Politie krijgt snel duidelijkheid Woede en wanhoop rond incest-affaire Nota 'Zorgen voor morgen' luidt noodklok over milieu PR1JSTREFFER Kamer eist actie van ministers Kinderbescherming achter incestmeldingen Bolderkar Nederlanders massaal naar Duitsland voor kerstinkopen Veroordeelde gynaecoloog wil eerherstel 225r- 4950 DINSDAG 13 DECEMBER 1988 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (ANP/GPD) De politieministers Van Dijk (binnenlandse zaken) en Kort hals Altes (justitie) zullen zeker vóór 1 februari hun standpunt over de nieuwe sterktever deling van gemeente- en Rijkspolitie gereed hebben. Zij zullen dan ook maatregelen heb ben genomen om de meest onderbezette korpsen uit de brand te helpen. Deze impliciete toezegging deden beide bewindslieden gisteren tijdens overleg met de Kamer over het Be leidsplan politie 1989. Van Dijk en Korthals Altes stem- den in met een motie van CDA en WD waarin wordt aangedrongen op besluitvorming vóór 1 februari 1989 en tegelijk een oplossing voor de ergste knelpuntenm, hoewel Korthals stelde dat deze operatie even ingewikkeld is als de plannen tot hervorming van de gezond heidszorg en het belastingstelsel. Zij zegden ook toe de Tweede Ka mer zo spoedig mogelijk te laten weten hoe zij denken over de voor stellen van VVD-Kamerlid Dijkstal om taken van politie naar mare chaussee over te hevelen en doua nepersoneel bij de politie in te lij- PvdA-er Stoffelen kreeg toch nog een reactie op zijn amende ment om 80 miljoen extra uit te trekken voor de 760 man extra rijkspolitie en 380 man extra ge meentepolitie. Van Dijk wees het af omdat financiële dekking ont breekt. Een motivatie die bij de Ka mer op de lachspieren werkte, om dat het akkoord met de politiebon den, dat 102 miljoen kost, voorals nog evenmin financieel onder bouwd is. „Wat de oppositie niet mag, mag de minister kennelijk wel", aldus D66-kamerlid Kohn- stamm. Uitgangspunt voor de herverde ling is een onlangs uitgebracht rap port van de Stuurgroep Kwantifi cering Politiewerk. Volgens dat ROTTERDAM (ANP) - De Raad ook slechts een onderdeel van het voor de Kinderbescherming staat gehele onderzoek, één stukje van achter het onderzoek van het me- de legpuzzel", aldus de woordvoer- disch kleuterdagverblijf (MKD) De der. De hoge score van De Bolder- Bolderkar in Vlaardingen, zo heeft kar in aantal incestzaken komt vol- een woordvoerder gisteren laten gens hem doordat De Bolderkar weten. Vrijdag werd bekend dat na meer dan andere MKD's zich be- onderzoek door deskundigen van wust is van het voorkomen van in- De Bolderkar ten minste tien kin- eest. Daarnaast is er bij De Bolder deren door de kinderrechter uit kar iemand in dienst die speciaal is huis zijn geplaatst wegens incest, opgeleid om te werken met de pop- Bij het onderzoek werd onder an- pen. "Als de methode goed blijkt te dere gebruik gemaakt van levens- zijn is het niet ondenkbaar dat in de echte anatomisch correcte poppen, toekomst meer MKD's, en andere instellingen, met de poppen gaan werken". Hij zou overigens best willen dat de methode fout. blijkt te zijn. "Dan is er niets met die kinde ren gebeurd en dat zou alleen maar heel goed zijn. vrij omstreden methode. "Wij weten ook dat er twijfels zijn over deze methode. Het is dan Binnenland kort Een verzoek aan de kinderrech ter om een kind voorlppig onder toezicht te stellen en het advies om Ff nn #1 f»r» ^et ^ind uit huis te plaatsen wordt nimueil volgens hem nooit lichtvaardig ge- Het Rotterdamse gemeentebe- daan. "Het is een zeer traumatische stuur wil dat agressieve honden in ervaring. Maar je moet de afweging zogenoemde losloopgebieden ook maken in het belang van het kind. aangelijnd moeten blijven. Verder Er is misschien sprake van incest mogen deze honden alleen nog en dat moet stoppen", maar aan-een korte lijn worden ge- „T houden en niet aan een katrol. Aan- Na