Leython voorlopig veilig De Zijl kopje onder Kroes belooft beterschap Philidor krijgt flink pak slaag Gerdie Keen ongeslagen PAGINA 16 SPORT MAANDAG 12 DECEMBER 1988 LEIDEN - Leython boekte in de tweede divisie een moeizame 3-2 winst op Allides, waardoor het team opklom naar de negende plaats en voorlopig weer veilig staat. Gemini/K is al uitgespeeld en gaat door een 0-3 zege bij HVS in de derde divisie als koploper de win terstop in. NOVO blijft in die derde divisie in de degradatiezone door een 1-3 nederlaag tegen Inter Ami- cos. Bij de vrouwen deed Gemini het in de tweede divisie goed met een 3-0 winst op Voorburg 2 en klom Leython in de derde divisie naar een gedeelde tweede plaats met een punt achterstand op de koploper Be Fair door een 1-3 over winning bij PVC/Blokkeer. Leython en Allides werkten een heel spannende en niet eens zo slechte wedstrijd af. De belangen waren groot, daar beide teams in degradatiegevaar verkeerden. Ley thon startte met een 5-0 voor sprong door Rob Mudde, maar gaf die weer even snel uit handen (5-7). Toch haalde Leython die set mak kelijk binnen met 15-8. Het spel- beeld was zoals gebruikelijk; bij achterstand wordt er heel behoor lijk gebald, bij voorsprong sluipt er nonchalance in het spel. Daarom ging de volgende set even gemak kelijk verloren (7-15). Het vooral aanvallend verrassende Allides bleef het Leython moeilijk maken DEN HAAG (ANP) - TT Am sterdam heeft de laatste acht be reikt in het Europese tafeltennis- bekertoernooi voor bekerwin naars. De Amsterdammers haal den gisteren in eigen huis verras send fors uit tegen Frankfurt FTG (5-0). Spartak Vlasim behaalde een geflatteerde overwinning (5-1) op de vrouwen van Megacles. De bekerhouder uit Tsjechoslowa- kije trad in dezelfde opstelling aan als waarmee het het vorige seizoen Avanti als Europees kampioen had onttroond. Alleen Emily Noor kwam tot winst. Shot Wageningen werd zater dagavond in Budapest uitge schakeld (5-3) door de plaatselij ke SE met Europese toppers Ba- torfi en Urban in de gelederen. Gerdie Keen had voor beiden geen greintje respect en bleef met drie overwinningen ongesla gen. Vooral haar zege op oud-Eu ropees kampioene Batorfi was bijzonder overtuigend (21-19, 21- en dwong de Leiderdorpers na 15- 13 en 10-15 tot een beslissende vijf de set. DaariA kwam Leython zelfs nog met 10-13 achter, voordat Paul- Jacques Verhoeven uitserveerde naar 15-13 en 3-2. Gemini werkte tegen HVS weer een prima partij af. Het oude en le pe HVS kwam er de eerste twee sets niet aan te pas (3-15, 4-15), om dat met name Remco van Rijn zo wel aanvallend als verdedigend erg goed op dreef was. Alleen in de der de set kon HVS iets terug doen, r ook deze set ging naar Gemi ni (12-15) dat de wedstrijd volledig dikteerde. NOVO kon in de eerste twee sets het hooggeklasseerde Inter Ami- cos aardig bijbenen, maar moest beide keren in de slotfase de winst uit handen geven (10-15,8-15). In de derde periode kreeg NOVO meer grip op het spel en scoorde vo.oral via het midden veelvuldig en bracht de spanning terug met 15-8. Spelverdeler Andrea Togni (ex- Leython) kon het vertrouwen bij zijn teamgenoten niet vasthouden en zag ondanks zijn uitstekende set-ups NOVO in de vierde set met 0-10 achter komen. Een inhaalrace leverde nog zes punten op, verder kwam NOVO echter niet (6-15 en 1- 3 verlies). In de promotieklasse speelde Gra- ficon/Donar tegen runner-up VCS een aardige wedstrijd, die pas na vijf sets beslist werd. De eerste set ging tot 10-10 gelijk op. Toen had Donar de langere adem: 15-11. Daarna werd VCS volledig wegge speeld door de sterke Donar-serve (15-1). VCS ging hierna over op een 5-1 systeem en bracht Eric van Seg- gelen in de