Steeds Bouw voor bejaarden op Zijloever uitgesteld 'Tekort van 5 miljoen maakt gemeente ongeloofwaardig' Overeenstemming over subsidies amateurkunst Eerste studentenalmanak voor rector-magnifieus G. Jansen Tijdelijk onderkomen Wegloophuis WOENSDAG 14 DECEMBER 1988 Problemen met financiering projecten LEIDEN De bouw van een experimentele bejaar denvoorziening aan de Zijloever is voorlopig uitge steld. Het ministerie van vrom weigert een bouwsub- sidie van negen ton te ver schaffen. De gemeente Lei den gaat in beroep bij de Raad van State tegen de be slissing van staatssecretaris^ Heerma. Maandag gaan ge deputeerde Boone en de Leidse wethouder De la Mar naar het ministerie om te proberen alsnog steun te verkrijgen. De la Mar vindt de weigering van VROM eigenlijk te gek. "Het Rijk juicht allerlei nieuwe initiatieven toe, maar als er dan geld op tafel moet komen, geeft het ministerie niet thuis. De subsidieregelingen die er zijn, zijn van toepassing op projecten die momenteel eigenlijk niet meer zijn gewenst", aldus de wethouder. Hoeveel vertraging het project gaat oplopen is nog niet bekend. In elk geval wordt de eerste paal niet voor het eind van het jaar geslagen. Dat was aanvankelijk wel de be doeling. Gevreesd moet worden dat de start van de bouw van de be jaardenvoorziening nu zeker nog enkele maanden op zich laat wach ten, hoewel De la Mar nog hoopt maandag op het ministerie zaken te kunnen doen. De bejaardenvoorziening Zijloe ver bestaat in feite uit twee delen. Op de hoek van de Lage Rijndijk en De Zijl worden 48 woningen voor ouderen gerealiseerd. De be woners kunnen gebruik maken van een centraal voorzieningenge bouw dat ook open staat voor ande re ouderen in de wijk. Een soortge lijk project met 25 woningen komt er op de hoek Anna Paulowna- straat/Bernhardkade. De woningen worden gefinan cierd door het Rijk in het kader van de woningwet. De provincie heeft al ingestemd met het plan. Staats secretaris Heerma weigert nu een bouwsubsidie voor de projecten beschikbaar te stellen. "Volgens de gemeente is het mogelijk dat VROM de subsidie verschaft. Dat zijn het bedrag kan als experiment. Heerma wei gert echter de experimenteerbepa ling in de subsidieregeling toe te passen", zegt gemeente-ambtenaar T. Sumer. Wethouder De la Mar en gedepu teerde Boone hebben eerder dit jaar al om een onderhoud gevraagd met Heerma over de subsidie. De staatssecretaris is niet op dat ver zoek ingegaan. Hij liet weten dat een gesprek over deze kwestie geen zin had, omdat er toch geen mogelijkheden voor subsidie zijn. Bij de gemeente is er vervolgens onduidelijkheid ontstaan over de vraag of het schrijven van de staatssecretaris moest worden be schouwd als een officiële afwijzing van de subsidié. "We hebben aan gedrongen op een antwoord op ons subsidieverzoek. Dat hebben we niet gekregen. We gaan nu toch een arob-beroep instellen. De stukken daarvoor gaan vandaag de deur uit", aldus ambtenaar Sumer van ochtend. Tegelijkertijd wordt er politieke druk uitgeoefend op Heerma om de subsidie toch te verschaffen. De afdeling Leiden van het CDA heeft een brief geschreven naar de staatssecretaris. De la Mar is er van overtuigd dat het project doorgaat ook als VROM bij de weigering om subsdie te ver schaffen blijft. "Het plan is nu te ver gevorderd om het te annuleren. Er moeten dan andere financie ringsmethoden worden gevon den". Volgens Sumer zou de ge meente in ieder geval wel bereid LEIDEN - De gemeente Leiden en de Werkgroep Amateuristische Kunstbeoefening (WAK) hebben op vrijwel alle punten overeen stemming kunnen bereiken over het subsidiebeleid van de