FIOD is nog niet klaar met Ajax SPOwTV Spelers van ARC eisen terugkeer Jan Kroese Tafeltennissers raken ongeslagen status kwijt Vergeefse inspanning Ruitenberg Gevluchte T sj echoslo waken tekenen bij Derby County Ex-speler en voormalige bestuursleden gearresteerd Worrel wil op grote schaal onderzoek naar zwart geld Skiesters in de hal op de helling DONDERDAG 15 DECEMBER 1988 PAGINA 23 HUIZEN (ANP) - De Nederlandse tafeltennisploeg is gisteren in Hui zen de ongeslagen status in de Su perliga kwijtgeraakt. De ploeg van bondscoach Jan Vlieg, die eerder de wedstrijden tegen Joegoslavië en Frankrijk had gewonnen, ver loor met 2-5 van het eveneens nog ongeslagen West-Duitsland. Het verlies stond na zes van de zeven partijen vast. De aangekondigde protestaktie van het team tegen de weigering van de bondsraad het voorstel van het hoofdbestuur te steunen de contributie te verhogen met een topsport-bijslag van drie dubbel tjes zorgde voor een volle sporthal de Bun in Huizen. Het bleef het eni ge succes voor bondscoach Vlieg. De Groninger constateerde dat zijn pupillen de Westduitsers aan de ta fel wel redelijk partij gaven, maar niet opnieuw voor een sensatie konden zorgen. Paul Haldan bevestigde in de openingspartij tegen Jörg Ross- DEVENTER (ANP) - Uitloopron den zijn niet lonend in de zesde ma- rathonzesdaagse: Henri Ruiten berg verkeerde in de veronderstel ling gisteren in de derde etappe een klapper te maken. De fouragehan- delaar uit Oldebroek behoorde in Deventer als enige van de eerste tien uit het klassement tot de groep van negen, die al in de eerste twaalf omlopen een ronde voorsprong nam. Ruitenberg eindigde als vier de, achter winnaar Bart Veldkamp, Hans Pieterse en Andy van der Pauw. Met die klassering verdiende Ruitenberg twintig punten (zeven tien plus drie voor de uitloopron de) voor het klassement. Yep Kra mer, de aanvoerder in de rang schikking, werd tiende. Dat lever de de Fries elf punten op. Boven dien schreef hij beide tussen- sprints op zijn naam, goed voor tien punten, zodat de ambtenaar uit Oudeschoot zelfs één punt uit liep op Ruitenberg. „Dit is toch schandalig", riep Ruitenberg uit. „Ik ben de enige rijder na drie da gen met drie ronden voorsprong. Toch groeit mijn achterstand. Ik word gestraft omdat ik in de aanval ga. Kramer doet niets, sprint twee keer en gaat met de buit aan de haal". Met zijn kritiek verwoordde de voormalige winnaar van de KNSB- beker de onvrede in het peloton. Het huidige puntensysteem vol doet in de ogen van rijders abso luut niet. Ook Kramer geeft dat toe. „Er zijn elke dag twee wedstrijden, één óm de dagprijs en één om het klassement. Je kan alle zes dagen winnen met twee ronden voor sprong en toch geen eindwinnaar worden". Kramer deed geen enkele poging de negen vroege vluchters tot de orde te roepen. "Alleen de eerste zes. zeven in het klassement zijn gevaarlijk. Ruitenberg stond tien de, daar had ik niets van te duch ten". De Fries kwam in de laatste twintig ronden van de zeer rustige derde etappe wel in actie, toen Schalij met Emiel Hopman en Pronk aan de haal ging. "Dat was link. Schalij stond derde, Pronk zesde. Met Vunderink heb ik toen het gat dichtgereden". Van Richard van Kempen ging gisteren geen dreiging uit. De ge kwetste knie speelde de Nieuwve- ner te veel op. De val in Eindhoven had een bloeduitstorting tegen het gewrichtskapsel veroorzaakt. Die handicap was vooral voelbaar in de sprints. Daardoor leverde de favo riet wederom vier punten in op Kramer, zodat het verschil tussen beide kemphanen halfweg tot ze ventien punten groeide. kopf zijn goede vorm, die hij dins dag nog in de Zweedsè competitie etaleerde door Ulf Carlsson