In de schaduw van het Milan-trio i|x|!!!|!!|Sgi Overwinning aangename suprise voor Philidor 2 Nesty zwemt in Emmen Vera Pauw als voetbalprof in Italië Tempo Team te sterk voor Scyüa: 6-12 KOKEN PAGINA 18 SPORT WOENSDAG 14 DECEMBER 1988 SCOREBORD SCHAKEN GMA-toemooi in Belgrado Voornaamste uitslagen laatste ronde: Jako- vitsj (Sov) - Riemersma (Ned) 1 -0. Damlovic (Joe) - Van Heste (Ned) 1-0, Kapetonovic (Joe) - Blees (Ned) 1-0, Los (Ned) Vasiljevic (Joe) 1-0, Goere- vitsj (Sov) - Hulak (Joe) 0,5-0,5, Psachis (Sov) - Pigoesov (Sov) 0,5-0,5, Poloegaievski (Sov) - Dokhojan (Sov) 1-0, Naoemkin (Sov) - Stasnik (Tsi) 14 Endstand i Hulak. Naoemkin, Psachis. Goere- vitsj. Pigoesov en Poloegaievsk. (allen Sov) 7 punten, 7. Timosjenko en Barejev (beiden Sov) 6.5.9. Petursson (Us). Ozandhava. Dorfman (bei den Sov). Dizdar (Joe) 6,5,14. Olafsson (IJs) 6,5, 15. Wilder (VSt) 6,5,16 ex aequo: Van der Wiel 6. Overige Nederlanders: Los 3,5, Riemersma 3,5, Van Heste 3, Blees 3. SCHAATSEN Marathonzes ga agse Endhoven Mannen: 1. Schalij (Nigtevecht), 2. De Boer (Edam), 3. Kasper (Arnhem), 4. Ruitenberg (Ol- debroek), 5. Kooiman (Ammerstol), 6. Pronk (Oost-Graftdi|k), 7. Boon (Hem). 8. Sjaak Bakker (Berkhout), op een ronde: 9. Veldkamp (Den Haag). 10. Kramer (Oudeschoot), 11. Kromkamp (Oldehottpade). 12. Kleine (Kerkenveld). 13 Ja- kobs (Helmond), 14. Korotkov (Sov), 15. Verduin (Heemskerk), 16. Veenhof (Gieten), 17 Pieterse (Diemen), 18. Dijkstra (Pesse), 19. Takken (Schellingwoude), 20. Evert van Benthem (St. Jansklooster). Klassement na twee dagen: 1Kramer 50 pun ten. 2. Kromkamp 41.3. Schalij 38,1.4. De Boer 38.5. Van Kempen 37,6. Pronk 32.7. Korotkov 31,1, 0. Dijkstra 29. 9. Kleine 27.10. Ruitenberg 23. Vrouwen: 1Hoogendijk (Ermelo), 2. Moolhuizen (Weesp). 3. Van Tol (Nes a.d. Amstel). Klassement na twee dagen: 1Hoogendijk 19,1 punten, 2. Keulen 17,1,3. Van Tol 14. KOERSEN EERSTE KOERS. 2000 m: 1. Comrade (Mej. M. Poort) 2.40,8 - 1.20,4; 2. Cindy R; 3. Cherie Norton. Niet gestart: Coby llpenstein. Toto: win nend 2,30, plaats 1,40 2,10 1,60, koppel 13,10, trio 110,50. TWEEDE KOERS. 2000 m: 1 Cheetah Morgan (A. v.d. Wal) 2.43.6 -1.21,8; 2. Clazien Wielinga; 3. Branda V. Toto: winnend 1.70, plaats 1,101.60 1,60, koppel 12,10. trio 72.10 DERDE KOERS. 2440 m: 1Celest Greenacre (F. Westerveld) 3.22,7 -1.23,12. Chris Wielinga; 3. Charlene K. Toto: winnend 2,10, plaats 1,401,40, koppel 3,70, trio 36,70. VIERDE KOERS 1609 m: 1Carta T (A. v.d. Wal) 2.08,3 -1.19,7; 2. Cherie Wielinga; 3. Catch Me Jacky. Toto: winnend 5,90, plaats 2,001,401,30, koppel 9,50, trio 69,90. VIJFDE KOERS. 2000 m: 1. Anne V (F. Otters- berg) 2.42,0 1.21,0; 2. Ceder du Bois; 3. Yegua. Niet gestart: Briesly. Toto: winend 3.70, plaats 1,30 1,50 2,30, koppel 4.40. trio 100,50. ZESDE KOERS 2440 m: 1. Barry Quick (A. v.d. Wal) 3.20,7 -1.22,3; 2. Amazing Star; 3. Ascot K; 4. Anneriet. Niet gestart- Brown Lady. Toto: win nend 3,30, plaats 1.501,70 4.10. koppel 5.70. trio 95,20. kwartet 1.170,40. ZEVENDE KOERS, 2000 m: 1. Zoeff Neyenrode (P. Weidema) 2.38.0 -1.19,0; 2. Zachery Baker; 3. Yko Gold. Toto: winnend 4,20, plaats 1.801,00 1,20, koppel 4,30, trio 27,30. Achtste koers. 