Hulpoperatie komt op gang in Armenië Basil FAXEN TEHUURI wolfsl Oman maakt sprong naar ruimtetijdperk Gezamenlijke actie voor getroffen gebied Walesa en Sacharov op bezoek bij Mitterrand m K Niet elke verzekering betaalt zo vliegensvlug uw ziektekosten terug. O \j -n Sloveniërs willen partij oprichten Bondsrepubliek ontdekt opnieuw spionagenetwerk Vliegtuigramp BRD wellicht foutVS-piloot SEC totaalkantoor ZATERDAG 10 DECEMBER 1988 BUITENLAND PAGINA 5 PARIJS Lech Walesa en Andrei Sacharov, beiden winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede, zijn dit weekeinde in Parijs op uitnodiging van de Franse president Mitter rand. Deze .heeft een herdenkings plechtigheid georganiseerd, omdat 40 jaar geleden de toen net opge richte VN de Universele Verkla ring van de Rechten van de Mens afkondigde. door Rudolph Bakker j j werker prof. Bronislaw Geremek, aan wie aanvankelijk een uitreisvi- iv/r^f-.T^^TT a T-. T-. sum werd geweigerd. De dissiden- MOSKOU (AP/ANP) Reddingswerkers hebben in het door de aardbeving verwoeste te Russische natuurkundige An- noorden van Armenië 200 mensen onder het puin vandaan gehaald, terwijl uit diverse lan- drei Sacharov keert via Parijs van den bloed, artsen en speurhonden werden aangevoerd. Nederland bood drie miljoen gul- fetaite Hele™ den aan voor de slachtoffers in het getroffen gebied. De hoogste schatting van het aantal Bonner reist hem naar Parijs tege- slachtoffers, 80.000, kwam van de Sovjetambassadeur in Groot Brittannië, Zamjatin, die moet. het cijfer noemde tegenover Armeniërs die naar de ambassade in Londen waren geko- De leider van de Poolse verbo men. In Moskou maakten partij- en rege- aangepast programma bren- ringsleiders gisteravond bekend gen. In de Armeense republiek dat "duizenden zijn gedood, tien- vrijdag en zaterdag al tot r duizenden gewond, en honderd- dagen bestempeld. verwoestende beving e schok had voorgedaan. Zie pagina 12 den vakbond, Solidariteit, Walesa had kort voor zijn vertrek vraagge sprekken met de Franse dagbladen Le Monde en Libération'. In Le Monde verklaarde Walesa dat hij in de eerste plaats naar Parijs kwam in zijn rol van Nobelprijswinnaar voor de vrede. "Ik zal er niet al te veel het accent op Polen leggen", aldus Walesa. "De situatie is daar op het ogenblik interessant, be paalde dingen tekenen zich af. Het is van het grootste belang dat ik zo min mogelijk aan de Poolse zaken raak, om de kansen niet te beder ven. Mijn situatie (in Parijs) is dus heel delicaat". In Libération zegt Walesa onder meer: "Mijn reis naar Frankrijk be tekent dat voor de Poolse regering. Frankrijk een partner van buiten gewoon belang is. Maar Frankrijk is ook een belangrijk land voor So lidariteit". Zijn komende ontmoe ting met Sacharov noemde Walesa van essentiële betekenis. "Ik wacht met ongeduld op die ontmoeting. Ik denk dat we elkaar veel te zeg gen hebben". Lech Walesa was in 1981 voor het laatst in Frankrijk. Sindsdien werd elk van zijn verzoeken om een vi sum afgewezen. Ook werd hem ge weigerd zelf de Nobelprijs in ont vangst te nemen. Over zijn terug keer naar de Franse hoofdstad merkte Walesa in Liberation nog op: "Ik zal er mensen ontmoeten die ik als mijn vrienden beschouw: Edmond Maire (de pas gepensio neerde leider van de socialistische vakbond CFDT), André Bergeron (de leider van de onafhankelijke vakbond 'Force Ouvrière'), Yves Montand en Jack Lang (de minis ter voor cultuur)". "Ik zal niemand weigeren te ont vangen en wat de (communistische vakbond) CGT betreft, maak ik een heel duidelijk onderscheid tussen de