Gratis 'E-team' tegen hoge energierekening Mens dreigt monopolie op spraak te verliezen Belt Roomburg weer in opspraak LEIDSCH m DAGBLAD AZL patiënt vriendelijker Dierenbescherming post op de plaats des onheils SLOOP NABIJ OOSTDWARSGRACHT sm LEDEN 'Spraakdag' bij Leidse universiteit DEN HAAG - In de film is het heel gewoon dat de held op een fluitje blaast en zijn auto, als een brave hond, komt aansuizen om hem op het nippertje te redden uit de klauwen van zijn achter volgers. De dag dat deze fantasie werkelijkheid wordt, lijkt niet meer zo heel ver weg. Overal in de wereld wordt gewerkt aan machines die met de menselijke stem 'bediend' kunnen worden. Op een knop drukken wordt overbodig. door Theo Haerkens Nu al zijn er apparaten op de markt die de gebruiker toespre ken: auto's die de bestuurder er op attenderen dat de tank bijna leeg is en copieermachines die vertellen dat de voorraad papier aangevuld moet worden. Deze machines beschikken over een beperkt aantal mededelingen die tevoren ingevoerd zijn en die ze kunnen herhalen als dat te pas komt. Veel ingewikkelder zijn com puters die een onbeperkte hoe veelheid gesproken tekst kun nen produceren. Overal in de we reld wordt op dit moment ge werkt aan de ontwikkeling er Bejaarde (76) verdacht van incest met kleindochter LEIDEN - De politie heeft gis terochtend een 76-jarige Leidenaar gearresteerd op verdenking van in cest. Hij zou zijn nu 15-jarige klein dochter in de jaren 1980-1985 enke le tientallen malen seksueel heb ben misbruikt. Het twee jaar oude re zusje van het meisje zou hij voorts hebben geprobeerd te mis bruiken. De man ontkent voorals nog zich aan incest schuldig te heb ben gemaakt. Expositie LEIDEN - Wethouder De la Mar opende gistermiddag in de biblio theek aan de Nieuwstraat de foto tentoonstelling 'Chilenen in Euro pa'. De expositie is georganiseerd in het kader van de manifestatie 'Leiden, stad van vluchtelingen'. De tentoongestelde selectie por tretten van de hand van de jonge Chileense fotograaf Ricardo Cua- dros Mercado geeft een beeld van een Chilenen die op zoek naar bete re leefomstandigheden hun land verlieten en zich in Europa vestig den. Behalve in fotografie heeft Mercado, die sinds '83 in Neder land studeert, zijn bevindingen ook vastgelegd in een gedichten bundel die onder de titel 'De stilte bevaren' enkele jaren geleden in Nederland werd uitgebracht. Ijshal open LEÏDEN De ijshal aan de Von dellaan is vandaag weer open. De ijshal sloot afgelopen vrijdag zijn deuren nadat de twee koelmachi nes het hadden begeven. De man kementen zijn nu opgelost. Inmid dels is weer begonnen met het ijs- maken. De clubtrainingen kunnen vandaag weer hervatten, zo heeft een woordvoerder, van de ijshal medegedeeld. LEIDEN - Prof. A. Schweizer geeft dinsdag het startsein voor de nieu we dienst patiëntenservice in het AZL. Door een bundeling van acti viteiten op het gebied van de ser viceverlening aan patiënten wil het AZL patiëntvriendelijker gaan werken. Doel is het verblijf in het 'AZL zo aangenaam mogelijk te maken. In het nieuwe bureau zijn behal ve het maatschappelijk werk in het ziekenhuis ook de gastvrouwen, de activiteitenbegeleiders en de me dewerkers van het centrale infor matiecentrum opgenomen. Het nieuwe bureau gaat tevens de acti viteiten van vrijwilligers coördine- van. In Nederland houden de universiteiten van Amsterdam (UvA), Leiden, Utrecht, Nijme gen en Eindhoven zich hier al twee en een halfjaar mee bezig in samenwerking met de PTT en Philips. Vrijdag 16 december laat de projectgroep 'Analyse en Syn these van Spraak' in het centraal faciliteitengebouw aan de Cleve- ringaplaats in Leiden zien hoe ver het onderzoek gevorderd is. Daar