Tekort leraren via premie aanpakken 'Wie wil komt toch wel binnen GnïtisXBM' fnspekfref Boeldiouders verduisterden 2 miljoen bij rederij Vinke Nijpels: grote offers zijn voor milieu noodzakelijk Opnieuw gaslek in Amsterdam Hof stuurt kind van Bolderkar naar huis JANvandenBROEK remmenservice WOENSDAG 14 DECEMBER 1988 BINNENLAND PAGINA 3 Kamer wil overloop naar bedrijfsleven voorkomen ROTTERDAM (GPD) - Twee boekhouders hebben zes jaar lang ongemerkt de kas van het deftige redershuis Vinke&Co in Rotter dam leeggeroofd. Niemand merkte iets, want er was geen controle. Een van de twee hield er een Jagu^ ar op na, hoewel zijn salaris vrij laag was. Ook dat maakte geen ton gen los. Als er niet een keer iets fout was gegaan met de verduiste ring, waren de twee nu nog met hun praktijken bezig geweest. Toen was er al twee miljoen over geheveld naar hun privé-bankreke- ning. De twee boekhouders - later pro curatiehouder respectievelijk chef van Vinkes reisbureau - hadden DEN HAAG (GPD/ANP) CDA en WD willen een salarispremie invoeren voor leraren geld achterover te drukken. Zo in economische, technische en natuurwetenschappelijke vakken. De WD wil daartoe kwamen ze aan 1,5 tot twee ton per zelfs het in 1984 gesloten akkoord tussen minister Deetman (onderwijs) de vakbonden ze- ?erliik verdeelden. De over de onderwijssalarissen, het HOS-akkoord, openbreken. Dat bleek gisteren tijdens de eerste dag van de behandeling van de onderwijsbegroting in de Tweede Kamer. Deetman kreeg harde kritiek betalen zowel de regeringspartijen als de jaar in dienst i_. oppositie. De socialistische woord- vendien aankomende docenten i voerder Worrell gaf de minister technische en exacte vakken i tot zijn beschikking heeft, terwijl de onderwijsuitgaven voordurend toenemen. officier had hen naar eigen zeggen maar een paar feiten ten laste ge legd uit het vuistdikke dossier met frauduleuze posten. Het gemakkelijkst ging het nog met de kasontvangsten. Van het geld dat klanten aan de balie be taalden voor reisbiljetten en derge lijke, verzamelde de een de kassa bonnen. Hij nam een aantal van die bonnen, met het bijbehorende geld1, weg. Dat liep per dag wel eens op tot duizend gulden. De andere boekhouder zorgde dat de verdwe nen bonnen in de boekhouding werden bijgewerkt. Andere metho den om geld te verduisteren waren bijvoorbeeld het maken van valse betalingsopdrachten of valse kwi tanties en het pikken van loodsgel den of het stelen van blanco travel- lerscheques, die gewoon bij ban ken werden verzilverd. Het was allemaal in 1981 begon nen, met een bedrag -van 6000 gul den. Daarna waren de twee bij el kaar gaan zitten: er waren meer mogelijkheden om Vinkes winsten af te romen. De politie telde ach- zelfs in overweging zijn ambt i te leggen na zijn constatering dat diens bele.id berust op willekeur en het sluitend maken van de kassa, en dat de bewindsman zijn vertrou wen in het onderwijsveld heeft ver speeld. Ook de VVD benadrukte dat het voor Deetman misschien beter zou zijn als hij in een nieuw kabinet niet opnieuw minister van onderwijs zou worden. In 1990 dreigt in het beroeps- en voorgezet onderwijs een tekort van 5000 leerkrachten in vooral exacte vakken. Volgens de regeringspar tijen is dit te wijten aan de onaan trekkelijke. salariëring in het on derwijs, waardoor veel docenten een baan in het bedrijfsleven ver kiezen. Met een premie bovenop het salaris willen CDA en WD het leraarschap aantrekkelijk maken. De premie zou volgens de WD 5000 gulden per jaar moeten bedra gen, uit te betalen in één keer wan neer de leraar drie jaar in dienst is. Net als het CDA menen de libera len dat de premie de overheid geen extra geld mag gaan kosten. De kosten van het