Sluipverkeer geweerd door plaatsen obstakels Miljoen van Menten nooit boven water gekomen' Kies zelf de kleur waarmee u het effect van uw reclameboodschap wilt vermenigvuldigen. PAGINA 18 DONDERDAG 15 DECEMBER 1988 Ouderenwerk Leiderdorp naar nieuw onderkomen LEIDERDORP - Het Gecoördi neerd Ouderenwerk (GOW) in Lei derdorp gaat verhuizen. Met in gang van 1 januari is het GOW niet langer in het gemeentehuis geves tigd, maar aan het Burchtpad 7 (achter de Scheppingskerk). Het GOW wordt volgend jaar tevens een zelfstandige stichting. De ver huizing moet dat nog eens onder strepen. Twee jaar geleden werd het GOW opgericht als onderdeel van het gemeentelijk apparaat. Des tijds werd afgesproken eerst even proef te draaien. Het succes is der mate groot geweest, dat nu is geko zen voor een geheel eigen koers, los van de gemeente. In het nieuwe stichtingsbestuur zullen onder an deren afgevaardigende zitting ne men die deel uitmaken van de ver schillende plaatselijke ouderen bonden. Aan de inhoud van het werk van het GOW zal overigens niet of nau welijks worden gesleuteld. Het GOW zorgt voor samenwerking tussen instellingen voor hulpverle ning aan ouderen, voor een goed voorzieningenniveau. Er wordt daarbij naar gestreefd zo min mo gelijk overlappingen en zo weinig mogelijk witte vlekken te hebben op het gebied van hulpverlening aan de ouderen. Mevrouw E. Keesenberg-Borger wordt met ingang van 1 januari of ficieel aangesteld als vaste kracht van het GOW. Ook nu is zij als de coördinatrice bij het GOW en zorgt B en W Zoeterwoude presenteren plan voor Zuidbuurtseweg Mevrouw E. Keesenberg-Borger bij het onderkomen van het GOW in Leiderdorp. ervoor dat de vragen en ideeën over voorzieningen voor ouderen op de juiste plaats terecht komen. Volgens Keesenberg-Borger heeft het GOW de afgelopen twee jaar zijn bestaansrecht al overdui delijk bewezen. Zij wijst er onder meer op dat de ouderenbonden steeds meer in belangstelling zijn komen te staan en het ledental van de bonden de afgelopen periode nagenoeg is verdubbeld. Keesenberg-Borger zegt dat er meer concrete succesjes zijn die het GOW in de voorgaande periode heeft weten te boeken. Zij wijst on der meer op betere voorzieningen bij het winkelcentrum Winkelhof. Zo zijn er op aandringen van het GOW speciaal voor ouderen in het winkelcentrum banken geplaatst en zijn tevens anti-slipmaten aan gebracht bij de toegangsdeuren. Voorts is de postbestelling bij Brit- tenstijn verbeterd. Aanvankelijk moesten de ouderen naar een cen trale brievenbus in de hal, tegen woordig worden de brieven 'naar boven' gebracht. De nieuwe stichting zal volledig door de gemeente worden gesubsi dieerd. Volgens de coördinatrice, die voor 20 uur per week is aange steld, zou het met het oog op het ve le werk voorkeur verdienen indien zij administratieve ondersteuning zou krijgen. "Maar dat is een puur persoonlijk wens", voegt zij eraan toe. Het is de bedoeling Keesenberg- Borger na de jaarwisseling op maandag, dinsdag en donderdag van 09.00 tot 15.00 uur bereikbaar is voor ouderen die vragen hebben. Het nieuwe telefoonnummer van het GOW is met ingang van die da tum 071 -413536. OEGSTGEEST - De Oegstgeester CDA-, D66 en PPR-fractie vinden niet dat al in 1990 of 1991 moet wor den begonnen met de uitgifte van vrije kavels in de Morsebelpolder. De kleinst mogelijke meerderheid in de raad (WD en PvdA) echter is het wél eens met het in de Oegst geester volkshuisvestingsnota op genomen streven om zo snel moge lijk kavels aan particulieren te ver kopen. De beweegredenen voor deze steun verschillen echter. De PvdA is volgens de socialist Haasnoot vóór omdat uitstel van de uitgifte de voorgenomen 45 procent sociale woningbouw in gevaar brengt. De WD, aldus de liberaal Nijholt gis teravond in de raadscommissie volkshuisvesting, is het er vooral om te doen in