'Ik ben altijd geleefd, nu wil ik leven' Koren zingen hun (kerst)lied I David Lee Roth overweldigend Subsidies theaterinitiatieven Mary Servaes schrijft haar memoires 'Orpheus' dochter' niette pruimen I ROTTERDAM (GPD) - Voor de historische waarde van allerlei popjaarboeken zou het beter zijn als Sinterklaas en Kerstmis in ja nuari zouden vallen. Met het oog op deze feestdagen liggen thans de overzichten van 1988 reeds dagen in de winkel, met als ge volg dat ze samen een gedenk waardig hoogtepunt op concert- gebied, dat gisteravond plaats had, missen: David Lee Roth in Ahoy'. Sinds zijn vertrek uit de hard- rockformatie Van Halen driejaar geleden heeft deze wildebras zich in Amerika verder opge werkt tot een van de allergroot ste entertainers. Aan deze oce aanzijde is het hem echter nog niet gelukt eenzelfde faam te ver- Dat David Lee Roth, voor vele vrouwen een appetijtelijke com binatie van The Beauty and The Beast, hier met een geringere po pulariteit genoegen moet nemen komt waarschijnlijk, omdat men hem nog teveel als een dolle hardrockzanger ziet. Weliswaar dringt er af en toe een originele videoclip van hem ('California Girls', 'Just Like Paradise') door. De echte permanente stuntshow, die Roth als een ruig zingende komiek van zyn leven maakt, valt evenwel alleen in Amerika waar te nemen. 'Rotterdam' (ongeveer 5500 fans) kreeg van hem wel het volle pond, zoniet meer. Tussen onvervalste hardrock voor hem herdoopt tot happy metal door 'jongleerde' David Lee Roth in een georganiseerde chaos met zijn viermansband met onder meer countryrock, dixieland, blues, steelbandmu- ziek en zelfs de 'West Side Story'. Het fraaiste stukje 'alternatieve beton' was zijn intro van 'Just A Gigolo', waarbij hij met hoed in het halfduister een monoloog a la Mike Hammer voor zich uit mompelde. Echt bont maakte Roth het aan het slot van zijn in totaal twee uur durende spektakel door in de arena in een boksring op te duiken en zich vervolgens op een surfplank ('California Girls' zin gend) naar het podium te laten dragen. Anders dan bij Bon Jovi, die vorige maand met een ver want intermezzo uitpakte, kwam deze stunt toch niet als gefor ceerd over. Het relativerende ka rakter van de Roth-show, die voortdurend rijkelijk werd be sprenkeld met Jack Daniel's, zal er veel mee te maken hebben. Naast de zanger - minder springerig dan voorheen en ook zwaarder, daardoor een beetje op vakbroeder Ozzy Osbourne lij kend - stond er nog een tweede ster op het podium: snarenridder Steve Vai. Zolang David Lee Roth deze voormalige gitarist van Frank Zappa en Yngwie Malmsteen in zijn begeleidings groep heeft zit hij muzikaal op rozen. LOUIS DU MOULIN 1(1) Orinoco Flow - Enya 2 (3) Smooth Criminal - Mi chael Jackson 3 2) Wee Rule - Wee Papa Girl Rappers 4 4) Till 1 loved you - Barbra Streisand Don Johnson 5(7) Never trust a stranger - Kim Wilde 6(9) Twist and shout - Salt 'n Pepa 7(5) Kiss - The Art of Noise Tom Jones 8 (11) Life's just a ballgame- Womack Womack 9 (15) Don't worrybe happy - Johnny Camaro 10 (10) Love House - Samantha Fox 11 (21) Fist time-* Robin Beck 12 (18) Two hearts - Phil Collins 13 (14) Kissing a fool - George Michael 14 (19) Put a little love in your heart - A Lennox A Green 15 (30) Can't stay away from you - Gloria Estefan MSM 16 (13) As long as you follow - Fleetwood Mac 17 6) Big fun - Inner City 18 8) Teardrops (Remix) - Wo mack Womack 19 (16) Zijn het je ogen - Koos Alberts 20 (12) Don't worry, be happy - Bobby McFerrin 21 Angel of Harlem -U2 22 (26) The way to your heart - Soulsister 23 (34) Left to my own devices - Pet Shop Boys 24 (36) Take me to your heart - Rick Astley 25 (33) Respect - The Real Roxanne LEIDEN/KATWIJK - Het Rijnlands Chr. Mannenkoor Vox Humana uit Leiden en het Chr. Mannenkoor Jubi- DEN HAAG - Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben