Subsidie op minimumloon Omvang besmetting melkerskoorts onderschat Banenplan voor werklozen Heerema koopt acht Wij smuller-schepen Rotterdams bureau helpt fraude met verzekeringen te bestrijden Handelsoorlog dreigt over hormonenbesluit Schol- en tongvangst verboden Paribas: gedwongen ontslagen nsiqen-Abviesburo ZATERDAG 10 DECEMBER 1988 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Het kabinet houdt vast aan zijn voorstel werk gevers die mensen aannemen te gen het volwassen minimumloon (vanaf 23 jaar) een reductie van 10 procent te geven op te betalen soci ale premies. De maatregel moet voor vier jaar gelden. Dit blijkt uit een brief van minis ter De Koning (sociale zaken). Het plan wordt gehandhaafd omdat er met de sociale partners geen alter natief kon worden gevonden. Vol gens De Koning levert de maatre gel 19.000 arbeidsplaatsen op, waarvan 15.000 voor werklozen. De brief volgt op een akkoord dat ondernemersorganisaties, vak beweging en kabinet gisteravond bereikten. Daarin staan nieuwe re gelingen voor werkervaringsplaat sen voor langdurig werklozen, het wordt voor werkgevers financieel aantrekkelijker gemaakt mensen in dienst te nemen, die langer dan drie jaar zonder baan zitten. Het akkoord vloeit voort uit het najaarsoverleg dat in oktober wei nig vrucht leek af te werpen. Ook gisteren kwam het akkoord nog meer of min als een verrassing. Zo wel de werkgeversdelegatie als de vertegenwoordigers van de vakbe weging toonden zich zeer tevreden over het resultaat. Door de maatregelen zullen tien duizenden mensen die nu al lang durig aan de kant staan, het ar beidsproces kunnen binnentre den. Voor de helft zou dat worden bereikt via de subsidie op het mini mumloon. Het gaat daarbij onder meer om werk dat nu niet loont wanneer er het volledige mini: mumloon met alle bijkomende kosten van werkgeverspremies en dergelijke voor zou moeten wor den betaald. Aan de andere kant gaat het om mensen die nu, gezien hun veelal gebrekkige of verouderde oplei dingsniveau, te duur zijn voor werkgevers. Door de subsidie op het minimumloon waardoor de loonkosten omlaag gaan, zouden zij weer interessant voor werkge vers kunnen worden. Het kabinet komt nu zelf met de loonkostensubsidie omdat de soci ale partners (ondernemersorgani saties en vakbeweging) er in het na jaarsoverleg geen overeenstem ming over konden bereiken. Ook in een werkgroep die er nadien mee aan de slag ging, botsten de meningen. Het kabinet is er nu met zijn eigen voorstel tussen gespron gen. De kosten van de premiekorting zullen moeten worden opgehoest door de sociale fondsen. Minister De Koning heeft al eerder laten blijken dat hij daar voor de fondsen een vergoeding tegenover wilde stellen in de vorm van een verho ging van de premies die andere werknemers verschuldigd zijn. De nieuwe regeling voor de werk-ervaringsplaatsen wordt on dergebracht in de enige jaren gele den tot stand gekomen Wet Ver meend-Moor (genoemd naar de twee PvdA'ers die daar indertijd het initiatief toe namen). Deze wet voorziet in een vrijstelling gedu rende vier jaar van de werkge verspremies over het (minimum- Hoon wanneer een ondernemer een langdurig werkloze in dienst neemt. De wet geldt tot dusver voor mensen die langer dan drie jaar werkloos zijn; ze gaat straks al gelden voor mensen die langer dan twee jaar zonder betaalde baan zit ten. Uitbreiding Leidse-vestiging LEIDEN/IJMUIDEN (GPD) - Het Leidse offshorebedrijf Heerema wordt zo goed als zeker de nieuwe eigenaar van acht zwaar-zeetrans- portschepen. Die schepen zijn be gin van dit jaar door de NMB over genomen van het in problemen verkerende Wijsmuller Transport uit IJmuiden. Bank en koper zou