Zesdaagse helemaal open na val favoriet Kroese gist naar reden ontslag SpoorPtTV Schaduwteam van Oranje start goed Uitglijder Van Kempen in schaatsmarathon Wielerbond wordt 'gevierendeeld' ARC -bestuur hult zich in nevelen over trainerskwestie 2000 schaakpartijen per telefoon door Kasparov Alle dopingcontroles in Westduits voetbal negatief Drost weg als trainer RBC PAGINA 17 Winst (1-3) bij Fortuna Sittard SITTARD (GPD) - Toen bondscoach Nol de Ruiter zijn licht liet schijnen over de schaduwploeg van Oranje kwam hij tot de con clusie dat het zogenaamde bondselftal in elk geval een goede start kende. Los van de 1-3 overwinning in De Baandert tegen Fortuna Sittard was de rechterhand van Thijs Libregts bijzonder te spre ken over de verrichtingen van het verdedigingsblok. „Fred Rut ten, John de Wolf en Mark Verkuyl hebben goed gespeeld en la ten zien dat ze inderdaad dicht tegen de A-selectie aan zitten", concludeerde De Ruiter. Met andere woorden: dit drietal heeft inhoud gegeven aan het gees teskind van de technische staf in Zeist. „Ik kan me voorstellen dat enkele spelers uit deze groep de trip van het Nederlands elftal naar Israël mee zullen maken", vervolg de Nol de Ruiter. „En daarom is het ons allemaal te doen. We hebben een lijst van vijfendertig spelers, die in aanmerking komen voor het bondselftal. Binnen twee wedstrij den zal die selectie worden inge krompen tot twintig en daarmee wordt in de toekomst verder ge werkt. Het ligt zelfs in de bedoeling ook internationaal aan de slag te gaan. Frankrijk kent een soortge lijk elftal en dat wordt, waarschijn lijk in februari, onze volgende te genstander". Dat de doelgroep van De Ruiter en Libregts ondanks de 1-3 zege in De Baandert niet al te trefzeker over kwam, had volgens De Ruiter te maken met het feit dat het team niet op elkaar ingespeeld was. Een kwartier had 'Oranje' nodig om over de misverstanden heen te stappen, alvorens tot aarzelende combinaties te geraken. Daarbij kreeg het selectieteam de helpende hand toegestoken van de thuis ploeg. Fortuna Sittard was echt niet van plan het bondselftal de duimschroèven stevig aan te draai en. Alleen spits John Clayton wilde zijn belofte aan doelman Ruud Hesp gestand doen. De Schot had AZ-supporters moeten opnieuw voor de rechter ALKMAAR (GPD) - De vijf AZ- supporters, die na de wedstrijd AZ -DS'79 scheidsrechter Van Mierlo molesteerden en daarvoor tot 500 gulden boete werden veroordeeld, zullen opnieuw voor de rechter moeten verschijnen. De Alkmaarse officier van justi tie F. Visser is het niet eens met het vonnis, dat de politierechter de AZ-aanhangers afgelopen vrijdag heeft opgelegd. In overleg met de advocaat-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft hij gister middag tegen dit vonnis hoger be roep aangetekend. Visser vindt dat de straf, gelet op de omstandighe den waaronder het een eri ander zich heeft afgespeeld, te veel af wijkt van zijn eis van zes weken cel, waarvan vier voorwaardelijk. Drie duels en boete voor Buyo MADRID (Reuter) - De tuchtcom- missie van de Spaanse voetbal bond heeft Francisco Buyo, de doelman van Real Madrid, voor drie wedstrijden geschorst en be boet met een bedrag van 3500 gul den. Buyo werd gestraft voor. zijn op treden in de wedstrijd van vorige week tegen Atletico de Madrid waarin hij een doorgebroken spe ler grof onderuit haalde. Zes schaakwinnaars BELGRADO (ANP) - Het kwalifi catie toernooi van de Grootmes- sters Associatie in belgrado heeft dinsdag zes winnaars opgeleverd. Het waren: Hulak (Joe), Naöemkin, Psachis, Goerevitsj, Pigoesov en Poloegajevski (allen Sov), die ze ven punten behaalden. Zij gaan met de Russen Timosjenko en Ba- rejev, die 6,5 punt veroverden over naar de volgende ronde, waarin 24 spelers uitkomen. Deze wedstrijd wordt waarschijnlijk in mei in Moskou gehouden. Van de Nederlandse deelnemers speelde John van der Wiel met zwart remise tegen de Rus Taima- nov. Hij kwam daardoor op zes punten en een gedeelde zestiende plaats met 31 andere schakers. zijn Fortuna-ploeggenoot - gister avond in Oranje-dienst - een doel punt in het vooruitzicht gesteld. Clayton groeide uit tot de beste speler in De Baandert maar werd, nadat hij drie keer tevergeefs had gepoogd, halverwege het duel naar de kant gehaald. „Ik heb hem zater dag tegen Veendam veel te hard nodig", luidde de verklaring van trainer Hans van Doorneveld. „Ik durfde geen risico's te nemen, want mijn selectie is al erg krap". De vele wissels, in de pauze toe gepast/kwamen het spel zeker niet ten goede. Wel de produktiviteit. Het bondselftal dat via René Eij- kelkamp voor de pauze al had ge profiteerd van een misverstand tussen Loek Frijns en doelman Chris Körver, werd na de hervat ting nog nadrukkelijk aan treffers geholpen. Marcel Liesdek maakte onnodig hands, waardoor John van Loen vanaf de stip de score kon op voeren. De Fortuna-libero eiste bij Oranjes derde treffer zelfs de hoofdrol op door Marcel Peepers voorzet in eigen doel te schoppen. Roger Reijners scoorde Fortuna's tegentreffer. EINDHOVEN (ANP) - Een val van Richard van Kempen heeft het klassement van de marathonzes- daagse op zijn kop gezet. De uitglijder kleurde gisteravond in Eindhoven voor 1500 toeschouwers het wedstrijdbeeld in de tweede etappe, die gewonnen werd door Frits Schalij voor Piet de Boer en Andries Kasper. Het drietal maakte deel uit van een kopgroep van acht, die een ronde voorsprong had op het peloton en twee op Van Kempen. Frits Schalij won gisteren rathonzesdaagse. Eindhoven de tweede wedstrijd i Een technische onvolkomenheid vormde de oorzaak van de val van de torenhoge favoriet Van Kem pen. „Ik hing teveel naar links, zet te aan om een demarrage van Vun- derink te beantwoorden en gleed onderuit", vertelde de verslagen rietdekker. Hij belandde op de straattegels langs de baan en liep daarbij een open wond aan de rech ter knie en een paar botte schaat sen op. „Met die knie was nog wel te rijden, met die schaatsen niet meer. Ik kon niet meer accelereren, alleen maar vólgen". Door dat mankement werd zijn achterstand alleen maar groter. Van Kempen bezat niet de macht en snelheid om de klassementsprints, goed voor een bonus van tien punten, op zijn naam te brengen. De voornaamste profiteur werd Yep Kramer. Hij mobiliseerde na de duikeling van Van Kempen di rect zijn manschappen en zette de klassementsleider vlot op een ron- Aanpassing Nol de Ruiter kwam tot de conclu sie dat het probeersel nog wat aan passing behoeft. „Enkele spelers van PSV waren er niet bij, terwijl ook de Fortunezen op mijn lijstje ontbraken, omdat ze vanavond te genstander waren. Juul Ellerman bijvoorbeeld hoort zeker thuis in dit elftal. Hij zou in aanvallend op zicht dit elftal sterker maken". Sterker in elk geval dan gister avond toen Heracles-spits Volkert "Velten de plaats van Eijkelkamp had ingenomen. „Hem was het ni veauverschil aan te merken", vond Libregts' assistent. „Het tempo ligt op dit niveau beduidend hoger dan in de eerste divisie. Daar kan hij in alle rust een bal aannemen. De han delingssnelheid is er een stuk