'Gesjoemel met wir kost miljarden' Werkervaring bij overheid niet in tel bij werkgevers Aandacht voor veilig verkeer bespaart bedrijven miljarden PvdA wil onderzoek 'Politieke starheid leidde tot hoge werkloosheid' Bezuiniging kost 14.000 banen bij VW Schade door fouten in de bouw groot Opschudding rond koopavonden V D Stakers eisen salaris van uitzendbureau Cao chauffeurs Van Rooy geeft VS de schuld van vastlopen GATT-overleg DINSDAG 13 DECEMBER 1988 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) Enkele grote bedrijven zullen nog jaren profiteren van de wet investeringsrekening (wir), hoewel deze subsidie voor bedrijven op 29 fe bruari van dit jaar werd afgeschaft. Dit oneigenlijk gebruik van de wir kost de samenleving naar schat ting enkele miljarden guldens. AMSTERDAM (ANP) - De hoge werkloosheid in ons land is mede veroorzaakt doordat het werkgele genheidsbeleid in de jaren '70 vol ledig is mislukt. Dat kwam met na me doordat de politiek niet of nau welijks tot besluiten kon komen. Dit schrijft de Westduitser Dietmar Braun in het proefschrift waarop hij vandaag is gepromoveerd aan de Universiteit van Amsterdam. Hij is daar wetenschappelijk mede werker. Net als een aantal andere kleine landen kampte Nederland in de ja ren '70 met grote problemen. Het arbeidsaanbod was groot en bo vendien telde ons land een groot aantal industrieën die in een crisis verkeerden. In Zweden, /Noorwe gen, Zwitserland en Oostenrijk slaagde men erin door een actief ar beidsmarktbeleid en stimulering van de vraag de werkloosheid te rug te dringen. In Nederland lukte dat niet. Braum wijt dat voor een belangrijk deel aan wat hij noemt 'politiek im mobilisme'. Volgens hem was er in die jaren sprake van een crisis inde politieke besluitvorming. De ver houdingen gingen zich meer en meer kenmerken door onderling wantrouwen, terwijl de standpun ten van zowel politieke partijen als werkgevers en werknemers zich verharden. Hierdoor werd een ver nieuwing van het arbeidsmarkt- en werkgelegenheidsbeleid bijzonder moeilijk. Bij gebrek aan alternatieven bleef men echter de besluitvor ming binnen bestaande overleg vormen voortzetten. Steeds weer probeerden kabinet, Kamer en so ciale partners tot afstemming van het sociaal-economische over heidsbeleid te komen, zonder dat men de eigen visie in het belang van het geheel wilde loslaten, luidt Brauns opvatting. Een vernieuwd beleid gericht op werk bleek volgens hem in deze si tuatie bijzonder moeilijk: overleg was zeer tijdrovend, terwijl er nau welijks overeenstemming bestond over noodzakelijke veranderingen in het beleid. Braun spreekt zelfs van instabiel machtspolitiek evenwicht. Het tra ditionele overwicht van de chris ten-democratie raakte in die jaren bedreigd. Er was echter geen ande re partij in staat een dominante rol te gaan spelen om een nieuwe weg door te drukken. Werkgevers en werknemers beschikten evenmin over voldoende machtsmiddelen om op kosten van de ander de over hand te krijgen. Zowel onder de kabinetten Den Uyl ('73-'77) als Van Agt 1 ('77-'81) bestonden er grote meningsver schillen tussen partijen en belan gengroepen over de meest geschik te weg naar volledige werkgelegen heid. Het resultaat was dat er een weinig consequent werkgelegen heidsbeleid werd gevoerd, aldus Braun. Zuivelboeren boeren beter ENSCHEDE (GPD) - Door aan merkelijk hogere melkprijzen is het inkomen van melkveehouders aanzienlijk gestegen. Uit voorlopi ge cijfers van het Landbouw Eco nomisch Instituut blijkt dat het in komen van grote en kleine melk veehouderijen op de zandgronden in het boekjaar 