Reddingsoperatie in Armenië een chaos Walesa hoont Franse communisten Geëmotioneerde Gorbatsjov onder vuur Nederlandse toeriste bij rellen in Tibet gewond Groep leden Arbeiderspartij noemt opstelling Arafat positief Vliegtuig VS per ongeluk neergehaald Itijnvliegtuig Afghanistan neergeschoten 'Stop lage oefenvluchten' PALTHE goed voor je goeie goed PAGINA 5 MOSKOU - Het wordt steeds duidelijker dat de coördinatie van de hulpverlening in Arme nië chaotisch verloopt en vele nodeloze slachtoffers heeft gekost. De Sovjet-staatstelevisie liet zaterdagavond beelden zien van een geweldige file vrachtwagens en andere voertui gen met hulpmiddelen die op de enige weg van Jerevan naar het rampgebied volledig tot stilstand leek gekomen. SINGAPORE (GPD) - In de Tibe taanse hoofdstad Lhasa is de rust gisteren teruggkeerd na de geweld dadigheden van zaterdag toen Chi nese veiligheidstroepen het vuur openden op een menigte om onaf hankelijkheid betogende Tibeta- nen. Een Nederlandse toeriste werd licht gewond. „De kogels floten mij om de oren", vertelde Christa Meinders- ma gisteren door de telefoon aan de Amerikaanse radio Voice of Ameri ca. Ze werd in de arm geraakt, waar voor zij in een plaatselijk zieken huis moest worden behandeld. Zij vertelde dat de politie de „betogers al schietend achtervolgde". De gewelddadigheden ontston den nadat een groep van 30 boed dhistische monniken en nonnen voor de centrale Jokhang tempel demonstreerden om de onafhanke lijkheid van Tibet. De politie greep in toen grote groepen omstanders zich bij het protest aansloten. Buitenlandse ooggetuigen zagen dat tenminste twee mensen wer den getroffen. Maar de Chinese staatstelevisie maakte gisteren be kend, dat een boeddhistische mon nik om het leven is gekomen en Over het bezoek van president Gorbatsjov aan de getroffen regio, dat iets meer dan 24 uur heeft ge duurd, werd op zaterdag alleen een foto getoond, wat onmiddellijk tot geruchten leidde dat Gorbatsjov door woedende Armeniërs de man tel was uitgeveegd. „We hebben hijskranen nodig", zo riep, volgens Tass, iemand uit het publiek. door Alexander Münninghoff Die hijskranen zijn er inmiddels. Maar naar alle waarschijnlijkheid zijn ze veel te laat. Een geëmotio neerde Gorbatsjov had het gister avond weliswaar over 'ruïnes waar in zich nog veel levenden bevin den', maar de algemene indruk is toch dat door een gebrekkige orga nisatie veel tijd verloren is gegaan. Zo vraagt men zich af waarom niet massaal militaire transporthe likopters zijn ingezet. De paar kra nen die in Leninakan en Spitak werkten waren immers op die wij ze naar het rampgebied overge bracht. Het was bepaald schok kend om te zien, dat nog op zater- Oproerpolitie Paraguay slaat in op oppositie MEXICO (GPD) De zogenoem de 'stille' dictatuur van Latijns- Amerika, die van generaal Alfredo Stroessner in Paraguay, heeft op nieuw van zich laten horen. Pogin gen van de oppositie om de 40-ste verjaardag van de Algemene Ver klaring van de Mensenrechten van de Verenigde Naties te herdenken, werden dit weekeinde met bruut geweld voorkomen. Als gevolg van het harde politie optreden zijn er tientallen gewon den gevallen. Minstens 35 vooraan staande leiders van vakbonden, po litieke partijen en katholieke orga nisaties zitten achter de tralies. De hoofdstad Asuncion ontwaakte za terdag met grote contingenten van de speciale oproerpolitie op straat. Honderden mensen probeerden te vergeefs om bij de kathedraal te komen. Uiteindelijk konden alleen de gelovigen die, bij wijze van voorzorg, de nacht in de tempel hadden doorgebracht, de speciale