Extra premie door ouderenverzekering Ook medewerkers Bolderkar in incest-zaak ondervraagd Man oefende jarenlange terreur uit op familie Deetman belooft beleids plan rond lerarentekort sirssrss ss= st sSSsSEsS Wijziging vreemdelingenwet Kamer gejaagd DONDERDAG 15 DECEMBER 1988 BINNENLAND Particulier verzekerden moeten tekort dekken KAATSHEUVEL (ANP) - Een 67- jarige man uit Kaatsheuvel heeft tegenover de politie bekend gedu rende 25 jaar zijn inmiddels 45-jari- ge dochter vrijwel wekelijks seksu eel te hebben misbruikt. Ook wordt de man verdacht van incest vanaf zeer jonge leeftijd met zijn twee kleindochters (nu 19 en 21) en van seksueel verkeer met een van hun vriendinnetjes. De man gebruikte dreigementen als het gebruik van vuurwapens en vergiftiging, mocht een van hen de mond open doen. In het bed van zijn dochter plaatste hij zelfs afluis terapparatuur. De zaak kwam aan het licht na dat de Kaatsheuvelse politie de man op 27 oktober had ingerekend familieruzie. Hij bleek HOUTEN (GPD/ANP) Mensen met een particuliere ziektekostenverzekering moeten er m ral Iimlmemal rekening mee houden dat zij jaarlijks extra premie dienen te betalen. Dit kan voor sommi- slaags t'e zifr geraaktmetdé vriend ge gezinnen in 1990 oplopen tot zo'n 1000 gulden extra, zo heeft het KLOZ berekend, de van zijn 45-jarige dochter, ai snel organisatie van particuliere verzekeraars. De toeslag is noodzakelijk om de financiële ver- werd de P°litie duidelijk dat er liezen op te vangen die verzekeraars zullen lijden op polissen van bejaarden. meer aan de hand moest zijn dan een gewone knokpartij. Politie woordvoerder H. van der Heijden: "Het viel ons op dat er een buiten gewoon angstige bedreigende sfeer hing rondom de familie. De man verbood zijn familieleden openlijk ook maar een woord te zeggen". Nadat de man wegens poging tot mishandeling was vastgezet, kwa men de verhalen los. Van der Heij den: "In de wetenschap dat haar vader was ingesloten, durfde de dochter voorzichtig haar verhaal te doen. De man oefende een ware terreur uit. Als iemand zijn mond zou opendoen, dreigde hij hen te vergiftigen of dood te schieten. Hij ging zelfs zo ver afluisterappara tuur in het bed van zijn dochter te verstoppen om zo te controleren wat er over hem gezegd werd". Na dergelijke bedreigingen misbruik te hij zijn dochter en kleinkinde ren. Dat gebeurde soms thuis, soms in een nabij gelegen woning. De kinderen nam hij meestal in zijn auto mee de polder in. Een en ander is een gevolg van een wens van de Tweede Kamer om al- 'le 65-plussers in staat te stellen een standaardpakketpolis van 181 gul den per maand te nemen. Omdat er voor de bejaarden méér moet wor den uitgegeven dan er aan premie binnenkomt, moeten de tekorten over alle andere particulier verze kerden worden omgeslagen. Die betalen daar nu al 114 gulden per jaar voor. Dat bedrag kan volgens het KLOZ stijgen tot ruim 300 gul den per persoon als alle ervoor in aanmerking komende bejaarden de standaardpakketpolis nemen. Het hangt er nu maar van af hoe veel bejaarden van deze kans ge bruik gaan maken. In het gunstig ste geval, zo heeft het KLOZ bere kend, kost het de particulier verze kerde volwassene toch 85 gulden. Volgens KLOZ-directeur R. Schee- rens zal het besluit in elk geval in komensgevolgen hebben die de Tweede Kamer niet heeft DEN HAAG (GPD) - Minister Deetman (onderwijs) komt binnen kort met maatregelen tegen het dreigend tekort aan leerkrachten in de economische, technische en exacte vakken. De bewindsman laat echter in het midden of er een extra salarispremie voor leerkrach ten komt, zoals CDA en WD wil len. Het salarisakkoord met de vak bonden in het onderwijs mag in ie der geval