Wellicht lagere straf Leidse meubelzaken 'Nieuw ijsbaancomplex zal meer mensen gaan trekken' Natuuiijsbaan Dobbedreef officieel geopend Gerechtshof buigt zich over slepende kwestie Heropening reisbureau Cebuto FAKKELOPTOCHT DOOR LEIDEN Recordaantal scholen bij zwemkampioenschap LEIDEN - Als we het KNMI mogen geloven, kunnen we de schaatsen voorlopig nog wel even in het vet laten. Maar mocht het onverwacht gaan vriezen dan is de IJsvereniging Rijndijk-Hoge Mors er klaar voor. De natuurijsbaan aan de Dobbedreef in de Stevenshof is namelijk opnieuw aangelegd en gistermiddag officieel ge opend. Even heeft er op geleken dat de dagen van Leidens enige echte na tuurijsbaan waren geteld. Op de oorspronkelijk plek, halverwege de Rijndijk, zijn huizen gebouwd. De straat waaraan die huizen staan heet nu de Ijsbaan, maar schaat sen kun je er niet. De gemeente bleek de ijs vereniging echter goed gezind en besloot dat in het over blijvende weiland van de Stevens- hofpolder, naast de spoorlijn, een nieuwe ijsbaan mocht worden ge realiseerd. De IJsvereniging Rijndijk-Hoge Mors heeft al sinds 1964 de be schikking over een stuk weiland aan de Rijndijk. Op de oorspronke lijke plek staan nu huizen. In het oprichtingsjaar van de vereniging (1929) was het een zeer strenge win ter die het niet moeilijk maakte om op een gedeelte van de Oude Rijn, gelegen tussen de Vink en Haagse Schouwweg, een baan uit te zetten. Er werden een paar palen geslagen waaromheen een touw werd ge spannen en klaar was Kees. Het 'ei gen terrein' werd bestemd voor het houden van wedstrijden die weldra grote bekendheid kregen in de na bije omgeving. 60 jaar Met vlaggen, een koek- en zo- piekraam, baanvegers en soms een draaiorgel langs de baan kreeg de pas opgerichte ijsvereniging al snel een flinke aanhang. Vooral van be woners van de Rijndijk en de Hoge Mors. Door de jaren heen schom melde het ledental steeds rond de 200. De afhankelijkheid van een beetje strenge vorst en de kwaliteit van het ijs waren natuurlijk niet al tijd bevordelijk voor het voortbe staan van de vereniging. Vaak bleek de ijslaag niet dik genoeg om de vele mensen te dragen en zag het bestuur van de vereniging zich genoodzaakt de wedstrijden af te gelasten. Dank zij een beslissing van de Voorschotense gemeente raad kreeg de ijsvereniging in 1964 evenwel de beschikking over een landijsbaan in de Stevenshofjes- polder (toen nog Voorschotens grondgebied). Volgend jaar bestaat de ijsvere niging 60 jaar en dat zal natuurlijk worden gevierd. Daar is ook alle re den toe want het gaat de IJsvereni ging Rijndijk-Hoge Mors goed. Voorzitter C.H. Endeveld vertelt dat de vereniging nu zo'n 300 leden telt en rekent er op dat de i Ijsbaan, die nu midden in een woonwijk ligt, voor een flinke le- denaanwas zal zorgen. Strenge winter Wethouder Van der Molen (ruim telijke ordening) verrichtte gister middag de officiële opening en wenste de vereniging "een strenge winter toe". Als openingshande ling liet de wethouder via een pomp het eerste water op het ter rein lopen. Van der Molen beloofde nog eens terug te komen als het vriest en dan de schaatsen onder te zullen binden. Overigens was de ijsvereniging de afgelopen jaren al op de plek aan de Dobbedreef/Rijndijk gevestigd. Het terrein naast de spoorlijn was echter nauwelijks geschikt als ijs baan omdat het water te snel wegliep. Het nieuw aangelegde ter rein is daarom verlaagd en voor zien van een kunststof folie met daarop drainagebuizen. Daar bo venop ligt een laag zand met een grasmat. In de winter laat men het terrein vol water lopen en kan zich gemakkelijker een ijslaag vormen. Rond het terrein is een groen- rand gemaakt waar de schaatsen ondergebonden kunnen worden. Ook zijn er lichtmasten geplaatst zodat de ijsbaan 's avonds volop verlicht is en langer gebruikt kan worden. Aan de rand van het ter rein heeft de