herdenkingsmis van aartsbisschop Ismael R'olon bijwonen. GIFGAS Een wolk gifgas, die gistermiddag om vier uur ontsnap te uit een chemische fabriek op het bedrijfscomplex van Bayer in het Westduitse Leverkusen, heeft en kele uren de omwonenden be dreigd. Brandweer en politie rie pen dé bevolking op het ontsnapte gas. titaan-tetrachloride, niet in te ademen en in hun huizen te blijven met gesloten deuren en ramen. De wolk dreef in de richting van het centrum en daar werd zekerheids halve alle verkeer tot stilstand ge bracht. dag, dat wil zeggen drie etmalen na de beving, mensen met bloten han den of ijzeren staven in de puin massa's wroetten op zoek naar overlevenden. De totale onwetendheid, hoe zo iets moet worden aangepakt, komt ook zeer navrant over en is inmid dels door sommige Sovjet-verslag gevers, die zich duidelijk schamen voor de chaos, in hun kranten be schreven. Zo verzuchtte een cor respondent van notabene het rege ringsblad Izvestija, dat men veel eerder het Franse militaire deta chement met de speurhonden had moeten hebben. Hun moderne uit rusting en hoge discipline wekte de bewondering van velen, evenals de techniek van de Franse specia listenequipe, die ook in Mexico 1985 vele mensen onder het puin vandaan heeft gehaald. Zo was men er in Sovjet-kringen nog niet op gekomen om bij een mogelijke slachtofferslokatie een paar minuten totale stilte in acht te nemen teneinde met gevoelige ap paratuur te luisteren of zich daar onder nog iets verroerde. De Fran se commandant gaf iedereen een voudig de opdracht om zich stil te houden en zo zyn er nog heel wat mensen gered, waaronder een groep van 200 die zich ongeschon den in een kelder had weten te ver schansen. Verdwaasd als men in Armenië is door de ontzettende omvang van de ramp - het dodental wordt op dit moment geschat tussen de 50.000 en 60.000 - luistert meii naar ge ruchten. Er wordt gesproken dat de Sovjet-overheid deze catastrofe zou aangrijpen om de lastige natio nalistische Armeniërs te verban nen naar Siberië. Hun kinderen zouden 'gerussificeerd' worden door ze door mensen in Moskou en Leningrad te laten adopteren. Gorbatsjov wond zich daar gis teravond persoonlijk op de televi sie zeer over op en zei nadrukkelijk de wacht aan aan hen die de ramp proberen te misbruiken om bij voorbeeld het Karabachse pro bleem te beïnvloeden. Tal van ge ruchten, als zouden bewoners van Azerbajdzjan hulp aan Armenië hebben gesaboteerd, zijn weer sproken. President Gorbatsjov toonde zich sterk betrokken bij alle ellen de. „Het was moeilijk", probeerde hij eerst zijn bezoek stoicijns sa men te vatten, maar met een door emoties getekend gezicht ging hij meteen verder met: „Het is een echte tragedie. Ik heb mensen ge zien die hun hele gezin kwijt waren geraakt. Wat ik zag heeft me ge schokt. Spitak geheel verwoest, Leninakan bijna geheel. Menselij kerwijs is dit alles ondragelijk". Er zal nog heel wat onderzocht moeten worden. Bij voorbeeld hoe het mogelijk is dat huizen die ten tijde van Chroetsjov zijn gebouwd zijn blijven staan, terwijl alle flats van recenter datum ingestort zijn. De seismografische dienst van de Kaukasus zal voorts moeten uitleg gen, waarom men deze zwaarste schok in duizend jaar niet heeft zien aankomen, terwijl op dinsdag nog een kleinere beving werd ge meten die, zo zeggen specialisten, wel degelijk als een serieuze waar schuwing opgevat had moeten worden. alles hebben verloren bij de c JERUZALEM (AFP/Rtr) - Een groep van 20 functionarissen van de Israëlische Arbeiderspartij, on der wie tien afgevaardigden in het parlement, heeft