Kritische kanttekeningen bij kampeernota Bibliotheek Voorschoten stuurt mogelijk aan op samenwerking Nieuw informatiecentrum voor ouderen in Wassenaar Wassenaar wil vandalisme kop indrukken Open dag brandweer Oegstgeest Leiderdorp sluit zich aan bij LOTA PAGINA 14 REGIO LEIDEN WOENSDAG 14 DECEMBER 1988 Bestuur opgedragen met oog op toekomst beleidsplan op te stellen VOORSCHOTEN - De toe komst van de Voorschoten- se bibliotheek wordt de ko mende maanden nader be paald. Het bibliotheekbe- stuur zal begin volgend jaar een beleidsnota produceren over de taak en functie van de boekenuitleen in de ko mende tien tot vijftien jaar. Samenwerking met andere bibliotheken wordt door wethouder L. Marselis (wel zijn) op voorhand niet uitge sloten. De voorziening kost Voorscho ten jaarlijks zes ton. Veel meer mag het niet worden, vindt Marselis. "Natuurlijk, het is een afweging", zegt hij. "Maar als er een opeensta peling komt van kosten en als het bestuur zelf noodgedwongen een voorzichting beleid moet voeren met contributieverhogingen en leengeld, is dat een proces dat je onder ogen moet zien". Nullijn Ook de politieke partijen houden de kostenstijgingen nauwlettend in het oog, maar collegepartij Pvd A/PPR is minder gefixeerd op de nullijn. "Het staat voor onze partij buiten kijf dat de bibliotheek een nog grotere kostenpost zal wor den", heette het tijdens de begro- Marselis ziet bedreigingen voor het| voortbestaan, maar geeft tevens aan dat de bibliotheek een voorzie-! ning is die in stand moet worden gehouden. "Maar is een biblio- tingsbehandeling, theek in een betrekkelijk kleine ge meente te handhaven", vraagt hij zich af. "Het is een van de kleinste zelfstandige bibliotheken van Ne derland. En als je bijvoorbeeld naar Leidschendam kijkt, zie de dat die gemeente, die een grotere draagkracht heeft, duidelijk pro- Dit jaar veroorzaakten leengeld rechten en andere ontwikkelingen van buitenaf een gat van 17.000 gul den op de begroting van de biblio theek. Samen met de gemeente bracht het bestuur dit tekort terug tot 10.000 gulden. Dat leverde on langs nog een conflict op. B en W wilden pas over dit bedrag praten de beleidsnota op tafel liggen en wijkten zelfs niet r een dwingend advies van een raadscommissie. Nadat deze com missie voor de tweede maal de poot stijf hield, kwam in de begrotings vergadering alsnog 10.000 gulden extra op tafel. Tijdens de begrotingsbehande ling riep oppositiepartij D66 uit dat het bibliotheekbestuur een derge lijke behandeling niet had ver diend. Raadsbreed wekte het ver bazing dat de wethouder zo moei lijk deed over een bedrag van 10.000 gulden op een begroting van 600.000 gulden. Marselis stelt vast dat de verhoudingen met het bi bliotheekbestuur goed zijn ge weest en goed zijn gebleven: "Ik geef toe dat er de laatste tijd wat ge harrewar is geweest. Dat gaat wel eens zo, zonder dat dat erge achter gronden heeft". Medewerkers van de Stichting Welzijn Ouderen in het nieuwe informa tiecentrum voor ouderen in Wassenaar. (foto Holvast) WASSENAAR - J.H.G. Bemels- de vijf vrijwilligers die het centrum mans, directeur van de afdeling bemannen. Welzijn van de gemeente Wasse- naar, heeft gistermorgen het infor matie- en documentatiecentrum van de Stichting Welzijn Ouderen aan de Van Zuylen van Nijevelt- straat geopend. Hij deed dit door telefonisch een vraag te stellen over de vervoersmogelijkheden voor ouderen in de gemeente. Tijdens de officiële opening was het volgens H. Keuter, die als be roepskracht is verbonden aan de stichting, al vrij druk. "Er waren organisaties aanwezig zoals de ou derenbonden, de kruisorganisatie en de stichting voor Maatschappe lijke Dienstverlening". informatie willen, opdat mensen met een computer zelf gegevens kunnen verzamelen. Daar is niks op tegen, de moeilijkheid is alleen dat het naar onze inschatting lastig financieel haalbaar is". Aanvankelijk probeerde Voor schoten met de Haagse bibliotheek tot een vorm van samenwerking te komen. De wethouder wendde zich onlangs tot Leiden. In een ge sprek met collega Kuijers en Leid- se bibliotheekbestuurders, vroeg hij onder meer naar de ontwikke lingen bij de