CDA en WD: doorgaan met Kalkarproject Alle pasjes met dit vignet worden razendsnel bediend door de Amro Geldautomaats Amro Bank 'Militairen Filipijnen blijven martelen' Schooldirecteur wil eerherstel via rechter Heerma trekt boetekleed aan SieMatic Keukenplein Leiderdorp PAGINA 14 DONDERDAG 15 DECEMBER 1988 Advies juristen genegeerd DEN HAAG (GPD) - CDA en WD, samen een kamermeer derheid, willen verder gaan met de kernreactor in het Duit se Kalkar. De fracties leggen daarmee een advies van drie topjuristen aan de Kamer naast zich neer. LONDEN (AP) - Britse eierpro- ducenten hebben gisteren aan gekondigd dat zij een miljoen ei- n ter beschikking willen stel- aan slachtoffers van de aard beving in Armenië. Aan eieren is in het Verenigd Koninkrijk een groot overschot omdat de ver koop de afgelopen week volledig s ingestort na berichten over be smetting van eieren met salmo nella-bacteriën. Georges Foulkes, buitenland woordvoerder van de oppositie voerende Labourpartij, sprak ir aanleiding van het gebaar i "het aanreiken van de gifbe ker". Een afgevaardigde van de Conservatieve Party, Harpr Greenway, toonde zich evenmin erg verheugd over de geste. Maar de voorzitter van het Verbond Overschot aan Britse eieren naar Armenië van Eierproducenten, Dennis Warren, betoogde dat dat de eie ren volkomen veilig zijn. Warren voegde eraan toe dat zijn organi satie de eieren liever weggeeft dan opslaat. Hij wees erop dat de vraag naar eieren met 30 tot 60 procent was gedaald nadat staatssecretaris van gezondheid Edwina Currie eerder deze maand voor de televisie zei dat de meeste eieren besmet waren met salmonella. De Britse regering heeft in middels zo'n half miljoen gulden uitgetrokken om via een landelij ke advertentiecampagne te pro beren de Britten te bewegen weer eieren te eten. Het advies in de campagne luidt dat men de comsumptie van rauwe eieren moet vermijden, maar dat men best eieren kan eten als men ze maar extra lang laat koken of goed doorbakt. Kroonprins Charles heeft zich ook in de eie ren-discussie gemengd. Tot vreugde van de Britse eierindus- trie, waar op het ogenblik zo'n tienduizend banen op de tocht staan, heeft hij de salmonella angst als klinkklare onzin om schreven. De juristen lieten de Kamer weten dat ons land niet verplicht is om met de Duitsers te gaan praten over een verdere financiële bijdrage aan het project. Zo zouden de risico's beter over de drie deelnemende landen, Westduitsland, Nederland en België, verdeeld kunnen wor den. In een reactie op het gisteren ge openbaarde advies van de juristen, waarvan de hoofdlijnen verleden week al uitlekten, zei CDA-woord- voerder Lansink dat ons land wel degelijk verplicht is om met de Duitsers te gaan onderhandelen over een verdere bijdrage aan Kalkar. Ook de drie juristen erkennen dat. Zij geven wel twee mogelijk heden aan om onder die verplich ting uit te komen. Allereerst is dat het al voor de onderhandelingen verklaren dat er hoe dan ook geen hogere financiële bijdrage komt. Eem tweede mogelijkheid is nu al te verklaren dat ons land niet deel neemt aan de tweede fase van Kalkar, het in bedrijf nemen van de reactor. V D moet winst van koopavonden personeel afstaan HAARLEM (ANP) - Vroom en Dreesmann zal de winst van de speciale koopavonden voor het personeel moeten afstaan. Dat heeft de persofficier van justitie in Haarlem, mr. C. Hemmes, vanoch tend verklaard. De persofficier er kent overigens dat het moeilijk zal zijn om de preciese winst van V D vast te stellen. Alle processen verbaal die tegen vestigingen van Vroom en Drees mann zijn opgemaakt in verband met het overtreden van de winkel sluitingswet worden in Haarlem verzameld. De Haarlemse politie zal later ook de directie van het concern verhoren. Hemmes ver wacht dat de zaak in Amsterdam aanhangig wordt gemaakt, omdat