TAD LEIDEN Bankroet dreigt voor en EHD: Verdeel spoediitten op basis van vergunningen 'Als er maar wat gezelligs voor terugkomt' LEIDSCH DAGBLAD Bijzondere leerstoel in cultuurgeschiedenis Iran s DINSDAG 13 DECEMBER 1988 Twee mannen mishandeld LEIDEN Twee mannen zijn in de nacht van zondag op maandag ernstig mishandeld in de Hoog- landsekerk-Choorsteeg. Een van de mannen zag bij het verlaten van een café hoe de ander door een on bekende in elkaar werd geslagen. Toen de cafébezoeker zich ermee bemoeide, werd ook hij belaagd. Zijn keel werd dichtgeknepen, waarop hij bewusteloos raakte. Dit slachtoffer heeft aangifte gedaan bij de politie. De andere man werd overge bracht naar het AZL. Zijn verwon dingen zijn zo ernstig dat de politie hem nog niet heeft kunnen horen. LEIDEN De gèmeenteraad heeft gisteravond in principe in gestemd met de verhuizing van de moskee van de Rembrandt- straat naar de Os en Paarden- laan. Bewoners van de Os en Paardenlaan hebben hiertegen bezwaar gemaakt omdat zij over last van de moskee vrezen. De argumenten van de bewo ners werden gisteravond her haald door het SP-raadslid Ver geer. Volgens Vergeer is de straat te smal om er een moskee te vestigen. "Er dreigt overlast van geparkeerde auto's en wel licht ook van allerlei winkeltjes die zich er gaan vestigen", aldus Vergeer. Het raadslid benadruk te dat deze bezwaren ook gelden om de vestiging van 'bedrijf, theater, café of kerk' Raad stemt in met verhuizing van moskee gaat. Het raadslid drong aan er op aan de bewoners inspraak te verlenen bij de vestiging van de moskee. Volgens het PvdA-raadslid Beijen heeft het gemeentebe stuur juist alle reden om mee te werken aan de verhuizing omdat deze aan de Rembrandtstraat geen bezwaren oproept. "Wan neer bewoners problemen heb ben met de moskee kunnen zij deze zoals dat bij een wijziging van het bestemmingsplan ge bruikelijk is, naar voren bren gen", aldus Beijen. Wethouder van der Molen (ruimtelijke ordening) herhaalde de woorden van haar partijge noot. "Juist vanwege de ervarin gen in de Rembrandtstraat is het college bereid mee te werken aan de verhuizing", aldus de wethou der. Zij zei dat de bewoners bin nenkort de gebruikelijke brief van het gemeentebestuur zullen ontvangen waarin staat wat de plannen zijn en op welke wijze daartegen geprotesteerd kan worden. Opnieuw onenigheid over verdeling LEIDEN - De EHD gaat niet ak koord met het toegekende aandeel in het spoedeisende vervoer in op dracht van huisarts of verloskundi ge. Het dagelijks bestuur van de Centrale Post Ambulancevervoer (CPA) stelt voor om 80 procent aan gebroeders De Jong en 20 procent aan de EHD te geven. Het gaat in het totaal om ongeveer 1600 ritten per jaar. De EHD wil dat er een verdeling Acties slaan niet aan bij Leidse bevolking LEIDEN - De vijf muziek- De verenigingen kan bepaald niet T i i worden verweten dat ze de zaak op verenigingen die halverwe- hun beloop hebben gelaten. Tif dens de 3 oktoberoptocht werden 15.000 'folders uitgedeeld waarin het verzoek werd gedaan geld te storten. Ook is er een uitgebreide mailing naar het bedrijfsleven ge gaan. "Precies weet ik het niet, maar een en ander heeft ongeveer 160Q. gulden opgebracht". De superloterij loopt slecht. Kluts daarover: "Als op korte ter mijn niet 500 loten worden ver kocht, wordt de superloterij een mislukking. En met korte termijn bedoel ik dan een een periode van twee tot drie weken". De hoofd prijs van die loterij is een auto ter waarde van 24.000 gulden, alsmede enkele andere prijzen. "De loten kosten honderd gulden, maar er kan gespreid worden betaald. De verenigingen hopen aan de loterij 60.000 tot 70.000 gulden over te houden, maar daar ziet het nu nog niet naar uit". ge volgend jaar in het mu- ziekverzamelgebouw trek ken hangt een faillissement boven het hoofd. De acties van de verenigingen om geld in te zamelen vinden nauwelijks gehoor bij de Leidse bevolking. Tot nog toe is niet meer dan 1600 gulden binnengekomen. De superloterij loopt slecht. Van de 1000 loten zijn er nog geen 300 verkocht. Vooral het bedrijfsleven laat het af weten. Het is erop of