Mensenrechten nog steeds reden tot zorg Kraanwater ondanks giflozingen nog veilig SCHITTEREND CADEAU-IDEE VAN TRIFARI: BROCHE VAN 79r VOOR 59.- HET CADEAU SIERT •UW PARTNER, DE KORTING SIERT MONET. Veertig jaar na erkenning door VN: Geestelijk gehandicapte doodgestoken in tehuis Meer schol en beperkte kabeljauwvangst in '89 Braks blijft bij verbod op Amerikaans hormoonvlees MAANDAG 12 DECEMBER 1988 BINNENLAND PAGINA 3 BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF ffechts 79.- Bij de Monet-stand in de Bijenkorf. BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF Voor een goldplated broche van Trifari betaalt u normaal 79.- Maar koopt u zo'n kleinood nu bij de Trifari - stand in de Bijenkorf, dan krijgt u 20 gulden korting. En betaalt u er C7/5/OJD/* dus maar 59.- voor. IKIJj1l\l^ BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF Als u uw partner voor tie kerst een van de goldplated broches van Monet met imitatieparel cadeau geeft, dan schenken wij u 20 gulden. Waardoor u niet 99- betaalt» maar Mohet Op 21, 22 en 23 december zijn alle Bijenkorven ook 's avonds open, tot 21.00 uur. De Bijenkorf Amsterdam bovendien op 20 december, ook tot 21.00 uur. UTRECHT Het drinkwater terdege bewust is. Volgens vorige voortaan uit de fles? Waterspecia- week bekendgemaakte cijfers van list Rob Leuven van de stichting de frisdrankfabrikanten is dit jaar Natuur en Milieu vindt dat het niet nodig zou moeten zijn. „En in de meerderheid van de gevallen hoeft dat gelukkig ook niet", zegt hij. door Jos van der Meer e Bijenkorven ook 's avonds o „De wet omschrijft nauwkeurig aan welke eisen het drinkwater bedrijf met de moet voldoen en de meeste water leidingbedrijven halen die norm". Er is dus een minderheid van ge vallen waarin voorzichtigheid met drinkwater wél geboden is. En dat is iets waarvan de bevolking zich 20 procent meer bronwater gedron ken dan vorig jaar. Het verbruik liep op van tien tot twaalf liter per persoon. Wat woordvoerder Schaafsma van de Watertransportmaatschap- pij Rijn-Kennemerland (WRK) in Nieuwegein betreft, is het drinken van leidingwater nog steeds ver antwoord in Nederland, ook na de jongste giflozing in de Rijn van het onkruidbestrijdingsmiddel meco- prop door de Duitse chemie-gigant BASF in de nacht van 27 op 28 no vember. In zulke gevallen stopt het van wateren wacht tot het gif weg is. Leuven (Natuur en Milieu) zegt dat er een paar probleemgevallen zijn in de Nederlandse drinkwater voorziening. Bij negen pompsta tions zit er te veel bentazon, een ge wasbeschermingsmiddel, in rivier water dat zij - zo is hun werkwijze - oppompen uit de oeverbodem langs de rivier waarlangs zij liggen. De stations staan in Bergambacht, Hardinxveld-Giessendam, Hen drik Ido Ambacht, Lekkerkerk, Nieuw Lekkerland en Nijmegen, zegt hij. Hij voegt er echter aan toe, dat ook niet alle flessewater even Politiek Schaafsma is er in het geheel niet over te spreken dat de chemische industrieën, zoals hij zegt, het nooit leren. „De afgelopen jaren komt het lozen van gif op de Rijn weer veel te veel voor", luidt zijn klacht. Of er iets aan te doen is, zegt hij niet te weten: „Dat is een kwestie van de politiek". En over de vraag of de macht van de chemiebedrijven dan zo veel groter is dan die van de na- Op een goldplated fantasie keicollier van Vendome geven wij 30 gulden korting. Waardoor u er gpen voor betaalt, maar 69.- Voor een Vendome göid; plated fantasie collier betaalt u zelfs 40 gulden mini van 139.- voor 99.