Groei Flora gewaarborgd DE TUD, KRONIEK OVER VAN TOENr,SENE" Dagverzorging voor ouderen in Alphen Koudekerker wil geld van justitie PAGINA 8 REGIO MAANDAG 12 DECEMBER 1988 Algemene ledenvergadering veiling akkoord met investeringen RIJNSBURG De algemene ledenvergadering van de Rijnsburgse bloemenveiling Flora heeft ingestemd met het investeringsplan van het bestuur van de veiling. Voor een bedrag van ruim 28 miljoen gulden wordt de komende periode gewerkt aan uitbreidingsplannen voor onder meer het kopersgebied, het aanvoer- en distributiegedeelte en de emballage-afdeling van Flora. De investeringen zijn noodzakelijk om de huidige knelpunten weg te werken die zijn ontstaan door de sterke stijging van de aanvoer op de veiling. Dit jaar werden er bij Flora tien procent meer bloemen en potplanten verwerkt dan vorig jaar, zo maakte veilingdirecteur J.H.J. Carlier bekend. Hoewel de produktenstroom sneller kon wor den verwerkt, loopt met name de verdeling volgens de directeur nog niet naar wens. "Behalve dat moet worden gestreefd naar de uitbrei ding van de aanvoer- en distribu tiehal, zullen er ook extra mede werkers moeten worden aange trokken", aldus Carlier. Met een nog snellere verwerking kunnen ook de zes klokken van de veiling optimaal worden benut. Carlier noemde 1988 voor Flora een goed jaar. Ondanks de toena me van de aanvoer stegen de prij zen van de produkten met naar schatting 2,5 procent. Voor de uit voering van de ambitieuze investe ringsplannen is het niettemin no dig dat het eigen vermogen van de veiling verder wordt versterkt. Om die reden werd door de leden dan ook ingestemd met een verhoging van de zogenaamde liquiditeitsbij- drage van 1 tot 1,5 procent van de omzet, voorlopig voor één jaar. Volgend jaar zullen door het be stuur verdere financiële voorstel len worden gedaan. Rekening De omzet van de bloemenveiling Flora bedroeg dit jaar tot nog toe ruim 360 miljoen gulden, zo bleek uit de toespraak van veilingvoorzit ter W.A.J. van Nobelen. Dat is 12,8 procent meer dan in 1987. Het be- middelingssbureau potplanten zet te 7,5 miljoen gulden om (een toe name van 95 procent) en via de pot- plantenklok werd 22 procent meer omgezet. Ook de export van bloemkweke- rijprodukten verliep volgens Van Nobelen bevredigend. Zowel voor de snijbloemen als voor de pot planten was sprake van een toena me van 9 procent. Duitsland, het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk namen het leeuwedeel van deze stijging voor hun rekening. In de bloembollenteelt kon dit jaar de financiële positie van de be drijven niet worden verstevigd. De opbrengst van de narcissen, irissen en hyacinthenbollen was dit jaar gemiddeld aanmerkelijk lager dan in 1987. Ook dochteronderneming BSF van Flora, die nauw betrok ken is bij de bloembollenteelt en - handel, draaide een wat lagere om zet dan vorig jaar. Het huidige cij fer van 72 miljoen gulden is 1,9 pro cent lager dan in 1987. De orderpor tefeuille voor volgend jaar ziet er echter veel gunstiger uit, aldus Van Nobelen. De veilingvoorzitter zei dat de glastuinbouw de komende jaren behalve in techniek, ook zal moe ten investeren in het milieu. Er moet gezamenlijk worden ge streefd naar milieu-vriendelijke oplossingen voor de problemen die een verdere produktiestijging met zich meebrengen. Van Nobelen noemde het overi gens teleurstellend dat investe- rings- en uitbreidingsplannen 'ook voor onze ledensoms wor den belemmerd omdat er niet vol doende grond met een agrarische bestemming beschikbaar is. Hij wees in dit verband op de geringe uitbreidingsmogelijkheden in het gebied Kloosterschuur/Trappen- berg. Ouderwetse TER AAR - De wenskaarten die vandaag de dag rond de feestda gen op menige deurmat ploffen, zijn van een ge heel ander kaliber dan