eronder. Als de ko- mende weken de inzamelingsac ties geen grotere respons krijgen, kunnen de vijf muziekverenigin gen hun nieuwe onderkomen aan de J.C. de Rijpstraat op De Waard niet betalen. Omdat ze onder die nieuwbouw niet uitkunnen, bete kent dat vrijwel zeker dat zij failliet gaan. "We proberen van alles, pro beren ook de moed er in te houden, maar het wordt wel erg moeilijk", aldus Jac. Kluts van muziekvereni ging De Burcht en voorzitter van het bestuur van het fonds muziek- verzamelgeboüw. Thans is op De Waard een meer dan 3 miljoen gulden kostend pand in aanbouw waarin elk van de vere nigingen op basis van het aantal le den een eigen ruimte krijgt. Dik De loten kunnen worden besteld door overmaking van 100 gulden op rekeningnummer 82.30.81.206 ten name van 'Superloterij muziek- verzamelgebouw' bij de Nuts- spaarbank Leiden. Het lot (de lo ten) worden dan thuisbezorgd, voor gespreide betaling kan con tact worden opgenomen met de Stichting Welzijn, mevrouw Vos, tel. 254892, bgg 211744 (Jac. Kluts). Wie een schenking wil doen, kan een bedrag overmaken op giro 1431020 t.n.v. 'Fonds muziekverza- melgebouw'. De Stichting Welzijn verleent hand- en spandiensten aan het fonds muziekverzamelgebouw. Volgens mevrouw M. Vos zijn bij tal van fondsen aanvragen inge diend voor subisidie, onder meer bij het Anjerfonds. "We hebben in totaal voor 140.000 gulden aange vraagd. Ik verwacht dat er in het voorjaar duidelijkheid komt over de hoogte van de bijdragen". Vertegenwoordigers van de verschillende muziekverenigingen voor hun in aanbouw zijnde onderdak op De Waard. Het is nu nog onduidelijk of ze het ooit zullen kunnen betalen: (vlnr) E. van Vliet van Allegro Vivace; W. Lugthart van K en G; M. Winter van Con Fuoco; A. van den Burgh van Werkmans Wilskracht; Mevrouw Vos van de Stichting Welzijn en Jac. Kluts van De Burcht. (foto Jan Holvast) Sloopvergunning voor 27 huizen aan de Morsweg LEIDEN - De straat maakt een desolate indruk. De huizen aan de zijde zijn dichtgetimmerd, twee miljoen is opgebrachtdoor door de gemeente onbewoonbaar gemeente en het rijk. Een miljoen gemaakt. De bewoners zijn ver gulden moeten de bij elkaar 500 Ie- trokken, de meesten den tellende verenigingen zelf op- nieuwbouwwoning - brengend Dat betekent dat - als dat bedrag wordt geleend - op jaarba sis 70.000 gulden rente moet wor den betaald. Er is de verenigingen alles aan gelegen door middel van acties dat te lenen bedrag zoveel zijn bewoond mogelijk te beperken, Enthousiasme Kluts: "De vijf Leidse muziekvere nigingen stonden eigenlijk met hun rug tegen de muur. We moes ten in de plannen van de gemeente stappen anders dreigde een aantal clubs zonder onderdak te komen. Hoewel we geen kant opkonden, zijn we toch met veel enthousias me en het nodige optimisme be gonnen. Er is een fonds muziekver zamelgebouw opgericht door de vijf verenigingen waarin de resula- ten van de acties worden gestort". Maar de bodem van dat fonds is nog steeds zichtbaar. "De nood is echt heel erg hoog. de Stevens hof. De mensen op de hoek zijn achtergebleven, voor hen wordt nog een huis gezocht. Aan de overzijde lijkt het als of er niets aan de hand is. Alle huizen de meeste be- zullen binnen afzienbare tijd hun biezen pakken. Slechts vijf hardnekkigen volharden in hun verzet tegen de afbraakplannen van de gemeente. door Gert Visser Het onkruid groeit er als in geen andere straat. De sloper moet haast onderweg zijn. De Morsweg 4-, zo staat dit vergeten woonwijkje te boek, nadert zijn einde. AJle be roepsprocedures die nog moeten volgen ten spijt', lijkt de komst van het industrietterrein op de plaats waar nu nog 44 huizen staan onont koombaar. De straat loopt dood, zo wordt de bezoeker bij zijn intrede Anders doen we dit soort noodkre- al duidelijk gemaakt, ten niet. Een vereniging als K en G, Op 25 mei 1987 ging de gemeen de grootste van de vijf gebruikers, teraad akkoord met het plan komt inclusief verzekeringen, warming en elektriciteit op W de 44 woningen aan de Mors weg te slopen. Ten grondslag aan maandlast van 5000 gulden te zit- het besluit lag de te verwachten