Tientje voor regio-omroep schiet in verkeerde keelgat Noordwijkse bars niet eerder dicht Telefoons staan op provinciehuis roodgloeiend Milieuzorg ZAND OPSPUITEN VOOR NIEUWE WIJK 'Overcapaciteit stortplaatsen grofvuil in provincie' PAGINA 16 REGIO WOENSDAG 14 DECEMBER 1988 WOENSDAG 14 DECEMBER Alphen Advents-zangdienst in de Pius X-kerk, Van Nesstraat, aanvang 20.15 uur. kerstconcert leerlingen Streek- muziekschool, aanvang 20.00 uur in de Oudshoornse kerk, Boskoop Kerstcreatief Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen, aan vang 20.00 uur in Florida. de Strijkersserie door Pieter Wispelwey (cello) en Frank Mol (piano), werk van Brahms, Crumb, Prokovief en Chopin, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. première van het toneelstuk 'Floortje Bloem'* van Yvonne Keuls, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. concert Christmas Carols door Leiden English Choir, aanvang 20.15 uur in de Lutherse Kerk, Hooglandse Kerkgracht. dansvoorstelling Tempera ments' door Dansgroep José Be- sprosvany, aanvang 20 30 uur in Wassenaar concert door het Van Wasse naar Ensemble en het Voorburgs Koor Ad Noyum, aanvang 20.15 uur jn de Dorpskerk. DONDERDAG 15 DECEMBER Alphen Kerst-zangdienst Alphens Mannenkoor, aanvang 20.15 uur, Opstandingskerk, Prinses Marij- kestraat. optreden Peter Schreiber Band in cultureel iongerensociéteit Pompeii, De Rotonde, Trou- badourweg, aanvang 21.30 uur. Boskoop tentoonstelling kleindieren in de Beurshal, van 19.30 tot 22.30 Hazerswoude Kerstzangavond, Gerefor meerde kerk, Korenmolenlaan, aanvang 20.00 uur. de wereld, een bezoek aan Nepal', door Karin Schaedtler, aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal van K&O, Oude Vest. nieuw ballet van Ton Wiggers op muziek van Flairck 'Introdans', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. dansvoorstelling Tempera ments' door Dansgroep José Be- sprosvany, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater. concert Jan Vos en Edna Vesu- via, aanvang 22.00 uur in het LVC, Breestraat. klaverjas- en sjoelavond bij Leiderdorp film: 'Een maand later' met Mo nique van der Ven en Renée Sou- tendijk, aanvang 20.30 uur in de Muzenhof, Gordijnsingel. klaverjassen bij Tamarco, aan vang 20.00 uur, clubgebouw. Splinterlaan. klaverjassen, rummikub en yahtzee bij de Buitengewonen, aanvang 20.00 i •- hof. VRIJDAG 16 DECEMBER Alphen receptie t.g.v. afscheid coördi- nator open bejaardenwerk T. Els- st. van 16.00 tot 17.00 uur in dienstencentrum Driehoorne. viering 10-jarig bestaan boer derij Valkendam (boerderij voor geestelijk gehandicapten). Kort- steekterweg 32. concert Christmas Carols door Leiden English Choir, 20.15 ui de Oudshoornse kerk. n de Muzen- aanvang 20.30 uur. Lelden concert Vrijdagavond Kamer muziek door het Groninger Gitaarduo Remco de Haan en Erik Westerhof. aanvang 20.15 uur, Kapelzaal van K&O. Oude Vest. kerstshow door show-en amu sementsgezelschap De Rand stadspelers, aanvang 20.00 uur, Antonius Clubhuis. Lange mare. Eendenoverlast in Noordwijk NOORDWIJK - De bewoners van de" wijk Boerenburg in Noordwijk willen dat de ge meente maatregelen treft tegen de overlast die zij van de een den in hun wijk ondervinden. In een brief aan het gemeente bestuur schrijven de bewoners dat de eenden hun tuinen ver nielen, overal poepen en boven dien herhaaldelijk oorzaak zijn van gevaarlijke verkeerssitua ties. De populatie eenden die in de wijk rondwaggelt is veel te groot, zo schrijven de Bóeren- burgers. Er zijn al enkele exem plaren weggegeven, maar dit biedt te weinig soelaas. B en W erkennen het pro bleem. Om de groei van de po pulatie enigszins in te dammen, worden de eieren van de een den geschud. Het aantal