De ommezwaai van een 'foute' fotograaf Floortje Bloem in nachtmerrie Boeiende foto's Sekimmelpenningh over Haagse oorlogsjaren Onderkoelde temperamenten Kerstklanken lust voor oor DONDERDAG 15 DECEMBER 1988 KUNST PAGINA 29 DEN HAAG - "Soms pak ken mensen een stoel om even bij te komen van de emoties die de beelden op roepen," zegrt conservator Michiel van der Mast van het Haags Historisch Mu seum. Na bijna twee we ken exposeren blijkt dat het werk van de Haagse fotograaf H. G. L. Schim- melpenningh (1895-1972) over de oorlogsjaren in de Residentie bij vooral ou dere mensen een diepe in druk achterlaat. door Pieter Webeling In de eerste bezettingsjaren was Schimmelpenningh flink fout. Na de capitulatie in mei 1940 voerde hij opdrachten uit voor het nazi-ge zinde Rijkscommissariaat. Zo foto grafeerde Schimmelpenningh de installatie van de nieuwe macht hebbers op het Binnenhof en ver eeuwigde hij de aanwezigheid van de vele Duitse functionarissen in Den Haag, kortom: het beeld dat volgens de bezetters naar buiten moest worden gebracht. Veel van dit materiaal werd in (legale) dag en weekbladen als De Telegraaf en Panorama gepubliceerd. Den Haag en de arrestatie Eind 1941 stopte de fotograaf NSB-leider Mussert. met zijn omstreden werkzaamhe den. Voor de pers schoot hij alleen nog plaatjes van 'neutrale' onder werpen als een pasgeboren beertje in de Haagse dierentuin. Opmerke lijk is dat Schimmelpenningh van af die tijd als particulier fotograaf Haagse gebeurtenissen vastlegde, die de Duitsers juist niet in de openbaarheid wilde hebben. Zoals de aanleg van de Atlantikwall of - later- de erbarmelijke taferelen tij dens de hongerwinter. Bij de be vrijding tenslotte stond Schimmel penningh vóóraan bij ondermeer de intocht van de Canadezen in De arrestatie van Mussert door de Binnenlandse Strijdkrachten, gefotografeerd door Schimmelpenningh^ GPD> Nazi-smet Na de oorlog diende de fotograaf zich te verantwoorden voor zijn Duitse propaganda-werk bij de Commissie voor de Pers Zuivering, Hij kwam er uiteindelijk goed van af en kreeg een 'certificaat van geen bezwaar'. Toch bleef de nazi smet op hem rusten. Na de oorlog was hij dan ook niet meer werk zaam als persfotograaf. Foto-historicus Louis Zweers delfde het oorlogs-oeuvre van de Haagse fotograaf op uit stoffige de archieven van Sijthoff Pers en de 'Het verrotte leven Devika Strooker (rechts) en Jentine de Boer lijknamige boek. Met: Devika Strooker, Jentine de Boer, Felix-Jan Kuypèrs, Liz Snoyink, Jasper de Moor en Wilbert Gies- Regie: Willem van de Sande Bakhuy- i. Gezien op 14 december in de Leidse Schouwburg (première). LEIDEN - Het boek beschrijft, het theater laat zien - dus moet de toneelversie van een roman in elk geval anders zijn. Dat weet ie dereen. Toch valt hier nog eens extra op, dat het toneelstuk echt anders is geworden. De roman 'Het verrotte leven van Floortje Bloem' beschrijft hoe Floortje na m zwerftocht via pleegouders tehuizen uiteindelijk in de he- roineprostitutie terecht komt. Er 3 daarin sprake van ëen geleide lijke ontwikkeling, terwijl het to neelstuk ons nu juist direct in verwarrende reeks gebeurte- sen stort. Wie het boek niet gelezen heeft, mist misschien de achtergrondinformatie Als toe schouwers moeten we zelf veel er invullen. Wij worden deel genoot gemaakt van de nacht merrie van Floortje die vergeefs laar een houvast zoekt. Floortje maakt daarom 'ook voortdurend deel uit van alle ge beurtenissen op toneel, of is al thans zichtbaar aanwezig. We kij ken namelijk via haar naar haar zelf en haar omgeving. Voordeel die nachtmerrie-achtige sfeer is het vermijden van plat re alisme dat in dit stuk slechts on geloofwaardig zou overkomen. Tevens verzandt het stuk hier door niet in een fragmentarische reeks losse scenes, die na de no dige tijdrovende changementen elkaar opvolgen. De overgangen verlopen soepel en soms verras send, hoewel de