Accent op bouw goedkope huizen in Morsebelpolder Veel belangstelling voor open dag in Ter Wadding B en W Oegstgeest presenteren voütshuisvestingsnota Telefooncel opgeblazen in Warmond Nieuw comité 'Kind van de Dijk' vermaakt Zoeterwoudse kinderen Politie palet autokrakers op - I MAANDAG 12 DECEMBER 1988 REGIO LEIDEN PAGINA 9 VOORSCHOTEN Naar schatting 850 belangstellenden hebben afgelopen zaterdag een kijkje genomen in de keu ken van huize Ter Wadding in Voorschoten, het districts kantoor van de dienst verkeer en vervoer van de provincie Zuid-Holland in Rijngeest. De open dag was bedoeld om het werk van deze provinciale dienst meer onder de aandacht te bren gen. "En wij kunnen vaststellen dat wij daar met dit overweldigen de bezoekersaantal in zijn ge slaagd", sprak M. Duiker, hoofd beheer en onderhoud afdeling we gen na afloop. Duiker, verantwoor delijk voor de organisatie van de open dag, had op 600 bezoekers ge rekend. In het gebouw aan de Leidseweg waren behalve een tentoonstelling van de diverse projecten in de re gio, ook computertoepassingen en een videofilm te zien. Voorts was er onder meer ook in de tuin ma terieel uitgestald waarvan de dienst gebruik maakt, zoals sneeuwschuivers, wegmarkerin gen en dijkversterkingen. Perso neel van dienst was aanwezig om de nodige vragen te beantwoorden. Volgens districtshoofd ing. C. Tavenier was het opvallend hoe veel mensen zich op de hoogte lie ten stellen van de aanleg van de S 4, die weg die Leiden met Katwijk moet verbinden. "Maar er zijn na tuurlijk ook veel mensen bij de aanleg van deze weg betrokken", besefte hij. Ligging Tavenier was het intussen opgeval len dat veel bezoekers nog altijd nauwelijks op de hoogte zijn het werk van de provincie. "Wat het rijk en de gemeente doen, weet iederen wel zo'n beetje, maar het werk van de provincie, dat is toch veelal nog onbekend". De grote belangstelling schreef Tavenier niet alleen toe aan de pro jecten die op stapel staan of mo menteel worden uitgevoerd. Ook de centrale ligging van het pand in het district Rijngeest en het monu mentale gebouw nodigden volgens hem uit tot een bezoek. "Veel mensen wilden nu wel eens weten wat er zich allemaal achter die muren van dat mooie pand afspeelt", meende Tavenier. Zijn college Duiker voegde eraan toe dat uitnodigingen aan diverse scholen ook resultaat hebben ge- Geld voor onderzoek Weddetunnel De open dag in Ter Wadding trok zaterdag naar schatting 850 bezoekers. Er was onder meer een expositie van diverse projecten die de provincie op stapel heeft staan, zoals de vaarwegomlegging Oude Rijn. (roto Dick Hogewoning) had. "Ik heb in elk geval erg veel van de open dag er zeker toe leiden hoofd: "Want het is bepaald nuttig jongeren hier gezien", zo stelde hij dat binnenkort wordt bezien of een gebleken dat men weet dat wij niet vast. dergelijk initiatief jaarlijks moet alleen figuurlijk, maar vooral ook Volgens Tavenier zal het succes worden herhaald. Het districts- letterlijk aan de weg timmeren". VOORSCHOTEN - Het onderzoek naar de kosten van een tweede on dertunneling van de spoorbaan naast zwembad'Het Wedde' in Voorschoten kan doorgaan. De le den van de raadscommissie open bare werken van Voorschoten ad viseerden gisteravond om 12.000 gulden aan dit onderzoek te beste den. Het gaat hier om de helft van de totale kosten die het bedrijf Ar- ticon BV nodig zal hebben voor het onderzoek. Over enkele jaren zullen de Ne derlandse Spoorwegen de spoor baan door Voorschoten verdubbe len. In dat kader werd het plan op gevat zowel bij station De Vink als bij het zwembad een tunnel te bou wen. De Weddetunnel kwam later echter weer op losse schroeven te staan omdat de gemeente Voor schoten de bouw te duur vond. Nu blijkt dat de kosten voor Voorschoten omlaag kunnen door een eventuele bijdrage van de pro vincie, staat de gemeente weer iets positiever tegenover de Weddetun nel. Volgens wethouder Visser uit ten verschillende raadsleden gis teravond wel nog steeds hun twij fels over het nut van een tweede ondertunneling. "Het onderzoek kan er nu komen, maar de beden kingen blijven", aldus de wethou der openbare werken. Hagenaar