Hoop Lubbers op instemming PvdA 'Zelfs voor de sjeik in Oman hebben wij palmen in voorraad' 'Meubels moet je passen' Hof staat ontmimiiig woonoord Lunetten toe Beurs voor vakanties Zuidafrïka afgelast Toch asielzoeker vast in 'gevangenis' Schiphol-Oost WOENSDAG 14 DECEMBER 1988 PAGINA 11 Bart en Alice van Bekhoven in door Bart ontwerpen fauteuils, (foto gpd> Art deco inspiratiebron voor Bredaas echtpaar Éart en Alice van Bekhoven heb ben sinds anderhalf jaar in Breda hun woonstudio Artistiek. Hoewel het woord 'woonstudio' niet de vlag is die de hele lading dekt. Bart van Bekhoven ontwerpt meubels en de zaak is ook een studio voor creatieve leerbewerking. Zijn vrouw Alice is gespecialiseerd in interieurdecoratie. Zij zorgt voor de styling en kleuradviezen bij de inrichting. Post deco De meubelontwerpen van Bart trokken al snel de aandacht. Hij werkt hoofdzakelijk met leer dat plantaardig gelooid is. Ogenschijn lijk simpele lijnen verraden de cre ativiteit van de maker. Bart heeft een hekel aan het woord meubel maker. "Ik noem mezelf decora teur. De stijl van de Wiener Werk- stadt, van Thonet, de art deco in fei* te, dat is mijn inspiratiebron. Ik ex perimenteer graag, hou van dingen die een interieur een eigen sfeer ge ven. De prototypes maak ik zelf, daarna worden de modellen in ons eigen atelier gemaakt. We werken ook met stof, het gaat erom wat de mensen willen. Maar perfect zit comfort blijft voorop staan. Een bank is om in te zitten, niet om in te hangen". Bart noemt zijn meubelstijl 'post art deco'. Een geometrische styling van naturalistische vormen lijkt zijn uitgangspunt. Strakke lijnen die door ronde accenten verzacht worden, onverwachte vormen in bijvoorbeeld een fauteuilpoot ge ven een verrassend effect. De typi sche leerkwaliteit verhoogt dat ef fect. Tot nu toe ontwerpt Bart van Bekhoven alleen fauteuils, banken en tafels. Voor zijn eigen zaak, maar ook voor fabrikanten. "Bin nen nu en twee jaar komen daar ook eethoeken en ander meubilair .bij. We bouwen dat rustig op". Proef Klanten van 'Artistiek' komen uit heel Nederland. Bart: "Dat is heel leuk hoor, vooral uit de Rand stad komen veel mensen. Ons leer is niet afgelakt. Dat vraagt wel wat meer onderhoud, maar de mensen hebben dat er wel voor over". Als klanten iets zien bij Bart en Alice wat ze mooi vinden, wordt dat bij hen in huis op proef ge plaatst. Bart: "Meubels moet je passen. Dat doe je met kleding ook. We zetten ze er een poosje neer en vaak mogen we het niet eens meer terughalen". Shemex internationaal distributiecentrum voor tropische planten: In de kassen van Shemex Internationaal waan je je in een tropisch oerwoud. Een tien meter hoge palm uit Spanje, een bananenpiant uit Florida en allerlei gekleurde, kleine en grote planten en bomen uit Singapore tot en met Madagascar staan er in voorraad. Shemex Internationaal is één van de weinige distributiecentra in Europa waar je zoveel verschillende soorten tropische bomen en planten direct kunt kopen, zonder op de bestelling te moeten wachten. Het is net een winkel in de tropen: je kunt alleen de tien meter hoge palm niet meteen in je tas stoppen. door Carine Neefjes De specialiteit van Shemex Inter nationaal (een dochteronderne ming van het concern Weyerhaeu ser in de Verenigde Staten) is inte rieur-beplanting. Grote bomen, af komstig uit heel de wereld, worden gebruikt voor de inrichting van on der meer hotels, nachtclubs en zie kenhuizen. Ook steeds meer zwem baden willen een palm langs het water om het Nederlandse bad een tropisch tintje te geven. Volgens bedrijfsleider Jasper Knoester stijgt de vraag naar interi eur-beplanting. "Ruimtes zonder groen zijn tegenwoordig bijna niet meer in te denken. In de jaren zes tig en zeventig was de inrichting van gebouwen veel strakker. De in stallateurs maakten meer gebruik van moderne meubels om de en tree van bijvoorbeeld een zieken huis aangenaam aan te kleden. In de jaren tachtig is daar verandering in gekomen. De meeste gebouwen zijn al zo saai dat men de voorkeur geeft aan een meer esthetische in richting. Een paar