LEIDSCH DAGBLAD Grootste kunstroof Amnesty: in Iran golf van executies Drie zeer beroemde doeken van Van Gogh gestolen Ziekenfondspremie nu op uitkering inhouden vanc/330 Spitak: stad der doden ARC ontslaat trainer Kroese Runstzwendel kost topman Christie's de kop Leerling (15) slaat op leraar in met hamer Dinsdag 13 december 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38805 Prijs fl. 1,20 Het schilderij 'Uitgebloeide zon nebloemen', een van de drie doe ken van Van Gogh die uit het muse um zijn OTTERLO (GPD) - Het ruim 30 man tellende Gelders re cherchebijstandsteam, dat sinds vannacht koortsachtig speurt naar de drie uit het Kröller-Müllermuseum in Otter- lo verdwenen Van Goghs, sluit niet uit dat de kunstwerken zijn 'ontvoerd' en dat er losgeld voor zal worden geëist. De schilderijen zijn door hun grote bekendheid namelijk volstrekt on verkoopbaar. De politie wil overi gens geen enkele mededeling doen over haar vermoedens betreffende daders en hun mogelijke bedoelin gen. Van de gestolen kunstwerken ontbreekt nog elk spoor. De politie beschikt slechts over één vage aan wijzing: een auto met Frans kente ken, waarvan de inzittenden zich gisteren volgens getuigen verdacht in het nationaal park De Hoge Ve- luwe zouden hebben opgehouden. In dat park is het Kröller-Müller museum gevestigd. De kunstroof van gisteravond is de grootste die ooit in Nederland is gepleegd. Het gaat om drie wereld beroemde werken van Van Gogh: een versie van 'De Aardappeleters', 'Het Weversinterieur' en 'Uitge bloeide zonnebloemen'. De doeken vertegenwoordigen volgens de po litie een waarde van vele tientallen miljoenen guldens, n deskundigen gaat het meer dan 100 miljoen. Enkele minuten na de inbraak Radio Israël: VS willen PLO accepteren als gesprekspartner BREUK IN WATERLEIDING ZOETERMEER (ANP) - Een grote breuk in een hoofdwaterleiding bij de wijk Buitenweg in Zoetermeer heeft vannacht voor enkele tonnen schade aangericht. In het winkel centrum liepen 10 winkels, waar onder 2 supermarkten onder water. Ook - enkele parkeergarages en trapportalen van flats kwamen vol water te staan. Zo'n 25 auto's stonden tot aan de hoofdsteunen onder water. Rond vier uur alarmeerde de politie de winkeliers om de schade aan hun winkels beperkt te houden. Een half uur later wisten mede werkers van het waterleidingbe drijf de kranen in de hoofdwater leiding te sluiten, waardoor het water in de wijk wat begon te zak ken. Bij de breuk ontstond een gat van 5 bij 10 meter, waarin onder meer een lichtmast verdween. (foto ANP) JERUZALEM (AP) - De Ameri kaanse regering wil onmiddellijk na de rede van PLO-leider Arafat voor de naar Genève verplaatste Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties bekend maken dat zij de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie PLO aanvaardt als ge sprekspartner bij het vredesover leg in het Midden-Oosten. De PLO-leider zou daartoe door de VS verlangde wijzigingen heb ben aangebracht in zijn tekst. Dat hebben radio Israël en de omroep van de Israëlische strijdkrachten vanmorgen gemeld. Volgens de radiozenders hebben de VS op verzoek de ontwerp-tekst werd groot alarm gegeven. De in- en uitgangen van het door hoge hekken omgeven park De Hoge Veluwe werden hermetisch afge sloten en de politie zocht het ter rein met behulp van speurhonden meter voor meter af. De inbrekers zijn het museum binnengedrongen door een ruit van pantserglas te vernielen. Ze moeten zeer snel heb ben gewerkt: op het moment van de inbraak, om kwart voor negen, ging bij de politie van Ede het alarm over. Binnen 3 minuten wa ren volgens een politiewoordvoer der agenten ter plaatse. De daders waren toen echter al gevlogen. Twintig minuten na de kunstroof was het park hermetisch afgegren deld. Volgens hoofdinspecteur Van Rossum van de Edese politie ging het om een gerichte inbraak. „Het waren geen onbekenden, zij zoch ten gericht naar schilderijen". De doeken zijn van onschatbare volgens waarde. Ter vërgelijk: in november totaal om 1987 werd een schilderij met iris sen van Van Gogh voor 100 miljoen gulden verkocht. In juni van dat jaar bracht een schilderij van een brug 45 miljoen