- Bij de Vendome-stand in de Bijenkorf? Op 21, 22 en 23 december zijn alle Bijenkorven ook 's avonds open, tot 21.00 uur. De Bijenkorf Amsterdam bovendien op 20 december, ook tot 21.00 uur. tionale of internationale politiek durft hij geen uitspraak te doen. Rob Leuven durft dat wel. „De lobby van de chemiebedrijven moet niet worden onderschat", zegt hij met gevoel voor understa tement. „Het is gecompliceerd om vanuit Nederland in Duitsland in te grijpen, maar wij zouden ons in ternationaal sterker moeten opstel len". Nu vertraagt de chemische in dustrie binnen de EG en in het overleg van de Rijnoeverstaten nog de totstandkoming van regels te gen giflozingen, vindt hij. „En dat lukt doordat de afweging tussen economische belangen en die van het milieu en de volksgezondheid een gevoelig punt is. Op dit mo ment valt de keuze nog uit in het voordeel van de economie". Het wordt echter steeds duidelijker wat de maatschappelijke lasten zijn van allerlei ontwikkelingen in de chemische industrie, zegt hij. Dat zal de samenleving meer en meer in de richting drijven van het treffen van milieumaatregelen, is zijn overtuiging. Zorgen Leuven: „Volgende week komt het rapport 'Zorgen voor Morgen' uit van het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu in De Bilt. Daaruit zal naar voren komen dat de toestand van het milieu op alle fronten zeer zorgelijk is, variërend van plaatselijk tot mondiaal ni veau. Als je die problemen niet wilt doorschuiven naar volgende gene raties, dan zullen we alle vervuiling op heel korte termijn een halt moe ten toeroepen". Maar de chemische bedrijven hebben, meent Leuven, het sys teem dat de melding van giflozin gen regelt het afgelopen jaar laten verwateren. En van een goede ana lyse van alle lozingsincidenten van de laatste jaren is het nog steeds niet gekomen, waardoor het ook moeilijk is de ware oorzaken van de vervuiling aan te pakken. „Wij dringen er op aan dat er zo snel mo gelijk zo'n onderzoek plaatsvindt", zegt Leuven. Bovendien is het volgens Natuur en Milieu noodzakelijk om strenge re regels te stellen aan de lozing van moeilijk afbreekbare stoffen, die op de bodem van rivieren en zeeën terecht komen en daardoor het milieu blijvend vervuilen. De Rijnoeverstaten willen die lozin gen in 1995 met de helft hebben verminderd ten opzichte van 1985. De regeling geldt echter voor slechts dertig stoffen en voor een werkelijk schone bodem is een ver mindering met zeventig tot tachtig procent nodig. „Daartoe moeten ook de incidentele lozingen, de 'on gelukken', flink beperkt worden zegt Leuven. De jongste lozing heeft de be- zorgheid van publiek en politiek over de gestage reeks milieu-inci denten weer doen toenemen. Mi nister Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) liet bijvoorbeeld weten dat haar geduld op is. Dat was ove rigens ook op in de loop van 1987. een jaar waarin 57 grote giflozingen werden gemeld. En eind '86 was haar geduld eveneens op, toen na een brand bij het Zwitserse che miebedrijf Sandoz een veertig kilo meter lange gifstroom de Rijn af zakte. WRK-woordvoerder Schaafsma antwoordt op de vraag of de boos heid van de minister nog wel ge loofwaardig is: „De mensen wor den misschien murw van telkens weer slecht nieuws. Maar wij niet. Wij bUjven ervoor knokken dat die giflozingen in de Rijn eindelijk eens ophouden". moet geen fort met hoge buitengre- zen worden opgetrokken". Voorafgaand aan de viering van 40 jaar Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, organi seerde het Studie- en Informatie centrum (SIM) van de Rijksuniver siteit Utrecht een bijeenkomst met diverse mensenrechtendeskundi gen uit Latijns-Amerika, Oost-Eu ropa, Afrika, Azië en West-Europa. Volgens Manfred Nowak van het SIM liggen de nieuwe bedreigin gen voor de mensenrechten op het terrein van de nucleaire