afzonderlijke scenes noodzakelijkerwijs schetsmatig kort blijven. Dat be zwaar heeft men niet kunnen wegpoetsen. Soms overheerst een opeenvolging van scenes vol schreeuwen en schelden. Wie niet tegen drieletterwoorden kan, kan maar beter niet naar de voorstelling gaan kijken. De nachtmerrie-vorm, waarin de uitvoerenden dit stuk hebben gegoten, biedt zeker voordelen. Vergeleken met 'Jan Rap' met zijn eenheid van plaats en hande ling (namelijk het wel en wee van een opvanghuis) en de gezinssi tuatie in 'De moeder van David S.' is dit stuk dramatechnisch veeleisender. Toch is de gekozen oplossing niet ideaal. Om echt met deze Floortje Bloem mee te leven, wordt je moeilijk ge maakt. Dat ligt niet aan Devika Strooker die in haar vertolking van Floortje aan de Gemma uit 'Jan Rap' doet denken. Ook zij neemt haar toevlucht tot een gro te bek om maar overeind te blij ven. Deze Floortje doet niet zie lig, en om haar antwoorden valt ook wel eens te lachen. Zeker na de pauze wordt het spel van De vika Strooker gelukkig nog veel genuanceerder. Het probleem van de voorstel ling zit hem veel meer in de rond haar zich afspelende gebeurte nissen. Naast Devika Strooker hebben alleen Jentine de Boer (als Beppie, de zus van Floortje) en Felix-Jan Kuypers (als Sjon, de student die zich het lot van die twee meiden aantrekt) een eigen vaste rol. De overige negen per sonages worden door drie ac teurs gespeeld. Bljkbaar is het heel moeilijk om van zo'n korte rol iets geloofwaardigs te maken. Zoals Liz Snoyink bijvoorbeeld de rol van Floortje's moeder speelt, is ronduit slecht. Alleen maar schreeuwen en jammeren - wie is die vrouw die haar dochter zo zonder meer in de steek laat? We krijgen geen glimp van haar te zien. Maar zelfs Felix-jan Kuy pers die toch één eigen rol heeft, is niet altijd overtuigend. Dat Sjon tenslotte helemaal uit zijn bol gaat, wordt wel erg nadruk kelijk door hem gespeeld. Aan het eind van het boek heb ben Floortje en Beppie een knal lende ruzie. Beppie gooit zelfs het lievelingskonijntje van Floortje uit het raam. Floortje gaat het speelgoedbeestje zoe ken, maar het is de vraag, of ze het nog ooit zal vinden. Dat is het symbool, dat Floortje echt alles kwijt is. In de toneelversie is het Floortje zelf die het speelgoedko nijntje uit het raam gooit. Dat is concreter - deze door iedereen verlaten Floortje gooit haar kop in de wind, accepteert haar verlo ren strijd en gaat hierna onge twijfeld de baan op. WIJNAND ZEILSTRA gemeente Den Haag. "Het is niet meer te achterhalen waarom Schimmelpenningh brak met het Rijkscommissariaat. Misschien deinsde hij terug voor de steeds grimmiger wordende houding van de Duitsers tegen bijvoorbeeld de joden - het blijft gissen". Zweers benadrukt het belang van Schimmelpenninghs werk. "Hij was één van de weinige foto grafen die de oorlogstijd in Den Haag heeft vastgelegd. Het meeste fotowerk uit de bezetting is afkom stig uit Amsterdam, dus vanuit his torisch oogpunt is het geen onbe langrijke vondst". Het unieke karakter van Schim melpenninghs werk was voor de foto-historicus reden om in samen werking met mediasociologe Tine ke Luyendijk het initiatief te ne men voor de foto-expositie in het Haags Historisch Museum, met als titel 'De twee gezichten van de be zetting'. Onder dezelfde naam stel den de onderzoekers een foto-boek Pierewaaien "Of er niks aan de hand is!" Con servator Van der Mast (43) wijst naar een foto waarop een Duitse militaire kapel ontspannen een nummer blaast op de Schevening- se boulevard, gadegeslagen door langslopende belangstellenden. "Dat zijn Hagenaars die daar lopen te pierewaaien, en kijk naar de da tum: 16 mei 1940, nét na de capitu latie! Zie je, dat zijn nou typisch de foto's zoals de Duitsers ze graag wilden hebben. Om te laten zien hoe vriendelijk de bezetter was voor de bevolking". Van der Mast ziet een andere fou te plaat: Rijkscommissaris