een rustperiode wordt er op leiding is een aantal bijtgevallen nle™ °n(!erf0®k Se,da.an en °an waarbij pitbull-terriërs betrokken wortlt definitief besloten wat er waren. De voorstellen zijn overi- met het kind moet gebeuren. Als gens niet alleen bedoeld voor deze de uithuisplaatsing definitief honden. worden kan daartegen beroep aan- getekend worden door de ouders Verkrachting bij een gerechtshof. In één geval is Tegen een 20-jarige en 22 iarige dat inmiddels gebeurd. Eén paar januari 1989 niet langer Ridderkerker is gisteren vijftien ouders heeft ingestemd met de uit- artsen te vergoeden - .J Viiiienlnteinn Dat Kotolront Pfhtpr maanden cel geëist wegens de krachting in april van een 20-jarig zwakbegaafd meisje uit hun woon plaats. De verdachten stellen dat ze niet wisten dat ze zwakbegaafd was en dat ze niet tegenstribbelde, maar officier van justitie Hendriks sprak van een walgelijke zaak. Uit het deskundigenrapport blijkt dat de. vrouw een goed uitdrukkings vermogen had, waardoor ze door buitenstaanders vaak werd over schat. Draagmoeder Het ministerie van justitie werkt aan een wetsontwerp om commer ciële bemiddeling bij draagmoe derschap strafbaar te stellen. Mi nister Korthals Altes heeft zijn col lega in de Bondsrepubliek inmid dels gevraagd op welke gronden er is opgetreden tegen een bemidde lingsbureau in Frankfurt, dat nu vanuit Nederland opereert in de bemiddeling bij draagmoeder schap. Ontucht Het gemeentebestuur van Maas sluis heeft de directeur van een openbare basisschool met ziekte- nog niet dat zij toegeven incest te hebben gepleegd, zo zei de woord voerder. Zij willen gewoon ook dat nader onderzoek wordt gedaan. HEERLEN (ANP) - De winkel centra in de Westduitse grens streek trekken in de weken voor kerstmis opmerkelijk veel Neder landse kopers en kijkers. De grote topper blijkt Düsseldorf te zijn. Daar is veel werk gemaakt van straatversieringen in kerstsfeer en wordt een grootse kerstmarkt ge houden. De stedelijke dienst voor toerisme liet gisteren weten dat ze ker 30.000 Nederlanders het afgelo pen weekeinde Düsseldorf hebben bezocht. Een woordvoerder van de Neder landse Spoorwegen in Utrecht zei dat de internationale treinen via Arnhem en Venlo naar het Ruhrge- bied met name naar Düsseldorf en Keulen zeer fors bezet zijn. In di verse treinen moeten de reizigers staan. Indien mogelijk worden de ze treinen verlengd. De bussen van het Verenigd Streekvervoer Limburg (VSL) van Heerlen en Maastricht naar Aken puilen regelmatig uit. Het treintje op de lijn Maastricht-Aken, dat een twee-uursdienst tussen beide ste den onderhoudt en normaal weinig Ook aan de grensposten Heerlen, Venlo en Vaals is de kerstdrukte duidelijk merkbaar. De directie van het in kerstreizen gespeciali seerde touringcarbedrijf Keiler in Landgraaf noemt de drukte heel behoorlijk maar niet abnormaal, vergeleken bij andere jaren. Opval- rapport moeten zo'n 2600 politie mensen van kleine korpsen wor den overgeplaatst naar de middel grote en grote gemeenten, om daar de werkdruk te verlichten. In deze plannén zou de rijkspolitie boven dien 1180 plaatsen aan de gemeen tepolitie moeten afstaan. Reden waarom Korthals Altes, onder wiens verantwoordelijkheid de rijkspolitie valt, zich hevig zou ver zetten tegen (gedeeltelijke) uitvoe ring van de aanbevelingen. Ook de Kamer zelf gaf volgens Korthals Altes gisteren aan dat er veel af te dingen valt op het PKP- rapport. „Mijn eigen kanttekenin gen waren minder kritisch dan die van de Kamer", aldus de minister. Met de Kamer was hij van mening dat de in het rapport voorgestelde minimum-sterkte voor politie korpsen (27 mensen bij de gemeen te- en 16 bij de rijkspolitie) te ge ring is. De preventieve taak van de politie komt dan het gedrang, zo vrezen minister en Kamer. Maar het rapport zal zeker niet naar de prullenbak worden verwe zen, verzekerde