den in de afrondende fase van on derhandelingen zijn, die een paar maanden hebben geduurd. Vol gens ingewijden krijgt de transac tie binnen enkele dagen zijn be slag. Heerema is een concern dat zich wereldwijd bezighoudt met het ontwerpen en onderhouden van booreilanden, produktieplatforms en pijpleidingen. Heerema Hol ding is gevestigd in Geneve en heeft onder meer een kantoor in Leiden. Tot nu toe hield Heerema zich niet bezig met het zwaar-zeetrans- port voor derden. Het is de bedoe ling dat er ten behoeve van deze nieuwe bedrijfsactiviteit een spe ciale dochteronderneming wordt opgericht. Die zal ook worden ge vestigd in Leiden. Over het bedrag dat met de trans actie is gemoeid, wordt het stilzwij gen bewaard. Verwacht wordt dat Heerema ook het personeel van Wijsmuller Transport zal overne men, 20 personen in administratie ve dienst en ongeveer 150 zeeva renden. Economie kort Belastinghervorming Er komt geen afzonderlijk politiek gesprek tussen premier Lubbers en de PvdA over de invulling van de belastingplannen volgens de voorstellen-Oort. De eerste minis ter liet dit gisteren na afloop van het kabinetsberaad weten. Hij ont kende tevens de sociaal-democra ten tot een dergelijk gesprek op dit moment te hebben opgeroepen. Die indruk ontstond op basis van een interview met de premier in het CD A-partij blad. Prijsstijging De prijzen zijn in november met 0,2 procent gestegen. Dat blijkt uit het gisteren gepubliceerde prijsindex cijfer over de gezinsconsumptie van het CBS. Melk, kaas, autoben zine, huisbrand- en dieselolie ste gen in prijs. Eieren werden goed koper. Van de onderzochte goederen en diensten steeg 39 procent in prijs, terwijl 34 procent in prijs daalde. Van de overige 27 procent bleef de prijs ongewijzigd. Tussen midden november 1987 en midden novem ber 1988 stegen de prijzen met een procent. Dollar daalt De koers van de Amerikaanse dol lar is gisteren verder teruggevallen van het hoogtepunt dat eerder in de week werd bereikt onder in vloed van de ontwapeningsvoor stellen van Sovjet-leider Gor- batsjov. Op de wisselmarkt in Am sterdam werd bij het slot van de handel 1,9570 gulden genoteerd, bijna een cent minder dan de slot- koers van 1,9655 gulden op donder- Burad Computerservice - TelefoonO/1-317171 AMERSFOORT/ROTrERDAM (GPD) Frauderen by kostbaar- hedenverzekeringen is volgens taxateur Jan de Boer een fluitje van een cent. "Wettelijk is nog niets vastgelegd over omschrijvin gen van kostbaarheden", zegt hij. Een juwelier kan zo een hoge nota uitschrijven voor een gouden ring met een 'briljant'. Alleen is niet ver meld dat die 'briljant' een syntheti sche is die duizenden guldens min der waard is. En zo gaat de verzeke ringsmaatschappij, op vertoon van die hoge nota, het schip in. Het is maar een voorbeeld hoe Nederlandse verzekeringsmaat schappijen jaarlijks voor miljoe nen guldens worden opgelicht door het ontbreken van goed om schreven taxatierapporten. De Boer, van taxatiebureau C dB partners in het Amersfoortse on dernemercentrum Eemland, heeft een nieuwe methode van taxeren ontwikkeld. Hierbij vinden zowel de verzekerde als de verzekeraars veel baat. Jaarlijks verzekeren de maatschappijen zo'n 150.000 kost baarheden met een gezamenlijke waarde van twee miljard gulden. Aan premies wordt zo'n 100 mil joen gulden geind. Hiervan wordt aan schade zo'n 70 tot 80 miljoen uitgekeerd. De Boer is gespecialiseerd in het taxeren van edelmetalen, edelste nen en bronsobjecten. Zelf is hij edelsmid na het volgen van een op leiding goud- en zilversmeden in Schoonhoven. Met zijn bureau C dB is hij inmiddels bezig met een nieuwe methode voor de codering van sieraden. "Dit gebeurt