verklaard dat de recente uitlatingen van PLO-voor- zitter Arafat „positieve gebeurte nissen" vormen. Dit blijkt uit een verklaring die de groep gister avond uitgaf. „De jongste uitspraken van Arafat doen ons naderen tot een dialoog tussen de PLO en Israël en vormen in die zin positieve gebeur tenissen", aldus de functionaris sen, onder wie verscheidene voor standers van een politiek van ont spanning. De Palestijnse organisa tie dient echter duidelyk voor eens en altijd het terrorisme af te wijzen voordat onderhandelingen kunnen worden geopend", aldus de onder tekenaars van de verklaring. De inhoud van de verklaring, zo merken waarnemers op, gaat volle dig in tegen de standpunten van de leiders van de Arbeiderspartij, Pe res en Rabin. Zij weigeren de PLO- leider te beschouwen als „waarde volle gesprekspartner". Arafat riep medio november in Algiers een onafhankelijke Pales tijnse staat uit en erkende impliciet Israël door resolutie 242 van de Veiligheidsraad te aanvaarden. Woensdag aanvaardde hij in Stock holm het Israëlische bestaansrecht en wees hij iedere vorm van terro risme af, waarbij hij echter wel ver klaarde dé opstand van de Palestij- nen in de bezette gebieden te zul len blijven steunen. De minister-president van Israël, Shamir, heeft Arafat vergeleken met Joseph Goebbels, de minister van propaganda van nazi-Duits- land. In een toespraak op de uni versiteit van Tel Aviv zei Shamir zaterdag dat Arafats uitspraken over de Palestijnse erkenning van zijn land „een nieuw bewijs vor men voor het vermogen van hem en zijn medestanders de leugen technieken van Josef Goebbels te zelfs te overtreffen". Hij sprak zijn verbazing uit over het feit dat westerse regeringen „de leugens van Arafat over het be ëindigen van het terrorisme be groet hebben op een moment dat diens bende terroristische aanval len blijft uitvoeren op ons volk en andere landen". Dat de meeste van die aanvallen mislukken, komt vol gens Shamir door de doeltreffend heid van de Israëlische inlichtin gendiensten en het leger. De demissionaire premier kon digde aan dat, zodra de volgende regering (onder zijn leiding) ge vormd is, hij alle Arabische leiders zal oproepen tot het beginnen van directe onderhandelingen met Is raël zonder voorwaarden vooraf. Shamir en Peres hebben gisteren teams benoemd die namens resp. het Likud-blok en de Arbeiders partij gaan onderhandelen over'de voorwaarden om een regering van nationale eenheid te vormen. De minister van energie, Shahal, lid van de drie man tellende ploeg van de Arbeiderspartij, verklaarde te verwachten dat de rivaliserende partijen binnen twee a drie dagen de onderhandelingen over een pgo- ramma en de verdeling van de mi nistersportefeuilles kunnen afron den. „Ik denk dat het zeer korte, di recte onderhandelingen zullen zijn. Ik meen dat de meeste kwes ties binnen twee of drie dagen kun nen worden opgelost", zei hij na het wekelijkse kabinetsberaad. Het openbare leven in de door Is raël bezette Gazastrook raakte gis teren geheel verlamd door een sta king onder de Palestijnse bevol king. Opmerkelijk aan de staking is dat daartoe geen oproep is ge daan in een vorige week verspreid vlugschrift van de leiders van de opstand tegen de Israëlische bezet ting van de Gazastrook en de wes telijke Jordaanoever (Intifadah). Volgens Palestijnse zegslieden is de spontane staking gericht tegen de dood van een Palestijnse tiener en gevangene op zaterdag. Oost-Timor Op Oost Timor, een voormalige Portugese kolonie, zijn begin no vember 3000 mensen gearresteerd tijdens een militaire veiligheidsac tie, zo wordt uit