WD-plan, 75 mil- deel van hun studieschuld kwijt schelden in ruil voor een baan in het onderwijs. Sfeer De grootste oppositie-partij PvdA denkt dat ongelijke beloning funest is voor de sfeer in het onder wijs. Openbreken van het HOS-ak- koord noemen de socialisten rond uit belachelijk. Ook Deetman heeft meerdere malen te kennen gege ven niet aan de rechtspositie van het onderwijspersoneel te willen tornen. De WD vindt dat van het HOS-akkoord een verlammende werking uitgaat, omdat het een flexibele salarisstructuur onmoge lijk maakt. De kritiek op Deetman richtte zich vooral op zijn onvermogen om overschrijdingen op zijn begroting te voorkomen. „Mede hierdoor stijgt de onderwijsbegroting en zijn jaarlijks nieuwe pijnlijke maat regelen nodig", aldus woordvoer der Reitsma van het CDA. Het steeds weer nieuwe bezuinigings maatregelen moeten joen, kunnen worden opgebracht overschrijdigen werkt ook demoti- door te bezuinigen op de omvang van het departement of op secun daire arbeidsvoorwaarden zoals de vut. De WD wil de premie pas uit- verend op het onderwijs, stelde hij. Reitsma verbaasde zich erover dat Deetman voortdurend de indruk wekt alsof hij elk jaar minder geld BILTHOVEN (ANP) - De ernst van de milieuvervuiling vraagt fun damentele aanpassingen van de maatschappij. Dit betekent dat z zei gisteren minister Nijpels van (milieu) bij de ontvangst van het rapport 'Zorgen voor morgen' van het rijksinsituut voor de volksge- wel de bevolking als het bedrijfsle- zondheid en milieuhygiëne. grote offers zullen moeten brengen voor een gezond milieu, Binnenland kort Embryo's CDA, WD en PvdA willen een ver bod op het kweken van menselijke embryo's voor wetenschappelijk onderzoek. Het CDA zal daarvoor nog deze week een motie indienen waarin het kabinet wordt gevraagd snel maatregelen te nemen om het kweken van embryo's voör weten schappelijk onderzoek te voorko men en om dat onderzoek te ver bieden. Het vraagstuk werd actu eel na berichten over het gebruik van embryonale hersencellen voor experimenteel onderzoek. Europa Het kabinet heeft besloten ruim 2,8 miljoen gulden te besteden aan de Europese verkiezingen van 15 juni 1989. 1,92 Miljoen wordt uitge geven om de naar schatting 600.000 kiesgerechtigde Nederlanders in het buitenland te kunnen laten stemmen en voor te lichten. In Ne derland zelf wordt 1 miljoen uitge geven aan een voorlichtingscam pagne, met onder meer tv-spots en folders. De volgens hem schokkende cij fers van de wetenschappelijke stu die maken naar zijn mening een drastische verandering van het miliebeleid noodzakelijk. Nijpels deed een beroep op de gezamenlij ke verantwoordelijkheid van poli tici, werkgevers en de bevolking om de groeiende aantasting van het milieu tot staan te brengen. Nijpels kondigde aan dat hij in het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP), dat hij op 15 maart volgend jaar'zal uitbrengen, een mechanis me wil inbouwen dat automatische extra maatregelen inschakelt, als de in het plan vervatte doelstellin gen niet op tijd worden gehaald. Hij wil daarmee voorkomen dat la ter eindeloze discussies ontstaan over aanvullende maatregelen. Gezien de milieuvervuiling in Nederland, die omgerekend per hoofd van de bevolking het hoog ste van heel Europa is, vindt de mi nister dat ons land op een aantal terreinen voorop moet lopen wat betreft het nemen van miliebe- schermingsmaatregelen. DEN HAAG Liesbeth den Uyl was een van de vele aanwezigen tijdens de afscheidsreceptie van PvdA-kamer- lid Meijer gisteren in de Haagse Ridderzaal. Als geschenk overhandigde ze hem haar boek 'Ik, Beppie van Ves- sem'. Heel politiek Den Haag was gisteren in de Ridderzaal aanwezig. Meijer is benoemd is tot commissaris