Verbazing over kinderkeus 'Krantefoto 1988' vfjfhonckrtkfüizsid dakLoa*/., ètzjjn yijftondecdduizeiK/ zoet roe «n plaatje cfe te-ifjTj... éite jcjj ttttJs.. Schaatsers vormen een lastig volkje Vrije Hogeschool helpt IachtergrondI Leidenaar begint Jongeren Contactlijn WOENSDAG 14 DECEMBER 1988 Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 Kiezen juiste studie vaak moeilijk dr. B. Lievegoed. Op- i de Vrije Hogeschool. (foto ANP) je bellen of schrijven naar De Vrije Hogeschool Hoofdstraat 20 3972 LA te Driebergen. Telefoon 03438-18044. Daar kan je een fol der aanvragen of je opgeven voor de open dag vrijdag 17 februari. Een kinderjury bestaande uit 43 lezertjes van ruim veertig kranten heeft zaterdag in Amsterdam de foto 'Vrouw zoent varken' gekozen als de beste dagblad-foto van 1988. Een begeleider en twee kinderen tonen de winnende plaat. (foto anp> LEIDEN - Met de studiekeuze voor de deur wacht veel scholie ren slapeloze nachten. Vaak wordt op het laatste moment een testbureau ingeschakeld dat de keuze dan maar moet bepalen. Maar dan nog hoeft een keuze geen zekerheid te bieden. Op veel studies rust een numerus fixus, er moet worden geloot. Medicijnen, economie, bedrijfs kunde, de school voor journalis tiek, steeds meer opleidingen grijpen naar deze maatregel om de stroom van studenten binnen de perken te houden. Voor aan staande studenten is dat loten vaak een nachtmerrie. Voor schoolverlaters die er nog eens rustig over willen na denken, die zijn uitgeloot of die gewoon een jaar iets heel anders willen doen bestaat sinds 1971 de Vrije Hogeschool. Hoewel het jaar een propedeutisch jaar wordt genoemd, telt het niet mee in de zes jaar studie die elke stu dent heeft. Het is een particuliere school die geen subsidie ont vangt, en dus vrij kostbaar is. Wel kunnen studenten aan spraak maken op een beurs. De school is in het leven geroe pen door de bekende sociaal- pe dagoog professor Lievegoed. Hij was studentenpsychiater in Rot terdam en kreeg veel studenten in zijn praktijk die ontevreden waren over hun studiekeuze. Om hem heen zag hij steeds meer studenten stoppen. Om dit pro bleem bij de wortel aan te pak ken richtte hij in 1971 de Vrije Hogeschool te Driebergen op. De school biedt vakken die op een 'normale' middelbare school niet of nauwelijks aan de orde komen. Drama, muziek, koor zang, boetseren en pottenbak ken zijn over een periode van een aantal weken te volgen. Ook zijn er, ter voorbereiding op een stu die, colleges over uiteenlopende onderwerpen als kunst, geschie denis, godsdienst en de levens loop van de mens. Dit laatste college zegt iets over het 'vrije' van de school. De school gaat uit van de antroposo fie maar zonder dat deze leer aan de studenten wordt opgelegd. Antroposofie betekent letterlijk: uitgaan van de mens. M. ter Horst, mentor aan de Vrije Hoge school zegt hierover het volgen de: "Als er sprake is van een boodschap, dan is die zeker niet dat iedereen hier antroposofie goed moet vinden. Veel eerder gaat het om het krijgen van zelf vertrouwen, en dan zo dat je je ei gen levensloop aan kan pakken. Het gaat in het leven niet om weetjes die je uit je hoofd hebt geleerd, maar om het bepalen van je eigen positie en het ken nen van je verantwoordelijkhe den." Buiten de vaklessen en de col leges zijn er oók projecten. Deze worden meestal aangeboden door docenten maar ook wel door oud leerlingen die een on derdeel van hun studie of beroep met de studenten beoefenen. Een project duurt zes weken en wordt in de ochtenden gegeven, hierin wordt een onderwerp ver der uitgewerkt. Er zijn onder meer projecten over moderne