bewape ning, het milieu, wetenschap en techniek (genetische manipulatie) en de groeiende kloof tussen rijk en arm. Nowak: 'De gezamenlijke verantwoordelijkheid om deze za ken aan te pakken is er nog niet. Er zijn bewegingen die zich met vre de, milieu en ontwikkeling bezig houden, maar nog weinig bekom mert men zich om genetische ma nipulatie. Er moet eigenlijk tot een combinatie van deze bewegingen worden gekomen, maar daarvoor ontbreekt voorlopig nog de politie ke wil'. In Maastricht werd zaterdagmid dag door burgemeester Houben van die stad een monument voor de mensenrechten onthuld. Het gaat om een ontwerp voor een affi che van Amnesty International van de Franse kunstenaar Roland Topor, dat door drie afgestudeer den van de Maastrichtse Stadsaca- demie vergroot op een gevel werd weergegeven. Vóór de onthulling hielden ongeveer 200 mensen een stille fakkeloptocht door de bin nenstad. Tijdens een bijeenkomst van de Liga voor de Rechten van de Mens in Amsterdam ontving mevrouw M. Karaman zaterdag de Clara Meijer-Wichmann-medaille. Me vrouw Karaman, de weduwe van de onlangs vermoorde voorzitter, van de Turkse Arbeidersvereni ging Nihat Karaman, kreeg de on derscheiding vanwege haar in spanningen op het gebied van de emancipatie en het nalevenen van de mensenrechten in Nederland. De medaille werd voor het eerst uitgereikt. UTRECHT (GPD/ANP) - Het feit dat precies veertig jaar geleden - op 10 december 1948 - de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens door de Verenigde Naties werd aangenomen is afgelopen zaterdag op verschillende plaatsen in het land herdacht. Minis ter Van den Broek (buitenlandse zaken) sprak tijdens een herdenking in de Utrechtse Stadsschouwburg zijn bezorgdheid uit over de crisis waarin de mensenrechten-comités van de Verenigde Naties zich bevinden. De comités zijn overbelast en kam- pen met financiële tekorten, aldus de bewindsman. Ook is er een enorme achterstand in de periodie ke rapportages over de toestand van de mensenrechten in diverse landen. Van den Broek zei "hoopvolle te kenen" te zien, onder meer in het optreden van de Russische presi dent GorbatsjOv, de opkomst van steeds meer democratieën en de toenemende erkenning van het in dividueel klachtenrecht. Prof.dr. Theo van Boven, hoogle raar internationaal recht aan de universiteit van Maastricht, en ex- voorzitter van de VN-mensen- rechtcommissie, besloot de Utrechtse manifestatie. Hij waar schuwde dat het streven naar een wording van Europa in 1992 niet ten koste moet gaan van de sociaal zwakkeren, politiek vervolgden en asielzoekers. Van Boven ziet het recht op asiel als "een belangrijke toetssteen van het mensenrechten- beleid in de Gemeenschap. Er DE MEERN (GPD) - Een 26-jarige geestelijk gehandicapte vrouw is zaterdagmorgen vroeg in het ge zinsvervangend tehuis De Meern- hof in De Meern door messteken om het leven gebracht. De dader is volgens de politie vermoedelijk het tehuis binnengedrongen na een raam te hebben geforceerd. Veertig rechercheurs zijn met de zaak be zig. Gegil deed bewoners om kwart voor acht wakker schrikken. In de gang troffen ze de hevig bloedende medebewoonster aan. Ze had di-_ verse steekwonden in het bovenli-" ONDERWIJS Minister Deetman (onderwijs) wil niet nog eens 249 miljoen bezuinigen om de tegen valler van 500 miljoen op zijn be groting te compenseren. Hij vindt dat de meevallers voor de schatkist daarvoor moeten worden gebruikt. Voor de radio zei de bewindsman zaterdag in het kabinet voldoende steun voor die opvatting te ver wachten omdat iedereen het be lang van scholing inziet. chaam. Personeel ontfermde zich over haar. Ze werd overgebracht naar het