1987/88 gemiddeld 6000 gulden is gestegen tot respec tievelijk 48.000 gulden gulden en 17.000 gulden. De veehouders in het noorden verdienden met gemiddeld 72.000 gulden het meest. Tegenover deze gunstige ontwikkeling in de melk veehouderij staat een scherpe in komensdaling voor de akkerbou- De PvdA'ers Vermeend en Vos wil len dat staatssecretaris Koning van financien en minister De Korte van economische zaken een onderzoek instellen naar trucs met de wir die enkele grote bedrijven hebben uit gehaald. Het gaat hier om giganti sche investeringen in goederen als vliegtuigen, bedrijfsauto's, compu ters en machines. Bedrijven die goederen hebben gekocht om de wir-premie binnen te halen, blijken voorjaren vooruit te hebben besteld, zoals autotypen dié pas over enige tijd op de markt komen. Concurrenten van bedrijven die de truc met de wir hebben toege past, hebben hierover geklaagd bij de Tweede Kamer. De goederen worden te huur aangeboden. Ver koop is niet mogelijk omdat dan de wir-preihie van 12,5 procent moet worden terugbetaald. Ten tijde van de afschaffing van de wir heeft het ministerie van fi nanciën een miljard gulden gere serveerd de subsidieaanvragen die op de valreep bnog snel werden ge daan. Grote bedrijven hebben op advies van hun accountants en be lastingsadviseurs enkele dagen voordat de wet op de investerings rekening definitief werd afge schaft, nog grote opdrachten gege ven. Daardoor konden zij alsnog aanspraak maken op de wir-pot voor 12,5 procent. De PvdA-kamerleden denken echter dat dit bedrag door het onei- BONN (GPD) - Het Westduitse VW-concern wil de komende drie jaar het aantal personeelsleden met 14.000 terugbrengen tot 115.000. Kleinere produktieseries wil het bedrijf uitbesteden en Volkswagen wil vier miljard mark besparen om beter voorbereid te zijn op de in voering van de Europese binnen markt in 1992. Dat maakte VW-di- recteur Posth gisteren bekend op een vergadering van de centrale ondernemingsraad. Volgens VW is de sanering noodzakelijk omdat de Westduitse auto-industrie interna tionaal de hoogste produktiekos- ten en de kortste werktijden heeft. Nationaal is de produktie bij VW het'duurst, zei hij. "In West-Europa wordt 25 tot 50 procent goedkoper geproduceerd, in Japan 15 tot 20 procent en de Zuidkorëanen zijn 80 procent goedkoper". De vakbewe ging heeft fel afwijzend gereageerd op de plannen van de directie. Economie kort Homburg De directie van het in moeilijkhe den verkerende vleesverwerkende bedrijf Homburg wordt op korte termijn vervangen. Mr. J.L.M. Fruytier is uit de raad van commis sarissen gedelegeerd om de direc tiewisseling te begeleiden. Hom burg maakte eind oktober een half- jaarverlies van 9,3 miljoen gulden bekend. Clenbuterol Politie en officier genlijk gebruik van de wet met en kele miljarden guldens zal worden overschreden. Om hoeveel over heidsgeld het uiteindelijk gaat, wordt pas midden jaren '90 duide lijk. DEN HAAG (GPD) - Bouw- fouten veroorzaken jaarlijks tot 1 miljard gulden schade. De bouwschade is meestal het ge volg van menselijke fouten. Dit is de belangrijkste conclusie uit het rapport 'Registratie en or dening van bouwgebreken', uitgevoerd door de Stichting Bouw Research (SBR) in Rot terdam. Bij het onderzoek zijn 430 schademeldingen van tien jaar in kaart gebracht. Deze meldin gen zijn vrijwillig door betrok kenen verstrekt. Doel van het rapport is volgens de SBR het toegankelijk maken van het bouwschadebestand, waardoor de bouwwereld beter in staat is maatregelen te treffen om scha de te voorkomen. De SBR noemt het rapport vangrote be tekenis, omdat