met be hulp van een microdot waarin ne gen cijfers staan vermeld. Het is niet groter dan een speldeknop en is alleen onder een microscoop te ontcijferen. Samen met TNO werk ik nog aan deze vinding die ik be gin volgend jaar in Nederland wil introduceren. De coderingen wor den geregistreerd bij het CIS in Rotterdam". raars in Zoeterwoude houden ver zekeringsmaatschappijen geen of ficiële statistieken bij van kost- baarhedenverzekeringen. "Kenne lijk zien zij het belang daarvan niet in," zegt zij. "Verzekerden daaren tegen ontdekken steeds meer dat het afsluiten van een aparte verze kering voor kostbaarheden een verstandige zaak is. Degenen die dat niet doen ontdekken dit pas op het laatste moment. Dan is de scha de al geleden en is het te laat. Het grote voordeel van een kostbaarhe- denverzekering is dat je ook bui tenshuis gedekt bent. Een dure ring kan je immers zo verliezen," aldus Van Leeuwen. Mr. A.H. Westerman, directeur van de stichting Centraal Informa tiesysteem Schaderegistratie (CIS) aan de Rotterdamse Westblaak, heeft veel waardering voor de nieu we taxatieformule van Jan de Boer. Het CIS, in 1985 ingesteld door de verzekeraars, registreert al le schadegevallen in Nederland. Westerman: "We krijgen nu zo'n 6000 meldingen per dag binnen. Al die schadeposten vergelijken we met elkaar en we kijken of er moge lijke fraude-indicatoren bij zitten. Zo hebben we ontdekt dat er meer Ray Ban-zonnebrillen zijn gesto len, dan er ooit zijn verkocht. Dat geldt ook voor andere dure ge bruiksgoederen. Met de nieuwe taxatie- en coderegistratie van De Boer kunnen veel fraudegevallen worden opgespoord". Tot dusver geeft de klant de waarde van het verzekerde object op en deze kan zodoende elke fic tieve waarde vermelden. Zo is een ontzettende 'overkill' ontstaan in die verzekerde objecten. Te meer daar juweliers en antiquairs vaak een taxatie-percentage berekenen over de waarde van de kostbaar heid. Dit is een fraudegevoelige manier van werken. "Volgens onze methode geven we een zo volledig mogelijke om schrijving van het object, taxeren het naar reële waarde en we foto graferen het. Voor de verzekerde heeft dat tot voordeel dat hij vaak een minder hoge premie moet be talen en dat zijn eigendom na dief stal of verlies altijd weer is op te sporen", zo schetst De Boer. Volgens De Boer zijn de voorde len voor de consument groot. "Met een soort van mobiel laboratorium komen we bij hem aan huis. Hij hoeft dus niet meer met z'n kost baarheden de straat op. Wij reke nen een basis-uurtarief van 135 gul den plus voorrijkosten, afhankelijk van het aantal kilometers. Ze krij gen van mij een kwaliteits-taxatie- rapport dat nu blindelings door verzekeringsmaatschappijen als Aegon en Nieuw Rotterdam wordt geaccepteerd. Daarnaast geef ik ze een advies over de staat waarin de kostbaarheid zich bevindt en in dien nodig een aanbeveling om het te laten repareren, zonder te vertel len waar". Door het inzakken van de offsho- remarkt raakte Wijsmuller een paar jaar geleden in ernstige finan ciële problemen. Gevolg was dat de acht zwaar-zeetransportsche- pen voor 180 miljoen gulden wer den gekocht door de NMB en wer den ondergebracht in de stichting Seaway. Bij Wijsmuller werken ongeveer 500 mensen. Het bedrijf is opge splitst in gespecialiseerde divisies en werkmaatschappijen. Onlangs vond, onder druk van de directeu ren van die divisies en werkmaat schappijen, een commandowisse ling plaats. De aandeelhouders van de familievennootschap benoem den toen Michiel Wijsmuller (38) in de plaats van diens neef mr. F. Wijsmuller. ADVERTENTIE SALARIS ADMINISTRATIE EEN PROBLEEM? BURAD LOST'TOP! BOEDAPEST - Minister Nijpels