Akkoord Namibia eindelijk getekend 3282S°625625 DIGR0S Relatie België-Zaïre bereikt dieptepunt Sovjetunie stelt uitzonderingstoestand in Na 74 jaar bezetting door Zuidafrïka vrij Thatcher: Ters besluit is belediging voor Britten' 'Alfonsin deed concessies aan leger in Argentinië' Internationaal paspoort voor Oostduitse burgers Betoging Warschau loopt uit op gevechten ZEEP'WASMIDDELEN WORDEN IN NEDERLAND 12,57c DUURDER 2» 3S8 JS8 WOENSDAG 14 DECEMBER 1988 BUITENLAND PAGINA 5 BRAZZAVILLE/JOHANNESBURG Zuidafrika, Angola en Cuba hebben gisteren in de Kongolese hoofdstad Brazzaville officieel het vredesprotocol ondertekend, dat moet leiden tot de onafhankelijkheid van Namibia. Volgens dit protocol kunnen er op 1 novem ber volgend jaar onder supervisie van de Verenigde Naties vrije verkiezingen in deze voor malige Duitse kolonie worden gehouden. Namibia werd 74 jaar lang tegen de wil van de VN in door Zuidafrika bezetgehouden. LONDEN De Ierse regering heeft besloten om pater Patrick Ryan niet uit te leveren aan Groot Brittannië, dat hem beschuldigt van ernstige terroristische activi teiten voor de IRA. Het besluit kwam niet als een verrassing. De Ierse conclusie dat de priester door alle Britse vooroordelen en scher pe uitlatingen in Groot Brittannië door Haye Thomas geen eerlijk proces kan verwach ten, leidde echter tot een nieuwe woede-uitbarsting van de premier. Zij noemde het besluit van de rege ring in Dublin een belediging voor het gehele Britse volk. Twee weken lang heeft de Ierse procureur-generaal Murray het dikke dossier van Ryan bestudeerd om zijn regering advies te gegeven over het Britse verzoek de priester uit te leveren. De Ieren werden met het probleem opgezadeld, toen België, waar de priestergevangen zat, het Britse uitleveringsverzoek afwees en hem in plaats daarvan met een regeringsvliegtuig naar Dublin vloog. Net als zijn Belgische collega vond ook Murray in het dossier vol doende aanleiding om een uitleve ringsverzoek van Londen in te wil ligen. Maar de uitgebreide publici teit in de Britse pers over de pries ter, de felle verklaringen van voor al premier Thatcher over zijn zaak en haar harde confrontatie met de Ierse premier Haughey, versterkte de indruk dat Ryan in de Britse ju ry-rechtspraak geen eerlijk proces kan verwachten. Deze indruk gaf in Dublin de doorslag. Het besluit werd tenslotte geno men in een speciale kabinetszitting onder leiding van premier Haug hey. De Ieren hebben Londen laten weten dat zij bereid zijn om Ryan in eigen land te berechten als zij daar om door de regering-Thatcher worden gevraagd. Maar deze stelt zich in eerste instantie op het standpunt dat het uitleveringsver drag tussen beide landen niet werkt. Het is zelfs een ernstig ob stakel in de Anglo-Ierse verhoudin gen. Dat bleek duidelijk tijdens een roerige zitting van het Lagerhuis, waar in het algemeen felle kritiek werd geuit op de Ierse beslissing. Al merkte de leider van de opposi tie Kinnock sarcastisch op dat pre mier Thatcher door haar giftige uit latingen en haar felle confrontatie met premier Haughey zelf het Ierse besluit in de hand heeft gewerkt. Niet alleen de Labourleider, ook de sociaal-democraten dringen er bij de Britse regering op aan Du blin te verzoeken pater Ryan in ei gen land te berechten. De priester bevindt zich nog steeds op een ge heim adres, waar hij herstellende is van de gevolgen van zijn drie we ken lange hongerstaking in België. Vandaag staat de affaire-Ryan hoog op de agenda op een vaste bij eenkomst van Britse en Ierse mi nisters in het kader van het Anglo- Ierse akkoord. In de politieke are na van Westminster gaan verschil lende stemmen op om aan dit ak koord een einde te maken. That cher heeft al laten weten daar niets voor te voelen. Zij wil het speciale contact met