Utrechtse ziekenhuis en daar met spoed geopereerd. Een steek jn het hart bleek fataal. De 24 bewoners van de Meern- hof, in leeftijd variërend tussen 18 en 50 jaar, wonen zo zelfstandig als mogelijk. Het lijkt niet op een te huis, maar meer op een rij eenge zinswoningen. „De mensen kun nen het hier uitstekend vinden met de buurtbewoners, over en weer is er contact. Ze komen bij elkaar over de vloer", zegt mevrouw Spekschoor, hoofd van het tehuis. Ook ouders en familie komen vaak op bezoek. Verder is er intensief contact met het elf man sterke per soneel. De politie trekt al die con tacten na en is een buurtonderzoek begonnen. De indringer heeft de ruit inge slagen van een zit-slaapkamer van een bewoner die het weekeinde weg was. Of hij het op de vrouw had gemunt of dat zij hem betrapte en daardoor het slachtoffer werd, is niet duidelijk. MENSENRECHTEN UTRECHT (ANP) - Theatergroep 'Trajekt' voerde zaterdag voor Utrechtse Stadsschouwburg een act op om aandacht te vragen voor mensenrechten. Dit ter herdenking van het feit dat 40 jaar geleden de i versele verklaring van de rechten van de mens werd opgesteld. BRUSSEL (GPD) - De visserij-or ganisaties zijn niet te spreken over de visquota die volgend jaar voor de Nederlandse vissers zijn be paald. Zij mogen in 1989 meer schol en haring vangen dan dit jaar, maar beduidend minder kabel jauw en makreel. Het quotum voor tong blijft ongeveer gelijk. Dit is af gelopen weekeinde bepaald tij dens EG-overleg in Brussel. Minis ter Braks (visserij) is "naar omstan digheden tevreden" over het resul taat van het overleg. "Meer zat er niet in", zei Braks gisteren na twee dagen en een nacht onderhandelen. Voor som mige vissoorten moet een pas op de plaats worden gemaakt, aldus de bewindsman. Volgens de biologen lopen de visstanden van schol, tong, kabeljauw en makreel ge vaar. "Het past ons niet om ons te verzetten als er zulke duidelijke wetenschappelijke gegevens op ta fel liggen", aldus Braks. De visserij-organisaties erken nen dat, maar toonden zich bij monde van voorzitter Ben Daalder van het Visserijschap niet gelukkig met wat minister Braks voor hen uit het vuur heeft weten te slepen. Vooral de beperkingen die de tong en scholvissers volgend jaar wor den opgelegd zitten hen dwars. Het met bijna een kwart verlaag de kabeljauwquota kwam niet als een verrassing. Maar Braks houdt er rekening mee dat de spanningen onder de vissers, die beweren dat er voldoende kabeljauw is, niet zul len afnemen. "Met overbevissing vernietigen de vissers hun eigen toekomst. Ik hoop dat zij inzien dat we met hun eigen belaag bezig zijn". De Nederlandse vissers mogen volgend jaar 94.515 ton haring van- BRUSSEL (ANP) - Minister Braks (landbouw) voelt er niets voor om het hormonenverbod in de EG te verzachten. De bewinds man reageerde gisteren in Brussel verbaasd op de uitlatingen van PvdA-Europarlementariër Woltjer, die natuurlijke hormonen onder bepaalde voorwaarden wil toelaten om een handelsoorlog met de VS te vermijden. Het Europees Parle ment heeft natuurlijk zijn eigen verantwoordelijkheid, maar ik vind wel dat Woltjer verwarring oproept, aldus Braks. Verschillende geleerden hebben de afgelopen weken voor een on derzoekscommissie van het Euro pees Parlement verklaard dat be paalde natuurlijke hormonen abso luut geen kwaad kunnen voor de volksgezondheid. Volgens Woltjer moeten Amerikaanse en Europese vleesproducenten ze daarom kun nen toepassen, mits in de winkels maar duidelijk wordt aangegeven welke middelen zijn gebruikt. De Nederlandse Europarlemen tariër, die de GATT-onderhande- lingen over landbouw vorige week in Montreal van nabij zag misluk- ken, ziet