Korthals Altes. Een verschuiving van de sterkte is noodzakelijk om de korpsen in de grote steden te ontlasten. Hij er kende dat met het uitblijven van een regeringsstandpunt de onrust onder het politiepersoneel blijft be staan. Bij de suggestie van CDA, WD en PvdA om de politietaken op de luchthaven Schiphol over te dragen aan Koninklijke Mare chaussee om zo 200 formatieplaat sen voor de rijkspolitie te winnen, zette Korthals Altes grote vraagte kens. Politietaken moeten volgens de bewindsman door de politie worden uitgevoerd, eventueel met bijstand van de marechaussee. 'Bruggen en kronen zijn veel te duur' Bij het debat over de politiesterkte waren de voorzitters van de politiebonden Koffeman (l.) van de christelijke politiebond en zijn college Van der Linden van de Nederlandse Politiebond ook aanwezig. Ze hoorden Van Dijk en Korthals Altes snel duidélijkheid'beloven. (foto Ancfo) UTRECHT (ANP) - Patiënten en hun verzekeraars betalen 17,5 mil joen gulden te veel voor bruggen, kronen en andere werkstukken. Dat stelt de Vereniging voor Tand technische Laboratoria (VTL), die fondsen en verzekeraars heeft voorgesteld om de kosten vanaf 1 de tand- -- ir recht huisplaatsing. Dat betekent echter streeks aan de laboratoria. Volgens de VTL zijn de prijzen het dalen doordat de tandart- druk uitoefenen op de tand technische laboratoria om korting Het openbaar ministerie denkt te geven of lagere tarieven te bere- nog zeker een maand nodig te heb- kenen. De tandartsen kunnen het ben om een beslissing te kunnen verschil zelf houden, omdat zij van nemen over een mogelijk nader on- bij voorbeeld de ziekenfondsen derzoek naar het seksueel mis- vaste vergoedingen krijgen voor de bruik van de kinderen. Op 20 de- techniekkosten. De kosten voor de cember beslist de kinderrechter tandheelkunde belopen dit jaar 1,7 over definitieve ondertoezichtstel- ling van de kinderen. BILTHOVEN (ANP) - Om ernsti ge schade aan de gezondheid van de mens en het milieu te voorko men, moet de vervuiling van de bo dem, het water en de lucht met 70 tot 90 procent worden verminderd. Met de huidige technieken is dat niet mogelijk. Verdere aanpassing van de maatschappij zal daarvoor noodzakelijk zijn. Aldus het rapport 'Zorgen voor morgen', dat het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid en Mil ieuhygiëne (RIVM) heeft gemaakt voor minister Nijpels (milieu). De resultaten van het onderzoek zal de bewindsman gebruiken voor het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP), dat hij in maart zal uitbren gen. Dit plan zal maatregelen be vatten om de milieuverontreini ging de komende tien jaar terug te dringen. Zonder een vermindering van de uitworp van zwaveldioxyde met 90 procent, van stikstofoxyden met 70 procent en van ammoniak met 80 procent zal de vitaliteit van de bos sen blijvend worden aangetast, de heide verder vergrassen en zullen de vennen verzuren. De natuurge bieden in De Peel en Noord-Lim burg zullen verloren gaan. Met de beschikbare technische bestrij dingsmiddelen kan de luchtver ontreiniging met de drie genoemde stoffen met niet meer dan 65 tot 80 procent worden verminderd. Temperatuur Als er geen drastische maatregelen komen voor energiebesparing en andere systemen voor de opwek king van energie komen, zal de temperatuur op de aarde in het jaar 2100 met ruim acht graden zijn ge stegen. Dit heeft ernstige gevolgen voor de waterhuishouding, voed selvoorziening en de natuur. Daar om zal de uitstoot voor kooldioxy- de overal in de wereld aanzienlijk moeten worden beperkt. Voor Ne derland betekent dit een reductie van 80 procent. Ook de lozing van zware metalen en andere giftige stoffen op de Rijn zal niet met 50 procent, zoals in het RAP voorzien, maar met 70 tot 80 procent moeten worden terugge bracht om te voorkomen dat de Ha ringvliet, het Hollands Diep, het Rotterdams havengebied