slachtoffer eigen woede WASSENAAR Een 18-jarige Hagenaar is in de nacht van zaterdag op zondag het slachtoffer geworden van zijn eigen woede. De jongeman was naar Noord wijk gereden en had daar een café bezocht. Bij terugkeer ont dekte hij dat er een jaloezie uit zijn wagen was verdwenen. De jongeman maakte zich zo kwaad, dat hij met hoge snelheid over de Katwijkseweg richting Den Haag reed. In Wassenaar werd zijn snelheid hem bij een scherpe bocht naar rechts fataal. Hij vloog uit de bocht, raakte een lichtmast, een ANWB-bord en een houten afrasteringshek en kwam tegen een boom tot stilstand. De Hagenaar raakte hierbij niet gewond, maar zijn auto liep flinke schade op. Bij het zien van zijn vernielde auto raakte de jongeman volgens de poli tie dermate overstuur, dat hij de achter- en zijruit kapotsloeg. Hij hield pas op toen de gealarmeerde politie ter plaatse verscheen. Op het bureau bleek dat de Hagenaar te veel had gedronken. OEGSTGEEST - De ge meente Oegstgeest wil ui terlijk in 1993 beginnen met woningbouw in de Morse belpolder. In 1990 zal moge lijk al een begin worden ge maakt met de uitgifte van enkele zelfbouwkavels in deze polder in het licht van een gezonde grondexploita tie. Een en ander is te lezen in een noti tie van burgemeester en wethou ders van Oegstgeest. In deze volks huisvestingsnota gaat het college ervan uit dat Oegstgeest in de jaren 90 ten minste 50 woningen per jaar moet bouwen om aan de vraag bin nen de gemeente te kunnen vol doen. Het accent zal daarbij wor den gelegd op sociale woningbouw (huur- en premiekoop A-Wonin gen). B en W van Oegstgeest stellen vast dat de Morsebelpolder de laatste mogelijkheid biedt om de uiteindelijke woningvoorraad in een bepaalde richting te sturen, bij voorbeeld meer huur- dan koopwo ningen en meer bejaarden wonin gen. Op dit moment bestaat de to tale voorraad uit 7000 woningen, daarvan bestaat 35 procent uit WARMOND Een telefooncel is zaterdagavond rond half twaalf aan de Meerrustlaan in Warmond opge blazen door een vuurwerkbom. Al le ruiten sloegen kapot. De precie ze schade is nog niet bekend. De telefooncel staat in de buurt van jongerencentrum Ut Sloepie, waar de afgelopen weken vaker vernielingen zijn gepleegd. Om standers zagen na de klap een jon geman wegrennen. "In tegenstel ling tot de vorige keren, meldden de omwonenden de vernieling di rect", aldus een woordvoerder van de politie. De dader was vanmorgen nog niet aangehouden. Motorblok van auto uitgebrand OEGSTGEEST - Een motorblok van een auto is zaterdagochtend rond half elf op de Rhijngeester- straatweg in Oegstgeest uitge brand. De brand ontstond toen de eigenaar, een 51-jarige inwoner van Oegstgeest, herhaalde pogingen deed om de wagen te starten. De motor sloeg af en er kwamen steek vlammen onder de motorkap van daan. De man sprong direct uit de wagen. De gealarmeerde brand weer heeft het vuur geblust. goedkope woningen. In de Morse belpolder is ruimte voor ongeveer 400 woningen Op basis van allerlei berekenin gen komt het college tot de conclu sie dat de woningbehoefte in Oegstgeest kan worden vastge steld op minimaal 45 en maximaal 90 woningen per jaar. Het al eerder in de structuurschets opgenomen aantal van 50 woningen per jaar wordt dan ook 'alleszins redelijk' genoemd. Gemeentegrens Het college concludeert verder dat een 'afschermende werking' van de woningbouwverordening noodza kelijk is, aangezien ook andere ge meenten voornamelijk voor de ei gen woningzoekenden bouwen. Als gevolg daarvan kunnen dege nen met lage inkomens nauwelijks buiten de gemeentegrenzen aan een woning komen. Wanneer geen afschermende maatregelen wor den genomen, zou dat volgens het college tot een flinke beperking van de doorstroming en een ver starring van de koopmarkt kunnen leiden. Oegstgeest wil daarbij vooral goedkope huurwoningen blijven bouwen, omdat de vraag daarnaar 'onverkort groot zal blijven'. Bo vendien wordt door de maatrege len van de rijksoverheid verwacht dat voor de huurwoningen in de midden en hogere klassen in de toekomst amper meer belangstel ling zal bestaan en draagt de bouw van dergelijke woningen nauwe lijks bij tot een grotere