'Zo komt er ook incest uit als er niks aan de hand is' Achtergrond Deskundigen kraken onderzoeksmethode in Bolderkar-affaire Winstbejagen achterdocht in het land van de crematoria Vrouwen van priesters willen in openbaarheid berg Gr< PAGINA 2 WOENSDAG 14 DECEMBER 1988 Professor Piet Vroon, hoogleraar psychologie aan de Universiteit van Utrecht, is niet overtuigd van de betrouwbaarheid van onderzoe ken naar incest of ontucht met kin deren. Hij heeft als getuige-des- kundige voor een rechtbank inzage gehad in een aantal rapporten over kinderverhoren van een psycho loog, orthopedagoog en een ("wat dat ook wezen mag") psychothera peutisch werker. "Nou, ik ben me dood geschrok ken", barst professor Vroon los. "De manier van vragen stellen was zo suggestief, dat je er alles uit kon krijgen. Ik zal een letterlijk voor beeld geven van wat ik heb gele- 'Was Jan niet de meester van de peuterspeelzaal?' 'Ja'. 'Deed Jan enge dingen?' 'Nee'. 'Heeft Jan dan nooit aan je buik je gezeten? 'Ja'. door Berend Schilder en Annemiek Veelenturf "Dat is toch een schande? Daar kan ik me vreselijk kwaad over ma ken!", hervat Vroon. "Die onder zoeker heeft zijn ideeën van tevo ren gevormd en stuurt zo'n kind meteen een bepaalde richting op. Ik durf te wedden dat als er hele maal niks met het kind zou zijn ge beurd, er toch ook incest of on tucht uit zou komen. Daar kun je vergif op innemen. Er zijn genoeg onderzoeken die hebben aange toond dat kinderen in heel andere dingen geinteresseerd zijn dan vol wassenen. Als een kind eerst 'nee' zegt en hem wordt nog een vraag gesteld, dan denkt het: oh jé, ik heb vast iets verkeerds gedaan'. Dat zegt het gauw 'ja'. Het is afwisse lend 'nee' en 'ja' en dan weer 'nee', afhankelijk van het toeval en het aantal vragen. Proeven hebben dat al zo vaak aangetoond. En ik vind het heel erg dat geen van de drie onderzoekers dat wist. Dat bleek direct uit hun vraagstelling". Vroon wordt nog bozer: "Ieder een in de geneeskunde kan de proef op de som nemen. Neem onderzoeker, maak hem ROTTERDAM Veertien maal vermeende incest, tien uithuisplaatsingen. De zaak-Bolderkar, het Vlaardingse medisch kinderdagverblijf, roept vragen op. Zijn hulpverleners zo op hun hoede voor incest dat ze te snel ingrijpen? Heeft de stortvloed van publiciteit over seksueel misbruik ongewenste neveneffecten gehad? En uithuisplaatsen, kan dat zomaar? Deskundigen en juristen laten over deze vragen hun licht schijnen. voorzichtig kunnen zijn. Zoals bij de dodelijke mishandeling van een kind dat we moesten opgraven bij de Euromast. Dat heeft geleid tot een beter overleg tussen meerdere instanties. Ik wil alleen maar aan geven hoe lastig de keus is. Boven dien wordt die keuze nog eens be moeilijkt door de reacties uit het publiek. Veel mensen hebben kin deren en menen dat zij deskundig zijn. Justitie kan het eigenlijk nooit goed doen. We zijn of te snel of te voorzichtig". Poppenspel De Rotterdamse advocaat Hans van Zundert vertegenwoordigt re gelmatig ouders die moeilijkheden hebben met een medisch kinder dagverblijf. Vanuit zijn ervaring pleit Van Zundert ervoor dat veel zorgvuldiger wordt opgetreden bij een vermoeden van incest. Hij geeft een voorbeeld van een zaak waarin volgens hem op veel te vage aanwijzingen overhaaste conslu- sies zijn getrokken. "Een medisch kleuterdagverblijf vermoedde dat bij een meisje van vijf sprake was van incest door de vader. Het kind werd naar aanlei ding daarvan uit huis geplaatst. Toen de Raad voor de Kinderbe scherming inzage kreeg in het rap port van het kinderdagverblijf bleek dat de enige concrete aanwij zing voor de incest-beschuldiging een poppenspel was. Het meisje had verteld dat een poes-pop van achteren pijn had. De kinderrech ter zag geen aanleiding tot strafver volging over te gaan en