automatisering. "Je kunt in deze moderne tijd bij een vrij frequente vraag van lezers niet alles hebben, laat staan in vol doende mate", verklaart hij de Voorschotense vraag. "Als je dan boeken of andere artikelen kan la ten overkomen, is dat een prima zaak. En automatisering leent zich daarvoor". Hij heeft wel zijn be denkingen: "Als een kleine biblio theek met een grote moet gaan sa menwerken, is dat altijd een moei- lijke stap. Met Leiden is het aftas- college wil allereerst duide- ten geweest, over een eventueel lijkheid over de plaats van de bi- contract zijn nog geen afspraken bliotheek m de komende tien, vijf- gemaakt. Dat zal ook lastig wor- tien jaar. "Waar richt men zich op? den". Audiovisueel, platen, compact discs, tijdschriften of nog meer?" De bibliotheek moet zowel een ide- aalplaatje presenteren als een com promis-variant, compleet met de fi nanciële en organisatorische invul ling. Aanvankelijk wilde de gemeente •externe adviseurs aantrekken; na wat verzet mag de bibliotheek dat zelf doen. De instantie blijft het be treuren dat ze zo weinig tijd krijgt omdat veel ontwikkelingen nog niet geheel te voorspellen zijn. Zo is de provinciale bibliotheekcen trale haar werkwijze aan het veran deren, zonder dat precies duidelijk wordt welke richting het uitgaat. De WD ondersteunde dat be toog tijdens de begrotingsbehan deling en kietelde Marselis m§t de opmerking dat ook de wethouder de tijd neemt voor nota's. Toekomst Hoe Marselis de toekomst van de bibliotheek ziet, laat hij nog even in het midden. "Ik moet eerst de nota zien", zegt hij. Vooraf weet de wet houder dat de kleine bibliotheek een aantal dure wensen heeft. Au tomatisering is daar een van. "Het is een terechte wens, maar het kost wel veel geld", heet het. "We moe ten een eenmalige investering doen van 125.000 gulden en een jaarlijkse bijdrage van 25.000 gul den. Of het daarbij blijft is onbe kend. Het bestuur zou ook graag, een modernere wijze van publieks- De Voorschotense bibliotheek. Het bestuur is opgedragen met het oog op de toekomst een beleidsplan op te stellen. Doet de wethouder voorzichtig over samenwerken, samengaan wil hij zoveel mogelijk voorkomen. "We hebben altijd op het stand punt gestaan dat Voorschoten een zelfstandige bibliotheek moet hou- waar meer de nadruk komt te lig- den", verklaart hij. "Het is een gen op professioneel management, voorziening die je dan het meest in dicht bij de mensen zal staan en er de hand kan houden. Je moet af- makkelijk contacten gelegd kun- vragen of een grotere structdur, nen worden met bestuurders Gemeenten in Haagse regio zetten gezamenlijk HALT-project op WASSENAAR - De gemeente mand die vernielingen heeft aange- Wassenaar gaat samen met Rijs- richt aan gemeentelijke groenvoor- wijk, Voorburg en Leidschendam een zogenaamd HALT-project op zetten. Den Haag fungeert als coör dinator. Jongeren tussen de 12 en 18 jaar die zich schuldig maken aan vandalisme kunnen aan de hand van dit project een deel van hun straf 'afbetalen' door het herstellen van de schade. "Het is geen schandpaalmetho de, maar er wordt gewoon lik op stuk gegeven. De jongere betaalt een deel van de schade en moet dan in zijn vrije tijd de schade die is aangericht, herstellen", zegt W. Is sendonck, voorlichter bij de ge meente Wassenaar. De jongeren worden zoveel mo gelijk te werk gesteld op de plaats waar zij de schade hebben aange richt. "Iemand die een bushokje heeft volgespoten, kan de opdracht krijgen de abri weer schoon te ma ken", aldus Issendonck. De jonge re wordt altijd te werk gesteld bij de gemeentelijke afdeling waaron der de schade valt. Zo wordt ie- zieningen een aantal dagen te werk gesteld bij de gelijknamige afde ling. "De coördinatie vanuit Den Haag kost minder geld dan wan neer elke gemeente afzonderlijk een HALT-bureau gaat opzetten. Bovendien heeft deze stichting al de ervaring in huis", aldus Is sendonck. Wat er gebeurt een jongere weigert mee te werken aan het project, is nog niet geheel duidelijk. "Hij zal door de politie wel tot medewerking worden ge dwongen", veronderstelt Is sendonck. Diefstal van geld en sieraden m OEGSTGEEST - Inbrekers