lager en daar had hij tegen Fortuna moeite mee". Vier zelfstandige sectoren binnen KNWU UTRECHT (ANP) - De Koninklij ke Nederlandse Wielren Unie heeft gisteren in Utrecht tijdens de 75ste Algemene Vergadering besloten de wielerbond met ingang van 1 maart 1989 te splitsen in vier zelf standig opererende sectoren: de secties amateurwielrennen, be- roepswielrennen, toerfietsen en fietscross. De vier afdelingen krij gen, ondanks oppositie van enkele districten, tien afgevaardigden in de Unieraad, het overkoepelende orgaan van de sectoren. Over drie jaar moeten de afdelingen selfsup porting zijn. Enkele districten maakten gis teravond tijdens de vergadering duidelijk moeite te hebben met ko mende zetelverdeling in de Unie raad. De afgevaardigden van de districten Gelderland, Friesland en Limburg voelden er weinig voor de sectie beroepswielrennen in de nieuwe structuur evenveel macht te geven. „De sector beroepswielrennen telt ongeveer 200 licentiehouders, de amateurafdeling rond de 10.000. Als de kleinste poot van de KNWU dezelfde zeggenschap krijgt, kan dat grote gevolgen hebben voor de toekomst van de amateur-afdeling, bijvoorbeeld bij het vaststellen van de begroting", meende de Friese afgevaardigde Jongsma. Hij steunde daarmee het voorstel van zijn collega Jochems uit Gel derland om slechts drie afzonder lijke divisies aan te wijzen, waarbij de amateqrs en professionals in één tak zouden worden onderge bracht. De beroepssector zou in die constructie slechts vertegenwoor digd worden door vijf in plaats van tien leden. De overige vijftien plaatsen zouden door de amateur- afdeling worden ingenomen. De tegenstand van de districten viel verkeerd bij de stuurgroep, die de herstructurering al anderhalf jaar in voorbereiding heeft en in ju ni bij de buitengewone algemene vergadering de plannen voor de komende jaren op tafel legde. de achterstand. Bovendien sprint te hij onderweg naar de bonus van tien punten. De winst van Kramer op de tweede dag bedroeg negen tien punten, een 'dodelijk' aantal voor de kansen van Van Kempen op zijn derde opeenvolgende eind overwinning. Boetekleed Toch was Kramer na afloop aller minst tevreden. „Mijn winst had veel hoger moeten uitvallen", brieste de Friese ambtenaar. „Onze ploeg had die kopgroep van acht nooit mogen laten wegrijden." Kra mer trók zelf het boetekleed niet aan. „Ik concentreerde me op de tussensprints. Dat kostte veel kracht. De anderen hadden de groep bijeen moeten houden". Die opdracht was niet besteed aan de ploegmaten Cazemier, Vunderink en Jonker. Cazemier stond zelfs aan de basis van de ontsnapping van de acht. In eerste instantie bestond de kop groep uit tien man, maar Cazemier en Van der Pauw schoven beiden over het ijs, waardoor er acht aan de leiding kwamen. Die namen met nog zestig ronden op het bord een ronde voorsprong. Door die ontwikkeling kwam Kramer niet verder dan de tiende plaats in de etappe, goed voor elf punten. „Dat hadden er twintig kunnen zijn", oordeelde Kramer. „Ik had voldoende macht om een eind sprint te winnen". Van de acht lei ders maakten Frits Schalij en Jan Kooiman de friste indruk. Kooi man, de diesel uit Ammerstol, kwam langzaam op temperatuur en deed in de slotronden een po ging solo te finishen. Schalij, de tacticus, hield hem aan een denk beeldig lijntje. Kooiman kreeg nooit meer dan tien meter en in de laatste bocht vloog het voormalige lid van de kernploeg er gemakke lijk over heen. Op weg naar zijn eer ste zege in de marathon. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Dit heb ik niet verdiend". Die woorden van de aan de kant gezette Jan Kroese zullen ARC nog lang heugen. Met een simpele handdruk nam de maandagavond ontslagen trainer van de Alphense zater dag eersteklasser afscheid van zijn aanvoerder Ruud van Es, de enige speler, die hij na de training inlichtte over het zojuist tot hem gekomen bestuursbesluit. Nadat het ARC-bestuur twee we ken geleden de Nieuwkoper al had laten weten aan het einde van het seizoen afscheid van hem te zullen nemen, werd hij nu met onmiddel lijke ingang uit zijn functie onthe ven. "Ik heb Ruud een hand gege ven en hem bedankt voor de sa menwerking. We hebben maar heel kort met elkaar gesproken. Hij wist nog van niets. Daarna ben ik naar huis gegaan. Ik ben wel onder de indruk van dat ontslag, maar ik wil er toch geen commentaar op ge ven. Dat lijkt me voor beide partij en verstandiger", lijkt de trainer opmerkelijk rustig op zijn onver wachte ontslag te reageren. Schijn bedriegt echter. Kroese, die bij ARC, met een korte onderbre king, aan zijn elfde seizoen bezig was en de club van de vierde naar de eerste klasse loodste, kan zelf slechts gissen naar de vraag waar om hem dat overkomen is. "Ik weet niet waarom ze me ontslagen hebben, maar ik moet nu gewoon rust hebben. Als ik nog tot rust kom, tenminste. Ik heb bij ARC wel wat voetstappen liggen. Het schijht in de voetballerij normaal te zijn om zo met trainers om te springen. Ik ne anders willen e met de club er heus niet o PARIJS/GRONINGEN (AF- P/ANP) *- Gari Kasparov heeft in Parijs een telefonische simul taan gegeven. Ruim 2000 scha kers bonden de strijd aan. Het gros verbrak na enkele zetten reeds de verbinding, 89 dappe ren speelden de partij uit. De uit slag werd 89-0 voor de wereld kampioen. Het felst kreeg de Rus tegenstand van een Fransman, die zich onder het pseudoniem Kortsjnoi had aangemeld. De op brengst ging naar de slachtoffers van de aardbeving in Armenië. De moeder van Kasparov is Ar meense, zijn vader joods. De we reldkampioen woont in Bakoe, de hoofdstad van Azerbeidsjan, dat grenst aan Armenië. Kasparov is in Parijs op door reis naar Madrid, waar hij het schaakteam van de Sovjetunie zal aanvoeren in een wedstrijd tegen de 'rest van de wereld'. De opbrengst van dat duel is be stemd voor Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties. In zijn functie van voorzitter van de GMA, grootmeesters-vak bond, verklaarde Kasparov, dat de toekomst van de wereldbe ker-cyclus er zonnig uitziet. Voor de jaren 1991-92 hebben zich al acht organisatoren aangemeld, waarvan vijf uit Europa. Het prij zengeld zal per toernooi 300.000 dollar bedragen, een verhoging van vijftig procent in vergelij king met de huidige cyclus. wat i dat ze het beste jr hebben. Ze zitten ARC naar de knop pen te helpen. Maar ze hebben mij geen reden opgegeven". Aangetast Kroese voelt zich door de handel wijze van ARC in zijn goede naam en eer aangetast. Hij heeft geen zin om daar zelf door commentaar te leveren verder afbreuk aan te doen. "Ik kan terugkijken op een goede periode bij ARC. Maar dat vergeten mensen snel. Ik hoop niet dat al die toestanden mij nu als trainer een slechte naam bezorgen. Want ik wil straks graag naar een andere club. Persoonlijk ben ik hierdoor niet op het voetbal afgeknapt. Ik zit juist nog vol ambitie. Daarom hou ik me nu afzijdig. In alle rust wil ik er nog wel eens over praten. Nu niet". Het ontslag van Kroese houdt de gemoederen binnen ARC behoor lijk bezig. Op initiatief van aan voerder Van Es kwam de spelers groep gisteravond bijeen voor een spoedberaad..Daar werden zij, voor zover nog niet bekend, geïnfor meerd over de gang van zaken. Vervolgens stapten de spelers naar het bestuur om hun visie kenbaar te maken. Van Es wilde niet zeggen wat die bijeenkomst inhield en of er eisen op tafel zijn gelegd. 