Jakarta vernomen. De actie werd gehouden in ver band met het bezoek van de presi dent van Indonesië en een groot aantal kabinetsministers. Dode walvissen Langs de noordwestkust van Tasmanië in Australië zijn dit weekeinde ongeveer 20 dode wal vissen aangespoeld. De dode die ren werden gevonden op een stuk strand ten zuiden van de Pieman- rivier. Een woordvoerder van de Australische National Parks en Wildlife Service zei dat bewoners van het gebied de dode dieren woensdag al hadden gesignaleerd, maar dit pas zaterdagavond aan de politie hadden gemeld. Kaping De kaping van een Amerikaans verkeersvliegtuig met 128 inzitten den op een vlucht van Puerto Rico naar Miami is gistermiddag zonder bloedvergieten geëindigd op het vliegveld van Grand Turk Island, een kleine Britse kolonie nabij de Bahama's. De kaper, een Cubaanse banneling, wilde terug naar huis maar liet zich uiteindelijk bepraten door de politie op het eiland. Demonstratie In Praag is voor het eerst in twintig jaar een „onafhankelijke" demon stratie gehouden met officiële toe stemming. Volgens ooggetuigen namen 4.000 mensen deel aan de betoging ter gelegenheid van de 40e verjaardag van de Verklaring van de Rechten van de Mens. Tege lijkertijd werd in Praag een offi cieel „volkscomité voor de rechten van de mens" opgericht. PARIJS (GPD) - Solidarnosc-lei- der Lech Walesa-heeft in Parijs bij tende kritiek geuit aan het adres van de Franse communistische vakbondsleider Henri Krasucki. Walesa is samen met de Sovjet-dis sident Sacharov op uitnodiging van president Mitterrand enkele dagen in de Franse hoofdstad. Walesa en Sacharov namen afgelo pen zaterdag deel aan een plechtig heid waar herdacht werd dat veer tig jaar geleden in Parijs de Vere nigde Naties de 'Universele verkla ring van de rechten van de mens' hadden afgekondigd. Terwijl Walesa gisteren een be zoek aan de leiders van de belang rijkste Franse vakbonden aflegde, sloeg hij de communistische CGT en zijn leider, de waarschijnlijk in Polen geboren Henri Krasucki uit drukkelijk over. De Franse com munisten die van alle communisti sche partijen in Europa altijd het meest aan de leiband van Moskou hebben gelopen, hadden voor Walesa en Solidarnosc nooit een goed woord over. Op de vraag waarom hij Kra sucki had overgeslagen, antwoord de Walesa gisteren op honende toon tegenover verslaggevers: „Het is natuurlijk niet de fout van Krasucki dat hij mij niet heeft op gezocht toen hij in Gdansk was. Het was toen een moeilijke periode in Polen en er gold het standrecht. Waarschijnlijk was hij een beetje bang voor die toestand en liet hij van schrik alles uit zijn zakken val len. Op die manier moet hij mijn adres verloren zijn en dat is de re den waarom hij me toen niet heeft r De leider van de verboden Poolse vakbeweging Solidariteit, Lech Walesa (links), de na vele jaren verbanning zich weer vrij bewegende Russische geleerde Andrei Sacharov en de weduwe van de vermoorde Chileense pre sident Allenda, Hortensia Allende, waren gisteren in Parijs aanwezig bij de herdenking van de 40 jaar geleden uitgeroep verklaring van de rechten van de mens. (Foto afp) ontmoet. Ik stel hem nu vijf jaren beroepen op een persoonlijke erva- stage in Polen voor, zeg dat maar ring". aan mijn vriend Krasucki en zeg Vooral de uitnodiging van de hem ook dat hij zich dan echt kan Franse president aan de charisma- xeense stad Leninakan omstuwd door boze en wanhopige mensen die np en verwijten maken over de gebrekkige hulpverlening. (foto Tass) dertien anderen werden gewond. De Chinese autoriteiten gaven ook toe, dat de paramilitaire