nako melingen neemt hierdoor dras tisch af. De Werkgroep Milieuzorg Oegst- geest is verbaasd over de onvolle dige, vaak negatieve en voor een deel onjuiste weergave van het ge sprek met de verslaggever van het Leidsch Dagblad (artikel 'Bewo genheid met milieu heb ik hier niet bespeurd'). De Werkgroep Milieuzorg is sinds 1979 een officiële vereniging, maar bestaat al jaren langer als werkgroep. De groep was baanbre kend op milieugebied, toen men nog meewarig over zoveel bezorgd heid deed, bezorgdheid over ver spilling van grondstoffen (glas), aantasting van het groen, gifspui ten, enz. Het zou goed zijn geweest als de interviewer zich iets beter op de hoogte had gesteld over de sa menstelling en de werkzaamheden van de werkgroep. De genoemde Voorgangers' zijn nu nog wapen broeders en medestrijders en trek ken samen met nog zes andere le den 'wakker' aan de milieukar. Vanaf haar oprichting is de Werkgroep voortdurend actief ge bleven - van inslapen is dan ook nooit sprake geweest. In al de jaren van haar bestaan heeft, de groep echter met wisselende intensiteit de publiciteit gezocht. In het open baar of achter de schermen. De werkgroep heeft voortdurend met kritische blik de ontwikkelingen op milieugebied in Oegstgeest ge volgd. Zij heeft ook met regelmaat de gemeente Oegstgeest aange sproken op haar verantwoordelijk heden. Wim Koevoet heeft het functio neren van de werkgroep en de ont wikkelingen daarin blijkbaar slecht begrepen. Dit blijkt ook uit andere delen van zijn artikel. Zo heeft de groep in haar huidige sa menstelling wel degelijk het bo- menbestand met argusogen be waakt en doet dat voortdurend (in spraak bij gemeente Leiden over bebouwing Leidse Hout langs War- monderweg, waakzaam bij het ge beuren in het Endegeesterbos, be studering en bespreking bomen- kapplan van gemeente Oegstgeest, gifspuiten bij jonge bomen etc.). De uitspraak, dat "er nooit lukraak gekapt werd" en "ze belden voor elke boom, die werd omgezaagd" komt voor rekening van de schrij- De werkgroep is blij met een be tere inzameling van het klein che misch afval dan tot nu toe. Beter dan twee keer per maand (niet per week!) in de winkelcentra zou een intensief haalsysteem zijn, bij voor keur gecombineerd met een veilig bewaarsysteem voor in huis (b.v. een chemo-emmer). Inzameling van batterijen zou heel goed kun nen plaatshebben in combinatie met de glasbakken. Dit kan uiter aard niet het geval zijn voor al het klein chemisch afval. Dat de "net opgewekte belang stelling van de politieke partijen drastisch af zou nemen" ten aan zien van de werkgroep, is een inter pretatie van de schrijver. De stel ling van de groep was, dat ze van de in het artikel genoemde "afwezige" partijen iets meer belangstelling op prijs zou stellen. Regionale samenwerking op milieugebied heeft grote belang stelling van de werkgroep, het daarmee samenhangende interge meentelijke rapport is bij haar in bestudering, als ook de ontwikke ling van het HUP (Hinderwet Uitvoeringsprogramma) en het MUP (Milieu Uitvoeringsprogram ma). Een feit is ook de deelname van de werkgroep aan de gesprek ken van het Stedelijk Milieu-Over leg van de natuur- en milieugroe pen in de Leidse regio. Zo zouden er nog vele activiteiten zijn te noe- Het is helaas maar al te waar (en dat heeft Wim Koevoet gelukkig wel goed begrepen) dat het milieu bewustzijn van de Oegstgeester in woners veel te wensen overlaat. De voorzitter blijft na aftreden lid van de Werkgroep Milieuzorg Oegst geest. Het wel en wee van onze leefomgeving is een voortdurende inzet waard. Namens de Werkgroep Milieu zorg Oegstgeest, M. de Jong-Joss en dr. K.R. Krijgsheld, Aert van Neslaan 623, 2341 HV Oegstgeest DEN HAAG - De telefoon