ten. Dat is niet te doen. Voor de overige verenigingen (Con Fuoco, Allegro Vivace, De Burcht en Werkmans Wilskracht) geldt ver houdingsgewijs eenzelfde last", al dus Kluts, die overlast van industrie en (trein)ver- keer voor de bewoners. De kosten sloop en bouwrijp maken van het industrietterein dat op deze plaats moet komen, werden ge- x de wijk Morsweg 4 zijn dichtgetimmerd. B dat het beroep is afgehandeld te gen het bestemmingsplan 'Rijn en Rail' dat voor deze wijk in de maak is. De vaststelling van het bestem mingsplan laat echter ten minste nog enkele maanden op zich wach ten en de kans dat het college deze wens honoreert, wordt bijzonder klein geacht. Aan de bewoners van de 'even zijde' is inmiddels wel toegezegd dat deze rij huizen niet wordt afge broken voordat de laatste bewo ners is vertrokken. "Het college heeft geen rotte kiezen-taktiek op het oog", zegt Vellekoop: "Het is niet de bedoeling dat de woningen die leegkomen er tussenuit ge sloopt worden". Nog slechts vijf bewoners weige ren tot op heden hun huis aan de gemeente te verkopen. "Met één zijn we in gesprek", aldus ambte naar Van der Wiel de onderhande lingen over de aankoop van de hui zen heeft gevoerd: "Dat we met de andere vier overeenstemming be reiken, daar ben ik niet optimis tisch over". Maar Dekkers houdt hoop. "Wanneer de bewoners er ver schrikkelijk goed uitspringen, zijn ze best genegen met de gemeente over verkoop te praten. Twee be woners willen absoluut niet ver huizen. Tenzij ze elders in Leiden een flink huis terugkrijgen. Twee onder één kap bijvoorbeeld". Met zulke voorwaarden dreigt het aan de Morsweg 4 een kwestie van lange adem te worden. Terwijl het industrieterrein oprukt en de straat langzaam ontvolkt, dreigen beide partijen elkaar met juridi sche procedures om hun gelijk 'te krijgen. wordt gemaakt op basis van het aantal vergunningen dat aan de ambulancevervoerbedrijven is toe gekend. Op dit ogenblik heeft de EHD drie en gebroeders De Jong zes vergunningen. Dat zou beteke nen dat de EHD een marktaandeel van 33 procent moet krijgen. Volgens de EIJD is die verdeling ook een beter uitgangspunt voor de komende jaren. Provinciale sta ten werken op dit moment aan een nieuw spreidingsplan, waarbij de verdeling van vergunningen na 1990 wordt Vastgesteld. Het is mo gelijk dat daarbij vergunningen worden ingetrokken. Een markt- verdeling op basis van het aantal vergunningen zal dan volgens de EHD veel duidelijker zijn. Een ander gevolg van de voor stellen is dat alle spoedeisende rit ten in de toekomst binnen een kwartier op de plaats van bestem ming moeten zijn. Op dit moment is er nog een onderscheid tussen twee soorten urgenties waarbij de één binnen een kwartier en de an der binnen een half uur op de plek moeten zijn. Deze opheffing van het onderscheid tussen zogeheten urgentie Al en A2 staat in het voor stel van het dagelijks bestuur van de CPA. Over de rittenverdeling tussen De Jong en EHD is al geruime tijd onenigheid. Aanleiding tot de dis cussie is de ritinstructie die teveel ruimte laat voor interpretatie. Ook een rapport van de gemeente heeft aangetoond dat de huidige ritin structie niet eenduidig is en daar om aanpassing behoeft. Het dagelijks bestuur van de CPA wil nu eerst een marktverde- ling en dan pas een andere ritin structie. Deze instructie werkte al tijd als een marktverdeler. De EHD was niet tevreden met het huidige marktaandeel van rond de tien pro cent en heeft dit onderdeel een 'grote beladenheid'. Vandaar dat het dagelijks bestuur nu eerst de marktverdeling helder wil hebben. Het voorstel van het dagelijks bestuur van de CPA komt morgen avond in de commissie van volks gezondheid. Daar zal de brand weer, waar op dit moment de EHD is ondergebracht, de bezwaren te gen het voorstel bekend maken. Vuurwerk in beslag genomen LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren twee partijen vuurwerk in beslag genomen. In een woning aan de Schelpenkade troffen agen ten 360 strijkers en een hoeveel heid vuurpijlen aan. In een pand aan de Medusastraat vond de poli tie 475 strijkers en een partij verbo den