Seyss- Inquart inspecteert Duitse troepen op het Binnenhof. "Let op die dia gonale lijnen in de foto, van die rij Duitse manschappen. Schimmel penningh gebruikte in zijn foto compositie veel diagonalen, dat dwingt respect af bij een kijker. Zo krijgt die plaat de beoogde propa gandistische waarde". "Ik vraag me wel eens af, wat was 't voor vent, die Schimmelpen ningh. Je probeert 'm als het ware weer tot leven te brengen door na te denken wat zijn motieven waren om dit soort foto's te maken. Bij mij ontstaat een beeld van een na ïeve man, die zich liet leiden door de ontstane omstandigheden. Ie mand die te weinig body had om zich af te zetten tegen de Duitse be zetting, maar er later wel achter kwam dat hij niet op de goede weg "Als persfotograaf geeft Schim melpenningh de beelden heel preg nant, zodanig dat er geen verhaal bij nodig is - het is duidelijk wat hij bedoelt. Door het moment van op name en de beelduitsnede kan hij precies overbrengen wat hij wil la ten zien. En dat heeft hij heel ter loops gedaan. Niet met veel poeha iets presenteren, maar bijna van zelfsprekend het beeld geven. En als je vijf seconden langer kijkt, merk je hoe sterk juist daardoor het beeld is! Dan komt het des te krachtiger door, véél sterker dan wanneer het nadrukkelijk zou zijn gepresenteerd. Over-benadrukken heeft vaak een tegenovergesteld ef fect". Waalsdorpervlakte Als voorbeeld vestigt de conser vator de aandacht op een foto van een man in uniform, die met een strak gezicht naar beneden kijkt. Mei 1945. Achter hem soldaten met stenguns. "Een foto van Van Geel kerken, de plaatsvervangend lei der van de NSB, die op de Waals dorpervlakte bij het opgraven van gefusilleerde verzetsmensen wordt gedwongen naar die lijken te kij ken. Maar je ziet geen lichamen, heel suggestief dus. Dat maakt het beeld krachtiger dan wanneer de lijken wél te zien zouden zijn". Een foto waarop een arts is te zien die een halfvergaan lijk tracht te identificeren, is door Van der Mast niet opgenomen in de hon derd foto's tellende tentoonstel ling. "Die foto is te 'heavy' om te la ten zien. Het is goed als er emoties loskomen, maar je moet zeg maar de sensatie vermijden." De fototentoonstelling 'De twee gezichten van de bezetting' in het Haags Historisch Museum duurt tot en met 26 februari 1989. Het boek (112 pagina's) is te bestellen door overmaking van 25 gulden op gironummer 53 78 421 ten name van Sijthoff Informatie Centrum in Rijswijk, onder vermelding van 'De twee gezichten'. Standaardwerk over Berlage DEN HAAG (ANP) - Het eerste complete overzicht van het werk van de Nederlandse architect Ber lage. Zo mag .Hendrik Petrus Ber lage - Het Complete Werk' wel wor den bestempeld, aldus uitgeverij Atrium uit Alphen aan den Rijn. Het boek, geschreven door de Italiaan Sergio Polano, hoogleraar in de architectuurgeschiedenis aan 'de universiteit van Venetië, werd gistermiddag in het door Berlage ontworpen Haagse Gemeentemu seum gepresenteerd. Aan de hand van ongeveer 400 af beeldingen wordt duidelijk ge maakt hoe Berlage werkte en wel ke ontwikkelingen hij doormaakte. Verder staat er een volledige weer gave in van de beroemde lezing die Berlage in 1923 hield aan de Sor- bonne in Parijs, een catalogus van zijn geschriften en een bibliografie. De Venetiaanse hoogleraar schreef al eerder over Nederlan ders, bij voorbeeld over de groep De Stijl en over één van de oprich ters daarvan, de architect en schil der Theo van Doesburg. Nijhofiprijs AMSTERDAM (ANP) - De schrij ver, docent Duits en vertaler Ad den Besten (65) uit Amsterdam is de Martinus-Nijhoffprijs toege kend voor zijn vertaling van de Hölderlin-gedichten. De prijs van 15.000 gulden wordt hem 27 januari in Den Haag uitgereikt. Dat heeft het Prins Bernhard Fonds vandaag bekendgemaakt Hölderlins poëzie kenmerkt zich door een strenge metrische tech niek en een voor de Nederlandse li teraire