Bezuinigingen bij VOC gaan wellicht niet door gebouw Drie bruggen bij Leiden bediend vanuit één LEIDSCH m DAGBLAD Pancras-West wil meepraten bij evaluatie van parkeren De brugwachter wordt 'bedieningsman' STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN I Ushal deze week gesloten LEIDEN - De ijshal aan de VondelJaan is wegens techni sche problemen voorlopig ge sloten. De twee koelmachines die verantwoordelijk zijn voor het ijs in de hal, hebben het la ten afweten. De directie van de ijshal hoopt de problemen voor zaterdag hersteld te hebben. Vrijdag begaf de ene machi ne het waarna de andere werd ingeschakeld. Kort daarop bleek deze ook kuren te verto nen. Van de machines moeten lagers worden vervangen. Dit was wel voorzien, maar behoef de volgens het programma van onderhoud niet eerder dan in 1990 te gebeuren. Directeur Tigelaar van de ijs hal noemt het defect 'een tegen valler'. Behalve de kosten die met de reperatie gemoeid zijn, lijdt de ijshal ook een verlies omdat er deze week geen in komsten zijn. Tigelaar ver wacht echter niet dat deze kos ten de ijshal voor problemen zullen plaatsen. Later in de week maakt de directie defini tief bekend wanneer de ijshal weer opengaat. MAANDAG 12 DECEMBER 1988 LEIDEN In het stadhuis is afgelopen zaterdag het startsein gegeven voor de actie 'Leiden, Stad van Vluchte lingen'. Op de foto tekent de Leidse wethouder van sociale zaken J. de la Mar, het vignet van de actie dat is ontwor pen door de tekenaar Opland. (foto Henk Bouwman) LEIDEN De bezuinigingen op het Vrouwen Opvang Centrum (VOC) lijken van de baan. Zowel de Tweede-Kamerfracties van CDA Broers door portier mishandeld LEIDEN Twee Leidse broers van 20 en 26 jaar hebben aangifte gedaan van mishandeling door een 32-jarige portier uit Leiden De broers maakten deel uit van een groep van tien personen, die in de nacht van zaterdag op zondag rond half twee een café in de Nieuw- straat binnen wilde gaan. Zij waren volgens de politie opr zoek naar ie mand met wie ze vorige week her rie hadden gehad. De portier wilde de groep niet binnenlaten, waarna hij een klap met een knuppel op zijn hoofd kreeg. In de veronderstelling dat de broers de daders waren, sloeg de portier hen, waarbij ze beide een hoofdwond opliepen. De portier is ter plaatse, de broers zijn op het po litiebureau door de EHD behan deld. en PvdA steunen een amendement waarin minister Brinkman van WVC Wordt gevraagd af te zien van de korting van ruim vier ton op het personeelsbudget van het VOC, dat aan de Boerhaavelaan is geves tigd. De korting zou betekenen dat het personeelsbestand van het VOC zou teruglopen van 19 naar 11 parttime medewerksters. Dat zou er weer toe leiden dat het centrum alleen nog maar een 'bed-, bad- en broodfunctie' zou hebben. Voor hulpverlening blijven er dan onvol doende personeelsleden over. Het VOC is overigens in beroep gegaan bij de Raad van State tegen de beslissing van Brinkman om het budget in te krimpen. Tegelijker tijd startte het centrum een lobby bij kamerleden om de bezuiniging ongedaan te maken. Die lijkt nu succes opgeleverd te hebben. "Aanvankelijk wilde wij eerst de AROB-procedure bij de Raad van State afwachten. Op advies van on ze advocate zijn we echter gelijk een lobby bij de politieke partijen begonnen", zegt Maria Remmers waal, de algemeen coördinatrice van het VOC. Intussen had het op vangcentrum wel een toezegging van ambtenaren van WVC dat de inkrimping nog niet op 1 januari 1989 gestalte zou krijgen. Per in gang van die datum zou het perso neelsbudget al met een derde deel worden beperkt. Het opvangcentrum benaderde afgelopen maanden de grote frac ties en D66, PPR en PSP met informatiepakket. Daarin bevon den zich informatiemateriaal het VOC, steunbetuigingen vg stanties in Leiden die betrokken zijn bij het werk van het VOC en een motie van de Leidse gemeente raad waarin minister Brinkman werd gevraagd af te zien van de be- zuinigingen. "We hebben vervolgens gesprek ken gehad met de specialisten var de verschillende politieke partijen Dat heeft er toe geleid dat PvdA er CDA samen een amendement heb ben ingediend, waarin wordt ge vraagd af te zien van de korting", zegt Maria Remmerswaal. De discussie tussen WVC het het opvangcentrum spitst zich toe op de vraag of het VOC aan zogenaam de 'intensieve' opvang doet, waar- bij de bewoonsters niet alleen wor den opgevangen, maar ook begelei ding krijgen in het centrum. Het VOC stelt zich op het standpunt aan intensieve opvang te doen, WVC bestrijdt dit. Waarschijnlijk komende donderdag stemt de ka mer over het amendement van PvdA en