van volkshuisvesting en milieubeheer toont een t-shirt van Greenpeace dat hij gisteren in Boedapest weggaf. De bewindsman schonk het shirt aan leden van de communistische jeugdbond. Op uitnodiging van de bond verbleef Nijpels de afgelopen dagen in Hongarije. Links op de foto kijkt de Hongaarse staatssecretaris van milieu toe. (foto anp> BRUSSEL (GPD) - Het jaarlijkse handelsoverleg tussen de Europe se Gemeenschap en de Verenigde Staten heeft gisteren nog geen op lossing gebracht in het conflict over het EG-verbod op het gebruik van groeihormonen in vlees. Dat verbod moet met ingang van 1 ja nuari volgend jaar ingaan. De Amerikanen verzetten zich daar hevig tegen, maar de EG is niet bereid op het besluit terug te komen. Volgens de Gemeenschap is het besluit genomen om de ge zondheid van de Europese concu- ment te beschermen en niet uit protectionistische overwegingen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz herhaalde gisteren het niet met de Europese argumenten eens te zijn. "Wij menen dat er op de manier zoals in de VS groeihormomen worden gebruikt, geen problemen zijn voor de volksgezondheid". Achter de schermen wordt in Brussel inmiddels gewerkt aan een compromis dat een dreigende han delsoorlog tussen de EG en de VS over deze zaak zou moeten afwen den. De EG zou bereid zijn de in voering van het hormonenverbod uit te stellen. Ook in Europa hoort men steeds meer verklaringen van deskundigen die zeggen dat groei hormonen niet altijd een gevaar voor de volksgezondheid hoeven op te leveren. Volgens het compromis zouden in de EG twee soorten vleesbedrij ven moeten worden toegelaten: be drijven die wel vlees met groeihor monen produceren en bedrijven waar dat niet gebeurt. Tussen bei de soorten bedrijven zou een scher pe scheiding moeten bestaan. Op de Europese markt zou dan zowel hormonenvlees als hormonenvrij vlees te koop zijn. In de winkel zou de consument via duidelijke etiket tering moeten kunnen kiezen. De EG verwacht dat de consu ment dan het hormonenvlees links zal laten liggen, waardoor het uit eindelijk voor de fabrikanten niet meer interessant wordt om nog met groeihormonen behandeld vlees op de markt te brengen. Het is nog niet duidelijk hoe de Ameri kanen op dit idee reageren. Beide partijen hielden zich gisteren op de vlakte. Overigens is de handel in vlees tussen de EG en de VS slechts een gering deel van de totale handel tussen beide blokken, zo'n 150 mil joen dollar. Volgens Shultz is die totale handel gestegen van 121 mil jard dollar in 1985 tot 166 miljard dollar dit jaar. "Ondanks al onze meningsverschillen", voegde hij er aan toe. BRUSSEL (GPD) - De vangst van schol en tong door Nederlandse vissers is met ingang van vandaag voor de rest van het jaar verboden. Minister Braks (visserij) heeft daar toe besloten omdat de vangstquota voor dit jaar al zijn opgevist. door Hans de Bruijn Samen met de andere EG-visse- rijministers is Braks gisteravond in Brussel begonnen aan een drie daags beraad over de vangsthoe- veelheden voor volgend jaar. Het beloven moeizame onderhandelin gen te worden omdat de Europese Commissie voor diverse vissoorten verlagingen heeft voorgesteld. Maar hoewel hij op onderdelen van de voorstellen kritiek heeft, is minister Braks het met de hoofdlij nen ervan eens. Volgens Braks moeten de vissers zich neerleggen bij de biologen, die zeggen dat de visstanden onvoldoende zijn om meer te vangen. Vooral de vangst van kabeljauw en makreel moet worden beperkt. De Nederlandse vissers zouden op grond van de EG-voorstellen in 1989 13.840 ton kabeljauw (in 1988: 17.550 ton) en 28.960 ton makreel (in 1988: 36.210 ton) mogen vangen. De haringvangst