niet worden opengebro ken, aldus de minister gisteren in de Tweede kamer bij de behande ling van zijn begroting. Deetman negeerde gisteren de politieke opschudding rond zijn persoon. "Ik voel mij bemoedigd" zei hij slechts over de op- en aan merkingen op zijn begroting van vooral het CDA (zijn eigen partij). Die partij wenste hem ook "sterk te" toe bij zijn onderwijsbeleid. De PvdA herhaalde haar advies aan de minister om zijn koffers te pakken. De WD gaf eerder deze week al te kennen dat het misschien beter is RIJSWIJK (ANP) - De televisie als Deetman in 1990 niet terugkeert wint het steeds meer van krant, op zijn post. tijdschrift en boek. Sinds 1975 wordt er wekelijks gemiddeld bij na 2 uur meer tv gekeken en bijr Televisie-kijken voor veel mensen aantrekkelijker dan iets lezen KLOZ-voorzitter drs. B. J. J. Huesmann presenteerde gisteren eigen voorstellen van de verzeke raars om de stelselwijziging voor de financiering van de gezond heidszorg beter te doen verlopen. Hij deed dat bij de opening van het nieuwe KLOZ-kantoor en in het bijzijn van premier Lubbers. Het KLOZ stelt voor voor de nieuwe ziektekostenverzekering een pro centuele premie te heffen op de in komens tot een maximumbedrag. Een dergelijke premieheffing wordt nu al gedaan voor alle volks verzekeringen (als aow, wao e.d.). Gevolg is dat de laagste inkomens worden beschermd. Wie niet boven het maximum komt hoeft niet meer te betalen. Wie wel meer ver dient zou daarboven een vaste pre mie moeten betalen. Zo willen de verzekeraars de onderlinge solida riteit versterken. Masson en Van Zon krijgen geringe schadevergoeding CDA en WD zijn gelukkig met jongeren verruilen leesmateriaal de. bezuinigingen op de Ueine .mnp txr nit Kiüirt nit Bnn rmrior scholen worden teruggeschroefd SmatcTuS van 100 naar 50 miljoen. Maar op om kinderen minder snel naar het speciaal onderwijs door te verwij zen. Evenmin zal het overheidsbe leid dat gericht is op fusering van kleine scholen er onder mogen lij- den. De vervroegde uittredingsrege ling voor leerkrachten (dop-rege- ling) waarmee de doorstroming in het onderwijs bevordert wordt, blijkt overigens een succes. De maatregel die bedoeld was als be zuiniging - omdat de vergrijzing in het onderwijs Deetman voor extra kosten plaatste - heeft dit jaar 5 mil joen gulden opgeleverd. Leer krachten van 55 jaar en ouder mo gen ook volgend jaar weer met ver vroegd pensioen, op voorwaarde dat een jongere leerkracht die plaats in kan nemen. woord naar beeld?'. Het werd ge houden van 1975 tot en met 1985 onder Nederlanders van 12 jaar en ouder. Uit het onderzoek blijkt dat de aandacht voor de televisie vooral in de jaren 1980-1985 flink is geste gen. Oorzaak hiervan is onder an dere de uitbreiding van het kabel net en van de zendtijd van de om roepen, en de doorbraak van de vi deorecorder. Kranten, tijdschrif ten en boeken verliezen aan be langstelling. Vooral laaggeschool de jongeren die met televisie-kij ken zijn groot gebracht, blijken het boek te hebben verruild voor de tv. Het lezen wordt echter niet al leen onder druk gezet door de tele visie maar ook doordat steeds meer mensen een baan moeten combine ren met het huishouden en hier door minder tijd hebben om te le zen. Ook het groeiende aantal hob by- en sportactiviteiten benadeelt het lezen, zo blijkt uit het onder zoek. DEN BOSCH (ANP) - De lig directeur beleggingen ABP mr.drs. A. Masson vroegere zakenrelatie ir. J. krijgen geen grote schadevergoe dingen. Alleen de reis- en verblijfs kosten van beide hoofdverdachten in het ABP-proces zullen worden vergoed. Dit heeft het gerechtshof in Den Bosch gisteren bepaald. Na hun vrijspraak op 7 juni van dit jaar door het hof liet