der koningin in Drenthe. Meteen onderbreking van enkele jaren was Meijer lid van de Tweede Kamer vanaf 1971 tot heden. Het kamerlidmaatschap werd tijdelijk onderbroken door zijn toetreding als staatssecretaris van cultuur in het kabinet-Den Uyl. De huidige PvdA-fractievoorzitter Kok schilderde het vertrekkend kamerlid niet alleen als routinier, maar ook als de strateeg in fractie en in partij en als de vraagbaak en de contactpersoon van de fractie. In het bijzonder prees Kok de verdiensten van Meijer als de man die de discussie over een samenwerking tussen PvdA en VVD heeft opengebroken. "Dat moet zo blijven", aldus Kok. (foto anp) kwam ook nog een electriciteitss- toring bij. Door het uitvallen van een verdeelstation zat de buurt tot ver in de avond zonder licht. Negen dagen geleden moesten bewoners hun huizen verlaten voor vier lekken in de gasleiding. In de buurt liepen gisteren de reacties uiteen van berustend tot zeer kwaad. "Een rotbuurt is het hier. Ik wil zo snel mogelijk verhuizen", al dus een bewoonster in de Van Woustraat. Volgens een woordvoerder van het Energiebedrijf waren de gelijk stroomkabels na de gaslekken van vorige week nog opnieuw getest. Twee kabels werden in orde be vonden, waarvan er een het nu op nieuw begaf. Op termijn zal een ge heel nieuwe kabel worden aange legd. De woordvoerder zei niet te verwachten dat er dan nog r gaslekken zullen voordoen. AMSTERDAM (GPD) - Drie gaslekken in de Pijp in Amsterdam hebben vanaf gistermiddag tot laat in de avond opnieuw gezorgd voor explosiegevaar. Net als twee we ken geleden heeft de politie de wijk ontruimd en afgezet. De lekkages werden rond drie uur 's middags ontdekt door brandweerlieden, die een brandje kwamen blussen bo ven een slagerij op de hoek van de Van Woustraat en Kuipersstraat. De oorzaak bleek een storing in de gasleiding. Nader onderzoek bracht nog twee lekken in de gas leiding naar boven, in de Kuipers straat en de St. Willibrordusstraat. Tegen zes uur konden de meeste bewoners weer terugkeren naar hun woning, maar konden nog geen gebruik maken van gas, licht en water. Net als vorige week zondag ging het ook dit keer om een defect in^e gelijkstroomkabel die zorgt voor de voeding van de tram. De elektri citeit probeert een gesloten kring te vormen en bij een defect zoekt deze een weg door de grond. In de Van Woustraat kwam de electrici- teit in aanraking met de gasbuis. In enkele rubberen pakkingen tussen de buisdelen ontstond vervolgens brand en een lek, aldus adjunct-di- rekteur Van der Kuil van het Ge meentelijk Energie Bedrijf. Nadat de lekken waren ontdekt werd in allerijl de omgeving afge sloten en ontruimd. Ongeveer vijf tig bewoners moesten elders een veilig heenkomen vinden. De Van Woustraat en Ceintuurbaan waren gesloten voor alle verkeer. Dit leid de vooral tijdens het spitsuur tot flinke verkeersopstoppingen. Veiligheidshalve werd ook de gastoevoer afgesloten waardoor koken of het gebruik van de gas haard onmogelijk werd. Daar Ook een museum-bunker zal diefstal niet voorkomen Ontucht Twee jaar cel hoorde e voormalige directeur i EDE (GPD/ANP) - Het Kröller- Müller is door zijn ligging een kwetsbaar museum. Er staan veel 37-jarige beeldhouwwerken van beroemde i het jon- kunstenaars in de open lucht: gens-opvanghuis De Waddenhoe- Beeldentuin, het Beeldenpark en Oude Bildtzijl gisteren tegen het dit jaar geopende Beeldenbos. "Daar zijn wij ook altijd bezorgd over. Maar wij hebben de gehele door gemiddeld 3000 bezoe- r is niets ge- gekrast in beeldhouwwerken, er is niets om gegooid en er is al evenmin met r, spuitbussen gespoten. Daar zit het tfonaire probleem dus niet", aldus muse- Na drie maanden bestuurscrisis umdirecteur