VROMgaf buiten wet om subsidie Brede opzet hulp aan vrouwen komt in de knel Eis van 15 jaar cel en tbr wegens 'godsdienstige' moord op kinderen Vier grote gemeenten krijgen stadswachten Hoge raad: asielzoekerscentrum op Schiphol-oost is gevangenis Deetman halveert korting op kleine basisscholen Verklaring van directie en redactie LD/AD klant van de week torn westen kapsalon ZATERDAG 10 DECEMBER 1988 BINNENLAND PAGINA 3 Rekenkamer loitiseert bouwsubsidies ROERMOND (GPD) - Met het bij belverhaal van Abraham die zijn zoon offerde voor ogen, heeft een 31jarige man uit Roermond op zon dag 28 augustus van dit jaar zijn twee kinderen Bartje van vier en Bibi van twee om het leven ge bracht. Het drama voltrok zich in een gehuurde, tot rouwkapel inge richte bestelauto op een parkeer plaats bij Maarheeze. Tevoren was hij met de twee kleintjes naar het Zeeuwse strand in Renesse gere den om hen, voor ze zouden ster ven, nog een keer de zee te laten Schizofrene psychose noemde een psychiater de stoornis van de geestvermogens van de man. „Hier zijn inderdaad geen woorden voor", herhaalde officier van justi tie Fangman de spreuk uit de rouwadvertentie vóór hij tegen de Roermondenaar wegens dubbele moord 15 jaar gevangenisstraf en tbr eiste. etails aan de openbaarheid wer- het verwijt met mensonterende 1 en prijsgegeven. Ook de officier wetten de orde te willen handha- zati ersluierde bij het voorlezen van ven. log DEN HAAG (GPD) - Mi nister Nijpels en staatsse cretaris Heerma van volks huisvesting hebben circa 131 miljoen aan bouwsubsi dies verstrekt, zonder dat daarvoor een wettelijke ba sis was. Dat schrijft de Alge mene Rekenkamer in een gisteren verschenen rap port. De Rekenkamer vindt dat de bewindslieden de Tweede Kamer volstrekt onvoldoende hebben geïn formeerd over de gang van zaken. Het rapport geeft antwoord op vra gen van de Tweede Kamer over de subsidie aan de gemeente Rotter dam voor het woningbouwplan Prinseneiland, waartoe in maart van dit jaar besloten werd. Uit het rapport van de Rekenkamer blijkt dat er ook problemen zijn met de subsidiëring van de bouwlokatie Sloten in Amsterdam en met het Sphinx Céramique-terrein in Maastricht. De bewindslieden heb ben inmiddels wetsvoorstellen bij de Tweede kamer ingediend om de subsidies achteraf te legaliseren. De Rekenkamer is van oordeel dat de subsidie aan Rotterdam van 41 miljoen gulden in strijd is met de bestaande subsidieregels. Even min stemt de subsidie overeen met de aanvullende regels die op het ministerie in de maak zijn. De on derhandelingen tussen het Rijk en Rotterdam zijn bepalend geweest vpor de hoogte van het bedrag, al dus het rapport. Of de gemeente Rotterdam daar door meer subsidie van het Rijk heeft gekregen dan waarop zij wet telijk recht heeft, is onduidelijk. Wat de overwegingen van de be windslieden zijn geweest om de subsidie niet op grond van de be staande regels toe te kennen, is de Rekenkamer niet duidelijk. In het rapport staat dat de bestaande re gels voldoende mogelijkheden bo den om de steun te verlenen. Uit het rapport blijkt verder dat de subsidieverlening ten behoeve van Prinseneiland grote overeen komsten vertoont met die voor de bouwlokatie Sloten. Daarvoor kreeg de gemeente Amsterdam in 1986 ruim 54 miljoén aan subsidie. Ook hier ging het om een ad-hoc- regeling waarvoor geen enkele wettelijke basis bestaat. Ook toen kwam - naar nu blijkt - de Rekenkamer eraan te pas. En ook toen kwam de Rekenkamer tot de conclusie dat er in strijd met de bestaande regels was gehandeld terwijl de afboeking van de subisi- die ten onrechte onder de bestaan de regels werd gevangen. Om hier een mouw aan te passen, besloot het ministerie van volkshuisves ting op aanraden van diezelfde Re kenkamer een aanvullend wets voorstel in te dienen bij de