het tweetal weten tonnen te zullen eisen van justitie die hen materieel en imma terieel schade zou hebben berok kend. Masson's raadsman sprak toen van een claim van een miljoen gulden. De claim van Van Zon van dezelfde grootte zijn, toendertijd gemeld, DEN HAAG - Een lid van Pax Christi biedt het Tweede-Kamerlid Steef Weijers een armoede-kerstpakketaan. Zo'n 150 mensen togen gisteren naar het Haagse Binnenhof om deze -pakketten aan enkele kamerleden te overhan- diens dig en. In het pakket zaten artikelen als een houtje om op te bijten en een volgestempelde strippenkaart, (foto gpd> Zon Dat de bedreigingen met vuur wapens en vergiftiging serieus ge nomen moesten worden, bleek toen de politie kort na de aanhou ding van de man op diens erf een put opende en daarin een dubbel loops jachtgeweer, een flobertge weer, honderden patronen en een kwart liter van het landbouwgif pa- rathion aantrof. De bejaarde man is een bekende van de politie. Uit het incestonder- zoek is gebleken dat twee van zijn kleinzoons, nu 20 en 23 jaar oud. vanaf hun tiende jaar geregeld met opa op dievenpad moesten gaan. In en bij de woning van de man vond de politie een deel van de buit, vooral elektrische apparatuur, te rug. De verdachte zit momenteel in voorarrest in het huis van bewa ring in Breda. De incest met zijn dochter heeft hij toegegeven, die met zijn kleindochters nog niet. PTT betaalt gemeenten miljoenen voor wegen VEENDAM (GPD) - De PTT zal nog voor het einde van dit jaar een nabetaling van enkele miljoenen guldens doen aan bijna alle ge meenten in Nederland. Dit is het resultaat van de onderhandelingen die de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft bereikt met de PTT over een vergoeding voor kwaliteitsverlies van klinker wegen na aanleg van leidingen door de PTT. De onderhandelingen tussen de VNG namens de 714 gemeenten in ons land heeft enkele jaren ge duurd. Begin 1980 begon een aan tal gemeenten al te klagen over het feit dat de PTT te weinig wilde be talen voor het herstraten van we gen na het leggen van leidingen. Bovendien weigerde de PTT voor kwaliteitsverlies van deze wegen te betalen. Begin 1984 zette de PTT in een aantal gevallen de betalingen aan gemeenten zelfs stop of keerde een lager bedrag uit. Onderzoeken hebben uitgewe zen dat na het leggen van leidingen klinkerwegen, afhankelijk van de ondergrond, een tot vier jaar min der lang meegaan. De PTT zal daar voor 5 tot 17 gulden per strekkende meter betalen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Tot gro te woede van PvdA, D66 en de klei ne linkse partijen in de Kamer heb ben CDA en WD - geholpen door GPD en RPF - gisteren een spoed- behandeling geforceerd van een wijziging van de vreemdelingen wet. Die wijziging is noodzakelijk om het opvangcentrum op Schip- werd hol-Oost weer te kunnen gebrui ken voor asielzoekers. Het hof heeft bepaald dat Mas- De Hoge Raad, het hoogste son bijna 6000 gulden krijgt als ver- rechtscollege in ons land, noemde goeding voor reis- en verblijfskos- vorige week de huisvesting van ten. Van Zon ontvangt 3500 gul- asielzoekers in het opvangcentrum den. Aan de derde gewezen ver- strijdig met de Grondwet, omdat dachte, de Rotterdamse zakenman de vluchtelingen het centrum niet N. Hemmes, heeft het gerechtshof mogen verlaten. Volgens de Hoge i vergoeding toegekend van bij- Raad lijkt het opvangcentrum mo- na 69.000 gulden. Het grootste deel daarvan (65.000 gulden) slaat op de kosten van zijn raadsman. Die ko men voor vergoeding king, zo heeft het hof bepaald. menteel te veel op een gevangenis. Om te voorkomen dat asielzoe kers in de vertrekhal van de lucht haven de afloop van de rechterlijke procedures moeten