daar het hoofdkantoor van V D is gevestigd. De korting van 25 procent die V D op twee speciale koopavonden aan het personeel geeft, kan in strijd zijn met een belastingregel omtrent verstrekking van loon in natura. Volgens een bepaling van de be lastingdienst uit 1986 zijn een aan tal voorwaarden bij het verstrek ken van loon in natura van toepas sing. Eén daarvan is dat de hoe veelheid goederen niet groter mag zijn dan nodig is voor de normale gezinsconsumptie, aldus gisteren een woordvoerder van het ministe rie van financiën. Of in het geval van V D in strijd wordt gehandeld met deze voor waarde kon de belastingdienst nog niet zeggen. Huurwaarde forfait gelijk DEN HAAG (GPD) Staatssecre taris Koning van financiën zal waarschijnlijk afzien van een extra verhoging van het huurwaarde- forfait in deze kabinetsperiode. De verhoging die de regering dit voor jaar aankondigde, gaat wèl door. Koning zegt dit in een interview met het blad De Werkgever van de werkgeversorganisatie het NCW, dat vandaag is verschenen. Het huurwaardeforfait is het be- drag dat huiseigenaren voor de in komstenbelasting bij hun inkomen moeten optellen. Het wordt afge meten aan de waarde van hun huis. Het ministerie van volkshuisves ting wil het forfait flink verhogen, van 1,3 naar 1,8 procent van de ver koopwaarde van het huis, om de woonlasten van kopers en huur ders in gelijke pas te laten lopen. In de toekomst krijgen huurhuizen namelijk minder subsidie van de Staat en zullen de huren flink stij gen. Zuidafrika geeft vliegtuig terug JOHANNESBURG (GPD) - Zuidafrika zal het Angolese Mig-21 gevechtsvliegtuig, dat dinsdag middag in noord-Namibia ver dwaalde en door brandstofgebrek een noodlanding moest maken, aan Angola teruggeven. Dat heeft de minister van buitenlandse za ken, Roelof 'Pik' Botha, gisteren .verklaard. Ook de piloot zal zo snel mogelijk aan de Angolese regering worden overgedragen. Lansink wyst beide mogelijkha- den van de hand. "Daarmee raak je al je invloed op Kalkar kwijt", zo meent hij. Bovendien meent de CDA'er dat een extra financiële bij drage alleen aan de orde is als de Duitsers besluiten Kalkar ook wer kelijk in bedrijf te nemen. Dat be sluit is bij onze oostenburen nog niet genomen. Mevrouw Rempt (WD) liet we ten dat ons land wel degelijk met de Duitsers moet gaan praten over een hogere bijdrage aan Kalkar. Of die bijdrage er ook komt, en zo ja tot welke omvang, is een vraag die later beantwoord moet worden. De door de juristen aangegeven moge lijkheden om onder de onderhan delingen uit te komen noemde zij "juridische trucs" die goede buur landen en handelspartners niet hanteren. Binnen de oppositiepartijen PvdA en D66 meent gezegd, met het juridische advies in de hand, dat ons land niet met de Duitsers hoeft te praten over een verdere bijdrage aan Kalkar. Woordvoer ders van de Vereniging Milieude fensie en de Stichting Kalkarpro ces hebben gisteravond verheugd gereageerd op de 'duidelijke uit- drie juristen over Kalkar. Zij vinden dat er nu alle reden is om een eind te maken aan het Kalkar-project. Een kamermeerderheid van CDA en WD verwacht geen uit breiding meer van het aantal kern centrales in ons land voor het jaar 2000. "Kernenergie kunnen we aan de bevolking niet kwijt. Dus gaan we over op importen en schuiven de lasten maar naar de toekomst", aldus CDA'er Lansink. WD'er Braams vindt overigens dat de plaatsen die het kabinet in 1986 heeft aangewezen voor de bouw van kerncentrales, tot in de volgen de eeuw voor dat doel moeten wor den vrijgehouden. DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Heerma van volkshuisvesting heeft gisteren in de Tweede Kamer toegegeven dat hij "minder juist" heeft gehandeld door Rotterdam vorig jaar 43 miljoen gulden te ge ven zonder dat er een subsidierege ling voor bestond en het geld uit een