'Invloed overheid kan gevaar lopen bij integratie EG' at *-■ Een pre-embryo is geen persoon Piet Dankert signaleert dilemma voor sociaal-democraten Gert Doornenbal heeft spijt van zieltjes winnen PAGINA 2 DINSDAG 13 DECEMBER 1988 A BRUSSEL - "De totstandkoming van één Europese socialistische partij hoeft geen fictie te zijn. Met name op sociaaleconomisch gebied zit de socialistische fractie in het Europees Parlement op één lijn. Wel is er een verschil in ontwikkeling. Dat geldt bijvoorbeeld de kwestie van medezeggen schap. De Duitsers gaan daarin verst. Europa mag geen belemmering zijn, stellen de vakbonden. De Spanjaarden zijn nergens. Die hebben het veel te druk met de organisatie van de economie. En dan zit je als Nederlandse socialist zelfs voor de vraag of je niet beter met de christendemocraten kunt samenwerken. Die spanning is er". door Sjonk Ritmeester Piet Dankert, een vai zitters van het Europees Parlement (EP), aarzelt. 'De toekomst van het Democratisch Socialisme in Euro pa', zo luidde de titel van een bij eenkomst die vorige week werd ge organiseerd door de socialistische EP-fractie en het wetenschappelijk bureau van de PvdA, de Wiardi Beekman Stichting. Dankert ge looft dat die toekomst er wel is. Maar daarmee is alles ongeveer ge zegd. Voor bevlogenheid is geen ruimte op Europees niveau. Daar voor zijn de onderlinge verschillen te groot. Dankert lijkt de aangewezen per soon om zijn visie te geven op de mogelijkheden voor het socialisme in Europa. De 53-jarige PvdA'er is nu elf jaar lid van het Europees Parlement. Hij was zelfs van 1982 tot 1984 voorzitter. Sindsdien hoor je nauwelijks meer van Dankert. Brussel lijkt soms verder weg dan Washington of Moskou. Ook het voorzitterschap van de stichting Atlantische Commissie die zich be zighoudt met het veiligheidbeleid, betekende geen terugkeer in de pu bliciteit. "Ach, als je eenmaal voorzitter van het Europees Parlement bent geweest, hoef je niet meer zo no dig", aldus de PvdA-politicus, die het bij de Europese verkiezingen van volgend jaar in elk geval nog één keer wil proberen. Hij oogt een tikje vermoeid, formuleert aarze lend, lijkt slagen om de arm te hou den. Erkent ook dat het erg rustig is rondom zijn persoon: "Het komt doordat ik als vice-voorzitter veel bezig ben met moeilijke technische zaken. Zo heb ik me erg ingezet voor het akkoord over de begro tingsdiscipline. Ook ben ik actief op het terrein van fraude-regelge ving. Dat zijn nü eenmaal geen za ken die erg aanspreken". "Bovendien constateer ik dat de bereidheid tot het houden van een open discussie over Europa vaak ontbreekt, hoewel de openstelling van de EG-grenzen in 1992 voor de deur staat. Ja, de PvdA is daarin geen uitzondering. Ik betreur dat. Maar vanaf deze plaats kan ik daar niet veel aan doen". Moederpartij Niettemin voelt de vice-voorzitter van het Europees parlement zich uitstekend thuis in de huidige PvdA. "Dat blijft toch altijd de moederpartij. Ik voel me daarbij prima. Maar het is waar, ook in de PvdA speelt het probleem dat er, laat ik zeggen, soms defensief gere ageerd wordt op het Europees ge beuren. Ik bedoel daarmee dat veel Nederlandse politici zich nog altijd te veel tot de nationale problema tiek beperken. Ik vind echter dat die problematiek je niet mag weer houden van het denken 'over een Europees aanpak". "Besluiten worden maar al te vaak bepaald door lobby's en ambtenaren. En daar moetje voor uitkijken". (foto gpd) "In dat verband stoort mij het meest het punt van de democratie. Gezien de ontwikkeling van de EG-markt zou het zo langzamer hand toch duidelijk moeten zijn hoe een aantal democratische ver worvenheden bekrachtigd