heeft de on dertoezichtstelling van het meisje niet verlengd. Volgende week komt het kind thuis. Ze heeft an derhalf jaar in kindertehuizen ge zeten". - Dat verhaal sluit niet uit dat de vader het misschien toch heeft ge daan. hij een kind met ontuchtervaring voor zich heeft en zet in werkelijk heid een kind voor hem waar niks mee aan de hand is. Als de onder zoeksmethode zuiver is, zou er dus niks bijzonders uit het kind ko men. Dat heet een blind onder zoek. Dat gebeurt met ieder nieuw medicijn. Het proefkonijn krijgt een echt medicijn of een fopmedi- cijn. De onderzoeker noch de pa tiënt weet wie welk medicijn heeft gekregen. Maar dat is nog nooit ge beurd met onderzoeksmethoden voör incest of ontucht". De Rotterdamse rechtbank, zo zegt officier van justitie mr. H. W. Samson-Geerlings, heeft nog nooit iemand veroordeeld louter en al leen op basis van één onderzoek. "Zolang de wetenschappers het niet eens zijn over de juiste metho de, is het geen bewijs, hooguit een aanvulling in het hele onderzoek. Daarom zal het in de zaak van de Bolderkar in Vlaardingen ook lang niet in alle gevallen tot een veroor deling leiden. In andere zaken is het bewijs wel te halen bij getui gen, zoals een oma of een oom te gen wie het kind huilend alles ver telt. Een bekentenis van de ver dachte draagt uiteraard ook bij tot het bewijs". Bij de uithuisplaatsing is het be wijs dat het gaat om een acute situ atie, een stuk magerder, zo geeft mr. Samson-Geerlings toe: "Maar je moet het vergelijken met voorlo pige hechtenis. Iemand wordt ver dacht van moord, wordt in voorlo pige hechtenis genomen, en daarna wordt de zaak pas verder uitge zocht". Is het verliezen van een kind voor onbepaalde tijd niet erger dan een paar maanden zitten en dan worden vrijgesproken? Medisch kinderdagverblijf De Bolderkar in Vlaardingen: 14 incest-gevallen Van Zundert: "Dat kan. Daarom zou een hulpverlener, wanneer hij denkt incest op het spoor te zijn, juist verder moeten zoeken. Dat ge beurt niet. Volgens de ouders had het meisje bij de dierenarts gezien dat haar eigen poes getempera tuurd moest worden. Er is niet op een normale manier met de ouders gepraat". Van Zundert heeft excu ses gevraagd aan het kleuterdag verblijf. Wanneer die uitblijven sluit hij niet uit namens de vader een schadevergoeding te eisen. De medische kinderdagverblij ven hebben onderling afgesproken voorlopig niet op incest- of on- tuchtzaken in te gaan, zegt een me dewerkster van een medisch kin derdagverblijf. Anoniem wil ze wel kwijt dat deskundigen die een in cestzaak boven tafel brengen per definitie moedig zijn. "Zij steken hun nek uit in de rechtszaal met de poppenproef en de rest van het on derzoek. Zij nemen nooit beslissin gen in hun eentje. De zaak wordt al tijd doorgesproken in een team", zegt ze. "Wat ik nooit hoor zijn de positieve geluiden. De vele ouders en kinderen die baat hebben gehad bij het tijdig ontdekken van in cest". Niet zorgvuldig Klinisch psycholoog dr. W. H. G. Wolters in het Utrechtse Wilhelmi- na Kinderziekenhuis plaatst kant tekeningen bij het gebruik van de poppen. Ze worden volgens hem niet door iedereen zorgvuldig ge bruikt. Wolters heeft in zijn werk zeer veel met seksueel misbruik van kinderen te maken. "De poppen kunnen een goed hulpmiddel zijn bij een veel alge mener type onderzoek naar incest. Maar dat gebeurt, helaas, vaak niet. Je ziet veel dat al een oordeel wordt geveld na één of twee sessies. Soms kan dat ook en als er voor het kind acuut psychologisch of lichamelijk gevaar dreigt moet het ook. Maar dat neemt niet weg dat het jammer is dat de poppen soms in handen zijn van hulpverleners die niet vol- doendè deskundig zijn. Eigenlijk kan alleen een psycholoog of psy chiater ermee werken". Wolters benadrukt dat incest en andere vormen van