onlangs late uit Katwijk werkten gisteravond mee aan een (kerst)concert in de nieuwe muziekzaal in Den Haag. Een lief- subsidies verstrekt voor de initiatieven op theatergebied in de provincie dadigheidsconcert, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de vereniging Tesselschade Arbeid Adelt. Als solis- Zuid-Holland. Voor Leiden en omgeving zijn de volgende instellingen en ten traden o.a. op de mezzo-sopraan Christina Guillermo, de bariton Marco Bakker en de pianist Daniël Way en- groepen in 'de prijzen' gevallen: Culturele Raad Hazerswoude, LAK (Lei- berg (op foto). Beiden waren ook van de partij op het concert, dat maandagavond werd gegeven in de Goede Her- den), Azuur (Leiden), Theater Popject (Leiden) en Poppentheater Thije, derkerk in Wassenaar-Zuid. (foto Henk Bouwman) (Leiden). 26 (27) The dream - The Nits 27 (23) Twist in my sobriety - Tanita Tikaram 28 (37) Something so strong - Jim Capaldi 29 (17) Indestructible - Four Tops 30 (20) Stand up for your love rights - Yazz 31 (22) Jack to the sound ofun- der ground - Hithouse 32 (24) Handle with care - Traveling Wilbury's 33 Enchanted lady - The Passadenas 34 Come out to play - UB 40 35 (32) The party - Kraze 36 (29) Wheels on fire - BZN 37 The sound of C-The Con fetti's 38 9 a.m. - London Beat 39 (25) Adieu Cherry - Anny Schilder 40 Awaka boy - Tatjana LEIDEN - Kerstzang te kust en te keur in deze donkere december maand. Wie gevoelig is voor de sfeer van het naderende kerstfeest zal hooguit moeite hebben met het maken van een keuze waar het de toevloed van concerten betreft. Concerten die in het teken staan van het feest van het licht. Het kan bijna niet anders of het Bachkoor Holland laat ook dit jaar weer van zich horen in Bachs Weihnachtsoratorium. Dit oratori um wordt zaterdagavond 17 de cember integraal uitgevoerd in de Pieterskerk. Solisten: Ellen Bol- longin (sopraan), Hilke Helling (alt), Hein Meens (tenor), Ulrik Cold (bas). Het orgel wordt be speeld door Hans Broekman. Voor de begeleiding zorgt het Amster dams Kamerorkest. De algehele leiding berust bij Charles de Wolff. Aanvang 19.30 uur. De Leidse Cantorij geeft op zon dagavond 18 december voor de vijftiende maal een adventsconcert in de Hooglandse kerk. Het pro gramma vermeldt Engelse Christ mas carols, hymns, oud-Neder landse kerstliederen van Messaus (17de eeuw), en Franse noëls. Gro tere koorwerken uit de Anglicaan se traditie ontbreken evenmin. Uit gevoerd worden o.m. het Magnifi cat en Nunc Dimittis (de lofzangen van Maria en Simeon) van Charles Wood, en een Gloria in Excelsis van Herbert Sumsion. Er wordt ook gelegenheid tot samenzang ge geven. De hoboist Han Kapaan ver leent medewerking. Cantor-orga nist Joop Brons heeft de leiding. Aanvang 20.15 uur. Het Rijnlands Chr. Mannenkoor Vox Humana js inmiddels ook weer begonnen aan een reeks kerstconcerten. Zo zijn er, na op tredens eerder deze week in Den Haag en Wassenaar, uitvoeringen op maandagavond 19 en dinsdag avond 20 december in de Stadsge hoorzaal en op vrijdagavond 23 de cember, in samenwerking met 'Ex- cultate Deo', in 'De Vüethorst' in Voorschoten. Het mannenkoor verzorgt ook het kerstconcert, dat op zondag middag 18 december door het Leidsch Dagblad in de Pieterskerk wordt georganiseerd. Het gaat in dit laatste geval om een bijzonder concert. Bijzónder omdat dit muzi kale evenement speciaal is bedoeld voor degenen die door hun licha melijke handicap zelden of nooit een uitvoering kunnen bijwonen. Aan de bezoekers van dit middag concert zal gratis vervoer worden aangeboden. Het concert begint om 15.00 uur. Het programma komt in grote lij nen overeen met dat van de twee concerten, die Vox Humana op maandag- en dinsdagavond (aan vang 20.00 uur) in de Stadsgehoor zaal geeft. Het omvat liederen, de clamaties, solistische bijdragen en samenzang. Tot de medewerken den behoren