te de klasseren. Tegen de Westduitser schoot de voormalige Roemeen in de slotfase van beide games net iets tekort. De nederlaag (20-22 20-22) tegen de 19-jarige professional leek aanvaardbaar, maar na afloop over heerste de indruk dat slordig spe lende Rosskopf rijp was voor ver lies. De Westduitse kampioen, die eerder dit seizoen de open Italiaan se op zijn naam bracht, ontsnapte echter koelbloedig. Hij gaf zijn ploeg de psychologisch belangrij ke 1-0 voorsprong. Henk van Spanje voelde in de eerste game tegen de 26-jarige Ge- org Böhm duidelijk de naweeën van de negatieve opening en ver loor kansloos met 12-21. In de twee de reeks speelde de 24-jarige Veen- endaler beter. Bij 20-20 lag er een derde game in het verschiet. Böhm toonde zich op dat moment de meest ervaren speler en vergrootte de voor Oranje nadelige marge tot 0-2. Mirjam Kloppenburg en Olga Nemes leverden kwalitatief de bes te partij van de avond. De Scylla- speelster onderstreepte haar inter nationale aspiraties door de sterke WestdUiste tot drie games te dwin gen. Ze verloor, na een sterke in haalrace, de eerste game met 18-21. Met dezelfde cijfers dwong de 22- jarige semi-proffesional vervol gens een barrage af. Dat die met 19- 21 naar de kleine Nemes ging nam de indruk niet weg dat de ambitie van Kloppenburg om in de voet sporen van Vriesekoop te treden ruet op voorhand al een illusie be hoeft te zijn. De dubbelspelen brachten de spanning terug. De koppels Van Spanje/Haldan en Van Span je/Kloppenburg zorgden voor de aansluiting door beide partijen te winnen. Paul Haldan kreeg daarna de kans Nederland naast West- Düitsland te brengen. Haldan, die de afgelopen maanden voortdu rend tussen Zweden en Nederland pendelde, won de eerste game met 21-18. Daarna verloor hij zijn con centratie en de partij. Het beteken de eveneens de eerste nederlaag van het team van Vlieg. Wellicht komende zaterdag vverkweigering' ALPHEN AAN DEN RIJN - Het ontslag van Jan Kroese is bij de spelers van ARC totaal in het verkeerde keelgat geschoten. De groep heeft gisteravond van het bestuur van de Alphense zaterdag eersteklasser geëist het besluit snel ongedaan te maken. Alleen wanneer de Nieuwkoopse trainer tot aan het einde van het seizoen terugkeert, zijn de spe lers van plan hun voetbalschoenen weer aan te trekken. Eerder niet. Zij hebben dan ook aangekondigd zaterdag tegen Spakenburg niet in actie te komen. Paul Haldan kleedt zich aan na zijn verloren partij tegen de Westduitser Jörg Rosskopf die hij met bondscoach Jan Vlieg nabeschouwt. (toto ANP) LONDEN (Reuter) - Lubos Kubic en Ivo Knoflicek, twee voormalige Tsjechoslowaakse voetbal-interna tionals die in juli naar het Westen vluchtten, hebben een contract ge tekend bij de Engelse eerste divi sieclub Derby County. Dat staat in de Daily Mirror van gisteren. De krant is eigendom van de in Tsjechoslowakije geboren Robert Maxwell, die tevens voor zitter van Derby is. Volgens de krant verbleef het duo, dat zijn club Slavia Praag in de steek liet tijdens een trip door het Westen, ondermeer in België en Nederland. De spelers zouden zich momenteel verbergen in Zuid-Spanje. Derby probeerde Knoflicek al eens te contracteren voordat hij de vlucht nam, maar kreeg destijds van de Tsjechoslowaakse bond te horen nog drie jaar geduld te moe ten betrachten. Volgens de regels van de FIFA mogen spelers een jaar na hun vlucht uitkomen voor de bond van hun keuze. Kubic en Knoflicek zijn dus by aanvang van het volgende seizoen speelgerech tigd. Everton, dat al negen wedstrij den ongeslagen was, is gisteravond door de bescheiden tweede divisie club Bradford City uit het toernooi om de league-cup gegooid. Brad