seksueel mis bruik bij jongens en meisjes in Ne derland een groot probleem vormt. De vele publikaties over het onder werp hebben volgens hem naast positieve effecten ook een scha duwzijde. Niet alleen hulpverle- ar ook ouders menen uit het gedrag van een kind soms te snel seksueel misbruik te kunnen herleiden. Ook bij de training van hulpverleners om signalen van in cest te herkennen bestaat volgens Wolters het risico dat zij overal in cest gaan zien. Anaal Kinderarts Marietta Higgs uit het Engelse Cleveland was daar vorig jaar een spraakmakend voorbeeld van. Zij meende op grond van be paalde spierreacties dat van de 134 kinderen die zij anaal onderzocht, er 78 seksueel misbruikt waren, van een baby van acht maanden tot een meisje van dertien jaar. Alle 'incestslachtoffers' werden op haar advies ondergebracht bij pleegou ders of in het ziekenhuis waar dok ter Higgs werkte. Pas na tussen komst van enkele dure advocaten werd de zaak recht gezet. Directeur-psycholoog van het RIAGG in Vlaardingen, de heer J. Lam: "Je vraagt je dan natuurlijk af of dat hier ook niet dreigt te ge beuren. Het is het bekende verhaal van de professor die èen college geeft over nekpijn. De volgende dag hebben alle studenten nek pijn". Er heerst een sfeer van wantrou wen en defaitisme bij de Konink lijke Vereniging voor Facultatie ve Crematie in Den Haag. De ver houding tussen beheerders van crematoria en directie is uitge sproken slecht, bijna explosief. Het ziekteverzuim is opgelopen tot meer dan 15 procent. Tot die conclusie komt een in terne commissie van de grootste Nederlandse crematievereniging die haar bevindingen in een on langs verschenen vertrouwelijk rapport neerlegde. Bij de Facultatieve en aanver wante crematoria werken enkele honderden mensen. De vereni ging is de meest invloedrijke or ganisatie op het gebied van lijk verbranding. Zij voert het beheer over zo'n 20 (van de in totaal 32) crematoria en bezit een eigen vermogen van 40 miljoen gulden. Maar nu lijkt de Facultatieve lijkt ten prooi aan onrust en ver warring. Het ledenbestand daal de in korte tijd van een slordige 200.000 leden naar 154.000. De commissie onder leiding van erevoorzitter P.C. Boone be sloot tot een intern onderzoek, nadat penningmeester G.A.M. Kuiper eerder dit jaar voorzitter G. Borrie (voormalig burgemees ter van Eindhoven) en directeur K. van Dam van de Facultatieve had beticht van zakkenvullerij. De Facultatieve verkocht haar Uitvaartkostenverzekering UKV aan het verzekeringsbedrijf 'De Amersfoortse' (waarvan Borrie commissaris is) voor 1.2 miljoen gulden, en dat zou zes ton teveel zijn geweest. De heren Borrie en Van Dam bezondigden zich bij herhaling aan het vermengen van de vere- nigingsbelangen met die van hun portemonnee vond Kuiper, die inmiddels de laan is uitge stuurd. Ook Borrie verdween. Hij kondigde in mei onver wachts aan zich niet herkiesbaar te stellen. Zijn functie is inmid dels overgenomen door F.A. Zondag uit Deventer. Van Dam, in loondienst, mag waarschijn lijk blijven. Petten De, in bedekte termen gestel de, bevindingen liegen er niet om. Al op pagina 4 van het 25 pa gina's tellende rapport wordt ge concludeerd dat de dagelijkse leiding van de vereniging welis waar statutair bij het dagelijks bestuur berust, maar de facto in handen is van de directeur en zijn bureau. Een directeur die te veel petten op heeft. Hij bezèt maar liefst elf belangrijke posi ties in de diverse samenwer kingsverbanden in crematori- umland. Bovendien is Van Dam een warm pleitbezorger van deel name met risicodragend kapitaal in ACS, een filterfabrikant. En dat is iets wat de commissie- Boone in haar rapport volstrekt afwijst. Van Dam weigert in alle toon aarden te reageren op het rap port. "Dat is een interne zaak die wordt behandeld door het hoofd