Steeds Actie vijf muziekclubs van ondergang gered Eenderde van medewerkers in het AZL bracht stem uit Motorhuis schiet verenigingen te hulp 450 KERSTBOMEN Gemeenten verdeeld over huizensubsidies DONDERDAG 15 DECEMBER 1988 LfelDEN LEIDEN Het Motorhuis heeft de actie van de vijf Leidse muziekver enigingen, om geld in te zamelen voor een muziekverzamelgebouw, een forse zet in de rug gegeven. Die actie verliep tot dusver zeer moei zaam. Vooral de verkoop voor de superloterij, met loten van hon derd gulden per stuk, bleef flink achter bij de verwachtingen. Daar door dreigde een bankroet voor de vijf verenigingen. Het Motorhuis heeft de vereni gingen nu aangeboden de vier tankstations in te schakelen bij de voorverkoop van de loten. Boven dien begint het Motorhuis een ac tie, waarbij aan iedereen die deze maand een auto koopt bij het be drijf een gratis lot wordt aangebo den. Directeur J. Laman van het autobedrijf verwacht met deze laatste actie zo'n vijftig tot honderd loten te kunnen afzetten. Laman heeft inmiddels ook het bestuur van de 3 October Vereeni- ging benaderd en dit bereid gevon den om honderd loten van de mu ziekverenigingen af te nemen. Voorts heeft Laman de directie De belangrijkste van die acties is de superloterij. De verenigingen willen duizend loten van elk hon derd gulden per stuk aan de man brengen. Tot gisteren waren er ech ter nog maar driehonderd loten verkocht. De superloterij dreigde daardoor een mislukking te wor den, en een financiële strop voor de verenigingen. Laman vond dat een wel heel trieste zaak. "Ik ben een geboren en getogen Leidenaar. Elk jaar sta ik tijdens de 3 oktober-optocht trouw langs de kant. Ik dacht: als die verenigingen het niet redden, Van Spijker officieel open LEIDEN De zanger Nico Haak heeft vanmiddag de opening ver richt van het autoschadebedrijf Van Spijker aan de Hallenweg na- de Nutsspaarbank gesproken. Die bij de Groenoordhallen. Van bank schakelt nu al haar filialen bij de voorverkoop van de superlo- ten. Tot dusver gebeurde dit bij één filiaal. De directeur van het Leidse autobedrijf wil de komende dagen nog meer bedrijven benaderen met het verzoek zijn voorbeeld te vol gen. "Bijvoorbeeld via de Leidse Vereniging voor Industrie en het Leidatobestuur". Daarnaast bena dert hij verschillende bedrijven, waar onder het L'eddsch Dagblad, om de actie van de verenigingen meer onder de aandacht van het publiek te brengen. 3 oktober Laman kwam tot zyn initiatief na een artikel in deze krant, waarin de vijf muziekverenigingen hun nood ker was tot voor kort aan de Hogë- woerd gevestigd. Omdat daar geen mogelijkheden waren uit te brei den, werd een nieuw bedrijfscom- plex in Noord gerealiseerd. Drankenhandel Klerks naar A. Banckertweg LEIDEN - Drankenhandel Klerks en aannemersbedrijf Gebr. De Bol ster ruilen van onderkomen. Dat betekent dat de drankenhandel magazijnruimte krijgt wordt het voortaan een optocht zonder muziek. En dat kan natuur lijk niet". "Eén opmerking van de heer Kluts, voorzitter van het actiecomi té van de verenigingen, prikkelde me in het bijzonder. Kluts zei dat vooral het bedrijfsleven het liet af weten. Dat wilde ik toch niet hele maal over mijn kant laten gaan. Vandaar mijn initiatief'. Aandacht De directeur van het Motorhuis vermoedt dat de bevolking wel de gelijk achter de èctie van de mu ziekverenigingen staat, maar dat het initiatief toch onvoldoende be kend is. "Vandaar dat we de inza melingsactie nog meer onder de aandacht van het publiek willen brengen. Maar het is ook belang rijk