vroeger. Wat de prenten, teke ningen en foto's betreft dan, want de wensen die ze bevatten zijn nog steeds hetzelfde. In het Histo risch Museum aan de Westkanaal- weg in Ter Aar is op dit moment een groot aantal oude wenskaarten, van het begin van deze eeuw tot de jaren vijftig, te bewon deren. Het muse um is op zaterda gen en zondagen geopend van 14.00 tot 16.00 uur, be halve tijdens de kerstdagen en met Oud en Nieuw. Daarentegen is het museum op woensdag 28 de cember open, eveneens van 14.00 tot 16.00. De tentoonstel ling duurt nog tot en met 29 januari. foto Ben de Bruyn) De gewraakte tractor met betonmolen. Het voertuig werd aanvankelijk verbeurd verklaard omdat er 'oneigen lijk werkzaamheden' mee zouden zijn uitgevoerd. Onlangs kwam de rechter hierop terug. (foto Beo de Bruyn) Betonmolen ten onrechte verbeurd verklaard KOUDEKERK AAN DEN RIJN - N. van Leeuwen, eigenaar van het loonbedrijf Van Leeuwen in Kou dekerk, overweegt een schade claim van ongeveer 50.000 gulden (tien procent van de omzet) in te dienen bij justitie. Dat is de winst die Van Leeuwen heeft gederfd omdat hij vijftien maanden niet kon beschikken over een tractor met betonmolen. Het gevaarte werd voorwaardelijk verbeurd ver klaard wegens 'oneigenlijke werk zaamheden' die er mee zouden zijn uitgevoerd. Van Leeuwen ging in hoger beroep tegen het vonnis en werd onlangs in het gelijk gesteld. De zaak tegen Van Leeuwen kwam op gang nadat de politie klachten had ontvangen van de zij de van het beroepsgoederenver- voer. De talrijke loonbedrijven in de regio zouden zich steeds meer bezighouden met het verlenen van diensten die builen hun eigenlijke bedrijfswerkzaamheden vallen. Een van de voorbeelden die wer den genoemd, was het vervoeren en storten van vloeibaar beton. De term 'oneerlijke concurrentie' werd genoemd. In het najaar van 1987 werd proces-verbaal opge maakt tegen één van de chauffeurs van Van Leeuwen die met de trac tor en de betonmixer op de open bare weg reed. Het voertuig werd in beslag genomen. Voor politie en justitie was ech ter de voornaamste reden de over treding van het wegenverkeersre glement. Er zouden tientallen kilo meters worden afgelegd over de openbare weg. De 'zaak Van Leeu wen' werd door politie, justitie en de Bond van Loonbedrijven voor Agrarisch en Grondverzetwerk (Bovai) onmiddellijk opgewaar deerd tot een proefprocedure. Het essentiële in de zaak daarbij was dat het betreffende artikel in Politie Noordwijk heeft handen vol NOORDWIJK - De Noordwykse politie heeft in de nacht van zater dag op zondag weer de handen vol gehad aan jongelui die teveel had den gedronken. Na klachten van bewoners van de Ruiterstraat pak te de politie twee 20-jarige Noord- wijkers op die zich luidruchtig in de straat ophielden. De twee mannen mochten op het politiebureau hun roes uitslapen. Snel ingrijpen van de politie voorkwam volgens een woordvoer der dat in het uitgaanscentrum vechtpartijen uitbraken. het wegenverkeersreglement door beide partijen volslagen anders werd uitgelegd. Van de kant van de loonwerkers wordt het als recht vaardig gezien dat zij op de open bare weg rijden, van de kant van justitie werd dit veroordeeld. Om dat «tijdens het proefproces vol doende aannemelijk kon worden gemaakt, dat het voertuig wordt gebruikt buiten de openbare weg, en dat het zich alleen op de openba re weg bevond om van werkplek naar werkplek te rijden, is de eige naar van het loonbedrijf in het ge lijk gesteld. ALPHEN AAN DEN RIJN - Verzorgingshuis Rijnzate in Alphen hoopt 'in het vroege voorjaar' te kunnen beginnen met een project dagverzor ging voor Alphense oude ren die zelfstandig wo nen. Het is de bedoeling dat er drie dagen in de week opvang is voor tien ouderen per dag. Rijnza- te-directeur A. Paats hoopt dat