Polildiiheken schieten als paddestoelen uit de grond 'Logisch gevolg van kortere opname in ziekenhuis' Moker neemt nieuwe radiostudio aan de Oude Rijn in gebruik Als ik weer een bekeuring krijg, dan kan ik het wel schudden. DINSDAG 13 DECEMBER 1988 LEIDEN Een vettenpoli, een slikpoli en binnenkort een polikliniek sexuologie en mogelijk een incontinen- tie-poli. In het Academisch Ziekenhuis verrijzen de po liklinieken als paddestoelen uit de grond. Volgens dr. O.J.S. Buruma, de opvolger van directeur patiëntenzorg prof. dr. A.Th. Schweizer, vallen deze initiatieven niet onder het hoofdstuk ge meenschappelijk beleid, maar ontstaan zij vanuit de praktijk van alledag. "Dergelijke zaken worden niet ge stuurd. De initiatieven komen vanuit het veld, vanuit een geble ken behoefte, soms als een uitge kristalliseerde hobby. Het aardige is dat zoiets daardoor meer dan de gebruikelijke inzet meekrijgt". door Annemiek Ruygrok In dergelijke gespecialiseerde po liklinieken werken artsen uit ver schillende disciplines samen. Zo werken in de slikpoli de afdelingen maag-, darm- en leverziekten, heel kunde en klinische oncologie met elkaar. Er is een richtlijn opgesteld waarmee iedere patiënt met kan ker in de slokdarm of het bovenste gedeelte van de maag kan worden behandeld. In de beoogde polikli niek sexuologie zullen gynaecolo gen, sexuologen en wellicht psy chologen samenwerken om de pa tiënt zo goed mogelijk te kunnen helpen. Het oprichten van poliklinieken heeft alles te maken met het feit dat de opnameduur in ziekenhuizen, mede als gevolg van de bezuinigin gen, steeds korter wordt. "Om pa tiënten niet in een gat tussen twee de (ziekenhuizen) en eerste lijn (huisartsen, kruisvereniging) te la ten vallen, is het van belang dat zij in gespecialiseerde poliklinieken terecht kunnen. Want wat gebeurt er als een patiënt uit de bescher mende omgeving van het zieken huis naar buiten treedt? Dan valt hij op een lager niveau terug". Een verdergaande stap zou zijn dat de specialisten de kliniek uit gaan, op bezoek komen bij de pa tiënt. Voorlopig ziet Buruma hier nog geen mogelijkheid toe, al sluit hij deze gang van zaken voor de toekomst zeker niet uit. "Nu verplaatst de zorg zich van klinische naar poliklinische. Spe cialisten in 'grote vakken' als inter ne geneeskunde specialiseren zich op kleinere deelgebieden. En zo ontstaan die poliklinieken. Overi gens blijft een dergelijke 'subspe cialist' zichtbaar in het grote geheel functioneren. Want het is de kunst om het gevaar van deze tendens, de te ver doorgevoerde verbijzonde-, ring, tegen te gaan door ook het grote geheel gestalte te geven. De subspecialisten moeten voeling met het grote geheel houden". Hartcentrum Op directieniveau wordt in het AZL eveneens aan een thoraxcen trum gedacht waarin per jaar zeker 1000 hartoperaties zouden kunnen worden verricht. Buruma: "Dat is ten dele aart de orde. Er wordt op het moment veel overleg gevoerd. Zeker ook op lokaal niveau. En dan bedoel ik de ziektekostenverzeke raars, want die moeten de behan delingen vergoeden. Daarbij wordt nagegaan in hoeverre de vraag naar dit soort ingrepen in de komende jaren breder wordt en hoe je dat vastlegt. Op het moment x kan die bepaling goed zijn, terwijl zij op moment y