en het Ketelmeer totaal worden vergif tigd. Bestrijdingsmiddelen een bedreiging voor de drinkwater voorziening, die is aangewezen op grondwater. Het kan volgens het Rijksinstituut na stopzetting van het gebruik van deze middelen nog meer dan een eeuw duren voordat te hoge concentraties uit het opge pompte water verdwenen zijn. Lucht De normen voor de luchtverontrei niging op straat worden in veel ste den overschreden. Het gaat nu om een totale straatlengte van 1000 ki lometer. Extra maatregelen kun nen er volgens het rapport toe,lei den dat deze lengte wordt terugge bracht tot 260 kilometer in het jaar 2010. Om al deze extra maatregelen te kunnen nemen, is in plaats van de huidige acht miljard, jaarlijks twaalf tot veertien miljard gulden nodig. De Vereniging Milieudefen sie is het in grote lijnen eens met de resultaten van het onderzoek van het Rijksinstituut. De milieu-orga nisatie mist echter in het rapport de vaststelling dat de grootste milieuproblemen zich in de Derde Wereld voordoen (vernietiging van het tropisch regenwoud en het ver lies van vruchtbare landbouw grond) en dat het rijke Westen daarvoor voor een groot deel ver antwoordelijk is. Ouders 'De Bolderkar' willen Idnderen terug SCHIEDAM (GPD) - "Vanaf be gin november leven wij in een hel. Wij zijn onze' kinderen al zolang kwijt. Daarbij wordt je beschul digd van incest, terwijl je zelf voor honderdduizend procent weet dat verlof gestuurd wegens ontucht je het niet gedaan hebt. Maar ik ben terugkeer van hun kinderen in het schappelijk werksters hebben. met een leerling in 1985. De die achttientjaar de school heeft ge leid, heeft zich inmiddels onder be handeling gesteld van een psycho therapeut. De ouders van de jon gen deden aangifte toen hun nu 17- jarige zoon bij eén onderzoek naar leermoeilijkheden sprak over het gebeuren. Specialisten Een kabinetsdelegatie is het giste ren met de specialisten, zieken fondsen, particuliere verzekeraars en ziekenhuizen eens geworden over een riieuwe overlegronde over de specialisteninkomens. De ge sprekken zullen zo snel mogelijk na 1 januari beginnen onder lei ding van een onafhankelijke voor zitter en mogen maximaal een half jaar duren. Ontucht Tegen een 62-jarige man uit Alme- uitgehuild. Ik werp me nu keihard in het gevecht om mijn kind terug te krijgen". Radeloosheid, machteloze woe de, verdriet en strijdlust zijn de emoties die beurtelings om de voorrang vechten bij de jonge ou ders Hans en Petra uit Schiedam. Begin november gelastte de kin derrechter op verzoek van de Raad voor de Kinderbescherming dat het vier jaar oude dochtertje van het echtpaar onmiddellijk uit huis geplaatst diende te worden. Datzelfde lot trof hun plaatsge noten John en Els (de namen zijn gefingeerd, red.). Ook hun kind werd van de ene op de andere dag aan de ouderlijke macht onttrok ken. "Er is geen enkel gesprek, met ons geweest. We kregen een schan dalig telefoontje dat onze dochter niet meer thuis zou komen. Zoals wij behandeld zijn grenst s gisteren een jaar geëist wegens ongelofelijke", vertelt Hans. Vanaf ontucht in de zomer van 1987 met de dag dat zij hun kinderen niet meisjes van vijf, zev^n en acht jaar. meer mochten zien, liepen de ou- B ovendien heeft hij met een 13-ja- ders allerlei instanties af om te po- rig meisje niet alleen ontucht ge- gen hun dochters terug te krijgen, pleegd, maar ook geslachtsge- Om een oplossing te forceren, be- meenschap gehad. De ouders we- sloten zij in overleg met hun advo- zen er in een korte verklaring op dat de meeste kinderen nog steeds onder behandeling zijn van psy chologen. caat de publiciteit te zoeken. Verdenkingen Hoofddoel voor de ouders blijft de gezin. Maar daarnaast willen zij dat de hele kwestie tot op de bodem uitgezocht wordt. De beide echtpa ren hebben contact gezocht met andere ouders van kinderen die De Bolderkar bezoeken en zij