wordt de zogenaamde spraakdag gehouden tussen 10.00 en 16.15 uur. Dr. V. J. van Heuven van het fonetische laboratorium van de universiteit in Leiden ziet als het grote voordeel van de sprekende machines dat ze de aandacht van de gebruiker trekken, ook als die zich buiten het gezichtsveld be vindt. Bovendien weet die dan gelijk wat er aan de hand is. Monopolie De micro-elektronica maakt het mogelijk machines dingen te la ten zeggen die niet tevoren opge nomen zijn. Deze apparaten zijn bij uitstek geschikt om zakelijke informatie te verstrekken die snel verouderd. Denk aan me mo's, vertrektijden van treinen en vliegtuigen of aan de beurs koersen. De informatie kan met een computer onmiddellijk aan LEIDEN - Opnieuw is de vuilstort plaats in Roomburg in opspraak. In verband met mogelijke gifstor tingen door het Hazerswoudse be drijf Simon Kemp in Alphen aan den Rijn en in het Belgische Mel- lory zijn tal vap getuigen gehoord (81). Een aantal van hen heeft ge rept over storting van verdachte materialen in Leiden. Die verkla ringen zijn voor justitie evenwel geen aanleiding om Simon Kemp gepast worden, wat betekent dat die zeer actueel kan zijn. De mens heeft dus niet langer het monopolie op de spraak. Maar écht praten kan een machi ne niet. Er is nog steeds geen ap paraat dat op een acceptabele manier een boek kan voorlezen aan een blinde. Het lezen en her kennen van letters is geen pro bleem meer, evenmin als de kwa liteit van de stem. Een machine hoeft niet meer te klinken als een robot, maar kan daarvoor de stem lehen van Philip Bloemen dal, de voormalige nieuwslezer van het Polygoon Journaal. Om zover te komen heeft Bloe mendal met behulp van onzin- woorden als bubabu, kukaku, susasu heel systematisch alle klanken ingesproken die de Ne derlandse taal rijk is. Er kon niet volstaan worden met het opzeg gen van het alfabet omdat klan ken elkaar beïnvloeden: de k in 'koe' klinkt nu eenmaal anders dan die in 'kwartaal'. Uit die voorraad klanken kunnen alle Nederlandse woorden gevormd worden. Losse zinnen zijn evenmin een probleem. Maar het ritme van de menselijke spraak ontbreekt en ook de intonatie laat te wensen over. Dat is vooral irritant als het om langere stukken tekst gaat. De uitspraak is vlak en mono voor gifstortingen in Leiden te dag vaarden. Wel zijn de gegevens ter beschikking gesteld van de provin cie die ze zal betrekken bij het na der onderzoek naar vervuiling van de belt in Roomburg. Soortgelijke geluiden gelden ook andere belten, onder meer die van Noordwijkerhout. Volgens provinciebestuurder H. van der Vlist zijn de verklaringen van ge tuigen mede reden om zowel de toon doordat de machine geen benul heeft van wat ze leest. Van Heuven: "Hoe moet je een dia loog weergeven of uitdrukking geven aan de verschillende per sonages? Als er staat: 'Goede morgen, zei hij opgewekt', hoe doe je dat dan?" Voor dat pro bleem is nog geen oplossing ge vonden. De menselijke spraak is een buitengewoon ingewikkeld pro ces waar nog lang niet alles van bekend is. Iedereen weet dat vrouwen over het algemeen een hogere stem hebben dan man nen. De kortere stembanden en de geringere inhoud van de keel- en neusholten zijn daar de oor zaak van. De wetenschap is druk bezig met het analyseren van de menselijke stem. Klanken wor den teruggebracht tot trillingen belt in Noordwijkerhout als in Lei den nader te onderzoeken. Dat ge beurt volgend jaar, maar dat was al eerder aangekondigd. Daarnaast zijn nog eens zeven andere belten waar Kemp mogelijk heeft gestort verdacht. Geluiden dat er in Roomburg ernstig vervuild materiaal is ge stort, waaronder mogelijk kanker verwekkende stoffen, zijn al eerder van verschillende kanten beves