moet worden bijgesteld. Gezondheidszorg is een dyna misch iets. Minstens eens per jaar moeten prioriteiten worden ge steld. Een patroon wordt welis waar voor meer jaren uitgezet, maar er zijn wel bijstellingen nó- dig". Het oprichten van poliklinieken past in het patroon om zoveel mo gelijk tegemoet te komen aan de wensen en vragen van de patiënt. _Dat is ook een van de voorname ta kken van een (academisch) zieken huis en zeker van een directeur pa tiëntenzorg. "Mijn voorganger Schweizer heeft een aantal zaken op de rails gezet, goede dingen, die ik zal voortzetten. De nieuwe dienst patiëntenservice is daar één van. Hierin zijn alle diensten sa mengebracht die het verblijf van de patiënt aangenamer moeten ma ken. Soms treden die in de plaats van de verpleging, die zich vroeger tot en met de voordeur van het zie kenhuis manifesteerde. Toen pre sideerde de hoofdzuster in een ka mertje bij de voordeur en wees de weg. Nu gaat het anders: met gast vrouwen die tegemoetkomen aan algemene vragen van patiënten en familie". Bezuiniging Bij de medische faculteit is een grote bezuinigingsoperatie in gang gezet, terwijl er twee (byna) achter de rug zijn. Ook in het AZL wordt flink bezuinigd en volgens sommi gen begint het ziekenhuis uit het dal te klimmen. Buruma: "Het gaat beter, maar de gevolgen van de be zuinigingen worden ook zichtbaar. De centrale sterilisatiedienst is bij voorbeeld sterk onder druk komen te staan. Daaraan moet iets worden gedaan. Ook in het AZL moet een bezuinigingsoperatie, gebaseerd op goed beargumenteerde keuzen worden uitgevoerd". Pas op 1 januari treedt hij offi cieel in dienst en "ik houd me voor lopig maar bij het voortzetten van het beleid van mijn voorganger. Daarnaast moet de prioriteitenstel ling worden bezien". Ook in de toekomst, zo voorspelt Buruma, zullen keuzen moeten worden gemaakt. "Sommige zaken zullen moeten worden versterkt, andere taken afgestoten". In de 'kaasschaafmethode' gelooft hij niet: "Wanneer je daarmee bezui nigt, ontstaan er grote gaten". In elk geval gaan er in in de ge- speciliseerde poliklinieken niet veel kosten zitten. "Sommige kos ten niks. Soms zijn er kleine start subsidies nodig. Duur zijn ze geen van allen. Daar is ook geen geld voor". Buruma verlaat voor zijn nieuwe functie zijn specialisme: neurolo gie. "Die zorg, maar ook de weten schap en het onderwijs mis ik. -Daar komen echter andere dingen voor in de plaats". Dr. O.J.S. Buruma, per 1 januari officieel directeur patiëntenzorg van het AZL. (foto Jan Holvast) Dominee Dronkers (links) en secretaris-generaal De Boer in de studio van Moker. LEIDEN - De stichting Moker heeft gisteren een eigen radiostu dio in gebruik genomen. De ruimte is ingericht in het gebouw van de Hervormde Diaconie aan de Oude Rijn. De officiële oppeningshande- ling werd verricht door de secreta ris-generaal De Boer van het minis terie van wvc. Hij verving minister Brinkman, die was verhinderd. Moker (Media Overleg van Ker ken in Rijnland) is een stichting waarin ruim 40 kerken van ver schillende richting deelnemen. El ke donderdag verzorgt Moker een radio-uitzending van een half uur onder de vlag van Omroep Rijn land. Daarin brengen de makers van het programma kerkelijk nieuws, bijvoorbeeld over een