een zo vroeg moge lijk stadium "de lasten af te wente len". Nijholt: "De grond in de Mor- Verdeeldheid over aanvang van uitgifte kavels Morsebelpolder sebelpolder kost de gemeente elk uur geld. Gaan we tot verkoop over, dan boeken we geen winst, maar lijden we geen verlies meer". Diezelfde Nijholt krijgt van de voorgenomen 45 procent sociale woningbouw yan de in totaal vier honderd woningen "rillingen". "Dat past niet in het beeld van Oegstgeest", betoogde hij. Nijholt is bang dat de Morsebelpolder net als op sommige plekken in Haas- wijk "een gewrongen wijk" zal worden, waar alles op elkaar zal moeten worden gestapeld. Na de Morsebelpolder zal er sprake zijn van een "aflopend beeld": van oud- Ook wil de WD niet dat er oude ren worden gehuisvest in de polder ten noorden van Haaswijk. De libe ralen willen de 55-plussers liever in de van winkels en sociale centra voorziene dorpskern houden. Ver tegenwoordigster Medendorp van de Oegstgeester woningbouwvere niging Buitenlust riep na N ij holts betoog uit: "Waar is de Morsebel polder nu eigenlijk wél voor ge schikt?". CDA'er De Ruyter poogde Ny- holts renteverhaal te weerleggen. Het CDA wil net als PPR en D66 niet te snel bouwen in de Morsebel- polder. De Morsebelpolder is im mers de laatste grote uitbreiding van Oegstgeest en in Haaswijk is het door het hoge bouwtempo voorgekomen dat woningen bij niet-Oegstgeestenaren terecht kwamen. CDA'er de Ruyter betoogde dat als een jaar of twee langer wordt ge wacht met de uitgifte van de eerste kavels tegen die tijd best hogere verkoopprijzen en dus hogere op brengsten voor de gemeente uit de bus kunnen rollen. WD'er Nijholt echter: "Extra opbrengsten over twee jaar? Meneer de Ruyter is aan het speculeren. En uit welke pot gaan we betalen als de prijzen over twee jaar juist lager zijn". De Ruy ter weer: "Men staat in de rij voor dure kavels". Nijholt: "Ja, maar dat kan in één maand veranderen". ZOETERWOUDE - Om de snelheid van het verkeer op de Zuidbuurtseweg in Zoeter woude te beperken en het sluipverkeer te weren, moeten er verschillende obstakels op de weg worden aangebracht. Zo zou de weg een slinger moe ten maken in de richting van de kerk en zouden er bij de noor delijke poot van de Zuidhof twee eilandjes moeten komen die de weg versmallen. Bij de ingang van het fietspad in de buurt van de Zwetkade zou zo'n zelfde obstakel moeten ko- Burgemeester A.J.M. Houdijk en directeur gemeentewerken D.J. Veen presenteerden deze plannen gisteravond aan de bewoners van de Zuidbuurtseweg en omgeving. Daarbij kondigden ze bovendien enkele verkeerstellingen aan tij dens de spitsuren. Deze tellingen, die samen met de gemeenten Leidschendam, Zoetermeer en de provincie zullen worden gehou den, moeten een beeld geven van het te veel aan sluipverkeer. Vol gens Houdijk valt te denken aan een regeling waarbij in de ochtend spits het verkeer richting dorp wordt verboden en in de avond- spits andersom. De burgemeester zei te hopen dat de maatregelen zó goed zullen werken dat ook het talrijke en ge vaarlijk rijdende verkeer van en naar het strandje in Zoetermeer wordt ingedamd. Hij hoopt dat au tomobilisten met surfplanken in de zomerweekeinden andere toe gangswegen gaan zoeken. Parkeerplaatsen Door de voorgestelde maatrege len verdwijnen er hoe dan ook par keerplaatsen langs de weg. Ook voor de kerk St. Jan's Onthoofding zullen parkeerplaatsen verdwijnen omdat daar, op verzoek van het kerkbestuur, een vrijliggende strook komt ten behoeve van trouw- en begrafenisauto's. Nu staan er vrijwel altijd auto's voor de ingang van kerk en begraafplaats geparkeerd, waardoor bij plechtig heden veel moeilijkheden worden ondervonden. De bewoners, die het gemeente- béstuur de afgelopen tijd bestook ten met klachten over de verkeers situatie op de Zuidbuurtseweg, toonden zich gisteravond tevreden met