ploeg. Hij wist met Olaf van Dam het team nieuwe impul sen te geven en na tweemaal 13-15 stonden de ploegen weer gelijk. In •de vijfde set won Donar op routine en niet op conditie (3-2), waarmee de koppositie gehandhaafd bleef. Met de recente overwinning op VOY in het achterhoofd kon Ley thon 2 onbevreesd de strijd tegen het Haagse Oikos beginnen. Desal niettemin hield aanvoerder Hans Broere een stevige pep-talk om mogelijke onderschatting uit de wereld te praten. Het leverde een 15-2 zege op in de eerste set. Oikos dat zich de ontmoeting duidelijk anders had voorgesteld, klampte daarop aan, bleef bij tot 11-11, maar kón niet afmaken (15-11). Leython paste toen twee wissels toe Ro gier Schalkwijk en Erwin Sikkema voor Rob van Daalen en Niels van Weeren - en maakte het karwei ge staag af met 15-6 in totaal 33 minu ten, waarmee het klom naar de der de plaats. NOVO 2 kon met een goede aanval Be Fair in de eerste set overrompe len (15-3) en wist dit goede spel tot 10-10 in de volgende set vast te hou den. Door wat arbitrale beslissin gen raakten de Noordwijkers van de kook en verloren: 10-15. NOVO herstelde zich prima en weer was de aanval de basis voor een zege: 15-7. Daarmee was het kaarsje op gebrand en kreeg Be Fair de kans om terug te slaan. Het deed dit ge decideerd via 2-15 en 5-15 (2-3). Valken startte met de licht gebles seerde Henny van de Hulst en On- no Pierens aan de kant ^egen Ri- va/VSC en had het erg moeilijk (10- 15 verlies). Na de wisseling van Sjaak de Jong en Wilco Saab door eerdergenoemde spelers begon het te lopen, al waren op 12-14 enige sprongservices van Van de Hulst nodig om de winst veilig te stellen: 16-14. De wedstrijd was hiermee gelopen en met-15-11 en 15-10 be haalde Valken een verdiende 3-1 Leython 3 - zonder de zieke Jan Keyzer - startte zwak tegen Zovoc 2 en grossierde in foute passes. Het resultaat was 5-15 verlies. In de vol gende set wist Leython met aardi ge combinaties tot 10-11 bij te blij ven voor het weer mis ging (11-15). In de derde set had het beslist pech toen op 13-13 twee fout geslagen smashes het pleit beslisten ten gunste van Zovoc 2 (15-17). Bij de vrouwen wist Gemini aan Voorburg 2 een forse deklassering te geven (15-2). Ook in de volgende sets was het overwicht erg groot en het had nog groter kunnen zijn als Gemini niet meegedaan had aan het afleveren van frommelballen. Nu werd het "slechts" 15-11 en 15-7 in een duel waarin Voorburg slechts kon figureren. Leython startte overdonderend bij PVC/Blokkeer en nam met een goede opslag een 2-13 voorsprong. Even stokte de aanval maar 11-15 was een duidelijke winst. PVC bracht de ploegen met 15-12 weer op gelijke voet en in de derde set had Leython het nog heel moeilijk voor het door- toedoen van Anne- miek Oudshoorn en Barry Boon stra, die aanvallend goed doorkwa men, in veilige haven kwam: 13-15. Dezelfde Annemiek Oudshoorn serveerde hierna in één ruk naar 1- 10 en besliste in feite de wedstrijd want de 5-15 setzege betekende een kostbare 1-3 winst. In de promotieklas was Van San ten veel geroutineerder en sneller dan NOVO. Het leverde de nodige panieksituaties op bij de NOVO- speelsters en Van Santen profiteer de gretig en stuurde de Noord wijk- se vrouwen met een 3-0 nederlaag snel naar huis (15-5, 15-10, 15-6). Liusna kwam met 14-7 achter bij Riva 3, maar een sterke opslag beurt van Tini Huysman leverde een onverwachte winst op: 14-16. Deze krachtsinspanning moest het vervolgens bekopen met 15-8 ver lies. In de derde en vierde set kwam Liusna met 8-11 voor, in bei de gevallen kon het die voorsprong niet consolideren en verloor het: 15-12, 15-11(3-1). Gemini 2 redde het niet tegen kop loper Tonegido, die met zijn ex-di