'Geen commentaar', was zijn enige (her haalde) reactie. Conclaaf Ook voorzitter Cock Verweij wenste gisteravond niet meer dui delijkheid te verschaffen. Om half elf ging hij met zijn bestuur in con claaf over de door de spelers te ber de gebrachte zaken. "Ik kan niet op de vergadering vooruitlopen en ik VOETBAL - De Westduitse landskampioen Werder Bremen heeft aangeboden in januari naar de Sovjetunie te reizen om een be nefietwedstrijd te spelen tegen Ararat Jerevan. De opbrengst is be stemd voor de slachtoffers van de aardbevingsramp. De wedstrijd zal tussen 9 en 17 januari worden ge speeld in de Armeense hoofdstad. In die periode zou Bremen eigen lijk met Austria Wien en Feye- noord meedoen aan een toernooi in Saudiarabië. Dat werd echter zon der opgave van redenen afgelast. wacht rustig af wat er besproken zal worden". De uitkomst daarvan is nog niet bekend gemaakt. Ver moedelijk zal jeugdtrainer Aad Ko ren gevraagd worden om (tijdelijk) in de opvolging van Kroese te voor zien. "Er is over gesproken en de diploma's zijn voorhanden. Maar of het ook concreet zo zal zijn, hangt van het bestuur af. Het staat alle maal nog in de kinderschoenen. Er moet natuurlijk wel een oplossing komen, want het is een trieste zaak. Heel erg jammer dat het zo gelopen is", zegt Koren. Hoe ARC ertoe gekomen is om plotseling met zijn trainer, die zich vorig jaar had laten 'overhalen' nog een seizoen te blijven, te breken is een raadsel. In oktober verklaarde Verweij na de 5-1 nederlaag bij Heerjansdam in deze krant nog 'de laatste te zullen zijn om tot het ont slag van Kroese over te gaan'. On danks de slechte prestaties. Hij deed die uitspraak omdat Kroese toen na afloop stelde: "Met deze groep zullen we het toch moeten doen, tenzij ze iemand anders aan het roer zetten. Je weet het maar nooit". Onder druk van zijn medebestuur ders zegde Verweij de Nieuwkoper eergisteren toch de wacht aan, na dat volgens hem een ingekomen brief de ?aak tijdens de bestuurs vergadering aan het rollen bracht. "Er was binnen het bestuur geen vertrouwen meer dat het goed zou gaan als Kroese zou aanblijven. Ik ken niet alle beweegredenen. Dat is trouwens toch moeilijk bij men sen. Daar vergis ik me dagelijks nog in. Daarom is dat ook minder interessant. Zelf sta ik nog achter mijn oorspronkelijke standpunt. Maar het was een kwestie van-kop pen tellen. Ik fungeer nu als klank bord van het bestuur", aldus de praeses. WIM VAN WANROOY KEULEN (DPA) - Alle doping controles, die de Westduitse voet balbond (DFB) dit seizoen in de Bundesliga heeft uitgevoerd, zijn negatief uitgevallen. Dat deelde de voorlichter van de Sporthoge- school in Keulen, waar de bekende deskundige Mafred Donike resi deert, gisteren mee. Er zijn tot nu toe bij negen wed strijden in de hoogste afdeling en Herbert Dijkstra wil het laatste startbewijs voor de tien kilometer op de nationale schaatskampioen schappen op de afzonderlijke af standen, die begin januari in Thialf in Heerenveen wordt gehouden. Vijftien deelnemers zijn bekend, de zestiende en laatste wordt op 22 december door de landelijke tech nische commissie aangewezen. Dijkstra verwacht dat hij zal wor den uitgenodigd. „Ik heb de laatste twee jaar op het podium gestaan", betoogde