de voorgenomen snelheidsbe lemmeringen. Wel vonden ze het gevaarlijk dat voor en na de slin gers geen vrijliggende fietsstroken op de tekeningen stonden. Voorge steld werd om de uitgang van het fietspad bij Rustdam wat 'terug te leggen' en daar een fietsstrook aan te geven. In plaats van een slinger zou bij de Zuidhof een verkeers- sluis moeten komen met aan beide zijden een afzonderlijk fietspad. J. Slingerland deed verder de suggestie om door particulieren een brug te laten bouwen over de vaart, waardoor bewoners aan de overkant hun auto's op eigen ter rein kunnen parkeren. Hij schatte in dat er op die manier zeker vier tot vijf auto's van de openbare weg zullen verdwijnen. Andere bewo ners dachten dat dit doel ook te be reiken is met de verbreding van de brug die vroeger eindpunt was van het korte kerkepad. Ook afbraak van de ruïne die na de brand in de jaren zestig achter de kerk is blij- I ven staan, wordt als een mogelijk heid onderzocht. "Daar zouden heel wat auto's kunnen staan", al dus enige bewoners. Speelterrein Ook werd nog de mogelijkheid genoemd om het speelterrein bij de laatste brug om te vormen tot par keerplaats. Voor een vrij groot trapveld op een andere plaats is in de plannen van de ruilverkaveling ruimte gemaakt. Burgemeester Houdijk beloofde gisteravond om alle voorgestelde wijzigingen in het voorgelegde plan té onderzoeken. Waarschijnlijk kunnen de bewo ners dan in februari meepraten over een aangepast plan. Wassenaar benut" schenking voor herstel vazen WASSENAAR Burgemeester P.H. Schoute van Wassenaar heeft gistermiddag namens de Nuts- spaarbank 5000 gulden ontvangen bij de opening van 1 bankgebouw aan het Stadhouders plein. Het geld zal worden besteed aan het herstel van twee van de vier vazen die tijdens de bombarde menten in 1943 van hun sokkels bij het gemeentehuis De Paauw vie len. Schoute kreeg het bedrag gis termiddag dan ook symbolisch in een vaas aangeboden. Wanneer de sokkels eenmaal zijn hersteld, wor den ze teruggeplaatst bij de achter ingang van de Paauw. Inbrekers slaan slag in Oegstgeest OEGSTGEEST - Inbrekers heb ben gistermiddag hun slag gesla gen in een woning aan de Frans Halslaan in Oegstgeest.Na de ach terdeur te hebben opengewrikt werd de hele woning doorzocht. Uiteindelijk namen de dieven een video-recorder, midi-set, cheques en wat geld mee. Een televisietoe stel werd bij de achterdeur achter gelaten. Een bewoonster van de Prinses Irenelaan in Oegstgeest werd afge lopen nacht bezocht door een in sluiper die een portemonnee met 360 gulden wegnam uit een kast. De vrouw ontdekte de diefstal na dat ze wakker was geworden door dat er een deur dichtsloeg. Waar- Alcoholcontrole VOORSCHOTEN - Bij een alcohol controle zijn gisteren tachtig auto mobilisten op hun weg door Voor schoten gecontroleerd. Vier be stuurders bleken zoveel te hebben gedronken dat hen een rijverbod werd opgelegd. Een van de auto mobilisten maakte het zo bont dat hem een proces-verbaal werd op gelegd. Volgens de politie bleek uit de controle dat in totaal twintig procent van de bestuurders een slokje op had. Het ging daarbij ech ter om wettelijk toegestane hoe veelheden. Conclusie Oegstgeester ambtenaren na uitvoerig speurwerk: OEGSTGEEST - De zaken man J.H. Menten heeft niet voldaan aan de afspraak uit 1969 om één miljoen gulden apart te leggen van de op brengsten van de zandwin ning uit de naar hem ge noemde put. Met dat geld zou de plas na de zandwin ning geschikt worden ge maakt voor recreatie. door Wim Koevoet Tot die voorlopige conclusie ko men ambtenaren van de gemeente Oegstgeest na het onderzoek dat zij hebben verricht naar het 'miljoen van Menten'. Loco-gemeentesecre taris P. Hordijk zegt: "Wij zijn niet tot de slotsom gekomen dat Men ten aan die verplichting heeft vol daan of dat die verplichting is ver vallen. Ook hebben wij geen