mooie, grote pal men kunnen de hal van een kil zie kenhuis aantrekkelijker maken. De interieur-beplanting is zelfs zo belangrijk geworden dat architec ten hun bouwplannen afstemmen op de grootte van de plant. Voor een tien meter lange palm in de hal zijn lichtkoepels en voldoende ruimte wel een eerste vereiste". Transport Om de Nederlandse gebouwen tropisch te kunnen inrichten heeft Shemex Internationaal onder an dere een inkoper in Florida. Hij be zoekt daar kwekers en als hij een exotische plant of boom ziet, koopt hij deze in. Iedere week transpor teert een tien meter lange contai ner de ingekochte planten en bo men van Florida naar Nederland. Het tropische groen verblijft dan enkele maanden in de kassen in Aalsmeer om te acclimatiseren. Daarna kunnen de bomen en plan ten de markt op. Niet al het groen wordt kant en klaar ingekocht en direct naar Ne derland getransporteerd. In veel Latijnsamerikaanse landen, bij voorbeeld in Costa-Rica, worden voor de Nederlandse dochter-on derneming kleine plantjes groot gebracht. Knoester: ,"Dit is het starter-materiaal. We kopen dan bijvoorbeeld zaadjes in Costa-Rica en die worden daar ook geteeld. Het is veel goedkoper om de plan ten daar te laten groeien. In die lan den is het altijd warm en de ar beidskosten zijn veel lager. Wil je tropische planten in Nederland kweken, dan moet je dat in een kas doen. Je bent dan ontzettend veel geld aan stookkosten kwijt". Als de plantjes in Costa Rica zo'n 30 centi meter groot zijn, komen ook deze naar Aalsmeer en worden vanuit daar weer verder gedistribueerd. Dansvloer De interieur-beplanting in bij voorbeeld hotels, restaurants en nachtclubs gaat niet altijd van een leiendakje. Ook al houden archi tecten rekening met de ruimte voor eventueel een grote palm in de hal, soms groeit de boom toch de tent uit. Shemex-Internationaal heeft daar een oplossing voor: ze leveren namelijk ook planten en bomen die niet verder groeien. Het bedrijf dis tribueert niet-levende bomen de bladeren toch 'echt' van een nachtclub: het is voor hem onmogelijk om een levende plant op de donkere dansvloer te onder houden. Om dergelijke klanten toch van een boom of plant te voor zien, zijn wij onder andere overge gaan op zogenaamd 'kunst-groen". Shemex Internationaal streeft er naar om de 'kunst'-planten zoveel mogelijk op levende planten te la ten lijken. Dat gaat als volgt: de wortels worden van de plant afge haald en de plant wordt een aantal dagen in een speciale vloeistof ge zet. Die vloeistof zorgt er voor dat de plant niet verder groeit. In één van de kassen staat het 'kunst-groen' tentoongesteld. Shemex-Internationaal maakt met het niet-levende materiaal allerlei combinaties: zo kunnen bijvoor beeld op de stam van een palm de takken van een wilg worden gezet. Of je laat een boom uit de muur ko men: dit kunstzinnige groen heeft- toch geen water en grond nodig. Sjeik Mensen uit de hele wereld ko men naar de tropische tuin in Aals meer om een plant of boom te ko pen. Shemex Internationaal geniet internationale bekendheid. "Het is niet ongewoon als hier op zondag middag de sjeik van Oman rond loopt om tien palmen te kopen voor zijn feestje van de volgende week. Die hebben wij dan gewoon in voorraad", vertelt Wim Piepers, de manager van de tropische afde ling, trots. De grote, tien meter hoge pal men kosten gemiddeld 20.000 gul den per stuk. Het distributiecen trum heeft niet alleen dure palmen voor kapitaalkrachtigen, maar een palmpje van 30 gulden voor ie mand die minder goed bij kas zit, is ook te koop. Volgens Piepers zijn Nederlanders de laatste tijd ook Een kijkje in de hal waar de grote palmen op hun kopers staan te wach ten. meer geïnteresseerd in tropische planten voor de huiskamer. "Vroe ger was er veel meer sprake van de raamcultuur: je kocht zoveel moge lijk kleine plantjes voor in de ven sterbank en je besteedde al je tijd om ze groter te laten groeien. Te genwoordig wil men liever minder planten, maar grotere met meer vo lume. De palm leent zich daar uit stekend voor: veel groen voor wei nig geld". Nieuwe handwas- en droog-unit