blijkt dat veel bouwgebreken kunnen worden Voorkomen. Ongeveer de helft van de schade wordt veroorzaakt door fouten bij werkzaamheden met beton (25 procent) en metsel werk (20 procent). De meldin gen van materiaalschade bij be ton lopen jaarlijks op met zo'n 2,5 procent. Bijna driekwart van de bouwschade is het ge volg van het ontwerp (37 pro cent) en de uitvoering (36 pro cent). De oorzaak van de bouwge breken is volgens de stichting vooral het gevolg van menselijk falen. Niet alleen door een ge brek aan kennis, maar ook door de mate van inzet, belangstel ling en mentaliteit van de werk nemers, aldus de SBR. Om schade te voorkomen stelt de stichting een aantal maatregelen voor. Onder meer de bevordering van melding van bouwschade, en vergroting van de aansprakelijkheid van ontwerpers. De garantieplicht van de uitvoerende bouwbe drijven moet duidelijker wor den omschreven. AMSTERDAM In de Kalverstraat is gisteren het eerste doorzichtige rolluik onthuld, bedoeld om de straat avonds een gezelliger aanblik te geven dan met gesloten rolluiken. Voor het eerste publieksvriendelijke rolluik ontheffing verleend kreeg de winkelier een subsidie van de gemeente. - (foto Af I DEN HAAG (GPD) - Werkgevers hechten bij het aannemen van jeugdige langdurig werklozen wei nig belang aan het feit dat de be trokkene bij de overheid werkerva ring heeft opgedaan. Vakbe kwaamheid Wordt veel belangrij ker gevonden. De aard van dat werk verschilt in de meeste geval len aanmerkelijk van het werk in het bedrijfsleven. Bovendien kan de overheid niet alle daarvoor in aanmerking komende jeugdige langdurig werklozen een werker varingsplaats bieden. Dit is het resultaat van een on derzoek dat het Nederlands Econo misch Instituut (NEI) in opdracht van het ministerie voor sociale za ken deed naar het belang van werk ervaringsplaatsen voor jeugdigè langdurig werklozen bij de over heid. In een reactie op het onder zoek kenschetste minister De Ko ning (sociale zaken) de uitkomsten gisteren als somberr Afgelopen vrijdag bereikte het kabinet met werkgevers en vak bonden nog overeenstemming over het scheppen van werkerva ringsplaatsen bij overheid en be drijfsleven. Dit in een poging lang durige werklozen een perspectief te bieden. Voor 1988 wordt gemikt op 25.000 plaatsen, een aantal dat in 1990 op 48.000 moet liggen. De overheid heeft volgend jaar 170 miljoen gulden aan subsidie voor werkervaringsplaatsen beschik baar. Een jaar later is dat 470 mil joen. Volgens het NEI-onderzoek zijn er vier maatregelen nodig om werkervaringsplaatsen goed te la ten verlopen. Zo moeten werkerva ringsplaatsen voor jongens in tech nische beroepen buiten de over heid worden gevonden. Praktijk gerichte scholing is een andere voorwaarde om de werkervaring te doen slagen. Met het bedrijfsleven moeten op gemeenten-niveau af spraken gemaakt worden doorstroming naar reguliere nen. Voor meisjes moeten werkervaringsplaatsen komen in de verzorgende sector. De Koning wil de werkervarings plaatsen in ieder geval niet afschaf fen. Zij vergroten namelijk de i tivatie bij de betrokkenen om weer een normale baan te gaan zoeken. De combinatie van verbeterde ar beidsmotivatie en scholing zal vol gens minister De Koning positief uitwerken op de kansen op regu lier werk. Wel wil de minister wet telijk vastleggen dat bij tijdelijke banen in het kader van het jeugd werkgarantieplan (JWG) een dag in de week aan scholing wordt be steed. Tevens wil hij jongeren uit het JWG daarna onderbrengen in de Wet Vermeend-Moor. Werkgevers krijgen volgens deze regeling kor ting op te betalen