Tweede Kamer, om het subsidiebedrag in onder te brengen. Op het moment dat voor Prinseneiland dezelfde procedure in Werking trad, besloot de Rekenkamer naar aanleiding van kamervragen tot een uitge breid onderzoek. Staatssecretaris Heerma - Nij pels is in Hongarije - ontkent dat hij in strijd met enig wettelijk voor schrift heeft gehandeld. Kustwacht ontdekt tweede container De kustwacht heeft op een zand plaat tussen Ameland en Terschel ling een tweede container van het Franse vrachtschip Aquila ont dekt, die is gevuld met ongevaarlij ke smeerolie. Aangenomen wordt dat de overige containers inmid-'" dels op de zeebodem liggen. Rijks waterstaat wacht op rustiger weer om ze op te sporen. Als ze eenmaal gevonden zijn, zal Smit-Tak de containers bergen. details aan de openbaarheid den prijsgegeven. Ook de officier versluierde bij het voorlezen de dagvaarding de gruwelijke nier waarop de kinderen als het wa re werden onthoofd. In nog geen twee uur was de behandeling ach ter de rug. De verdachte deed zijn mond nauwelijks open. „Ik heb er niets meer op te zeggen", zei hij. Wel had hij een lange brief bij de rechtbank op tafel gelegd waarin hij erop wees dat zijn kinderen ge lukkig bij God zijn maar hijzelf al met' levenslang gemis van zijn zoontje en dochtertje gestraft is. In die brief schreef hij ook: „De kin deren waren het enige geluk dat ik had", en maakte de samenleving Het plan de twee te doden, rijpte bij hem toen op 23 augustus voorlo pige voorzieningen in de schei dingsprocedure werden getroffen waarbij de kinderen aan Barts vrouw werden toevertrouwd met een regeling dat ze ook weekein den bij hun vader zouden kunnen zijn. De dagen erna huurde hij de bestelauato en richtte die met zwart fluweel, twaalf bossen bloe men, zijn eigen trouwkaart en doopkaarsen van de kinderen in tot mobiele rouwkamer. Ook legde hij handdoeken, slaapzakken en dekbedden in de auto gereed. Toen de twee voor het eerst op zaterdag 27 augustus bij hun vader logeerden, stak hij zijn huis in brand omdat brand hoorde bij het Abraham-verhaal. Hij reed daarna met de kinderen eerst naar Zee land, terug naar Limburg om van daar weer koers te zetten naar Eindhoven. Hij stopte op de par keerplaats bij Maarheeze en daar voltrok zich het gruwelijke drama. Van het voornemen ook zich zelf te doden kwam niets terecht omdat hij vond dat dat teveel pijn zou doen. Nog dezelfde dag zette hij de auto voor het politiebureau in Roermond neer en vertelde binnen aan de politie wat er was gebeurd. "Ik moest van God zo handelen. Ik wilde de kinderen niet met de ge volgen van een scheiding verder la ten leven", zei de man die zijn baan bij de Koninklijke Luchtmacht op gaf om voor zijn kinderen een zorg zame vader te kunnen betekenen. „Een complete breuk met de werkelijkheid", oordeelde de psy- chaiater. „Vandaar de bizarre en volkomen onbegrijpelijke daad". Een reclasseringsambtenaar repte er in zijn rapport over dat er geen spoor van spijt bij de man te beken nen is. En de psycholoog die hem observeerde maakte gewag van re ligieuze waangedachten. Barts le ven werd beïnvloed door oosterse godsdiensten en voorliefde voor vechtsporten. De door de psychiater vastgestel de sterk verminderde toereke ningsvatbaarheid weerhield de of ficier er niet van een lange gevan genisstraf te vorderen. Verpleging is volgens hem nodig omdat herha ling niet uitgesloten is. De advoca te bepleitte tbr zonder cel. "Wat hij nodig heeft is verpleging", zei ze. De rechtbank oordeelt op 23 de cember. Vreugde bij asielzoekers die op Schiphol-oost waren ondergebracht omdat de Hoge Raad hun gedwongen ver blijf daar als vrijheidsberoving bestempelde. Staatssecretaris Korte-Van Hemel wil echter nu snel de wet aanpas sen zodat het centrum weer jn gebruik kan worden genomen. (foto