ford won de ontmoeting voor de vierde ronde met 3-1 en verzekerde zich daarmee van een plaats in de kwartfinales. De tegenstander daarin heet Bristol City. Ook weigeren de ARC-ers momen teel om te trainen. Dat hebben zij bij monde van aanvoerder Ruud van Es aan het bestuur verteld. "De reactie van de spelers is dermate heftig, dat zij niet meer aan trainin gen en wedstrijden willen deelne men. Ze staan als één man achter de trainer. Dat betekent dat er za terdag een ander elftal opgesteld wordt, want er moeten toch elf spe lers het veld in. Uit de huidige groep van zestien zullen die niet komen. Daar zou een wonder voor moeten gebeuren. Ik vind het niet leuk, maar zo staan de zaken er wel voor", verklaart voorzitter Cock Verweij geschrokken. Het voltallige bestuur heeft zich gisteravond andermaal over de ontstane situatie gebogen. Maar de elf leden zijn niet van plan aan de spelerseis te voldoen. Daarvoor zouden zij hun besluit ongedaan moeten maken en dat wordt door negen van hen geweigerd. Dat bleek tijdens de tweede gehouden stemming van deze week. Wel is het bestuur met een tussenvoorstel gekomen, maar ook daar wensen de spelers op hun beurt weer geen genoegen mee te riemen. "We heb ben de deur op een kier willen zet ten door het ontslag voorlopig op te schorten tot 3 januari. Want we hebben wel besloten om over deze kwestie een buitengewone algeme ne ledenvergadering te houden. Dat zal op die dag dan ook gebeu ren. De protesten van de spelers zijn dermate groot dat we het niet verantwoord vinden om deze be slissing alleen te nemen en te dra gen. Gezien het verenigingsbelang laten we het daarom graag over aan de ledenvergadering om daarin mee te beslissen", aldus Verweij. De voorzitter zegt nog wel gepro beerd te hebben zijn bestuur tot an dere gedachten te brengen, maar moet toegeven daarin niet geslaagd te zijn. "Er zijn er een x-aantal die in paniek zijn geraakt of het steeds zorgelijker inzien. Ook telt bij som migen de uitlatingen mee die Kroe se na de wedstrijd tegen Noord- wijk heeft gedaan. Maar je kunt niet zeggen dat er een speciale aan leiding voor het besluit om Kroese te ontslaan is geweest. Het is een complex van factoren die daartoe geleid hebben. Daarom is het ook moeilijk om zo'n besluit terug te draaien. Zo schat ik het tenminste AMSTERDAM (GPD) Met het arresteren en verhoren van een ex-speler en twee voormalige bestuursleden is het onderzoek van de Fiscale Inlichtingen en Opsporings Dienst (FIOD) naar financiële malversaties bij Ajax nog niet afgerond. Het aantal verdachten bedraagt in totaal elf plus de vereniging Ajax als rechtspersoon. De politie en de FIOD rekenen te vens twee andere ex-voetballers, twee voormalige werknemers, drie ex-bestuurders en een nauw met Ajax verbonden man tot de ver dachten. Een van ae ex-Ajacieden is PSV- speler Sören Lerby. Mr. De Wit, persofficier van de Amsterdamse justitie, gaf gister avond toe dat Ton Harmsen deel uitmaakt van het elftal verdachten. Harmsen was van augustus 1978 tot september van dit jaar voorzit ter van Ajax. De ex-voorzitter, nog steeds lid van het sectiebestuur be taald voetbal van de KNVB en naar eigen zeggen bij Ajax opgestapt wegens bedreigingen, wordt even als de andere verdachten valsheid in geschrifte en belastingontdui king ten laste gelegd. Harmsen verblijft momenteel voor zaken in het buitenland. De ex-praeses, die de beschuldigingen altijd in alle toonaarden heeft ont kend, heeft toegezegd zich zondag DEN HAAG (GPD) - Joop Wor rel, lid van de Tweede Kamer fractie voor de PVDA, meent dat de Fiscale Inlichtingen en Op sporings Dienst (FIOD) op grote schaal een onderzoek moet in stellen naar zwart geld