sociale premies als zij een langdurig werkloze aan nemen. Deze wet geldt voor men- 121 tot 40 jaar. UTRECHT (ANP) - De twee koopavonden die het warenhuis concern Vroom en Dreesmann vandaag en morgen voor het eigen personeel wil houden hebben nogal wat opschudding veroor zaakt. Volgens het Nederlands Christe lijk Ondernemers Verbond (NCOV) zijn ze in strijd met de Win kelsluitingswet. V D handelt dus onrechtmatig, aldus het NCOV. De koopavonden zijn bedoeld voor het eigen personeel en door hen geïntroduceerde personen. Er kan tegen korting worden gekocht. Het NCOV vindt een en ander in strijd met de Winkelsluitingswet. De organisatie beroept zich op een artikel uit die wet dat bepaalt dat het verboden is een winkel voor het algemene publiek geopend te hebben op een tijdstip dat buiten de aangegeven openingstijden ligt. Volgens directeur Schouten heeft de gemeenteraad in Rijswijk de koop- anp) avond. Het NCOV wil nu van alle vestigingsplaatsen van V D we ten of ontheffing is verleend. Is dat niet zo, dan verwacht de onderne mersorganisatie dat de politie pro ces-verbaal zal gaan opmaken. De Nederlandse Vereniging van Ondernemers in de Textieldetail- handel (Mitex) spreekt in een ver klaring van concurrentieverval sing. "Niet alleen overtreedt V D willens en wetens de Winkelslui tingswet, maar ook heeft V D het klaargespeeld dat de personeelsle den op deze avond voor niets wil len werken". Het warenhuis weet zo tegen uiterst lage kosten een EUROPEES Een proefnummer van 'The European', de Europese krant van uitgever Robert Maxwell die op 9 mei officieel voor het eerst verschijnt, is zaterdag als bijlage van de Telegraaf in Nederland ver spreid. Het in Nederland uitge brachte proefnummer van de En gelstalige krant was ook door de Telegraaf gedrukt. Of deze krant ook volgend jaar de* voor Neder land bedoelde exemplaren van Maxwells krant zal drukken is nog onduidelijk. stuk extra omzet binnen te halen, zo meent de vereniging. Mitex noemt het onbegrijpelijk dat de dienstenbonden 'van FNV en CNV daarmee hebben ingestemd. Zo onbegrijpelijk vinden die dienstenbonden dat overigens niet. Een woordvoerder van de FNV-bond: "We hebben van V en D de garantie gekregen dat de men sen achter de kassa dat op vrijwilli ge basis doen. Ze krijgen inder daad niet uitbetaald, maar kunnen tegen korting kopen. Wat kunnen wij er dan op tegen hebben?" En volgens zijn collega van de CNV- bond is het personeel van V D erg enthousiast over de koopavon den. "Wij kunnen niets anders doen dat ze een prettige avond toe te wensen", aldus de woordvoer-, der. ULFT (GPD) Bij het uitzendbu reau De Brink in Ulft (vlak bij de Nederlands-Duitse grens onder Doetinchem) 'hebben 160 chauf feurs en andere werknemers het werk neergelegd. Zij eisen dat de directie onmiddellijk enkele ton nen achterstallig loon uitbetaalt. Bij De Brink, dat behalve in Ulft ook vestigingen heeft in Schiedam en Heerenveen, ligt de zaak op dit moment plat. De directie heeft de 160 werknemers en uitzendkrach ten te verstaan gegeven dat er geen geld is om hen uit te betalen. De alarmerende situatie ont stond vorige maand, nadat de Ulft- se Rabobank en de effectenmaat schappij De Lage Landen in Eind hoven besloten de kredietverle ning stop te zetten. Al maanden rommelde het op het hoofdkantoor in Ulft en kwam aan het licht dat het bedrijf vanaf mei systematisch verzuimde sociale lasten af te dra gen. Tientallen chauffeurs werden daardopr uit het ziekenfonds gezet. i kunnen DEN HAAG - Bedrijve veel geld besparen door dacht te besteden aan de verkeers veiligheid. Een veilige rijstijl