gemeen te Leiden. Dit beleid is voor de eerste maal vastgelegd in een verordening. Daarvoor waren de richtlijnen op genomen in het Ontwerpprogram ma Welzijn. Deze wijziging heeft nauwelijks gevolgen voor de ge subsidieerde instellingen; zij ont vangen vrijwel hetzelfde bedrag als vorig jaar. Het budget voor ama teurkunst werd vorig jaar al met een bedrag van 45.000 gulden ver hoogd. Gemeente en WAK zijn het op twee punten niet eens kunnen wor den. De WAK wil dat de post 'inci dentele subsidies op cultureel ge bied' die J 5.000 gulden groot is bij de verordening wordt betrok ken. Het college van B en W is daar tegen. Uit deze pot worden profes sionele en amateuristische initia tieven gesteund. Verschuiving van de post naar de amateurs zou bete kenen dat voor experimenten geen financiële ruimte meer is. Ook wilde de WAK dat de post 'uitvoeringen door amateurgezel- Succesvolle actie tegen vuurwerk LEIDEN - De vuurwerkactie van het HALT-bureau is tot nu toe een succes gebleken. In totaal 25 jonge ren uit Leiden en de regio die be trapt zijn op het afsteken of bij zich hebben van vuurwerk, zijn onmid dellijk doorgestuurd naar het HALT-bureau, waar ze gesprekken hebbeh en een film over de gevol gen van brandwonden te zien krij gen. Verder moeten ze, als ze niet voor een boete kiezen, bij wijze van alternatieve straf vier uur schoon- maakwerkzaamheden verrichten in plantsoenen. De gemeenten in de regio die aan het project meedoen, zijn volgens een woordvoerder van de Leidse politie erg blij met het tot nu toe be haalde resultaat. "De gemeente Leiderdorp bijvoorbeeld heeft de overlast door vuurwerk al gewel dig zien afnemen. De 'lik-op-stuk- methode' de ene dag iets doen, de volgende dag al straf ondergaan werkt kennelijk". Het HALT-bureau, dat ongeveer maand geleden met de actie be- schappen' alleen' wordt bestemd voor groepen die in de verordening worden genoemd. Ook daar is het college tegen omdat er dan geen mogelijkheden zijn voor nieuwe groepen. In de toelichting bij de verorde ning schrijven burgemeester en wethouders verder dat het niet de bedoeling is dat twee groepen die "C goeddeels uit dezelfde mensen be- ?on- -w«st ^trapte jongeren staan ook twee keer voor subsidië ring in aanmerking komen. "Een bekend voorbeeld hiervan is de constructie Pluisje/Gruppo Trutto Dramatico. De spelers van Pluisje (per produktie meestal twee, hoog uit drie) zijn ook de spelers van Gruppo Trutto Dramatico (GTD). Indien Pluisje en GTD allebei het maximum subsdiebedrag van 3000 gulden zouden krijgen is de ver houding ten opzichte van andere groepen wel erg scheef', schrijft het college. LEIDEN - De Leidse almanak- praeses Ariane Visser heeft van middag plaatsvervangend rec- tor-magnificus G. Jansen een exemplaar van de studentenal manak 1989 overhandigd. De al manak is gratis voor de hele uni versitaire gemeenschap. De commissie heeft dit jaar het the ma 'gratis' gekozen. Een toverwoord voor Neder landers en zeker voor 'arme' he dendaagse studenten. "Wat is er tegenwoordig nog gratis?" vroeg de commissie zich af toen het er op aankwam een onderwerp te zoeken. Jazeker, de Leidse alma nak is gratis en dat is voor Neder land een unieke situatie. Maar verder? "Alles wat kostbaar is, is gratis", zo filosofeert het redac tielid Marco Leidekker. "De graatjes in de vis zijn gratis", zegt gastschrijver Bart Peters. Maar redactielid Marijke Bogtstra vindt weer dat er niets gratis is. In het thema past een inter view met een lid van de Emmausbeweging, een organi satie die papier, vodden en ande re gebruikte spullen ophaalt en ze doorverkoopt. De opbrengst is voor