reden om aan te nemen dat het geld aan die recreatieve inrichting is be steed". Hordijk benadrukt dat de gemeen te en Menten nog altijd in gesprek met elkaar zijn. "Wij willen deze hele affaire zo zorgvuldig mogelijk afwikkelen. Enerzijds willen we niet het risico lopen dat we om een miljoen gaan roepen zonder dat we ook maar iets hard kunnen maken. Anderzijds zullen we dit alles zeker niet laten voor wat het is. Daar is de zaak te belangrijk voor. We begrij pen heel goed dat de belastingbeta lende burgers willen weten hoe het nu precies met dat geld is gegaan". Over het vervolg van de besprekin gen met Mentens raadsman zegt ■Hordijk: "De gemeente en Menten zullen in bepaalde juridische posi ties tegenover elkaar komen te staan". Hordijk en de zijnen hebben vele dossiers doorgenomen. Boven wa ter is inmiddels ook de briefwisse ling gekomen tussen provincie en Menten waarin de Warmondse za kenman zijn toezeggingen over het miljoen doet. Hordijk kan nu pas onthullen dat die correspondentie al was gevonden voor 17 novem ber, de dag waarop PPR-raadslid G. van Eisen in een speciale verga dering van de raadscommissie ruimtelijke ordening met gedepu teerde E.P. van Heemst als speciale gast, de gemeente op het spoor zet te. Om tactische redenen heeft Van Eisen toen niet het antwoord ge kregen dat de bedoelde paperassen al waren gevonden. Hordijk merkt hierover op dat het in een juridi sche procedure nu eenmaal ver standig is niet voortijdig met argu menten en feiten op tafel te komen. Behalve dat Hordijk "de historie heeft doorgespit", is er ook veel ge praat met de raadsman van Menten en één keer met Menten zelf. Thans verblijft de zakenman in Canada waar hij zich definitief zou willen vestigen. Het miljoen van Menten is weer nieuws geworden sinds de provincie, de toekomstige nieuwe eigenaresse van het gebied, plan nen voor onder meer een teleski- baan in de (Klinckenberger)plas lanceerde. De provincie stelt vast zo'n facili teit nodig te hebben in verband met de exploitatie van de plas en de oevers. Zou de gemeente Oegst geest het miljoen van Menten kun nen lospeuteren, dan kan het ge bied wellicht gevrijwaard blijven van grootschalige objecten, al ver wacht Hordijk niet dat de Klinc- kenbergerplas-discussie zal wor den stopgezet in afwachting van de uitslag van het overleg met Men- Het miljoen van Menten, zo ver telt Hordijk, ging spelen aan het einde van de jaren zestig toen Lei den op korte termyn zand nodig had voor de Merenwijk. Uit Men tens put kon alleen al vanwege de gunstige ligging ervan ten opzichte van de Merenwijk het goedkoopste zand worden gewonnen. Oegst geest maakte bezwaar tegen de ontgrondingsvergunning. Volgens Hordijk ging het om bezwaren van "ecologische en- natuurweten schappelijke aard". Eind 1969 viel het meerderheids besluit in de gemeenteraad om dat beroep in te trekken. Hordijk: "Dat gebeurde onder één voorwaarde en die had betrekking op dat mil joen". Uit de notulen van de cruciale raadsvergadering (8 december 1969) blijkt dat de relatie tussen het intrekken van het Oegstgeester protest tegen het verlenen van de ontgrondingsvergunning en het miljoen van Menten nog nadrukke lijker te zijn. Menig raadslid uit die tijd had er grote moeite mee. Drs. W.G. Aldershoff (ARP/CHU) bij voorbeeld. "Nu komt er een mil joen op tafel. Is dat omdat de heer Menten nattigheid voelt?", vroeg hij zich die avond hardop af. Volgens Aldershoff kwam Men ten alleen maar met zijn miljoen op tafel omdat hij bang was dat het Oegstgeester protest tegen de ont grondingsvergunning wel eens ge honoreerd zou kunnen worden. Al dershoff zou net als drie andere raadsleden tegen het voorstel stemmen om het beroep in te trek ken. Volgens het viertal bleven on danks 'het miljoen van Menten' al le bezwaren rechtovereind. Die wa ren onder meer gekant tegen de enorme