IJsvereniging Rijn dijk-Hoge Mors bovendien een nieuw clubgebouw neergezet. Het voltallige bestuur van de IJsvereniging Rijndijk-Hoge Mors poseert clubgebouw aan de Dobbedreef. Na afloop van de vorstperiode het water via de buizen weg naar de worden de afsluiters van het drai- Dobbewatering. Die eenvoudige nagesysteem geopend en stroomt handeling maakt een dubbel ge- 21 wethouder Van der Molen voor de nieuw aangelegde ijsbaan en het (foto Jan Holvast) bruik van het terrein mogelijk. In fenterrein voor honkballers. De de zomermaanden zal het grasveld aanleg van het terrein heeft zo'n namelijk gebruikt worden als oe- 80.000 gulden gekost. LEIDEN De straffen voor de ondernemers die hun meubelzaken op tweede Paasdag en tweede Pink sterdag 1986 hadden open gesteld, worden in hoger be roep waarschijnlijk aanmer kelijk teruggebracht. De procureur-generaal van het gerechtshof eiste gisteren een boete van 750 gulden en een voorwaardelijke geld straf. De economische poli tierechter had de meubelza ken tot een boete van 2000 gulden veroordeeld. Ook de straf die de ondernemers kregen voor het weggeven van een slagroomtaart op tweede Pinkster dag aan klanten die voor meer dan 200 gulden besteedden, valt waar schijnlijk lager uit. De meubelza ken overtraden met hun actie de Wet Beperking Cadeaustelsel. De procureur-generaal eiste daarvoor een onvoorwaardelijke boete van 250 gulden. In eerste aanleg had den de ondernemers een boete van 500 gulden gekregen. De raadsheren van het gerechts hof wezen gisteren een verzoek van de procureur-generaal (de 'officier van justitie' bij het gerechtshof) af om de zaak op te schorten. De pro cureur-generaal wilde dat op een volgende zitting de Leidse wethou der van economische zaken, me vrouw Fase, als getuige zou wor den gehoord. De ondernemers beriepen zich er namelijk op dat zij tot twee weken voor tweede Paasdag in de veron derstelling verkeerden dat hun zaak gewoon open zou kunnen zijn. Zij hadden dat afgeleid uit uit latingen van de wethouder. Pas twee weken voor de betreffende dag bleek dat geen ontheffing zou worden verleend aan de meubel winkels. De winkeliers besloten vervolgens uit concurrentieover- wegingen de zaak toch te openen. Meubelzaken in Leiderdorp en Het cursusgeld bedraagt 40 gulden. Aanmelden moet gebeuren vóór 15 de cember. Voor informatie: T. Locher, stadhuis, directie onderwijs, telefoon 254308. Nepal Over het koninkrijk Nepal gaat een diale zing door Karin Schaedtler op donder dag 15 december in de kapelzaal van K O aan de Oude Vest. Nepal is tegen woordig zeer in trek, vooral bij trekkers en klimmers in de Himalaya. Schaedtler bezocht Nepal als reisleidster en aan de hand van een groot aantal dia's zal zij geïnteresseerden verslag doen over dit boeiende land. De dialezing begint om kwart over acht. Zoeterwoude hadden namelijk wel toestemming van hun gemeente bestuur gekregen. Ook voerden de ondernemers aan al een reclamecampagne te hebben gestart op het moment dat bekend werd dat er geen onthef fing voor tweede paasdag zou wor den verleend. Voor tweede Pink sterdag waren volgens de winke liers al verplichtingen aangegaan met een drukkerij en een bedrijf dat huis-aan-huis drukwerk ver spreidt. Met de acties voor beide dagen was een bedrag van hon derdduizend gulden gemoeid. De procureur-generaal stelde zich geen juist oordeel te kunnen vormen over de gang van zaken voor tweede Paasdag. Hij wilde weten welke toezeggingen de wet houder van economische zaken nu exact had gedaan. Hij stelde de raadsheren daarom voor haar als getuige te horen. Om zich over dat verzoek te beraden trokken zij zich terug in de raadkamer. Een van de verdachten, Hein Chrispijn, de andere drie onder nemers werden door een gemach tigde vertegenwoordigd maak ten van het intermezzo gebruik om de procureur-generaal duidelijk te maken hoe zinloos de bijeenkomst