een gro te hoeveelheid materiaal en erva ringen verzameld. Zij zetten grote vraagtekens bij de methodes yan het instituut John; "Men heeft in veertien ge vallen verdenkingen geuit, terwijl er op De Bolderkar in totaal veertig kinderen rondlopen. Trek daar de veelvuldig zieke pupillen vanaf en houd rekening met het feit dat jon getjes veel minder vaak het slacht offer van incest zijn, dan kom je uit op een extreem, onwerkelijk hoog percentage van de meisjes dat mis bruikt zou zijn". Maar de beide paren, die inmid dels alle gesprekken over de zaak op de band opnemen, wijzen de be schuldigende vinger met name naar de maatschappelijk werkers van het kinderdagverblijf. Deze zo geheten gezinsbegeleidsters on derhouden het contact met de ou ders of verzorgers van de pupillen. Volgens de actievoerende echtpa ren zijn het de onjuiste rapportages van die begeleidsters die bepaalde gezinnen in een kwaad daglicht stellen, waarna op het instituut al gauw het vermoeden van incest zou rijzen. Poppen Een groot deel van de ouders zou slechte ervaringen met de maat- Hans: "Uit de gesprekken die met andere ouders gehad hebben en dat staat zwart op wit, onder tekend en al komt naar voren dat één van de gezinsbegeleidsters mensen die ze voor het eerst ont moette al na een gesprek van een half uur adviseerde om te gaan scheiden. Iemand anders werd zo naar het Riagg gestuurd". De beschuldigde vader zegt zich niet aan de indruk te kunnen ont rekken dat op basis van dubieuze gezinsbeoordelingen al snel naar de omstreden incest-tests gegre pen wordt. Vooral de waarde van de test met de levensechte poppen (met geslachtsdelen en schaam haar) trekt hij in twijfel. "Ten eer ste wordt de mannelijke pop al aan het kind voorgesteld als Papa-pop. Daar moeten ze dan mee spelen, terwijl ze geobserveerd worden door pedagogen. Maar wat doet zo'n kind van die leeftijd met zo'n pop? Ze willen nu eenmaal alles onderzoeken, wat kun je daar nu uit concluderen?" vraagt Hans zich af. De ouders voelen zich het slachtoffer van 'doorgeslagen hulpverleners'. Petra; "Wij hebben het idee dat ze per se iets willen vinden. Er lopen daar mensen rond met een grote incest-bril op, die willen het overal zien". Ook vindt zij het vreemd dat de kinderen niet meteen na de uit huisplaatsing medisch onderzocht zijn. "Dat zou je toch als eerste ver wachten? Wij hebben zelf hemel en aarde moeten bewegen om een contra-onderzoek door het Sophia- kinderziekenhuis te laten verrich ten. Dat vindt dezer dagen plaats en we hebben daar alle vertrouwen De beide ouderparen zeggen soms heen en weer geslingerd te worden tussen tegenstrijdige over wegingen. Want hoewel zij in hun ijver om hun onschuld te bewijzen kritiek leveren op de onderzoeks methodes van De Bolderkar, wil len zij anderzijds tpch niet hele maal uitsluiten dat er 'iets' met hun kinderen gebeurd is. Bepaalde gegevens wijzen in die richting. Uit de schriftelijke verkla ringen van ouders die Hans en John verzameld hebben, is duide lijk geworden dat minimaal elf van de Bolderkar-kinderen bij wie de staf geen bijzonderheden heeft op gemerkt de laatste tijd vreemd ge drag vertoont. De verschijnselen zijn vrijwel identiek: klachten over buikpijn, overgeven, panische ang sten in bed, bedplassen terwijl men al zindelijk is en veel praten over de dood. Daarnaast zouden de kinde ren sommige werknemers van het MKD moeten aanspreken met 'pa- „Wij weten het ook niet hoe we dat moeten uitleggen, daarom wil len we juist dat de onderste steen boven komt", zegt Els. "Je gaat nu dingen in een heel ander licht zien. Mijn dochtertje kwam wel eens thuis met zulke grote blauwe plek ken dat ik dacht: hoe komt een kind van vier daar nu aan? Justitie zou alle betrokkenen moeten on dervragen. Wij weten alleen dat wij onschuldig zijn". lend is wel dat de reizen naar Düs seldorf, Keulen en Aken meer in trek