anp> AMSTERDAM (ANP) - De vier gróte gemeenten krijgen in het voorjaar stadswachten voor een pe riode van minimaal twee jaar. Dat is althans het streven van de pro jectgroep stadswachters onder lei ding van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid, dat het project financiert. Momenteel wordt bekeken of de stadswachters passen in werkgele genheidsprojecten zoals het Jeugdwerkgarantieplan of de rege ling werkervaringsplaatsen. Het wordt waarschijnlijk het laatste, zei een woordvoerder gisteren. De stadswachten krijgen voorlopig geen opsporingsbevoegdheid maar zijn voornamenlijk preven tief op de straat aanwezig. Ze moe ten permanent en herkenbaar op straat aanwezig zijn, zo blijkt uit een interne notitie van de gemeen te Amsterdam. „De stadswachter is herkenbaar door zijn kleding, is publieksvriendelijk en niet autori tair". Amsterdam hoopt 250 stads wachters te kunnen inzetten die op een uitzendbureau-achtige wijze moeten werken. „Een organisatie die niet aleen voorziet in een aan wezigheid van stadswachters op het Rembrandsplein en Leidse- plein, maar ook personen kan leve ren ter ondersteuning van de stads reiniging, de Dienst Parkeerbeheer of de politie. Voorwaarde voor een dergelijke projectmatige aanpak is het maken van een jaarprogamma voor de activiteiten van de stads wachters", aldus de gemeente in een notitie. De stadswachten worden in de hoofstad ingezet om voetgangers gebieden auto-vrij te houden, in braak en diefstal te voorkomen en om vervuiling tegen te gaan. Daar naast moeten zij het oog en oor zijn voor diensten als de stadsreiniging en de afdeling wegen zodat gaten in het wegdek en kapotte straatver lichting tijdig kunnen worden her steld. Binnen de gemeente Amsterdam vinden momenteel besprekingen plaats over de selectie, opleiding en de tijdelijke administratieve on derbrenging van de stadswachten. De gemeente hoopt op korte ter mijn een directeur stadswachten' te kunnen benoemen. De hoofd stad overweegt de stadswachten in drie ploegen die telkens zes uur werken, op te splitsen. Zij worden opgeleid door mensen van de ge meente, de politie en justitie. Rotterdam wil evenals de hoofd stad 250 stadswachten gaan inzet ten. Op welke wijze dat gebeurt en voor welke taken is op dit moment nog niet uitgewerkt, aldus een woordvoerder van de gemeente. Een woordvoerder van de gemeen te Den Haag liet weten dat er nog geen uitgewerkte ideeën bestaan over de invoering van de stads wacht. Wel wordt er druk overlegd in de projectgroep. Bij de gemeen te Utrecht was niemand meer be reikbaar voor een reactie. DEN HAAG (ANP) - De bezuini gingen op kleine scholen in het ba sisonderwijs en voortgezet onder wijs worden teruggebracht van 100 miljoen gulden per jaar tot 50 mil joen. Minister Deetman en staats secretaris Ginjaar-Maas (onder wijs) schrijven dit in een zoge noemde nota van wijziging, die zij gisteren naar de Tweede Kamer hebben gestuurd. Universiteit Driekwart van de bevolking vindt dat er te weinig bekend is van de resultaten van het onderzoek op de universiteiten. Overigens is 80' procent ervan overtuigd dat op daar over het algemeen nuttig on derzoek wordt verricht. Deze cij fers werden gisteren in Amsterdam bekend gemaakt tijdens een sym posium over het beeld van de uni versiteiten. De Leidse en Groning se universiteit blijken het bekendst te zijn. OV-kaart De Openbaar-Vervoerkaart voor de 45.000 dienstplichtigen die daar voor in aanmerking komen, komt er voorlopig nog niet. De streefda tum van januari wordt op geen stukken na gehaald, zo deelden het ministerie van defensie en NS gis teren mee. Het gaat niet alleen om de vraag hoeveel Defensie aan NS moet betalen, NS weten ook niet hoe ze de duizenden militairen in de toch al overbelaste treinen op vrijdagmiddag moeten herbergen. Barlaeus