in het Zuidhollandse provinciehuis staat al dagen roodgloeiend. En de komende maanden zal dat zo blijven. Honderden boze randstadbewoners hebben de provincie duidelijk gemaakt dat ze er niet over piekeren een tientje extra te betalen voor de regionale omroep. "Want", zo luidt hun redenering, "we betalen geen geld voor iets waar we niet om hebben gevraagd". Het begon nauwelijks een week te rug allemaal met een gezamenlijk briefje van de provinciebesturen. De mededeling was simpel: of er met ingang van 1 januari volgend jaar maar even een tientje extra omroepbijdrage werd betaald voor de regionale omroepen. En daar mee was de kous eigenlijk af. Het was geen vriendelijk verzoek, maar een mededeling. Immers, het was zo in de Mediawet geregeld? Geen speld tussen de krijgen dus. Maar de provincies lijken stuk voor stuk achter de extra omroep- heffing te staan. Een alinea uit de brief waarvan de het komend half jaar bijna vijf miljoen worden ver spreid: "Alle provinciale besturen vinden dat de regionale omroep in hun provincie van belang is om, naast de landelijke omroep en pers, informatie (nieuws en achtergron den, cultuur en vertrooiing) te brengen voor en over de eigen re gio". Als klap op de vuurpijl mel den de provincies dat de bijdrage voor vijfjaar gelijk blijft om vervol gens na te gaan of er veranderingen moeten worden doorgevoerd. Voorgeschiedenis Even kort de voorgeschiedenis. Mi nister Brinkman (WVC) liet in de loop van het vorige jaar weten dat de provincies per 1 januari 1989 zelf de regionale omroepen moeten gaan financieren. Voor wat Zuid- Holland betreft zijn dat Radio door Jan Westerlaken West, die onder meer in Leiden en omgeving te beluisteren is en Ra dio Rijnmond (Rotterdam en om streken). De bewindsman stelde de provincies verantwoordelijk voor de financiering van de regionale omroep. Brinkman droeg echter al leen de verantwoordelijkheid over. Geld stelde hij niet in het vooruit zicht. Maar met de Mediawet in de hand lijkt er voor de provincies geen vuiltje aan de lucht. Hoewel. De randstadbewoners hebben in groten getale duidelijk gemaakt er niets voor te voelen om met iets in zee te gaan dat hun wordt opge drongen. Wat moet de provincie beginnen met luisteraars die van hun normale bijdrage het extra tientje voor de regionale omroepen aftrekken? De Zuidhollandse gedeputeerde J.H. Boone: "Op dat punt ben ik blij dat er duidelijke afspraken zijn gemaakt. Als er wanbetalers zijn moet de dienst omroepbijdragen maar zien dat zij het geld binnen krijgt. Deze dienst gaat na hoeveel mensen er moeten betalen. De pro vincie krijgt maandelijks een bij drage". Zesde deel Boone vertelt dat de provincie alle klaagtelefoontjes opvangt. Voegt eraan toe, dat op dit moment nog maar éénzesde deel van de bevol king een aanslag heeft ontvangen. Het versturen van die aanslagen gaat tot en met mei van het volgend jaar door. Waarmee de gedeputeer de wil aangeven dat de provincie elke maand opnieuw te maken krijgt met klagende luisteraars die het extra tientje niet zien zitten. Om die mensen naar behoren te woord te staan worden ambtena ren ingezet die de zaak op een een voudige manier kunnen uitleggen. De klacht wordt geuit dat nu het meeste geld gaat naar de minst be luisterde omroepen: de regionale omroepen dus. Hoe denkt Boone daarover? De gedeputeerde gaat in eerste instantie niet rechtstreeks in op de ze vraag. Zich gedetailleerd met de begroting bezighouden zal hij ze ker niet doen. "Kijk, er komt een bedrag van ruim tien miljoen gul den binnen. De provincie verdeelt dat over de beide regionale omroe pen die er zijn. Die omroepen kun nen daarmee een eigen beleid voe ren. Wij zullen echter steeds de vraag voorleggen hoe