tigd. Ooggetuigen zeggen te heb ben gezien dat Simon Kemp, in de tijd dat hij zelf nog het vuile werk deed, met een vrachtwagen rotzooi kwam storten. Dat zou altijd zo te gen sluitingstijd zijn geweest. Ge tuigen spreken dan over een perio de van meer dan tien jaar geleden. Tot 1976 had een aantal bedrijven overigens officieel toestemming van de gemeente rommel te storten waarvan de herkomst onduidelijk was. Kemp hoorde niet tot de groep die officieel toestemming had. In april van dit jaar erkende de toenmalige wethouder Peters dat er onbekende stoffen van indus triële herkomst zijn gestort. Hij weet dat aan de onbekendheid van de gemeente in die tijd met de milieugevaren van de verschillen- die eenvoudig met elkaar verge leken kunnen worden. Karakteristieken Iedere stem heeft zijn eigen ka rakteristieken, waardoor we in staat zijn die te herkennen. Dat wil zeggen: meestal. Imitator Ro bert Paul weet anderen knap op het verkeerde been te zetten. „Mensen kan hij overtuigen, maar de computer niet, die kun je niet bedotten", stelt Van Heu ven vast. „Wetenschappelijk ge zien is dat imiteren een boeiend verschijnsel. Het zou interessant zijn om zijn stem te onderzoeken en te vinden waar hem dat in zit." Vrouwen en mannen gebrui ken hun stem niet op dezelfde manier. De melodie is anders en de accenten zijn verschillend. Ook dat speelt een rol bij de ont LEIDEN Het Energiebe drijf Rijnland (EBR) begint volgend najaar met een zo geheten 'E-team'. Dat is een ploeg medewerkers die mensen met ongewoon ho ge energierekeningen helpt het verbruik omlaag te brengen. Het E-team geeft verbruikers adviezen en brengt in hun woningen zo nodig voorzieningen aan om het energieverbruik te rug te brengen. Het E-team brengt in principe geen kosten in rekening, ongeacht het inkomen van de verbruiker. Het EBR betaalt namelijk alle perso neelslasten voor de medewerkers. Wel moet de consument de kosten de stoffen. De gemeente gelooft niet in illegale stortingen op grote schaal, alhoewel dat niet voor hon derd procent kan worden uitgeslo ten. Wel is duidelijk dat er in de belt (legaal) lijmstoffen zijn gestort die afkomstig zijn van het Leidse be drijf Fasson. "Stoffen die we nu niet meer zouden toelaten op zo'n plaats", aldus de Leidse milieu ambtenaar Van den Berg. Volgens hem heeft onderzoek uitgewezen dat er, ongeacht wat er in de belt ligt, geen direct gevaar bestaat vöor de volksgezondheid. "Dat sluit niet uit dat er later een gevaarlijke situatie kan optreden, wanneer vaten bijvoorbeeld gaan doorroesten", aldus Van den Berg. Op dit moment is duidelijk dat de vervuiling beperkt blijft tot de voormalige stortplaats en zich niet via het grondwater verspreid. De Socialistische Partij heeft be gin dit jaar een groot aantal oogge tuigen en betrokkenen gesproken en concludeerde op basis daarvan dat er in de jaren zestig nauwelijks controle is geweest en dat 's nachts en in de weekeinden gemakkelijk verdachte materialen konden wor den gestort. "Praktijken zoals in Alphen zijn ook in Roomburg ge beurd", aldus de SP toen. wikkeling van machines die lan gere stukken tekst moeten pro duceren. Om daar zicht op te krij gen hebben de wetenschappers in Leiden onderzoek gedaan naar de manier waarop vrouwen en mannen spreken. De fysieke verschillen verklaren niet alle onderscheid. Er is ook verschil in de melodie en de plaatsen in de zin waar accenten gelegd wor den. Opmerkelijk is dat mensen zich soms een andere rol aanme ten. Sommige homoseksuelen hebben zich een verwijfde ma nier van praten eigen gemaakt die geïnspireerd is door de ma nier waarop vrouwen spreken. „Maar het omgekeerde komt ook voor. De minister van verkeer en waterstaat, Smit-Kroes, spreekt