in het onderzoek van het Europees parlement een goed ar gument om een kostbare handels oorlog met de VS zonder al te veel gezichtsverlies te omzeilen. De Amerikanen vinden dat er geen deugdelijke wetenschappelijke ar gumenten zijn voor een hormonen- DRONKEN - Een 19-jarige man uit Herten is zaterdag door een ver moedelijk dronken automobilist zaterdagnacht doodgereden in Roermond terwijl hij met zijn fiets op de stoep stond te wachten op een vriend. De 28-jarige automobi list, een plaatsgenoot, werd in de loop van gisteren opgespoord. De politie vermoedt dat de man dron ken was toen hij de fietser aanreed. verbod en zien de Europese richt lijn dan ook als een puur protectio nistische maatregel. Maar volgens Braks gaat het niet alleen om de vermeende schade lijkheid van de groeibevorderende middelen: „Onze consumenten, zo wel in Nederland als daarbuiten, willen geen hormonen in hun vlees. De VS moeten gewoon ac cepteren dat daarover in Europa andere opvattingen leven. Ik heb er ook begrip voor dat de Amerika nen geen paardevlees lusten". Als de Europese Commissie op de suggesties uit het Europese Par lement ingaat zal Braks zich daar in de ministerraad tegen verzetten, zo kondigde hij zondag aan. Op 20 de cember praten hoge ambtenaren van EG en VS in Genève verder over het hormonenverbod. gen (dit jaar 88.760 ton 13.750 ton kabeljauw (was 17.550), 6430 ton wijting (6860), 31.500 ton makreel (36.410), 89.520 ton schol (78.830) en 10.195 ton tong (was 10.160), wat voor de Nederlandse visserij de be langrijkste vissoort is. Een forse verhoging van het scholquotum dus, maar die is tot stand gekomen omdat Braks met de Britten heeft geruild: Nederland krijgt van hen een scholquotum van 17000 ton extra in ruil voor quota van een voor de Nederlandse vissers minder belangrijke quota in de Ierse Zee en het Kanaal. Ook met andere landen werden quota geruild: met Belgie tong uit de Golf van Boscaye tegen haring, en met de Denen alle Nederlandse quota uit het Skagerrak tegen klei ne quota op de Noordzee. "Een gunstige ruil", zei Braks. "Gezien de biologische omstandigheden zijn de vangstmogelijkheden voor ons redelijk. De ministers besloten ook de vangst op schol in de Duitse bocht van april tot oktober te verbieden. Dat zeegebied geldt als een 'kraam kamer' voor schol en door het ver bod hoopt men de groei van de scholstand te beschermen. Over enkele jaren zal dan weer meer schol te vissen zijn. Zwangere vrouw bij sollicitatie toch aangenomen UTRECHT (ANP) - Een vrouwelij ke sollicitant die aanvankelijk was afgewezen omdat ze zwanger was is uiteindelijk toch aangenomen. De vrouw heeft dat vooral te dan ken aan het feit dat ze onmiddelijk naar de commissie gefijke behan deling mannen en vrouwen bij ar beid (CGA) is gestapt. Opmerkelijk is dat het incident zich afspeelde bij een organisatie van werkgevers. Daar werd de vrouw aanvankelijk afgewezen voor de functie van co ördinatie opleidingen nadat ze haar aanstaande werkgever had verteld dat ze zwanger was. De vrouw had al een aanstel- lingsbrief op zak waarin het ge bruikelijke zinnetje stond dat in diensttreding alleen nog afhing van de medische keuring. De vrouw werd medisch goedkge- keurd, alleen bleek wel dat ze zwanger was. De vrouw nam na de afwijzing onmiddellijk de commis sie in de arm en dat leidde er toe dat de werkgever de vrouw enkele da gen later meedeelde dat ze alsnog was aangenomen. De CGA wijst er nog eens op dat de wet gelijke behandeling bij on der meer werving en selectie het maken van onderscheid tussen vrouwen verbiedt. De vindt een verwijzing zwangerschap oiwetlig.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3