LEIDSCH DAGBLAD Vuurwerkramp Mexico Groot aantal doden bij treinbotsing in Londen BOERENKOOL EN SLAVINKEN Proeven met embryo's Zeker 70 doden en 80 gewonden Zwitserse minister Kopp stapt op door schandaal I DRUKKERIJ IDELTABACH ÏÏ2S10.90 a-sej! Twee vliegtuigen met hulpgoederen voor Armenië neergestort I !?|i; Maandag 12 december 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38804 Prijs fl. 1,20 AMSTERDAM (GPD/ANP) - Het Academisch Ziekenhuis in Am sterdam gaat volgend jaar experi menteren met hersencellen van menselijke embryo's. Die worden ingebracht in de hersenen van rat ten om de effecten op bepaalde ziekten te meten. Hierdoor zou on-, der meer de ziekte van Parkinson, die wordt veroorzaakt door bescha diging van bepaalde hersendelen, kunnen worden genezen. Het in brengen van de nog niet volgroeide hersencellen van een embryo be vordert dat deze afgestorven her sendelen weer gaan werken. Dit maakte onderzoeker Stein- Genezing ziekte van Parkinson? busch van de Vrije Universiteit van Amsterdam gisteren bekend voor de VARA-tv. Het is voor het eerst dat in ons land met menselijke her sencellen wordt geëxperimen teerd. Tot nu toe werden in de her senen van ratten die aan Parkinson leden, hersencellen van ratten-em- bryo's ingebracht. In Engeland zijn er inmiddels ook positieve resulta ten behaald bij de genezing van epilepsie en dementie door het in brengen van hersencellen van on geboren vruchten. Het Academisch ziekenhuis in Maastricht wil menselijke em bryo's gaan kweken voor medische experimenten, zoals erfelijkheids- onderzoek, zo maakte de medicus Geraerdts dit weekeinde bekend. Zijn collega Steinbusch uit Am sterdam wil hiervan niets weten. De embryo's, die in Amsterdam worden gebruikt, zijn afkomstig van lokale abortusklinieken en de --moeders hebben toestemming ge geven. Het CD A-kamerlid Laning- Boersma heeft al aangekondigd te zullen aandringen op een wettelijk verbod op de kweek van embryo's. Vrijdag wordt een symposium in Maastricht gehouden over het toe staan van het kweken van em bryo's voor medisch onderzoek. MEXICO-STAD (Rtr./AFP/GPD) - In het oude centrum van Mexico- stad is gisteren een enor me hoeveelheid vuurwerk geëxplodeerd. Door de ontploffing en het vuur dat zich snel verspreidde en vele marktstalletjes en omliggende panden in as legde, zijn zeker 70 men sen, onder wie 12 kinde ren, omgekomen. Er vielen 80 gewonden; tientallen personen worden nog ver mist. De explosie deed zich rond drie uur 's middags voor op de begane grond van La Merced, dat met drie verdiepingen een van de grootste marktcomplexen van Mexico-stad Ooggetuigen beweren dat alles begon, toen er plots ergens een vuurpijl afging. De spattende vonken ontstaken het vuurwerk in nabij gelegen stalletjes. Verschil lende marktkraampjes vlogen in brand. De vlammen sloegen over naar omringende gebouwen, waar nog meer vuurwerk lag opgesla gen. Er volgden een aantal grote explosies. Ruiten verbrijzelden en muren zakten krakend in elkaar. De honderden marktbezoekers probeerden in grote paniek weg te komen door de smalle straatjes. Heel wat van de slachtoffers wer den onder de voet gelopen. Tot diep in de nacht werd er koortsach tig gezocht naar onder het puin vastzittende slachtoffers. Woordvoerders van de Mexi caanse politie geloven dat de ramp is veroorzaakt door de felbranden- de winterzon. Deze zou een van de op de straatstenen uitgestalde par tijen van 'illegaal' vuurwerk heb ben aangestoken. Er zijn nu maat regelen beloofd om de verkoop van vuurwerk te reguleren. Elizabeth Diaz van de vakbond van marktkooplui zei: „Het was een tijdbom. Er zijn hier honder den mensen die illegaal vuurwerk verkopen. Dat gebeurt al jaren en waarom heeft de overheid er nooit iets aan gedaan?" Politieman Ayala: „Alles hier is illegaal. Ze verkopen donderslagen die ze ver stoppen onder pasta's, fruit of wat ze ook in de aanbieding hebben". Mexico kent een grote traditie van 'ambachtelijk' vervaardigd vuurwerk. Alle volksfeesten, inclu sief begrafenissen, gaan gepaard met het nodige geknal. En er is nog nooit sprake geweest van enige of ficiële controle. Niet bij de fabrica ge en minder nog bij de verkoop. Dit weekeinde waren de voorra den met het oog op de komende jaarwisseling en de vandaag te vie ren herinnering van de verschij ning van de maagd Maria, vlak na de Spaanse verovering, op een heu vel nabij het centrum van Mexico. 