zijn dan die naar bijvoorbeeld Brussel. Aken, dat dicht bij de Neder landse-Duitse grens ligt, blykt dit jaar bij de Nederlandse bezoekers van de kerstmarkten minder popu lair dan een aantal jaren geleden. Ingewijden schrijven dit toe aan het ontstaan van tal van kerstmark ten in het nabije Zuid-Limburg met twee duidelijke uitschieters, de kerstmarkten van Heerlen en Valkenburg. In deze laatste plaats speelt het tiendaagse evenement zich af in een wel bijzonder toepas selijke omgeving: de mergelgrot ten. DEN HAAG (ANP) - De 65-jarige Haagse gynaecoloog die vorig jaar door de rechtbank in Den Haag we gens moord op een foetus werd veroordeeld tot een jaar voorwaar delijk, heeft veel over voor eerher stel. Dat bleek gisteren bij het ge rechtshof in Den Haag. waar het door de vrouwenarts aangespan nen hoger beroep diende. De zaak werd aangehouden tot 9 maart 1989, omdat de procureur-generaal meer tijd nodig heeft om tot een be oordeling te komen. De inmiddels gepensioneerde arts was nog hoofd van de afdeling gynaecologie van het Haagse Leyenburg-ziekenhuis, toen hij in februari 1986 een zwanger meisje van 16 jaar als patiënte kreeg. De VWO-leerlinge, de dochter van een aan de gynaecoloog bekende huis arts, wilde per se een abortus. De arts dacht dat de foetus circa 19 we ken was en besloot tot een behan deling met het abortus-middel Na- dalor. Hij kon de behandeling ove rigens wegens ziekte niet zelf ver richten. Een assistent begon met de be handeling. Ziekenhuis-personeel schatte de duur van de zwanger schap inmiddels op wel 24 weken, wat volgens de memorie van toe lichting op de abortuswet te laat is voor een abortus omdat de vraag van de levensvatbaarheid dan in het geding komt. Het kind kwam levend ter wereld en bleek inder daad 24 tot 26 weken oud te zijn. Het was niet meer te redden en werd in een bakje weggezet totdat het was gestorven. De rechtbank verweet de geynaecoloog dat hij geen echogra fie had gebruikt om de duur van de zwangerschap preciezer vast te stellen. De arts stelde dat hij daar van heeft afgezien omdat hij dit zijn patiënte niet wilde aandoen. Ze had immers al vier maanden met de zwangerschap rondgelopen voordat ze erover aan haar ouders durfde te vertellen. Hij gaf gisteren volmondig, toe dat hij zich in de leeftijd van de foe tus heeft vergist en dat de hele ge beurtenis zijn verantwoordelijk heid was. Maar dat hij wegens moord is veroordeeld kan hij niet verkroppen. Procureur-generaal Feber had liever gezien dat de hele kwestie opnieuw werd onderzocht door de rechter-commissaris, maar het hof achtte dat wat overdreven. De procureur-generaal kreeg wel extra tijd om te bestuderen wat er op de zitting nog aan gegevens is bijgekomen. Daaronder is de constatering van de Amsterdamse hoogleraar in de verloskunde en de gynaecologie Treffers dat de foetus in elk geval niet levensvatbaar was. Onderzoek heeft uitgewezen dat het kind nog niet had kunnen ademen. Treffers zei bovendien dat hij nog nooit had meegemaakt dat een foetus van 24 weken bleef leven. SMALLENBROEK - Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) hoeft het rapport van de rijksre cherche over de burgemeestersaf faire niet openbaar te maken. De raad van State heeft vandaag een verzoek van het Haarlems Dagblad daartoe afgewezen. Het Haarlems Dagblad deed een beroep op de wet openbaarheid van bestuur. Volgens de minster raakt het rap port echter te veel aan de privacy van zowel de burgemeesters Smal- lenbroek en Faber als van de ge hoorde getuigen. ADVERTENTIE Schilderkunst van AtOtZ Geschiedenis van de schilderkunst van oorsprong tot heden. 1800 Onderwerpen geïllustreerd met meer dan 1200 kleurafbeel dingen in 800 pagina's! Vergelijkbare winkelwaarde VROOMS DREESMANN Aanbieding geldig t/m za 24 dec. 1988 of zolang de ïoonaad strekt.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3