geeft uiterste hygiëne zijn. Knoester: "Levende planten kunnen inderdaad te groot wor den, maar in sommige interieurs zijn ze ook moeilijk te onderhou den. Een levende plant heeft licht, water, een goede temperatuur en luchtbeweging nodig. Sommige klanten kunnen niet aan deze eisen voldoen. Neem nu een eigenaar In vele openbare gelegen heden is het met de hygi ëne vaak droevig gesteld. Bij de toiletten is vrijwel altijd een gelegenheid om de handen te wassen, maar menigeen is daar wat huiverig van. Een kennelyk al vaak ge bruikt en frommelig handdoekje noodt nu niet bepaald uit om er je han den aan af te drogen. De angst voor besmetting in openbare gelegenheden is de laatste tijd sterk toe genomen, wat er soms toe leidt dat men het handen ar 'vergeet'. In Engeland is enige tijd geleden een moder ne, tot in details op de hy giëne afgestemde hand- was- en droog-unit ont wikkeld, de Wallgate. Het bedieningspaneel bevat druktoetsen voor de wa tertoevoer, zeep en een warme-luchtstroom. De watertoevoer kan bij be paalde types ook met de voet bediend worden, zo dat de handen met geen enkel onderdeel in aanra king komen. Voor o.m. de horeca, campings e.d. is de Wall gate een veilige om zonder besmettings gevaar het publiek ser vice te verlenen. Door de speciale constructie en het gebruikte materiaal is de Wallgate tegen een flink stootje bestand. Sinds kort is de Wallgate ook in Nederland ver krijgbaar, via importeur Steendam Sanitair in Zwolle. Gemorrel aan aftrekposten belastingplan DEN HAAG (GPD) Premier Lubbers ziet mogelijkheden om de PvdA alsnog in'te laten stemmen met een vergaande belastinghervorming volgens de voorstellen-Oort die het kabinet met ingang van 1990 wil doorvoeren. De eerste minister baseert zich daarbij op het standpunt van de PvdA dat een toptarief in de belastingen van 60 procent het maximum is. Dit blijkt uit een brief die de minis ter-president gisteren aan het PvdA-kamerlid Kombrink heeft gezonden. Met deze brief gaat Lub bers in op een brief van Kombrink die daarin opheldering vroeg over een oproep van de CDA-leider in het partijblad 'CDAktueel' tot een nieuwe dialoog met de PvdA óver de plannen-Oort. Lubbers kwam met die oproep, nadat de PvdA een alternatief voor Oort op tafel had gelegd. Volgens dat alternatief zouden er minder mensen onder het nieuw in te voe ren laagste belastingtarief (eerste schijf) van 35 procent moeten val len dan in de kabinetsvoorstellen. Nu de PvdA 60 procent als maxi- DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman (welzijn, volksgezond heid en cultuur) mag het woonoord Lunetten ontruimen. Het gerechts hof in Den Bosch heeft een eerder vonnis van de rechtbank in dezelf de stad vernietigd en de Staat toe gestaan de bruikleenovereen komst met 15 Molukse gezinnen op te zeggen. Een woordvoerder van wvc heeft dat gisteren meegedeeld. Brinkman wil het woonoord ont ruimen, maar de bewoners verzet ten zich via de rechter tegen de ge dwongen verhuizing naar een spe ciale nieuwe woonwijk in Vught. Er lopen nog procedures tegen het opzeggen van huurcontracten tus sen bewoners en wvc. Dit werd door de kantonrechter verboden. De uitspraak van de rechtbank in deze kwestie wordt rond 6 januari verwacht. Ook de uitspraak rond een aantal illegale bewoners van het woonoord moet nog komen. Het gerechtshof heeft de bruikleen met terugwerkende kracht vanaf 1 oktober buiten werking gesteld. De woordvoerder van wvc sprak van een overwinning. Voorzitter T. Latuhihin van de kampraad van Lünetten was giste ren nog niet op de hoogte van de uitspraak van het gerechtshof. "Als het waar is, is dat niet zo best". La tuhihin wyst er op dat de rechter nog uitspraken moet doen in alle andere procedures. "Volgende maand wordt een uitspraak ver wacht met betrekking tot de bewo ners van Lunetten die een geldig huurcontract hebben. Dat wordt een belangrijke, zo niet de belang rijkste uitspraak, denken wij". Loco-burgemeester M. Ketelaars van Vught was gisteren evenmin op de hoogte van de uitspraak. "We zullen de zaak bestuderen en daar na met het ministerie overleggen