nieuwe dominee die is aangesteld of een kerkkoor dat een jubileum viert. De uitzendingen worden door Omroep Rijnland beschouwd als Klaverjassen Bij wijkvereniging Aktief, Berlagestraat 2, wordt donderdagavond 15 december een klaverjas- en sjöelavond gehouden. Voor iedereen is er een prijs. Aanvang: 20.00 uur. De zaal is om half acht al open. Disco Als afsluiting van het jaar hebben de me dewerkers van buurthuis Westerkwar- tier op 16 december een drive-inn disco met lichtshow, rook, swingers en belle- blaas uitgenodigd, ledereen tussen 11 en 20 jaar is vanaf zeven uur 's avonds welkom in de Ten Katestraat 10 a, vlak bij de Boshuizerkade. De toegangsprijs bedraagt twee qulden. Show Het show- en amusementsgezelschap De Randstadspelers presenteert op vrij dag 16 en zaterdag 17 december een kerstshow in het Antonius Clubhuis, Lange Mare 43. De aanvang is 20.00 uur. Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar bij G. Heijnekamp, Hoge Rijndijk 96b, Leiden, tel. 143222, T. Ginjaar, Van Leeuwenpark 31, Leiderdorp, tel. 893932 of P. v.d. Wetering, Atjehstraat 57a, Leiden, tel. 220985. Na afloop van de show is er tot half twee 's nachts een gezellig samenzijn. Inbraak in dienstencentrum LEIDEN Bij het dienstencen trum Leiden-Noord aan de Van Hogendorpstraat is gisteren een bedrag van 400 tot 500 gulden ge stolen. Het geld was opgeborgen in een geldkist. Ook braken de daders enkele kasten open. Lezing De Jonge afgelast LEIDEN De voor 14 december aangekondigde lezing van de Vere niging Oud-Leiden door mr. J.A.C. de Jonge kan wegens ziekte geen doorgang vinden. In zijn plaats zal op deze datum prof.mr. H.W. van Soest spreken over de Leidse Bank van Lening. De lezing wordt ge houden in de Lakenhal en begint om 20.15 uur. Wethouder stelt opgeknapte Scheluwbrug weer in gebruik LEIDEN - Wethouder M. van der Molen van ruimtelijke ordening, openbare werken, verkeer en milieu heeft gistermiddag de gron dig opgeknapte Scheluwbrug tus sen de Herengracht en het Haven plein officieel geopend. Samen met ir. L. Barendregt, hoofd van de ge meentelijke directie civiele wer ken, begaf zij zich met een dek schuit op het midden van de Oude Rijn, stelde het beweegbare deel van de brug met een grote sleutel in werking en opende daarna met een sleutel een hek. Dank zij een elektrisch mecha nisme in de stenen pijler is de brug nu te openen voor scheepvaartver keer. Waarmee volgens de wethou der ook de 'doorschaatsbaarheid' is verbeterd. Het herstel van de met instorten bedreigde Scheluwbrug is, net als de Kraaierbrug, een leer-werkpro- ject voor zes (kansarme) langdurig werkloze jongeren, van wie vier af komstig zijn uit etnische minder heidsgroeperingen. Hiervoor is subsidie gekomen van het ministe rie van sociale zaken. De wethouder kondigde aan dat Wethouder r v Van der molen op de opgeknapte Scheluwbrug. dit leer-werkproject een vervolg leert dat jongeren na zo'n project krijgt bij de tegenover de Scheluw- een redelijke kans hebben op een brug gelegen Kleine Haven-brug, baan, maar zij moeten dan wel em- die volgend jaar tot draaibrug ge ervaring opdoen", wordt omgebouwd. "De ervaring Het opknappen van de brug heeft 120 werkbare dagen en 650.000 gulden gekost en is uitge voerd door Pley-Staalbouw bv