hoeveelheid zand (tot op een diepte van 35 meter) die Men ten mocht winnen. Aldershoff an no 1988: "Ik weet het allemaal niet zo precies meer. In elk geval wilde ik daar niet 2 plas hebben, Stichting Loco-gemeentesecretaris Hor dijk vertelt dat het miljoen op een afzonderlijke bankrekening zou worden gestoord. Eén speciale stichting met daarin Menten zelf en de gemeenten Oegstgeest, War mond en Sassenheim, mocht over dat miljoen beschikken. Die stich ting is echter nooit van de grond gekomen. Hordijk: "Recreatie schappen, zo was het beleid van het provinciebestuur in die tijd, moesten publiekrechtelijk zijn. Projecten waarbij de overheid en projectontwikkelaars samenwerk ten, waren 'not done". Los daarvan, zo denkt Hordijk, was het schapje ook niet van de grond gekomen vanwege de vrees van de deelnemende gemeenten "dat ze er financieel bij zouden in schieten". Ook Hordijk is van mening dat het maar raar is gelopen met het miljoen van Menten. Veel van de ontstane onduidelijkheid wijt hij aan het feit dat er in die tijd veel te weinig werd vastgelegd. En: "Dat is nu precies de grote verdienste van gedeputeerde Van Heemst: dat hij voor het Klinckenbergerplas- project dat de provincie samen met Voorhof Recrea bv. aangaat, alles contractueel heeft laten vastleg gen, dat hij de zaken op een rijtje heeft kunnen krijgen". Hordijk kan uit de stukken niet anders afleiden dan dat er met Menten nooit afspraken zijn ge maakt over hoe het gebied recrea tief moest worden ingericht na de zandwinning. Deze onduidelijk heid en andere vaagheden, die door enige raadsleden uit die tijd al werden voorzien, wijt Hordijk aan de betrokkenheid bij het project van te veel verschillende overhe den (drie gemeenten, één provincie De Klinckenbergerplas, in de volksmond nog altijd Put van Menten. De gelijknamige zakenman moet volgens de gemeente Oegstgeest nog altijd één miljoen gulden investeren in een recreatieve aankleding van de oevers. én het Hoogheemraadschap van Rijnland). "Dat bevordert nu niet bepaald een adequate afhande ling". Als het aan het toenmalige WD- raadslid ir. D.R.A. Stapel had gele gen, was er nog voor de oprichting van de stichting vastgelegd waar aan het miljoen van Menten in elk geval niet mocht worden besteed: aan het oplappen van de oevers die er door de zandwinning niet be paald op vooruit gingen. Menten moest de opknapbeurt van de oe vers van zijn put uit eigen zak beta len. Stapel vroeg toenmalig burge meester T.A.J, van Eijsinga met klem om een toezegging. De libe raal kreeg die toezegging. Het blijkt niet dat Eijsinga die toezeg ging gestand heeft kunnen doen, want in zijn verweer nu voert Men ten aan dat het miljoen reeds is be steed aan het voor recreatie ge schikt maken van de oevers. Van Mentens eigen "zandwin- nings- en recreatieplan" uit novem ber 1969 is van de recreatiepoot in elk geval niets terecht gekomen. Op die tekening zijn de overs voor zien van voetbalvelden ("Eventu eel aan te leggen op door stichting te verwerven terrein", staat er bij) jeugdhonken, een kinderboerderij, een restaurant, speel- en zonnewei den en rijwiel- en voetpaden. In plaats daarvan heeft Menten zijn put verkocht aan de provincie die het gebied door Voorhof Re crea bv zal laten exploiteren. In de ze exploitatie zijn behalve een te- leskibaan, een hotel/conferentie oord, honderden parkeerplaatsen, ook bebouwing van de oevers (vil lapark Clinckenburg) nodig. Adverteren met een steunkleur zorgt ervoor dat alle ogen op gericht zijn. En dat is een belangrijke wetenschap als u écht doeltreffend wilt adverteren. Onze advertentie-specialisten leggen u graag uit hoe een steunkleur voor het beste werkt. En dat het veel minder kost dan u denkt. Interesse? Bel 071-161400 Omdat u met een goed advies per saldo beter uit bent. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 18