wat ons nu te doen staat. Meer wil ik er in dit stadium niet over zeg gen", aldus Ketelaars. In de nieuwbouwwijk Vijverhof in Vught zijn ruim 140 woningen gebouwd voor de nog ongeveer 300 bewoners van Lunetten. Daarvan zijn inmiddels 17 woningen betrok ken. De overige huizen blijven vooralsnog gereserveerd voor de Molukkers. Eerder al werd beslo ten dat in de loop van januari daar over overleg wordt gevoerd tussen de gemeente, de plaatselijke wo ningbouwvereniging en het minis terie van wvc. De langdurige leeg stand van de woningen, die al en kele maanden geleden werden op geleverd, kost de woningbouwver eniging handen vol geld. Boven dien is er in Vught een groot aantal woningzoekenden dat best een huis in Vijverhof wil betrekken. maal belastingtarief wil aanvaar den leidt Lubbers daaruit af dat ook de sociaal-democraten afwil len van uitzonderlijk hoge belas tingtarieven. Lubbers stelt voorts dat het kabi net er in de voorstellen-Oort alles aan heeft gedaan om inkomensach teruitgang voor zoveel mogelijk mensen te beperken. Door 750 mil joen gulden extra aan de plannen te besteden is het inkomenseffect voor alleenstaanden beperkt tot 250.000 mensen. Zij gaan er meer dan een procent in koopkracht op achteruit. De premier gaat verder in op het effect van het wegvallen van indi vidueel gebonden aftrekposten voor veel inkomensgroepen. In to taal leveren 648.000 mensen 1,3 miljard gulden per jaar in door de ze operatie. Van deze groep gaan 125.000 er meer dan vijf procent in koopkracht voor achteruit. Over de aftrekposten is het laatste woord nog niet gezegd. De WD wil dat de kosten die een werknemer maakt om een inko men te verwerven, maar die niet worden vergoed door hun werkge ver, ook in de toekomst aftrekbaar blijven voor de belastingen. Plan nen van het kabinet om deze aftrek in het kader van de belastingher- vorming-Oort af te schaffen is in strijd met een VN-verdrag over burgerlijke én politieke rechten. Dit zei VVD-kamerlid De Grave, de belastingspecialist van zijn frac tie, gisteren by de laatste schrifte lijke voorbereiding van de wets voorstellen over de belastingher vorming volgens de voorstellen- Oort. Het kabinet wil in de toe komst alleen een vergoeding toe staan die werkgevers aan werkne mers geven voor kosten, gemaakt in relatie tot het beroep. Kosten die werknemers zelf maken, waarvoor zij geen vergoeding ontvangen, zouden echter niet meer aftrekbaar zijn voor belastingen. PHOENIX Het spreekwoord 'waar rook is, is vuur', gaat niet meer op: deze gisteren in Phoenix (VS) gepresenteerde sigaret brandt wel maar geeft geen rook af. De rookloze sigaretten merk 'Premier' worden op de markt gebracht door RJR-Nabisco. (foto ap> SCHIPHOL (ANP) - Van de 17 asielzoekers die gisteren nog in het op vangcentrum op Schiphol-Oost zaten, zijn er 16 doorgelaten naar één van de overige centra in Nederland. Een statenloze Palestyn mocht ons land niet in. De advocaat van de Palestijn heeft inmiddels een kort geding aan gespannen om zijn toelating tot Nederland alsnog af te dwingen. Vrijdag oordeelde de Hoge Raad dat de opvang op Schiphol onrecht matig was, omdat het te veel op een gevangenis leek. Sinds die tyd kan justitie de asielzoekers nog maar 54 uur vasthouden om hun verhaal te on derzoeken. De termijn voor de eersten van hen liep gisterochtend af. De zestien die zijn doorgelaten mogen de afhandeling van hun procedu re afwachten in een van de centrale opvangcentra in Nederland. Zij vallen onder de opvangregeling die voor alle asielzoekers in ons land geldt, al dus een woordvoerder van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Het terugsturen van één van de asielzoekers wordt door de Vereniging Vluchtelingenwerk als een testcase gezien. De Palestijn moet in de wachtruimte voor overstappende passagiers de uitkomst van zyn proce dure afwachten. Volgens de woordvoerder is dat in strijd met het arrest van de Hoge Raad. Het kort geding dient morgenmiddag voor de recht bank in Haarlem. AMSTERDAM (GPD) - Een drie daagse diapresentatie in Grandho- tel Krasnapolsky in Amsterdam, onderdeel