hij dinsdagavond in Eindhoven. „Het zou niet meer dan logisch zijn als ik word aangewe zen.. Vooral omdat ik door domme pech uit de boot dreig te vallen". Plaatsing De stayer uit Pesse gleed in de kwalificatiewedstrijd in Utrecht na 6400 meter onderuit. Op dat mo ment reed hij op een schema van 15.30, een tijd die ruim voldoende was geweest voor plaatsing. Hij eindigde als elfde. „Meer kansen om mij te kwalificeren zijn er dom weg niet", aldus Dijkstra. „Er wor den gewoon geen tien kilometers georganiseerd". Dijkstra, die in Calgary en Seoul deel uitmaakte van de Olympische ploeg, heeft een stevige concurrent in Marnix ten Kortenaar. De junior werd tijdens de wedstrijden om de Gruno-bokaal in Groningen derde achter Berkhout en Woestenburg, maar voor Leo Visser. Berkhout en Woestenburg werden op grond van die verrichtingen gevrijwaard van de kwalificatiewedstrijd in Utrecht en in het bezit gesteld van een start bewijs in Heerenveen. Op grond van zijn sterke optreden in Eskil- stuna en zijn EK-kansen behoefde Visser niet in Utreeht rijden. Ten Kortenaar werd (voorlopig) gepas seerd. De zestiende startplaats wordt door de LTC in samen spraak met de gewesten aangewe- Direct na zijn val in Utrecht heeft Dijkstra via zijn trainer Johan Ben- nink het gewest Drente ingescha keld om Alsnog toegelaten te wor den op de tien kilometer in Heeren veen. „Het gewest heeft een officie- eel verzoek ingediend bij de LTC langebaan. Antwoord is er nog niet. Ik verwacht een positieve re actie. Maar van een negatieve zal ik ook niet opkijken". ROOSENDAAL (GPD) - RBC- trainer Epy Drost vertrekt aan het einde van dit seizoen bij RBC. De oefenmeester, die aan zijn tweede seizoen bezig is, is rond met DS'79. Drost had bij RBC nog een con tract tot en met dit seizoen. Het RBC-bestuur heeft zich nog niet gebogen over de opvolging. „In principe komen alle trainers die in het betaalde voetbal vrijkomen in aanmerking, mits ze voor ons be taalbaar zijn", aldus voorzitter Lan- da. Het besluit van Drost werd gis teravond aan de spelersgroep mee gedeeld. Die zal ook haar voorkeur kenbaar mogen maken wat betreft een nieuwe trainer. In Dordrecht volgt Epy Drost Si mon Kistemaker op. Tafelterinisbond heeft nieuwe tuehteommissie ZOETERMEER (ANP) - De tafel- tennisbond heeft weer een tueht eommissie. De vacatures waren be schikbaar na het opstappen van de oude commissie na onenigheid met het hoofdbestuur over de be voegdheden. De nieuwe leden gih- gen gisteren aan de slag om de ach terstand weg te werken. De tueht eommissie bestaat uit vijf man, on der wie drie juristen. Voorzitter is Mr. Sackers uit Nijmegen. Het hoofdbestuur verloor penning meester Reinders, die zijn functie ter beschikking stelde. Hij wordt tijdelijk opgevolgd door zijn voor ganger Van Eijden. zes in de tweede Bundesliga steek proeven genomen. Telkens moes ten twee spelers per team een uri- nestaal afgeven. Zij werden een kwartier voor het einde van het du el door het lot aangewezen. De DFB besloot in april onaangekon digd te gaan controleren op het ge bruik van verboden stimulerende of spierversterkende middelen in het betaalde voetbal. WOENSDAG 22.00-22.58 SKY: International Motor Sports. 22.04-22.30 Ned 3: Studio Sport. 22.10-23.10 Super: World Seniors PGA Golf '88: verslag van een wedstrijd. 22.58-23.03 SKY: Snow Report: ski-in formatiebulletin. 23.25-00.40 BBC 1Sportsnight: met FA Cup-voetbal en boksen in het vederge wicht (Paul Hodkinson-Kevin Taylor).

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17