heb ben gisteren uit een woning aan de President Kennedylaan in 'Oegst- geest een safe meegenomen met een grote hoeveelheid sieraden. De diefstal gebeurde tussen een uur 's middags en negen uur 's avonds. De inbrekers kwamen binnen door de voordeur open te breken. Zij hebben de eerste etage doorzocht en de safe losgebroken uit een kast. Volgens de politie is in de woning een alarminstallatie aanwezig. De bewoners hadden het alarm echter niet ingeschakeld. Ook in een woning aan de Rhijngeesterstraatweg hebben in brekers gistermiddag tussen drie en zes uur hun slag geslagen. Zij haalden volgens de politie het hele huis overhoop en namen voor een onbekend bedrag aan geld en siera den mee. De inbrekers kwamen binnen door de achterdeur open te breken. Een groene auto is de afgelo pen nacht gestolen van een par keerterrein bij het flatgebouw in de Santhorst in Leiderdorp. De dief stal is volgens de politie gebeurd tussen twee uur 's nachts en acht uur 's ochtends, van de daders ont breekt elk spoor. OEGSTGEEST - De vrijwillige brandweer in Oegstgeest houdt op zaterdag 17 december van 11.00 tot 16.00 uur een open dag in de kazer ne aan de Dorpsstraat. Gedurende de hele dag zijn er dia- en videopre sentaties over brandpreventie, op leidingen en de brandwonden stichting. Belangstellenden kunnen ver schillende brandweerwagens, waaronder een blus- en hulpvoer tuig, een motorspuit en een poe- der-blusaanhanger bewonderen. Hendrickx-Vlaar zegt Warmondse campinghouders nader overleg toe Het centrum wil vragen beant woorden die bij, mensen leven als ze ouder worden zoals op het ge bied van gezondheidszorg, sport en vrije-tijdbesteding, vervoer en opname in een verzorgingstehuis. In het documentatiecentrum kun nen ouderen achtergrondinforma tie vinden over onderwerpen zoals vergrijzing en dementie. Ouderen kunnen elke maandag en donderdagochtend terecht bij LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp zal zich aansluiten bij de LOTA (lagere overheden tegen apartheid). Met uitzondering van de WD kunnen alle fracties zich daarin vinden. Het CDA vindt wel dat alle aandacht moet worden ge richt op activiteiten die de bewust- woording van de plaatselijke be volking op dit punt bevorderen. Als gevolg van het besluit zal de ge meente Leiderdorp een afgevaar digde sturen om zitting te nemen in het platform van de LOTA. Aan sluiting kost Leiderdorp een be drag van 1500 gulden. WARMOND - Burgemeester G.H.M. Hendrickx-Vlaar van Warmond is bereid met de campinghouders in de gemeen te overleg te voeren over de kampeernota. Verschillende ondenemers vinden de nota te beperkt. De burgemeester sluit niet uit dat het rapport een bredere opzet krijgt en uit mondt in een recreatienota. betrekking tot de verblijfsrecreatie moet richten op de handhaving van de bestaande situatie, met spe ciale aandacht voor landschappe lijk schoon. Van Moorsel vindt dit een goed uitgangspunt. Hij vindt echter niet dat dergelijke overwe gingen moeten leiden tot een te grote beknotting van de onderne mers. "Er moet worden gekeken naar de sociaal-economische mo gelijkheden van een bedrijf. De on dernemer moet een keuze kunnen maken, bijvoorbeeld een combina- door Dorith Ligtvoet A.C. van Moorsel, eigenaar van camping Rianto aan het Oosteinde, zegt: "De nota gaat te veel uit van een natuur-landschappelijke bena dering. Ook een andere aanpak is mogelijk. Je zou rekening kunnen houden met de bevolkingsop bouw, de toenemende vergrijzing. Door het ouder worden van de be- tie tussen"toeristisch kamperen volking, kan het kamperen in ten ten afnemen. In stacaravans kam peert een kleinere en maatschap pelijk gezien andere groep dan in het verleden. Ook de toename van de korte vakanties kunnen in de nota worden meegenomen. Dit soort ontwikkelingen moet je in ogenschouw nemen". Van Moorsel had de nota graag gezien in relatie tot het totale recre- atiebeleid, "Recreatie in Warmond heeft alles te maken met het water. Ik denk dat een beleidsnota nodig is die zich richt op het hele gebied van de waterrecreatie. Ik denk dan ook aan de boten, oftewel een uit breiding van de jachthavens. Be halve kampeer- en