hulpbehoeftigen. Op de vraag of hij denkt dat er in deze wereld nog iets gratis is, luidt zijn antwoord bevestigend: "Kijk maar eens uitje ogen. Kijk maar eens naar die boom, daar hebben we niets voor hoeven doen. De hele natuur, die hebben we zomaar gekregen, een ca deautje. Kijk maar naar jezelf, je hebt jezelf zomaar gekregen. Ik denk dat dat de oervorm van het leven is. Het leven is je geschon ken. Schenken, gratis, het om niet, het goede krijgen om niet. De oervorm van het leven, wij hebben er wat anders van ge maakt". En dan is er een oudere dame die gratis scripties uittikt "omdat ik oud ben en tijd heb". Opval lend is de voorspelling van co lumnist Flip de Kam die stelt dat de overheid steeds verder op het onderwijs zal bezuinigen, maar dat daar tegenover staat dat de student steeds meer gratis goe deren zal kunnen consumeren. De ov-jaarkaart is volgens De Kam nog maar het begin: "Vanuit Zoetermeer krijgen de Vijf van de uit zeven leden bestaande almanak-commissie: Carolien Schippers en Ariane Visser (hangend aan de lantaarnpaal) en (vlnr) Annabelle van Leijden, Doreen Amoldus en Hilkje Wijnmalen met de omslag van de almanak: "Veel gratis dingen in het leven dragen een hoog prijskaartje". (foto Jan Holvast) gezamenlijke kruideniers en groenteboeren straks een jaar lijks bedrag overgemaakt. Daar tegenover zouden studenten, op vertoon van hun collegekaart, bij de deelnemende winkeliers stan daard voedselpakketten kunnen ophalen". Behalve bijdragen van derden is er in de almanak een jaarover zicht opgenomen en verder alle voor studenten handige adres sen. Het adressenbestand van de Leidse studenten zelf staat, even als voorgaande jaren, handig in een apart katern. LEIDEN - De gemeente heeft een tijdelijk onderkomen gevonden voor het Wegloophuis. Dit opvang centrum kwam ruim een week ge leden in de problemen nadat de zolderverdieping van zijn pand aan de Langegracht uitbrandde. De ze ven bewoners werden toen tijdelijk ondergebracht in Centrum Onder dak. Wethouder De la Mar heeft nu een pand gevonden waar het Weg loophuis tijdelijk in kan worden ondergebracht. Waar dit pand is gevestigd wil de wethouder, om moeilijkheden voor de bewoners te voorkomen, niet vertellen. Het pand is eigendom van de gemeen te. Het is de bedoeling dat de bewo ners er nog deze week onderdak zullen vinden. Volgens de wethouder kan het Wegloophuis er in elk geval de ko mende drie tot zes maanden in te recht. In overleg met het ministerie van wvc wordt gezocht naar een nieuwe definitieve huisvesting voor het opvangcentrum. Flinke buit LEIDEN Uit een woning aan de 3de Binnenvestgracht is in de nacht van maandag op dinsdag een groot aantal goederen gestolen. Ontvreemd werden een televisie, een walkman, een naaimachine, een typmachine, een föhn, een aan tal boeken, de laatste acht delen van L. de Jongs werk over de Tweede Wereldoorlog en een bank- pasje. De deur van de woning werd geforceerd. Vrouw (59) aangereden LEIDEN - Bij een aanrijding met een auto op de Boommarkt heeft een 59-jarige bromfietsster uit Voorschoten gistermiddag een aantal tanden gebroken. Zij is over gebracht naar het Diaconessen- huis. De vrouw reed tegen de auto van een 18-jarige Katwykse die een parkeerplaats zocht, een stukje te ver reed en vervolgens haar auto draaide. De brommer werd totaal vernield, de auto liep aan de voor zijde schade op. drukkelijk op dat illegaal vuur werk vaak van slechte kwaliteit is (bijvoorbeeld met te korte lonten) en daarom heel gevaarlijk kan zijn. Het dagelijks bestuur van de ge meente schrijft ook in de toelich ting dat de steun van 3000 gulden voor de