Veel EG-subsidies niet goed besteed 'Maar als het misgaatis het meteen goed Kans op Tsjernobyl-ramp minimaal Grote kollektie karpetten voor kleine Hatéma Hatema Geknoei met vlees, verspilling bij wegen Directeur Japanse PTT slachtoffer beursschandaal Aaw-uitkering onbekend bij veel vrouwen Nederland en België ruziën over jenever WOENSDAG 14 DECEMBER 1988 PAGINA 7 BRUSSEL (ANP) Bij de export van rundvlees uit de EG wordt op grote schaal ge knoeid met exportsubsidies. Exporteurs maken daarbij misbruik van het feit dat ingevro ren vlees zelden of nooit wordt ontdooid om controles mogelijk te maken. Dat constateert de Europese Rekenkamer in haar jaarlijkse rapport over de besteding van de EG-midde- len. Ook de subsidies voor de ontwikkeling van achtergebleven gebieden blijken vaak weggooid geld. Uit een speciaal onderzoek in De- nemarken, Frankrijk, Ierland en Groot-Brittannië, samen goed voor tachtig procent van de uitgaven in deze sector, blijkt dat de douane ui terst laks te werk gaat. Controles hangen af van toevalligheden. Met risico-factoren als de betrouwbaar heid van de exporteur of de hoogte van de subsidies wordt geen reke ning gehouden. In drie van de vier lidstaten wordt eenmaal ingevroren vlees bij export nooit ontdooid. Bij een spe ciale actie in de vierde lidstaat, waarbij dat wel gebeurde, werden in dertig procent van de gevallen onregelmatigheden geconstateerd. Bij één van haar controles stuitte de Rekenkamer op een partij rolla de, waarin afsnijdsels waren ver borgen die niet voor subsidie in aanmerking komen. Toen de hele partij op last van de inspecteurs werd ontdooid en uitgepakt bleek dat met vijf procent van de lading was geknoeid. In een ander geval bleek een vleeshandelaar in staat twee jaar lang uit zuid-Amerika geïmpor teerd kwaliteitsvlees aan te geven als slachtafval. Daarmee omzeilde Commissie, hij de hoge importheffingen. Tege lijkertijd incasseerde hij exportres tituties voor kwaliteitsvlees, ter wijl hij in werkelijkheid slachtafval exporteerde. Met deze fraude was bijna veertig miljoen gulden ge moeid. In een commentaar op de bevin dingen van de Rekenkamer zegt de Europese Commissie dat meer controles technisch gesproken mo gelijk zijn, maar problemen opleve ren met de handel. Ontdooid vlees kan om gezondheidsredenen niet opnieuw voor export worden inge vroren. De vraag rijst wie voor dat verlies moet opdraaien, aldus de TOKYO (AP) - De directeur van Nippon Telegraph and Telephone Co. (NTT), de Japanse PTT en in aandelenkapitaal het grootste be drijf ter wereld, heeft vandaag ont slag genomen nadat hij ervan werd beschuldigd betrokken te zijn ge weest bij het enorme beursschan daal dat politiek en bedrijfsleven in Japan tot in de wortels heeft ge raakt. De minister van post en telecom municatie Masaaki Nakayama ver telde op een persconferentie dat NTT-topman Hisashi Shinto elke persoonlijke betrokkenheid bij het zogenoemde Recruit-schandaal had ontkend. Shinto heeft ontslag genomen omdat hij de verantwoor delijkheid wilde nemen voor de dubieuze aandelenhandel van zijn persoonlijke secretaris. Het Re cruit-schandaal heeft vorige week al de politieke kop gekost van mi nister van financiën en vice-pre mier Kiichi Miyazawa. Het concern Recruit bood in be gin 1986 aandelen van een dochter bedrijf, Recruit-Cosmos, voor een zacht prijsje aan toplui uit de poli tiek en het zakenleven (of aan hun persoonlijké assistenten) aan. De aandelen werden meestal betaald met leningen die bij een andere Re- cruit-dochter werden afgesloten. Recruit zou in ruil voor dat cadeau tje van de politici allerlei gunsten hebben gevraagd. Volgens de Japanse pers heeft de politie ontdekt dat ongeveer 10 miljoen yen, zo'n 160.000 gulden, varfde Recruit-Cosmoswinsten op de bankrekening van NTT-direc- teur Shinto is gestort. Premier Noboru Takeshita en ex-premier Yasihiro Nakasone zijn de twee prominentste politici van wie de persoonlijke secretarissen hebben geprofiteerd van de Re- cruit-aandelen. Zij, en andere poli