van hun chauffeurs kan om te begin nen al leiden tot brandstofbespa ringen tot 25 procent. Als de werk nemers minder vaak betrokken ra- justitie heb- ken bij ongevallen, treedt èr min- ben in het Westduitse Munster het der produktieverlies op als gevolg zijn _aven aan vervan- buurt van Munster negen liter clen- gend personeel en overwerk door buterol gevonden en 500 met dit collega's. Verzekeringspremies kunnen worden aangepast. door Weert Schenk groeibevorderende hoestmiddel behandelde kalveren in beslag ge nomen. De hoeveelheid was vol doende voor 9000 stuks jong vee. Peru De Peruaanse mijnwerkersbonden i de regering hebben gisteren e 1 gesloten ter beëindig! velJ1Bnelu ls uus ueIlaIVe e staking die 57 dagen heeft scha° pelijk probleem ook een zaak Er zijn afspraken ge- van kosten en baten. Om die reden maakt over verbetering van de de ANWB en Veih Verkeer werkomstandigheden, verhoging Nederland (VVN) op maat gesne- van het minimumloon en over een den cursussen aanbieden aan het pensioneringsregeling. Polen - In de walseru van de Nowa Huta- gramma worden samengesteld, staalfabriek in het zuiden van Po- °mdat, het beteugelen van de scha- len zijn gisteren zeker 200 staalar- beiders in staking gegaan om zo hun eisen tot een hoger loon kracht bij te zetten. De stakers hebben acht eisen, waaronder et verhoging van 50 procent, Honduras In Honduras zijn gisteren deposten volgens de initiatiefne- ers nooit kan worden bereikt met ;n eenmalige actie. Vorig jaar kwamen op de Neder- loons- lanc*se wegen bijna 1500 mensen om het leven. Er waren ongeveer 100.000 gewonden. De daaraan ge koppelde immateriële schade valt dan niet in geld uit te drukken. Schat- 40.000 ambtenaren voor onbepaal- tingen van de materiële schade lo de tijd in staking gegaan. De heidsdienaren eisen dat het parle ment alsnog goedkeuring geeft sociale maatregelen volksvertegenwoordigers hun stem onthielden. pen uiteen van zes tot tien miljard gulden. Uit een rapport van het or- ganisatiebureau McKinsey blijkt de dat een groot deel van deze kosten eerder wordt gedragen door het Neder landse bedrijfsleven. De verkeersveiligheidscursus- sen zijn een methode om die kos ten te'drukken. Soortgelijke pro jecten in het buitenland hebben al positieve resultaten laten zien. In de Verenigde Staten is het aantal ongevallen van werknemers die de bedrijfscursus hadden gevolgd, ge daald met dertig procent. Dat re sultaat, was eerder regel dan uitzon dering, melden ANWB en WN. Ook het dubbele percentage kwam regelmatig voor. De Belgische vestiging van Du Pont in Mechelen kreeg van het moederbedrijf opdracht iets te doen aan de ongevallencijfers van de eigen chauffeurs. Die getallen sprongen er in vergelijking met an dere vestigingen negatief uit. Er was sprake van gemiddeld zes on gevallen per miljoen voertuigkilo meters, terwijl die over alle Eu ropese vestigingen gemiddeld drie bedroegen en in de Verenigde Sta ten zelfs minder dan een half. Met behulp van een Amerikaanse cur sus en de ANWB-rijvaardigheids- training kon het aantal ongevallen met 75 procent worden terug ge drongen. Een ander succesvol voorbeeld geeft Dow Chemical in Zeeland. Dankzij de zelf ontwikkelde cursus 'defensief autorijden' nam het aan tal ongevallen in 1987 met een der de af ten opzichte van het voor gaande jaar. Het aantal schades van een taxibedrijf in Eindhoven is met de helft afgenomen sinds de chauffeurs voor indiensttreding rijvaardigheidstesten moeten af leggen. De ANWB en WN hebben een grote verscheidenheid aan activi teiten en materialen ter beschik king om het verkeersgedrag