de bariton Marco Bakker, het Arpeggio Trio, Addie de Jong (orgel) en de gebroeders Brouwer (trompet). De dirigent heet Sander van Marion. In het teken van kerst staat ook het concert, dat het Jeugdkameror- kest Leiden onder leiding van Henk Briër zondagochtend 18 de cember geeft in de Taffehzaal van het Rijksmuseum van Oudheden. Nadat het orkest eerst twee symfo nieën, resp. van Clementi en Mo zart, heeft gespeeld en de violiste Esther van Stralen als soliste naar voren is getreden in de Fantasie voor altviool en orkest van Hum mel, zal een uitvoering worden ge geven van 'A ceremony of carols' van Benjamin Britten in de origi nele versie voor vrouwenkoor en harp. De zangdocente Leny Stevens organiseert al jaren samen met Henk Briër koorprojecten. Voor de uitvoering van Brittens moeilijke werk waren voldoende geschoolde stemmen beschikbaar om een vrouwenkoor te formeren. (De ko ren zullen voortaan optreden onder de naam Voces Lugdunenses). De harpiste Elaine van der Wart speelt de harppartij in Brittens composi tie. Dit zondagochtendconcert be gint om 11.30 uur. Leerlingen van de zangpedagoge Thea Ekker-Van der Pas geven op zondagmiddag 18 december een uitvoering in de Groene Kerk in Oegstgeest. Ze zingen kerstliede ren uit Spanje, Italië en Frankrijk alsmede negro-spirituals en Christ mas carols. Aanvang 14.30 uur. Het Arnold Schönberg Kamer koor treedt zaterdagavond 17 de cember aan in de Taffehzaal van het Rijksmuseum van Oudheden. Er zullen werken worden uitge voerd van Poulenc (Un soir de nei- ge), Schütz (O, lieber Herre Gott, Verleih uns Frieden, Gib unser Fürsten), De Victoria (Quem vidis- tis, Pastores?), Taverner (delen uit de Western Wind mass) en Rutter (Wexford Carol, Tomorrow shall be my dancing day, King Herod and the cock). Het geheel staat onder leiding van Maarten Michielsen. Aanvang 20.15 uur. Capella pro Cantibus onder lei ding van Theo Tobé geeft op woensdagavond 21 december een kerstuitvoering in de Willibrord- kerk in Oegstgeest. Voor de bege leiding zorgt een koperkwartet en de organist Theo Goedhart. Naast de traditionele carols en een dub- belkorig gezongen 'In dulci jubilo' zal Albert de Klerks 'Magnificat' tot klinken worden gebracht. De koorgedeelten worden afgewisseld door samenzang en instrumentale soli. Aanvang 20.15 uur. Het Leidse Emoenakoor onder leiding van Rob de Vogel organi seert een kerstsamenkomst op de zelfde woensdagavond (21 decem ber) in de Vredeskerk. Naast de koorzang van kerstliederen uit di verse landen zal vooral het samen zingen van bekende kerstliederen een extra accent krijgen. De orga nist Joop Brons zal medewerking verlenen. De samenkomst begint om 20.00 uur. Een K&O-kerstmatinee heeft plaats op zondag 26 december in de Stadsgehoorzaal. De pianist Ro nald Brautigam zal bij deze gele genheid composities vertolken van Bach/Busoni, Mozat, Liszt en Cho pin. Aanvang 11.30 uur. Het Leiden English Choir geeft vanavond (14 december) een kerst uitvoering in de Evangelische Lu therse kerk aan de Hooglandse- kerkgracht. Naast een aantal Christmas carols zullen composi ties ten gehore worden gebracht van o.a. Mendelssohn, Sweelinckk, Palestrina en Pinkham. De leiding berust bij Ineke Smit en Colin Ewen. Solisten zijn: Nicolai Cock en José Helffers. Het concert wordt herhaald op vrijdagavond 16 de cember (20.15 uur) in de Ouds- hoornse kerk in Alphen a.d. Rijn en op zondagavond 18 december (19.30 uur) in de Dorpskerk in Was senaar. Het concert vanavond in Leiden begint om 20.15 uur. Het Van Wassenaer Ensemble concerteert, eveneens vanavond, samen met het Voorburgs ge mengd koor Ad Novum in de Was- senaarse Dorpskerk. Het orkest staat onder leiding van Benjamin Broers, het koor wordt gedirigeerd door Ad de Groot. Het kerstpro gramma omvat werken van Fauré, Strategier en Corelli. Verder zullen er Duitse, Franse en Engelse