dat vooral deze actie slaagt. Wordt het een mislukking, dan heeft dit een negatief effect voor de acties die volgend jaar volgen". Jac. Kluts, voorzitter van het fonds voor het muziekverzamelge bouw, toont zich enthousiast over het initiatief van Laman. "Op deze manier moet het lukken". Kluts meldt overigens dat als de hoofd prijs van de loterij - een auto - op één van de loten van de 3 october- vereniging valt, de vereniging de prijs beschikbaar stelt aan een goed doel. LEIDEN - Zo'n 450 zwevende kerstbomen vormen dit jaar de feestversie ring op de Haarlemmerstraat. "Een probeersel", zegt de heer Palm, voor zitter van de winkeliersvereniging: "De indruk wordt gewekt alsof de Haarlemmerstraat één groot dennenbosje is. En als het heeft geregend ruikt het heerlijk". De reacties van het publiek zijn volgens Palm erg posi tief. De voorzitter kondigt aan dat wanneer er voldoende geld is, volgend jaar nieuwe feestverlichting voor de kilometer koopplezier wordt aange schaft. (foto Jan Holvast) LEIDEN/DEN HAAG - De ge meente Leiden is ontevreden over het aantal woningen in de sociale huursector dat volgend jaar ge bouwd mag worden. In de toewij zing aan de gemeente Leiden wordt duidelijk dat het accent in het rijksbeleid wordt verlegd van de bouw van huur- naar koopwo ningen. Leiden ontvangt het vol gend jaar subsidie voor 757 huizen waarvan 278 huur- en 248 premie koopwoningen. Ook mogen 169 huizen in de vrye sector gebouwd worden waarvoor een eenmalige toeslag wordt verleend. De huur sector bedraagt derhalve nog slechts een derde van de totale toe wijzing. De huurwoningen zullen voor een belangrijk gedeelte in de bin nenstad gerealiseerd worden. Het bouwen van deze woningen in de binnenstad is door aanvullende subsidies goedkoper waardoor de huren gedrukt worden. De huizen in de premie-koopsector komen te recht in de Stevenshof terwijl de vrije sector-huizen verspreid over de hele stad gebouwd worden. In de regiogemeenten is aanmer kelijk positiever op de toewijzing gereageerd. Burgemeester A. Houdijk van Zoeterwoude is blij met de 19 pre mie-koopwoningen die zijn toege wezen. "Wij kunnen nu een begin maken met de woningbouw in Bloemenweide en daar is het ons altijd om te doen geweest". Wethouder J. den Boeft van Lei derdorp is eveneens ingenomen met de cijfers, die over het alge meen iets hoger liggen dan die van dit jaar. Leiderdorp mag in totaal 100 woningen in de subsidiesfeer neerzetten (20 sociale huursector. 40 premie-koop, 40 vrije-sector met eenmalige bijdrage). Alle wonin gen verschijnen in het gebied Bui tenhof Midden/West. Oegstgeest mag op grond van de huidige cijfers 27 woningen in de sociale huursector bouwen, 40 pre mie-koopwoningen en 31 vrije-sec- torwoningen met eenmalige bij drage. Namens de gemeente Oegst geest meldde wethouder T. Blom vooral tevreden te zijn met het aan tal premie-koopwoningen, vanwe ge de grote vraag naar dit type wo ningen. Voor Voorschoten is alles in or de. De 25 sociale huurwoningen, 31 premie-koopwoningen en 30 vrije- sectorwoningen met eenmalige bij drage zijn precies de oogst die de gemeente voor ogen had. Ze kan daardoor de voormalige bollen- gronden van Eggink, vlak naast het centrum, in een keer volbouwen. Warmond, dat overigens bij de regionale volkshuisvestingscom missie van de duin- en bollenstreek in ingedeeld, mag 11 woningen in de sociale huursector bouwen en 10 vrije-sectorwoningen met een eenmalige bijdrage. De huurwo ningen heeft de gemeente van Voorhout gekregen, de 10 vrije-sec torwoningen zijn een