op en in maait '87 werd het beroemde 'Zonnebloe men in een vaas' door een Japanse firma opgekocht voor 74 miljoen gulden. Het Kröller-Müllermuseum bezit in totaal meer dan 270 werken van Van Gogh, naast werken van onder anderen Mondriaan, Picasso en Toorop. De collectie van het Kröl ler-Müllermuseum, die jaarlijks honderdduizenden mensen uit de gehele wereld trekt, is in 1907 opge zet door mevrouw Helene Kröller- Müller. Eind juni kwam het rijksmuse um op de Hoge Veluwe in het nieuws door de diefstal, op klaar lichte dag, van een zelfportret van Charley Toorop. Het doek werd door de politie teruggevonden bij een 62-jarige labiele vrouw in Arn hem, die het kunstwerk in een boodschappentas had meegeno- zal houden. Door de VS voorgestel de wijzigingen in de tekst zouden door de PLO zijn aanvaard. Was hington acht de deelname van de PLO aan het vredesproces van es sentieel belang, maar heeft daaraan drie voorwaarden verbonden: de PLO moet uitdrukkelijk het be staansrecht van Israël erkennen; zij moet terrorisme afzweren; en zij moet de VN-resoluties 242 en 338 onverkort accepteren. DEN HAAG - De gemeente Den Haag en de Haagse ziekenfondsen hebben een overeenkomst geslo ten over het betalen van de zieken fondspremie door mensen met een uitkering. Vanaf 1 januari zal de ge meentelijke sociale dienst zowel de nominale premie (een vast bedrag) als de procentuele premie (afhan kelijk van het inkomen) inhouden op de uitkering en rechtstreeks overmaken aan het ziekenfonds. Volgens de gemeente is het voor deel voor alle betrokkenen groot. De ziekenfondsen zijn verlost van een hoop administratieve romp slomp, omdat zij niet langer elke maand alle uitkeringsgerechtigden acceptgiro-kaarten hoeven te stu- Wolleen velden Wolkenvelden en mogelijk een bui. Minimumtemperatuur omstreeks 3 graden, middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Matige noordwestenwind, kracht 4. in het waddengebied <?erst nog krachtig, 6. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Vanaf vrijdag toenemende kans op regen, later mogelijk natte sneeuw. Middagtemperatuur ongeveer'6 gra den, vanaf het weekeinde wat lager. Woensdag 14 december zon op: 08.41 uur, zon onder: 16.29 uur: maan op: 12.21 uur, maan onder: 22.45 Waterstanden te Katwijk hoog water: 06.37 en 18.48 uur; laag water: 02.13 en 14.40 uur. ren. In ruil daarvoor krijgt de ge meente Den Haag zo'n 100.000 gul den van de ziekenfondsen. Dit geld stort de gemeente in een fonds, waarop mensen met een mi nimum-inkomen een beroep kun nen doen als zij voor bijzondere ziektekosten komen te staan die niet worden vergoed. Het fonds zal worden beheerd door de gemeen telijke sociale dienst en de twee zie kenfondsen in Den Haag. Het besluit de ziekenfondspre mie op de uitkering in te houden is ook "in het belang van de cliënt zelf', aldus een woordvoerster van de Haagse sociale dienst. "Mensen die krap zitten denken te gauw: ik betaal deze maand maar even geen premie. Ze realiseren zich niet dat dit gevolgen heeft voor hun recht op vergoeding van ziektekosten". De gemeente en de ziekenfond sen gaan ervan uit dat iedere uitke ringsgerechtigde aan de nieuwe overeenkomst wil meewerken. Wie dit niet wil dient elke maand zelf zorg te dragen voor de afdracht van de ziekenfondspremie. Mijnexplosie: 6 doden Ankara (afp) - Door explode rend mijngas zijn gisteren 6 mijn werkers gedood en 4 ernstig ge wond geraakt. Het ongeluk gebeur de in Baris, op 280 km ten westen van Ankara. De ontploffing had op een diepte van 100 meter plaats* r erkenning PLO) schade. 