werkers met wie ik graag zou spreken en de verantwoordelijken Lech Walesa. die nagelaten hebben ons in ons ongeluk te helpen". Tenslotte verklaarde Walesa in Liberation dat hij in Parijs twee jeugddromen wil verwezenlijken: hij wil de Nótre Dame zien en Bri gitte Bardot. "Ik was verliefd op Brigitte Bardot", aldus Walesa, die er snel aan toevoegde: "Natuurlijk voor dat ik mijn vrouw, Danuta ontmoette". duizenden dakloos geworden". Volgens de verklaring woonden het getroffen gebied in totaal 700.000 mei 3,3 miljoen In de hele Sovjetunie werden mensen en materieeel gemobili seerd en arriveerden de eerste Heel Armenië telt hulpzendingen uit het buitenland. Móskovieten maakten op hun werk geld over op een speciale bankrekening: in de Armeense 12.000 uit het De Russische regering stelde vliegtuig van haar luchtvaartmaat- hoofdstad Jerevan schappij Aeroflot ter beschikking vrijwilligers ("speciaal team van Artsen hele land werden hijskranen, zonder Grenzen zo snel mogelijk bulldozers en ander materieel ge- i Armenië te stuurd. Sommige mensen hebben vliegen. Het team bestaat uit Ne- aangeboden vandaag onbetaald derlandse medici en collega's Artsen zonder Grenzen uit België de kosten v en Frankrijk. In de officiële verklaring, die door Tass werd verspreid, werd voor het eerst een gedetailleerd overzicht gegeven van de verwoes ting die de aardbeving Onderminister Denisov zei tij dens een persconferentie in Mos kou dat in het rampgebied 100 më- dische teams uit Armenië en 70 van elders uit het land aan het werk wa ren. H'et aantal gewonden is thans van Armenië met 250.000 inwo ners, 80 procent van de huizen, winkels en werkplaatsen waren in gestort. De stad Spitak, met 16.000 inwoners, en het omliggende ge bied, waar nog eens 50.000 mensen wonen, is geheel met de grond ge lijkgemaakt. Overal zijn wegen,- spoorwegen, elektriciteits- en tele foonverbindingen onklaar geraakt. Minister van gezondheid Tsjazov zei dat de tijd dringt voor de men sen die onder het puin liggen. "Het is een akelige rekensom", zei Tsja zov, "maar ieder uur dat redding uitblijft betekent dat er 20 op de duizend ingeslotenen sterft". Het is momenteel streng winterweer in Armenië en 's nachts vriest het er 20 graden. Tsjazov zei dat hij van vele rampen, waaronder de kern ramp in Tsjernobyl, de gevolgen had aanschouwd, maar dat deze aardbeving de ergste was. De regering verklaarde vandaag tot nationale rouwdag. Overal zul len vlaggen halfstok worden ge hangen, en radio en televisie zullen ziekenhuis waar dag en nacht bloed werd afgenomen. De televisie toonde voorts hoe studenten in bussen stapten om naar het rampgebied te rijden, en hoe hulpgoederen als tenten, de kens en veldbedden op de luchtha ven van Jerevan uit vliegtuigen werden geladen. Frankrijk heeft vliegtuigen met artsen, speurhon den en medicamenten direct naar de luchthaven van Jerevan ge stuurd; Zwitserland stuurde red ders en honden; en Groot Brittan nië leverde speciaal opgeleide brandweerlieden. Frankrijk, Zwe den en Noorwegen hebben bloed gestuurd. Volgens een Russische seismo loog is de kans groot dat zich op korte termijn nog een aantal min der zware naschokken zal voor doen, waardoor de ramp nog grote re proporties kan aannemen. Pravda zei dat in het totaal ver woeste Spitak om de twee uur na schokken waren gevoeld, en dat zich in Kirovakan, een stad met 150.000 inwoners, tien uur na de ADVERTENTIE Ontdek het zelf. Vraag vandaag nog ons info-pakket aan. U zult zien dat u goed zit bij De Verpleging. Katwijk 01718-29881, Inrt/rpnicrimH Ede 08380-32714. IDE