22 PAGINA'S Na een periode van betrekke lijke windstilte gaat het weer helemaal mis in het betaalde voetbal. Vorige week werd scheidsrechter Van Mierlo door supporters van AZ ge molesteerd. Gisteren moest het duel in de eerste divisie tussen FC Den Haag en RBC na 19 minuten worden ge staakt vanwege een anonieme bommelding in het Zuider park. Arbiter Van den Herik, net begonnen aan zijn tweede wedstrijd op profniveau, leg de het spel stil waarna de 2000 bezoekers werden verzocht om het stadion te verlaten. Hoewel er niets werd gevon den, weigerden de spelers van het bezoekende RBC daarna nog terug te komen om de wedstrijd uit te spelen. Dit mede omdat al eerder buiten het stadion een vuurwerkbom onder een auto tot ontploffing was gekomen. Daarbij vielen drie gewonden. Ook tijdens en na afloop van het duel tussen Twente en Feyenoord (6-1) was het in Enschede onrustig. De politie pakte 28 Rotterdamse suppor ters op vanwege vernielingen aan een bus en arresteerde la ter nog een 22-jarige man uit PSV-speler Jan fleintze probeert Nacional-aanvaller Juan Carlos de Lima de doortocht te beletten. De Deen raakte bij deze actie gebles seerd is vermoedelijk een paar weken uitgeschakeld. (foto afp) Enschede die wordt verdacht van openlijke geweldpleging. Landskampioen en Euro pa Cup-houder PSV slaagde er in navolging van Feyenoord en Ajax niet in om de Wereld beker naar Nederland te ha len. In Tokyo gaven de Eind- hovenaren vlak voor tijd en al in de noodzakelijk geworden verlenging tegen Nacional de Montevideo een 2-1 voor sprong uit handen. Bij de se rie strafschoppen trokken de Zuidamerikanen vervolgens aan het langste eind. BERN (AP) - De Zwitserse minis ter van justitie Elisabeth Kopp heeft vandaag aangekondigd in fe bruari haar functie te zullen neer leggen. Ze was in opspraak geko men nadat ze had toeggeven haar echtgenoot, een advocaat, te heb ben gewaarschuwd te breken met een bedrijf waarnaar justitie een onderzoek instelde wegens het wit wassen van inkomsten uit de drugshandel. Kopp (52) was de eerste vrouw in de Zwitserse geschiedenis die een post bekleedde in de federale rege ring. Afgelopen woensdag nog werd zij gekozen tot vice-presi dent, een post die jaarlijks wisselt. Zij zou waarschijnlijk in 1990 presi dent van Zwitserland zijn gewor den. Ze zei in een persverklaring haar functie als minister van justitie en politie te zullen neerleggen omdat ze onder „ondraaglijke druk'" komen te staan na haar onthulling. „Ik ben moreel noch wettelijk schuldig aan enige misstap", schreef Kopp. Ze voegde eraan toe dat het korte telefoongesprek met haar man op 27 oktober een „buitenproportio nele belangrijkheid" had gekre gen. In dat telefoontje, zo onthulde ze vrijdag, had ze haar man,gewaar schuwd zijn zetel op te geven in de raad van bestuur van het in Zürich gevestigde Libanese bedrijf Shak- archi Trading. Enkele dagen later kondigde justitie aan dat een on derzoek was gestart naar het wit wassen van een miljard dollar aan drugsgeld in Zwitserland. LONDEN (RTRyAFP/DPA/UPI) - Bij een botsing van twee forensen treinen in de buurt van het drukste spoorwegknooppunt in de Britse hoofdstad Londen zijn vanochtend ten minste 53 mensen omgekomen en meer dan 140 anderen gewond geraakt. Dertig gewonden