traditie ongebruikelijk pa thos. Naar het oordeel van de jury is Den Besten er in geslaagd de ei gen letterkundige en culturele aard van die poëzie alle recht te doen in een natuurlijk lopende Nedrer- landse vertaling. De vertaling is daarmee een fraaie verrijking van de Nederlandse literatuur, aldus de jury. Leiden English Choir Enthousiast kerstconcert 'A Christmas Concert' door het Leiden English Choir o.l.v. Ineke Smit en Colin Ewen. Solistische medewerking: Josje Heffels (sopraan) en Nicolai Cok (bariton). Begeleiding het Leiden English Chamber Orchestra. Gehoord op 14 december in de Evangelisch-Lutherse kerk. LEIDEN 'Rejoice and be glad', het lied van Mendelssohn, waarmee het Leiden English Choir zijn traditionele Kerstcon cert opende, zou als motto kun nen dienen voor de gehele avond. Ditmaal stonden zoals an dere jaren niet alleen Christmas Carols op het programma, maar werd voor de pauze een aantal meer en minder bekende werken passend bij Kerstmis uitgevoerd. Hoofdmoot daarin was de in 1984 voor het eerst uitgegeven cantate 'Vom Himmel hoch komm ich daher' van Mendelssohn voor koor, solisten en orkest. De grote bewondering die Mendelsohn had voor Bach, wiens werken hij nauwgezet bestudeerde klinkt in deze cantate duidelijk door. Met name over het koraal dat de can tate zijn naam geeft ligt Bach's schaduw, al heeft Mendelssohn de melodie toch op een geheel ei gen wijze getoonzet. Tot de bekendere werken be hoorden o.a. drie liederen van Michael Praetorius waaronder het bekende 'In dulci jubilo', Sweelinck's Hodie Christus na- tus est' en een motet van Pa- lestrina, Dies Sanctificatus'. On der leiding van Ineke Smit werd met grote inzet en enthousiasme gezongen. Veel zorg is besteed aan de balans tussen de stemsoorten, waardoor een mooie homogene en lichte (En gelse?) koorklank bereikt wordt. Ook op de zuiverheid was weinig aan te merken, merkwaardig ge noeg waren er op dat gebied meer problemen in de Mensels- sohn-cantate dan in de onbege leid gezongen werken. In de so lopartijen toonden Josje Heffels en Nicolai Cok al een aardig eind op de professionele weg gevor derd te zijn. Met een feestelijke 'Fanfare for Christmas' van Robin Wells werd het tweede deel van het programma ingezet waar het koor o.l.v. Colin Ewen zich merk baar opperbest in thuis voelde: een serie Carols en traditionele kerstliederen in de bekende zet tingen van componisten als Da vid Willcox en John Rutten. Welluidend, rijk en verrassend geharmoniseerd zonder overda dig of gekunsteld te zijn, en vol expressiviteit. Van de 14 over het algemeen uitstekend gezongen liederen oogstte het lichtvoetige en vrolijke 'Lord of the dance' een extra applausje. De haast brutale moderne zettingen van William Mathias van 'A babe is born' en 'Sir Christèmas' vorm den een pikant contrast met de er omheen gegroepeerde ouden be kenden. En na hêt hartelijke en welverdiende applaus zong het koor als toegift - het kon haast niet andere - 'We wish you a hap py Christmas'. MIES ALBARDA Temperaments van José Besprosvany. Choreografie: José Besprosvany. Muziek: Paul Hindemith (De vier temperamenten). Gezien op 14 december in het LAK-theater alwaar nog LEIDEN - Tot welk type mens rekent u zichzelf: het sanguini sche (impulsief en fel), het fleg matische (onverstoorbaar kalm), het cholerische (driftig en opvlie gend) op het melancholische? Van deze van oorsprong Griekse temperamententheorie ging danser/choreograaf José Be sprosvany in elk geval uit in de voorstelling Temperaments. De Mexicaan van geboorte kreeg zijn opleiding aan de befaamde Mudra-school in België en hij danste enkele seizoenen bij Mau rice Béjart's Compagnie van de XXe eeuw om zich in 1983 als choreograaf te vestigen. De inspiratie voor de vier tem peramenten vond Besprosvany weer in de muziek van Paul Hin demith die 'De vier temperamen ten' componeerde in 1947 en in de gelijknamige choreografie