uit Leiden en Zeiderveld-Assen bv uit Haarlem. een zogenaamd 'derdenprogram- ma'. Dat wil zeggen dat de redactie geen deel uitmaakt van Omroep Rijnland en dat Moker voor de uit zendingen moet betalen. De af dracht aan Rijnland bedraagt ruim 60 gulden voor elke uitzending van een half uur. De kerkelijke omroep draagt dat bedrag bepaald niet van harte af. Voorzitter A. Dronkers: "We beta len dat bedrag met forse tegenzin. Ik begrijp wel dat Rijnland het be drag niet kan missen, maar het be perkt Moker in haar ontplooiing". Blijkbaar was zelfs de minister op de hoogte gebracht van de beta ling die Moker aan Omroep Rijn land moet doen. Want WVC-topo- man De Boer kwam in zijn toe spraak terug op de (onjuistheid van die afdracht. Hy vindt dat iede re belangrijke geestelijke of maat schappelijke stroming de kans moet krijgen om toe te treden tot de redactie van een lokale omroep. "Indien het programma als derden- programma aan de omroep wordt aangeboden, is het niet onbillijk dat de omroep een redelijke bijdra ge in rekening brengt. Het mag echter niet zo zijn dat een bepaalde stem uit de samenleving niet wordt gehoord". Volgens bestuurslid J. Leune van Omroep Rijnland is aan Moker indertijd wel aangeboden om toe te treden tot de redactie. "De stich ting wilde dat niet omdat de pro gramma's dan onder verantwoor delijkheid van de hoofdredactie van Rijnland zouden vallen". Leu ne stelde verder dat de afdracht van Moker al een keer met de helft is teruggebracht. "We hebben de discussie over de bijdrage van Mo ker eigenlijk achter de rug". Voordat Moker over een eigen studio beschikte, maakte de redac tie van het radioprogramma ge bruik van de opnameruimte van de christelijke Pabo in Oegstgeest. Toen de frequentie van het pro gramma werd opgevoerd van eens per 14 dagen naar een keer per week, moest Moker op zoek naar een andere ruimte. De stichting be sloot uiteindelijk een ruimte te hu ren in het gebouw De Bakkerij van de Hervormde Diaconie. Met gel delijke steun van particuliere orga nisaties kwam een bedrag van cir ca 10.000 gulden op tafel voor de in richting van de studio. Komende donderdag van 19.00 tot 19.30 uur verzorgt Moker weer een uitzending op het kanaal van Omroep Rijnland. Dan is er een in terview met minister Brinkman te beluisteren. LEIDEN - Toen de jongeman in Noordwijk werd aangehouden, omdat zijn brommer teveel la waai maakte, had hij de politie de naam van.zijn vriendin opgege ven. Kantonrechter Spijker, voor wie hij gisteren verantwoording moest afleggen, achtte dat niet verstandig. "Maar ik had er een goede reden voor", was het ver weer van gedaagde. Hij bleek na melijk al een reeks van bekeurin gen uit te hebben staan en zijn ouders waren het zat om steeds met dergelijke verrassingen te worden geconfronteerd. door Annemiek Ruygrok "Als er weer een bekeuring zou binnenkomen, kon ik het wel schudden". Hoe hij dat bedoel de? Zou hij het huis uit worden gezet? "Inderdaad. Dus zit ik nou in een brok flat". Die be schrijving vroeg om nadere uit leg. "Nou, ik mag blij zijn dat er ruiten inzitten". De kantonrech ter constateerde droogjes dat hij dan in elk geval droog zit. Hij wil de echter wel weten of gedaagde vaker van de naam van zijn vriendin gebruik maakte. "Nee, de