visie speelsters een regelmatige overwinning boekte. Gemini 2 kon er weinig tegen inbrengen en wist met zijn degelijke spelletje Tone gido niet te verontrusten: 15-6, 15- 11,15-9. Gemini 3 hield aan de ont moeting met AV'40 slechts één punt over. De grootste fout aan Ge- mini-zijde was het gebrek aan on derling vertrouwen, waardoor ie dereen ballen van de ander weg pakte, en de pass alle kanten op vloog (13-15, 15-8, 15-13, 7-15, 6-15). GER RENES LEIDEN Nood breekt wetten. Dat was zaterdag het Leidse devies tijdens de vierde ronde van de KNSB-competitie. Kwam hoofd klasser Philidor in het verleden al tijd tot taai verweer tegen super kampioen Volmac/Rotterdam, dit maal gooide de Piket-brigade het hoofd in het belang van het tweede achttal bij voorbaat in de schoot. Met een bepaald niet topzwaar in- vallertstrio in de hoedanigheid van Kees van Steenwijk, Carolien Slin gerland en Ton Kohlbeck, was het tegen redelijk illustere namen als Hans Böhm, Marcel Piket en Jan de Wit knollen voor citroenen ver kopen. De daaruit voortvloeiende handicap van een 0-3 achterstand liet zich in de Leidse MEAO uiter aard tegen Rotterdam niet meer ongedaan maken. Integendeel, de Rotterdammers hielden met 1 1/2 - 8 1/2'stevig huis in de Leidse gele deren. Een uitslag die Philidor naar de voorlaatste plaats op de ranglijst deed terugzakken. Echter wel met de wetenschap dat Phili dor nog vrijwel alle rivalen voor een degradatieplaats wacht. Ploegleider Joop Piket wenste na afloop dan ook niet te wanho pen: „Tegen Volmac hebben we te genwoordig toch geen kans meer. Daarom was het beter dat wij het tweede team aan een broodnodige overwinning konden helpen. Dat kost ons dan misschien een enkel bordpunt, maar dat maken we evenals het tekort aan matchpun- ten toch wel weer goed". Een en al malaise was het zater dag dan ook niet. Nico Kuijf be zorgde tegenstander Fred van der Vliet een stevig pak slaag, terwijl kopman Hans Kuijf met een remi se tegen niemand minder dan Vic tor Kortsjnoj stuntte. Enigszins fortuinlijk was de winst van de jon gere broer van de bij Volmac mee spelende Rinie Kuijf (die van Piet Bakker won) overigens wel. Kortsjnoj bouwde vanuit de ope ning een overrompelende positie op, waarin de winst slechts een kwestie van. tijd leek. Ongemerkt kwam 'Victor de verschrikkelijke' echter in tijdnood. Gewoonlijk geen enkel probleem voor de te genwoordig in Zwitserland verblij vende ex-Rus, maar met het vorde ren der jaren blijkt de scherpte er toch wat af gegaan. Na een stevige misser van zijn opponent, mocht Hans Kuijf dan ook dankbaar een half puntje incasseren. Buiten de kloppartijen die Van Steenwijk, Kohlbeck en Slinger land (die De Wit tenminste nog even aan het denken zette), was er ook voor RAG de Graaff weinig eer weggelegd. Hij belandde, notabene in zijn lijfvariant, tegen Gert Ligte- rink in een dodelijke houtgreep: 0- 4. Meer verdienstelijk was het ver weer van Joop Piket tegen Genna Sosonko en Piet Bakker tegen Ri nie Kuijf, maar ook zij konden het uiteindelijk niet redden. Tussendoor nam de jongste telg uit de Kuijven familie, Nico, de ze ge op Van der Vliet voor zijn reke ning en tekende broer Hans voor zijn remise: 1 1/2 -6 1/2. Henk van Maaren maakte het oud-clubge noot Jeroen Piket voor enige tijd moeilijk, maar hij kon evenals Hein-Piet van der Spek in zijn duel tegen Bruno Carlier, toch ook niet aan verlies ontkomen. LSG 1 lijkt zich in de eerste klas se A te hebben vastgebeten in het zog van koploper Utrecht. Tegen het op papier sterke VHS uit Haar lem werd het een krappe, maar an derzijds toch dik verdiende 6-4 overwinning. De Parlement-bewo- ners zagen ondertussen rivaal Utrecht wel met 8-2 uithalen tegen