tici, hebben ontkend dat ze betrok ken zijn geweest bij het schandaal, of er vanaf hebben geweten. Wegen EG-subsidies voor investeringen in wegen, havens, industrieterrei nen en telecommunicatievoorzie ningen dragen weinig bij tot de ontwikkeling van achtergebleven regio's in de EG. In de meeste ge vallen worden de nieuw aangelegd werken voor minder dan vijftig procent benut, zo concludeert de Rekenkamer verder in haar ver slag. Volgens de president Mart van de Rekenkamer is de 'alarmerende situatie' te wijten aan slechte voor bereiding en selectie van hulppro gramma's. Uitgaven voor infra structuur maken bijna tachtig pro cent uit van alle bijdragen uit het Regionaal Fonds. In 1987 gaf de EG ruim zes miljard gulden uit aan re gionaal beleid. Begin dit jaar beslo ten de EG-leiders de middelen voor de structuurfondsen in de pe riode tot 1992 te verdubbelen. Vooral de armere EG-landen beho ren van deze fondsen te profiteren. Volgens het jaarverslag van de Rekenkamer moet de Europese Commissie erop toezien dat de lid staten sneller en nauwkeuriger melden waarmee zij bezig zijn en in hoeverre voltooide projecten wor den benut. De Commissie kan dan BURGERVLOTBRUG (ANP) - Het Provinciaal Electriciteitsbedijf van Noord-Holland (PEN) onder zoekt de mogelijkheid om wind molens in de toekomst te verhuren aan afnemers. Gedacht wordt daarbij aan grote agrarische bedrijven, campings en andere kleine ondernemingen die niet in een stedelijk gebied staan. Volgens directie-secretaris L. van der Poel van het PEN zouden de af nemers de stroom die zij overhou den aan het elektriciteitsnet kun nen terugleveren. Het PEN heet vandaag twee Elektriciteitsbedrijf wil windmolens gaan verhuren windparken in gebruik genomen. Het gaat om een park bij Burger vlotbrug met 15 molens van 24 me ter hoog en een park bij Calantsoog met 16 molens van 30 meter hoog. De twee parken kunnen samen een jaarproduktie leveren van 7 mil joen kilowattuur. Dat is ongeveer s het park officieel i evenveel als 2.600 huishoudens aan elektriciteit verbruiken. De molens vormen de eerste stap van het uit 1987 daterende PEN- windenergieplan. Dat voorziet bin nen vijfjaar in de bouw van wind turbines in Noord-Holland met een totaal vermogen van 10.000 kilo watt (10 MW). Met de PEN-plannen zijn investeringen gemoeid van in totaal 40 miljoen gulden. Daarvan wordt zestien miljoen door de over heid gesubsidieerd. Het bedrijf zal voorlopig nog op de exploitatie van de molens moeten toeleggen. De investeringen zijn gezien de op brengsten onder de huidige brand stofprijzen te hoog. ROTTERDAM (GPD) - Slechts een klein deel van de arbeidsonge schikte vrouwen maakt gebruik van hun recht op uitkering volgens de Algemene Arbeidsongeschikt heid Wet (aaw). Van de honderdtwintigduizend vrouwen die voor 1 januari 1979 ar beidsongeschikt zijn geworden, hebben sinds januari van dit jaar slechts 1800 vrouwen gebruik ge maakt van de aaw. Dit bleek gisteren op de themadag 'Vrouwen en de aaw' in Rotterdam. Elga Zuidema, opbouwwerkster van het Landelijk Overleg Vrou wen (LOV) in de AAW/WAO, maak te de aanwezigen duidelijk dat vrouwen niet zo gemakkelijk de weg naar de bedrijfsvereniging vinden. Ze gaan er vaak al vanuit dat ze toch geen recht op een uitke ring hebben bijvoorbeeld omdat hun man werkt. Zuidema verweet de overheid dat ze de arbeidsongeschikten on voldoende informeert over het wel en wee van de bestaande regelin gen. Het LOV en aanverwante or ganisaties hebben dit jaar een kort geding tegen de staat aangespan nen om het Rijk te bewegen tot éni ge voorlichting over de aaw op tele visie. Ze verloren het geding. De Centrale Raad van Beroep heeft op 5 januari een uitspraak ge daan waarin zij alle vrouwen die ar beidsongeschikt waren tussen ok tober 1975 en augustus 1980 maar toen geen recht op een aaw-uitke ring hadden, alsnog de mogelijk heid om deze uitkering aan te vra gen. DEN HAAG (ANP) - De kans op een ramp met een kerncentrale in Nederland vergelijkbaar met 'Tsjernobyl' is weliswaar