2000 m: 1. Columbus Bowl (T. Smeding) 2.41,0 -1.20,5,2. Cirianne N. 3. Amor van Zuilen. Niet gestart: Zorro van GoH. Toto: win nend 1.60. plaats 1,10,1.20.1.90, koppel 2,20, trio 8,30. Negende koers, 2000 m: 1. Annfine Mountain (L.Dooper) 2.36.5 - 1.18,3. 2. Zarpa. 3. Zipper Spencer. Toto: winnend 1,80, plaats 1,20, 1,60, 1,80, koppel 11,70, trio 43,50. Tiende koers, 1609 m: 1. Chicago (S. Hartman) 2.09,9 -1.20,7.2. Bella A, 3. Benker. Niet gestart: Carbith S. Toto: winnend 2,20. plaats 2,50,2,50, koppel 10.20. trio 49,70. Elfoe koers. 1609 m: 1. Zora Volomon (J. Pool) 2.04,5 -1.17.4.2. Brenda Uithuizen, 3. Annigje S. 4. Balequina K. Niet gestart: Anne Neyenrode. Toto: winnend 2,20. plaats 2,10, 2,30,1.80, kop pel 17,60, trio 101,70, kwartet 423,00. Omzet totalisator 371.992,00. Uitslag W5-spel: 7-5-2-7-9. Uitkering 238,50. DEN HAAG (ANP/Reuter) - Het zwemcircuit om de wereldbeker moet nog beginnen, maar nu al dreigt het omvattende project te worden overschaduwd door fi nanciële problemen. Het staat de zwemmers door de versoepeling van de amateurbepalingen te genwoordig dan wel vrij een paar centen aan hun sport te verdie nen, de reeks wedstrijden om de World Cup bieden vooralsnog geen lucratieve vooruitzichten. Ook sportief niet. De meeting in Australië moest al worden af gelast door gebrek aan belang stelling, die in Toronto, donder dag beginnend, en in Indianapo lis later deze maand, slagen er moeilijk in een aantrekkelijk veld te mobiliseren. De derde confrontatie, eind januari door de Nederlandse zwembond in Emmen te organiseren, gaat in ieder geval door, maar van de toplanden zijn tot nu toe slechts vage toezeggingen binnen. Een zekere verschijning in Drente, en niet de minste, is echter Olym pisch kampioen Anthony Nesty. Vlinderslagspecialist Nesty, die in Seoul Suriname als sport- natie in het algemeen en als zwemland in het bijzonder op de wereldkaart zette, is vooralsnog de grootste trekpleister waarmee de KNZB kan pronken. Nesty verraste in het Olympisch bad de Amerikaanse vedette Matt Bion- di, die zich zeker van de zege al uit liet drijven, op de laatste me ter van de 100 vlinderslag. Wie hem onder anderen partij zal geven in Emmen is afgezien van de ongetwijfeld uitgebreide Nederlandse equipe nog ondui delijk. De 100-jarige zwembond heeft van de belangstelling van de Sovjetunie en Oostduitsland vernomen en rekent op de deel neming van landen als West- duitsland, Zweden, Groot-Brit- tannië en Frankrijk. Een week voor de sluiting van de inschrij ving is evenwel nog niets zeker. De organisatoren in Toronto, die het spits mogen afbijten, heb ben slechts de zekerheid dat het Europese puikje zal schitteren door afwezigheid. De Oostduitse coach Manfred Tanneberger liet bij de Europese bekerstrijd in Edinburgh weten, dat geen van zijn toppers deze maand wordt afgevaardigd naar Noord-Ameri- ka. Nederlanders komen, net als vele andere Europeanen, er ook niet aan de start. tours die bij haar overgang naar Italië afgesproken waren. Ze legt het uit als tevredenheid over haar presteren in de eerste zes duels van de competitie. „Zelf hoef je daar niets voor te regelen. De club heeft een professionele kracht, na de training ligt het ticket klaar". Sportieve druk Modena, de club van de voormali ge international (opgestapt uit on vrede met het functioneren van bondscoach Piet Buter), heeft een sponsor die de kas jaarlijks