in het be taalde voetbal. Worrel reageerde daarmee op de aanhoudingen van twee bestuursleden en een ex-voetballer vanwege fiscale malversaties bij Ajax. „In de sportwereld zijn de ge ruchten over zwart geld bekend en daa&m denk ik ook dat het goed is dat de FIOD daar nu een echt onderzoek naar instelt", al dus Worrel gisteravond in een re actie op de vermoedens van een zwart geld-circuit bij de Amster damse club. „We hebben ook het geval-Roda JC gehad. Dit is, he laas voor de sport moet ik zeg gen, het tweede geval". Volgens de socialist ligt de ver antwoordelijkheid voor een be langrijk deel bij de KNVB, die daarom volgens hem voor de fi nanciële controle'moet gaan zor gen. Worrel meent „dat het een goede zaak zou zijn als de KNVB nu orde op zaken stelt. Zeist moet zo snel mogelijk kijken of er meerdere gevallen bekend zijn. En die moeten eventueel zo snel mogelijk aan het licht wor den gebracht". Volgens Worrel moet daarbij worden voorkomen dat er een heksenjacht ontstaat. Hij is van mening dat de Ka mer nog eens serieus moet over wegen of het transfersysteem zoals dat nu bestaat moet wor den afgeschaft. Volgens hem is sprake van „mensenhandel", waarop de overheid totaal geen vat heeft. „Er gaan enorme be dragen in om, er worden ook al lerlei zaken met het buitenland geregeld die we allemaal niet precies na kunnen gaan". Volgens hem kunnen zwart geld-affaires zoals eerder bjj Roda en nu bij Ajax voorkomen worden als de clubs professio neel geleid worden. „Dan zouden we van bedrijfstakken kunnen spreken. Nu niet. Er gaan enor me bedragen in om, terwijl een goed management ontbreekt. Dan kan dan ernstige gevolgen hebben. Wat nu gaande is, men sen die strafrechtelijk worden vervolgd, dat is toch een trage die. Niemand wordt hier beter van en ik word er in ieder geval niet vrolijker van". bij terugkeer onmiddellijk ter be schikking te zullen stellen aan re chercheurs van de FIOD. Het fiscaal strafrechterlijk on derzoek van de FIOD richt zich op financiële malversaties bij Ajax in de periode „vanaf het begin van de jaren tachtig tot niet al te lang gele den", aldus De Wit. In die periode waren achtereenvolgens Ton Brandsteder, Loe Bartels en, sinds vorig jaar, Klaas Bakker penning meester van Ajax. Volgens het weekblad Nieuwe Revu is ook Maarten de Vos, directeur en me de-oprichter van het sportmarke tingbureau Inter Football, voorma lig adviseur van het Ajax-bestuur en betrokken bij diverse transfers van spelers, inmiddels als verdach te aangemerkt. De drie verdachten die gister middag werden vastgenomen, zijn op verschillende politiebureaus dit om ze geen gelegenheid te ge ven met elkaar van gedachten te wisselen in Amsterdam ver hoord door rechercheurs van de FIOD. Volgens persofficier De Wit dienen ook de andere acht ver dachten rekening te houden met een verhoor en wellicht een arres tatie. „In de loop van het onder zoek zullen we zeer zeker ook bij hen terechtkomen", aldus De Wit. „En dat zal niet al te lang meer du- Bartels De FIOD startte eind vorig jaar met het onderzoek naar een zwart geld circuit en belastingontduiking. Volgens de persofficier is „geld van de aankoop en verkoop van spelers niet terecht gekomen op de plek waar het had moeten terecht komen". Het zou gaan om de trans fers van de Denen Henning Jen sen, Sören Lerby en Frank Arne- sen, de Oostenrijker Felix Gasse- lich en de Nederlanders Simon Tahamata, Wim Kieft, Tscheu La Ling en Piet Hamberg. Inter Football/Maarten de Vos bemiddelde indertijd bij de trans fers die speciaal de aandacht van de fiscus hebben getrokken, die van Jensen (afkomstig van Real Madrid) en Gasselich (verkocht aan Austria Wien). Het bureau