moet worden. Nog altijd heeft het Euro parlement geen eigen bevoegdhe den. Kamerleden klagen vaak dat ze zo weinig greep hebben op de materie. Ik vraag me daarbij af of de bewindslieden die wel hebben. Besluiten worden maar al te vaak bepaald door lobby's en ambtena ren. En daarvoor moet je uitkij ken". Hij geeft toe dat het afstaan van bevoegdheden door nationale mo- genheden een teer punt is. "De re acties op Thatchers betoog tegen elke beperking van de nationale soevereiniteit dat Europa leeft", al dus Dankert. "Het is alleen zo jam mer dat dat vooral in kringen is die vanwege hun werk vèr boven de dagelijke beslommeringen staan". Maar hij ziet ook vooruitgang: "Ze ker als je je realiseert dat de Jonge Socialisten nog in 1984 een cam pagne voerden tegen de Europees verkiezingen". In het ontwerp-verkiezingspro- gramma van de PvdA vindt Dan kert de bereidheid tot integratie in Europa wel terug: "De nieuwe ge neratie denkt er goed over na. Neem defensiespecialist Paul Scheffer die in 'Een tevreden natie' pleit voor een gemeenschappelijk Europees veiligheidsbeleid binnen de NAVO. Dat is toch een poging tot doorbraak, om Nederland in te bedden in Europa. En er is begrip voor dit soort ideeën. Niettemin loopt Nederland achterop, zeker in vergelijking met Frankrijk en Spanje waar de socialisten regeren. Die zien Europa als een verove ring". En verduidelijkend: "Kijk, de Spaanse regering wilde toegang tot de EG voor de economische groei en om te moderniseren. De Fran sen hebben na de mislukking van het socialistische experiment van 1981 tot 1983 ingezien dat de natio nale schaal te gering is". Een veel gehoord geluid is dat de socialisten overal in Europa in eep crisissituatie verkeren. De direc teur van de Wiardi Beekman Stich ting, Joop van den Berg, wees dan ook op de noodzaak van vernieu wing. Ook Dankert vindt dat het 'oude' socialisme niet meer van de ze tijd is. "Het gaat om een crisis van het socialistische gedachtengoed, de ideologie. Het socialisme is ge bouwd op een bepaald maatschap pijbeeld. De traditionele socialisti sche ideologie past niet meer in de ze tijd. Veranderingen zijn er op al le terreinen: de functie van de eco nomie, de arbeidersklasse. Op die veranderingen is nog steeds geen eenduidig antwoord gevonden. Wel blijven de kernbegrippen als solidariteit en een eerlijker verde ling van kracht. En die bepalen uit eindelijk of een partij zioh socialis tisch voelt". Overheid Voor Dankert is de toekomstige rol yan de overheid cruciaal voor de toekomst van Europa. Deze vraag heeft ook de PvdA in haar greep. Dankert: "Socialisten hebben de nationale staat altijd gezien als een beleidsinstrument. Dat drei'gt weg te vallen. Daarom wordt gezocht naar een mogelijkheid om dat in strument van de overheid vast te houden". Binnen de PvdA-fractie van de Tweede Kamer zou zich een rich tingenstrijd afspelen tussen een groep rond vice-fractieleider Wölt- gens en een rond Vermeend/Kom brink. De eerste staat daarbij voor een grotere rol van de overheid en het belang van de collectieve voor zieningen. Het duo Vermeend- /Kombrink zou meer oog hebben voor een vrijere winstprincipe. Op dezelfde r zitter van de Europese Commissie, de Franse socialist Delors, zich sterk maken voor de overheid in Europees verband. Hij weet echter de Britse premier Thatcher tegen over zich die wars is van elke over heidsinmenging in het economi sche leven en zo mogelijk nog meer tegen aantasting van de Britse soe vereiniteit. "Nu moet je Vermeend natuur lijk niet verwarren met Thatcher. Ik wil er alleen mee aangeven dat de discussie algemeen is", zegt Dankert om eraan toe te voegen: "Wat de rol