potje te halen dat daar niet voor bestemd was. Ook gaf hy toe te hebben verzuimd hierover de Ka mer schriftelijk te informeren. De Algemene Rekenkamer, die de uitgaven en inkomsten van de ministeries controleert, heeft vori ge week een rapport uitgebracht waarin staat dat Heerma en zijn voorganger Brokx 134 miljoen gul den bouwsubsidie hebben ver strekt volgens een regeling die nog in de maak was. Het ministerie van financiën had daartegen bezwaren. De Tweede Kamer moest die subsidieregeling ook nog goedkeu ren. De Rekenkamer vindt dat de bewindslieden de Kamer daarover ADVERTENTIE De Amro Geldautomaat helpt u razend snel aan geld. Dag en nacht staat hij voor u klaar. Ook als u cliënt bent van 'n andere bank. Pasje invoeren, PIN-code intoetsen en u hebt binnen 30 seconden uw geld. U vindt een geldautomaat in ons kantoor: Leiden, Stationsweg 31-33. onvoldoende hebben ingelicht en dat de gang van zaken in strijd is met de (Comptabiliteits)wet. Behalve Rotterdam, hebben ook Amsterdam (55 miljoen) en Maast richt (35 miljoen) subsidie gekre gen voor de bouw van nieuwe grote woonwijken. In Amsterdam betrof het Sloten, in Rotterdam Prinsen land en in Maastricht het voormali ge fabrieksterrein van Sphinx. Staatssecretaris Heerma zei gis teren in de Kamer dat zijn ambte naren onder zijn voorganger Brokx in 1986 "geen juiste afweging" heb ben gemaakt toen de vraag aan de orde kwam of er een brief naar de Kamer zou moeten over de subsi die voor Amsterdam. Die brief lag overigens wel klaar, maar de amb tenaren vonden het uiteindelijk voldoende om te volstaan met de beantwoording van schriftelijke vragen over de kwestie van het ka merlid Lankhorst (PPR). Heerma zei dat het besluit voor Sloten snel moest worden geno men, omdat Amsterdam daar het dorp wilde bouwen voor de Olym pische Spelen van 1992, die zoals later bekend werd niet in Amster dam maar in Barcelona zullen wor den gehouden. Onder Heerma's be wind is in 1987 dezelfde fout ge maakt met Prinsenland in Rotter dam. Ook toen lag er een brief voor de Kamer klaar. Andermaal beslo ten de ambtenaren om haar in de prullenbak te gooien. Overigens wilde Heerma de Ka mer niet de garantie geven dat hij in de toekomst nooit meer subsidie zal verstrekken wanneer er nog geen regeling voor bestaat. Hij vindt dat zoiets soms noodzakelijk kan zijn. Wel beloofde hij de Kamer dan voldoende in te lichten. Met zijn knieval kwam Heerma tegemoet aan zware kritiek van de oppositiepartijen PvdA en D66 op zijn door de Rekenkamer aan de kaak gestelde handelwijze. PvdA- woordvoerder Melkert raakte gis teren zelfs verwikkeld in een regel rechte ruzie met minister Nijpels, die de vergadering ook bijwoonde. Melkert vond dat de Kamer er "voor spek en bonen" had bijgeze ten en dat zij "willens en wetens" niet op de hoogte was gesteld van de details van de subsidiëring. Hij vond dat de bewindslieden in ge breke waren gebleven. Beroep Amnesty International op autoriteiten DEN HAAG (ANP) - Op de Filipij nen doet zich dit jaar „opnieuw een patroon van martelingen" door re geringsmilitairen voor. Dat schrijft de internationale organisatie voor de mensenrechten Amnesty Inter national in een vandaag versche nen rapport. Amnesty doet een be roep op de Filipijnse autoriteiten hiertegen actie te ondernemen. De mensenrechtenorganisatie basgert haar rapport onder meer op recente, gedetailleerde getuigenis sen van Filipijnse slachtoffers van marteling, vaak ondersteund door medische verklaringen. Amnesty heeft haar bevindingen voorgelegd aan de Filipijnse president, Cora- zon Aquino. Eerdere besprekingen met de president en met militaire leiders hebben volgens de organi satie nog niet geleid tot vervolging van verantwoordelijken. Amnesty International merkt op dat veel meldingen over martelin gen door regeringsmilitairen af komstig