voor de hele EG wordt ook, zij het gering, beperkt. Voor de Nederlandse vissers zou een quotum van 88.660 ton over blijven. Dit jaar was dat 89.650 ton, een kleine vermindering dus. Ook de vangst van tong, schol en wij ting zou slechts gering omlaag gaan. De Europese Commissie wil de vangst van kabeljauw in de Duitse Bocht een 'kraamkamer' voor deze vissoort van oktober tot mei verbieden om de volgens des kundigen 'deplorabele' visstand kans te geven zich te herstellen. Ook is voorgesteld om de maas wijdte van de netten te vergroten, zodat minder vis gevangen kan worden. Tegen deze voorstellen zullen dit weekeinde veel bezwa ren geuit worden omdat een groot aantal kabeijauwvissers erdoor in het bestaan worden bedreigd. Minister Braks is het ook niet eens met het vrijwel gelijkblijven van de scholquota. Volgens de be windsman is er genoeg schol in de zee om de maximaal toegelaten vangsthoeveelheid voor de hele EG te verhogen van 175.000 ton naar 240.000 ton. Bovendien vissen landen als Groot-Brittannië en Denemarken hun quotum meestal niet op. Braks wijst er bovendien op dat niet van de visserij tegelijkertijd een beper king van de schol- en de tong vangst kan worden verlangd om dat het immers om dezelfde vissers Nederland wil wel meewerken aan maatregelen om de tongstand te beschermen. Maar het voorstel om de tongvangst een halfjaar stop te zetten, gaat Braks te ver. Die ter mijn moet wordeh beperkt en zou bovendien alleen voor grote sche pen moeten gelden. AMSTERDAM (ANP) - Van de ongeveer 150 banen die als gevolg van re organisatie moeten verdwijnen bij Banque Paribas Nederland, zullen er 125 wegvallen door gedwongen ontslag. Voor 50 werknemers is al een ontslagvergunning aangevraagd.. De ontslagen zijn het gevolg van een reorganisatie die ertoe moet leiden dat de dienstverlening aan particuliere rekeninghouders aanzienlijk wordt verminderd. De bank wil zich concentreren op financiële diensten aan middelgrote ondernemingen en instellingen. In totaal zullen onge veer 150 van de ruim 600 arbeidsplaatsen verdwijnen en zijn van de acht tien kantoren er negen gesloten. ADVERTENTIE Uw specialist in PENSIOENEN en HYPOTHEKEN Beetswende 27 2182 PP Hillegom Tel.: 02520-22010 LELYSTAD - Deskundigen zijn verrast door de snelle verbreiding van de ziekte leptospirose onder het melkvee en melkers in Neder land. "Veel sterker dan verwacht", zegt drs. B. A. Bokhout, immuno- loog en verbonden aan het Cen traal Diergeneeskundig Instituut (CDI) in Lelystad. door Pieter Couwenbergh De leptospirose-hardjo bacterie veroorzaakt soms een terugval tot zelfs een absolute stilstand van de melkproduktie van de koe en spon tane abortussen. De ziekte is niet dodelijk. De bacterie komt vooral voor op de grotere bedrijven, waar gebruikt wordt gemaakt van een loopstal, het vee in produktiegroe- pen is ingedeeld en kunstmatige inseminatie veelvuldig wordt toe gepast. De bacterie is ook niet ongevaar lijk voor de melkers, dierenartsen en slachters. Besmetting via urine van de koe leidt tot de zogenaamde melkerskoorts. Het drinken van rauwe melk moet worden ontra den. Symptomen zijn acute koorts, hoofdpijn en spierpijn. In ernstige gevallen worden lever en nieren aangetast. Over het algemeen wordt een patient met goed gevolg behandeld met een antibioticum, maar het is nog onbekend wat de bijwerkingen op de lange duur zijn. Klachten over hoofdpijn en een 'slap gevoel' kunnen soms nog lang aanhouden. Bij het opmaken van de balans blijkt de bacteriële ziekte zich en de Flevo-polder te manifeste ren. Over de oorzaak koesteren deskundigen slechts 'sterke ver denkingen'. Er wordt voorzichtig gewezen naar de Frysian-Holstein