van de overheid betreft, sympathiseer ik met Delors en in de PvdA met Wöltgens. Het pro bleem is alleen dat de groep-Wölt- gens een wat defensieve opstelling heeft ten aanzien van Europa. Juist Vermeend denkt meer Europees. Dat is voor mij een dilemma, ja". Oncontroleerbaar Dankerts grote probleem betreft dan ook vooral de richting die Eu ropa na '92 zal inslaan. Wint Del ors? Of wint Thatcher? "De strijd is volstrekt open. Je moet het afwachten. Wel is er spra ke van een enorme ontwikkeling. De industrie loopt daarbij voorop. Zij heeft de Europees dimensie no dig. Daarom is vanuit de politiek is een krachtiger bundeling vereist. Maar gerust ben ik er niet op. Je kunt nu eenmaal niet uitsluiten dat bepaalde machten oncontroleer baar worden. Het gevaar bestaat dat het Europees Parlement niet meer dan een van de lobby-midde len wordt. Natuurlijk ga ik van een goede afloop uit. Voor het eerst zoekt Europa de eenwording op basis van onderhandelingen. Maar zeker weten, doe je het nooit." MAASTRICHT/DEN HELDER (GPD) Vrijdag congresseren me dische wetenschappers in Maast richt over ethiek. Hoogleraar gene tica en celbiologie Geraerdts, werkzaam in het Academisch zie kenhuis van de Limburgse hoofd stad, wil zijn vakbroeders daar pro beren te winnen voor zijn plan menselijke embryo's te kweken voor medische experimenten, zoals erfelijkheidsonderzoek. Het Academisch Ziekenhuis in Amsterdam gaat volgend jaar al ex perimenteren met hersencellen van foetussen. Die worden inge bracht in de hersenen van ratten om zo de effecten op bijvoorbeeld de ziekte van Parkinson - die wordt veroorzaakt door beschadiging van bepaalde hersendelen - te meten. De embryo's die in Amsterdam worden gebruikt, zijn afkomstig van lokale abortusklinieken. Geraerdts is enigszins onthutst door de plotselinge belangstelling voor zijn activiteiten. „Het is alle maal al behandeld ih de tijd dat de aanvraag werd afgewezen. Ik wilde alleen nog eens op een rijtje zetten welke vragen ik graag beantwoord zou willen zien op het symposium hierover, eind van de week in Maastricht". Want hoewel er naar zijn zeggen genoeg redenen zijn om menselijke embryo's te kwe ken voor medische experimenten, wil hij er niet op eigen houtje mee beginnen. Geraerdts vindt experimenten met wat hij pre-embryo's noemt onder bepaalde voorwaarden aan vaardbaar. Bij reageerbuisbe vruchting blijven doorgaans enke le pre-embryo's over. Een pre-em- bryo is een eicel die reeds versmol ten is met een zaadcel. Deze pre- embryo's worden bewaard om in geval van een mislukking een tweede implantatie te verrichten. Blijken ze niet nodig te zijn, dan worden ze vernietigd. Geraerdts wil ze nu gaan gebruiken voor on derzoek. In reactie op bezwaren van ethi sche aard stelt Geraerdts dat een pre-embryo niet de status van een persoon heeft. Die status zed in proeven ook nooit worden bereikt, aldus de onderzoeker, die daarbij wordt gesteund door drs Guido de Wert, als ethicus verbonden aan het Instituut voor Gezondheids- ethiek in Maastricht. Bovendien is het vooralsnog niet mogelijk om een pre-embryo langer dan negen dagen in leven te houden. Elke vraag over de consequenties als dit wel kan, blijft voorlopig acade misch. Er is volgens Geraerdts en De Wert geen wezenlijk verschil tus sen pre-embryo's die overschieten bij reageerbuisbevruchting en pre- embryo's die speciaal worden ge maakt voor wetenschappelijk ge bruik. Het alternatief voor kweek - embryo's is bovendien de aanmaak van extra overtollige embryo's door een gynaecoloog. Daarmee wordt de deur echter geopend naar een illegale en oncontroleerbare handel. Kwaliteit Bezien vanuit het wetenschappe lijk