Groningen 2. Het was voor LSG 1 vooral zaak de gerenommeerde kopborden van de Haarlemmers in toom te hou den. Daarin slaagde de ploeg van Ruud Mieremet wonderwel. Kop man Theun van der Vorm zag vete raan Van Geet al snel met remise genoegen nemen, Leon Konings kwam in een zeeslang met Rob Nio Bertholee tenslotte tot een punten- deling. De Brit Tom Wiley strafte bovendien de hooghartigheid van een sterk uit de opening gekomen Lex Jongsma af. Wel zag Charles Kuypers zich op gerold door een verrassend laag ge plaatste Hans Bouwmeester: 2-2. Belangrijke en ook gedegen over winningen kwamen op naam van Viktor Kortsjnoj verspeelde een half punt aan de verrassende Hans Kuijf. (foto ANP) Jan Tolenaar en Aad van Moorsel (onlarigs nog goed voor een 50% score tijdens de voorwedstrijden om het Nederlands kampioen schap), terwijl Adriaan Clemens een nuttig halfje bijdroeg. Joan Baart dolde met Wilschut, die zijn koning als jachtobject over het ge hele bord zag gedreven. René Duchêne miste de winst, maar was nog altijd goed voor een remise. Een verliespartij van Henk van Putten kon de pret toen niet meer drukken, omdat Wiley dus stoi- cijns met Jongsma afrekende. RUUD DOBBELAAR LZ wacht nog steeds op eerste overwinning LEIDEN/AMERSFOORT De Zijl/LGB heeft het cruciale treffen tegen Polar Bears niet in winst om kunnen zetten. In het thuisbad kon een slechte start in de slotfase niet meer ongedaan worden gemaakt. Polar Bears keerde met een 13-17 overwinning naar Ede te rug. LZ'86 leed een nieuwe nederlaag. In Amersfoort was AZPC met 12-8 te sterk voor de mannen van Hans Parrel. De Zijl/LGB heeft het Polar Bears niet echt lastig kunnen maken. De uiterst luidruchtig aanwezige sup porters van Polar Bears konden al na één periode rustig gaan zitten kijken. De 1-4 stand gaf alle rust. Zijl/LGB-trainer Frits Welling ver klaarde na afloop dan ook. "We lie pen vanaf het begin achter de fei ten aan. De snelle achterstand noopte ons tot forceren. Vooral verdedigend waren we niet sterk. Doelman Harm de Jager stopte niet veel, de andere kant van de medaille is natuurlijk wel dat de Polar Bears voorwaartsen elke keer weer ongehinderd konden aanleggen.' Verder waren we op de midachter plaats kwetsbaar. Vier, vijf midvoor goals tegen kan op dit niveau natuurlijk niet. Het is na tuurlijk jammer dat we zo'n be langrijke wedstrijd niet compléét konden spelen". Het collectief sterke Polar Bears controleerde twee perioden lang de wedstrijd. Men bouwde in deze fa se een beslissende 4-10 voorsprong op. De inzet die de Leidenaars in het vervolg van de wedstrijd ten toon spreidde was groot genoeg om de Edenaren toch nog in verle genheid te brengen. In de laatste periode, scherp op de aanval spe lend, kwam men twee minuten voor tijd terug tot 13-15. Polar Be- ars dreigde het hoofd te verliezen en even leek het er op dat een goed resultaat nog tot de mogelijkheden behoorde. Juist op dat moment hielp arbiter Andy Hoepelman de Edenaren weer in het zadel. Om on duidelijke redenen stuurde hij De Zijl/LGB-keeper Martin Nederlof voor 35 seconden naar de kant. Po lar Bears scherpschutter John tien wedstrijden heeft LZ'86 pas één punt vergaard en is men stevig op de laatste plaats beland. Verve lende bijkomstigheid is dat mede degradatiekandidaat Het Ravijn een stunt uithaalde door Branden burg met 10-7 te verslaan. De "con currentie" van LZ heeft nu wel erg veel afstand genomen. AZPC weet onder aanvoering van de ook tegen LZ weer sterk spelende Aad van Mil met de regelmaat van de klok de punten bij elkaar te sprokkelen met als hoogtepunt de overwin ning op Polar Bears vorige week. Het duel met LZ'86 leek dan ook op een verplicht nummer uit te draai en. LZ'86 