was eveneens betrokken bij de verkoop van Kieft aan Pisa en Tahamata aan Standard Luik. Voorzitter Walter van Austria Wien heeft toegegeven dat Ajax zich by de verkoop van Gasselich indertijd niet aan de regels hield. De club zou 'zwart' 150.000 gulden op rekeningen van Maarten de Vos en Ton Harmsen hebben gestort. Ajax zou daarvoor in Zwitserland speciaal twee bankrekeningen ge opend hebben. Bartels schakelde begin oktober, toen bekend werd dat de FIOD de Ton Harmsen zal zich zondag bij terugkeer in Nederland ter beschikking stellen van de FIOD. boeken van Ajax aan een nader on- dérzoek wilde onderwerpen, on middellijk zijn advocaat in. „Lijkt me een logische stap als je naam in opspraak wordt gebracht". Vol gens de voormalige schatbewaar der zijn alle zaken waar de FIOD zich nu over buigt, afgehandeld door eerdere Ajax-bestuurleden. „Alleen de laatste transfer, die van Gasselich, vond plaats toen ik in het bestuur zat. Maar toevallig was ik net op dat moment ziek". Mr. De Wit wilde niet ingaan op de hoogte van de fiscale navorde ring die Ajax binnenkort kan ver wachten. Het weekblad Nieuwe Revu spreekt van een navordering van minstens vijf mihoen gulden. Ajax is overigens niet de eerste club die zich in een warme belang stelling van de FIOD mag verheu- Beroep tegen vrijspraak Coerver MAASTRICHT (GPD) Officier van justitie mr. Van Opstal gaat in beroep tegen de vrijspraak voor Roda JC-manager Hans Coerver. Zoals bekend werd Coerver onlangs door de arrondissementsrecht bank in Maastricht ontslagen van rechtsvervolging bij gebrek aan vol doende bewijzen voor een veroordeling in de geruchtmakende zwart geld-affaire bij Roda JC. De aanklager had acht maanden celstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, geëist. Of ook tegen het von nis (één maand voorwaardelijke celstraf en een boete van 1.500 gul den) van ex-Roda-penningmeester Toon Vreyls hoger beroep wordt aangetekend bij het Hof in Den Bosch, is niet duidelijk. Mr. van Opstal liet namelijk in het midden tegen welke uitspraak in de Roda-zaak naar het Hof stapt. „Ik vind dat de verdachten dat eerst zelf moeten horen, alvorens het in de publiciteit komt". Het ligt voor de hand dat in ieder geval Hans Coerver nog een keer in het beklaagdenbankje (in Den Bosch) moet verschijnen. In een kor te toelichting maakt de officier namelijk duidelijk dat vooral de vrij spraak van manager Coerver hem een doorn in het oog is. „Dat had ik niet verwacht. Als je een verdachte schuldig bevindt, daaraan een strafeis verbindt en hij wordt vrijgesproken, dan kun je het daar als aanklager niet mee eens zijn". gen. Eerder stond de belasting dienst al op de stoep bij FC Amster dam, FC Utrecht en, meest recente lijk, Roda JC. Gianotten De drie, en straks waarschijnlijk nog meer arrestaties komen Mr. Ni co Gianotten slecht uit. Gianotten, met een delegatie van de ledenraad al maanden op zoek naar een hieuw bestuur voor Ajax, merkte al eer der op dat de speuracties van de fis cus, plus een mogelijke financiële navordering, potentiële kandida ten flink afschrikt. Gianotten moest de periode waarin hy Ajax aan een nieuw bestuur dacht te hel pen, reeds met een maand verlen gen. Volgens Gianotten staat de af faire geheel los van het terugtreden van het Ajax-bestuur in september. „Het is absolute onzin om een rela tie te leggen met deze onthullin gen", aldus de jurist. „Ze zijn maar om één ding weggegaan: de bedrei gingen". Jan Huijbregts, secretaris van het sectiebestuur betaald voetbal, sprak gisteren namens de KNVB zijn afkeuring uit over het bestaan van een zwart geld-circuit en het ontduiken van belasting bij Ajax. „Wat dat betreft stellen we ons zeer