uitermate gering, maar niet uit te sluiten. Dat zegt de commissie Reactorveilig heid in een gisteren verschenen ad vies voor de ministers. De Koning (sociale zaken) en Nijpels (milieu beheer) over rapporten van ver schillende instellingen op het ge bied van kernenergie. De onafhankelijke adviescom missie, die in 1987 ingesteld is naar aanleiding van 'Tsjernobyl', stelt dat vrijkoming van tien procent van het radioactieve materiaal van een Nederlandse kerncentrale niet voor de volle honderd procent kan beter beoordelen of toekomstige worden voorkomen. Als tien pro subsidie-aanvragen aan hun doel cent vrijkomt is er sprake van een beantwoorden. zeer ernstige ramp. In de Sovjetu nie was sprake van een lozing van meer dan tien procent. De huidige technologie biedt wel mogelijkheden om de kans op zo een ramp te terug te brengen tot minder dan één op een miljard per jaar, aldus de commissie. Het Ener gie-onderzoek Centrum Nederland (ECN) heeft in een rapport een lo zing van tien procent of meer uitge sloten genoemd. De kans op vrijkoming van één procent van het radioactieve mate riaal Van een kerncentrale is vol gens de commissie één op tien mil joen. Een kans van één op één mil joen bestaat voor lozing in de lucht van 0,1 procent van de splijtstof fen. De kans op een ongeluk zoals in Harrisburg (Verenigde Staten 1979) is volgens de c der dan één op 100.000 centrale met de nieuwste veilig heidsvoorzieningen. In Harrisburg smolt de reactorkern, maar kwam geen noemenswaardige hoeveel heid radioactiviteit vrij. De commissie Reactorveiligheid adviseert de twee ministers bij de eventuele bouw van nieuwe kern centrales van leveranciers te eisen dat extra voorzieningen worden aangebracht die de kans op een on geluk verder verkleinen. Boven dien moet eerst het resultaat wor den bekeken van een studie naar de risico's verbonden aan een ont werp voor een nieuwe centrale. Re kening dient tevens te worden ge houden met risicofactoren zoals aardbevingen, overstromingen en neerstortende vliegtuigen. De commissie vindt de brandvei ligheid van de centrales in Dode- ADVERTENTIE Bij ons hebt u de keuze uit meer dan 100 karpetten voor een Hatéma Direkt Prijs. Deze prijs ligt altijd beduidend lager dan normaal. En keuze genoeg. Van klassiek tot modern. Met de mooiste dessins. Dus waarom stapt u voor alle zekerheid niet eens een Hatéma-winkel binnen. WINKELS Stationsplein 274-216, Leiden. Dagelijks geopend vanaf 10.30 uur. Zaterdag vanaf 9.30 uur. Koopavond. Maandag gesloten. waard en Borssele voldoende, maar die is volgens haar nog wel voor verbetering vatbaar. Geadvi seerd wordt voorts om meer con tacten te leggen met internationale organisaties met veel kennis van nucleaire zaken. De commissie wijst erop dat de nucleaire kennis in Nederland beperkt is als gevolg van het geringe aantal kerncentra les in het land. BRUSSEL (ANP) - Pogingen om voor de hele Europese Gemeen schap eensluidende namen vast te leggen voor alcoholische dranken zijn vandaag in de EG-land- bouwraad uitgelopen op een stevi ge aanvaring tussen België en Ne derland over het alcoholpercenta ge in jenever. Volgens minister Braks probeer de België, met een jeneverproduk- tie van vier miljoen liter per jaar, de term jenever te presenteren voor produkten met een alcoholpercen tage van minstens 30 procent. Nederland, dat ruim 60 miljoen liter per jaar produceert, zou zijn minimumeis van 35 procent moe ten laten vallen, of nieuwe bena mingen moeten kiezen voor jonge en oude jenever. De ruzie tussen de twee landen liep zo hoog op, dat uiteindelijk werd besloten voor jenever voorlo pig helemaal geen minimumalco holpercentage vast te leggen. Voor de EG is jenever 'een alcoholische drank, gearomatiseerd met jene verbessen'. In de praktijk betekent dit dat Nederland kan blijven eisen dat je never van eigen bodem minstens 35 procent alcohol bevat. Aan de andere kant kan Nederland Belgi sche jeneverproducenten die het met minder doen nog steeds niets in de weg leggen. Hoge eisen aan vervoer