koe, waarvan sperma in de jaren ze ventig op grote schaal door Noord- Nederlandse veehouders is geïm porteerd uit noord-Amerika. Is de bacterie eenmaal in ons land, dan verspreidt hij zich snel via de urine van het rund en het al dus besmette gras. Ook via ge slachtsgemeenschap wordt de veestapel besmet. Ook over de ver spreiding van de bacterieziekte on der mensen is nog weinig bekend. In ieder geval is de ziekte niet over draagbaar van mens tot mens. Onderschatting Het Centraal Diergeneeskundig Instituut hield in de periode 1986- 1987 een eerste oriënterend onder zoek in noord-Nederland. De con clusies waren niet mis te verstaan. Werd gerekend met een besmet ting van 5 tot 10 procent van de 98 onderzochte bedrijven in Fries land, uiteindelijk bleek liefst 60 procent van de boerderijen één of meer runderen te hebben, die posi tief waren. Deze resultaten waren aanlei ding voor een landelijk onderzoek, waarvan de resultaten vandaag be kend zijn gemaakt. Hieruit blijkt dat bij 35 procent van de in totaal 50.000 melkveehouderijen in ons land leptospirose is geconstateerd. Bokhout erkent dat het probleem lange tijd is ondergewaardeerd. Leptospirose was, zo legt hij uit, geen brandend probleem zoals bij voorbeeld twee jaar geleden de Afrikaanse varkenspest. ir De ziekte leptospirose onder melkvee is ook besmettelijk derzoek te geven en alle 50.000 vee houders persoonlijk aan te schrij ven, wil het instituut de sympto men en de bestrijding van de ziekte meer bekendheid geven. Vorig jaar nog klaagden boeren uit de noor delijke provincies tijdens een re gionale voorlichtingsdag dat de de eerste Die brief is nog n stap in een lange campagne. "Ga een boer maar eens vertellen dat hij zich moet kleden tegen spetterende urine. Als je een mondkapje, handschoenen, een schort en een bril adviseert, zal hij smakelijk om lachen. Zijn vader dierenartsen, laat staan zijzelf iets en grootvader hebben het ook z bruikt ze evenmin, dus zou hij". Deze mensen moeten worden overtuigd van de ernst van de situ atie. Niet alleen is het so wie so een belasting voor het gezin als de boer tijdelijk wegvalt. Zijn vervanger kost bovendien veel geld, zeker als de revalidatie een jaar of meer in zal experimenteren met bescner- mende kleding. Bokhout hoopt dat andere boeren van de noodzaak van dergelijke maatregelen over tuigd raken. Kosten Wat moeten mensen doen, die reeds zijn besmet? "Een vaccin is voor mensen in theorie wel te ont wikkelen. Maar de kosten voor het ontwikkelen van een medicijn staan niet in verhouding tot de klei ne doelgroep van 50.000 mensen", aldus Bokhout. Voor runderen ligt dat even an ders, vanwege de uiteenlopende bijwerkingen. Zij kunnen worden gevaccineerd en er is een antibioti cum voorhanden, al lijkt dit niet helemaal te voldoen. Steeds wan neer de bacterie lijkt te zijn ver dwenen, steekt hy de kop weer op. "Het lijkt er voorlopig op dat de dieren niet 100 procent kunnen worden genezen". Maar ook in dit geval wordt de af weging via de portemonnee ge maakt. De boer zal zijn hele veesta pel of in ieder geval alle positieve dieren elk half jaar een injectie moeten geven ofwel de gok nemen. Via een landelijke actie probeert men de veehouders te bewegen de voorgestelde maatregelen over te nemen. In samenwerking met de gezondheidsdiensten en melk-con- trolediensten zal de melk periodiek worden gecontroleerd. Er wordt over gedacht om niet-besmette runderen op basis daarvan van een certificaat te voorzien. Bokhout re kent erop dat boeren die hun veestapel willen uitbreiden, de voorkeur zullen geven aan gecerti ficeerde en dus niet-besmette die-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7