als een man." voor de eventuele voorzieningen in zijn huis betalen. De gemeente Leiden heeft in middels echter besloten om men sen, van wie het netto-inkomen on der het bijstandsniveau uitkomt, de materiaalkosten te vergoeden. De gemeentelijke sociale dienst zal daartoe een speciale bijdrage-rege- ling in het leven roepen. De EBR- bestuurder - en Links Leiden- raadslid - Van Lint hoopt dat ande re gemeenten in deze regio de Leid se regeling zullen overnemen. Met de oprichting van een E- team haakt het EBR in op initiatie ven die al eerder zijn genomen in onder meer Den Haag en Rotter dam. Hoewel bekostigd door het EBR, zal het team straks na de fu sie alle klanten van het nieuwe nutsbedrijf in deze regio - de Ener gie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) - bedienen. Betalingsproblemen Met het E-team, dat uit vier men sen zal bestaan, worden volgens Van Lint drie belangrijke doelen gediend: een verdergaande bespa ring van het energieverbruik, een terugdringing van het aantal beta lingsproblemen en een verbetering van de werkgelegenheid in deze re gio. Van Lint: "Op dit moment heb ben we bij het EBR al een speciale voorlichter die klanten adviseert hoe ze hun energieverbruik kun nen terugbrengen. Het werk van het E-team gaat veel verder. Dat zal mensen niet alleen adviezen geven, maar ook kleine voorzieningen in de woningen aanbrengen waarmee energie kan worden bespaard". "Die voorzieningen kunnen van alles zijn. Bijvoorbeeld het aan brengen van tochtstrips, thermos taatknoppen of aluminiumscher- men achter de radiatoren. Dat soort dingen. De mensen van het E- team zullen zich niet met grote klussen bezighouden, zoals spouw muur-isolaties. Al zullen ze daar natuurlijk wel adviezen over ge- Voor het E-team wil het EBR vier langdurig werklozen inscha kelen. De salarissen van deze me dewerkers, in totaal 250.000 gulden per jaar, worden betaald uit het geld dat het energiebedrijf in kas heeft gekregen door de salariskor tingen die in het verleden op het personeel zijn doorgevoerd. "Dat geld wordt, zo is met de bonden overeengekomen, gebruikt voor maatregelen die de werkgelegen heid bevorderen. Een deel ervan is al benut voor de bedrijfsschool van het EBR en voor herbezettings- plaatsen. En nu dus voor vier ar beidsplaatsen in het E-team". Het georganiseerd overleg bij het EBR, waarin de bonden zijn vertegen DONDERDAG 15 DECEMBER 1988 Instemming over verdeling van ritten ambulances LEIDEN De gemeenteraad gaat akkoord met een marktverdeling van 80 procent voor Gebr. De Jong en 20 procent voor de EHD. Het da gelijks bestuur van de Centrale Post voor Ambulancevervoer (CPA) deed onlangs dit voorstel over de verdeling van spoedeisen de ambulancevervoer in opdracht van een arts. De werknemers van de EHD zijn daarentegen bang dat hierdoor hun arbeidsplaatsen in gevaar komen. Ook voelen de meeste partijen voor een voorstel van Links Leiden om deze verdeling voor een perio de van twee jaar aan te houden en dan te kijken hoe dat is verlopen. Wethouder Kuijers kon zich daarin vinden en hem leek het goed om medio 1990 als tijdstip te nemen. De raadsleden vinden dat een verdeling van 80 om 20 procent voor de EHD een 'levensvatbare verdeling' is. Ook werd duidelijk dat alle partijen het touwtrekken tussen ambulancevervoersbedrijf Gebr. De Jong en EHD zo langza merhand beu worden. De partijen staan zo onverzoenlijk tegenover elkaar, dat volgens de raadsleden een paar jaar rust de zaak zeer ten goede zou komen. In een brief aan wethouder Kuij ers stelt de AbvaKabo dat ze het niet eens zijn met de voorgestelde verdeling van 80 om 20 procent. De EHD komt hierdoor in een finan cieel onduidelijke positie. De werkgelegenheid