doorstro- Het college beseft wel dat het moeilijk zal worden goedkope wo ningen neer te zetten gezien het be leid van de hogere overheid. "In voorkomende gevallen kan de ge meente echter zelf tot suDsidiever- lening overgaan", aldus B en W. Omdat de bouw van premie A-wo- ningen wel een 'alleszins redelijk alternatief vormt voor goedkope huurwoningen, wil het college daaraan meer aandacht besteden. Open gaten Volgens inmiddels bijgestelde cij fers mag Oegstgeest van de provin cie tot het jaar 2000 in totaal 7616 woningen bouwen. Die cijfers zul len naar wordt verwacht ruim wor den overschreden als woningbouw wordt gepleegd in de 'open gaten' (onder meer aan de Dorpsstraat, op de plaats van scholen en gemeente- werf en nabij het zwembad Poel meer). Uit het oogpunt van de volks huisvesting is het volgens het col lege van belang om tot het jaar 2000 meer woningen te bouwen dan de provincie toestaat. Wanneer de cij fers dan ook niet worden herzien, zal de gemeente Oegstgeest met kracht de provincie verzoeken de getallen bij te stellen. Oegstgeest zit samen met Lei den, Alkemade, Leiderdorp, Zoe- terwoude en Voorschoten is een zogeheten regionale volkshuisves tingscommissie. Het is in principe mogelijk tot uitwisseling van con tingenten (hoeveelheden wonin gen) over te gaan. Leiden heeft al laten doorschemeren in de Morse belpolder 'eigen' woningzoeken den te willen huisvesten. Kavels Haaswijk en de Morsebelpolder le nen zich volgens het college bij uit stek voor sociale woningbouw. In een proef-grondexploitatie is uit gegaan van 45 procent sociale wo ningbouw in de Morsebelpolder. Voorts wordt vastgesteld dat de bouw van goedkope woningen nog mogelijk is aan de Dorpsstraat, op de terreinen van Kamsteeg, Van den Ameele en Brinkman en op de plek van de Joris de Witteschool. Ook in de wijk Buitenlust is vol gens het college nog ruimte voor de bouw van enkele woningen. Om de bouw van goedkope wo ningen in de Morsebelpolder in 1992 of uiterlijk 1993 mogelijk te maken (een daarmee te laten aan sluiten op woningbouw in Haas- wijk), moet volgens het college uit financieel oogpunt in 1990 een be gin worden gemaakt met de uitgif te van bouwkavels. Voor dergelijke kavels bestaat in Oegstgeest een enorme belangstelling. In het be lang van de volkshuisvesting is er volgens B en W ook niets op tegen kavels uit geven, als dat niet ten koste gaat van de goedkope en middenklas-woningen. De gemeentelijke commissie volkshuisvesting spreekt zich op 14 december uit over de notitie van het college. Blijspel 'N hoofdstuk apart' is een kluchtig blij spel van Seymour Blicker met in de hoofdrollen Piet Bambergen en Rudi Falkenhagen. Het is te zien in Muzenhof in Leiderdorp op zaterdag 17 december om 20.15 uur. Kaartverkoop van maandag t/m vrijdag van 10.00 - 16.00 uur aan de kassa en van 16.00 - 22.00 uur aan de bar van Muzenhof. Jongerenkoor Het jongerenkoor van Leiderdorp zingt vrijdag 16 december kerstliederen uit de hele wereld. Het concert begint om 20.00 uur in de plaatselijke Dorpskerk en is gratis toegankelijk. Kerstmarkt In het wijkcentrum Zijlkwartier in Leider dorp is zaterdag 17 december een kerst markt. Op de markt zijn artikelen te zien en te koop. gemaakt door de dames van de handenarbeidclub van de vereniging Zijlkwartier. Voorts is er een rad van avontuur. Ook is er een expositie van ar tikelen die door andere clubs binnen de vereniging zijn gemaakt. Het wijkcen trum Zijlkwartier aan de Van der Marck- straat is open van 12.00 uur tot 17.00 Bingo Het damescomité van Tamarco in Lei derdorp organiseert een kerstbingo waar kippen, konijnen en palingen te winnen zijn. Het damesorkest de Fitting Parts zal de avond muzikaal omlijsten. De bingo is 17 december om 20.00 uur, de zaal gaat om 19.30 uur open. Het clubgebouw van Tamarco ligt aan de Splinterlaan 89a. Figurentheater Het beroemde figurentheater Trexler uit het Duitse Rothenburg brengt in de Mu zenhof in Leiderdorp een cabaret-pro gramma door poppen gespeeld. De ver schillende poppen met uiteenlopende karakters wordt leven ingeblazen door vier spelers. Een programma met veel humor, satire, muziek en decors. De