bestuur". Naar buiten toe houdt de Facultatieve de gelederen ge sloten. Die indruk van een hech te club werd onlangs nog beves tigd tijdens de feestelijke instal latie van een filter om rookgas sen van crematoria te zuiveren. Dat gebeurde in het crematori um Daelwijck te Utrecht. Hier was de landelijke top van het lijkverbrandingswezen aanwe zig. Het Utrechtse crematorium is na Velsen het tweede in Neder land dat van een dergelijke in stallatie wordt voorzien. Maar niet het laatste. Waarom dat no- dig is? Het antwoord lijkt simpel: cre matoria zijn milieuvervuilers., die niet alleen stank veroorzaken - hetgeen voor menigeen een emotioneel probleem is - maar ook een fikse hoeveelheid vliegas de lucht inslingeren. Daarin worden hoge concentra ties zware metalen, zoutzuur en zwavelzuur aangetroffen. Toch vond in mei van dit jaar beheer der Tap van het Utrechtse cre matorium een filter nog een vol slagen overbodige zaak. Zijn me ning wordt gedeeld door het me rendeel van zijn collega's. De meeste ovens zijn voorzien van naverbranding en hebben geen last van bijverschijnselen als vliegas, roet en rook. Nijpels Vrijwel alle Nederlandse cre matoria beschikken over zo'n na- verbrander. Maar als het aan de Facultatieve ligt, worden ze alle maal van een dergelijk filter voorzien; gemiddelde kosten: zo'n f 900.000,- per stuk. Volgens menigeen in de wereld van de lijkverbranding is dit het gevolg van de goede contacten met milieuminister Ed Nijpels; tot aan zijn aantreden als minister voorzitter van de Stichting Voor lichtingscentrum Crerhatorium- bouw (SVC). Een wettelijke verplichting voor het aanbrengen van filters is er vooralsnog niet. Maar vol gens technisch directeur Ben- nink van de Crematorium Vere niging Nederland zal dat niet lang meer op zich laten wachten. "Ik zal u wat vertellen; als het een beetje meezit of tegenzit - het is maar net hoe u het noemen wii - dan wordt het door het ministe rie van VROM gewoon voorge schreven". Van Dam staat niet voor niets te springen om de Facultatieve te laten deelnemen in ACS. De ver koop van filters kan een lucratie ve zaak worden als er in Neder land een wettelijke verplichting komt om de filters bij de 32 cre matoria te installeren. De onder handelingen met de Alkmaarse sfilteffabrikant lopen al meer dan een jaar. "Om de basis voor de Facultatieve zo breed mogelijk te maken en te houden", verklaar de de directeur eerder dit jaar voor de IKON-radio. "We ver wachten daar wel rendement van. We willen er ook internatio naal mee de boer op". De voorgestane participatie in ACS werd in februari al gehe keld door penningmèester Kui per. Zijn kritiek: "Terwijl nog zeer veel gedaan moet worden in deze kwestie - de vraag is geheel open of het wel gewenst is dat we in ACS deelnemen - blijkt mij dat ACS samen met de voorzitter en de directeur reeds besloten heb ben, dat de voorzitter president commissaris zal worden en de di recteur gewoon commissaris. Voorzitter en directeur hebben reeds in een pril stadium leuke posities ingenomen. Zeer kwa lijk is daarbij uiteraard, dat door deze handelswijze een zakelijke benadering bemoeilijkt wordt". Verloving Ook de commissie-Boone spreekt zich in het rapport uit te gen het "participeren met risico dragend kapitaal in het beheer van ondernemingen zoals ACS Filtertechniek", maar zowel Boone als Zondag ontkennen ten stelligste dat er al iets beslist is king met ACS, zoals Kuiper be weert. Directeur Bosschieter van deze onderneming rept van "een stevige verloving" met de Facul tatieve. "Of ze al juridisch aan ons gebonden zijn hebben we nooit onderzocht". In de toekomstige king zijn vijf commissariaten te vergeven, verklaart voorzitter Zondag, Twèe voor de Faculta tieve, twee voor ACS, en een on afhankelijke. Dat ex-voorzitter Borrie met zijn