VERPLEGING! De Verpleging. Ziektekosten verzekeren met gezond verstand. LJUBLJANA (AP) - In de com munistische eenpartijstaat Joe goslavië heeft een groep Slove niërs het plan opgevat om nog dit jaar een onafhankelijke sociaal democratische partij op te rich ten. Dat hebben betrokkenen en het staatspersbureau Tanjug vandaag bekend gemaakt. Een bron bij het 'initiatiefco mité van de Sociaal-Democrati sche Unie' verklaarde dat de groep in Ljubljana, de hoofdstad van de liberale noordelijke deel republiek Slovenië bijeen was geweest om de technische aspec ten van de oprichting te bespre ken. De zegsman, die anoniem wilde blijven, zei dat het initia tiefcomité al meer dan 100 leden telt, zowel intellectuelen als ar beiders, en dat hun aantal met de dag toeneemt. In het verleden zijn pogingen om onafhankelijke politieke groeperingen te vormen door de communistische machthebbers verijdeld door een combinatie van heftige politieke aanvallen, wettelijke maatregelen en inti midatie. In Slovenië tonen de autoritei ten sinds kort echter een onge kende mate van verdraagzaam heid, door toe te staan dat alter natieve politieke, culturele, eco logische en andere groepen wor den opgericht en actief zijn. Vooraanstaande intellectuelen in Joegoslavië hebben gepleit voor de invoering van een meer- partijenstelsel, als middel om uit de diepe politieke en economi sche crisis te geraken waarin het land op het ogenblik verkeert. De communistische autoriteiten hebben dat idee meermalen ver worpen, omdat zij vrezen dat de partijen op etnische grondslag gevestigd zullen worden, waar door etnische wrijvingen en zelfs botsingen zullen ontstaan tussen Stipe Suvar, de leider van de Joegoslavische communistische partij heeft donderdag echter la ten doorschemeren dat de partij x wellicht een soepeler houding zal ten politiek pluralisme. Volgens de krant Borba suggereerde Suvar dat de Socialistische Alliantie, een door communisten geleide massa-organisatie, een forum voor alternatieve bewegingen kon worden. Joegoslavië heeft te kampen met een inflatie van 250 procent per jaar, enorme werkloosheid en toenemende arbeidsonrust en etnische spanningen. Etnische en ideologische rivaliteit binnen het communistische leiderschap heeft echter geleid tot politieke verlamming en onenigheid over de wijze waarop het systeem zou moeten worden hervormd. Shultz De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Schultz, vindt het niet bezwaarlijk als het vrije verkeer in de EG ook gaat gelden voor militaire goederen. Na een ge sprek met de voorzitter van de Eu ropese Commissie, Delors, zei Schultz dat defensievraagstukken van cruciale betekenis zijn. Sikh Een van de vijf hogepriesters van het sikh-geloof is gisteren bij een overval in Punjab vermoord, waar schijnlijk door militante geloofsge noten. De overval op de auto van hogepriester Balbir Singh werd ge pleegd in het district Ropar, ten hoorden van de deelstaat-hoofd stad Chandigarh. De chauffeur en lijfwacht van de Balbir Singh raak ten gewond. Mauretanië De regering van Mauretanië heeft gisteren in felle bewoordin gen de berichten tegengesproken dat de DC-7 van de Amerikaanse ontwikkelingshulporganisatie AID die donderdag met vijf inzit tenden aan boord is geëxplodeerd, is neergeschoten boven Mauri- taans grondgebied. Dissidenten MUSCAT Nog maar enkele ja ren geleden werden elke avond om negen uur de poorten van Muscat (Oman), de eeuwenoude ommuur de hoodfstad van Oman, gesloten zoals dat al eeuwenlang het ge bruik was. Vreemdelingen moes ten olielampen bij zich