gevaarlijke stoffen in Nederland Benzine Benzine wordt morgen twee cent per liter goedkoper, een liter diesel (autogasolie) daarentegen wordt twee cent duurder. Aan de zelf- tankpomp gelden dan adviesprij zen per liter van 158 cent voor su- perbènzine, 152 cent voor loodvrije super en 85.8 cent voor dieselolie. Staal Elf van de twaalf EG-landen heb ben gisteren in Brussel ingestemd met een grootscheepse steunope ratie ten behoeve van het Italiaanse staalconcern Finsider. Alleen de Bondsrepubliek Duitsland - hield een besluit over deze kwestie nog tegen. Er wordt op gerekend dat Bonn komende week alsnog over de brug komt, zo zei hij. Italië mag in dat geval elf miljard gulden ste ken in het noodlijdende staalcon cern, dat voortaan onder de naam Ilva door het leven zal gaan. Tach tig procent van de steun is bestemd voor de aflossing van oude schul den. Polen Aan een tien uur durende werkon derbreking van ongeveer 200 arbei ders op een walserij-afdeling van de staalfabriek in Nowa Huta in het zuiden van Polen is gisterochtend een einde gekomen, nadat de direc tie loonsverhoging had toegezegd. Dat heeft een woordvoerder van het vakverbond Solidariteit in een telefoongesprek meegedeeld. DEN HAAG - Iedere dag rijden er duizenden wagens met gevaarlijke stoffen over de weg. Bijtende, gifti ge, brandbare, ontplofbare en sterk reagerende stoffen. Soms halen dergelijke transporten het nieuws door spectaculaire en minder spec taculaire ongelukken. Zoals de uit gebrande camping in 1978 in het Spaanse Los Alfaques. Of de door Runa Helinga snackbar in het Westduitse plaatsje Herborn die vorig jaar in luttele se conden in een vuurzee veranderde, toen een vrachtwagen met 34.000 liter benzine naar binnen dender de. Na dat soort incidenten kijkt de burger weer een paar weken wat wantrouwender naar de 'rijdende bommen'. Maar hoe gevaarlijk is het transport van gevaarlijke stof fen eigenlijk? En vooral, waar schuilen de echte risico's? "Dat tankwagens met gevaarlij ke stoffen rijdende bommen zijn, is kolder", meent de heer J. Bakker, hoofd van de afdeling techniek en transport van de Nationale Organi satie van Beroepsgoederenvervoer (NOB). Maar het NOB vertegen woordigt de ondernemers, en is dus niet de meest onafhankelijke bron. Toch staat Bakker niet alleen. "Nederland mag wat het vervoer van gevaarlijke stoffen betreft tot een van de veiligste landen ter we reld worden gerekend", meent commandant W.A. Modderkolk van het Korps Controleurs Gevaar lijke Stoffen (KCGS), dat zich be zighoudt met de controle op het to tale vervoer van gevaarlijke stof fen. Zelfs Folkert Katz, beleidsmede werker van de Vervoersbond FNV, erkent dat het met de veiligheid van de tanktransporten eigenlijk wel meevalt. Wat volgens hem ech ter veel te weinig aandacht krijgt, is dat vrachtwagenchauffeurs die met gevaarlijke stoffen werken, da gelijks risico's voor hun gezond heid lopen. Ongevallen Over het aantal transporten per dag kunnen slechts schattingen worden gemaakt. Volgens het mi nisterie van verkeer en waterstaat werden in 1983 in totaal zo'n 105,1 miljoen ton gevaarlijke stoffen via de weg, het water en de trein ver voerd. Gevaarlijke stoffen maken zo'n 16,6 procent van het totale ver voer uit. Voorzichtige schattingen spreken van ongeveer 6500 trans porten per dag. TNO in Apeldoorn verzamelt we reldwijd gegevens over ongevallen met gevaarlijke stoffen. Wie de Ne derlandse cijfers naast het aantal transporten legt, moet constateren dat het met de ongevallen in ons land inderdaad wel meevalt. Tus sen 1980 en 1985 deden zich in ons land ongeveer 665 meer of minder ernstige ongevallen voor, waarvan 281 in het wegvervoer. Daarbij vie len in totaal 24 doden en 181 ge wonden, waarvan de meesten ge wone verkeersslachtoffers. Bakker benadrukt de strenge ei sen die in Nederland gelden. Tal van regels moeten voorkomen dat er ongelukken gebeuren. Toch gaat er af en toe iets mis. FNV-mede- werker Folkert Katz: "Het pro bleem is dat de regels niet slecht zijn, maar