aftreden probeert voor die onafhankelijke zetel in aanmerking te kómen, wordt door Zondag tegengesproken. Borrie, verzekert de voorzitter, wordt geen commis saris. En Bosschieter voegt er aan toe dat ook Van Dam "in ie der geval geen commissaris" wordt bij ACS. Overigens zou den die bijbaantjes voor de be stuursleden van de Koninklijke Verenigipg voor Facultatieve Crematie wel eens minder inte ressant kunnen worden. "De commissie-Booné is van mening dat als je op die basis een com missariaat krijgt, je de revenuen daarvan moet terugstorten in de vereniging", aldus voorzitter Zondag. Enkele vrouwen die een relatie met een priester hebben willen op de eerstvolgende manifestatie van de Acht Mei-beweging in de openbaarheid treden. Dat meldt 'De Bazuin'. Het vooruitstreven de rk weekblad verwijstnaar een afstudeerscriptie van mevrouw T. Ferwerda aan de voortgezette opleiding voor maatschappelijk werk in Zwolle. Die scriptie gaat over de vraag hoe vrouwen hun relatie met een priester beleven. Mevrouw Ferwerda sprak met 25 vrouwen die een 'anonieme relatie' met een priester hebben. Zij constateerde bij hen 'geeste lijke nood van miskenning, isole ment, frustratie en discrimina tie'. Ferwerda organiseerde ook een paar ontmoetingsdagen voor deze vrouwen. Naar aanleiding daarvan hebben enkelen beslo ten met hun anonimiteit te bre ken. Dat zal volgend jaar mei op de Acht Mei-dag in Den Bosch gebeuren. Uit alle bisdommen kreeg me vrouw Ferwerda reacties van vrouwen "die met een priester gaan". "Geen bisschop kan meer zeggen dat anonieme relaties in zijn bisdom niet voorkomen". Ferwerda is van plan haar scrip tie aan alle bisschoppen persoon lijk aan te bieden. Een woordvoerder van de lan delijke Vereniging van gehuwde Priesters zei desgevraagd, ver heugd te zijn over het initiatief Ferwerda. "Wij Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Utrecht D. Hakken berg Groningen. kennen uiteraard een aantal ge vallen van celibataire priesters die in het geheim een vaste rela tie met een vrouw hebben. We weten ook dat de bisschoppen daarvan meestal wel op de hoog te zijn. Zij laten zulke relaties voortbestaan zolang het maar niet publiekelijk bekend wordt". Ferwerda heeft, zo meent deze woordvoerder, een bijdrage gele verd aan de opheffing van een ta boe. "Zij brengt ook de hypocri sie aan het licht die de verplich ting tot het celibaat met zich brengt". Campagne De rooms-katholieke bis schoppen wijzen de huidige aids- campagne voor schoolgaande jongeren van 13 tot 17 jaar af als 'misleidend en eenzijdig'. Dat geldt ook voor de videobanden met begeleidend materiaal die de Nederlandse Onderwijstelevisie de scholen heeft aangeboden, e'n voor de tv-spots via Postbus 51. Bij de opzet van de campagne eri de vervaardiging van het ma teriaal is op geen enkele manier rekening gehouden met de op vattingen in confessionele kring, zeggen de bisschoppen in een mededeling na hun tweemaan delijkse vergadering. Er wordt gesuggereerd dat aids alleen kan worden voorkomen door ge bruik van condooms. Straffeloos wordt gesproken van ontkoppe ling van seksualiteit, voortplan ting en huwelijk. Waarden als trouw, eerbied, wederzijds res pect en liefde komen niet ter sprake, wél technieken ter voor koming van zwangerschap en overdraagbare ziekten. De bisschoppen typeren de campagne verder als 'ergernis wekkend' en 'voor velen ernstig nadelig'. "Ook zeer veel ouders en onderwijsgevenden wijzen dit af'. De kerkleiders beraden zich over 'positieve maatregelen in deze ernstige zaak'. Dorenbos. Amnesty Interna tional en Greenpeace voelen wei nig of nies voor samenwerking met drs. L. P. Dorenbos van het Rainbow-instituut voor normen en waarden. Dat blijkt uit hun re acties op de mededeling van Do renbos dinsdag op een pers conferentie in Den