standpunt is het nadelig om ge heel afhankelijk te zijn van de over tollige pre-embryo's: ze zijn van mindere kwaliteit en bovendien schaars. Voor onderzoek zijn bo vendien grotere aantallen nodig. Geraedts: „Schaarste aan overtolli ge pre-embryo's kan ertoe leiden dat onderzoeksvoorstellen die ge richt zijn op het helpen van patiën ten op een wachtlijst komen te staan". Geraedts en ook De Wert wijzen er op dat belangrijk wetenschappe lijk onderzoek in dienst staat van reageerbuisbevruchting (IVF). Zo wordt het mogelijk het pre-embryo te onderzoeken op genetische af wijkingen, alvorens het wordt in geplant bij de aanstaande moeder. Maar: de cellen die voor het onder zoek worden gebruikt zijn waar schijnlijk allemaal in staat een indi vidu te vormen en zullen niettemin bij het onderzoek worden vernie tigd. Blijft de vraag of dit ethisch verantwoord is. Het is niet duidelijk of er genoeg mensen bereid zijn hun eicellen af te staan voor wetenschappelijke experimenten. In Nederland heeft men dat niet gevraagd, maar uit Brits onderzoek is gebleken dat de helft van de vrouwen die in het ka der van een onvruchtbaarheidsbe handeling veel eicellen produceer den bereid was die eicellenaf te staan. Toch denkt Geraedts dat het materiaal altijd vrij zeldzaam zal blijven. Hij erkent dat ongewenste ontwikkelingen niettemin moge lijk zijn. Daarom pleit hij voor wet geving. „De overheid moet goed onderzoek stimuleren en misbruik tegengaan. De kans op ontsporing mag volgens niet worden aange grepen om een compleet verbod van dit soort onderzoek te recht vaardigen". Grens Het CDA-kamerlid Laning-Boerse- ma, arts van beroep, heeft aange kondigd te zullen aandringen op een wettelijk verbod van het kwe ken van menselijke embryo's voor medische experimenten. „Ik heb er erg veel moeite mee dat je nau welijks wetenschappers kunt vin den om onderzoek te doen naar chronische ziekten, maar dat men voor spectaculair onderzoek zo maar bereid is allerlei grenzen te overschrijden." ide „Dat kan natuurlijk niet van el kaar worden losgemaakt. Ik vind dat als je menselijk leven gaat kwe ken om daar van alles mee te doen, je het menselijk lichaam zuiver als een ding, een instrument, gebruikt. Ik denk dat er in alle opzichten zo veel ethische, maar ook menselijke bezwaren aankleven, dat het idee absoluut verworpen zou moeten worden". „Ik vind dat er hele strenge voor waarden verbonden moeten wor den aan het gebruik van abortus- materiaal. In ieder geval moet de beslissing over een abortus ge scheiden worden van het gebruik van de embryo. Het moet absoluut niet kunnen dat onderzoekers te gen een vrouw die een abortus moet ondergaan, zeggen: we heb ben eigenlijk materiaal nodig dat een paar weken ouder is. Ik vind op zichzelf het gebruik van abortus materiaal al heel discutabel." - Je zou ook kunnen zeggen 'het materiaal is er nu eenmaal, dus ge bruiken we het voor belangwek kend onderzoek', bij voorbeeld naar de ziekte van Parkinson. „Wat ik tot nu toe heb gehoord van buitenlands onderzoek naar de bestrijding van die ziekte met men selijke hersencellen, is dat het wei nig succesvol is gebleken. Maar ik heb weinig zin om allerlei voor spellingen te doen in de trant van: als het doel maar geweldig is, dan zijn alle middelen geoorloofd. Zo ver ben ik nog niet." - Hoe denkt de Tweede Kamer over het kweken van menselijke em bryo's voor medische experimen- „In februari en maart behandelt de Kamer een nota over voortplan- tingsmethoden. Op het ogenblik ligt er bij het ministerie van justitie een voorontwerp van een wet op medische experimenten. Daarin komt waarschijnlijk ook een hoofdstuk over het gebruik van materiaal