verrassing voor de gemeente die tot 1990 geen enkele bouwsubsidie verwachtte. Wethouder L. Dalhuisen is dan ook ontzettend blij. "Als je een paar jaar niet bouwt, merk je dat aan de wachtlijsten", zegt ze. "Veel men sen willen nu eenmaal niet graag naar Voorhout". Wassenaar, ingedeeld in de Haagse regio, is 'zeer verheugd' over de toestemming voor 79 socia le huurwoningen en 2 vrije-sector woningen met een eenmalige bij drage. Volgens een woordvoerder zag het er aanvankelijk veel beroer der uit. klaagden. De verenigingen betrek- Admiraal Banckertweg dat ken volgend jaar een gezamenlijk keer zo groot is. Gebr. De Bolster gebouw. Daarvoor moeten de clubs in totaal één miljoen gulden op tafel leggen. Als ze dat geld ten lenen, worden de kosten krijgt een veel kleiner onderdak aan de Rooseveltstraat. Volgens directeur Kees Klerks zit zijn bedrijf te springen rente en aflossing te hoog. Vandaar breiding. Naast een drankenhan- verschillende inzamelings- del heeft hij ook negen slijterijen in Leiden, Wassenaar, Lisse, Oegst geest en Katwijk. Het tiende filiaal wordt begin 1989 geopend in het centrum van Alphen aan den Rijn. Het terrein en het magazijn van De Bolster bieden voldoende uit breidingsmogelijkheden: Klerks: "Het magazijn is 2000 vierkante meter, vier keer zoveel als we nu hebben. Het terrein is 4500 vier- LEIDEN - Vanaf vrijdag 16 decern- kante meter groot zodat ook op lan- ber is café 'De Wagen 88' aan het gere termijn uitbreiding kan Noordeinde 28 voor publiek ge- plaatsvinden". De directeur ver- opend. Het horecabedrijf is onder- wacht dat de verhuizing uiterlijk 1 gebracht in hetzelfde pand als maart is geregeld. Bij Klerks wer- u.., sen. Verdere uitbrei- de werkgelegenheid acties op touw hebben gezet. Nieuw cafe in Noordeinde voorheen 'De Gouden Wagen'. Het ken 45 gehele pand féruimte vanouds s opgeknapt en de c o flink uitgebreid. Als wordt verwacht. de zaak ook gele- Directeur H. de Bolster Verkiezingen voor medezeggenschapsraad genheid tot biljarten. Het café is da- morgen niet voor commentaar be- gelijks geopend vanaf 16.00 uur. reikbaar. Het stembureau op het Leidse Plein. Zo'n 1500 medewerkers brachten gisteren hun stem uit bij een van de bureaus. (foto Jan Holvast) LEIDEN Eenderde van de bijna 4.000 aan het Academisch Zieken huis verbonden medewerkers, heeft gisteren zijn stem voor de eer ste medezeggenschapsraad uitge bracht. Volgens J.J. Wulff, voorzit ter van de verkiezingscommissie, is dat aantal van globaal 1500 men sen 'niet slecht'. De stemming op stembureau 31 was gisterochtend opgewekt: sinds half acht waren zeker al 50 mensen hun stem komen uitbrengen. En dat stemt hoopvol. Vorig jaar om deze tijd, toen er ook verkiezingen voor de medezeg genschapsraad op stapel stonden, was de stemming grimmiger. Het stafconvent, het overlegorgaan waarin de specialisten zitting heb ben, haakte af, omdat men zich door de verkiezingen overvallen achtte en een goede voorbereiding miste. De verkiezingen werden uit gesteld. Tot gisteren. "Zo komen jullie uit de nacht- Redactie: Simone-van Drie) en Meindert van der Kaaii, telefoon 161422. Leidato-bedrijf (4) De ruzie is bijgelegd. Dat tot gro te opluchting van Leidato-be- stuur en Jan van Zijp, de hoofd rolspelers in kwestie. Het be stuur vond het niet leuk dat in het interview dat Van Zijp on langs met deze krant had enige cijfers stonden over de huis houdbeurs. Dat bleek tijdens de receptie die Van Zijp gaf vanwe ge zijn afscheid van het Leidato bestuur. Van Zijp vermoedde boven dien dat het noemen