schilderkunst, schrijven en het theater van Shakespeare. Wie studeert aan de Vrije Ho geschool maakt deel uit van een mentorgroep. Hierin zitten onge veer twintig medestudenten en een mentor of mentrix. In deze groep bespreek je zaken die op school gebeuren, dingen waar je wat aan zou willen doen en ook persoonlijke omstandigheden. De mentor is een vertrouwens persoon die er ook is om over je studiekeuze te praten. De bege leiding op het gebied van deze keuze is intensief. Buiten de ge sprekken zijn er mogelijkheden om open dagen te volgen en is dit jaar een experiment van stages begonnen. De studenten kunnen twee stages lopen, een van een dag en een van drie dagen, om zich te oriënteren op een eventu ele studie- of beroepskeuze. De Vrije Hogeschool is vooral een jaar waarin je leert om keu zes te maken. Dat begint bij de keuze voor een kunstvak, wordt moeilijker bij het bepalen van een project en mondt uit in de keuze voor een studie. Belang rijk is het eigen initiatief van de studenten die feesten, ouderda- gen en een werkweek zelf moe ten organiseren en uitvoeren. Al met al is het een intensief jaar waarin je de kans krijgt op ka mers te gaan wonen en zelf ver antwoordelijkheden te dragen. Als je meer informatie wil kan Het vriest nog niet eens of Neder land wordt weer overspoeld met opmerkelijk schaatsnieuws. Van ijspret is meestal geen sprake, want de schaatswereld staat be kend om zijn ruzies en gekra keel. Dat gaat nooit vervelen om dat er altijd wel weer iets anders scheef zit bij de Nederlandse schaatstop. Het verbaast niemand dat ook deze winter het schaatvolk zich van zijn lastige kant laat zien. Neem nou Yvonne van Gennip, een uitmuntende schaatsster, en, voor zover ik dat van een af standje kan beoordelen, nog een lieve meid ook. Toch is zij het middelpunt van de laatste schaatsrel. De Haarlemse rijdt namelijk niet in de nationale kernploeg van de nieuwe coach Jan Wiebe Last, maar aan het handje van haar lievelingstrainer Tjaart Kloosterboer. Voor de ge zelligheid heeft zij als trainings maatje Jolanda Grimbergen uit Rijnsburg uitgekozen. 'Nou en?' denken jij en ik, maar zo simpel wordt er in het Nederlandse schaatswereldje niet geredeneerd. Als Van Gen- nip zich zo nodig anders dan an deren wil voorbereiden op de be langrijke nationale en internatio nale wedstrijden, dan zal zij dat weten. De kernploeg rijdt rond jes op de overdekte ijspiste in Heerenveen en de drievoudig Olympisch kampioene is toeval lig ook aanwezig. Zij mag wat Last betreft gaan fietsen, als ze maar niet waagt het ijs te betre den. Dat waagt brave Yvonne (Sport)vandalen Na een tamelijk windstille pe riode dreigt het weer helemaal mis te gaan op de Nederlandse voetbalvelden. Werd twee we ken geleden bij de wedstrijd tussen AZ en DS'79 arbiter Van Mierlo door een stel raddraai ers geschopt en geslagen, afge lopen zondag werd het duel tussen FC Den Haag en RBC gestaakt vanwege een bom melding. Bij Twente - Feye- noord pakte de politie 30 sup porters op. Vernielingen en ge weldpleging waren de oorza ken. Waarom het hier een tijdje 'windstil' is geweest en waar om het nu op twee achtereen volgende speeldagen weer he lemaal mis ging, zijn vragen die moeilijk zijn te beantwoorden^ Ook in Engeland, waar het voetbalvandalisme zo'n beetje is uitgevonden, lijken de rellen rond de velden momenteel over hun 'hoogtepunt' heen. Een commentator van het BBC- sportprogramma Grandstand bijvoorbeeld merkte, bij het aanschouwen van de beelden van de volledig uit de hand ge lopen Spaanse topper tussen Real en Atletico Madrid, in dat kader smalend op wat men nu AMSTERDAM (GPD) - Grote verbazing bij