Oxenaar. heeft Bonaire sinds gisteren een nieuw bestuurscollege, gevormd De kunst- en museumwereld door de Democratische Partij Bo- heeft eveneens geschokt gerea- de arbeiderspartij. Gezag- geerd op de diefstal. Volgens direc- In het opvanghuis werden moeilijk opvoedbare jongens geplaatst. Een kers per dag gehad van de slachtoffers deed aangifte beurd. Geen van de ontucht. hebber Soliana van Bonaire dreig de twee weken geleden met een al gemene maatregel van bestuur die de politieke partijen buitenspel zou zetten. Die druk bracht de par tijen vervolgens weer naar de on derhandelingstafel. Amfetamine teur De Leeuw van het Rijksmuse um Vincent van Gogh in Amster dam is dit "een van de ergste din gen die een museumdirecteur kun nen overkomen". Directeur W. Beeren van het Stedelijk Museum in Amsterdam meent dat de roof in de hand gewerkt kan zijn door de gigantische prijzen die kunstwer ken de laatste tijd op veilingen op- tien ki- brengen. Bij het onderscheppen lo amfetaminen met een waarde van een half miljoen gulden op het centraal station in Nijmegen heeft de politie gisteren vier mannen aangehouden. Dat gebeurde op het gestolen. Zo verdwenen i moment dat het viertal de drugs het Stedelijk Museum drie kostba- verhandelde. De actie reid door het regionaal kingsverband op het gebied doeken, waaronder een Van Gogh. Ze zijn overigens later terug gevonden. Een onderzoek van de zwaar georganiseerde criminali- Rekenkamer toonde teit. beveiliging van Nederlandse Oud-museumdirecteur Pierre Jansen: 'Je kunt onmogelijk naast elk schilderij een suppoost met een machinegeweer zetten', (foto gpd> musea nog wel wat te verbeteren valt. Bunkers Moeten musea omgebouwd wor den tot bunkers? Minister Brink man (WVC) vindt dat musea toe gankelijk moeten blijven, hoewel hij nader onderzoek naar aanvul lende beveiligingsmaatregelen noodzakelijk acht en er de laatste jaren al voor miljoenen aan beveili ging is uitgegeven. "Je kunt schil derijen niet in de kluis opgeborgen houden. Er is een grens aan wat je kunt doen". Drs. R.P. Zijp, waarnemend voorzitter van de Nederlandse Mu seumvereniging, wijst het bunker- idee eveneens beslist van de hand. "Over het algemeen zijn de musea goed beveiligd". Naar aanleiding van het vernieti gende rapport dat de Algemene Rekenkamer in september uit bracht over de slechte beveiliging van veertien rijksmusea, zijn vol gens Zijp de nodige aanvullende maatregelen getroffen. Het minis terie van WVC stelde indertijd voor dat doel drie miljoen gulden be schikbaar. Volgens Zijp is de be veiliging van de overige musea door geldgebrek bij lagere overhe den echter "niet altijd even opti maal". Er wordt door de musea steeds meer aandacht besteed aan beveili ging. Vroeger lag daarbij het ac-- cent op brandbeveiliging. Vervol gens trad een verschuiving op naar voorwerpbeveiliging en nu wordt het volgens deskundigen tijd om de gebouwen onder handen te ne men. Zijp: "Daarbij kun je denken aan tralies voor de ramen, stalen rolluiken, goede buitenverlichting Waarom waren de boekhouders ermee begonnen? En waar was al dat geld gebleven? "Op een Zwit serse bankrekening soms", vroeg strafkamerpresident Heyman. "Nee, ik wou dat dat waar was, dan kon ik het weer terugbetalen", zei de ex-procuratiehouder. De presi dent: "Wat heeft u dan in Gods naam met dat miljoen gedaan?" "Tja, het klinkt wat raar", ant woordde de verdachte, "Ik wilde er eigenlijk mee ophouden. Ik heb van het begin af geprobeerd om het geld weer terug te verdienen, door te kaarten om geld in illegale speel holen. Maar dat bleek water naar de zee dragen. Ik raakte steeds al les weer kwijt. En ik ben niet ver slaafd aan gokken". Z'n compagnon had het verdui sterde geld besteed