zijn uit gebieden waar sprake is van strijd tussen het offi ciële leger en het Nieuwe Volksle ger (NPA), de gewapende tak van de verboden communistische par tij. Ook het NPA maakt zich vol gens de organisatie schuldig aan moorden. Volgens Amnesty kan dit echter „nooit mensenrechten schendingen door regeringstroe pen rechtvaardigen". Onder de slachtoffers van marte ling bevinden zich, aldus Amnesty, behalve verzetsstrijders ook men sen die met hen „geen duidelijke banden" hebben. De organisatie wijst voorts op martelingen in mili taire gevangenissen, de zogenoem de safehouses, en in militaire hoofdkwartieren. Bovendien zou- President Aquino den in politiebureaus zware mishandelingen plaatsvin den. Voorbeelden van misstanden die de mensenrechtenorganisatie geeft, zijn het onderwerpen van ge detineerden aan „ernstige afranse lingen", het toedienen van „elektri sche schokken" en „messteken", bijna-verstikking door plastic zak ken of water, en „seksuele mishan delingen". Arnnesty vermoedt dat hoge officieren martelingen door de vingers zien, ten einde informa tie van gevangenen te verkrijgen. Ook in 1986 en 1987 heeft Amnes ty International melding gemaakt van marteling op de Filipijnen. De internationale organisatie wijst er op dat „het opnieuw opduiken van marteling en mishandeling" ind ruist tegen de Filipijnse grondwet en tegen het Verdrag inzake Marte ling van de Verenigde Naties, dat in juni 1986 door de Filipijnse rege ring is ondertekend. BREDA - De staatssecretaris van justitie, mevrouw Korte-van Hemel, zet één van de 66 container cellen met een hijskraan op z'n plaats bij de Bredase gevangenis. In februari moeten alle container-cellen, bedoeld om het tekort aan celruimte in Nederland tegen te gaan, zijn geplaatst. «oto anp> WAGENINGEN (GPD) - Als de rechtbank toestaat dat de vorig jaar op non-actief gestelde directeur A. Huijzer zijn werkzaamheden op de Wageningse Streekschool voor Technische en Dienstverlenende Beroepen hervat, zullen veel ou ders hun kind van school halen. Daarmee komt het voortbestaan van de onderwijsinstelling ernstig in gevaar. Dat is de mening van het voltallige schoolbestuur zoals die gisteren werd verwoord door mr. J. van Wegen tijdens de behandeling van een kort geding dat tegen het bestuur was aangespannen door de gewraakte schooldirecteur. De Wageningse STDB was op woensdag 23 november even lan delijk nieuws doordat de ruim zes honderd leerlingen naar huis ge stuurd moesten worden: het groot ste deel van de zestig personeelsle den had zich sinds de maandag daarvoor druppelsgewijs ziek ge meld. Woensdag was het aantal zie ken opgelopen tot 55. De helft daar van had zich, naar eigen zeggen, onder behandeling laten stellen van de huisarts. De plotselinge 'epidemie' was een rechtstreeks ge volg van het bekend worden van de terugkeer van Huijzer. De directeur was het jaar daar voor, op advies van een onder zoekscommissie, geschorst en later (in juni van dit jaar) zelfs ontslagen op grond van "onbekwaamheid, ongeschiktheid en onverenigbaar heid van karakters in de directie". Hij ging in beroep en werd vorige maand in het gelijk gesteld. Huij zer mocht met onmiddelijke in gang zijn werkzaamheden weer hervatten. Een dag na het bekendworden van het besluit liet het voltallige personeel in een brief aan het be stuur weten dat zij zich "niet in staat achten hun werkzaamheden te verrichten in een school waar van de heer Huijzer belast zal zijn met de leiding". Tijdens een overleg met de direc teur deelde het bestuur hem mee dat hij opnieuw geschorst zou wor den en dat hem daarnaast ook de toegang tot de schoolterreinen tot nader orde verboden was. Daarop besloot de directeur in een kort ge ding nietigverklaring van dit be sluit te eisen, zodat hij weer aan het werk kan. Voor rechtbankpresident mr. L. van der Wey