politie op de demonstranten had geschoten. Volgens buitenlanders was de politie gewapend met volautomati sche geweren, waarmee zij gericht op de mensen schoot. Sinds de de monstraties voor een onafhanke lijk Tibet vorig jaar oktober begon nen, zijn 14 Tibetanen om het leven gekomen. Tibet werd in het begin van de jaren '50 door China inge lijfd. Een volksopstand in 1959 werd bloedig in de kiem gesmoord. Vorige week benoemde de Chi nese regering een nieuwe hervor mingsgezinde partijleider in Tibet tegen de achtergrond van een mo gelijke dialoog tussen Peking en de in ballingschap levende geestelijke leider van de Tibetanen, Dalai La ma. De ontmoeting zou in januari in Geneve plaatsvinden. ALGIERS (AP) - De Westsaharaan- se bevrijdingsbeweging Polisario heeft zich verantwoordelijk ge steld voor het neerhalen van een Amerikaans vliegtuig voor de be strijding van sprinkhanen. Polisa rio heeft verklaard dat het toestel was aangezien voor een Marok kaans legervliegtuig. De beweging sprak haar grote spijt en leedwezen uit voor het „tragische incident". Het vliegtuig, een DC-7 die was gecharterd door het Amerikaanse bureau voor internationale ontwik keling (AID), stortte donderdag neer toen het boven de westelijke Sahara was geraakt door een lucht doelraket. Alle vijf Amerikaanse bemanningsleden kwamen om het leven. Polisario, dat tegen Marok ko vecht voor de onafhankelijk heid van de westelijke Sahara, ver klaarde dat het wrak van het vlieg tuig was gevonden en dat begon nen was de stoffelijke resten van de bemanningsleden te bergen om ze te kunnen overdragen aan de fami lie. Een tweede DC-7 van de AID werd donderdag eveneens geraakt, maar wist behouden te landen op het vliegveld Sidi Ifni, 650 kilome ter van de plek waar het andere toe stel neerstortte. „De vernietiging van een van de twee vliegtuigen is niet met opzet gebeurd. Het was een vergissing als gevolg van de oorlogssituatie in het gebied," aldus Polisario. ISLAMABAD (AP) - Een Pakis- taans gevechtstoestel heeft zater dagavond een Afghaans verkeers vliegtuig neergehaald. Alle 25 inzit tenden kwamen hierbij om het le ven, zo heeft Radio Kabul gisteren gemeld. Het verkeersvliegtuig, een An- tonov-26, was onderweg van het district Khost naar de hoofdstad Kabul. Onder de slachtoffers be vinden zich drie kinderen en een vrouw, aldus Radio Kabul, die hieraan toevoegde dat het niet de eerste keer is dat Pakistaanse ge vechtsvliegtuigen het Afghaanse luchtruim hadden geschonden. Pakistaanse regeringsfunctiona rissen waren niet direct beschik baar voor commentaar. De Pakis taanse regering heeft eerder ont kend dat haar luchtmacht vluchten boven Afghanistan uitvoert. Op 21 november haalde de Pakistaanse luchtmacht een Af ghaans verkeerstoestel neer, dat in het Pakistaanse luchtruim verzeild was geraakt. Hierbij vonden 27 passagiers de dood. Pakistan gaf later toe het toestel te hebben neer gehaald, maar zei dat het om een militair vliegtuig ging. Bij een bombardement, op de zuid-Afghaanse stad Kandahar zijn volgens Radio Kabul donderdag 24 mensen om het leven gekomen. Volgens de radio waren de aanval lende toestellen uit het oosten ko men aanvliegen, maar waar zij van daan kwamen werd niet gezegd. Kandahar wordt al enkele maan den door Afghaanse rebellen bele gerd. Westerse diplomaten, onaf hankelijke ooggetuigen en rebel len hebben gezegd dat Russische Migs in oktober en begin novem ber aanvallen hebben uitgevoerd op posities van de rebellen rond Kandahar. Levertransplantatie van levende donor SAO PAULO (AFP) - Voor het eerst is een levertransplantatie ver richt