Haag dat hij deze organisaties binnenkort wil uitnodigen voor gesprek over mogelijke gezamenlijke acties. Dorenbos hoopt dat Amnesty en Greenpeace hun activiteiten willen uitbreiden met acties te gen onder andere pornografie, abortus en euthanasie. "Beide organisaties spannen zich in voor mens en dier. Moeten wij nu zien dat de rechten van het dier beter zijn beschermd dan die van de mens?" Zo vroeg de ex-EO-di- recteur zich af. Dorenbos' verzoek zal weinig kans van slagen hebben, zo blijkt uit de reacties. Ron van Huizen van Greenpeace: "Wy zijn een or ganisatie die actie voert tegen de verschrikkelijke vervuiling van het milieu, die de gezondheid van de mens aantast. Abortus en euthanasie zijn morele kwes ties". Een voorlichter van Am nesty zei, dat zijn organisatie al leen opkomt voor politieke ge vangenen. "Tot uitbreiding van het mandaat kan alleen de inter nationale organisatie besluiten. De Nederlandse afdeling zal Do renbos dus naar Londen verwij- Pastorie De Vrouwen-adviescommis sie van de Bond van Nederland se Predikanten zegt in een rap port dat in de predikantsoplei ding het leven in de pastorie meer aandacht verdient. De pas torale zorg voor pastoriebewo ners zou moeten worden uitge breid en de begeleiding van be ginnende predikanten zou beter moeten worden. In haar rapport geeft de com missie een overzicht van de pro blemen waarmee pastoriebewo ners te maken kunnen krijgen. Meningsverschillen tussen een predikant en zijn of haar ge meente moeten veelal binnen de pastorie worden opgevangen, wat intern tot grote spanningen kan leiden. Predikantsvrouwen kunnen zich eenzaam voelen doordat hun man werk en privé-leven moeilijk kan scheiden en beiden door de gemeenteleden een be paald rolpatroon krijgen opge legd waarbinnen ze moeilijk vrienden kunnen maken. De ad viescommissie werd in 1972 in gesteld en bestaat uit zeven pre dikantsvrouwen, onder wie een adviserend lid van een soortgelij ke werkgroep in de Gerefor meerde Kerken. Hervormde Kerk: aangeno men naar Heteren kandidaat R. Luijk Zaltbommel. Gereformeerde Kerken: be roepen te Giessen-Rijswijk (NB) kandidaat C. A. Streefkerk Rot terdam; beroepbaar M. Th. van der Sijs Amsterdam. Groningen. De theologische faculteit van de Groningse uni versiteit krijgt per 1 september volgend jaar naast de bestaande opleiding tot predikant een stu dierichting 'godsdienstweten schappen'. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen gaf het groene licht hiervoor. De nieuwe studierichting wordt voorlopig gezien als een experi ment voor de tijd van vijf jaar. Godsdienstwetenschap kan een rol spelen bij het bestuderen van politieke conflicten (Irak, Iran, Noord-Ierland, Armenië). Verwacht wordt dat de nieuwe studierichting meer studenten naar de theologische faculteit in Groningen zal trekken. Voor de predikantsopleiding wordt het afsplitsen van deze studierichting een verbetering genoemd. De kerkelijke hoogle raren willen graag een betere aansluiting van de theologische faculteit bij de praktische predi kantsopleiding. Voorbehoedmiddelen. De Franse rk bisschoppen hebben hun fel afwijzende mening over M I iMi I i g het gebruik van voorbehoedmid delen versoepeld. De voorzitter van de bisschoppenconferentie, aartsbisschop Decourtray van Lyon, noemde het gebruik van deze middelen nu 'het minste kwaad'. Als aids-patiënten geen condoom gebruiken, werken ze mee aan de dood van anderen. De wijziging in het standpunt van de bisschoppen is, volgens waarnemers, een gevolg van de omvang van de aids-epidemie in Frankrijk. In geen ander West europees land zijn naar verhou ding zoveel patiënten als daar. Eind september waren er 4900 ten dode opgeschreven aids-pa tiënten en tussen de 150.000 en 200.000 seropositieven.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2