met 300.000 gulden spekt. „Dat zorgt wel voor een druk, je moet punten halen. In Nederland had je alleen de sportieve druk van je eigen pres tatie. Ik had de pest in na een ne derlaag, anderen in de ploeg niet, die wilden gewoon lekker tegen een bal schoppen. Met die mentali teit ben je in Italië snel de laan uit gestuurd. De meiden hier zijn echt de hele week met voetbal bezig, al le dagen wordt over de wedstrijd gesproken". De Nederlandse denkt dat de druk te groot is en gelooft dat de prestaties van haar ploeg (twee ge wonnen, twee gelijk, twee'verlo ren) daarom tot nu toe tegenvallen. Een andere oorzaak is volgens haar het geringe aantal keren dat ge traind wordt. „Modena haalt zijn speelsters uit de verre omgeving, sommigen zitten drie uur in de au to. Die hebben bij hun komst afge sproken dat ze dat maar twee keer per week doen, de president is daarmee akkoord gegaan. In Ne derland zou ik me daar vreselijk druk om gemaakt hebben, hier is het een gegeven waar ik me bij neer moet leggen. Maar daardoor verlies je wel punten, de pass komt net niet op tijd, de scherpte is er niet". Handen en voeten jeuken bij Vera Pauw om daar verandering in aan te brengen, ze moet zich inhou den. „Ik kom bij hun, ik moet me aanpassen. Ook op de training, Van Basten en Gullit viel dat ook op toen ze bij Milan begonnen: veel lo pen, veel gymnastische oefenin gen, weinig voetbal. Is de basiscon ditie goed, dan krijg je geen blessu res en ga je beter presteren. Terwijl wij in Nederland de visie ontwik kelen dat je voetbal alleen leert door te voetballen, ongeacht of je nu in Lutjebroek 8 of Ajax 1 speelt". Die visie bracht Vera Pauw vorig jaar in de praktijk als lid van de technische staf in Zeist, waar zij zich een jaar bezig hield met de promotie van het vrouwenvoetbal LEIDEN - De 41/2-31/2 winst op Bloemendaal in de tweede klasse B van de KNSB-compe- titie kwam voor de schakers van Philidor 2 tijdens de vierde ronde als een geschenk uit de hemel. Het niet verzwakken van de ploeg was dan wel mede verantwoordelijk voor de monsternederlaag van het eerste tiental tegen Volmac, maar de reserves vonden op deze manier wel vanaf de onderste plaats in een ruk aansluiting met de middenmoot. Sneller dan verwacht zijn de (permanente) atletiekbanen van de Houtrusthallen in Den Haag gereed gekomen. De Haagse wethouder voor sportzaken, Verduyn Lunél, trok dinsdagmiddag de laatste streep, waarmee de zes pastel gekleurde banen van 200 meter en de sprintbanen in het midden van de hal klaar zijn voor het 'grote werk'. Begin februari volgend jaar wordt de zogenaamde Houtrust Sport officieel geopend. Op 4 en 5 februari worden de nationale kampioenschappen indoor-atletiek in Den Haag gehouden, in het weekend van 18 en 19 februari ge volgd door de Europese kampioenschappen. (foto gpd> De start van het treffen was gens voor Philidor 2 nog weinig be moedigend. Weliswaar won Her man van Halderen een goede pot, maar daar tegenover stonden een onnodige remise van Wim Vriend eh na duels met wisselende kansen nederlagen via captain Ab Smit en Leen van Ofwegen (1 1/2-2 1/2). Daarmee was de maat voor de Lei- denaars vol. Fred Slingerland pin de de stukken van zijn opponent volledig vast en won daardoor overtuigend, terwijl Henriette de Greef met een gedegen