Dublin in stand hou den om er bij de Ierse regering op te blijven hameren dat maximale samenwerking absoluut noodzake lijk is in de strijd tegen het niet afla tende terrorisme van de IRA. Voor Zuidafrika ondertekende mi nister van buitenlandse zaken, Roelof'Pik' Botha, het Brazzaville- protocol, terwijl Cuba werd verte genwoordigd door een staatssecre taris, generaal Alarcon. Namens Angola ondertekende de stafchef van het Angolese leger, generaal Dos Santos 'Ndalu' het protocol. Verder waren de Kongolese gast heer, president Sassou Nguesso en de Amerikaanse bemiddelaar, de staatssecretaris voor Afrikaanse zaken, Chester Crocker bij de on dertekening in het Volkspaleis aanwezig. Het akkoord trok meer dan 500 buitenlandse journalisten naar Brazzaville. Volgens het protocol zullen de drie betrokken landen op 22 de cember aanstaande in New York Meer arrestaties in Suriname na hechtenis Rensch PARAMARIBO (GPD) - De me- dewerkers van het mensenrechten- bureau Moi Wana '86 verwachten een golf van aanhoudingen tijdens het vooronderzoek naar de misdrij ven die Stanley Rensch zou heb ben gepleegd. Afgelopen zondag is al een 35-jarige bosneger gearres teerd die Rensch vaag kende. De familie van de man weet niet wat hem ten laste is gelegd. Moi Wana '86 vermoedt, dat justi tie is geïnteresseerd in bosnegeror ganisaties waaraan Rensch is geli eerd. Deze groepen hebben zich zelf verdacht gemaakt door begin september deel te nemen aan een volksvergadering op Brunswijks hoofdkwartier op Stoelmanseiland en de besluiten van die bijeen komst te laten publiceren in de Su rinaamse kranten. Behalve het 'ontwikkelingska der' zijn er de afgelopen jaren een tiental bosnegergroeperingen in Paramaribo opgericht die politiek- culturele avonden organiseren en zich voorbereiden op de wederop bouw van dorpen in het binnen land nadat de vrede is bereikt. Het bureau Moi Wana '86 en de organisatie Manda hebben in inge zonden stukken hun afkeuring uit gesproken over de aanhouding van Rensch. Het comité christelijke kerken, dat namens de regering be middelt in het Oostsurinaamse conflict, heeft tot nu toe gezwegen. Mr. Baarh, de advocaat van Rensch, zal geen procedure aan spannen bij de rechter-commissa- ris om Rensch vrij te krijgen. Ge zien de vaagheid van de beschuldi gingen wordt niet verwacht dat het gemakkelijk Voor Rensch zal zijn om zijn onschuld aan te tonen. Rensch wordt over tien dagen voorgeleid voor de officier van jus titie. Egypte Een vrachtvliegtuig van de Nigeri- aanse luchtvaartmaatschappij is vanochtend in zwaar weer neerge stort op een dorp in het zuiden van Egypte. De acht bemanningsleden en zeker vijf dorpsbewoners kwa men daarbij om het leven, aldus het Egyptische persbureau MENA. Olaf Palme De Zweedse politie heeft een nieu we verdachte gearresteerd in haar jacht op de moordenaar van de voormalige Zweedse premier Olaf Palme. Het zou om een 41-jarige Zweed met een criminele achter grond gaan, die door verscheidene getuigen op de plaats van de moord is gezien. Mandela Winnie Mandela heeft gistermid dag voor het eerst een bezoek ge bracht aan haar man, de 70-jarige ANC-leider Nelson Mandela. Man dela werd vorige week overge bracht van een prive-ziekenhuis in Kaapstad naar een woning op het terrein van de Victor Verster-ge vangenis in het plaatsje Paarl. Win nie werd bij haar bezoek vergezeld door haar dochter Zinzi en drie kleinkinderen. Kruisraketten België is weer vrij van Amerikaan se kruisraketten. De laatste acht van de zestien raketten, die in maart 1985 waren geplaatst op de basis in het Waalse Florennes, wer den gisteren door de Amerikaanse luchtmacht weggehaald en overge vlogen naar de Verenigde Staten om daar te worden vernietigd. Schoonzoon Tegen Joeri Tsjoer^anov, de van corruptie beschuldigde schoon