van H.P. de Jong-Erkelens als bestuurslid ook in verkeerde aarde was ge vallen. Er werd gefluisterd dat niet zij, maar haar man - die di recteur van de Groenoordhallen is - feitelijk in het bestuur zit. Van de kant van Van Zijp was er irritatie ontstaan doordat hij geen uitnodiging had gekregen voor het traditionele etentje van de Leidato, waarbij de jury voor de sportprijzen wordt geïnstal leerd. "We merkten dat het wat rom melde", zegt bestuurslid Jan Be- mer in aanwezigheid van Van Zijp en medebestuursleden Van der Klugt en mevrouw De Jong- Erkelens. "We hebben de zaak dus bij de kop gepakt en alles uit gepraat. Omstanders spraken er maar over. Ten slotte zijn we vol wassenen en we hebben het pro bleem uit de wereld geholpen". In de eerste plaats is er volgens Bemer geen enkele discussie over het lidmaatschap van me vrouw De Jong. "Het is wel een fout geweest om dat nooit zo dui delijk naar buiten te brengen, maar ze is al heel lang achter de schermen bezig. Door dat bin nenskamers te hóuden maak je natuurlijk wel de weg vrij voor indianenverhalen. Van nu af aan is zij dus ook naar buiten toe be stuurslid". Of zij dus ook de etentjes zal gaan bijwonen is een heel andere zaak. Die zijn voorlopig nog al leen aan mannen voorbehouden. Het was voorheen de gewoonte, dat bij dit etentje ook de oud-be stuursleden van de Leidato wer den uitgenodigd. Zo verwachtte ook Van Zijp weer een uitnodi ging. Toen die uitbleef trok hij dan ook zijn conclusies: ik ben een ongewenste gast en ze zijn echt kwaad op me. "Ik voelde me echt gepasseerd en aan de kant geschoven. Als je zoveel werk hebt verricht ver dien je bepaalde dingen niet. Ik vond het niet elegant", zegt Van Zijp. Het blijkt allemaal op een misverstand te berusten. Volgens Bemer is het bestuur van mening dat het uit moest zijn met uitnodigen van alle oud-be stuursleden. "Het had op een ge geven moment meer weg van een reünie dan met het sponso ren van de sportprijzen en dan streef je je doel voorbij. Het diner werd ook te groot, het persoon lijk contact was verdwenen". "We realiseerden ons niet dat Van Zijp nu ook ex-bestuurslid was en dat hij er niet bij zou zijn. We hebben ook nagelaten om hem van de nieuwe maatregel op de hoogte te stellen. We begrij pen daarom wel dat er daarover links en rechts irritatie ontstond. Mensen zeiden: 'Hoe kun je zo'n man passeren' Daar hadden ze wel gelijk in", aldus Bemer. Het Leidato-bestuur stak de hand in eigen boezem en zette de zaken recht. Ook Van Zijp is wat dat betreft niet de moeilijkste. Het is kortom weer koek en ei tussen Van Zijp en Leidato-be stuur. En wie zou ze dat niet gun- Wat ruzie? Wie zou zeggen dat er tussen deze mensen ooit irritatie heeft bestaan? Zo die er al was is dat gisteren tijdens een etentje weggepoetst: (vlnr) Jan van Zijp, Jan van der Klugt, Jan Bemer en mevrouw De Jong-Erkelens. Zij zal voortaan nadrukkelijker als lid van het Leidatocomité naar buiten zal treden. (foto Jan Holvast) RAI uno Italiaanse Gemeenschap voor Leiden is druk bezig met een handtekeningenactie voor de in voering van het Italiaanse televi siestation RAI uno op de kabel. Tot nu toe zijn er ruim 2000 hand tekeningen opgehaald in de Leidse regio en dan is er nog niet eens actief geworven, aldus de woordvoerder I. Podda. Hij woont nu 26 jaar in Neder land, maar vindt het nog steeds leuk om te vernemen wat er in zijn moederland gebeurt. "Dat zijn mijn motieven. Aan de ande re kant voel ik me ook weer meer Europeaan dan lid van een of an der land. We krijgen nu televisie