laatste boetes van zo'n dui zend gulden heb ik zelf betaald". De officier van justitie vond overigens dat de jongeman geen goede reden voor het opgeven van een valse naam had aange voerd en eiste 110 gulden boete. Voor de lawaaiige brommer moest hij nog eens 60 gulden be talen. "Dan ga ik daarvoor wel lekker zitten met de kerstda gen", was het laconieke com mentaar. Maar de kantonrechter legde uit dat het zo snel niet in zijn werk zou gaan. "Eerst kijken we of we bij u, als u niet betaalt, nog het een en ander kunnen vorderen. Wellicht dat w§ die bromfiets van u moeten verko pen". Maar die bleek al in 'puin' te liggen. En in dat 'brok flat' zal ook wel niet veel aan waarde staan. Dat wordt dus zitten. Met Pasen wellicht? Invaliden Een parkeerplaats voor invali den is bestemd voor invaliden met een eigen auto, waarin een kaart voor het raam bewijst dat zij gerechtigd zijn op een derge lijke speciale plek te mogen staan. Wie dus niet invalide is, hoort daar met de auto niet te ko men. En toch gebeurt het dikwijls, vanwege het parkeer probleem in de Leidse binnen stad. De officier van justitie eist voor dergelijke overtreders in het algemeen een zware straf, maar gisteren maakte zij enkele uitzonderingen. Zoals in het geval van de man die met zijn blinde en invalide schoonmoeder nieuwe schoenen wilde kopen op de Haarlemmer straat. Nergens was een plek voor de auto te vinden en uitein delijk zette hij hem maar op een invalidenparkeerplaats. Schoon moeder werd in een rolstoel ge zet en welgemoed stapte hij naar de schoenenwinkel. Terugkomend kreeg hij de schrik van zijn leven, want zijn auto was van de plaats wegge sleept. Het had een aardige cent gekost om de wagen terug te krij gen en nu stond hij gisteren voor de kantonrechter omdat hij ook nog een boete te betalen had ge kregen. "Ik val tussen wal en schip. Waar moet ik in vredes naam met een gehandicapte heen?. Mijn schoonmoeder is 82, zij kan zelf niet autorijden dus heeft ze ook geen vergunning. En ik kan geen vergunning krij gen, omdat ik niet-gehandicapt ben. En een parkeerontheffing voor de binnenstad krijg ik even min, omdat ik daar niet woon". De kantonrechter stelde vast dat hij het parkeerbeleid van de gemeente Leiden niet vanaf deze plek kon beïnvloeden. Maar zo wel hij als de officier van justitie toonden begrip voor de situatie en de uitspraak luidde dan ook: schuldig zonder straf. Dat kreeg ook een mevrouw te horen die met haar gehandicapte moeder op een invalidenpar keerplaats aan de Apothekers- dijk had geparkeerd. Haar moe der was wel degelijk in het bezit van de benodigde kaart, maar zij was een beetje in paniek geraakt omdat haar dochter zo vlak aan het water parkeerde. En van schrik had zij de kaart in het ge opende dashboard-kastje laten liggen. Toen het tweetal weer by de auto kwam, was het kwaad al ge schied: de auto was weggesleept. Aan een agent hadden ze later la ten zien dat de kaart inderdaad in het kastje lag. De agent had dat in het proces-verbaal ook beves tigd. Maar ja, de wegsleepkosten moesten toch worden betaald. De vrouw nam geen genoegen met het feit dat ze niet ook nog eens een boete kreeg, maar wilde de wegsleepkosten verhalen. Dat lukte niet. "Hier heeft zich een strafbaar feit voorgedaan. Ik