nu eigenlijk wel was en hoeveel tijd de hele zaak wel niet kostte. "Kun nen we niet zeggen, vooruit een paar honderd gulden en dan kun nen we weer naar huis. Als wordt besloten die wethouder te horen, kan ik nog een keer terugkomen", waarna hij probeerde te regelen dat de nieuwe zitting in elk geval niet tijdens zijn wintersportvakantie zou vallen. De procureur-generaal legde Chrispijn geduldig uit dat deze zaak toch uitvoerig bekeken moest worden. "Het is niet een kwestie van handjeklap zoals het op de markt gaat, we kunnen dit niet zo afdoen". Toch concludeerde Chris pijn in een totaal andere wereld te recht te zijn gekomen, waar het nog mogelyk was dat zeven man zich druk maakten over bedragen van een paar honderd gulden. Vooral de straf voor het wegge ven van de slagroomtaart zat Chris pijn hoog. Volgens de wet hadden de winkeliers moeten stellen dat de kopers in plaats van een taart ook vijf gulden korting konden krijgen. Chrispijn zei echter een korting van vijf gulden voor mensen die een bankstel van vierduizend gul den kochten "niet over zijn lippen te kunnen krijgen". Chrispijn: "Ei genlijk wilde ik een taart meene men voor de leden van het ge rechtshof'. De procureur-generaal stelde echter dat de raadsheren dat de taart beslist niet hadden aange- Toen de raadsheren het verzoek om mevrouw Fase te horen hadden afgewezen, stelde de procureut-ge- neraal zich mild op. Hij wilde er niet vanuit gaan dat de stelling van de winkeliers dat zij op opheffing hadden gerekend, onjuist was. De gemachtigde van de meubelzaken pleitte voor een geheel voorwaar delijke straf. Het gerechtshof doet over twee weken uitspraak. LEIDEN - Het reisbureau Cebuto aan de Doezastraat is vanmiddag heropend. Het bureau is enige tijd gehuisvest geweest in twee op el kaar geplaatste barakken op de hoek van de Doezastraat en de Jan van Houtkade. Vanmiddag tussen 13.00 en 16.00 uur houdt Cebuto open huis. De afgelopen maanden is ge werkt aan de samenvoeging van twee panden tot een grote efficiën te ruimte. Die uitbreiding was noodzakelijk als gevolg van het groter worden van het klantenbe stand. Tegen lantaarnpaal LEIDEN - Een 24-jarige Leidenaar is vanmorgen omstreeks vijf uur op de Dr. Lelylaan in Leiden met zijn auto tegen een lantaarnpaal aangereden. Door nog onbekende oorzaak raakte de man, direct na het passeren van het spoorwegvia duct, de macht over het stuur kwijt. Hij raakte een aantal 'Leide- naartjes' en kwam tegen een lan taarnpaal tot stilstand. De man is met enkele botbreuken overge bracht naar het ziekenhuis. LEIDEN - Geboren: Steve, zv. N.C. Klink en W.T. van Steijn; Anne Matthijs, zv. H. Olders- ma en J. Kostwinder; Robin, zv. P. Knaap en V. Boogert; Anouk Winnie, dv. A. Harms en M.LT. Courlens; Joost, zv. P.M. van der Post en W.A.M. van der Landen; Maikel, zv. P.M.B- ■C.D. Kluts; Miou, dv. R. J. Meer en W.C. Aller- sma; Jessica Teuntje Jacoba, dv. H. Rolloos en A.MJ. Spierenburg; Kathy Daniölla, dv. M.J. Hazenoot; Kimberly, dv. F. Hunders- marck en G. Roosemalen; Steven, zv. J.P.M. Straatman en A.H. Kaag; Rogier, zv. J.B. Geerders en M. de Wekker; Gerardus, zv. G. Maagdelijn en E. Varkevisser; Willem Jacob, zv. G. Maagdelijn en E. Varkevisser; Umut, zv. K. özaydin en S. özaydin; Yunis, zv. L. Döker en N. Döker; Jacobus Hendricus Boy, zv. M. de Haas en A. Mink; Jeroen Gideon, zv. L.C. Kuiper en A.E. Petri; LETDEN - Ruim twintig mensen hebben gisteren deelgenomen aan een fakkeloptocht door de Leidse binnenstad. De activiteit werd gehouden in het kader van het 40-jarig bestaan van de Verklaring van de Rechten van de Mensen. De tocht, georganiseerd door Amnesty International, begon bij het Stad huisplein, waar wethouder H. van Dongen een toespraak hield. Daarna ging het naar het station. Onderweg deelden de fakkeldragers pamfletten uit om het publiek duidelijk te maken dat nog steeds