kerst liederen en motetten ten gehore worden gebracht. Voor de orgelbe geleiding zorgt Jaco van Leeuwen. Aanvang 20.15 uur. Het Bachkoor Holland, zaterdagavond met het Weihnachtsoratorium in de Pieterskerk. (foto pr> STAMPROY (GPD) - Mary Servaes werkt aan een boek. Na haar afscheid heeft ze er alle tijd voor. Ze doet het rustig aan en ze voelt zich lekker en geïnspi reerd om te schrijven. Om streeks moederdag, ver wacht ze, komt het boek uit. Dat tijdstip is bewust geko zen. uiteraard. Want het wordt een boek vol verdriet. "Er waren momenten in mijn leven dat ik dacht dat ik niet verder kon, maar ik ben altijd doorgegaan". Maar één ding weet ze nu heel zeker. Ze mist de optre dens niet en maakt geen co- me back. "Al zou ik er goud mee verdienen, ik kom nooit terug". door Jacques J. d'Ancona De Zangeres Zonder Naam gaat niet weer op een podium staan om ■te zingen. Bij herhaling wordt er druk op haar uitgeoefend. Tever geefs. Ze is evenmin van plan weer een plaat op te nemen. Haar carriè re is voorgoed voorbij. Het liedjes- boek gaat dicht om het boek met memoires te kunnen openen. Ze kijkt niet om in wrok. De Zan geres Zond,er Naam is-blij met wat ze na jaren van verguizing en ver nedering heeft meegemaakt. Ze heeft heeft een geheugen als een ijzeren pot. Haar omgeving ver baast zich keer op keer. Want ze herinnert zich haarscherp de klein ste, schijnbaar onbelangrijke de tails en gebeurtenissen van vele ja ren terug. Dat kan een explosie veroorza ken als haar boek straks verschijnt. Diverse collega's en gewichtige ty- pes uit de showbusiness mogen zich er op voorbereiden dat de Zan geres hen niet vergeten is. Niet dat ze rancuneus is, maar bepaalde dingen mogen toch wel eens even belicht worden, vindt ze. En die zijn lang niet altijd gezellig voor de betrokkenen. Als ze woord houdt, gaan we dus een leuke tijd tegemoet met haar kleedkamerver- halen. In augustus wordt ze zeventig, Schrijvers en anderen stonden on middellijk bij haar op de mat, na dat ze afscheid genomen had. Maar ze geeft haar memoires niet uit handen. Dat doet ze zélf. Bijna elke dag schrijft Mary Servaes. Bladzij de na bladzijde vult ze met de bal pen en ze is er trots op dat de eerste stukken met waardering zijn ont vangen. De showjournalist en ra diomaker Ben Holthuis helpt een handje bij de bewerking en hij zegt dat ze goed werk aflevert. Het credo van Mary Servaes luidt: Je moet jezelf blijven. "Dat heb ik altijd geprobeerd. Eén keer heb ik een plaat opgenomen met liedjes van Edith Piaf. Het is de slechtste uit mijn carrière gewor den. Je mag nooit imiteren in dÉC vak.' Minachting Met een milde minachting spreekt Mary Servaes over de op volgsters' die zich inmiddels aan dienen. "Ze staan allemaal in de rij. Mensen van de platenindustrie, de radio en de televisie. Ook mensen die me vroeger nooit zagen zitten. Maar ze vergeten iets: er is maar één Zangeres Zonder Naam. Mijn hele leven heb ik in gevechtshou ding gestaan. Altijd heb ik mijn re pertoire en mijn liedjes moeten verdedigen. De conférencier Jan Blaaser zei ooit op het podium toen hij me moest aankondigen, dat hij mijn liedjes verschrikkelijk vond. Nou vraag ik je". Haar moed noemt ze een van de waardevolle factoren die bijdroe gen tot het succes. "Zoals met het beroemde concert in Paradiso, toen ik achttien nummers heb ge zongen. Ik heb nooit gezegd: ik durf niet. Ik sprak met het publiek, ik maakte contact, ik was vaak leu ker dan de presentator". Krant De titel van haar boek blijft een geheim. Daar heeft ze een reden Mary Servaes: 'Mijn man legde eerst een krant op de stoel als er een jour nalist kwam en zei dan: gaat u nu maar zitten". (foto gpd> voor: anders gaat een ander ermee vandoor. Ik begin te schrijven over de periode toen ik drie jaar was. Dan ga ik over naar de tijd vanaf mijn vijfde. Het lelijke is niet weg geëbd