kan u dus niet vrijspreken", aldus kantonrechter Spijker. Burgerlijke Stand Geboren: Leonardus Johannes Andy zv. J. Wansink en L.C.S.M.A. Janson, Jorne Christi- aan zv. A. Pel en M. Molhuysen, Stefanie dv. P.W.J. Verkade en P. van Hoven. Laura Adriana Jannetje dv. G.L. Huiteman en A.P. J. Zuijderland, Annemarie dv. C. de Vréugd en M.W. van Prooijen, Ali Resit zv. M. Berrak en E. Berrak, Hendrik Joost zv. H. Harms en J.E. Wittenaar, Mahadie zv. A. Fahchouch en R. Fahchouch, Denise dv. F.P. Veerman en Y.T.M, Franck, Michielzv. D.H. Everwijnen G. Gielen, Petronella Elisabeth dv. W. de Vreugd en L. Durieux. Dennis Theodorus Maria zv. M.M. van Wingerde en I.J.P.M. van de Goor, Nicole dv. J.A. Prins en J. Weber. Merel Ruchama dv. G.H. Burmeister en M.C.W. Voorn, Pietje Cornelia dv. W. Noort en L.G. van der Plas, Alexander Aloysius zv. N.C. van Dam en H.R.M.M. Straathof. David zv. J.P. Burggraaf en M.L. van Elswijk, Fieke dv. J.L. van Overbeeke en C.L. Westerbeek, Pieter zv. J.H. Lammers en S. Stuurman. Niesje dv. H.W. Lindhout en J.G. Seis, Shirley dv. E. Koolmoes en M.B, Hartevelt, Nathalie Ange lina dv. W.H.J.M. Duivenvoorden en G.B. van Egmond, Minh Han zv. V.H. Ngo en T.H. Le. Dinah Helen Jenny dv. O. Overbeek Bloem en D.H.B. Hendrikse, Denise Natalie Maria dv. A.H.J. van Dijk en M.G.M. Kroezen, David Marlijn zv. F.P. van Oostrom en S.C.J. de Vries, Roy zv. A.J. van Klinken, Jesper Ga- rardus Paulidus Maria Maria zv. G.J. Peterse en A.G.M. Schotman, Radjen Jesus Guillermo zv. J.G. Ramos en E.C. Winklaar, Michelle dv. J.C. Dorsman en B.A. Katuin, Karar özgür zv. M. Odabas en J.M. Koot. Danny zv. A T. van Waveren en Y. Brugmans, Martinus Adriaan zv. M. Vooijs en A. van der Marei. Arzu dv. A. Karaman en E. Karaman, FouSd zv. M. Dchiri en Y.B.M. Borst, Simon David zv. J.H.J. Tacxs en E.C.G. de Boer, Pauline dv. R. J. de Goede en J.J. Louws, Theodoor Christian zv. A.M. Steinebach en B.C.M. Davids, Sabrina dv. M. van de Groep en D.M. Bax, Erik Antonius zv. F.J. Bierman en C.M. van Tongeren, Jordy Kevin zv. G. van Leeuwen en J.K. Slijkhuis. Ronny Nicolaas Maria zv. J.C.M. van der Zij den en F.M.L.A. Kleinpeter, Benjamin zv. J. Brandt en E.T.M. Kluts. Overleden: L. Kromhout geb. 11 jan. 1912 vrl. echtg. van G. Holstein, G. Crama geb. 30 okt. 1918 vrl. echtg. van A. Bavelaar, J.A. van Nif- terik geb. 4 jun. 1952 vrfM.G. van der Klaauw geb. 9 dec. 1918 man, P.H. de Vries geb. 17 nov. 1911 man, C.G. Meijer geb. 5 mrt. 1906 man, Z. Deen geb. 3 okt. 1920 man, D. Al geb. 20 okt. 1914 man, J. van Kooperen geb. 14 fe- br. 1915 man, A.A. van Meurs geb. 14 apr. 1899 man, B. Tactor geb. 29 jul. 1902 vrl. geh. gew. met S. Nasveld. J. Keijzer geb. 22 jun. J. Koorevaar, M.M. van der Mark geb. 22 apr. 1913 vrl. geh. gew. met A.J.J. Thijssen, M.J. de Wekker geb. 19 nov. 1925 man, L.F. Stie- ling geb. 20 apr. 1909 vrl. geh. gew. met A.J.J. Thijssen, M.J. de Wekker geb. 19 nov. 1925 man, L.F. Stieling geb. 20 apr. 1909 vrl. geh. gew. met H.H. Vlasveld, J.C. Tameling geb. 21 mei 1918 vrl. echtg. van Jhr. R. Barnaart, G.J.A. van der Toom geb. 2 febr. 1906 vrl. geh. gew. met G.T.M. Niericker, P. Verstraat- en geb. 10 mrt. 1914 vrl. echtg. van J. van Eg-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13