op grote schaal schen dingen van de mensenrechten plaatshebben. Vandaag heeft tot 16.00 uur een manifestatie plaats in De Waag. Bezoe kers kunnen met behulp van voorbeeldbrieven schrijven naar gevange nen. Voor kinderen is er gelegenheid te tekenen en te schilderen. Ook is er een expositie. (foto Henk Bouwman) Dierenbescherming De buitendienst van de Dierenbescher ming, afdeling Leiden, zoekt vrijwilligers. Zij krijgen een auto van de afdeling tot hun beschikking, dus dienen zij in het bezit te zijn van een rijbewijs. Wie be langstelling heeft kan zich schriftelijk aanmelden met een korte beschrijving van eventuele ervaring en beschikbare tijd bij: Dierenbescherming, afdeling Lei den en omstreken, Postbus 29,2300 AA Leiden, onder vermelding van buiten dienst. Deze dienst is telefonisch te be reiken op telefoonnummer 071-122314. Film Op woensdagochtend 14 december draait in buurthuis 1 Spoortje aan de Bemhardkade tijdens de mnaandelijkse filmochtend voor vrouwen de film 'Julia'. In de hoofdrollen Jane Fonda en Vanes sa Redgrave, die Lilian en Julia spelen, twee vrouwen die al vanaf hun kinderja ren boezemvriendinnen zijn. Zij verlie zen elkaar uit het oog, maar komen in de jaren veertig weer met elkaar in contact. Julia is nauw betrokken in de strijd tus sen joodse en nazi-studenten en roept Lilian te hulp. De film begint om half tien. Toegansprijs: 2,50. Jongerendebat De studentenvereniging SSRL organi seert donderdagavond een debat tus sen voorzitters van vier politieke jonge renorganisaties. Het gaat om het CDJA, de Jonge Democraten, de JOVD en de Jonge Socialisten. Er zal worden gedis cussieerd over actuele politieke zaken. Het debat begint om acht uur bij de SSR, Hogewoerd 108. Japan In het rijksmuseum voor volkenkunde aan de Steenstraat wordt zondagmid dag 11 december een film over het leven van een Japanse boerenfamilie gedu rende de vier seizoenen vertoond. Vier generaties wonen bij elkaar, een situatie die ook spanningen oplevert. De film be gint om drie uur en is voorzien van een Engelstalig commentaar. Sport De gemeentelijke schoolsportcommis sie organiseert binnenkort een aantal kennismakingscursussen voor scholie ren (in januari, februari of maart): snor kelen met onderwaterhockey (geboorte jaren 1972 t/m 1976), sqash (1970 t/m 1976), tafeltennis (1976 t/m 1979), paardrijden (1978 t/m 1980) en roeien (1970 t/m 1976). In de belangrijkste open catego rie (de hoogste leeftijdscategorie) werd bij de jongens de eerste plaats voor de dertiende keer in de wacht gesleept door de school voor mid delbaar technisch onderwijs MSG, de tweede plaats was voor het Ste delijk Gymnasium en de derde plaats voor het Bonaventura-colle- ge. Bij de meisjes ging de eerste plaats naar het Bonaventura, de tweede plaats naar de Prins Wil- lem-Alexanderschool en de derde plaats naar de KTS. LEIDEN - In het zwembad De Zijl zijn gisteren de schoolzwemkam- pioenschappen voor het voortgezet onderwijs gehouden. Aan de wed strijden deden 17 scholen (een re cordaantal) mee. Bij de brugklas sen eindigden op de eerste plaats de meisjes van de Prins Willem- Alexanderschool voor Mavo, op de tweede plaats Scholengemeen schap De Leidse en als derde het Chr. Lyceum Visser 't Hooft. Bij de jongens eindigden op de eerste plaats de KTS (Voorhout), op de tweede plaats de Chr. Scholenge- meenschap De Vlietschans en als derde De Mondriaan Scholenge meenschap. In de categorie meisjes met als geboortejaar 1974 tot en met 1976 eindigden op de eerste plaats de Prins Willem-Alexanderschool, op de tweede plaats De Vlietschans en op de derde plaats De Mondriaan. In de categorie jongens van dezelf de leeftijdsgroep werd de eerste plaats ingenomen door het Stede lijk Gymnasium, de tweede plaats door de Prins Willem-Alexanders- chool en de derde plaats door de KTS. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9