de provincie aan het einde van dit jaar 'haar fiat geeft'. "Daarna hebben we nog een paar weken nodig om een zaal in te richten. We hopen dat de provincie dat ook betaalt". De totale kosten van het project bedragen 80.000 gulden. Er bestaan in Alphen al geruime tijd plannen om een dergelijk project voor ouderen op te zetten. In eerste instantie werd daarbij gedacht aan ver zorgingshuis St. Joseph. Daar draait al een restau rant voor bejaarden en die activiteit zou worden uitgebreid. Toen bleek dat daarvoor in St. Jo seph te weinig ruimte was, heeft Rijnzate het initiatief overgenomen. De dagverzorging is be doeld voor ouderen die extra hulp nodig hebben by 'huishoudelijke activi teiten en algemene dage lijkse levensverrichtin gen' en die ondersteu ning kunnen gebruiken 'op geestelijk en/of soci aal terrein'. Dagverzorging kan er volgens een verklaring van Rijnzate toe leiden dat ouderen langer zelf standig kunnen blijven wonen. Het project dient bovendien als 'overbrug ging van de wachttijd' voor ouderen die een in dicatie hebben voor op name in een tehuis. De deelnemers krijgen een 'pakket van diensten' dat is afgestemd op hun behoefte. Er kan een of meerdere dagen worden deelgenomen. Het is de bedoeling dat het project op maandag, woensdag en vrijdag in Rijnzate wordt gehouden. Er is per dag plaats voor tien deel nemers. De eigen bijdra ge bedraagt zes gulden per keer. De werkgroep die het project begeleidt denkt het programma te vullen met koffie drinken, een lunch, activiteiten als handwerken en muziek maken, een gespreks groep, kaarten, wande len, bezoeken aan kap per, pedicure en bij voor beeld bibliotheek. Na de lunch is er gelegenheid om wat te rusten, voor fy siotherapie ep het nemen van een bad. Voor het project worden een acti viteitenbegeleidster en bejaardenhelpster Zes horloges gestolen bij juwelierszaak LEIDEN Uit de etalage van een juwelierszaak aan de Haar lemmerstraat zijn gistermiddag rond 17.00 uur zes horloges met een gezamenlijke waarde van 11.500 gulden gestolen. Een 20- tot 30-jarige man gooide met een steen de etala geruit in, pakte de fiets af van een jongetje dat met een ander jongetje in de buurt liep en maakte zich uit de voeten. Totnutoe heeft de politie nog geen spoor van de dader. ILEIDSE Kunst en wetenschap stonden in de 18de eeuw in hoog aanzien. Een groot aantal genootschap pen en maatschappijen op dit ge bied werden in de Eeuw van Ver lichting opgericht. In het jaar 1766 aanschouwden zelfs twee van dergelijke verenigingen in Leiden het licht: de Maatschap pij der Nederlandse Letterkunde, die haar eerste bijeenkomst hield op 18 juli en het taal- en dichtlie- vend genootschap Kunst Wordt Door Arbeid Verkregen, met zijn eerste vergadering op 11 novem ber van dat jaar. De boekverko per-dichter Cornelis van Hoog- eveen was, samen met zijn colle ga Heyligert, de actor intellectua lis van dit gezelschap. Al gauw vond men onder de bekendste letterkundigen in het gehele land de buitenleden. Jaar lijks hadden de algemene verga deringen plaats, maar zeer trouw werden de maandelijkse verga deringen bezocht. Het was, zoals een tijdgenoot schrijft, een broe derschap gelijk aen die, welke voorheen elders waeren en aen die welke nog hedenin stand zijn, een voortzetting dus van de oude Rederijkerskamers, maar op bre dere grondslag. Enige vroed schapsleden traden spoedig als beschermheer op, waardoor het gezelschap uiteraard meer luis ter, maar waarschijnlijk ook meer materiële middelen kreeg. Veel prijsvragen werden uitge schreven, gedichten bekroond en gepubliceerd. Het kunstge nootschap werd een belangwek kend middelpunt van het letter kundig leven in Leiden. Inwijding Cornelis van Hoogeveen stelde in zijn huis aan de Lange Pieters- kerkkporsteeg (thans nr. 