afwachten, wil het kabinet zo snel mogelijk de vreemdelingenwet aanpassen. Ook al omdat de Kamer komende week op kerstreces gaat. De emoties over die spoedproce dure liepen gisteren hoog op in de Tweede Kamer. Er werd uiteinde lijk zelfs hoofdelijk gestemd over de agenda. Met 67 (CDA, WD, GPV, RPF) tegen 57 stemmen werd besloten vandaag over het wetsvoorstel te debatteren. PSP en PPR kondigden gisteren aan zich tot het uiterste te zullen verzetten tegen de spoedprocedure door zeer lange spreektijden te eisen. PvdA-woordvoerder Van Traa uitte gisteren zijn grote ongenoe gen. Het raadplegen van juridische deskundigen is nu niet mogelijk, zo beklaagde hij zich. Met Wolffensperger (D66) meende hij dat het "niet aanvaardbaar is een wetsvoorstel door de Kamer te jas sen dat direct raakt aan een grond recht Volgens Wiebenga (WD) en Krajenbrink (CDA) gaat het slechts om het verschaffen van een wette lijke basis voor een bestaande situ atie. Beide kamerleden wezen er op dat het opvangcentrum Schip- hol-Oost er is gekomen op aan drang van het parlement. Bij die gelegeheid sprak de Kamer van een 'inhumane situatie' voor vreemdelingen die in de vertrekhal moeten rondhangen in afwachting van een besluit over hun verzoek om asiel. Minister Korthals Altes (justitie) liet weten dat ook hu "de gang van zaken in sterke mate betreurt". Maar de "uitzonderlijke omstan digheden' lieten het kabinet geen keus, zo betoogde Korthals Altes. Tijdens het overleg bleek dat het 'noodwetje voor Schiphol', zoals het werd genoemd, een algemeen karakter heeft: de voorgestelde "vrijheidsberoving" kan ook aan de grens met de Bondsrepubliek Duitsland, op Zestienhoven en in de zeehavens plaatsvinden. Reden temeer voor de oppositie om fel uit te halen naar staatssecre taris Korte-Van Hemel. Haar op merking dat het om een algemeen gestelde wet gaat, die alleen geldt voor Schiphol, werd met gelach ontvangen. De Kamer had ook kri tiek op het ontbreken van enige termijn voor de opsluiting in het opvangcentrum. De Raad van Sta te had geadviseerd om een asiel zoeker niet langer dan een maand in het centrum vast te houden, maar justitie heeft dit naast zich neergelegd. Slaande scholier De 15-jarige scholier die dinsdag in Voorburg een leraar met een ha mer op het hoofd sloeg, is de afge lopen nacht door de Haagse politie aangehouden. Volgens een politie woordvoerder wilde de jongen in de krant komen. De leraar moest met een schedelbasisfractuur in het ziekenhuis worden opgenomen en verblijft daar nog steeds. Dat de leerling deze leraar trof was meer toeval dan dat hij iets tegen de man had. Parkeerfraude De politie in Haarlem heeft vijf per soneelsleden van een Haarlemse parkeergarage aangehouden die worden verdacht van verduiste ring van parkeergeld. Volgens een politiewoordvoerder hebben de vijf geknoeid met de apparatuur of te weinig geld afgedragen. Vier van de verdachten hebben inmiddels bekend. In drie jaar tijd werd een bedrag van ongeveer 12.000 gulden verduisterd. Leila Woltjer Dinsdag is de 85-jarige Arabiste Leila Woltjer in haar woonplaats Den Haag overleden, nadat zij bij een ongeluk ernstige brandwon den had opgelopen. Zij kwam in ja nuari van dit jaar in het nieuws, toen werd aangekondigd dat zij haar bibliotheek met duizenden, soms zeldzame boeken per testa ment had overgemaakt aan een Pa lestijns onderzoeksinstituut. Het kantoor van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO in Den Haag verklaarde toen dat de boekencol lectie waarschijnlijk de basis zal worden van een Palestijns infor matie- en documentatiecentrum in Den Haag. Sofi-nummer De Eerste Kamer verzet zich tegen invoering van het Sociaal-fiscaal nummer (Sofi-nummer) met