zoon van wijlen Sovjet-leider Bre- zjnev, is door de openbare aankla ger 15 jaar dwangarbeid en gevan genisstraf geëist. Het Russische persbureau TASS heeft dit gemeld. de 'tripartite' overeenkomst over de onafhankelijkheid van Namibia ondertekenen. Tegelijkertijd zul len Cuba en Angola een afzonder lijk verdrag bekrachtigen over het vertrek van de ruim 50.000 Cu banen uit Angola. Als datum voor de onafhankelijkheid van Namibia is verder 1 april volgend jaar over eengekomen. Het vertrek van de Cubaanse mi litairen uit Angola is gekoppeld aan deze datum. Per 1 april moeten de eerste 3000 cubanen uit Angola weg zijn. De volgende 22.000 moe ten zijn vertrokken per 1 novem ber, de dag waarop voor het eerst vrije verkiezingen in Namibia kun nen plaatsvinden. De laatste Cu baanse militairen verlaten tenslot te gefaseerd over de volgende 15 maanden uit Angola. Alle Cubanen moeten verder voor 1 augustus vol gend jaar zijn teruggehaald tot bo ven de 15e breedtegraad en twee maanden daarna ook ten noorden van de 13e breedtegraad, ongeveer 550 kilometer van de grens met Na mibia. Het toezicht op deze terugtrek king van de Cubanen uit Angola zal in handen worden gelegd van de Veiligheidsraad van de VN. Tevens zal er een commissie worden ge vormd, waarin de drie landen en de VS en de Sovjetunie - en in een la tere fase ook Namibia zelf - zy n ver tegenwoordigd. Deze commissie zal uitsluitsel moeten geven over "eventuele klachten van een van de betrokken landen. Daarnaast kun nen alle partyen zich in geval van geschillen ook rechtstreeks tot de Veiligheidsraad richten. Een van de andere punten die bij de ondertekening van het protocol is geregeld, is de onmiddellijke in vrijheidstelling van krijgsgevange nen. Dit houdt in, dat in ieder geval de Zuidafrikaanse sergeant Papen- fus, die in Havana wordt ver pleegd, nadat hij eerder dit jaar in Angola door de Cubanen gevangen was genomen, binnen afzienbare tijd naar Zuidafrika kaïr terugke- WARSCHAU (AP) - Ongeveer 2.000 studenten van de universiteit van Warschau raakten gistermid dag slaags met enige honderden le den van de Poolse oproerpolitie. Daarbij raakten volgens een rege ringswoordvoerder vijf politie mensen gewond, van wie een ern stig. Er werden vijf personen gear resteerd, "zeer waarschijnlijk stu denten" aldus de woordvoerder. vakverbond Solidariteit mee, en de tekst 'Er is geen vrijheid zonder So lidariteit'. Er werden ook spandoe ken van andere verboden organisa ties meegevoerd, zoals de Socialis tische Partij, de Onafhankelijke Studenten Associatie, en de Confe deratie voor een Onafhankelijk Po len. In de stad Wroclaw in het zuid westen van het land hielden vol gens de echtgenote van oppositie leider Josef Pinior, ongeveer 15.000 MOSKOU (Rtr/UPI/AFP/ANP/ GPD) In een van de zwaarst ge troffen steden in Armenië, Lenina- kan, hebben de Sovjetautoriteiten de uitzonderingstoestand afgekon digd. Dit naar aanleiding van plun deringen. Er geldt echter geen avondklok. Officieel heet het nog steeds dat de hele Sovjetunie, inclusief Azer bajdzjan, als een man het Armeen se broedervolk te hulp snelt. Maar deze merkwaardige opbloei van vriendschapsgevoelens tussen twee volkeren die al maanden op voet van oorlog met elkaar verke ren, blijkt nu toch een fictie. De Pravda meldde gisteren dat er zelfs felicitatietelegrammen in verband met de aardbeving zijn verstuurd en dat de afzenders daarvoor straf rechtelijk zullen worden vervolgd. Tot dusver is van hogerhand steeds volgehouden, dat de Arme niërs de hulp van Azerbajdzjan, die er wel degelijk is, niet zouden heb ben afgewezen. Maar opvallend is, dat ér de laatste dagen met geen woord meer wordt gerept over de Azerbajdzjaanse sanatoria, hotels en andere onderkomens waar de overlevenden op verhaal zouden komen. Die gaan