Het Amsterdamse Barlaeus gymnasium zal in kort geding voor de Amsterdamse rechtbank eisen dat de benoeming van de nieuwe rector De Vries-Lentsch ongedaan wordt gemaakt. De school voerde eind november al een kort geding tegen de gemeente tegen het voor nemen een vrouwelijke rector aan de school te benoemen, maar ver loor dat. Wel wees de rechter op procedurefouten van de gemeente. Op grond daarvan wil het Barlaeus alsnog de benoeming ongedaan la ten maken. Coalitie Volgens de jongste opiniepeiling van Burke/Interview scoren CDA en WD momenteel samen 48,7 procent, en komen dankzij restzet els op een meerderheid van 76 ze tels. De PvdA zou nu vier zetels winst boeken en op 56 komen, D66 zou er nu 10 halen. Bijna een kwart i de kiezers zegt piet te weten op Het Nederlands Genootschap van Leraren en andere onderwijs bonden belegden dinsdag een ac tiedag om juist tegen deze bezuini gingen op kleine scholen te protes teren. De halvering betekent vol gens beide bewindslieden onder andere dat basisscholen met 30 tot 125 leerlingen maximaal 0,2 forma tieplaats verliezen in plaats van 0,4. De groepsgrootte in de klassen neemt hierdoor wat minder toe. Per school en schoolsoort kan het effect van de halvering wel sterk verschillen. Met de 50 miljoen gulden bezui niging zijn Deetman en Ginjaar- Maas volgens eigen zeggen weer te rug bij de kabinetsvoorstellen in de zogenoemde paasbrief. Daarin stel de de regering voor 50 miljoen te bezuinigen op kleine scholen. In de rijksbegroting voor 1989 was dit bedrag verhoogd tot 100 miljoen per jaar met ingang van 1990, zij het met de kanttekening, dat de helft van dat bedrag weer zou terugvloeien naar het onder wijs in de vorm van zorgverbre ding en fusiestimulering. Zorgver breding houdt in dat leerlingen minder snel worden verwezen naar het speciaal onderwijs. De Katholieke Onderwijs Vakor ganisatie KOV vindt de halve in trekking van de bezuinigingen op kleine scholen in basis- en voortge zet onderwijs'volstrekt onvoldoen de, HAARLEM (GPD) - Staatssecre taris Korte-van Hemel (justitie) heeft gistermiddag alle 19 vreem delingen die in het opvangcentrum voor asielzoekers op Schiphol- Oost verbleven, tot Nederland toe gelaten. Het centrum wordt voorlo pig niet meer gebruikt. Ze ging hiertoe over nadat de Hoge Raad de situatie op Schiphol-Oost ille gaal had genoemd. De staatssecretaris gaat thans werken aan een wijziging van de vreemdelingenwet. Het centrum op Schiphol-OoSt zou daardoor een wettelijke basis moeten krijgen. Zolang de wetswijziging nog niet door het parlement is goedge keurd, zal justitie op Schiphol op basis van de huidige vreemdelin genwet werken. Dit betekent dat een asielzoeker maximaal 54 uur mag worden vastgehouden voor het vaststellen van de identiteit. Na die termijn wordt de betrokkene tot Nederland toegelaten öf terug gebracht naar de transitruimte op de luchthaven. Daar moet het ver dere verloop van de toelatingspro cedure worden afgewacht. Het opvangcentrum op Schip- hol-Oost. werd in 1986 geopend. Het ministerie van justitie ging daartoe over nadat er steeds meer ophef was ontstaan over groepen asielzoekers die vaak maanden in de transitruimten op de luchtha ven verbleven. Van begin af aan is de juridische status van het centrum omstreden geweest. Zowel de Haarlemse rechtbank als het gerechtshof in Amsterdam oordeelden dat er geen sprake was van onrechtmatige vrij heidsbeneming. De Hoge Raad liet gisteren niets van dat standpunt over. Volgens het hoogste rechts college is er ter plaatse sprake van vrijheidsberoving, waarvoor een wettelijke basis ontbreekt. Feitelijk gevolg is dat sinds 1986 op Schiphol-Oost een illegale ge vangenis heeft gestaan. De ver blijfsduur kon oplopen tot enkele maanden. De Haarlemse advocaat Perrels heeft inmiddels al 36 geval