stonden beide partijen gisteren tegenover elkaar. Raads man H. Petten probeerde het schoolbestuur af te schilderen als incompetent. Hij citeerde daarbij uit het rapport van de adviescom missie, die het interne onderzoek had ingesteld en die de conclusie had getrokken dat het schoolbe stuur "grotelijks faalde". Door de rechtbankpresident ge vraagd naar een toelichting merkte de omstreden directeur op dat hij "een kerngroep" van personeelsle den ervan verdenkt de rest van de werknemers tegen zijn terugkomst te hebben opgezet. Als aanvoerder noemde Huijzer de naam van een administrateur op de school, die zichzelf inmiddels een stevige posi tie op de administratieafdeling ver worven zou hebben zonder daartoe over de nodige papieren te be schikken. Zijn advocaat voegde daaraan toe: "Genoegzaam is komen vast te staan dat met name een aantal ad junct-directeuren belangen heeft bij het wegblijven van Huijzer. Die mensen hebben de kans gezien een trede hoger op de ladder te klim- De verdediging van het school bestuur ging niet op de insinuaties in. Benadrukt werd dat de beslis sing Huijzer te schorsen "in het be lang van de school" is genomen. "Er was voor het bestuur geen an dere keuze". Daar werd aan toege voegd dat "het goed functioneren van de school op ernstige mate in gevaar wordt gebracht" wanneer Huijzer in het gelijk wordt^gesteld. "De conflictsituatie en de spannin gen die op dat moment ontstaan zullen het belang van de school ernstig schaden", aldus de raads vrouw van het bestuur. Uitspraak 22 januari. Deskundige Italië: 'Nederlandse had geen eigen wil' ANCONA (AFP) - "Het meisje kon misschien begrijpen wat er ge beurde, maar zij had geen vrije wil. Zij kon zich niet te weer stellen te gen het streven van haar vriend als gevolg van de invloed die hij vanaf haar veertiende jaar op haar had". Dit heeft een Italiaanse deskundi ge gisteren in Ascona gezegd op de tweede dag van het proces tegen de 17-jarige Diane B. uit Rotterdam, die terechtstaat in verband met de moord op een Italiaanse. Met haar vriend, de 34-jarige Ita liaan Filippo d.C., wordt Diane er van beschuldigd in juni op volle zee de 32-jarige Italiaanse Anna Ri ta Curina met messteken om het le ven te hebben gebracht. Van Curi na hadden Diane en Filippo een zeilboot gehuurd. Haar lijk zouden de twee in zee gegooid hebben. De Nederlandse en haar Italiaan se vriend werden in juli in Tunis aangehouden nadat zij meer dan zes weken op de Middellandse Zee hadden gedreven. De Nederlandse had eerder tijdens het proces haar vriend ér van beschuldigd de Itali aanse omgebracht te hebben. "Ik heb haar niet gedood. Ik loog toen ik zei dat ik haar uit jaloezie gedood had". Zij gaf toe Curina "licht verwond" te hebben met een mes, nadat haar vriend haar om "een bewijs van haar liefde" ge vraagd had. De rechter doet mor gen of overmorgen uitspraak. Fi lippo staat later in een apart proces terecht. ADVERTENTIE Kost het extra om de maten van de keuken te laten opmeten? Elke goede keukenleverancier zal gratis de maten van uw keuken thuis komen opmeten. Belang rijker is de vraag hoe tevreden u zult zijn èn blijven met de keuken die geleverd wordt. Een SieMatic maatwerk keuken geeft u jarenlang het rijke gevoel het mooiste en beste te hebben gekozen. Een echte SieMatic, inclu sief basisapparatuur, kost u minstens 6.000 gulden. Maar dan hebt u de maten van uw keuken ook opti maal benut. Kijk maar in onze showroom... 't Liefst een SieMatic. Binnen 5 dagen kookklaar! SieMatic keukenplein Leiderdorp kan uw nieuwe keu ken kookklaar leveren. Hoeft u niet te zorgen voor loodgieter - elektricien tegelzetter en overige vak mensen. En als u zelf uw nieuwe keuken wilt plaatsen, kunt u rekenen op onze instrukties en adviezen. Zonodig bij u thuisl

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14