voorstelling is in het Duits, maar af en toe worden ook Nederlandse woorden gebruikt. De voorstelling is te zien op donderdag 19 januari om 20.15 uur. Initiatiefneemster Nieuwenhuis van het comité Kind van de Dijk: "Financiën nog een moeilijk punt". ZOETERWOUDE - Zoeterwoude- Rijndijk is sinds kort een vereni ging rijker. Het comité 'Kind van de Dijk' zet zich in voor kinderen tussen de vier en twaalf jaar die in de vakantie niets te doen hebben. Het comité werd door mevrouw Nieuwenhuis opgericht, een Zoe terwoudse die zag dat er te weinig te doen was voor kinderen op de basisschool. Samen met directeur De Vette van de St. Bernardusschool zocht zij moeders op die wilden helpen met het organiseren van activitei ten. Met zes mensen vormt zij nu het bestuur van het comité 'Kind van de Dijk' en kan zij in elke schoolvakantie rekenen op de hulp van vijftien moeders. Eerder was er voor alle kinderen een groot Sinterklaasfeest. Het co mité verwachtte ongeveer 350 mensen. Nieuwenhuis: "We had den snoejbzakken voor alle kinde ren. Op een gegeven moment ga ven we ze echter alleen nog aan kinderen onder de acht jaar, anders waren we er zo doorheen geweest. Op dat feest zijn wel 500 mensen geweest". De volgende activiteit is in de kerstvakantie, op 3 januari. Op de St. Bernardusschool kunnen alle kinderen meedoen aan een grote knutsel- en spelletjesmiddag. Ver der liggen er een sportdag en een filmmiddag in het verschiet. De financiën vormen een moei lijk punt voor het comité. Bij het Zoeterwoudse middenstand een flinke duit in het zakje gedaan. Nieuwenhuis beseft dat ze nu an dere bronnen aan moet boren. Voor de knutselmiddag op 3 janua- zal dan ook een entree van 1,50 grote Sinterklaasfeest heeft de gulden worden gevraagd. Zoeterwoudenaar Bal in bestuur CFO ZOETERWOUDE - De in Zoeter woude woonachtige André Bal (43) is benoemd tot lid van het hoofdbe stuur van de CNV-bond voor Over heid, Gezondheid, Welzijn en Soci ale Werkvoorziening (CFO). Bal is sinds 1 januari 1983 in dienst van de bond en onderhandelt namens de CFO over de cao voor onder meer de gezinsverzorging, maat schappelijk werk en de openbare bibliotheken. Voordat de Zoeterwoudenaar bij de bond in dienst trad, was hij voorzitter van Werkende Jongeren CNV. Sinds 1981 is hij lid van de Synode van de Lutherse Kerk in Nederland. VOORSCHOTEN - De Haagse po litie heeft vanmorgen vroeg -drie autokrakers opgepakt. Zij hebben rond vier uur vanochtend een auto radio gestolen uit een wagen die bij een woning aan de Veurseweg in Voorschoten was geparkeerd. De eigenaar werd wakker toen het au to-alarm afging en zag nog net een oranje wagen wegrijden. Inbrekers hebben het afgelopen weekeinde hun slag geslagen in een kamer in hotel De Gouden Leeuw aan de Veurseweg in Voor schoten. De buit bestond uit wand- lampen, een schilderij en een kleu rentelevisie. Hoe de inbrekers zijn binnengekomen, is nog niet be kend. Volgens de politie heeft de buit een totale waarde van ruim 1500 gulden. Stadsgehoorzaal Leiden zaterdag 21 januari 1989. Aanvang: 21.00 uur. Chris Barber Jazzband (Engeland), Climax Jazzband (West Duitsland), Marjorie Barnes (USA), Joan Harrington and trio (USA), Harbour Jazzband, Berhard Berkhout's Swingmates, Rob Hoeke Kwartet, Wim Koopmans, Batida, Trio Dolf de Vries e.v.a. Toegangsprijs 35,- Kaartverkoop: Kapsalon Verver, v.d. Waalstraat 5, Leiden Sigarenmagazijn Fielemon, Bevrijdingsplein 1Leiden Foto/film Ton Jansen, Winkelhof 42, Leiderdorp VW Leiden, Stationsplein 210, Leiden Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden Alphens Dagblad, Julianastraat 19. Alphen aan den Rijn Jazzcafé The Duke, Oude Singel, Leiden Jan Bemer Produkties, Levendaal 173, Leiden S Telefonische informatie tijdens kantooruren: 071-122489 LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD mede-sponsor van de Leidse jazzweek ?T ÉP' i l in Oegstgeest. B en W sluiten niet uit dat in de komende jaren op de plek van deze school, Haaswijk zal verdwijnen, enkele woningen kunnen worden gebouwd. (foto Dlck Hogewoning). De Joris de Witteschool die door nieuwbouw in J

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9