zijn er ernstig aan toe. Een woordvoerder van de Britse spoorwegen (British Rail) verklaar de dat enkele minuten na het onge luk een derde, lege goederentrein op de verongelukte treinen inreed. De Londense brandweercom mandant Clarkson, zei vanochtend dat nog meer dan 50 mensen in de wrakstukken beklemd zitten en Containers in zee IJMUIDEN (ANP) - Het Westduit- se vrachtschip Anna heeft vanoch tend ten noorden van Terschelling 6 containers met chemicaliën en huishoudelijke materialen verlo ren. Het schip heeft een groot lek onder de waterlijn; in* de ruimen stond tegen 11 uur ruim een meter water. Twee reddingboten en een marine-helikopter zijn bij het schip paraat om 9 opvarenden zonodig van boord te halen. Wolkenvelden Wolkenvelden en op de meeste plaat sen droog. Minimumtemperatuur om streeks 4 graden. Maximumtempera tuur ongeveer 8 graden. Matige wind. uit west tot noordwest. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Half tot zwaar bewolkt. Overwegend droog. Tempe ratuur 's nachts in het algemeen iets boven nul. Middagtemperatuur gelei delijk terugvallend naar normaal. Dinsdag 13 december zon op: 08.40 uur, zon onder: 16.28 uur: maan op: 12.05 uur. maan onder: 21.18 Waterstanden te Katwijk hoog water: 05.50 en 17.58 t rater: 01.36 en 13.54 uur. vreest dat een groot aantal van hen is overleden. Het ongeluk vond plaats in Wandworth, in de buurt van Clap- ham Junction dat bekend staat ais een van de drukste spoorweg- knooppunten in de wereld. Daar botsten om 09.20 uur (onze tijd) de volle treinen uit Poole en Ba singstoke op elkaar. Ooggetuigen zeiden dat een van de treinen van het talud gleed en dat vijf wagons van de andere trein omsloegen. Brandweercommandant Clark son zei dat honderden brandweer lieden, artsen en andere reddings werkers in de weer zijn de beklem de mensen uit de trein te bevrijden. Deze bevindt zich op een moeilijk te bereiken punt, tussen twee spoordijken. In een nabijgelegen school werd een noodhospitaal in gericht. Het is de ergste Britse treinramp sinds 1975 toen bij een spoorweg ongeluk 43 doden vielen. Hypnotiseur boeit publiek ROME (DPA) - De hypnotiseur Giucas Casella heeft in een pro gramma afgelopen zaterdag op de Italiaanse televisie zijn pu bliek letterlijk en figuurlijk ge boeid. Casella verzocht het pu bliek in de zaal de handen te vouwen. Niemand kreeg daar op de vingers meer uit elkaar, totdat Casella de 'betovering' verbrak. De uitzending werd ook in tens gevolgd door een achtjari ge jongen uit Palermo die thuis voor de televisie gezeten naar het programma keek. Ook hij vouwde zijn handen ineen - en kreeg deze aan het einde van de uitzending niet meer los. De ontstelde ouders snelden met hem naar het ziekenhuis, maar daar kreeg men de handen niet van elkaar. Uiteindelijk werd via de Italiaanse televisieom roep de hypnotiseur opge spoord met het verzoek telefo nisch de ban te breken. Na drie uur kon de jongen zijn vingers weer vrij bewegen. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding ijs Boerenkool, 23 gesneden, OQ zak ±300 gram O*/ Slavinken, ir; laag Hulpverleners bieden bij Clapham Junction in zuid-Londen medische 's LanÖSgTOOtStB klXlideflier blijft OD de kleifltjeS lettea verzorging aan de slachtoffers van de treinramp. uotoEPA) BELGRADO (AP) - Opnieuw is een vliegtuig verongelukt dat be trokken was bij de luchtbrug naar de door een aardbeving verwoeste Sovjet-republiek Armenië. Vol gens het persbureau Tanjug stortte vanochtend een Joegoslavisch mi litair transportvliegtuig met onder meer medische hulpgoederen neer in de omgeving van de luchthaven van Jerevan. Alle zeven beman ningsleden van de Antonov-12 kwamen om het leven. Gisteren vonden 78 Russen de dood toen een ander militair trans portvliegtuig verongelukte bij de nadering van het vliegveld van de verwoeste stad