'Medische keuring is vaak zinloos' DEN HAAG (GPD) Veel me dische keuringen zijn zinloos en kunnen worden afgeschaft. Volgens secretaris Van Berkes tein van de Koninklijke Maat schappij tot Bevordering van de Geneeskunde (KNMG) heb ben eenmalige korte medische keuringen bijna of helemaal geen waarde. Zo'n medische keuring, bij voorbeeld voor een baan of voor een pensioen, kan wel ver strekkende gevolgen hebben voor de patiënt. Op grond daar van kan hij die baan of dat pen sioen mislopen. Van Berkestein vindt dat die consequenties in geen enkele verhouding tot de waarde van de keuring staan. Van Berkestein zal zijn op vattingen vrijdag presenteren op een symposium over medi sche ethiek. Overmand door verdriet hangt een vróuw in Spitak. over de kist van omgekomen familielid. (foto ANP) 22 PAGINA'S In de Armeense stad Spitak, die eens 30.000 inwoners telde maar door de aardbeving ge heel is verwoest, zoeken be woners nog steeds wanhopig tussen de puinhopen naar fa milie en vrienden. Het stof in de lucht vermengt zich met de stank van ontbindende lijken. Bijna 90 procent van de bevol king van Spitak is om het le ven gekomen. Er is geen elektriciteit en geen water; de telefoonver bindingen met de buitenwe reld zijn verbroken. De hoop nog overlevenden te vinden is klein. Op het sportveld in het mid den van de stad zoeken Arme- nen naar bekenden tussen de met dekens bedekte stoffelij ke resten. Elders staan rijen grijze doodskisten klaar voor de niet aflatende stroom lij ken die onder het puin van daan worden gehaald. „Wat doet God ons aan? Wil hij het hele Armeense volk in het verderf storten?" vraagt Lev Akopian, een Armeen die in Georgië woont, maar uit so lidariteit met het Armeense volk te hulp is gesneld. Duizenden Armeense vrij willigers, legerrekruten, art sen, verplegers en verpleeg sters en reddingswerkers van over de hele wereld doorzoe ken de ruïnes naar overleven den. In de lucht hangen heli kopters van Aeroflot, zodat Engelsen met nieuwe appara tuur eventuele levenstekens onder het beton kunnen op sporen. Vrijwilligers van het Duitse Rode Kruis lopen ach ter hun speurhonden aan door de puinhopen en wijzen uit geputte Russen aan waar zij het eerst moeten graven. De vermoeide en moedeloze ploegen reddingswerkers zijn 24 uur per dag in touw; 's avonds worden ze bijgelicht door open vuurtjes. Veel Armenen zien de aard beving als een nieuw hoofd stuk in hun lange geschiede nis van rampspoed. In 1915 verloren 1,5 miljoen Arme niërs het leven door de bloed ige Turkse massamoorden. (foto Win» Dijkman» De museumdirectie acht de be veiliging van de collectie schilde rijen, tekeningen, beelden en kera miek toch „ruim voldoende". Er ontvangen van de rede die Arafat zjjn permanent twee bewakers ge stationeerd in het museum. In september uitte de Algemene Rekenkamer vernietigende kritiek op de bewaking en beveiliging van kunstcollecties in de meeste rijks musea. Volgens de Rekenkamer is die in zeker 14 museau volstrekt onvoldoende. Het Kröller-Müller museum in Otterlo werd als een van de weinige musea gunstig be oordeeld. De gestolen schilderijen zijn niet (Zie ook pagina 5: Voorwaarden VS tegen diefstal verzekerd, wel tegen ALPHEN AAN DEN RIJN - Het bestuur van de Alphense zaterdag eersteklasser ARC heeft gister avond trainer jan Kroese met on middellijke ingang van zijn functie ontheven. Volgens voorzitter Cock Verweij heeft de leiding van de Alphense club geen vertrouwen meer in het aanblijven van de Nièuwkoper. Het slecht presterende ARC bezet momenteel de laatste positie in de eerste klasse A. Kroese is meer dan 11 jaar in dienst geweest van ARC, dat hij van de vierde naar de eerste klasse van de KNVB voerde. Verweij, die een aantal jaren als elftalbegeleider de successen van nabij meemaakte: "Zelfs als voorzitter was ik verrast door het bestuursbesluit, maar ik kijk er niet van op. Een van de be stuursleden is met het voorstel ge komen. Het is overigens geen una niem besluit geweest". Over de op volging van Kroese, die niet voor commentaar bereikbaar was, be raadt het ARC-bestuur zich nog. AMSTERDAM (GPD) - De 52-ja- rige oprichter van Christie's Am sterdam blijkt een rol te hebben ge speeld in een omvangrijke kunst- zwendel. Hij is inmiddels door het gerenommeerde veilinghuis ont slagen. De kunstkenner zou op papier van Christie's taxatierapporten hebben gemaakt en onder meer een schilderij aan de 17de-eeuwse meester Paulus Potter hebben toe geschreven, terwijl vaststond dat het geen Potter was. Het schilderij werd door hem getaxeerd op ruim een half mihoen gulden. De man werd twee maanden ge leden aangehouden door de Breda se politie, die een zwendel met schilderijen op het spoor was geko men waarbij ook zijn naam werd genoemd. Het vermeende