allen naar Geor gië en de Russische republiek en waarschijnlijk voor geen goud naar Azerbajdzjan. Ondanks de aardbeving blijven er veel Armeense vluchtelingen uit Azerbajdzjan naar het oude, getrof fen vaderland terugkeren. Dit in weerwil van de oproep van Gor- batsjov om thuis te blijven het vertrouwen in de bescherming van het leger is kennelijk niet zo groot. Ook wordt gemeld dat de solda ten die de enorme kolonnes vracht wagens met hulpgoederen regelen, BUENOS AIRES (GPD) - Is de Argentijnse president Alfonsin een leugenaar? Amper een week gele den verklaarde hij nog, dat de rege ring geen enkele concessie had ge daan aan ultra-rechtse militairen die aan het muiten waren geslagen. Maar de Argentijnen zijn nog niet van de schrik bekomen, of Alf onsin willigt de ene na de andere eis van het leger in. Langzaam maar zeker begint de mist rond de verrassende afloop van de militaire muiterij op te trek- ken. Rebellenleider kolonel Seinel- concessie was gedaan. Er is geen din besloot na overleg met gene- Argentijn die hem gelooft, raai Cafidi, de stafchef van het Ar- "Natuurlijk heerste er overeen- gentijnse leger, om zijn opstand te stemming", zo onthulde deze week beëindigen. Alfonsin kraaide victo- generaal Ferrucci, commandant rie en beweerde dat er geen enkele van het vyfde corps van het Argen- BRUSSEL - Komt het ooit nog goed tussen België en Zaïre? Dat vragen velen zich af nu de relatie tussen onze zuiderburen en hun voormalige kolonie in Centraal- Afrika een absoluut dieptepunt heeft bereikt. Een paar weken gele den leek alles nog koek en ei en kon premier Martens bij zijn be zoek aan het vroegere Belgisch Kongo nog zijn warme gevoelens voor het land, zijn volk en degenen die het besturen uitdragen. door Hans de Bruijn Maar nu zijn de betrekkingen ge spannen, scheldt de Zaïrese dicta tor Moboetoe Sese Seko de Belgen de huid vol en draagt hij zijn dui zenden landgenoten op België zo snel mogelijk te verlaten en elke band met de oude kolonisator te verbreken. Het begon allemaal tijdens dat zelfde bezoek van Martens aan Zaï re. Moboetoe hoopte daar van hem te horen dat België de ruim 2 mil jard gulden aan schuld die Zaïre bij Brussel heeft, met een genereus ge baar zou kwijtschelden. Maar dat gebeurde niet. België bleek slechts bereid tot niet meer dan een her schikking van de schuld. Een be drag van zo'n 50 miljoen gulden zou worden kwijtgescholden, maar moest wel weer worden gebruikt voor ontwikkelingsprojecten. Bovendien wilde België wel ont wikkelingshulp verstrekken (jaar lijks gaat 300 miljoen gulden ofwel 30 procent van alle Belgische hulp aan de derde wereld naar Zaïre), maar zouden wilde aan die hulp wel enige voorwaarden worden verbonden. Zo is er de slechte situ atie van de mensenrechten in Zaï re, waar tegenstanders worden op gesloten, slechts een politieke par tij is toegestaan (de MPR van Mo boetoe zelf) en geen vrijheid van meningsuiting bestaat. Moboetoe was ziedend en liet Martens de rest van het bezoek zelfs alleen. Zijn woede werd daar na nog aangewakkerd toen in de Belgische pers verhalen versche nen waarin het beleid van de dicta tor werd afgekraakt. Er kwamen beschuldigingen dat veel ontwik kelingsgelden niet aan de arme be volking ten goede zou komen, maar in de zakken van de leiders (lees Moboetoe en zijn clan) zouden verdwijnen. Zaire is niet voor niets wel een 'kleptocratie' genoemd. Mercedessen Bovendien werd in die verhalen 's mans uitzonderlijke vermogen beschreven. Moboetoe geldt als een van de rijkste mannen ter we reld met een privé-vermogen van meer dan 10 miljard gulden, vier maal zoveel als de hele schuld van zijn land. Moboetoe, die Zaïre al sinds 1965 met ijzeren hand regeert en geen oppositie duldt, bezit elf kastelen in België en Frankrijk, huizen in Spanje, Italië