de structuur van de be drijfstak is zo chaotisch dat men zich er niet aan houdt. De organisa tie en de cultuur binnen het be roepsgoederenvervoer zijn zo ge richt op economische belangen dat men met andere zaken geen reke ning houdt". Hij is er om die reden voor zijn dat alle transporten van gevaarlijke stoffen verplicht moe ten worden aangemeld, zodat van het begin tot het einde controleer baar is wat er met een lading ge beurt. Uit een enquête die de Vervoers bond FNV onlangs onder chauf feurs van gevaarlijke stoffen hield, bleek dat een groot aantal van hen tijdens het laden en lossen met de stoffen in aanraking kwamen, met als gevolg brandblaren, benauwd heid, duizeligheid, huiduitslag en hoofdpijn. En niet alleen bij het laden en lossen. De tanks moeten worden gereinigd en. bij afwezigheid van een officieel erkenck reinigingssta tion in de buurt wordt menig chauffeur geacht dat karweitje zelf op te knappen. Officieel mag hij dat niet alleen - er mocht eens een ongeluk gebeuren - maar uit de en quête van de Vervoersbond blijkt, dat de meesten wel degelijk alleen in de tank kruipen, met alle risico's van dien. Riskant De controle van het KCGS be perkt zich alleen tot het geordend verloop van het transport en de vei ligheid van de omgeving. Milieu aspecten en de werkomstandighe den van de chauffeurs worden in principe niet in de gaten gehouden. KCGS-commandant Modder kolk is overigens wel op de hoogte van de risico's die vrachtwagen chauffeurs bij het laden en lossen lopen. Maar hij heeft twijfels over door de Vervoersbond genoemde getallen. "Je moet de risico's ook niet overschatten. Lang niet alle stoffen zijn echt gevaarlijk als je er mee in aanraking komt". Wel noemt hij het laden en lossen het meest riskante moment van het transport van gevaarlijke stoffen. Om die reden concentreren de con troles van het korps gevaarlijke stoffen zich vooral op het laden en lossen. De controles van het korps ge beuren steekproefsgewijs. Het KCGS heeft maar een beperkte mankracht. Met veertig mensen in de buitendienst en twaalf binnen moeten de controleurs het vervoer van gevaarlijke stoffen in alle transporttakken controleren. Jaar lijks worden zo'n 40.000 controles bij wegtransport, luchtvaart, bin nenschippers, spoorwegen en pijp leidingen uitgevoerd. Modderkolk geeft grif toe dat het korps eigenlijk onvoldoende is op gewassen tegen de steeds groeien de stroom gevaarlijke stoffen. Uit het onderzoek van de Vervoers bond blijkt dan ook, dat de pak kans van een bedrijf dat de regels overtreedt, erg klein is. Veel chauf feurs geven aan de controleurs van de KCGS niet vaker dan hooguit een keer per jaar te zien. Wie 's nachts rijdt - en steeds meer trans portbedrijven sturen hun wagens 's nachts de weg op - loopt al hele maal geen risico's. Het corps werkt voornamelijk van maandag tot vrij dag van negen tot vijf. Toch blijkt dat de Nederlandse wetgeving wel degelijk effect heeft. Niet alleen gezien het betrek kelijk geringe en niet erg ernstige aantal ongelukken. In april 1986 hield het KCGS een tankwagenac tie, waarbij Nederlandse en buiten landse wagens werden gecontro leerd. Daaruit bleek dat van de Ne derlandse wagens 13,3 procent niet aan de wettelijke voorschriften vol deed, terwijl van de buitenlandse vervoerders 20,7 procent in over treding was. Goede controle kan echter niet voorkomen dat mensen fouten ma ken. Chauffeurs hebben een zwaar beroep met vaak zeer lange werk tijden. In de enquête van de Ver voersbond FNV 66 van de onge veer 190 chauffeurs die aan het on derzoek hebben meegewerkt, dat ze zichzelf wel eens onveilig voelen omdat ze onder te hoge werkdruk staan en oververmoeid zijn. Ook Modderkolk noemt overver moeidheid als belangrijke oorzaak van ongelukken. "Het is net zo als slecht onderhouden wagens. Die kom je in alle soorten vervoer te gen. Maar het probleem bij gevaar lijke stoffen is altijd weer, als het misgaat, zijn de gevolgen meteen zoveel ernstiger".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7