len verzameld van asielzoekers, die een schadeclaim gaan indienen te gen de Staat. Twee raadslieden van de asielzoekers eisten gistermid dag na het bekendworden van de uitspraak van de Hoge Raad dat de i die nog in het centrum ver- Naar aanleiding van diverse publikaties over het Leidsch/Alphens Dagblad ma ken directie en redactiecommissie het volgende bekend: De redactie van het Leidsch/Alphens Dagblad heeft afgelopen woensdag tij dens een plenaire vergadering het ver trouwen opgezegd in het functioneren van de hoofdredacteur. Tevens is de di rectie en raad van commissarissen ge vraagd een uitweg te zoeken in de ont stane impasse. Inmiddels is afgesproken dat er op zo'n kort mogelijke termijn een gesprek komt tussen de directie en vertegen woordigers van de redactie. In tegen stelling tot wat eerder deze week in di verse media is beweerd, heeft de direc tie meegedeeld dat de positie van indivi duele redacteuren niet ter discussie staat. bleven, binnen een uur zouden worden vrijgelaten. Toen dat niet gebeurde, werd onmiddellijk een kort geding aangespannen. Toen de vreemdelingen later op de mid dag werden vrijgelaten, kon het proces worden ingetrokken. De vrijgelaten asielzoekers worden opgevangen in de speciale centra van het ministerie van WVC. Vluchtelingenwerk Nederland heeft forse kritiek op de plannen voor een wetswijziging die Korte- Van Hemel direct aankondigde. De organisatie ziet nog steeds niet in waarom voor asielzoekers die op Schiphol aankomen, andere regels zouden moeten gelden dan voor mensen die zich aan de gewone landsgrenzen melden. Speciaal team voor behandelen gedragsgestoorde zwakzinnigen UTRECHT (ANP) - Op korte ter mijn zullen enkele teams van des kundigen worden gevormd die in richtingen gaan bijstaan waar ex treem gedragsgestoorde, zeer ern stig geestelijk gehandicapten wor den verpleegd. Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) heeft dit gisteren gezegd na schriftelijke vragen van de kamerleden Jan- maat-Abee (CDA) en Terpstra (WD) over het naakt vastketenen, van Jolanda Venema in het Van Boeyenoord in Assen. Dees kondigt ook een diepgaand onderzoek aan naar aard en om vang van sterke gedragsgestoord heid bij ernstig geestelijk gehandi capten en naar mogelijke nieuwe behandelingsmethoden. De om standigheden waaronder deze mensen nu worden verpleegd kun nen als mensonwaardig overko men, maar Dees wil geen verwijten aan de inrichtingen: „het gaat hier om extreem problematische bewo ners, voor wie het goede behande lingsplan nog niet is gevonden". Het Van Boeyenoord heeft vol gens Dees het uiterste gedaan om voor de extreem problematische bewoonster een zo humaan moge lijke behandeling te bewerkstelli gen. ADVERTENTIE Sandra van der Venne. Voorschoten. Secretaresse. Ik kom al jaren bij Tom Westen. Hij is en blijft mijn kapper. lelden: Dreesiraai 45 iel 07113294 7 oegstgeest: wiiheiminapark 1 te' 071 174?7Q alphen a/d rijn: raadhuisstraai 156 lel 01720-73848 ook open op maandag en koopavond AMSTERDAM - Opvang slachtoffers van incest, mishandeling en verkrachting, hulp aan vrouwen in de overgang en met problemen als anorexia ner vosa: dat alles dreigt in het slop te raken. Het voortbestaan van aller lei hulpverleningsprojecten, zelf hulpgroepen en organisaties ter be- door Runa Hellinga strijding van seksueel geweld loopt gevaar, doordat de subsidiëring van de projecten binnenkort wordt overgeheveld van het ministerie van sociale zaken naar het ministe rie van WVC. De ambtenaren daar huldigen het standpunt dat boven genoemde problemen door de offi ciële hulpverlening moeten wor den opgevangen. Vrouwenhulpverlening was tot Dankzij de verschillende organisa ties die de afgelopen jaren met sub sidie van het ministerie van sociale zaken zijn ontstaan, is de omvang van