is volgens de vakbond beter gewaarborgd wan neer er een verdeling komt op basis van de verstrekte vergunningen. woordigd, is inmiddels akkoord gegaan met het plan. Gereedschapskist Het E-team wordt voorlopig voor een periode van twee jaar worden aangesteld. Na die tijd wordt beke ken of het initiatief succes heeft ge had en hoe het eventueel moet wor den voortgezet. Het team gaat op verzoek van de klant op pad. Van Lint sluit echter niet uit dat het groepje ook uit zichzelf mensen zal benaderen die een ongewoon hoge energierekening hebben. "Dat zal overigens zeer zorgvuldig gebeu ren. Het kan natuurlijk niet zo zijn dat de medewerkers dergelijke klanten bij wijze van spreken al met de gereedschapskist in de hand benaderen". Het werk van het E-team moet er volgens Van Lint toe leiden dat het aantal mensen dat hun gasreke- ning niet kan voldoen verder daalt. "Dat aantal is al flink gedaald en de laatste jaren worden bij het EBR niet of nauwelijks meer mensen af gesloten. Betalingsproblemen kunnen echter nog verder worden teruggedrongen en het E-team kan daarbij volgens ons een nuttige bij drage leveren". De klanten die een bezoek krij gen van de energiebesparings-me- dewerkers hoeven, zoals gezegd, niets bij te dragen aan de perso neelskosten. Daarbij maakt het volgens Van Lint niet uit of de ver bruiker een hoog inkomen heeft of een uitkering geniet. "Dat kunnen we ook niet doen. Dat is inkomens politiek en daarmee mag het EBR zich niet bezighouden". Van Lints partijgenoot, de Leid se wethouder De la Mar, is zeer te vreden over het initiatief van het EBR. "We hebben deze mogelijk heid al eens eerder aangegeven in onze minima-nota. Het EBR heeft dit snel opgepikt en in feite nog breder opgezet dan wij in eerste in stantie hadden bedoeld". Van Lint op zijn beurt is weer te vreden oer het feit dat de gemeente Leiden de materiaalkosten voor mensen met een inkomen op of on der het bijstandsniveau volledig vergoedt. De la Mar kondigt overi gens aan dat de gemeente Leiden deze regeling zal aanbevelen bij een aantal andere gemeenten in het gebied van het EBR. Jongens opgepakt LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond op de Haarlemmer straat vijf Leidse jongens in de leef tijd van 15 tot 19 jaar aangehouden wegens het openbreken van een auto op de Kaasmarkt. Een ruit werd vernield. LEIDEN - De dierenbescherming en de politie hebben nog geen bruikbare tips ontvangen die kunnen leiden tot de aanhouding van de twee jongens die vorige week vrijdag langs de Vliet met een brommer opzettelijk een hond doodreden. Sinds enkele dagen posten mensen van de dierenbescherming in de buurt van de plaats van het ongeluk. Tot op heden zonder resultaat. Bij de dierenbescherming kwam slechts één tip binnen. Een helder ziende uit Leiden meldde zich met de boodschap dat twee blonde kna pen de aanslag met dodelijke afloop op hun geweten hebben. De belo ning van 100 gulden was voor de helderziende echter niet toereikend om meer gegevens boven water te krijgen. Het gevraagde honorarium van 50 gulden per kwartier was de dierenbescherming te veel. Ook bij de politie kwam één tip binnen. Over deze melding kon de politie van ochtend geen nadere gegevens verstrekken. LEIDEN De sloop van het voormalige Lilo-cpmplex aan de Langegracht/Oostdivarsgracht is begonnen. Vol gend jaar wordt op die plek begonnen met de bouw van woningen. Het woningbouwplan is al door de gemeente raad goedgekeurd. (foto Jan Holvast) Volgend jaar onderzoek in Leiden en Noordwijkerhout EBR formeert hulpteam Dr. V.J. van Heuven, hoofddocent aan de RUL: 'Probleem is nog: hoe moetje een dialoog weergeven?' (foto STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17