groep Pluisje/GTD op zich al discussie waard is. Een sqbsidie van 6000 gulden voor de twee groe pen noemt het college echter 'abso luut onredelijk'. LEIDEN - Geboren: Catherine, dv. J.D. var Egmond en J.C.M. Haverkamp; Esther Johan na Elisabeth, dv. W.T.M. Geerlings en M.J, van Iterson; Tieerd Pieter, zv. T. Ritsma en T _,TT>_,.T - KJ. Freke; Karoline Jacoba, dv. J. van der LEIDEN - CDA-fractievoor- Panne en A.H. Heemskerk; Shalita Rohinie, zitter Walenkamp vindt dat de r.C.M.i - CDA-fractievoorzitter op partijvergadeiïng: Remmelzwaal; Brenda, dv. H.M. Brandt van Houten; Marius Gabriél, ni en G.F.M. Capellen; David, en C.W. Gerritsen; Matthijs Florens, Plak en J.P.M.J. van Noort; Elise Willemijn, dv. W.D. Schaap en C. de Ruijter; Josephine bezuinigingsronde die Leiden te wachten staat, niet alleen pjgMOttoii: wethouder Bordewijk van fi- D. Kromhout nanciën kan worden aangere kend. Het dreigende tekort van zo'n vijf miljoen gulden dat ontstaat doordat de extra steun van het rijk lager uitvalt dan werd verwacht, dient mede op het conto te worden geschre ven van die partijen die het op timisme van de wethouder des tijds deelden. De misrekening heeft derhalve wat het CDA be treft geen gevolgen voor de po sitie van de eerst-verantwoor- delijke voor de gemeentefinan- Redactie: Simone van Drie) en Meindert van der Kaaij, telefoon 161422. Kerstbomen "Het is bar en boos dit jaar", zegt M. Heemskerk. Hij staat dit jaar voor de vierde keer met kerstbo men op het Vijf Meiplein. "Ik ben blij als ik dit jaar eruit spring en gewoon m'n centen terug heb. Het is nu zo stil, je ziet geen kip. Ik zie het eigenlijk voor dit jaar niet meer zitten. Het is gewoon puin", zegt de Leidenaar. Voor de minder florissante gang van zaken zijn volgens hem een paar oorzaken te noemen. In de eerste plaats is het aantal ver kooppunten in de stad drastisch toegenomen. Vroeger zag je al leen op bepaalde plaatsen de kerstboomverkopers hun waar aan de man brengen. De laatste jaren hebben echter ook bloe menkiosken dennebomen voor de deur. Er zijn zelfs supermark ten die zich op de verkoop van kerstbomen hebben gestort. De belangrijkste factor is toch de prijzenslag die op de kerst- boommarkt huishoudt. Heems kerk wijst dan ook op de plaat sen waar de bomen voor 7,50 gul den van de hand gaan. "Mensen kunnen voor dat bedrag zo maar een boompie uitzoeken. Net zo makkelijk. Kijk, daar kunnen we natuurlijk niet meer tegenop", zegt Heemskerk. Hij rekent ons voor dat de kos ten die hij voor een kerstboom moet maken al hoger zijn dan 7,50 gulden. "We gaan ze van de zomer al uitzoeken. Daar zijn we een hele dag mee zoet. Maar dan moeten de bomen ook nog naar Leiden komen. Die komen na tuurlijk niet uit zichzelf aanlo pen. Allemaal kosten. Wij zitten dus op prijzen van boven het tientje". Kerstbomen (2) De enige conclusie die Heems kerk kan trekken is dat de kerst boomverkopers kapot worden geconcurreerd. "Voor mij hoeft het zo niet meer", zegt Heems kerk zorgelijk. Ook is hij niet echt tevreden over de kwaliteit van de bomen dit jaar. "Ik heb vanmorgen al een paar bomen op de wagen gegooid. Die kon ik niet verkopen". Hij wrijft in zijn handen die zwart zijn van de hars die de bomen afgeven. Aan de andere kant wil hij er ook niet al te zwartgallig over zijn. "Het is pas woensdag en wie weet komt het allemaal nog wel goed. Laten we maar het beste ervan hopen", aldus Heemskerk. Een ander minpunt voor de kerstboomverkopers is dat de prijs voor de standplaatsen bijna is verdubbeld. "Ja, dat heeft de gemeente zomaar gedaan", zegt Leidenaar Hans Rijsbergen. Hij staat op de Beestenmarkt, een