van werknemers te verbeteren. Om te bepalen of de cursuspakketten vol doende zijn toegesneden op de Ne derlandse situatie, worden ze mo menteel bij acht ondernemingen uitgetest. De bedrijven kunnen zelf bepa len hoe diepgaand de cursus zal zijn en dus ook de daarmee samen hangende kosten. Het plan kan worden gemaakt met behulp van een speciale analyse-methode die inzicht verschaft in de wijze waar op kostenbesparingen kunnen plaatsvinden en die aangeeft welke risicogroepen van het bedrijf moe ten worden bereikt. De ANWB en WN verwachten dat er bij het bedrijfsleven grote belangstelling voor de cursussen bestaat. Woordvoerder H. Vos vap de WN onderstreept dat de bedrij ven er niet alleen vanuit econo misch perspectief warm voor lo pen. Hij zegt dat veel ondernemers AMSTERDAM Op de binnenplaats van de Nederlandse bank aan het Frederiksplein in Amsterdam verrijst een cirkelvormig kantoorgebouw op palen die 63 meter in de grond zitten. Halverwege 1991 moet het pand 56 me ter hoog en klaar zijn. het telt dan dertien verdiepingen, twee minder dan de rechthoekige toren die momenteel aan de westzijde van de bank hoog boven de omgeving uittorent. «foto anp) UTRECHT (GPD) - De aangekon digde stakingsacties van touring car-chauffeurs rond de feestdagen zijn van de baan. De bonden t meer oog hebben voor het maat- werkgevers hebben gisteren r schappelijke probleem van de ver keersonveiligheid. Het past dan binnen de bedrijfscultuur om de werknemers een cursus wegge drag te laten volgen. ADVERTENTIE SALARIS ADMINISTRATIE EEN PROBLEEM? BURADLOST TOP! Burad GOD Computerservice U( Telefoon 071-317171 lijk een principe-akkoord over de cao gesloten. Daarbij is overeenstemming be reikt over de afschaffing van het' gevoerde betalingssysteem, waar bij de chauffeurs maar drie kwar tier per werkuur krijgen uitbe taald. Per 1 oktober volgend jaar zullen ze 50 minuten per uur uitbe taald krijgen. De pendeldiensten worden daardoor naar verwach ting 10 procent duurder. Daarnaast is er een loonsverho ging van 1,25 procent per 1 januari 1989 en van 1 procent per 1 juli 1990 afgesproken. Volgens een woord voerder van de Vervoersbond FNV is de kans groot dat de leden ko mende donderdag tijdens de verga dering in Nieuwegein met het ak koord zullen instemmen. DEN HAAG (GPD) - Het 'vol strekt onwrikbare' standpunt van de Amerikanen over het af schaffen van landbouwsubsidies is de oorzaak van het mislukken van het vrije wereldhandel-over leg in Montreal van afgelopen week. De Amerikanen waren in het geheel niet bereid tot conces sies. Omdat de GATT, onder wiens vlag het overleg plaats vond, werkt op basis van concen sus, raakte het overleg in een pat stelling. Staatssecretaris Van Rooy (economische zaken), die ons land in Montreal vertegenwoor digde, heeft dit gisteren in de Ka mer gezegd. Zij noemde de Ame rikaanse eis om alle subsidies in de landbouw af te schaffen niet reëel en zei het te betreuren dat het GATT-overleg is geblok keerd. Van Rooy wilde ondanks haar stellingname geen zwarte piet aan deze of gene uitdelen. Zij gaf te kennen dat ook de EG meer had kunnen doen om het overleg te doen slagen. Zo had de ge meenschap veel duidelijker moeten zijn over de toegang tot de eigen markt. "Zowel de EG als de Verenigde Staten moeten hun huiswerk overmaken", al dus Van Rooy. Alleen als dat ge beurt, kan het nieuwe GATT- overleg, dat voor april is vastge steld, een succes worden. Ondanks de perikelen rond de landbouw wilde Van Rooy het overleg in Montreal niet als een mislukking bestempelen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7