de vol wassenen in de zaal toen de kinderjury zaterdagmiddag de 'Krantefoto 1988' bekend maakte. Niet de foto van ba by Renee, geen honger-en- andere-ellende-foto uit Bangladesh, maar een opna me van een vrouw die een varken knuffelt, is naar de mening van de 43 jeugdige juryleden de beste, leukste, mooiste en interessantste fo to uit de dagbladen. De krantefotoverkiezing is een initiatief van de Stichting Krant in de Klas. De kinderjury, samengesteld uit jongens en meisjes uit jury's van regionale, door dagbladen geor ganiseerde wedstrijden, koos de foto uit 240 exemplaren. Die wa ren onderverdeeld in de catego rieën regio, binnenland, buiten land en sport. Daarmee wijkt de Stichting Krant in de Klas af van de indeling van de afgelopen drie jaar, toen kinderen konden kie zen uit regionaal, nationaal, euro pees en mondiaal. Door de nieuwe indeling lijkt de Krantefotoverkiezing nog meer op de Children World Press Photo-jurering, die jaarlijks in fe bruari plaatsvindt. Directeur van de Stichting Krant in de Klas, Peter Fiedeldij Dop, meent dat er toch een aanzienlijk verschil is. "De World Press Photo is een fotowedstrijd waarbij fotografen zelf hun beste werk insturen. Dit is heel iets anders. Hier kiezen kinderen het beste werk uit fo to's die gepubliceerd zijn in dag bladen. Die kinderen doen eigen lijk de tweede selectie, want re dacties van kranten kiezen na tuurlijk zelf ook al voor het beste exëmplaar". Een ander verschil is de perio de waarin de foto's zijn gemaakt. Voor de World Press Photo kun nen foto's uit heel 1988 worden ingestuurd. Bij de Krantefoto wedstrijd is die termijn aanzien- Pech dus voor alle fotografen die in april en mei prachtige foto's hebben gemaakt. Is het wel reëel zo'n foto Krantefoto 1988 te noe men? Peter Fiedeldij Dop: "Ja, precies bedoelde met: 'de En gelse ziekte'. Hij bedoelde mis schien te zeggen dat in zijn land het ergste nu wel achter de rug was, en dat anderen dan de Engelsen nu maar eens aan het kruis genageld moeten worden. Feit is - en daar kan ook die commentator van dat gewaar deerde Grandstand niet om heen - dat het gevaar op plotse linge uitbarstingen van geweld toch blijkbaar sluimerend aan wezig is. Of dat nu Nederland, Engeland, Spanje of willekeu rig welk land betreft waar dit spel ten overstaan van zoveel toeschouwers wórdt gespeeld. Zo lang politici, sociologen en vooral ook voetbalbestuurders het niet eens zijn over aanlei dingen, oorzaken en oplossin gen van al dat geweld, blijft die dreiging van weer nieuwe uit barstingen constant daar. 'Er moeten eerst doden val len eer een oplossing komt', werd en wordt in dit verband nogal eens geroepen. Onzin, natuurlijk. Die foto is toch ge maakt in 1988? Daarbij is het een ondoenlijke zaak om de kinde ren uit een heel jaar te laten kie zen. Ze zijn nu al heel serieus be zig om uit vijftig foto's per cate gorie een keuze te maken. Ik denk dat je anders teveel van ze vraagt". Maar bij de World Press Photo kan het wel, en het lijkt er op dat want er zijn doden gevallen. Maar vijf jaar na het beruchte Heyzeldrama waarbij 39 sup porters omkwamen zijn de schuldigen nog altijd niet ge straft, sterker nog zijn we geen stap dichter bij de ontrafeling van dit probleem gekomen. Wat dat betreft zijn mensen snel geneigd om voor dit soort na righeid de ogen te sluiten. Zo werd in de hele jubelstemming rond het behalen van het Eu ropese kampioenschap door Nederland maar al te snel ver geten dat het maar een haar scheelde of Oranje zou er bij de eindronde niet eens bij zijn ge weest. Hij kwam uit Oss, weet je nog wel, en hij had een si naasappel bij zich. Oh, ja. Die