en Zwitser land, panden in Parijs en Ivoorkust en acht huizen plus een paleis in Zaïre zelf. Voorts heeft hij schepen, vlieg tuigen en maar liefst 51 Mercedes sen. En dat in een land dat econo misch totaal aan de grond zit, grote armoede onder de bevolking kent en met een buitenlandse schuld van minstens tien miljard. Dertig procent van de totale staatsbegro ting zou naar Moboetoes presiden tiële bureau gaan. De winsten van de staat verdwijnen in zijn zak, de verliezen worden op de staatsreke ning geschreven waarna het bui tenland gevraagd wordt om hulp. Zelf ziet hij dat grote vermogen als geen probleem. "Dit land en volk hebben een schuld tegenover mij. Ik heb al zoveel opgeofferd voor de stabiliteit en het welzijn van dit land", zou zou hij eens heb ben gejegd. Zaïre is volgens al die verhalen in de Belgische pers bo vendien zo corrupt als maar moge lijk is. Er is een levendige zwarte markt. De landbouw functioneert niet, gezondheidszorg, transport en onderwijs zijn ondermaats. Die kritiek viel verkeerd bij Mo boetoe en hij beval alle Zaïresen in België (13.000, waaronder ruim 5000 studenten) voor 1 januari uit BERLIJN (GPD) - Iedere DDR- burger kan binnenkort een interna tionaal paspoort krijgen. Voor be zoeken aan het kapitalistische bui tenland blijven echter vrij strenge beperkingen van kracht. De nieuw regelingen wordt nog deze week waarschijnlijk morgen tijdens een zitting van de Volkskammer, het DDR-parlement, worden be kendgemaakt. De gangbare praktijk was dat de verordeningen voor reizen naar het kapitalistische buitenland en ver zoeken voor permanente vestiging in het Westen alleen aan de autori teiten zelf bekend waren. Verweer tegen negatieve beslissingen was niet mogelijk. Tot nog toe werden paspoorten alleen toegekend aan de gelukki gen met toestemming voor hun za ken- of privé-bezoek aan het Wes- Een politieman slaat een demonstrant met zijn wapenstokGisteren werd in de hoofdstad van Polen een beto ging géhouden in het téken van de herdenking van het uitroepen van de staat van beleg zeven jaar geleden. De demonstratie liep echter uit op gevechten tussen studenten en de politie. (foto anp> i demonstratie gehou den, waarbij spandoeken werden meegevoerd met de tekst 'Jaru- zelski moet weg'. Volgens de voor lichtingsdienst van het vakver bond Solidariteit in Warschau, hebben zich ook in de stedeii Lodz, Jastrzebië en Lublin kleinere de monstraties voorgedaan. De demonstraties en andere ac ties stonden in het teken van de herdenking van de uitroeping van de staat van beleg op 13 december 1981. helmen en kogelvrije vesten dra gen. Daarmee winnen eerdere ver halen dat bijvoorbeeld een trein met hulpgoederen in Bakoe door een menigte Azeri's zou zijn aanbe vallen, weer aan kracht. De hulporganisatie 'Artsen zon der Grenzen' meldde gisteren dat nog steeds tientallen gewonden on der het puin worden vandaan ge haald. De overlevenden blijven in de puinhopen zoeken naar familie leden. Zij hebben nu vooral be hoefte aan onderkomens, voedsel, warme kleding, medicijnen en sa nitair, aldus de organisatie. Britse werknemer spoorwegen meldt eerder ongeluk LONDEN (AFP) - Een werk- nemer van de Britse spoorwe gen zei gisteren voor de radio dat hij al eerder een treinonge val vlakbij Clapham Junction, het Londense station waar maandag 36 treinpassagiers het leven verloren bij een zwaar on geval, door een kapot sein heeft voorkomen. Het bijna-ongeluk werd echter niet gemeld om een onderzoek te voorkomen. Volgens seinwachter Jack son voorkwam hij een botsing doordat hij op tijd had doorge geven dat een sein niet werkte. Hij stelde een van zijn meerde ren op de hoogte maar die wei gerde het incident aan te mel den. Jackson zei verder dat ma chinisten nogal eens de krant zitten te lezen en daardoor geen