siervuurwerk. Vrouw (34) aangereden op zebrapad LEIDEN Een 34-jarige Leidse vrouw is gisteren licht gewond ge raakt bij een ongeval op de Hout- laap. De vrouw liep op het zebra pad, toen zij werd aangereden door een 24-jarige automobiliste uit Bos koop, die vanaf de Rijnsburgerweg de Houtlaan in draaide. Het slacht offer is ter plekke door de Eerste Hulp Dienst behandeld. Ruzie om te luide wekker LEIDEN Een te luide wekker is gisteren aanleiding geweest voor een burenruzie op de Bosrode. Een 46-jarige man had zich zo geërgerd aan het luide weksignaal van de wekker van zijn 40-jarige buurman dat hij de man bij thuiskomst meteen op het gezicht sloeg. De da der is door de politie aangehouden. de vijf clubs zelf nauwelijks geld kas hebben: "Dat is ook niet zo gek. De meeste verenigingen zijn pas in het nieuw gestoken of zijn van plan e kostuums te kopen. Boven toevoegt dat schat op 6,5 miljoen gulden. woningen zijn inmiddels aan gekocht door de gemeente en en kele weken geleden gaf het college uitvoering aan het raadsbesluit door zichzelf een sloopvergunning dien zit er veel geld in de aanschaf te geven voor de rij huizen langs de li muziekinstrumenten". De verenigingen zijn alle zeer verbaasd dat hun actiès zo weinig respons krijgen. "Het gaat toch om ïsen die wekelijks hun ple- i de muziek beleven en Leidenaars zelf bij tal van gelegenheden kunnen genieten. De verenigingen hebben e langrijke culturele furictie stad". spoorbaan. Iets aardigs Het is niet de bedoeling onmiddel lijk te gaan slopen, zo maakt wet houder Tesselaar (volkshuisves ting) duidelijk. Overeenkomstig de afspraken met die bewoners die hun huis niet wensen te verlaten,- de krijgen zij gélegenheid de vergun ning aan te vechten. Bij voorbaat kondigde de advocaat van één van de bewoners een half jaar geleden al aan de president van de recht bank in kort geding een verbod te zullen vragen tot het verrichten van 'enige sloopwerkzaamheden'. Het kort geding heeft nooit ge diend en het college zag dan ook geen reden om aan het dringende verzoek van de raadsman om de 'percelen in bewoonbare staat te houden' te voldoen. Voor de aar digheid werden enkele dichtgetim merde woningen van een stilleven •voorzien. "Wat ons betreft kan er gesloopt worden", zeggen de be trokken ambtenaren op het stads- bouwhuis: "Maar het moment waarop is natuurlijk een politieke vraag". Reden om de dichtgetimmerde panden niet te lang te laten staan, is de angst voor vandalisme en brandstichting. Wat het eerste be treft zijn al enkele vervelende erva ringen aan de Morsweg opgedaan. Ook de vertegenwoordigster van drie bewoners van de even num mers, de Leiderdorpse R. Dekkers, is overtuigd van de noodzaak tot sloop. "De sloop van de huizen langs de spoorbaan is niet meer te gen te houden. De huizen mogen van my ook gesloopt worden. Voorwaarde is dat er iets aardigs voor terugkomt. Een geluidscherm sloopvergunning af te geven langs de spoorbaan en iets gezel ligs als een parkje". Gemeenteambtenaar Vellekoop: "Over alles valt te praten. Maar de kans daarop acht ik klein". Rotte kiezen Voor het indienen van een be zwaarschrift tegen de sloopvergun ning staat een maand. Tot op heden is een dergelijk bezwaarschrift op het stadsbouwhuis nog niet ont vangen, al zegt mevrouw Dekkers deze wel ingediend te hebben. Wél is inmiddels een verzoek van Dek kers binnen gekomen om 'geen LEIDEN De Leidse universiteit krijgt een bijzondere leerstoel in de cultuurgeschiedenis van Iran sinds de komst van de islam. De universi teitsraad is daarmee gisteravond akkoord gegaan. De leerstoel wordt gevestigd aan de letterenfaculteit op verzoek van de Stichting Oosters Instituut. Overigens heeft de vaste commissie voor on derwijs en wetenschapsbeoefening van de universiteit haar bezorgdheid uitgesproken over het groeiend aantal bijzondere leerstoelen aan de uni versiteit. Deze tendens vloeit volgens de commissie voort uit het feit dat het aantal gewone leerstoelen is bevroren. Binnenkort zal de commissie over deze kwestie overleg met het college van bestuur plegen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11