dragen om te voorkomen dat ze door bewa kers als indringers zonder pardon werden doodgeschoten. Medicij nen, radio's, scholen, brillen en zelfs broeken waren verboden. De slavernij bestond nog. Het land had vijftien telefoons en een kleine generator. door Ed Blanche/AP Oman, ongeveer vier keer zo groot als Nederland en gelegen aan de ingang van de Perzische Golf, werd door zijn despotische en ex-' centrieke sultan in de ijzeren greep van de middeleeuwen gehouden. Sultan Said bin Taimur wilde niets weten van de twintigste eeuw en hield die daarom eenvoudig per de creet buiten de deur. Het eens machtige land van zeevaarders, De Franse president Mitterrand striider® en handelaars heeft gisteren in Tsjechoslowakije gesproken met acht bekende dissi denten. Nog niet eerder had een Westerse leider tijdens een officeel bezoek aan Praag zich met rege ringstegenstanders onderhouden. Onder hen bevond zich tevens de schrijver Vaclav Èavel. Angola De ambassadeur van Angola in Zambia, Luis Neto Kiambata, heeft Zuidafrika ervan beschuldigd zijn troepen massaal samen te trekken in het noorden van Namibia, vlak bij de grens met Angola. achterlijk van de buitenwereld af gesloten gebied geworden. - Saids enige zoon, Qaboos. Opge leid op de Britse militaire acade mie in Sandhurst en na reizen door heel Europa, keerde hij, dertig jaar oud, terug naar zijn feodale geboor teland. In een gedweldloze paleis revolutie zette hij op 23 juli 1970 zijn vader aan de dijk. Hij nam een middeleeuws land over, een jaar nadat de Amerikaan Neil Arm strong als eerste mens een voet op de maan zette. De Britten zaten al sinds 1798, toen ze de Omani hielpen de Portu gezen het land uit te gooien, in Oman, en naar algemeen wordt aangenomen hielpen zy Qaboos met zijn staatsgreep. De Britse luchtmacht vloog de oude sultan naar zijn verbanningsoord: een duur hotel in Londen, waar hij twee jaar later overleed. Qaboos opende de poorten van het sultanaat naar het Westen en liet de twintigste eeuw binnen, maar hield veel van de oude tradi ties in ere. De sultan regeert nog steeds als absuluut vorst per de creet en de ministerraad, die hij zelf benoemt, heeft een adviseren de taak. Politieke partijen zijn ver boden en de pers gemuilkorfd. Qa boos heeft een soort van parlement ingesteld dat raad mag geven, maar ook niet meer. 10.000 gulden, voor een bruid zou mogen betalen. Het drinken van al cohol in het openbaar is verboden en dronkenschap wordt streng be straft. "Tot 1970 was Oman voor de bui tenwereld gesloten", vertelt minis ter van informatie Abdul Aziz bin Mohammed Rowes in een inter view. "We hebben veel bereikt in een korte tijd. Maar we hechten nog altijd aan de oude waarden. Ondanks de snelle modernisering blijven de tradities van de islam en onze voorvaderen de pijlers onder onze maatschappij". De minister is symbolisch voor hét nieuwe Oman. Gezeten in zijn moderne kantoor, met een compu terterminal op zijn bureau en per fect Engels sprekend, is hij gekleed in de traditionele en voor iedereen in het openbaar verplichte lange witte dishdasha en in zijn gordel draagt hij de khanjar, de traditione le Omaanse dolk. Oman heeft een adembenemen de kustlijn: 2.700 kilometer strand en lagunes. Maar toeristen moch ten er - tot vpor enkele jaren - niet gramma': in omdat zij als een bedreiging voor de tradities werden beschouwd. Vandaag de dag :en moderne staat, die bovendien r strategisch is gelegen. Samen sche Golf controleren. De sprong van de zestiende naar de drempel van de eenentwintigste eeuw heeft Oman, na Saudiarabië het