CDA. LEIDEN Een 24-jarige Leidenaar is in de nacht van vrijdag op zaterdag zwaar gewond geraakt bij een aan rijding op de Dr. Lelylaan. Hij is overgebracht naar het AZL. De man reed rond vijf uur door nog onbekende oor zaak met zijn auto tegen een paaltje en vermoedelijk een lantaarnpaal aan. De auto werd geheel vernield. (foto Jan Holvast) Eigenaars van honden raken slaags LEIDEN - Een 16-jarige en een 51- jarige Leidenaar zijn zaterdag avond rond half elf in de Schim melstraat slaags geraakt. De 51-ja- rige man liep daarbij letsel aan zijn lip op, dat hjj in het AZL heeft laten behandelen. De ruzie ontstond toen beide mannen hun hond aan het uitlaten waren. De dieren begonnen te vechten en er ontstond discussie tussen de eigenaren. Dat resulteer de erin dat de 51-jarige man, hierbij geassisteerd door zijn zoon, bij de 16-jarige thuis verhaal ging halen. De 51-jarige Leidenaar zou ook met het gebruik van een mes hebben gedreigd, maar de gewaarschuwde politie heeft geen mes aangetrof fen. Brand door omgevallen olielamp LEIDEN - Als gevolg van een om gevallen olielamp is vrijdagavond rond 19.00 uur brand ontstaan in een flatwoning aan de Arends horst. De huiskamer brandde ge heel uit, de rest van de woning liep rook- en waterschade op. De bewo ner van het huis lag ten tijde van de brand te slapen maar werd tijdig wakker. Hij kon zichzelf en zijn huisdieren in veiligheid brengen. De brandweer heeft het vuur ge doofd. GEWOND - Een 16-jarige Leide naar is gistermiddag op de Haag- weg ter hoogte van de Klikspaan- weg gewond geraakt nadat hij met zijn fiets tegen een paaltje was aan gereden. Hij is met onbekend letsel overgebracht naar het AZL. Het op afstand bedienen van bruggen bespaart personeel en le vert de provincie daarom een fi nancieel voordeel op. Ing. J. Won- dergem, districtshoofd Vaarwegen van de provincie, zegt dat er gemid deld voor iedere brug 3.5 perso neelslid beschikbaar is. "Voor ie dere bediende brug bedragen de personeelskosten tussen de twee en drje ton. De investeringen om bruggen op afstand te bedienen, is in drie jaar terugverdiend, terwijl de apparatuur in tien jaar wordt af geschreven". Wondergém voorziet dat vrijwel elke nieuwe brug in de toekomst vanuit een centrale post wordt ge opend en gesloten. Een nieuwe brug zoals de Stevensbrug krijgt bediening vanuit de Haagsche Schouwbrug. Ook de brug die in de nieuwe provinciale weg S4 het verlengde van de Plesmanlaan wordt vanaf die post beheerd. Dat de bedieningsman in het nieuwe gebouw op De Waard niet de Sumatrabrug een gemeente lijke brug 'om de hoek' bij de cen trale post onder zijn hoede krijgt, wekt op het eerste gezicht verwondering. Vanuit De Waard wordt wel de Spanjaardsbrug een provinciale oeververbinding maar niet een honderd meter ver der gelegen gemeentelijke brug be diend. Wondergem legt uit dat gemeen telijke en provinciale samenwer king op dit punt niet voor de hand ligt. De brugwachter van de Schrij- versbrug (Zijlsingel) heeft ook de Sumatrabrug onder zyn hoede. Bo vendien fungeert het brugwach tershuis op die Schrijversbrug als havenkantoor. Steeds als de Suma trabrug moet openen of sluiten stapt de brugwachter van dc Schrijversbrug op zijn fiets. Ook dat is een vorm van afstandsbedie ning. LEIDEN - Wijkvereniging Pan cras-West wil betrokken worden in de evaluatie van de nota parkeerre gulering die de gemeente houdt. Dit verzoek heeft de wijkvereni ging in een brief aan wethouder Van der Molen (verkeerszaken) kenbaar gemaakt. De gemeente heeft het onderzoek uitbesteed aan het bureau voor ruimtelijke orde ning Van Heesewijk te Vught. In de brief stelt de wijkvereni ging het wenselijk te achten als vol waardige partij te worden gehoord over de parkeerknelpunten in haar wijk. Tevens acht zij het wenselijk dat meerdere binnenstadswijken eveneens als partij worden ge hoord. "In het onderzoek dienen ook die wijken te worden betrokken die indirect de lasten van het par keren in de binnenstad ondervin den, zoals bijvoorbeeld Vreewijk", Betrapt bij winkeldiefstal LEIDEN In totaal vijf vrouwen en twee mannen zijn zaterdag op heterdaad betrapt op winkeldief stal bij de Hema en V D. Het gaat om Leidse vrouwen van 16,17 en 74 jaar, een 28-jarige Alphense, een 60-jarige vrouw en een 56-jarige man uit Leiden en een 20-jarige Leidenaar. aldus de brief, die eveneens pleit voor opneming van 'huidige en toe komstige frictie van parkeren en stallen' in het onderzoek. De wijkvereniging vraagt ook aandacht te besteden aan de effec ten van de 'volgebouwde binnen stad anno 1992 en anno 1995', aan gezien dan een hoger percentage auto's