bood echter meer weer werk dan op voorhand was aange nomen. De Leidse formatie hield lang gelijke tred met AZPC dat er pas in de vierde periode definitief in slaagde de Leidse opponent van zich af te schudden. De genadeklap viel in de beginfase van de laatste periode toen LZ mid voor Wilco van der Zeeuw mocht aanleggen voor een strafworp. De bal belandde wel in het AZPC doel maar de scheidsrechter constateer de twee bewegingen van de LZ speler en kende AZPC een vrije worp toe. Uit deze vrye bal coun terde AZPC naar 10-6 en draaide de wedstrijd op slot. Eindstand 12-8. Goals: Wilco van der Zeeuw 3, Bob Brebde 2, Ruud Muusse, Mark Mommers en Marco Mulder. In de tweede klasse gaat Katwijk door met winnen. Tegen het op de derde plaats bivakkerende SVH werd in Rotterdam een 9-12 zege behaald. Precies één periode had den de Katwijkers nodig om te het kleine bad. De de slotfase De Houtrib gemakke lijk naar 9-12 kon weglopen. Goals: Dick van der Bosch 2, Marcel Rom- pes 2, Jack Frauenfelder 2, Ron Zandvliet, Serge Dietz en André Mulder. In de derde klasse verloor DKD met a-5 van GZC. Bij de vrouwen blijft De Zijl/LGB op het goede pad. Onder aanvoe ring'van de uitstekend keepende Eline Kortekaas werd Alkemade met 4-1 verslagen. Goals: M. van Veen 2, M. Rijsbergen 1 en R. Dijkshoorn 1. De vrouwen van LZ'86 raken iets achterop. Tegen het laag geplaatste Het Y kwam men niet verder dan een 10-10 ge lijkspel. run v ifT r»r»Q Bolar Bears-topscorer John Scherrenburg (3) legt aan voor een schot op het doel i DIRK KLOOS ger. Anton Heiden probeert een score te voorkomen. Scherrenburg bedacht zich geen deze fase opgelopen achterstand moment en benutte dit buiten- (4-2) werd al snel opgelopen en kansje onmiddelijk. Dit betekende vooral 13-16 en het einde voor de i sterk gespeeld la itste part had SVH het nakijken. V in 7-8 Frits Welling. Dat wederom was het binnen de kortste keren 7- John Scherrenburg er nog 13-17 van maakte had slechts statistische waarde. Doelpunten: Mark van Belkum 6, Stan van Belkum 3, Ar no van Winkel, John Kluivers en Alex Verhoogh. Stadgenoot LZ'86 wacht steeds op de eerste overwinning. Zaterdagavond verloor LZ'86 van debutant AZPC uit Amersfoort. Hoewel het spel van de Leidse for matie de laatste weken een stijgen de lijn vertoont slaagt men er voor alsnog niet in de broodnodige over winning te bewerkstelligen. Na 12. SVH kon hierna nog wel iets te rug doen maar dit kon de mannen van coach Jan Middendorp niet meer verontrusten. Door deze zege is Dolfijn de enig overgebleven concurrent voor de Katwijkers, de overige ploegen inclusief SVH staan al op eerbiedwaardige af- n°g stand. Doelpunten: Martin Jonker 5, Ronald Heemrood 3, Eddie Hoek 2 en Hans Schaap 2. Vivax verloor opnieuw. Dit maal was De Houtrib met 9-12 te sterk. De al snel opgelopen 1-4 achter stand werd nog tot 8-9 ingelopen maar dit had dermate veel van de Oegstgeestenaren gevergd dat in EDINBURGH (ANP) - De negende editie van het zwemtoernooi om de Euro pa Cup zal niet zozeer in de herinnering blijven vanwe ge de sportieve prestaties, maar meer door science-fic- tion-achtige toestanden, waarbij de machine in enke le gevallen de mens beheer ste. Dolgedraaide electronica besliste in feite, dat gelegenheidsbonds- coach René Dekker een plaats moest inleveren in de finale van de 4x100 meter wisselslag vrouwen. Flagranter nog was wat de compu ter zich ten aanzien van Stefan Vo- lery permitteerde. De Zwitser werd vrijdag op gezag van zijn uitdraai gehuldigd als meter vrije slag. Maar de geprodu ceerde cijferbrei was zo weinig eenduidig, dat een dag later LEN- voorzitter Klaas van de Pol de offers spinnijdig reageerden - v al René Dekker - zonder dat er