van embryo's. De CDA- fractie heeft gesteld dat, waar het gaat om de bevruchting buiten het lichaam, een embryo alleen zou mogen, ontstaan met het doel een zwangerschap tot stand te bren gen. Wat nu dreigt is dat embryo's louter zouden mogen ontstaan om experimenten mee te doen. En dat wijzen wij af." De evangelist Gert Doornenbal heeft er spijt van dat hij te veel heeft geheerst over het geloof van jongeren die bij het Navigator- werk waren betrokken. "Het was niet goed wat wij deden", zegt Doornenbal in een vraaggesprek met het christelijke jongeren- maandblad 'Aktie'. "Zieltjes winnen is je eigen organisatie groter maken. Maar het evange lie uitdragen, dat is mensen hel pen". Doornenbal (52) is sinds 1984 Europees leider van de Naviga tors, een evangelisatie- en op- bouwbeweging dié onder jonge ren en jong-volwassenen werkt. Daarvóór leidde hij veertien jaar de Nederlandse Navigators. Bij het 40-jarig bestaan afgelopen zomer sprak hij in een open brief in het Nieuwsbulletin van de Na vigators over zijn 'pijn en ver driet' die door dit werk zijn ont staan. Juist in de periode dat hij de leiding had, gebeurde dit. "Als het niet om de mens maar om de organisatie gaat, staat de zaak op z'n kop. We hebben men sen te duidelijk geadviseerd iets te doen, terwijl ze een stimulans nodig hadden om een eigen waarde op te bouwen en een ei gen overtuiging te vormen". Doornenbal erkent, dat aan jon ge medewerkers weieens beslis singen zijn opgedrongen. "We maakten fouten doordat we dachten: wat goed is voor onszelf, moet. ook goed voor een ander zijn". Legertje Ook werden (te) hoge standaar den aangehouden. "Je vormt een legertje van mensen die heel veel willen leren en zich oefenen in discipline. Dan ga je mensen te leurstellen omdat zij die hoge standaarden niet willen of kun nen volgen en toch deel van die groep willen blijven. Op een be paalde leeftijd moet je voorzich tig zijn jongeren zo enthousiast te maken dat ze er later op terug zien als op iets dat hun uiteinde lijk geen goed heeft gedaan". Volgens Doornenbal is nooit geprobeerd mensen blindelings iets<te laten doen. "We hebben ze laten kiezen. Nu moeten we"toe geven dat mensen minder eigen overtuiging hadden dan ze zelf wisten en dan wij dachten". "Ik heb me ingeleefd hoe het moet zijn dat je niet meer gitaar wilt spelen, omdat het je herin nert aan de open avonden waar je nu alleen maar heel verdrietig over bent. Ik heb me ingeleefd wat het moet zijn om de bijbel niet meer te kunnen openen, om dat het je alleen maar in tranen brengt over al die dingen die je erin gelezen hebt en die een ap pèl op je doen. En datje daardoor Gods liefde niet meer zag". Rob Barzilay, leider van jonge renwerk Captains Club van de Navigators, zegt in hetzelfde blad 'Aktie' over de openhartig heid van Doornenbal: "Het is een proces van bewustwording van de stijl die geweest is en die ge deeltelijk nog bestaat, met de bij- komende uitwerking op mensen. We moeten in deze ontwikke lingsfase van jonge mensen te rughoudend zijn met onze ma nier van werken. Enerzijds een zo groot mogelijke nabijheid, an derzijds de nodige afstand. Veel clubleiders hebben dit nog niet opgepakt". 'Justitia' 20 jaar "De kerk kan alleen gelooj waardig voor bescherming van mensenrechten pleiten als ze ook intern deze rechten verdedigt Wij mogen niet voorbijgaan aan onrecht dat binnen de kerkelijke structuren bestaat en door het kerkelijk wetboek wordt beves tigd, ook al beseffen wij heel goed dat we ons op delicaat terrein be geven". Dat antwoordde Victor Schef- fers, secretaris van 'Justitia et Pax Nederland', op de vraag waarom de Europese Justitia- commissies een jaar geleden be sloten zich nader te bezinnen op de bescherming van mensen rechten binnen de Rooms-Ka- tholieke Kerk. 