acht slaan op rode stopsigna len. Een woordvoerder van Bri tish Rail kondigde gisteren een onderzoek naar deze beschuldi gingen aan. Wat het treinonge val van maandag betreft, uit een voorlopig onderzoek is ge bleken dat een technisch man kement aan de seinen vermoe delijk de oorzaak is geweest. ten. De meerderheid van de bevol king moet het echter doen met het persoonsbewijs dat iedereen ver plicht op zak dient te hebben wan neer hij of zij zich buitenshuis be geeft. Voor reizen naar het Westen was bovendien toestemming nodig van de werkgever. Dat vervalt in de nieuwe regeling. Een ander novum is dat de voorwaarden voor het ver krijgen van een visum worden ge publiceerd en dat burgers by de rechter beroep kunnen aantekenen tegen een afwijzende beslissing. De Oostduitse autoriteiten ver kopen deze nieuwe regeling (waar schijnlijk niet toevallig af te kondi gen rond de veertigste verjaardag van de mensenrechtenverklaring) als een versoepeling en verbreding van de bestaande regelingen. Ge woon een vakantie in een kapitalis tische buitenland blijft echter on mogelijk. De partijkaders worden dan ook al voorbereid op eventuele westerse kritiek. Staatssecretaris neemt ontslag na vliegramp BRD BONN (GPD) - De vliegramp in het Westduitse Remscheid, waar bij vorige week zes mensen om het leven kwamen toen een Ameri kaanse Thunderbolt op een rij woonhuizen stortte, kost staatsse cretaris Wurzbach (defensie) zijn baan. Het nieuws is officieel nog niet bevestigd, maar gisteravond werd in Bonn bekend dat de chris tendemocratische politicus zijn ontslag heeft aangeboden aan de fensieminister Scholz. Het vertrek van Wurzbach valt dan samen met de voortijdige pen sionering van de twee hoogste ambtenaren, zodat de schijn wordt vermeden dat de discussie over de zin of onzin van duikvluchten heeft geleid tot een politieke crisis aan de top van het departement. Scholz wil de defensietop reorganiseren. Indirecte aanleiding voor de breuk is het verbod voor extreem lage vluchten dat Wurzbach direct na de ramp in Remscheid voor de rest van het jaar afkondigde voor de Westduitse luchtmacht. ADVERTENTIE tijnse leger, "als twee personen vechten en ze houden plotseling op, dan betekent dat, dat ze het op een akkoordje hebben gegooid". Afgaande op de versies in de Ar gentijnse pers, zouden rebellenlei der Seineldin en stafchef Caridi overeen zijn gekomen om voortaan als een gezamelijk front te opere ren binnen het raamwerk van de bestaande democratie. Dat wil zeg gen dat vanaf dat moment het hele Argentijnse leger zich sterk maakt voor de beoogde doeleinden. IN NEDERLAND WORDEN VERSCHILLENDE PR0DUKTEN GOEDKOPER DOOR B.T.W. VERLAGING, MAAR het land te verdwijnen. Zaïrese middenstanders in de Matonge, de Zaïrese wyk van Brussel, maken zich al zorgen. Maatregelen Vorige week stuurde Moboetoe een zware delegatie van zijn MPR- partij naar België om daar 'de waar heid' over Zaïre te vertellen en te genwicht te bieden tegen de vele negatieve publicaties van de laatste tyd. De politici vroegen Martens maatregelen te nemen te gen de pers, alsof zij in Zaïre waren. En zondagavond verscheen het drietal op de Vlaamse en Waalse tv in een discussie met een groepje Belgische journalisten. De Zaïresen betoogden zondag avond dat jaarlijks voor 1,5 miljard aan grondstoffen naar België wordt geëxporteerd om daar te worden verwerkt. België verdient dus meer aan Zaïre dan het er aan kwijt is, zo was de redenering. En dan past enige bescheidenheid en zeker geen neo-kolonialistische houding of inmenging in Zaïrese binnenlandse aangelegenheden. WACHT NIET TOT DE LAATSTE DAG NU IS ALLES NOG EXTRA VOORDELIG! NOG NOOIT KREGEN PRIJSBEWUSTE KLANTEN ZO'N GELEGENHEID OM TE BESPAREN! KOM MAAR HALEN BIJ

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5