20) een ruimte ter beschikking, die als vergaderzaal gebruikt kon wor den. De vierde april 1770 werden de leden uitgenodigd om op 11 /GEDANE ZAKEN april de zaal in te wijden. Een jaar later begon een van de leden, de schilder Paulus Constantijn La Fargue, met de opzet van een schilderij, dat die vergaderzaal in beeld moest brengen. Op de jaar vergadering van 1774 kon hij het voltooide schilderij aan de verza melde leden tonen. Johannes Le Francq van Berkhey beloofde een dichtstuk op de zaal te ma ken, hetgeen hij echter nooit ver wezenlijkte. Intussen was in 1772 het Pan Poeticon Batavum aangekocht een kabinet met laadjes, waarin 327 portretten van Nederlandse dichters en schrijvers werden be waard. Die verzameling was in eerste aanleg vervaardigd en ver zameld door de Amsterdamse amateurschilder Arnoud van Ha len (1673-1732). Al in 1719 had hij 200 portretten en grisaille naar prenten gekopieerd en in de prachtige ladenkast opgeborgen. De volgende bezitter werd Mi- chiel de Roode. Na zyn dood kwam het kabinet op een veiling in Amsterdam, waar het echter niét werd verkocht. Een jaar la ter werd Kunst Wordt Door Ar beid Verkregen de trotse eige naar. De nieuwe bezitter ging door met het aanvullen van de collectie portretten, waarbij vooral de schilder Nicolaas Reyers (1719-1796) een belangrij ke rol speelde. Zelfs de bode Jan Klinkenberg, die zaal en collectie aan de geïnteresseerde toeristen mocht tonen, kreeg een plaatsje toebedeeld. Zijn portret rustte in de onderste lade, naast de sleu- .tels die hij bij de rondgang nodig had. In het midden van de zaal be vond zich een grote langwerpige tafel, die - zoals een van de bui tenlandse bezoekers in zijn reis verslag vermeldde - plaats bood aan negentig personen! Op het schilderij van La Far gue uit 1774, in de Lakenhal aan wezig, zien we een langwerpige zaal met een koofvormige zolde ring, links drie ramen die uitky- ken op een binnenplaats, rechts de schouw versierd met een alle gorie in een rococolijst. Rechts in de hoek staat een grote fauteuil, een stoflaken is teruggeslagen, zodat we het rijke borduurwerk van de rugleuning zien. Waar schijnlijk is dit de zetel van de voorzitter. Tegen de achterwand staan regence-stoelen, waaron der twee met armleuningen. In het midden het vermaarde Pan Poëticon Batavum, met erboven het door Nicolaas Reyers ge schilderde wapenbord van .de vier beschermheren Johannes van der Marck, Daniël van Al phen, Jan van Royen en Johan nes Schultens. Aan weerskanten hangen acht ingelijste gedichten betreffende het beleg en ontzet van Leiden van de hand van Lu- cretia van Merken, verder zes wapenschildjes, portretjes en an dere schilderijen. Rechts in de hoek een gebronsd Apollobeeld, dat bij de buskruitramp van 1807 sneuvelde. Naast de schouw een portret, mogelijk prins Maurits voorstellende, en geheel rechts een model van het monument voor Vondel in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Politieke functies In 1780 kon de eigenaar van het pand, Cornelis van Hoogeveen, de zaal niet langer verhuren, wat misschien de aanleiding was voor het tweede schilderij door La Fargue, nu gezien naar de an dere kant en gedateerd 1780. Men kocht een ander onderko men, op de Langebrug, waar op een buitengewone jaarlijkse ver gadering (6 december 1780) de nieuwe zaal ingewijd werd. P.G. la Fargue, De vergaderzaal var gesteld door Cornelis van Hoogeveen Kunst wordt door Arbeid verkregen (1774). De zaal was beschikbaar in zijn huis aan de Lange Pieterskerkkoorsteeg (thansmr. 