winst be wees over haar vormcrisis heen te zijn. Het feit dat Henk van Loon niet aan een nederlaag kon ont snappen bleek toen niet funest. He- leen de Greef kon haar ploeg name lijk over de streep trekken, een op dracht waar zij dankzij een in twee de zitting opgevoerde fraaie pen- ïingscombinatie uitstekend in UTRECHT (GPD) AC Milan is met de komst van Ruud Gullit en Marco van Basten aan het begin van het vorig seizoen aanvallender gaan voetballen, eenzelfde omschakeling maakt het vrouwenteam van Modena door nu Vera Pauw daar sinds enkele maanden haar partijtje meespeelt. „Doel van het voetballen is het maken van goals, die maak je niet op de eigen helft", predikt zij, wat nadrukkelijker binnen de lijnen dan daarbuiten. „De taktiek is voor de trainer, je ontmoet verbazing als je daar over meepraat" is haar eerste Italiaanse ervaring. De propagandiste van het vrou wenvoetbal komt in de schaduw van het Milanese trio Gullit-Van Basten-Rijkaard en Mario Been als vijfde Nederlandse uit in de Serie A, zoals ook de hoogste afdeling bij de vrouwen heet. Een landelijke competitie. „Laatst moesten we voetballen in Calabrië, dat ligt even ver van Modena als bv. Utrecht, 1200 kilometer. En dan te beden ken dat de landelijke competitie in Nederland tot nu toe afgeketst is vanwege de verre reizen en de hoge reiskosten. In een groot land leer je groot denken. Krijg ik mensen op bezoek, dan rij ik twee uur naar Milaan om ze op te halen. Ben ik in Nederland dan gaat de knop om, dan haal ik het niet in mijn hoofd om naar Groningen te rijden". Vera Pauw denkt weer even in het klein. Ze is een week op fami liebezoek in Nederland. Modena stelde een extra vliegticket ter be schikking naast de vier vliegre- in het algemeen en het meisjes voetbal in het bijzonder. In Zeist kwam ook het telefoontje terecht van de Engelse spelersmakelaar, of ze daar het telefoonnummer wisten van Vera Pauw. „Daar spreekt u mee", kon ze zeggen. „Ze hadden de interland Italië-Nederland ge zien en zochten een type speelster als ik. Twee weken later zat ik daar". Haar Nederlandse club Vreeswijk dreigde het uitstapje te verstoren door een transfersom te vragen. „Benadruk dat ik als ama teur gegaan ben", zegt ze. „Vreeswijk ligt op de loer". Van de onkostenvergoeding en het hono rarium dat ze krijgt voor de trai ning van de meisjesploeg kan ze eten. „Ze zorgen dat ik in leven blijf', glimlacht de 25-jarige Utrechtse, vrouwelijk deel van een drieling. Op straat voetbalde ze met haar twee broertjes, werd lid - van Brederodes, verdedigde zeven jaar de kleuren van Vreeswijk, be zocht het CIOS met als specialiteit gehandicaptensport en atletiek en is in het bezit van het diploma oe- fenmeester 1. Met dat papiertje kan ze als assistent aan het werk gaan in het betaalde voetbal, meer is niet haalbaar. „Op de cursus betaald voetbal word ik nooit foegelaten, dat willen tienduizend mannen ook. En voetbal blijft natuurlijk een mannensport. Is een man fana tiek dan mag dat, is een vrouw heel fanatiek dan wordt naar het voor hoofd gewezen. Ik heb doorge draaid, ben niet altijd even aardig geweest, maar wat ik doe wil ik goed doen, zo zit ik in elkaar. In Ita lië hebben de mannen het voor het zeggen in het vrouwenvoetbal. Meer dan bij ons moet de vrouw zich daar aan regels