schilderij van Potter werd in juli van dit jaar in Breda gestolen uit het huis van een advocaat, die het doek tijdeljjk in beheer had. Het schilderij was toen al aangekocht door een Amster damse beleggingsmaatschappij. Behalve de kunstkenner werden nog drie verdachten uit Voorburg en Veenendaal aangehouden. Als hoofd van de buitendienst verrichtte de verdachte enkele honderden taxaties bij kunstbezit- ters thuis. Hij gold daarbij als een onomstreden expert. Voor hij in 1973 by Christie's begon, werkte hij lange tijd bij het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documen tatie in Den Haag. Directeur van Christie's Nystad: „Deze zaak heeft onze naam ern stig geschaad. Vooral omdat hij ook nog ons papier heeft gebruikt. Als internationaal gerenommeerd veilinghuis moet de betrouwbaar heid onbetwist zijn". LONDEN (AP) - Sinds juli zijn in Iran meer dan 300 mensen ter dood gebracht in de grootste golf van po litieke executies sinds het begin van de jaren tachtig. De bewijzen voor de massa-executies zijn on weerlegbaar en het werkelijke aan tal slachtoffers loopt waarschijn lijk in de duizenden, zo heeft Am nesty International vandaag ge meld. De mensenrechtenorganisatie zei dat leden van de Iraanse politie ke oppositie in het geheim zijn ver moord in gevangenissen in het hele land. Er zijn berichten over moor den gekomen uit Teheran, Tabriz, Mashhad en Shir^z. De Iraanse au toriteiten hebben berichten over executies in eerste instantie ont kend, maar Amnesty zei dat de Iraanse autoriteiten de afgelopen dagen impliciet hebben erkend dat er met de oppositie wordt afgere kend. Veel slachtoffers zijn eerst gemarteld. De meesten zijn linkse activisten en hun aanhangers, voornamelijk leden van de Volksmujahedeen, al dus Amnesty. Ook leden van ande re groepen en partijen als de Tu- deh, Rahe Kargar, de Volksfe- dayeen en de Kurdische oppositie worden op grote schaal vermoord. VOORBURG (GPD) - Een 15-ja- rige jongen uit Voorburg heeft vanochtend zijn leraar aardrijks kunde ernstig mishandeld door met een hamer enkele malen op diens schedel te slaan. De hevig bloedende leraar is zwaarge wond in een ziekenhuis in Den Haag opgenomen. Het drama vond plaats op het Huygenslyceum in Voorburg. Tij dens een schriftelijke overhoring stormde de dader plotseling naar voren en sloeg de leraar onver hoeds met de punt van een ijze ren hamer een keer of zes op het hoofd. De overige leerlingen ren den gillend de klas uit. De school arts heeft de bewusteloze leraar eerste hulp verleend. Klasgenoten hebben nog ge probeerd de dader vast te hou den, maar die ontsnapte. De Voorburgse politie is onmiddel lijk een speurtocht naar de dader begonnen. Over het motief tast de politie nog in het duister. Van de dader is bekend dat hij altijd een hamer bij zich had. De slachtoffers, r wen, lopen uiteen van jonge scho lieren en studenten tot artsen en mullahs die ervan worden ver dacht aanhangers te zijn van aya tollah Montazeri. De bewijzen zijn afkomstig uit vele bronnen, onder wie familieleden van slachtoffers en uitspraken door de autoriteiten zelf. Sinds juli heeft de organisatie bericht gekregen over meer dan 300 executies, maar in werkelijk heid gaat het waarschijnlijk om duizenden. „Niemand weet precies hoeveel mensen zijn vermoord. De Iraanse bezetters van het Am- nesty-kantoor in Amsterdam kon digden vanmorgen aan het pand rond het middaguur te zullen verla ten. Een woordvoerder van de be zetters deelde mee: „We heffen de bezetting op nu vanuit het hoofd kantoor van Amnesty een nieuw rapport over de situatie in Iran openbaar wordt gemaakt". GEEN VLUCHTEN OP SPANJE - De luchtvaartmaatschappijen KLM en Iberia hebben alle vluch ten van en naar Spanje voor mor gen geannuleerd. Dit als gevolg van een algemene staking die voor woensdag in Spanje is uitgeroe pen. Martinair, Transavia en Air Holland hebben hun geplande vluchten uitgesteld tot woensdag avond laat. JA. ik abonneer mij io snel mogelijk op deze krant. Dan heb ik niet alleen het nationale en internationale ïieuws. maar ook de berichten uit eigen regio bij de hand!

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1