grootste land op het Arabische schiereiland, minder dan twintig jaar gekost. Verantwoordelijk voor die spec taculaire reis door de tijd is sultan De islam is diepgeworteld in de Oman echter maatschappij, met al zijn traditio nele waarden en gebruiken. De Omani's mogen nog steeds niet met een buitenlander trouwen. Doen ze dat wel, vaak om de hoge bruidsschat te omzeilen, dan mo gen ze hun parfrier niet mee naar Oman nemen en riskeren ze hun staatsburgerschap. In een poging om "het kwalijke bruidsschatsys teem" uit de wereld te helpen, be paalde Qaboos vorig jaar dat nie mand meer dan 2.000 ryt scheiden zijn, maakte Qaboos dankbaar gebruik van de petrodol lars om zijn land te moderniseren. Voor 1970 waren er slechts enkele kilometers verharde weg. Er waren drie religieuze scholen, vijftjen te lefoons, twee kleine ziekenhuizen, geen hotels en er was een kleine ge nerator om stroom op te wekken in Muscat. BONN (DPA) - Veiligheidsdes kundigen in de Bondsrepubliek Duitsland hebben opnieuw een spionagenetwerk opgerold. Al op donderdag werden in West-Berlijn en München twee mannen en een vrouw opgepakt. Zij worden ervan verdacht in opdracht van de Sov- jetrussische geheime dienst, de KGB, hoogtechnologische militai re werktuigen uit de Bondsrepu bliek aan de Sovjetunie te hebben geleverd. Hans-Jürgen Förster, de plaats vervangend woordvoerder van de bondsadvocaat in Karlsruhe, de hoogste Westduitse aanklager, be vestigde de arrestaties. De man uit München, die werd gearresteerd op het vliegveld van de München waar hij een vlucht had geboekt naar de DDR, werd gisteren weer op vrije voeten gesteld. Hij kwam in de jaren zeventig als vluchteling uit de DDR naar de Bondsrepu bliek. Veiligheidsdeskundigen hebben berichten in de Kölner 'Express' bevestigd, waarin stond dat de agenten geheime electronika van de Leopard II tank en hoogtechno logische zaken als een micropro cessor aan de KGB hebben doorge speeld. Het zou hierbij gaan om onder delen vap de richtinrichting van de Leopard II en boordcomputers voor vliegtuigen en pantservoer tuigen. De omvang van de leveran ties is niet bekend. Eerste koppen rollen na opstand leger Argentinië BUENOS AIRES (AP) - De Ar gentijnse regering heeft een begin gemaakt met de zuivering van op standige officieren en hun mede standers na de militaire rebellie van verleden week. Generaal Etcheun, commandant van een le- gerbrigade die weigerde op te tre den tegen de muitende collega's, is gisteren met vervroegd pensioen gestuurd. Afgelopen zondag, toen nog niet duidelijk was dat de rebellen onder leiding van kolonel Seineldin aan het kortste eind zouden trekken, weigerde Etcheun tegen de opstan delingen op te treden, omdat hij het met hun eisen eens was. De brigade die Etcheun leidde is met 47.000 manschappen een van de grootste onderdelen van de Argen tijnse strijdkrachten. Gisteren staakte ook de laatste groep opstandelingen in de stad Mercedes officieel haar verzet. De leider van de muiters daar, majoor Avete, werd gisteren afgevoerd naar de legerbasis in Buenos Aires waar al langer kolonel Seineldin wordt vastgehouden. De verdachten zouden hun op drachten direct van de Sovjet-han delsdelegatie in Oost-Berlijn heb ben gekregen. Alle drie De ver dachten zijn zakenlieden. De om vang van de schade voor de Bonds republiek wordt op dit moment als 'middelzwaar' ingeschat. REMSCHEID (AP) - De inspec teur van de Westduitse luchtmacht heeft gisteren het vermoeden uit- gesproken dat fouten van de piloot mogelijk ten grondslag hebben ge legen aan de ramp met het Ameri