waarbij de donor nog leeft. Dit heeft de Braziliaanse chirurg die de operatie uitvoerde in Sao Paulo zaterdag bekendgemaakt. Een vrouw heeft een stukje van haar lever laten verwijderen voor haar dochtertje, die aan een onge neeslijke ziekte lijdt. Gedeeltelijke levertransplantaties zijn eerder verricht, met name in Frankrijk en de Bondsrepubliek, maar de dono ren waren altijd overleden. BONN - De geschoktheid over het ongeluk met het Amerikaanse ge vechtsvliegtuig dat donderdag op een woonwijk van de Westduitse plaats Remscheid neerstortte, maakt volgens de krant Welt am Sonntag steeds meer plaats voor boosheid. Zaterdagavond namen 15.000 mensen deel aan een wake en een optocht in Remscheid om de zes slachtoffers te herdenken, om te protesteren tegen de oefen- vluchten op geringe hoogte en om te protesteren tegen het gedrag van de Amerikaanse militairen die de plek van het ongeluk bewaakten. Volgens de Welt werden de be- de huizen door militai- i met het geweer in de aanslag an weerhouden om hun ernstig beschadigde woning binnen te gaan. Bild am Sonntag beweerde dat het Amerikaanse leger wellicht informatie over het ongeluk heeft achter gehouden. De krant sugge reerde dat het Amerikaanse leger mogelijke fouten heeft willen ver hullen door snel de geluidsopna men van de radar en verkeerstoren in beslag te nemen. Volgens Bild had de Thunderbolt niet in het ge bied mogen vliegen vanwege de slechte weersomstandigheden. Volgens een opiniepeiling van het Wickert Instituut, een enquête bureau, wil 89 procent van de West duitsers dat er een eind komt aan de lage oefenvluchten boven de Bondsrepubliek en de DDR. tische leider van 'Solidarnosc' kon afgelopen weekeinde voor de rege ring op geen gunstiger moment worden ingelost. Terwijl na wekenlange spoor- en poststakingen door alle bonden be halve de CGT opdracht is gegeven het werk te hervatten, bevinden de communisten zich met hun onhaal bare looneisen, die een zuiver poli tieke achtergrond hebben, nu in een buitengewoon onaangename situatie. Al bij zijn aankomst in Pa rijs had Walesa in tegenwoordig heid van premier Rocard, wiens aanzien onder de stakingen zwaar heeft geleden, de aanval indirect op de Franse communisten ge opend. Zo sprak hij: „De bonden moe ten altijd het hoogst mogelijke ei sen wat binnen de staatsbegroting haalbaar is, maar ze moeten zich er voortdurend van bewust zijn dat ze, net als bacteriën, op een orga nisme leven dat niet mag worden aangetast". De ontmoeting tussen Walesa en de Sovjet-dissident professor Sa charov had zaterdag plaats gevon den in de kamer van de Poolse vak bondsleider in diens Hotel Concor de-Lafayette. Walesa had daarover opgemerkt: „Zowel hij als ik voe len nog de adem van Stalin in onze rug". De plechtigheid ter herdenking van de 'Universele verklaring van de rechten van de mens' vond in het Palais Chaillot plaats, waar be halve president Mitterrand ook de secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Perez de Cuellar, het woord voerde. Aanbiedingen gelden van 12 t/m 24 december 1988. Passage Ridderhof 18, De Aarhof 40, Herenhof 28, Alphen a/d Rijn Breestraot 1 28, Leiden Depóts: •Hoge Rijndijk 184, Stevensbloem 161, LeidendKerkpad 6, Langeraar PALTHE KOSTUUMREINIGING Prima reiniging inclusief behandeling voor extra vuihverendheid en vormbe houd. Op elke SPECIALBEHANDEUNG van uw KOSTUUM NU F 3,50 KORTING! PALTHE PL00IR0KREIN1GING Palthe reinigt en plooit of plisseert uw plooirok met veel zorg. Op elke SPECIAL BEHANDEUNG van uw PLOOIROK NU F 2,50 KORTING!

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5