principieel op. We betreuren het in hoge mate dat het voetbal door zwart geld in opspraak komt". PAUL ONKENHOUT in. Het is en blijft een kwestie van koppen tellen. Daarbij moet je er van uitgaan dat iedereen het be lang van de vereniging in het oog houdt". Aanvoerder Van Es, die als spreek buis voor de spelers fungeert, was gisteravond laat, toen de zaak naar buiten kwam, niet voor commen taar bereikbaar. Gezien de duidelij ke afwijzing van het bestuursbe sluit en de even duidelijke eis dat zij alleen met Kroese het seizoen willen afmaken, moet het niet uit gesloten worden geacht dat de zes tien selectiespelers helemaal niet meer voor ARC in actie zullen ko- Verweij, die gisteravond ook nog een bezoek bracht aan Kroese om de financiële zaken af te wikkelen, heeft de trainer wel op de hoogte gebracht van de ontstane pat-stel ling, maar niet geinformeerd of de ze nog wel terug zou willen keren. "De groep heeft ons voorstel afge wezen. Dan is het weinig zinvol om aan Kroese te vragen wat hij wel of niet zou doen als hem dat gevraagd wordt. Het is gewoon niet aan de orde". Zolang de spelers voet bij stuk houden zal in ieder geval tot de ko mende ledenvergadering jeugd trainer Aad Koren de honneurs waarnemen. Met wat voor team is de vraag. Verweij: "Dat is een zaak van de technische staf. Daar kan ik dus geen antwoord op geven. Ik neem aan dat daar vandaag actie voor ondernomen wordt". WIM VAN WANROOY ALTENMARKT (SID) - De Inter nationale Ski Federatie (FIS) expe rimenteert volgend jaar met een af daling in de hal. Bij de proef wordt het aangename met het nuttige ver enigd. De vrouwen bevinden zich in Japan voor een wedstrijd in Fu- rano. Daarna hebben ze een aantal dagen niets om handen, tot de fina le om de wereldbeker in Shigako- gen. Het is de bedoeling dat ze de tussentijd benutten door in een hal in Tokyo, op een helling met een hoogteverschil van 65 meter, een parallelslalom af te werken. De beste zestien skiesters van de wereld worden in luxueuze hotels ondergebracht om aan het experi ment te kunnen deelnemen. Afge vaardigde Heinz Kredec van de fe deratie is enthousiast. „We zijn daar zeker van 7.500 tot 10.000 toe schouwers en mooie bulten." Club schrapt prestaties van Jenkins LONDEN (AFP) - De naam van de Brit David Jenkins, die maandag in San Diego tot zeven jaar gevan genisstraf werd veroordeeld we gens smokkel van anabole steroi- den, wordt geschrapt van de ere lijst van zijn vroegere club Gates head. Het bestuur van de Gates head Harriers heeft unaniem beslo ten de prestaties van Jenkins, die in 1970 op 19-jarige leeftijd Euro pees kampioen werd op de 400 me ter en met de 4 x 400 meter-estafet teploeg tweede werd tijdens de Olympische Spelen van München in 1972, door te halen. De atleet, die in 1975 lid werd van de vereniging, was houder van de clubrecords op de 100, 200 en 400 meter. DONDERDAG 17.30-18.05 BBC 2: International Show- jumping: vooruitblik op het 5-daagse in ternationale springconcours. 18 45-19.10 RTL Sport. 20.30-21.30 Super: American College Football verslag van een wedstrijd. 21.30-22.00 Super: Formula One Grand Prix: formule 1-races 22.00-22.58 SKY: Ski Report: ski-infor- matiebulletm 22.00-23.00 Super: Super Dutch Foot ball: Nederlands voetbal. 00.00-00.57 SKY: Indy-Cart World Se ries 1988 Review 00.004)1.10 BBC 1: International Show- jumping: internationaal springconcours in the Grand Hall Olympia. VRIJDAG 10.55-11.45 Did 1 ARD-Sport extra: Worldcup skiën in Altenmarkt (afdaling dames). 15.05-16.50 BBC 2: Sport on Friday: met paardesport, overzicht van golf voor da mes in '88 en de Pony-Club-proeven.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 23