aan dure auto's en vakanties. Later was hij zelf een reisbureau begonnen, maar dat ging op de fles. "Er hangt nog voor twee ton aan faillissementen om m'n nek. Ik leef nu van de bijstand en trek van kamer naar kamer. M'n derde vrouw is door deze affaire ook bij me weg gegaan". De verdediging drong aan op een straf in de vorm van dienstverle ning omdat beiden door een twee jarig verblijf achter tralies nog ver der zouden worden geruïneerd. De invalide vrouw van de een zou on verzorgd achterblijven en de ander zou het in de gevangenis niet red den. De officier van Justitie voelde daar helemaal niets voor. Ze vond dat de twee maar heel slinks had den gehandeld en dat ze het ver trouwen van hun werkgever had den misbruikt. "U heeft het ook zes jaar volgehouden, en 717 keer de gelegenheid gehad om ermee te kappen". Ze eiste tegen beiden twee jaar. De rechtbank doet op 27 decem ber uitspraak. ROTTERDAM (ANP) - Een kind dat uit huis werd geplaatst nadat het medisch kleuterdagverblijf (MKD) De Bolderkar in Vlaardin- gen had geconstateerd dat het seksueel misbruikt werd, moet weer terug naar huis. Het gerechts hof in Den Haag heeft gisteren de ouders in het gelijk gesteld in het beroep dat zij tegen de uithuis plaatsing hadden ingesteld. Het hof vindt dat er onzorgvuldig is ge handeld door het kind zonder de ouders daar in te kennen naar een kindertehuis te brengen. Volgens de advocate maakten de ouders een goede indruk bij het hof. Dat werd nog eens bevestigd door een door een psychiater ge houden onderzoek waaruit bleek dat er bij beide ouders geen indica ties waren dat zij (potentiële) in- cestdqders zouden zijn. Tegen de vader loopt nog wel een strafrech telijk onderzoek maar volgens ad vocate Oosthoek is het nog de vraag of dit tot een vervolging zal leiden. Ze vertegenwoordigt sinds twee dagen ook de moeder van een an- Het Achterhuis wordt verbouwd AMSTERDAM (ANP) - De Anne Frank Stichting wil het Anne Frankhuis aan de Amsterdamse Prinsengracht verbouwen. Vol gens een woordvoerster is dat noodzakelijk door de enorme be zoekersaantallen die het Anne Frankhuis krijgt te verwerken. Bij het Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg is daartoe een door Benthem Crouwel Archi tecten opgesteld schetsplan in geleverd. In dit voorstel wordt het voorhuis teruggebracht tot de staat waarin het tijdens Twee de Wereldoorlog verkeerde. Ook wordt voorgesteld om nieuwe tentoonstellingsmoge lijkheden in bestaande ruimtes te creëren, het huis uit te breiden door middel van een verzonken zaal in de tuin en een nieuwe uit gang te maken aan de Wester- markt. Deze nieuwe uitgang moet de huidige problemen met de grote toeloop van bezoekers verminderen. Afgelopen jaar be zochten meer dan een half mil joen mensen het museum. en camerabewaking. Verder moe ten de echte topstukken zo ver mo gelijk van de straat worden onder gebracht. Ook zou overwogen moe ten worden of het niet beter is de verschillende zalen onderling te scheiden door traliehekken. De be veiliging mag echter niet ten koste gaan van de toegankelijkheid. Want laten we eerlijk wezen: een echte crimineel vindt altijd wel een gaatje. Je kunt beveiligen tot je een ons weegt. Maar de musea hebben in de eerste plaats een publieks functie." Volgens Pierre Janssen, oud-di recteur van het Arnhems Gemeen temuseum, moet voorkomen wor den "dat we nu met zijn allen in een waanzinnige kramphouding te rechtkomen. De museumwereld moet met een zekere wijsheid op. deze narigheid reageren. Centrale vraag is: wat kun je nog meer aan beveiliging doen? Je kunt onmoge lijk naast elk schilderij een sup poost met een machinegeweer zet ten. Maar het is duidelijk dat de bouwkundige voorzieningen van