverzekeraars, het r de gevolgen voor hun eigen,, cifieke situatie, kunnen zelf coi hiervoor 06-nummers open gesteld. Ook de bedrijfsverenigingen of de Gemeentelijke Sociale Diensten

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5