uit alle ons omringende landen en waarom ook niet uit Italië", al dus Podda. Volgens hem zijn er juist veel Nederlanders die een zender uit de 'laars van Europa' op de kabel willen. "Die zijn bezig met het le ren van de taal en zo heb ik na tuurlijk ook het Nederlands ge leerd. Of mensen zijn op een an dere manier geïnteresseerd in Italiaanse programma's. Bijvoor beeld omdat ze vaak naar dat land op vakantie gaan, of ge woon omdat Italië een mooie cul tuur heeft". Een voordeel is volgens hem dat de RAI - de Italiaanse NOS zullen we maar zeggen - geen kosten in rekening brengt voor het doorgeven aan het Leidse ka belnet. De kosten die gepaard gaan met invoering kunnen dan ook geen onoverkomelijk pro bleem zijn. De Italiaanse ge- Er zijn volgens Podda nog ge noeg kanalen vrij voor RAI uno. Laatst is er ook een franstalige zender weggevallen. Dan kan het ook nog wel in de plaats komen van huidige zenders. "Neem nou Sky Channel. Daar is toch hele maal niets aan. Allemaal reclame en andere rotzooi. Dan ben je met RAI uno veel beter af. Die hebben tenminste goede pro gramma's", meent Podda. De gemeenschap heeft de handtekeningen met een brief aan B en W gestuurd, bovendien is er ook een brief naar de Itali aanse ambassadeur gegaan. Wie de Italiaanse gemeenschap hier mee in ieder geval een plezier doet, zijn de voetballiefhebbers. Die kunnen de verrichtingen vol gen van onze jongens bij AC Milan. dienst?" is de vraag van J. Floor, J. Swen en G. Alkemade die het stembureau in gebouw 31 beman nen. De twee verpleegkundigen zijn echter op hun vrije dag terug gekomen om even te stemmen. Wulff komt met een mobilofoon in de hand even binnenwippen. Zijn stressmeter is tot onverant woorde hoogte gestegen. Het is een hele organisatie om bijna 4.000 mensen op te trommelen die op kandidaten van één van de tien lis ten hun stem moeten uitbrengen. En voorkoming van fraude heeft een grote prioriteit. Omdat sommi gen zowel bij het AZL als de Leidse universiteit in dienst zijn, heeft de verkiezingscommissie twee soor ten oproepingskaarten uitgegeven: blauwe voor AZL-personeel en ge le voor personeel van de universi teit. Wie voor beide instellingen werkt heeft zowel een gele als een blauwe kaart. Voor deze laatste ca tegorie is het uitgesloten om daar mee twee keer te stemmen: elke 'dubbelfunctie' wordt via de mobi lofoon aan de andere twee bureaus doorgegeven en terstond schrapt dat stembureau die naam van de lijst. Dat de kaarten voor het kerst pakket dezelfde blauwe kleur heb ben, schiep soms verwarming. Ie mand leverde doodleuk deze kaart in, in ruil voor een stembiljet. Maar die vlieger ging niet op. Met het schaamrood op de kaken werd de blauwe oproep teoorschijn ge toverd. Vervanging De medezeggenschapsraad moet twee overlegorganen vervangen: het Opazl, het overlegorgaan van de bonden, en de Personeelsraad. Het stafconvent (specialisten) en het verpleegkundig convent zullen ook na de verkiezingen overleg met de AZL-directie blijven voe ren. Het belang van de medezeg genschapsraad echter is dat hij in stemmingsrecht heeft wat perso nele kwesties aangaat. "Wil de di rectie bijvoorbeeld een andere va kantieregeling voor het personeel tot stand brengen, dan zal zij de medezeggenschapsraad om in stemming moeten vragen". Gaat de raad niet akkoord, dan komt er ook geen nieuwe regeling. Zo een voudig ligt dat. Overigens is deze medezeggen schapsraad de eerste van de acade mische ziekenhuizen in Neder land. De minister gaat uit van een voorlopige raad, het ministerie heeft nog