houden, maar de regels vervallen als je ergens goed in bent, dan mag je fanatiek zijn. Het wordt geaccepteerd als je meer wilt. Ik heb gevraagd of ik met het tweede mannenteam van Modena mag meetrainen, van dat verzoek keken ze wel vreemd op. Nee, een antwoord heb ik nog niet gekregen". Vera Pauw werd in het shirt van de sponsorende meubelgigant drie keer geïnterviewd op de televisie, iedere maandag zjjn flitsen van de wedstrijd op de buis te zien. „De or ganisatie is professioneel. Op de dag van de wedstrijd komen we om half elf bij elkaar, eten pasta, brood, kaas, maken een wandelin getje, hebben een bespreking en gaan dan naar het stadion. We spe len op hetzelfde veld als de full Met LSG 2 wil het in de tweede klasse C evenmin erg vlotten. De Leidenaren teren nog steeds op een overwinning uit de eerste ron de. Dat kan hen echter (nog) niet verontrusten. De LSG-ers hebben het geluk dat er in deze klasse een groot hiërarchisch verschil tussen kop en staart bestaat en zij boven dien nog op een royaal aantal bord- punten kunnen teren. Tegen kop- i Nederland: "De aanraking i profs van Modena, die in de serie C uitkomen. Half twee gaan we naar de kleedkamer, half drie spelen. Daarvoor is de presentatie op het veld. Al is het een oefenwedstrijd met geen toeschouwers op de tri bune, alle spelers worden voorge steld". Naar het rugnummer van Vera Pauw wordt belangstellend geke ken, ze heeft inmiddels een aanbie ding om bij Lazio in Rome te ko men spelen. „Dat streelt me van zelfsprekend, maar ik heb een overeenkomst voor nóg een sei zoen. Lazio traint vaker, trekt meer publiek dan de vijfhonderd bij Mo dena. Ze willen een nieuw team op bouwen, maar zoveel tijd heb fk niet. Het is niet mijn bedoeling om zeven jaar in Italië te blijven. Een schitterend land, heerlijk om te voetballen, de aanraking met een andere cultuur doet me goed. Maar mijn beroep is trainer, mijn vingers jeuken. Het amateurvoetbal trekt me niet, met jeugd wil ik wel wer ken, die willen leren. Misschien kan dat ook in Italië, ik ga in janua ri het schoolvoetbal opzetten voor meisjes. Modena organiseert dat, maar echt belangrijk vinden ze jon gens en meisjes van die leeftijd niet. In die kinderen van elf jaar moeten ze zeven jaar investeren voor ze rijp zyn voor het eerste, het is gqedkoper om een speler van achttien aan te trekken, weet je ze ker dat het een goeie is. Ja, wat dat betreft is de situatie niet anders dan bij de mannen. Binnen de lij nen ook niet, passeer je ze, dan zijn ze even meedogenloos; worden ze aangeraakt dan vergaat de wereld". loper De Ooievaar liep het met 3 1/2-4 1/2 wederom spaak, al was een eervol resultaat zeer nabij. Boos doener was min of meer aanvoer der Folkert Geertsma, die een goe de positie beetje bij beetje uit han den liet glippen. Drie snelle remi ses kwamen voor rekening van Dirk Sikkel, Peter van de Boog aard en Joop Bakker, waarna een nul van Annemarie Benschop werd gecompenseerd door een geoliede winstpartij van Kees van Zijp. Albert Westra Hoekzema slaagde er niet in de reddende tijd- controle te halen, maar het was Raoel van Ketel die daarop voor een fraai tegenpunt tekende. Bij deze 3 1/2-3 1/2 stand gaf uiteinde lijk de nederlaag van Geertsma de doorslag. In 3C lieten de Alphenaren van ASC een verdienstelijke 4-4 