die grootmeester George Balanchi- ne daarop maakte. Van Balanchi- ne heeft hij de abstracte, zuiver op vorm gerichte dans afgeke ken. Hij deelt de ruimte dus keu rig op in een met krijtstreep gete kend vierkant, een diagonaal of een driehoek. Maar de esthe- tisch-theatrale werking die die geometrische vormen bij Balan- chine teweeg brengen, ontbre ken in Temperaments. De vier dansers verolken om de beurt een van de tempera menten en u begrijpt dat de san guinische danseres de diagonaal wat heftiger neemt dan haar me lancholische tegenhanger. Inte ressant wordt het echter zelden daar vooral het ritme van de voorstelling slopend is. De ge deelten zonder muziek met een spaarzame beweging zijn lood zwaar en de solo's niet meer dan een aaneenschakeling van poses. Voor de hand liggende poses want het bewegingsidioom van Besprosvany is pover en karig. Hoe intelligent uitgedacht de geometrie van de ruimte in het programmaboekje dan ook ge noemd mag worden, het heeft geen enkele functie voor de vier temperamenten die hij óók wil laten zien. Het ontbreekt Tempe raments juist aan persoonlijk heid. Slechts bij vlagen is het boeiend, slechts bij vlagen ont staat er bij de dansers iets als contact. Op die momenten werkt vorm "dramatisch'. Terwijl ik altijd dacht van niet, moest ik mezelf gisteravond tot het flegmatische type rekenen. Kalm en onverstoorbaar. Onbe wogen. INGRID VAN FRANKENHUYZEN Concert door het van Wassenaer Ensem ble en het kamerkoor Ad Novum met wer ken van o.a. Corelli, Praetorius en Fauré. Dirigenten: Benjamin Boers en Ad de Groot. Orgel: Jaco van Leeuwen. Gehoord op 14 december in de Dorpskerk in Wasse- WASSENAAR - We moesten het hebben van onze oren en van de ruimtelijke indrukken van de kerk om ons heen. Wie bijtijds de Dorpskerk had opgezocht, kon verzekerder zijn van uitzicht op koor en orkest. De laatkomers moesten zich een plekje verove ren in de al volgepakte kerkban ken. Met veel verve en een fiks tem po werd het Concerto Grosso van Corelli ingezet. De gladde, stenen muren van de kerk en zijn hoge gewelven gaven de strij kersklank extra glans en volheid. Solisten en ensemble gaven aan elkaar de melodieën door, waar bij slechts een enkele onzuivere intonatie deed vermoeden dat de solisten geen professionals wa ren. Voortdurend goed in tempo musiceerde men dat het een lust was voor het oor. Door dit voortvarend begin van het orkest aangemoedigd, liet ook het koor 'Ad Novum' zich meteen van zijn voordelig ste kant horen met liederen van Jakob Handl en Michael Praeto rius. Doordat de heren niet in de meerderheid waren, bezat het koor een klank die heel helder en licht van toon was, wat uitste kend paste bij deze renaissance liederen. Licht en verend konk 'Resonet in laudibus' en het rit misch lastige 'Ecce concipies' hield desondanks goed stand. Ondanks het gedisciplineerde stemmen van de blaasinstru menten, die het orkest versterk ten voor 'Partita in modi antichi' van Strategier, ging er in het be gin toch wat verloren aan zuiver heid van stemming. In latere de len zoals het andante en het gio- coso werd dit weer volledig goedgemaakt. Het vele pauken- geroffel in het marcato klonk bij de royale akoestiek van de kerk wat overdadig. Na de pauze speelde het koor de hoofdrol in een flink aantal Christmas Carols. De opeenvol ging van vele coupletten wordt een beetje spannend gehouden door afwisseling in samenklan ken en variatie in volume. Achter in de kerk werden de liederen met orgelbegeleiding gezongen. Hier bleek het koor te beschik ken over een stevig geluid dat toch helder bleef. Geëindigd werd met 'Cantique de Jean Ra cine' van Fauré voor koor en or kest. Koor, blazers en strijkers voegden hun stemmen samen in de transparante muziek die plechtig klonk en waarvan de ak koorden mooi afgewerkt het con cert besloten. MONICA SCHIKS

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 29