het met de omroepen gaat en of men kans ziet om mensen aan zich te binden. Kortom, we willen na verloop van tijd luistercijfers zien. Overigens zitten we in Zuid-Holland wel een unieke situatie: het is de enige pro vincie die twee regionale omroe pen herbergt". Goedkoop Maar toch, zijn de regionale omroe pen niet té duur? Boone: "Vergelijk je de kosten met Hilversum dan zijn de regiona le omroepen goedkoop. Al had ik liever gezien dat ze uit de algemene omroeppot zouden worden be taald. Dan had de minister maar op Horeca werkte zelf aan verminderen overlast NOORDWIJK - De sluitings tijden van de bars en dancings in de woonkern van Noordwijk aan Zee worden vooralsnog niet vervroegd. Het komend jaar wordt bekeken of andere maatregelen ter bestrijding van de overlast voldoende ef fect sorteren. Dat heeft de ge meenteraad van Noordwijk gisteravond besloten. Begin van dit jaar besloot de raad nog de sluitingstijden van Club 71 en De Bop, de enige twee bars in woonwijken, met een uur te ver vroegen. Aanleiding was de groei ende stroom klachten van bewo ners van heel Noordwijk aan Zee over de overlast die avondtoeristen veroorzaken. CDA en WD diende halverwege 1987 een motie in waar in de vervroegde sluitingstijd werd voorgesteld. De meerderheid van de raad schaarde zich achter het voorstel. Bij het aannemen van de motie werd al afgesproken dat de maatre gelen niet zou worden geëffectu eerd als de horeca-ondernemers in het dorp voldoende mee zouden werken aan het terugdringen van de overlast. Burgemeester en wet houders zijn van mening dat er de afgelopen maanden heel wat is ver beterd en stellen daarom voor de uitvoering van de motie in elk ge val met een jaar op te schorten. Mocht binnen dit jaar de overlast weer sterk verergeren, bijvoor beeld omdat de ondernemers de voorschriften ten aanzien van be perking van de geluidoverlast niet naleven, dan wordt de motie als nog uitgevoerd. Het college komt met het voorstel omdat vervroe ging van de sluitingstijden de twee betrokken zaken erg veel schade Sterkte-zwakte analyse ambtelijk apparaat BODEGRAVEN - Er wordt op dit moment een zogenoemde sterkte zwakte-analyse gemaakt van het ambtelijk apparaat van de Bode graven. De bedoeling van het on derzoek is de gemeente klantge richter te laten werken. "Stel dat daar een advies uitkomt en dat we moeten reorganiseren, dan zullen zeker geen gedwongen ontslagen vallen", aldus de gemeentesecreta ris. zou berokkenen. Naast de indieners van de motie, stemde in maart van dit jaar ook het Progressief Akkoord Noord wijk voor het vervroegen van de .sluitingstijden in een deel van het dorp. Gisteravond bleek slechts een van de drie ondersteuners van de motie, de WD, te willen vast houden aan uitvoering ervan. Skateboardplan PvdA Oegstgeest OEGSTGEEST - Fred Wegman, de Oegstgeester PvdA-fractievoorzit- ter gaat de plaatselijke skateboard- problematiek te lijf. De PvdA'er komt donderdag in de raad met een voorstel om voor "een paar dui zend gulden" een baantje met schans en/of ton aan te leggen. Wel licht dat als de skateboarders daar terecht kunnen, zij niet langer de Oortbrug voor fietsers en voetgan gers over het Oegstgeester kanaal gebruiken. Wegman vertelt dat er in Oegst geest klachten binnenkomen over overlast van de skateboarders, die na schooltijd spectaculaire, maar niet altijd ongevaarlijke capriolen uithalen op bruggen en bij gebou wen (Aert van Neslaan). Een Leidse zakenman in sportar tikelen bracht Wegman in contact met twee jongens die beweerden dat ze voor enkele duizenden gul dens een skateboardfaciliteit kun nen maken. De een is Oegstgeeste- naar, de ander "een nationale be kendheid op skateboardgebied". Wegman geeft twee plekken