iets werd rechtgezet. Gelukkig vergiste de computer zich niet zodanig dat de werkelijke krachtsverhoudin gen in het Europese zwemmen op zijn kop werden gezet. Die bleven zoals ze waren. De Sovjetunie had aan de Olym pische Spelen voldoende in vorm verkerende vedetten overgehou den om de titel bij de mannen te prolongeren. Bij de vrouwen had de nieuwste Oostduitse lichting zo'n voorsprong in punten, dat de overwinning in het laatste onder deel: de 4x100 meter wisselslag aan de dol enthousiaste Britse meisjes kon worden gelaten, terwijl deson danks de totaalzege voor de negen de achtereenvolgende maal niet in gevaar kwam. De Russische man nen en de Oostduitse vrouwen wonnen elk achtmaal op een totaal van veertien onderdelen. Zelfs de hekkesluiterspositie, de 100 die Nederland kreeg toebedeeld bij Het ging om de eerste c in de series van de wisselslag-esta fette tussen Baukje Wiersma en Ki- ra Bulten. Wiersma mocht de rug- op grond van oude wedstrijden sneller geweest dS zich nadien ontpoppende Ellen Elzerman. De afspraak was dat de snelste in de finale zou zwemmen. De uitgedaagde Friezin ging zo hard dat zij vóór de Oostduitse con currentie bij de aantikplaats arri veerde, waarna Kira Bulten correct middels ingevorderde medaille de stand van zaken", vond Dekker, de hals van de Rus Vladi- Zelf had hij met de sterk verjongde Maar zo zag de elektronica dat niet. Op grond van de uitgespuwde gegevens werd eerst de DDR ge diskwalificeerd en toen dat tot pro testen leidde, vond men ineens in de op Nederland betrekking heb bende cijfersreeksen een hiaat van ruim een halve seconde. Als dat werkelijk het geval zou zijn ge weest, zou de duikende Bulten bo venop de finishende Wiersma te recht zijn gekomen. Hoewel nie mand dat had zien gebeuren, werd Nederland gediskwalificeerd. Commotie alom. Zes minuten Kaf geen aanleiding tot voordat de geldende termijn -L& „oretrolron «rorrl oor» nmtoet i mokken. „Een reele weergave de voltallig opgekomen landen, zesde bij de vrouwen en achtste bij verstreken, werd een protest inge diend, vergezeld van de benodigde mir Tkatsjenko hing. De kuren van de twee jaar gele den voor de Gemenebestspelen aangeschafte electronische appa ratuur sloeg in Edinburgh de jury met zoveel onmacht, dat de slacht- meisjesploeg graag Italië achter zich gehouden, maar bij dat stre ven vond hij de toevallig door de Italiaanse voorzitter-kamprechter beheerde elektronica niet aan zijn zijde. ATLETIEK - De Westduitser Hans Pfisterer heeft gisteren de marathon van Singapore gewon nen. By de vrouwen was de Chine se Li Yemei de snelste. veertig dollar. De argumentatie leek steekhoudend, omdat nergens in de reglementen was vastgelegd, dat de controle op de wissels elek tronisch zou geschieden. Niette min, na drie kwartier vergaderen was de uitspraak: het protest is niet ontvankelijk. Wel kreeg chef-d'e- quipe Dora Demuth de veertig dol lar weer in handen gestopt. „Zo zie je hoe hypocriet het is toegegaan", fulmineerde Rene Dekker. Het incident had invloed op de stemming, maar om daaraan de veelal matige prestaties op te han gen, is overdreven. Daaraan was veeleer het volstrekt ongeïnspi reerde optreden van aanvoerder Hans Kroes debet. Terwijl zijn Britse collega Stephen Boyd 's morgens de opgetrommelde schoolkinderen vocaal instrueerde en 's middags de 400 en 1500 meter vrije slag winnend afsloot, liet de Lissenaar zich gelaten wegzwem men. Een voorbeeld dat door een aantal jongeren werd gevolgd. Naast Ron Dekker plaatste alleen Martin van der Spoel zich bij de eerste acht en dat uitsluitend van wege het feit, dat er op de 1500 me ter vrije slag niet meer deelnemers waren. Ron Dekker gaf op de hem minder liggende 200 