kaanse gevechtsvliegtuig in Rem- scheid. Volgens dë laatste gege vens zijn bij het ongeluk vijf men sen om het leven gekómen en meer dan 50 gewond geraakt. Ongeveer 90 mensen werden dakloos. Generaal Jungkurth meende dat de, eveneens omgekomen, piloot van de A-10 Thunderbolt gedesori ënteerd kon zijn geraakt toen hij in dichte bewolking probeerde te klimmen. "De A-10 is een zeer be trouwbaar vliegtuig. Technisch fa len kan niet worden uitgesloten, maar de kans daarop is zeer ge ring", zei Jungkurth. De procureur-generaal van Nor- drhein-Westfalen, Bachmann, en de Amerikaanse luchtmacht woordvoerder Hahn wilden niet over mogelijk falen van de piloot speculeren. Volgens Bachmann hebben enkele ooggetuigen ver klaard dat een van de twee moto ren van de straaljager voor de klap in brand stond. In het laatste radiocontact had de vlieger gemeld dat hij in slecht weer was geraakt en probeerde te klimmen. Daarbij had hij een voor zich vliegende A-10, waarmee hij op weg was naar een laagvliegoefe ning, uit het zicht verloren. Wat daarna precies gebeurd is, valt moeilijk te reconstrueren. Het mili taire vliegtuig was niet voorzien van een vluchtrecorder, en de vi deo-recorder die bij de laagvliegoe fening zou worden gebruikt, was nog niet ingeschakeld, aldus de Amerikaanse generaal Anderson. De Thunderbolt boorde zich donderdagmiddag in het centrum van Remscheid in een rij apparte- mentswoningén, die meteen in brand vlogen. Uit de puinhopen werden vijf doden geborgen: de 34- jarige piloot, twee vrouwen van 86 en 76 en twee mannen van 30 en 35 jaar. Een aanvankelijk vermiste man dook later op. In het zieken huis liggen negen zwaargewonden. ADVERTENTIE Nu heeft het land bijna 3.200 ki lometer autoweg, een universiteit, 700 scholen met in totaal 220.000 leerlingen, 130 ziekenhuizen en kli nieken, bijna 50.000 telefoonaan sluitingen en 24 elektriciteitscen trales. Het inkomen per hoofd van de bevolking steeg van gemiddeld 400 dollar naar bijna 6.000 dollar per jaar. De staat subsidieert scho len, ziekenhuizen en welzijnspro- Minister Rowes daarover: "We wil den eerst de infrastructuur hebben - hotels en andere voorzieningen - voor we onze deuren openden. We zijn met een paar hotels begonnen en hebben dat geleidelijk uitge breid". Minister van economie en industrie Salim bin Abdullah al- Ghazali schreef onlangs in een rap port: "We willen in Oman geen hip pies zien met lang haar en vieze spijkerbroeken. We willen toeris ten die zowel in gedrag als uiterlijk volwassen zyn." Cijfers over het toerisme waren niet beschikbaar. In 1964 werd in Oman olie gevon- zijn voorzichtig optimistisch over den en, hoewel de voorraden be- een herstel van de olieprijzen". Het is niet uitgesloten dat de olie bronnen, Oman exporteert 600.000 vaten ruwe olie per dag, zullen op drogen. Daarom probeert Qaboos zijn land niet helemaal afhankelijk van de olie te maken. Hij stimuleert het in stand houden van de tradi tionele inkomstenbronnen, zoals landbouw en de vissery. "We maken ons wel zorgen over de olieprijzen, maar gedane zaken nemen geen keer", zegt minister Rowes. "We hebben eerder zonder olie geleefd, en we moeten slechts de broekriem aanhalen. Maar De faxen van NEC (één van de grootste fax- merken ter wereld) hoeft u wat ons betreft niet meer te kopen. U huurt er gewoon een. I"Tr Bijvoorbeeld de v compacte Nefax 14. Of de Nefax 20, de geavanceerde alleskunner. Bel voor meer informatie. Breestraat 122-124+145 Leiden Telefoon 071-123211* -123966 Fa* 071-121567

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5