in overweging: "Bij de molen aan de Irislaan of in het Haaswijkpark. De Oegstgeester wethouder T. Kohl- beck zou volgens zijn partijgenoot Wegman wel oren hebben naar de skateboardplannen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Met het zand spui ten voor het ophogen van de grond voor de tweede fase van de nieuwbouw in de Alphense polder Kerk en Zanen is vandaag be gonnen. Er wordt vier da gen per week van 7.00 uur tot 18.00 uur gewerkt om het zand dat uit de Zeger- plas komt, naar Kerk en Zanen te blazen. Van de zuiginstallatie die in de Zegerplas ligt, is niet veel overlast voor de bewoners te verwachten omdat een gedeelte van de installa tie is voorzien van geluid dempend materiaal. In totaal worden in Kerk en Zanen tot het jaar 2000 vierduizend woningen gebouwd. De zandzuiger op de Ze gerplas zuigt tot een diep te van dertig meter het zand naar boven. Vervol gens wordt het zand naar Kerk en Zanen geblazen door een persleiding van ongeveer vijf kilometer lengte. Het gaat om een gebied van ongeveer 35 hectare dat met 1,25 meter zand moet worden opge hoogd. De grond daar is volgens gemeentelijk pro jectleider A. van Halen 'een grote veenspons'. Er zijn dan ook gaten in de grond geboord die wor den gevuld met zand, waardoor het water door de ontstane spanning naar boven komt en wordt afgevoerd. Uit de Zegerplas wordt in totaal 1,7 miljoen ku bieke meter zand ge haald, waarvan 600.000 kubieke meter voor de tweede fase van de ge plande nieuwbouw in Kerk en Zanen is be stemd. Per week wordt 30.000 kubieke meter zand naar Kerk en Zanen gespoten, de rest van het zand is bestemd voor Rijkswaterstaat. De gemeente heeft een ontgrondingsvergunning tot 1991 en het zand win- nen in de Zegerplas neemt ongeveer twee jaar in be slag. Ook in de zomer wordt doorgewerkt, waardoor de recreanten en watersporters op de Zegerplas waarschijnlijk wel wat hinder ondervin den van de werkzaamhe den. Projectleider Van Halen benadrukte echter dat er een goed contact is met de surfvereniging. "Als er wedstrijden zijn op de plas, zullen we in overleg onze werkzaam heden zoveel mogelijk verleggen, zodat normaal kan worden gesurfd". (foto Ben de Bruyn) LEIDERDORP Omdat er in de provincie Zuid-Holand een overcapaciteit aan stortplaat sen voor grofvuil dreigt te ontstaan, is het niet nodig bij Leiderdorp een nieuwe puinstort- plaats in het gebied De Does aan te leggen. Dat betoogden gisteravond woordvoerders van de stichting Zuidhollands Landschap en de stich ting Leefbaar Leiderdorp tijdens een vergade ring van de commissie beroeps- en bezwaar schriften van Leiderdorp. De twee instanties hebben tegen de afgifte van een vergunning voor een brug over de Dwarswetering naar de puinstortplaats een zo geheten arob-procedure aangespannen. Daar naast lopen er nog procedures in het kader van de Afvalstoffenwet en het bestemmingsplan voor het betreffende gebied waar de puinstort moet komen. Woordvoerder Smit van Zuidhollands Land schap betoogde dat er de laatste jaren een ken tering is gekomen in de behoefte aan de ver werking van grof vuil. Met de uitbreiding van stortplaatsen bij Zoetermeer en Rotterdam komt er veel extra capaciteit beschikbaar. Wethouder J. den Boeft had geen reden om aan de noodzaak van de vuilstort te twijfelen: "Er is geen enkele aanwijzing dat er een gerin gere behoefte aan stortplaatsen bestaat". R. Dekkers van Leefbaar Leiderdorp deelde intussen mee geen genoegen te nemen met het onlangs door de Raad van State afgewezen ver zoek een zogeheten milieu-effectrapportage op te stellen. Zij kondigde aan daartegen zo moge lijk bezwaar te maken. Volgens Den Boeft is de ministeriële beschikking echter onherroepe lijk. zoek gegaan