20). (foto 1 Fusies met twee zustergenoot- schappen in Amsterdam en Rot terdam werden ondernomen en uiteindelijk werd Kunst Wordt Aan het eind van de 18de eeuw hadden de leden meer oog voor politieke functies en daardoor weinig tijd voor de dichtkunst. Door Arbeid Verkregen een af deling van de Bataafse Maat schappij van Taal- en Dicht kunst, sedert 1806 de Hollandse Maatschappij van fraaye kun sten en wetenschappen, met later nog afdelingen in Den Haag en Dordrecht. Door de buskruitramp was de grote zaal geheel onbruikbaar geworden, het levensgrote beeld van Apollo ter nader geslagen en verpletterd, het Pan Poëticon vergruisd, de uitmuntend gelij kende beeltenissen der dichters beschadigd en alom verstrooid, lusters, spiegels en kostbaarhe den gebroken. De collectie werd in 1818 en 1849 geveild en daarna verspreid. In de loop van de 19de eeuw le den verschillende afdelingen een steeds moeizamer bestaan. Uit eindelijk ging de afdeling Leiden in 1895 ter ziele, een roemloos einde van een eens zo bloeiend genootschap. Gelukkig zijn de gedrukte handelingen van de jaarvergaderingen en de twee schilderijen door Paulus Con stantijn La Fargue overgebleven, waardoor we toch een beeld heb ben gekregen van het literaire le- i onze vroegere stadgeno- INGRID MOERMAN ten. MAANDAG 12 DECEMBER Katwijk bijbellezing in de Oranjezaal, Voorstraat 72. aanvang 20.00 uur klaverjassen en jokeren bij Mo lenwijk. aanvang 20.00 uur. Leiden concert in de sonatencyclus door Alwin Bar (piano), sonaten van Chopin, aanvang 20.15 uur, Kapelzaal K&O, Oude Vest. Leiderdorp vrouwenbibliotheek, van 20.00 tot 22.00 uur in Sjalter, Heem raadlaan. Kerstverhaal door acteur Cees an Ooyen, mmv Arpeggio, aan- ang 20.00 uur in 't Hyys Dever. vergadering Noordwijkse Wo ningbouwvereniging, aanvang 20.00 uur in De Kuip, Zeestraat. Voorhout openbare vergadering com missie Onderwijs- en -Verkeer c.a. 20.00 uur, gemeentehuis. Voorschoten Nederlandse Vereniging De Ver- lar, aanvang 19.00 ui v De Werf, Schoolstrat Wi kerstconcert fnet Marco Bak ker, Daniel Wayenberg, Christina Guillermo en Mannenkoor Vox Humana, olv Sander van Marion, in de Goede Herderkerk, aanvang 20.15 uur. klaverjassen en jokeren bij Koestal/Overduin, aanvang 20.00 klaverjassen en jokeren bij Ont- spanningsvereniging Katwijk, aanvang 20.15 uur. voorpremière: 'Floortje Bloem' toneelstuk van Yvonne Keuls, 20.15 uur. Leidse Schouwburg. vergadering en filatelistische door mevrouw J. v.d. Boom, aan vang 10.00 uur in Op Dreef. Artistiek Café met als gast Si mon Vinkenoog, aanvang 20.30 uur in De Hollandsche Tuyn', Hoofdstraat 24. Noordwijk vergadering gemeenteraad, aanvang 20.00 uur in het gemeen tehuis. vergadering Stichting Gecoör dineerd Bejaardenwerk Noord- wijk, aanvang 10.00 uur in De Kuip, Zeestraat. zitting Ombudsteam PvdA, van Voorhout ledenvergadering Voorhoutse Usclub, aanvang 20.15 uur in res taurant Boerhave, Herenstraat. bijeenkomst leden Bond van Ouderen, aanvang 14.00 het Parochiehuis, Herenstraat. vergadering commissie R.O., 20.00 uur in het gemeentehuis. WOENSDAG 14 DECEMBER Katwijk orgelconcert Klaas Jan Mulder op het Van den Heuvelorgel, aan vang 20.15 uur in de Nieuwe Kerk. concert: het Gloria van Vivaldi door het Christelijk Gemengd Koor Cantate Deo en het Katwijks Mannenkoor De Noordzeezan- gers, 20.00 uur in de Dorpskerk. Strijkersserie /ey (cello) en Frank Mol (piano), werk van Brahms, Crumb, Prokovief en Chopin, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O. Oude Vest. première van het toneelstuk 'Floortje Bloem' van Yvonne Keuls, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. concert Christmas Carols door Leiden Enlish Choir, aanvang 20.15 uur in de Lutherse Kerk, Hooglandse Kerkgracht. dansvoorstelling Tempera ments' door Dansgroep José Be- sprosvany, 20.30 uur, Lak-Thea- ter, Cleveringaplaats. Leiderdorp instuif kerstversieringen maken voor kinderen van 4 tot 8 jaar, van 13.30 tot 15.30 uur in Sjelter, Heemraadlaan.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 8