van de vakantiebeurs Tour '88, gaat niet door. De directie heeft hiertoe besloten onder druk van een dreigende demonstratie. De Anti-Apartheidsbeweging Ne derland had gedreigd het hotel be smet te verklaren als de diapresen tatie van de Zuidafrikaanse reisor ganisatie Satour en de Zuidafri kaanse luchtvaartmaatschappij SAL toch doorgingen. In Amsterdam wordt op dit mo ment in de RAI de vakantiebeurs Tour '88 gehouden. Van een stand op deze beurs zouden door de twee Zuidafrikaanse bedrijven belang stellenden worden doorgestuurd naar een diapresentatie en infor matiemarkt in een zaaltje van Ho tel Krasnapolsky. Toen de Anti- Apartheidsbeweging Nederland daar lucht van kreeg dreigde zij op te roepen tot een demonstratie en boycot van het hotel. Britten zitten met eierberg LONDEN (GPD) - Er zit danig de klad in de vaste Britse ge woonte om dagelijks bij het ontbijt zo'n 30 miljoen eieren te verorberen. De omstreden uit spraak van de staatssecretaris voor gezondheid Edwina Cur- rie, dat 's lands eieren salmonel la bevatten en het eten ervan tot voedselvergiftiging kan leiden, heeft de afzet ernstig ge stagneerd. In Groot-Brittannië is nu een berg van meer dan 300 miljoen onverkochte eieren ontstaan. De totale schade in de eierenproduktie beloopt al tientallen miljoenen. De machtige National Far mers' Union houdt vol dat de geruchtmakende uitlatingen van Edwina Currie schromelijk overdreven zijn en belegert de regering voor compensatie. Daarby wordt gewezen op de kritieke situatie van alsmaar meer onverkochte eieren en de bittere consequentie om als maar meer kippen af te slach ten. De cijfers wijzen uit dat de verkoop van eieren met vijftig tot zeventig procent is gedaald. In heel deze stormachtige ontwikkeling overweegt de re gering nu inderdaad om via een landelijke advertentiecampag ne te proberen het vertrouwen in de nationale consumptie van eieren te herstellen. Volgens de directie van Krasna polsky wil het hotel zich als zalen- verhuurder strikt neutraal opstel len. "Wij willen ons niet met poli tiek inlaten. Wij zijn niet gezwicht om politieke redenen, maar onder de druk van de kans op ongere geldheden. Als hotel zijn we ook verantwoordelijk voor de veilig heid van onze gasten", aldus be drijfsleider F. Tidemans. Twee jaar geleden zwichtte ook de directie van de RAI voor de drei ging van een boycot en demonstra ties en bleven zowel SAL als Sa- tour weg. Satour trekt nu ook zich terug als deelnemer aan de vak beurs Tour in de RAI in Amster dam, zo heeft de RAI-directie giste ren meegedeeld. De directie van de RAI betreurt het besluit en "wenst nadrukkelijk te verklaren geen politieke stelling- name te willen innemen". Het be sluit is ingegeven door de verant woordelijkheid voor de veiligheid van de bezoekers. Nationale staking begint in Spanje MADRID (AP) - In Spanje is van daag de eerste algemene staking sinds 50 jaar begonnen. De vak bonden willen met de actie druk uitoefenen op de regering van de socialistische premier Felipe Gon zalez om haar sobere, tegen de in flatie gerichte economische beleid te wijzigen. Vakbondswoordvoerders ver klaarden dat aan de stakingsop- roep massaal gevolg werd gegeven. Regeringswoordvoerder Miguel Gil zei om acht uur dat zich geen noemenswaardige incidenten had den voorgedaan en dat hij geen cij fers kon geven over het aantal ar beiders dat aan de staking deel- De 24-uursstaking wordt, ge steund door de socialistische vak centrale UGT en de communisti sche CCOO. De beide centrales rie pen de staking een maand geleden uit nadat er geen vooruitgang was geboekt in de onderhandelingen over de verhoging van lonen werk loosheidsuitkeringen en pensioe- WEWELER De 100 werknemers bij Weweler in Apeldoorn, fabri kant van veersystemen voor vrachtwagens, hebben vanochtend het bijltje er by neergelegd. Aanlei ding tot deze actie is de weigering van de directie om een dertiende maand salaris in te voeren. Volgens de vakbondswoordvoerder liggen hardere acties in het verschiet als de directie voet by stuk houdt.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11