'Justitia et Pax Nederland', officieel adviesor gaan van de Nederlandse bis schoppen voor de mensenrech ten, viert volgende week het 20- jarig bestaan. Volgens besluit van de bis schoppen komt er nu in elk bis dom een bureau voor geschillen ten gevolge van bestuursbeslui ten. Mensen die zich door de kerkleiding onrechtvaardig be handeld voelen, kunnen daar in beroep gaan. Scheffers zet een vraagteken bij de uitvoering. De kans is volgens hem groot dat het kerkelijk wetboek in het ene bis dom veel beperkter zal worden uitgelegd dan in het andere. Dat hier een probleem ligt, is hem wel duidelijk geworden als lid van de commissie 'Mensenrech ten in de kerk' van de (naar ver nieuwing strevende) Acht Mei beweging. 'Justitia' dient de bisschoppen van advies (bijvoorbeeld over de situatie in Zuidafrika), maar heeft ook eigen activiteiten (zoals brochures en rapporten over actuele zaken). De nationale commissies zijn onderhorig aan de bisschoppenconferentie van het land waar ze actief zijn. Tot nu toe is 'Justitia et Pax' vooral een Europese aangelegenheid. De bisschoppen hebben veel waardering voör het werk van de commissie, zo ervaart Scheffers, ook al omdat de commissie ge noeg contact met hen heeft "om te weten wat wél kan en wat niet". "Bisschoppen moeten zich goed realiseren dat werk voor de mensenrechten nooit vrijblij vend mag zijn". Hervormde Kerk: beroepen te Appelscha W. Veltman Ooster- nijkerk-Morra-Lioessens-Pae- sens (Fr.), te Oostwoud-Mid- woud-Hauwert-Twisk (NH) kan didaat O. van der Veen Utrecht, te Putten W. G. Hulsman Tiende- veen-Nieuwbalinge (Dr.). Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Dok- kum H. van den Heuvel Biezelin- ge. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Woerden C. Harinck Oostkapelle; bedankt voor En schede A. Bac Bodegraven. Leiden. Vrijdag 16 december om 8 uur houdt dr. W. J. Ou- weneel uit De Bilt zijn tweede en laatste lezing in de serie 'New Age Tijdsbeeld' in de Streek school aan het Lammen- schanspark 1 Leiden. Titel van zijn lezing is: 'Eén nieuwe we reld, één nieuw denken?' (Con tactadres voor deze lezingen: E. B. de Jong, Faljerilstraat 2, 2334 CM Leiden, 071-175383). Leiden. De radio-uitzending van Moker (Media-overleg van Kerken in Rijnland en Bollen streek) op donderdag 15 decem ber van 7 uur tot half 8 (FM 105.7 en via de kabel ook op FM 88.1) staat geheel in het teken van de opening van de eigen studio. De ze opening (zie regionaal katern van vandaag) was gisteren in het diakonale centrum 'De Bakkerij' aan de Oude Rijn in Leiden. Vrouwen Meer dan 1500 anglicaanse priesters hebben een advertentie ondertekend in 'The Mail on Sunday' waarin toelating van vrouwen tot het priesterambt wordt afgewezen. Onder hen zijn vier residerende bisschoppen, drie hulpbisschoppen en twaalf gepensioneerde bisschoppen. s 1300 priesters lieten weten, ook tegen vrouwelijke priesters te zijn, maar de adver tentie niet te ondersteunen. Bo vendien staan vier bisschoppen die eerder een verklaring tegen priesterwijding van vrouwen on dertekenden, niet op de lijst met namen. De Anglicaanse Kerk had eind 1986 ruim 10.500 pries ters. De anglicaanse synode stemde deze zomer in principe in met een procedure die uiteindelijk wijding van vrouwen mogelijk moet maken. Op z'n vroegst in 1992 kan ze een definitief besluit nemen. Het is twijfelachtig of dan in elk van de drie kamers van de synode bisschoppen, gees telijkheid en leken de vereiste tweederde meerderheid zal wor den gehaald.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2