gek. Nee, het is nog lang niet zo ver om rustig achterover te leu nen om je maar weer uitslui tend en alleen te concentreren op de bewegende beelden die zoveel aardigs kunnen oproe pen bij toch zoveel mensen. Dat is struisvogelpolitiek. Er is, zo bleek in de afgelopen veertien dagen, nog een hele lange weg te gaan. Gezien het brede maatschappelijke karakter van het probleem (be)treft dat ons allen. De handen ineen derhal- AD VAN KAAM een selectie van een heel jaar meer op praktische bezwaren van de organisatie stuit. Het kan best anders, zo blijkt uit de voor ronde bij Sijthoffpers. Die uitge verij wilde kinderen wel uit een hele jaargang laten kiezen en gaf twaalf verschillende klassen elk de kranten van één maand. Bij de regionale eindjurering lag er dus toch een selectie van een jaar op tafel. die zich net als Van Gennip bui ten de kernploeg op het schaats seizoen voorbereidt, wél* met de mannen-kernploeg van Ab Krook mag meerijden. Meten met twee maten gebeurt in de schaatswereld met de regelmaat van de klok. Last, meer het type 'recht door zee', probeert echter consequent te blijven. Hij kan Kloosterboer natuurlijk niet ver bieden naar wedstrijden van Van Gennip te gaan kijken, maar dan moet hij maar gewoon in de ry gaan staan om een kaartje te ko pen. Dan kan de privé-trainer van Nederlandse sterkste schaatsster op de tribune plaats nemen, want op het ijs duldt Last natuurlijk niemand naast zich. Gekrakeel Is dat nou zo erg, al dat gekrakeel aan het begin van een seizoen, dat misschien wel weer heel veel successen voor Van Gennip, Vis ser en de rest gaat opleveren Het hoort er een beetje bij, bij de folklore die het schaatsen nog al tijd omringt. Trouwens, het heeft zelfs zijn leuke kanten. Want wie kregen we na jarenlange anoni miteit plotseling weer in beeld Ard Schenk, die op de Olympi sche Spelen van 1972 net zoveel gouden plakken bemachtigde als Van Gennip begin dit jaar. De lange, blonde oud-kampioen le verde zonder de schaatsen onder te binden een prestatie van for maat: hij bracht Van Gennip- /Kloosterboer en Last wat dich ter tot elkaar. Hoelang die situatie zo zal blij ven durft geen zinnig mens te voorspellen. Ongetwijfeld houdt dat verband met de prestaties die worden geleverd. Want net als bij andere sporten geldt: zolang er wordt gepresteerd is er rust in de tent. TIM BROUWER DE KONING lijk korter. Kinderen kunnen via hun school deelnemen in de maanden oktober en november. Wekelijks kiezen ze de beste foto in de vier categorieën en sturen die naar de dichtstbijzijnde re gionale krant. Uit die foto's kie zen regionale jury's vier winnen de foto's, die worden doorge stuurd voor de eindronde. Dat houdt in dat vrijwel alle fo to's die zaterdag op tafel lagen in Amsterdam, gemaakt zijn in de maanden oktober en november. De Stichting Krant in de Klas (educatieve organisatie van de Nederlandse Dagbladpers) wil van zo'n bredere selectie niets weten. "Nee, nogmaals, het is een activiteit die. zich afspeelt in oktober en november. Het gaat er in de eerste plaats om dat kin deren met de foto's bezig zijn. Wat is een regionale, wat is een buitenlandse foto. Waarom is de ene foto beter dan een andere. Zo'n eindjurering is dan een leu ke afsluiting. Je mag een dagje naar Amsterdam en misschien kom je zelfs wel op televisie. Dat is toch hartstikke leuk voor een kind?" Voor de twee kinderen die een minuut in beeld komen is het leuk, maar het klink toch wat vreemd uit de mond van een ver tegenwoordiger van de dagblad pers. De 43 deelnemers denken zelf ook iets genuanceerder over hun taak. De meesten zien zich echt als vertegenwoordigers van alle