in de loop van de tijd. Ik ben niet zo'n dom vrouwtje als ze wel eens dachten. Zolang ik geen pop petjes op het behang teken, hoeven ze me niet weg te brengen. Ik kwam in alle praatprogramma's, omdat ze dan een hogere kijkdicht heid haalden. Wacht maar af. Ook mijn relatie met journalisten komt in het boek voor. Ik heb nooit laten merken dat ik zenuwachtig was als ze me vernederden. Ik heb ooit een fotograaf bij zijn das gegrepen. Ik heb ze vaak op bezoek gehad, de journalisten. Soms legde mijn man Jo eerst een krant op de stoel. Hij ging dan voor zo iemand staan en zei: gaat u nu maar zitten". 'Orpheus' dochter', opera van Michael Ny- man op een libretto van Gerrit Timmers door Studio's Onafhankelijk Toneel. Regie: Mirjam Koen en Gerrit Timmers. Muzikale leiding: Ernst van Tiel. Gezien in de Rotter damse Schouwburg op 13 december. ROTTERDAM - Het verhaal van Orpheus als uitgangspunt voor een boek, toneelstuk of ope ra. De gedachte is niet nieuw en dus zoekt iedere auteur een nieu we variatie. Het gevolg is echter dat ook menige variatie al lang niet nieuw meer is. In zijn roman 'Klaaglied om Agnes' verplaatste Marnix Gij sen Orpeus naar het België van zijn tijd en liet hij hem tot twee maal toe zijn geliefde verliezen. Gerrit Timmers ging voor zijn opera nog verder en koos niet alleen voor het heden, maar creëerde bovendien een volwassen dochter van Orpheus en liet haar drie maal een dierba re verliezen. ,Dat kon nog een pruimbaar sce nario opleveren, maar de vraag rijst waarom Timmers nog zo veel andere variaties in één eind- produkt hgeft samengepropt. Een onverstoorbaar doorlevende Euridice is tot daar aan toe, even als het toekennen van een geheel nieuwe symboliek aan de op .dit punt toch al beladen Apollo en Dionysos. Daaromheen verzon hij echter een gecompliceerd en modieus verhaal, dat met de bes te wil van de wereld niet naver teld kan worden, en dat ook nog het een en ander met Afrika te maken heeft. Afrika is de hel op aarde, Afrika is het land waar dood en leven naast elkaar staan, Afrika is het geweten van de Europeaan, het zal allemaal wel waar zijn, maar theatraal is het flauwekul. Als Links Mariëlle Vester, rechts Wieger Woudsma, in 'Orpheus'dochter': ...dramateksten van een onvoorstelbare kneuterigheid". (foto Jannes Timmers zijn geweten belast voelt, moet hij er als ontwikke lingswerker heen gaan en zijn publiek niet lastig vallen met pretentieus maar uiterst knullig gedoe dat een welwillende Euro peaan het schaamrood naar de kaken jaagt. De semi-Afrikaanse dansjes in zijn 'opera' en het ove rige gebeuzel over Afrika ston den op een niveau dat belédi- gend was voor de bewoners van dat werelddeel. Helaas bleef het daar niet bij, want alleen hierdoor zou 'Orp heus' dochter' nog steeds niet het dieptepunt van het lopende seizoen zijn geworden. Het erg ste was dat de voorstelling op al le punten nog in de steigers leek te staan, maar wel in zoveel stei gers,dat er van een professionele voorstelling nog niet veel te zien was. Knullige dansjes, een dilet tantistische acteerstijl en een overvloed aan 'vondsten' redu ceerden de voorstelling tot een soort veredeld schooltoneel. (Voor regisseurs daarvan is een reisje naar Rotterdam de moeite waard: zij kunnen er veel idééën opdoen). Van de gezongen Engelse tek sten en enkele Nederlandse dia logen was ondanks een grootse geluidsinstallatie gelukkig nau welijks iets te verstaan. Zij bie den soms interessant leesmateri aal, maar bezitten als dramatek sten een onvoorstelbare kneute righeid. De muziek van Michael Nyman was des te beter'hoor baar: een drammerig soort 'mini mal music' die eveneens mini maal was in variatie en subtili teit. Al met al een voorstelling om snel te vergeten, al was het maar uit consideratie met de me dewerkenden. PAUL KORENHOF

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21