in gang van 1 januari zonder dat de wet persoonsregistratie eveneens is aangenomen. De invoering van het Sofi-nummer wordt nu op 24 ja nuari behandeld. ADVERTENTIE ROTTERDAM (GPD/ANP) - Het Openbaar Ministerie in Rotterdam beraadt zich over een breed opge zet justitieel onderzoek, waarbij ook medewerkers van het medisch kinderdagverblijf De Bolderkar in Vlaardingen zullen worden- ge hoord. De Rotterdamse persofficier van Justitie mevrouw mr H. G. Samson-Geerlings maakte dit gis teren bekend. Mr N. van Munnik, de raadsman van enkele betrokken ouders, zet momenteel op verzoek van het Openbaar Ministerie alle klachten op een rij van ouders over het uit huis plaatsen van hun kin deren op grond van vermeende in cest. De persofficier erkent dat de hulpverlening machtig is en via de kinderrechter om uithuisplaatsing kan vragen, zonder dat de politie of de officier van Justitie erbij betrok ken hoeft te raken. De kinderrech ter gaat dan af op de informatie van de hulpverlening. Volgens de advocaten van de be trokken ouders bestaan er sterke aanwijzingen dat De Bolderkar zeer onzorgvuldig heeft gewerkt bij de onderzoeken naar vermeen de incest tussen kinderen en hun familieleden. In twee van de tien gevallen waarbij de kinderrechter het kind uit huis heeft geplaatst, is vrijwel uitsluitend met een pop ge werkt. In een derde geval heeft de pop in ieder geval een hoofdrol ge speeld. Dat zou volgens mr. Munnik en mr R.J. Baumgardt blijken uit de verslagen van de onderzoeken. De ze zaken staan in schril contrast met de beweringen van onder meer de Raad voor de Kinderbescher ming en voorstanders van het pop penspel. De poppen zijn alleen be trouwbaar in combinatie met ande re testjes zoals schrikreacties bij plotseling aanraken, goed luisteren naar wat het kind zegt en tekenin gen laten maken. De NVSH (Nederlandse Vereni ging voor Seksuele Hervorming) zegt in een reactie bezorgd te zijn over het gebruik van poppen bij onderzoek naar seksueel misbruik bij zeer jonge kinderen. De metho de is in de landen als de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk door organisaties van psychothera peuten als ondeugdelijk afgewe zen. Het vermoeden van seksueel misbruik is volgens de vereniging voor sommige kinderbeschermers blijkbaar genoeg om de fundamen tele mensenrechten aan hun laars te lappen. Inmiddels is een vierde kind, dat uit huis werd geplaatst, weer thuis. Het gerechtshof in Den Haag heeft dit bepaald. Het hof vindt dat er on zorgvuldig is gehandeld door het kind naar een kindertehuis te bren gen, zonder de ouders daar in te kennen. Kusjes Sinds de incest-zaak rond de Bolderkar in de publiciteit is geko men, zijn diverse ouders van pupil len de gedragingen van hun kinde ren anders gaan beoordelen. Afwij kend, soms verontrustend gedrag dat zij vroeger niet begrepen, zien zij tegen de achtergrond van be schuldigingen over seksueel mis bruik. Dat geldt ook voor het Vlaar- dingse ouderpaar Cor en Coby (de namen zijn gefingeerd), wier zesja rige dochter Sandy drie jaar lang het medisch kleuterdagverblijf De Bolderkar bezocht. Sinds augustus zit het meisje op een andere school. "Nu denken we: er is daar wat loos geweest. Het kind heeft signalen uitgezonden, maar we hebben ze niet opgevangen", aldus vader Cor. De Vlaardinger behoort overi gens niet tot de groep van vaders die door De Bolderkar van incest is beschuldigd. Cor vermoedt wel dat hij onder verdenking heeft ge staan, want ook zijn dochter heeft moeten spelen met de bekende poppen. Sandy was drie jaar oud toen ze door het Sophia Kinderziekenhuis naar de Bolderkar werd verwezen wegens enkele stoornissen in haar geestelijke ontwikkeling. Twee jaar lang bezocht