dan nu het geval is voor de deur zal staan dankzij het af te rem men woon- werkverkeer. De wijkvereniging wenst tevens een kopie te ontvangen van de of ferte en vraagstelling van de evalu atie en een afschrift van de op dracht aan het onderzoeksbureau. Diefstal in Opaalstraat LEIDEN Uit een woning aan de Opaalstraat zijn in de nacht van za terdag op zondag 36 cd's, 15 elpees, 20 cassette-bandjes, een aantal vi deobanden, stripboeken, een toet senbord van een personal compu ter en een staaf met 43 vijf-gulden munten gestolen. Men kwam het huis binnen door een ruit te vernie len. Een bedrag van 5.000 tot 6.000 gulden verdween dezelfde nacht uit een woning aan de Robijn straat. De achterdeur werd inge trapt. LEIDEN - Mevrouw J. Kikkert - van Vliet is afgelopen zaterdag konink lijk onderscheiden. Zij ontving uit handen van burgemeester Goekoop de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Me vrouw Kikkert is 40 jaar bestuurslid van gymnastiek- en volleybalvereni ging Concordia, onder meer als voorzitter. Momenteel heeft zij de admini stratieve leiding over 'Tafeltje Dekje'. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - Drie bruggen in Leiden en omstreken worden vanaf volgend jaar april vanaf een centraal bedieningsge bouw bediend. Op het industrieterrein De Waard wordt momenteel aan bouw van deze 'verkeerstoren' voor het scheepvaartverkeer gewerkt. Vanuit De Waard gaat een brugwachter de Span jaardsbrug, De zyibrug en de Doesmolenbrug - de nieuwe brug m de omleidingsweg om Hoogmade - bedienen. Het toezicht op drie bruggen gaat gepaard met een opwaardering van zijn functie; hij mag zich in de toekomst 'bedieningsman' noemen. door Willem Spierdijk Het bedieningsgebouw De Waard, dat dus helemaal los staat van de drie bruggen, is een primeur voor Zuid-Holland. Nog op geen enkele andere plaats in de provincie is een dergelijke aparte bedieningstoren tot stand gekomen. Wel worden er al bruggen bediend vanaf het brug wachtershuis op een andere oever verbinding. Zo heeft de brugwach ter van de Wilhelminabrug het be heer over de dit jaar geopende Ka- naalbrug, de fietsersbrug over het Rijn- en Schiekanaal. Momenteel wordt er gewerkt aan de aanleg van apparatuur van de brug over de Oude Rijn in de rijks weg A4 bij Leiderdorp. Deze brug wordt vanaf maart volgend jaar ge opend en gesloten vanaf de Stiere- brug. Op het industrieterrein De Waard wordt de laatste hand gelegd aan e Na de voltooiing van de bouw, vergt de inrichting nog enkele maanden. i bedieningsgebouw t Het op afstand bedienen van bruggen geschiedt met behulp van videocamera's en computerappa ratuur. Via monitoren kan de be dieningsman de bewegingen van het verkeer op de weg en op het wa ter volgen. Op het beeldscherm Storingen van een computer wordt aangege- 6 ven of de brug open of dicht is, hoe Bij storingen kan de brug overi- de slagbomen staan en of de waar- gens nog altijd ter plekke-worden schuwingslichten op rood'of op bediend; vanuit een brugwachters- groen staan. huisje of vanaf een bedieningspa neel op de brug. Nieuwe bruggen die vanaf elders worden beheerd, zoals bijvoorbeeld de Doesmolen brug hebben namelijk geen brug wachtershuigje meer. Het meest storingsgevoelig zijn de videocamera's. Volgens een woordvoerder van Provinciale Wa terstaat kunnen die overigens snel worden vervangen. "Onze sto ringsdienst is vermoedelijk langer bezig om de betreffende brug waar de storing is, te bereiken dan met het vervangen van de camera", al dus de woordvoerder. Ook kwamen er in het verleden nogal eens mankementen voor aan de elektrische verbindingskabels. Deze zijn nogal gevoelig voor sto ringen. De meeste van die kabels worden echter vervangen door glasvezelkabels, die niet alleen minder storingsgevoelig zyn, maar ook de signalen sneller doorgeven. Tussen de bruggen en het bedie ningsgebouw wordt ook een ge luidsverbinding tot stand ge bracht. De bedieningsman kan dan via luidsprekers bijvoorbeeld jon geren die aan de slagboom hangen, toespreken. Ook kunnen schippers vanaf de niet bediende brug con tact zoeken met het bedienings kantoor. Detectoren Het signaleren van cfe scheep vaart heeft nu nog via de videoap paratuur plaats. Er wordt ook ge werkt aan een betere methode om de scheepvaart waar te nemen. Provinciale Waterstaat experimen teert met detectoren die in het wa ter worden aangebracht. Deze rea geren op het geluid van scheeps schroeven. In het bedieningsge bouw weet men dan al eerder dat er een schip een brug nadert, voordat de videocamera dat heeft geregi streerd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7