overnachtings mogelijkheden, zou dit in een nota aan de orde moeten worden ge steld". Beleid In de nota staat te lezen dat de ge meente het toekomstige beleid met overnachten in gebouwen. Zo kan een klein bedrijf toch een goed pro- dukt leveren". De eigenaar van de camping met 70 stacaravans vindt dat het be stemmingsplan nu te weinig ruim te biedt. Hij weet zich hierin ge steund door ondernemers F. Ver geer van camping Kagerzoom en G.C.M. van der Hulst van camping De Spijkerboor. "Op dit moment wordt tot op de vierkante meter be paald wat een ondernemer wel en niet mag" aldus Van Moorsel. "De plaats van de groenvoorzie ningen, de percelen waar gebouwd mag worden en de grootte van de caravans worden nu exact aange geven. Het is beter een aantal uit gangspunten aan te geven. Er zou kunnen worden uitgegaan van de totale oppervlakte in eigendom en vervolgens kunnen worden be paald waar de groenafschermingen en het parkeerterrein komen en A.C. van Moorsel van camping Rianto: "Beleidsnota nodig die zich richt op totale waterrecreatie", (foto Holvast) waar mag worden gebouwd. De de opstellers van de nota mogen grootte van de caravans en de keu- boeren die op dit moment illegaal ze voor het toestaan van kampeer- stacaravans op hun erf hebben, de- ders maakt de ondernemer dan zelf ze vervangen door niet-permanen- uit." te staanplaatsen. W.A.B. de Vos Sommige boeren in Warmond (WD) zei tijdens een commissie- willen kampeerders toestaan op vergadering eerder deze week dat hun land neer te strijken. Volgens de nota boeren bevoordeelt die nu illegaal een aantal stacaravans op hun erf hebben staan. "U gaat nu een vrijstelling verlenen als de boer een stacaravan opruimt en voor een andere kampeervorm kiest. U zegt dat u niet voldoende grip heeft kunnen krijgen op een il legale situatie. Nu wordt de han delwijze van boer A gelegaliseerd, ten nadele van boer B, die mis schien ook wel een aantal caravans op zijn erf wil hebben. Ik vraag me dan af wat de gemeente voor boer B wil doen". P.H.M.M. van Dam (PW) vond dat er voor het kamperen bij de boer verschillende criteria moeten gelden. "Je moet dat soort dingen in het bestemmingsplan regelen en criteria aanleggen al naar gelang het gebied waarom het gaat. In een natqurgebied kan minder dan bij het Oosteinde". Van Moorsel is het met hem eens dat gekeken moet worden naar wat landschappelijk gewenst is, maar ziet toch wel mogelijkheden voor de ondernemers. "Vijf plaatsen voor toeristisch kamperen bij de boer moeten mogelijk zijn. Zo staat dat ook in de kampeerwet". De burgemeester beloofde maandag nog eens goed naar de passage in de nota te kijken. Niet duidelijk Van der Hulst van de 115 plaat sen tellende camping De Spijker boor aan de overzijde van de Ka- gerplassen is bezig met plannen voor uitbreiding van zijn camping. Hij vindt dat de bespreking van de nota nog geen duidelijk beleid heeft opgeleverd. Hij wil van de ge meente weten op hoeveel plaatsen hij kan rekenen. "De burgemeester zegt echter dat ik eerst maar met mijn plannen moet komen. Maar als ik nu plannen maak, wil ik toch wel weten waar ik straks aan toe ben". Hendrickx-Vlaar vindt dat de campinghouders zinnige dingen naar voren hebben gebracht, die zij in een nader gesprek met de cam pinghouders wil uitwerken. Stadsgehoorzaal Leiden zaterdag 21 januari 1989. Aanvang: 21.00 uur. Chris Barber Jazzband (Engeland), Climax Jazzband (West Duitsland), Marjorie Barnes (USA), Joan '.Jgl Harrington and trio (USA), Harbour Jazzband, Berhard Berkhout's Swingmates, Rob Hoeke Kwartet, Wim Koopmans, Batida, Trio Dolf de Vries e.v.a. Toegangsprijs 35,- Kaartverkoop: Kapsalon Verver, v.d. Waalstraat 5, Leiden Sigarenmagazijn Fielemon, Bevrijdingsplein 1L Foto/film Ton Jansen, Winkelhof 42, Leiderdorp VW Leiden, Stationsplein 210, Leiden Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Jazzcafé The Duke, Oude Singel, Leiden Jan Bemer Produktiés, Levendaal 173, Leiden Telefonische informatie tijdens kantooruren: 071-122489 LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD mede-sponsor van de Leidse jazzweek

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14