plaats waar vroeger heel wat meer handelaren stonden. Toen nog met houten kruizen. Nu zijn het de bomen met kluit die het hardst gaan. Rijsbergen heeft de business van zijn vader overgenomen, die op zijn beurt ook weer een jaar of twintig met bomen heeft ge staan. Ook Rijsbergen vindt het nog niet bijster hard gaan. "Het zou wel beter kunnen. Maar ja, even verderop verkoopt de Di- gros de bomen natuurlijk voor een spotprijs. Je kunt het de mensen niet kwalijk nemen dat ze daar gaan kopen. Ik ben blij dat de Digros het maar één dag doet, anders hadden we het hele maal wel kunnen schudden met onze handel", aldus Rijsbergen. Hoewel het feit dat de zaken niet echt goed gaan, kan de familie Heemskerk toch nog lachen. Holvast) Kerstbomen (3) Een van de verkoopunten van zogenaamde goedkope bomen is de kiosk op het Noordeinde. Op de vraag hoe het met de verkoop is, antwoorden de verkopers met brede lach: "Het loopt storm. We kunnen het bijna niet bijbenen. Ze gaan als warme broodjes over de toonbank". Ze weten dat de collega's niet te spreken zijn over de lage prij zen. "We krijgen dat natuurlijk regelmatig voor de voeten ge worpen. Maar dat is nu eenmaal de handel". Ze erkennen dat de verkoop van de kerstbomen een extraatje is. "Je moet het zien als een service aan onze klanten. Mensen die hier altijd bloemen kopen, kunnen nu ook een goed koop boompje kopen. Je moet ook niet vergeten dat je er ook nieuwe klanten mee maakt. In die zin is het een lokkertje". De prijzen mogen dan erg laag zijn, het is niet zo dat er niets meer verdiend wordt. Er zijn vol gens hen ook altijd klanten die nog iets meenemen zoals bloe men of een kerststukje. Afgezien daarvan blijken ze toch nog iets te verdienen aan de kerstbomen en zijn het voor hen dus geen echte bodemprijzen. "We verkopen ze niet helemaal onder de kostprijs. Het punt is dat we onze eigen adressen heb ben in België. We importeren ze dus zelf. Bovendien gaat het in grote hoeveelheden. Onze baas heeft maar liefst 5000 bomen dit jaar ingekocht. Vandaar dat voor ons de inkoopprijzen zo laag zijn". De grootste klanten van hen zijn de scholen. "Die hebben na tuurlijk niet zoveel geld en als je er een heel stel nodig hebt, spaart dat veel geld uit. Volgens mij hebben we zo langzamerhand al le scholen in de buurt voorzien", aldus de verkopers. De toekomst voor de inciden tele kerstboomverkopers ziet er al met al niet zo goed uit. Dat de houten kruizen nu uit de mode zijn is tot daar aan toe, maar dat nu ook de originele kerstboom- verkopers gaan verdwijnen is treurig. Redt de kerstboomver koper! "De wethouder had dit moeten voorzien. Bordewijk heeft zichzelf echter van de nodige politieke steun voorzien zodat het hem niet alleen te verwijten is. De gemeen teraad is mede schuldig", aldus de oppositieleider. Hij noemde de gang van zaken gisteravond op een bijeenkomst van zijn partij 'bijzon der betreurenswaardig'. "Er is ge beurd wat de CD A-fractie destijds voorspelde. Op deze manier maakt het gemeentebestuur zich onge loofwaardig", aldus Walenkamp. Hij herinnerde er aan dat het CDA in 1986 'voor het eerst in tien jaar' tegen de begroting stemde omdat het college daarin allerlei uitgaven voor nieuw beleid had op genomen die het CDA niet voor zijn rekening wilde nemen. Ander half jaar geleden waarschuwde het CDA zelfs voor een mogelijk tekort van 17 miljoen gulden. Dat blijkt achteraf nogal mee te vallen. De gevolgen van een nieuwe be zuinigingsronde zijn volgens Walenkamp zonder meer ernstig: "De muziekschool bijvoorbeeld heeft de vorige bezuiniging van een half miljoen gulden nog niet eens weten