ze het kinderdag verblijf in Vlaardingen-West zon der problemen, het laatste jaar ging het mis. Coby: "Ze kwam toen in een andere groep terecht en vanaf die tijd heeft ze zich vreemd gedra gen. Ze klaagde veel over buikpijn en had zeer regelmatig, soms wel twee keer per week, last van nacht merries. Ze lag dan heel panisch te schreeuwen in bed". Volgens de ouders stopten deze verschijnselen vanaf het moment dat Sandy naar een andere school overstapte. Datzelde geldt voor het opmerkelijke gegeven dat het kind in het laatste jaar van haar Bolder kar-periode af en toe hysterisch werd als ze 's ochtends de taxi in moest. Het ouderpaar wijst de beschul digende vinger nadrukkelijk in de richting van het personeel van De Bolderkar. Volgens Cor en Coby is de staf daar op z'n minst 'heel raar bezig geweest'. Ze hebben Sandy uitvoerig ondervraagd over wat er mogelijk met haar gebeurd is en zeggen geschrokken te zijn van de verhalen die hun dochtertje vertel de. Cor: "Ik heb die kwestie heel voorzichtig aangeroerd en heb er constant voor gewaakt niet al te suggestieve vragen te stellen. Op een gegeven moment kwam ze giechelend met het verhaal dat ze meerdere malen door de groeps leidster apart was genomen en op een groot aantal plaatsen verspreid over haar hele lichaam was ge kust". Ook zei Sandy dat er af en toe een man met een baard in de klas kwam, die de kinderen even eens apart nam. "Ik vroeg haar wat er dan gebeurde. Ze zei: 'dan gin gen we over kusjes praten'. Later moest zij die man dan ook nog zoe nen", aldus Cor. Het Vlaardings echtpaar weet niet of hun kind werkelijk iets ern stigs is overkomen. Naar aanlei ding van de hele zaak willen ze Sandy door de eigen huisarts gron dig laten onderzoeken. Daarna be slissen ze of ze verdere stappen on dernemen. Kamsteeg jubileert, u profiteert! Kies nu bij Kamsteeg een heel bijzondere Volkswagen Golf voor een heel bijzondere prijs! De Volkswagen Golf is „gewoon" al een uiterst aantrekkelijke auto. Daarom zijn er inmiddels al meer dan 10 miljoen van verkocht! Dankzij het40-ja- rig Kamsteeg Jubileum kuntu nu met extra Jubileum voordeel uw nieuwe Golf aanschaffen in een zeer exclusieve uitvoering. Bijvoorbeeld de Volkswagen Golf Forty 1600! Exclusief verkrijgbaar bij Kamsteeg als eigen Jubileum-Special in wit, tornadorood of helios- blauw metallic. Met 15-spaaks, bronskleurige licht metalen velgen. Met exclusieve Forty-striping. Met dubbele koplampen in de speciale grille. De norma- Ie prijs bedraagt f28.925,-.U betaalt nu de speciale Kamsteeg Jubileumprijs van f27.450,-!* Extra opties zijn mogelijk tegen meerprijzen. Metallic lak f733,-. Signaalkleur lak f326,-. 5-Ver- snellingsbak f935,-. Klok en dagteller f200,-. Bijvoorbeeld de Volkswagen Golf Miljonair 1600! Het opzienbarende aanbod van Volkswagen ter gelegenheid van de 10 miljoenste verkochte Golf koopt u nu bij Kamsteeg met een extra Jubileumkor ting van meer dan f5.000,-! Hettoppunt van luxe en comfort en uitsluitend in de speciale Miljonairs kleur starblue metallic De normale prijs voor deze unieke Special bedraagt f35.155,-. Bij Kamsteeg betaalt u de fantastisch aantrekkelijke Jubileumprijs van f29.955,-!* Exclusief afleveringskosten. Van al deze speciale Volkswagen Golf uitvoe ringen voor Jubileumprijzen gaat het slechts om beperkt aantal direct uit voorraad leverbare auto's. Dus profiteer snel. Kom nu naar Kamsteeg want zoveel exclusiviteit en voordeel krijgt u nooit meer aangeboden! Oegstgeest: 071-173414. leiderdorp: 071-899212. Katwijk aan Zee: 01718-15141. Voorschoten: 071-769307. Llsse: 02521-19131. Hillegom: 02520-29423. Alphen a/d Rijn: 01720-21521.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3