problemen als incest, seksueel geweld en mishandeling duidelijk geworden. De voorlichting erover is verbeterd en er leeft een steeds breder maatschappelijk bewust zijn dat het om misstanden gaat die niet doodgezwegen mogen wor den. Bovendien blijken veel vrouwen zich makkelijker tot gespeciali seerde organisaties te wenden dan tot de officiële hulpverleningsror- ganisaties. Volgens schattingen van Riek Stienstra, voorzitter van de adviesgroep Vrouwenhulpver lening van het ministerie van WVC, wenden zich jaarlijks zo'n 13.000 vrouwen tot het vrouwenhulpver leningscircuit. Bij dit soort hulpverlening wordt de psychische en sociale hulp on- wen. Dat betekent dat de organisa ties zich niet alleen beperken tot hulp aan individuen, maar zich ook bezighouden met voorlichting en preventie. De stichtingen tegen seksueel geweld hebben in de loop der jaren bijvoorbeeld regelmatig voorlichtingscampagnes tegen verkrachting gehouden. Waardering De regering waardeert deze aanpak en erkent de goede resultaten. De drie stich tingen tegen seksueel geweld in Utrecht, Amsterdam en Groningen kregen daarom twee jaar geleden van het ministerie van sociale za ken de Joke Smitprijs. Die is be stemd voor organisaties die zich verdienstelijk hebben gemaakt op het gebied van de emancipatie. Maar waardering is niet alles, zoals Helmi Goudswaard van de Amsterdamse therapeutische stichting De Maan somber conclu- alleen hoe je het op de politieke agenda krijgt, maar ook hoe je het geld ervoor op tafel krijgt". Ineke van de Vlugt, stafmede werkster van de Stichting tegen haar Wil die twee jaar geleden deel de in de Joke Smit-prijs, voorziet dat haar organisatie zijn werk be gin volgend jaar zal moeten stop pen. Op die datum stopt de subsi die van sociale zaken en het minis terie yan WVC gaat er vanuit dat het werk van de stichting dan geïn tegreerd moet zijn in de RIAGG's, de regionale centra voor geestelij ke gezondsheidszorg, en uit de budgetten van die instellingen moet worden betaald. "Vanuit de stichtingen wordt wel geprobeerd om het werk over te dragen. Dat gebeurt door studie dagen, trainingen en dergelijke. digheid: hoe ga je om met r die slachtoffer zijn geworden van mishandeling of seksueel geweld, hoe herken je de problemen en der gelijke. Binnen de instellingen is, uitzonderingen daargelaten, nog niets veranderd en heeft vrouwen hulpverlening nog geen plaats. Wij vinden dat reguliere instellingen ook de preventie en voorlichting over moeten nemen, maar daar komt nog niets van". Van der Vlugt ziet daarnaast praktische problemen: "De RIAGG's kunnen een goede op vang van mishandelde vrouwen niet aan, omdat ze met lange wachtlijsten zitten. Verder hebben ze niet of nauwelijks ruimte voor ervaringsdeskundigen of contac ten tussen lotgenoten. En dat is voor veel vrouwen juist heel be langrijk". Onzeker subsidie voor stichting De Maan loopt bijvoorbeeld per 1 maart vol gend jaar af. Voor de medewerk sters is volstrekt onduidelijk of er na die tijd wel of geen subsidie meer wordt verstrekt, hoewel het ministerie van WVC in november al zou laten weten hoe de zaken er voor stonden. Volgens Riek Stienstra van WVC bestaat die onzekerheid voor alle projecten. Dit jaar is er zo'n 3 mil joen gulden uitgetrokken voor vrouwenhulpverlening: "Maar hoeveel dat volgend jaar zal zijn, is geheel afhankelijk van de toestand van 's lands schatkist. En die is, zoals bekend, niet zo rooskleurig". Door de verschuiving naar het ministerie van WVC krijgt de vrou wenhulpverlening volgens Stienst ra nu te maken met de gevestigde medische orde en haar belangen. Die ziet de zin van dit soort projec ten niet in en voelt er bovendien niets voor om een deel van zijn sub- sirliphi ïriggtten Ifwiit .te rakpn. aan

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3