te verwerken. Onge twijfeld kan de muziekschóol niet ontkomen aan de nieuwe bezuini gingsronde. Zo rolt deze van de ene bezuiniging in de andere. Dat ge tuigt toch van slordig bestuur". Voorzichtig Het dreigende tekort op de ge meentebegroting is voor het CDA echter geen reden om onmiddellijk te denken aan belastingverhoging. "We moeten daarmee vreselijk voorzichtig zijn", waarschuwde Walenkamp: "Persoonlijk heb ik het gevoel dat we aan de top zitten, vooral als we de hoogte van de be lastingen in Leiden vergelijken met omliggende gemeenten. Maar het CDA vindt ook dat een aantal voorzieningen gehandhaafd, moe ten blijven. In die zin kunnen we belastingverhoging niet uitslui ten". Walenkamp verwacht meer van onderhandelingen met de buurge meenten over bijdragen aan regio nale voorzieningen die in Leiden gevestigd zijn. Voorbeelden daar van zijn de schouwburg en de ge meentelijke musea. Walenkamp is optimistisch over dit overleg, al heeft het de afgelopen jaren nau welijks tot resultaten geleid. Walenkamp: "Dat komt mis schien wel doordat het CDA niet in het college vertegenwoordigd is. De verhouding tussen Leiden en de omliggende gemeenten is niet altijd even goed. Ik denk dat juist het CDA een goede bijdrage aan dit soort onderhandelingen kan leve- van de raadsverkiezingen in 1990. Wat Walenkamp betreft ziet het er voor het CDA niet slecht uit. "Bij de afgelopen drie raadsverkiezin gen heeft men mij steeds gevraagd wat de kans voor het CDA was om deel te nemen aan een college. On ze kansen zijn met iedere verkie zing groter geworden", stelde hy vast. De suggestie dat het CDA met het 'gezeur' over politieke benoe mingen 'goodwill' bij de PvdA heeft verspeeld, werd door de CDA-top niet gedeeld. Walen kamp: "Het CDA heeft als extra taak als geweten van het college te fungeren. Dat is een ondankbare taak. Als daar de straf op staat dat we niet in het college komen, zeg ik: dan maar niet". Onder invloed LEIDEN De politie heeft gister avond rond tien uur na een tip een 50-jarige automobiliste uit Leider dorp op de Herensingel aangehou den wegens rijden onder invloed van alcohol. Zij wilde geen mede werking verlenen aan blaasproe- ven. De vrouw kreeg een rijverbod opgelegd en is na verhoor heenge zonden. Een 31-jarige Leidenaar kreeg af gelopen nacht eveneens een rijver bod opgelegd. Hij was met zijn au to op de Hooigracht tegen een paal tje aangereden en bleek teveel ge dronken te hebben. De auto werd gedeeltelijk vernield. Kerststukjes Onder leiding van een bloemist kunnen belangstellenden vrijdag 16 december kerststukjes maken in buurthuis Corne- lis Joppensz. De kosten zijn 3,50 ex clusief materiaal. Dat is tegen kostprijs bij de bloemist te koop. Men moet zich vóór 14 december opgeven bij het buurt huis in de Oppenheimstraat 6. telefoon 132462. De avond op 16 december be gint om 20.15 uur en is om 22.00 uur af- Tuincentrum In het kader van de komende feestda gen organiseert het vrouwenwerk van buurthuis Op Eigen Wieken een middag naar een tuincentrum in Lisse. Vrouwen die mee willen kunnen hier een paar uur rondlopen tussen dennegroen en glitter, zij kunnen een demonstratie kerststuk jes maken bijwonen en het daarna zelf proberen. Ook de koffie met gebak zal deze middag niet ontbreken. Wie mee wil moet zich vóór donderdag 15 decem ber opgeven tegen betaling van 2,50 per persoon bij buurthuis Op Eigen Wie ken, Valkenpad 2, telefoon 212893, vra gen naar Saskia. De middag wordt gehouden op dinsdag 20 december, van een tot vijf uur. Verza melen om vijf voor half één bij het buurt huis.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15