niet officieel toestem ming verleend. "De overheid bena deelt haar eigen werknemers. Voor het bedrijfsleven is er van over heidswege een wet op de onderne mingsraden, die bedrijven van meer dan 35 personen verplicht een ondernemingsraad te laten kie zen. Maar bij de overheid wordt nu pas schoorvoetend over medezeg genschapsraden gesproken. Een ding is duidelijk: deze medezegen- schapsraad zal kunnen handelen in de geest van de ondernemingsra den", aldus Wulff. De personeelsraad baalde vol gens Swen vorig jaar om deze tijd 'als een stekker': "Alles voor de verkiezingen was voorbereid. Die artsen willen niet meedoen, dacht men. Toen werd ik, omdat ik als bruggebouwer wordt beschouwd, ingeschakeld. Sindsdiens hebben we met elkaar gepraat, hebben we naar elkaar geluisterd. En daaruit is begrip voor eikaars vakgebied en gezichtspunten ontstaan". Zyn stembureau-collega's Floor en Alkema knikken instemmend. Volgens Wulff is het verheugend dat de verpleegkundige sector zich zo massaal en eensgezind op de verkiezingen heeft voorbereid. "Hoewel juist die sector geogra fisch gezien erg verspreid is. Ik zeg niets ten nadele van alle andere lijs ten, maar die verpleegkundigen zijn heel actief geweest". Prikdienst Juist op dat moment komen twee vertegenwoordigsters van de 'prik dienst' hun stem uitbrengen. Deze verpleegkundigen bewegen zich over alle afdelingen van het AZL om bij patiënten bloed voor onder zoek te prikken. "We komen net van neuro af, dus liepen we hier toch langs". Voorzitter Wulff van de verkie zingscommissie benadrukt nog eens de grote eensgezindheid tus sen de drie overlegorganen in de voorbereiding van de verkiezingen en de grote inzet "Die was su bliem". Om kwart over tien hebben in het stembureau op het Leidse Plein 230 mensen hun stem uitge bracht; in gebouw 50 zijn 95 stem men binnen en by het 'stille' bu reau 31 zijn op dat moment 60 stemmen geteld. "Tien procent van de stemmen is er", leert een een voudig rekensommetje. Pessimis ten rekenen erop dat een kwart van de AZL-gemeenschap zyn stem uitbrengt; optimisten spreken van minstens de helft. Zoals zo vaak ligt de waarheid in het midden. Op 9 januari zal de eerste mede zeggenschapsraad van het acade misch ziekenhuis worden geïnstal leerd. Deurwaarders innen boetes voor politie LEIDEN - Met ingang van 1 fe bruari 1989 worden er in Leiden en omgeving deurwaarders ingescha keld voor het innen van geldboe tes. Het incasseren van de boetes gebeurt nu nog door de politie. In Den Haag is onlangs een experi ment afgerond waarbij deurwaar ders geldstraffen inden. Volgens persofficier Vos is tot de regeling met de deurwaarders overgegaan omdat er een grote achterstand bestaat in het arron dissement 's Gravenhage by het in nen van de boetes. "Bovendien moeten de mensen die niet betalen hun straf uitzitten en dat komt er gezien het cellentekort eigenlijk niet van. Een aantal mensen laat het daar gewoon op aan komen en betaalt gewoon niet", aldus Vos. In de nieuwe regeling probeert eerst de politie de boete te incasse ren. Lukt dat niet, dan wordt de deurwaarder door justitie verzocht de geldstraf te innen. De officier van justitie verwacht dat er van een mogelijk inschake len van een deurwaarder een grote dreiging uitgaat. De deurwaarder kan beslag leggen op eigendom men van de veroordeelde en op sa laris of uitkering. Aan het in actie komen van de deurwaarder zijn bo vendien nogal wat kosten verbon den die voor rekening van de ver oordeelde komen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19