kinderen die in hun regio aan de wedstrijd hebben meegedaan. Elke foto wordt nauwkeurig be keken (voor zover dat kan, 60 fo to's in 8 minuten betekent 8 se conden bekijktijd per foto) en beoordeeld. De tienjarige Dennis Hage uit Benschop: "Ik vind wel dat je moet kunnen zien waar het over gaat. Ik kies niet alleen leuke fo- to'5, ook niet alleen de dierenfo- to's. Een foto moet wel een beetje serieus zijn". De elfjarige Marrit Faber uit het Groningse Zuid- hom, probeert wat variatie aan te brengen in alle foto's die ze kiest. "Een leuke, een grappige, een se rieuze en soms een zielige". Uiteindelijk komt de foto van de vrouw die een varken knuf felt, gemaakt door Piet Hanssen van het Brabants Nieuwsblad, als winnaar uit de bus. „Voor mij had een andere foto mogen win nen" vertelt Dennis. "Ik vond een foto van een blinde vrouw die in Seoel demonstreert voor werk veel beter. Maar dit vind ik wel de beste van de vier winnen de foto's. Op deze foto kun je goed zien hoe je als mens met een dier kunt omgaan", verklaart hij zijn keuze. LEIDEN - Na de Meidentelefoon en de Kindertele foon, kunnen jongeren binnenkort ook de Jongeren Contactlijn bellen. Deze nieuwe lijn is bedoeld voor jongeren tussen de dertien en achttien jaar die be hoefte hebben om met leeftijdsgenoten in contact te komen. De initiatiefnemer van de contactlijn, Gep Riet kerk uit Leiden, is leraar op een middelbare school in Den Haag. Hij kwam tot de ontdekking dat veel van zijn leerlingen moeilijkheden hebben om met leeftijdsgenoten in contact te komen. Hierdoor is hij op het idee gekomen om samen met een kennis een contactlijn voor jongeren te beginnen. "By zeer veel jongeren bestaat de behoefte om met anderen in contact te komen. Sommigen vin den dat contact niet op school, in de buurt, bij een club of zoiets dergelijks. Ook de mogelijkheid van schrijven op, of het plaatsen van een contactadver tentie in een jeugdblad is voor een aantal van deze jongeren niet de oplossing, omdat voor velen schrij ven een belemmering is. Vandaar dat we van plan zijn een contact-telefoon voor jongeren op poten te zetten," aldus Rietkerk. De nieuwe lijn gaat als volgt te werk: Jongeren kunnen een cassettebandje opsturen, waarop ze maximaal dertig seconden de tijd hebben om te ver tellen wie ze zijn en wat voor persoon ze zoeken. Bij voorbeeld zomaar een vriend of vriendin, iemand om mee te praten, om samen mee naar een film of een concert te gaan of misschien als gezelschap voor de vakantie. Gratis Het bandje dat de jongeren opsturen wordt een week lang gratis gedraaid op de contactlijn. Als mensen willen reageren op een bandje, kunnen ze een kaartje met naam en telefoonnummer naar de contactlijn sturen. Dit kaartje en het desbetreffende bandje worden vervolgens door de medewerkers van de telefoonlijn naar de inzender van het bandje gestuurd. Deze kan dan contact zoeken met de per sonen die hij of zij wil ontmoeten. De mensen van de Jongeren Contactlijn willen zo snel mogelijk met de lijn beginnen, maar daarvoor moeten ze eerst genoeg bandjes hebben. Als dat het geval is, wordt de lijn geopend en het telefoonnum mer bekend gemaakt. Daarom doen de medewe- kers van de lijn nu een oproep aan alle jongeren tus sen de dertien en achttien jaar die contact zoeken, een bandje te sturen naar de Jongeren Contactlijn, Postbus 32020, 2303 DA in Leiden. MARIJN VAN GELDER Olympisch kampioene Yvonne van Gennip inzet van alweer een Schaatsrel. (archieffoto) dan ook niet. En fietsen is eigen- Het maakt niet uit dat in een lijk ook wel leuk. vergelijkbaar geval Leo Visser,

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10