de musea aangepast dienen te wor den. Daarvoor lever je iets in van de architecturale pracht". Ook bij WVC vraagt men zich af of meer maatregelen nog wel wen selijk zijn. "Het moeten geen bun kers worden", zegt een woordvoer ster. "De publieksvriendelijkheid dient voorop te staan. De vraag is natuurlijk ook of je je wel kunt be veiligen tegen supercriminelen. Al stop je er honderd miljoen in, als ze willen, komen ze toch wel binnen. Zelfs de Nederlandse Bank is niet honderd procent waterdicht". Voorlichtmgsfilm DEN HAAG (GPD) - 'Man slaat vrouw' is de titel van de videofilm van de Landelijke Organisatie Slachtofferhulp (LOS) die gisteren in première ging. De film dient als voorlichtingsmateriaal voor de ver schillende beroepsgroepen, die met mishandelde vrouwen te ma ken krijgen. Tot voor kort was er al leen buitenlands voorlichtingsma teriaal aanwezig over dit onder werp. De film die op de Nederland se situatie is toegesneden, is ge maakt op initiatief van een mede werkster van een vrouwenopvang huis. der kind dat naar het MKD De Bol derkar ging. Ook dit kind is uit huis geplaatst omdat het seksueel mis bruikt zou worden. De raadsvrou we spreekt van een griezelige situa tie. In de gevallen van haar cliënten is in het geheel geen contact van de hulpverleners van De Bolderkar geweest over de onderzoeken die door het MKD werden gehouden. Daarna werden de kinderen zonder pardon bij de ouders weggehaald, zonder dat de ouders ook maar er gens van af wisten. 's Morgens gingen de kinderen nog gewoon naar school en 's mid dags kregen de ouders een tele foontje dat de kinderen in een kin dertehuis geplaatst waren. Haar nieuwe cliënte, met wie zij overi gens nauwelijks contact heeft ge had, is zelfs niet eens gehoord door de politie en het kind is toch weg gehaald. Volgens Oosthoek is het onderzoek van De Bolderkar, in te genstelling tot wat de Raad voor de Kinderbescherming zegt, wèl gro tendeels gebaseerd op het poppen spel. De directie en het bestuur van De Bolderkar hebben besloten geen mededelingen te doen in af wachting van de lopende onder zoeken naar de werkwijze van het MKD door de inspectie van de volksgezondheid en het strafrech telijk handelen door het Openbaar Ministerie. Er lopen momenteel nog vier strafrechtelijke onderzoe ken tegen ouders van kinderen die naar De Bolderkar gingen. Dees: inhouden nominale premie onderzoeken DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris Dees (volksgezondheid) gaat met zijn collega De Graaf (sociale zaken) overleggen over de automa tische inhouding door de werkge ver of sociale dienst van de nomi nale ziekenfondspremie. Die vaste premie van 64 gulden per volwas sene per jaar en de helft daarvan voor elk van de eerste twee kinde ren zal elke ziekenfondsverzekerde •vanaf 1 januari per jaar moeten gaan betalen via een maandelijkse acceptgiro. De Haagse Ziekenfondsen heb ben met de gemeente afgesproken dat voor mensen met een bij standsuitkering die premie van ruim een tientje per maand (voor een gezin met twee kinderen) auto matisch wordt ingehouden op de uitkering, waarvoor de gemeente een ton krijgt die in een speciaal fonds voor minima wordt gestort. Dees rekende gisteren de Eerste Kamer tijdens overleg over de no minale premie voor dat de inning 72 miljoen gulden per jaar kost: een gulden per maand voor ieder van de 6 miljoen hoofdverzekerden. Automatische inhouding door de werkgever zal veel goedkoper uit vallen. Dees moet daarvan het fijne nog vernemen van De Graaf. ADVERTENTIE ORIGINELE REM DELEN VOORAF PRIJSOPGAVE GRATIS SCHOKDEMPERTEST LEIDERDORP Lijnbaan 9 071-891308 geopend 8-17.30 uur zaterdags 8.45-13 uur. A

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3