Leninakan. De pre cieze oorzaak van de ongelukken is nog niet bekend. Wel meldde de le- gerkrant Rode Ster dat het lucht ruim boven Armenië te intensief wordt gebruikt door een groot aan tal toestellen die allemaal met hulpgoederen naar de slachtoffers van de aardbeving onderweg zijn. Inmiddels stijgt het aantal slachtoffers van de ramp. Volgens de laatste schattingen zouden er zo'n 60.000 doden zijn. Ongeveer de helft van de 20.000 inwoners van het stadje Spitak ligt nog onder het puin. Ontoereikende en chaotische hulppogingen kosten mensenle vens, zo melden media in de Sov jetunie. Na een aanvankelijke weigering van de Sovjet-ambassade om een visum af te geven aan de Reddings- hondendienst Nederland uit Rui nen, heeft deze hulpploeg vanmor gen alsnog toestemming gekregen af te reizen naar het rampgebied in Armenië. Coördinator Ruud Haak uit Ruinen is al vanaf eind vorige week bezig om de hondenbrigade naar de Sovjetunie te krijgen. Vrij dag is een team van Artsen zonder Grenzen, bestaande uit 8 personen met 30 ton aan medische hulpgoe deren, afgereisd naar Armenië. Die Groep Iraniërs bezet kantoor van Amnesty AMSTERDAM (GPD) - Een groep van twintig Iraniërs heeft vanmorgen het kantoor van Am nesty International in Amsterdam bezet. Ze drongen via een raam de voorzijde van het pand aan de Kei zersgracht binnen. De groep eist van Amnesty dat er melding ge maakt wordt van de afslachting van het volk in Iran. Ook vragen de bezetters een veroordeling van Khomeiny. Op straat voor het pand demonstreerden nog eens twintig Iraniërs. Volgens een woordvoerdster van Amnesty is de mensenrechtenor- ganistie niet van plan is onder druk uitspraken te doen. ,,Als we daar aan beginnen, kunnen we iedere dag wel op een bezetting rekenen. In het verleden hebben we gere geld bericht over de situatie in TOESLAG LATER (ANP) - De mo biliteitstoeslag van 25 gulden voor personenauto's en 50 gulden voor vrachtwagens gaat niet 1 januari in, maar twee weken later. Het voor stel is nog niet behandeld door de Eerste Kamer. Door dit uitstel loopt de staat ongeveer 5 mihoen gulden mis. zijn zaterdag direct aan de slag ge gaan. Dirigent Andre Previn, fluitist James Galway en cellist Mstislav Rostropovitsj zijn enkele van de beroemdheden die zich bereid heb ben verklaard om zaterdag aan staande op te treden op een bene fietconcert dat in Londen wordt gegeven voor slachtoffers van de aardbeving. De BBC zorgt voor rechtstreekse uitzending door ra dio en televisie. Kamer hekelt politiebeleid bewindslieden DEN HAAG (ANP) - CDA, WD en PvdA hebben ernstige kritiek op het uitblijven van een standpunt van de ministers Van Dijk en Kort hals Altes over de nieuwe sterkte- verdeling van gemeente- en rijks politie. Dat de ministers nog steeds geen mening hebben over de in grijpende voorstellen om zo'n 2500 politiemensen van functie te laten veranderen, werd door de verschil lende fracties "ergerlijk, pijnlijk en hoogst vervelend" genoemd. Niet in het minst omdat de voorstellen overal in het land onrust en onze kerheid hebben veroorzaakt Dit bleek vandaag tijdens de commissievergadering over het politiebeleidsplan 1989. De PvdA wil dat voor volgend jaar 80 miijoen gulden extra wordt uitgetrokken om de eerder vastge stelde kortingen grotendeels onge daan te maken. Met dat geld zou den ruim 1000 politiemensen in dienst kunnen blijven. De WD- fractie stelde voor om de herverde ling van politiemensen te halveren, onder meer door de koninklijke marechaussee meer in te zetten voor verschillende taken die nu door de politie worden vervuld. JA, ik abonneer mij ■o anel mogelijk op deze krant. Dan heb ik niet alleen het nationale en internationale ïieuws. maar ook de berichten uit eigen regio bij de hand' I 1 U Ui 2 ®-$ f it llV' :3» I z Z □□83?

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1