naar een andere bron om Nederland 3 te bekostigen. Wat je nu ziet is dat de mensen móeten betalen. Hoe je het ook bekijkt, dat extra tientje is opgedrongen. Men moet het wel slikken, omdat dit zo in de Mediawet is geregeld. Dat mensen met een minimum-inko men bij de provincie aan de bel hangen kan ik best begrijpen. Zij hebben het al moeilijk genoeg". Boone kent geen cijfers over de luisterdichtheid van Radio West en Radio Rijnmond. Wel weet hij dat Radio West contact heeft gezocht met de Erasmus universiteit in Rotterdam om hiernaar een onder zoek in te instellen. Naar Radio Rijnmond luistert niet meer dat drie tot vier procent van de poten tiële luisteraars. De gedeputeerde verwacht echter wel dat dit aantal zal aantrekken nu er twaalf uur per dag mag worden uitgezonden. Twaal uur regionale omroep per dag. Is dat niet een beetje te veel van het goede? Boone: "Zou je die twaalf uur per se met regionale gebeurtenissen willen vullen, ja dan is dat inder daad wel een beetje te veel van het goede. Maar dat is dan ook niet de bedoeling. Er zal muziek worden gedraaid en ook ander nieuws wor den gepresenteerd. Het regionale moet echter de boventoon voeren". V erzadigingspunt De gedeputeerde stelt zichzelf de vraag wanneer het verzadigings punt is bereikt. Hij zegt:"Het zal ook steeds moeilijker worden om de zenders Hilversum op de radio te vinden, omdat het steeds sv/it- chen geblazen is. Je kunt je inder daad de vraag stellen wanneer er genoeg radiozenders zijn. Om daar achter te komen is het van belang de luisterdichtheid goed in de ga ten te houden". Over het afstoten van de regiona le omroepen door WVC naar de provincies zegt Boone: "Zeker voor wat de financiering betreft zijn wij daar niet gelukkig mee. Er is kritiek op. Niet alleen van Zuid- Holland, maar ook andere provin cies hebben die geluiden laten ho ren. Wij zijn van mening dat de re gionale omroepen uit de algemene omroepbijdrage moet worden be taald". De gedeputeerde kan zich echter wel de relatie provincie/regionale omroep voorstellen, ondanks het feit dat die provincies weinig kaas hebben gegeten van het mediabe leid. "Wat ik wel merk", zegt Boone, "is dat de regionale omroe pen bang zijn voor inmenging van de provincie. Ik probeer zo veel mogelijk de redacties zelfstandig te laten functioneren, We ontkomen er echter niet aan dat we één keer per jaar in de provinciale staten over de regionale omroepen zullen moeten praten. En dan kan het ge beuren dat er opmerkingen in de richting van die omroepen worden gemaakt. Het CDA, bijvoorbeeld, heeft in de laatste commissieverga dering voor cultuur al gezegd dat het de regionale omroepen wil steunen maar niet langer dan drie jaar. Willen ze daarna doorgaan, dan moeten ze zichzelf zien te be druipen". Rijnland Het extra tientje, de zaak is omstre den. Toen de beslissing viel was al- leen Radio Rijnmond al twaalf uur in de lucht en Radio West nog maar drie uur. Maar wat tevens speelde was een vorm van spanning tussen tussen Radio West en de Leidse lo kale omroep Radio Rijnland. Boone: "Ik heb nog geprobeerd om beide partijen tot elkaar te brengen. Nee. dat is geen succes geworden. Radio Rijnland heeft de provincie ook om enkele miljoenen guldens uit de omroeppot ge vraagd. Ik heb daarop geantwoord dat zij zich daarvoor tot de gemeen te Leiden moet wenden. De staten commissie was echter bereid 400.000 gulden beschikbaar te stel len als de lokale- en regionale om roep samen een project zouden aanpakken. Ik denk dan aan zaken als het aanschaffen van apparatuur of het opleiden van mensen. Het is aanmerkelijk minder dan waarom is gevraagd, maar de goede wil is gétoond".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16