meter school slag wat beter weerwerk, en finish te als zesde. Zowel Dekker als Kroes kondigden aan er de komen de maanden flink tegenaan te zul len gaan, hetgeen door de ploeglei ding als positief werd Het Martinus-blok, bestac uit Boonstra, De Waard en Van Rossum wordt gepasseerd door de Griek Triantafilidis, (foto ANP) Alleen Sneek verderin Europa Cup HERENTALS (ANP) - Olym pus Sneek heeft zich gisteren met gemak geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen. De Friezinnen had den slechts drie kwartier nodig om Herentals in eigen zaal op een forse nederlaag van 0-3 met als setstanden 7-15,0-15,4-15 te trac- teren. Olympus had de eerste wedstrijd een week geleden ook al met 3-0 gewonnen. Olympus is daarmee als enige van de vijf clubs, die in de twee de ronde in actie kwamen, over gebleven. Martinus ging bij de landskampioenen mannen ook in het thuisduel in Amstelveen met 0-3 ten onder Animo uit Sneek won met 3-2 van JSA Bordeaux, hetgeen niet opwoog tegen de 3-1 nederlaag in de uitwedstrijd. Met de interna tionals Zoodsma en Postuma moest Animo de vierde set nen om zich te plaatsen. Dat luk te niet. Zevenhuizen verloor net als de eerste keer met 0-3 van Au tomobilist Leningrad, ditmaal Nieuwerkerk aan de IJssel. Ook de vrouwen van Longa'59 red den het niet. Galatasary uit Tur kije vertrok met een overwin ning van 3-1 uit Lichtenvoorde, waarmee de score van de eerste wedstrijd werd geëvenaard. LZ komt goed voor de dag in Nieuwerkerk LEIDEN Bij de laatste afleve ring van de eerste ronde van de Speedo-jaargangswedstrijden werd afgelopen zaterdag in Nieu werkerk aan de IJsssel met name door de Leidse zwemverenigin gen uitstekend gepresteerd. De Zijl/LGB lijkt op weg om het aantal finaleplaatsen van vorig jaar te verdubbelen. LZ'86, ieder jaar met een van de grootste dele gaties aanwezig, moet in staat worden geacht het recordaantal finaleplaatsen van 24 uit 1987 ruimschoots te overtreffen. De pupillen van jeugdtrainer Hans Lalau van De Zijl deden het prima. Tom Onderwater be haalde bij de jongens geboren in 1979 een eerste plaats op de 400m vrije slag in de tijd van 5,51.7. 2" "n een jaar oudere clubgenoot cha Prins deed dit zelfde op de 800m. Zijn tijd van 5,32.3 bete kent een zekere plaats bij de eer ste zestien van Nederland. Jorien Kleywegt behaalde een bronzen plak op de 400m vrije slag voor meisjes geb.79 in de tyd van 6,12.4. Natasja Sierag, van LZ'86, liet wederom zien dat ze een groot ta lent is. Na de eerste ronde staat ze op alle slagen op een eerste plaats in de Speedo-ranglijsten. Haar 400m vrije slag won ze eveneens in een keurige 5,33.5. Haar clubgenote Rosan Bakker zwom naar een tweede plaats in 6,01.4. Stephan van Iterson be reikte een tweede plaats op de 400m vrije slag voor jongens geb.79 in 6,00.9. Fleur Bakker liet een goed opgebouwde race zien op de 800m voor meisjes geb.77. Haar tijd van 10,34.1 zal zeker bo venin de landelijke ranglijst' te vinden zijn. De laatste medaille voor LZ werd behaald door An ne de Haas. Zij zwom naar een derde plaats op de 400m in 6,23.3. Tijdens clubwedstrijden van LZ zijn wederom twee limieten behaald voor de Nederlandse Winter Kampioenschappen. Maaike Parrel zwom naar een goede tijd van 1,01.2 op de 100m vrije slag. Dit was bijna een se conde onder de limiet. Bij iedere wedstrijd zwemt Parrel weer iets sneller op deze afstand. Ze kan als eerste Leidse zwemster de minuutgrens doorbreken als de ze vooruitgang blijft voortzetten. Wie ook steeds sneller gaat is Nancy Kijk in de Vegte. Ze be haalde nu de limiet op de 100m vlinderslag in 1,09.2. Dit bete kende voor LZ de 38ste limiet. ROBERT VAN ZIJP

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16