tegen DSC 2 uit Delft noteren. Daarmee konden zij zich in de sub-top hand haven. ASC had ditmaal wel een steuntje in de rug van Vrouwe For- tuna nodig. Kopman Peter Passe- nier zorgde voor de enige regelma tige winstpartij. Overwinningen waren er daarbuiten voor Teun Stelling en Jan de Wit. De helpen de hand van hun tegenspelers kwam hen daarbij echter meer dan zomaar van pas. Anderzijds gingen Herbert Passenier en Leen de Jong nog voor de tijdnood de mist in. Onno van Dijk tastte juist mis in een spectaculair tijdnoodduel. Re mises van Wilbert Mourits en Her man Stakenburg (die iets plus stond) maakten de 4-4 compleet. In dezelfde poule verkeert LSG 3 na een 3-5 nederlaag tegen Oud Zuylen volop in de problemen. De enige Leidse overwinning ging na een grillige partij naar Leo Huijs- dens. Ada van der Giessen, Andre as Lind, Simon Duindam en Rem- melt Ootten waren allen nog goed De debutanten van De Zwarte Pion 1 uit Lisse weten in 3D hun draai telkens beter te vinden. De 4- 4 tegen het sterke, maar door de aanwezigheid van het team van Koningsclub in deze klasse wel wat gefrustreerde, Nieuwendam 1 mocht er zeker wezen. Enigszins gelukkig waren de Bollenstrekers daarbij wel. Zonder direkt verlie zende stellingen leek een neder laag toch geruime tijd in het ver schiet te liggen. Een koelbloedig optreden in het beslissende uur redde echter het Lisser-vaandel. Joost van Hal tekende op het eerste bord vanuit een mindere positie alsnog vrij snel voor een remise. Jos Lemmers en Aad van der Poel kwamen er daarentegen op de bor den twee en drie niet aan te pas. Sterke winstpartijen werden gele verd door Rob van de Aardweg en Aad Lommerse. Ook routiner Wim Rossdorf was prima op dreef door met een goede winst het spits af te bijten. Voor de uit vorm zijnde Aad van der Poel viel er daarentegen weinig eer te behalen, waarna een remise van invaller Sjaak Ruigrok de 4-4 compleet maakte. LEIDEN - Scylla is gisteravond op herhaling gegaan tegen Tempo Team. Net als de uitwedstrijd werd nu ook de partij in eigen huis met de cijfers 6-12 verloren. Alleen Danny Heister wist bij de Leide- naars vier partijen te winnen. Miijam Kloppenburg kreeg een week rust bij Scylla. Frits Kante been nam haar plaats in. Behalve Heister wisten Peter Paul de Vrindt en Sjoerd Meijer beiden van Marcel Hoevers te winnen. Kante been bleef achter bij het drietal. De dubbelspelen gingen ook naar Tempo Team. Gourmetbord (23,5 cm 0| BEL VOOR DE LAATSTE R0NDE___OP natuurgetrouwe Kerststukjes afö Kerstmandje 14.95 Openhaardblok voor een behagelijk en sfeervol vlammenspel in de openhaard. Per stuk 1,95 Groot kookboek. "Koken in kleur". 288 pagina's met ruim 400 recepten. Fraai geïllustreerd met full-colour afbeeldingen van teder recept Vergelijkbare^^ winkelwaarde 39,95 -diflk Onze Kerststukje' Tafelkrans met ruimte voor een kaars (end kaars) i nr J Tafelmodel druktoets-teletoon NU 12.95>4 Computer-telefoon Braadpannen van geëmailleerd staal met beschermoand. 26 cm JA#" 16,95 24 cm. JS|9J" 12,95 JtB. 22 cm. 14^9" 16-persoons elektrisch gourmetstel. De bak/grillplaat en de gourmetpannetje! hebben een anti-aanbaklaag LAdviesprijs 159,- QNZE PRIJS Strokrans, waar u zelf een leuk kerststukje mee kunt maken. 030 cm.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 18