'Aruba paradijs voor archeologen' Oorlog wint in Mozambique Leids team legt oorspronkelijke beschaving van eiland bloot Land is al een kwart eeuw bezig met overleven ZATERDAG 10 DECEMBER 1988 EXTRA PAGINA 31 Het is een mirakel dat Mozambique nog bestaat. Eerst kwamen de Portugezen, toen de Rhodesiërs en na de onafhankelijkheid in 1975 de Zuidafrikanen in de gedaante van MNR-rebellen. Mozambique is geconfronteerd geweest met hongersnoden en verkeerde staatsplannen en het verloor bij een vliegtuigongeluk een geliefde president. Toch heeft het land nooit een staatsgreep hoeven meemaken. door Frits Baarda De laatste feestgangers zijn al een kwart eeuw geleden naar huis ge gaan. Ze hebben de lichten uitge daan, de deur achter zich dichtge trokken en hebben hals over kop de boot genomen naar Portugal. Het gebouw is nu een curieus karkas, waarin gras de weelderige tapijten heeft vervangen en alle ruimten tochten om dat de deuren al lang zijn verdwenen. Al leen het parmantige molentje op de nog overeind staande muren herinnert aan de tijden dat de Moulin Rouge middel punt was van het vertier der kolonisten in wingewest Mozambique. Het gebouw in Beira, de op een na grootste stad van het land, is een beziens waardigheid voor buitenlanders die Mo zambique aandoen en zich vergapen aan het verval dat zijn werk sneller doet dan mensen zich kunnen voorstellen. De Moulin Rouge, pal tegenover de strakke lijnen van het nieuwe station, is Mozam bique in het klein. Het is niet alleen een symbool van ontluistering, maar tevens van de drang tot overleven, al is het op puin. Tussen de verveloze muren heb ben gezinnen er, ondanks 25 jaar oorlog, hun thuis gemaakt en hebben kinderen er plezier met zelfgemaakte autootjes van ijzerdraad en verweerde banden die ze voor zich uit rollen. Het is een mirakel dat het Afrikaanse land nog bestaat na alle hongersnoden, verkeerde staatsplannen en oorlogen. De oorlog van de gewapende bandieten zoals de MNR-leden door hoog en laag worden aangeduid, heeft een indruk wekkende tol geëist: meer dan 2200 lage re scholen zijn vernield, 900 loodsen, 700 klinieken en 1300 bussen, traktoren en vrachtwagens. De meest behoudende schattingen spreken van honderddui zend mensenlevens. Geblakerd Beira is een geblakerde stad met uitge woonde flats, waarin meerdere gezinnen met hun geiten en kippen een kamer be wonen. Koloniale huizen met verrotte veranda's staan er tussen hoge kantoor flats, in onafgebouwde staat. Hotel Mo zambique is een toonbeeld van ontred dering: vijftien verdiepingen hoog, maar de liften werken zelden of zijn niet meer tot stoppen te dwingen. Bedienend per soneel giet emmertjes water in de groeze lige badkuipen ten gerieve van de gasten die in hun kamers op beton lopen en op matrassen slapen waarop de Portugezen van de feesten hebben moeten bekomen. De deur van mijn kamer moet ik zelf in de sponningen hijsen. Je kunt er de Portugezen niet meer de schuld van geven, maar vaststaat dat ze wel de voedingsbodem voor de ellende hebben gelegd. Ze hebben de kolonie in middeleeuwse staat aan de oorspronke lijke bewoners overgedragen, nadat de Anjerrevolutie in 1974 in eigen land vijf tig jaar starre dictatuur had opgeruimd. Mozambique was niets meer geweest dan een overzeese provincie, waar grondstoffen voor het oprapen lagen en de inwoners niet meer waren dan uit voerders van orders. ven, waarvoor onderdelen ontbreken, kerkhoven van opengelegde vorkheft- trucks, meters lange staalkabels. "Je kunt Mozambikanen alles leren, het zijn net sponsen, zo gretig. Maar net zo snel maken ze ook alles weer kapot". Twee honderdduizend ton vergaan kapitaal ligt in de haven te wachten op een Zuid- koreaanse opkoper, die er wel brood in ziet Waar haalt men de moed vandaan in een stokoude haven te investeren, terwijl elders een uitzichtloze oorlog voortduurt en het land verlamt? Gonzalo Ferrao Ju nior, plaatsvervangend directeur van de Beira Corridor Authority, kijkt me bijna verwijtend aan als ik hem de vraag voor leg. "We kunnen niet wachten tot de oor log voorbij is. De mensen in het land lij den. Die moeten we van goederen voor zien. We hebben bovendien nu de steun van de internationale gemeenschap, daar moeten we gebruik van maken. De enige oplossing voor onze zorgen is de verwij dering van het apartheidsregime in Zuidafrika, maar niemand weet hoe lang dat nog kan duren". Om zijn woorden kracht bij te zetten, geeft hij enkele cijfers. De containerop slag is in driejaar tijd verdrievoudigd tot 15.000 stuks. In 1986 verliet 1,3 ton goe deren de haven, het jaar erna twee ton en dit jaar gaat het richting drie ton. "Als het zo doorgaat kunnen we het van Dur ban winnen", voegt hij eraan toe. Het Westen lijkt Mozambique daarbij van harte te steunen. Najaren van weder zijdse achterdocht hebben ze elkaar ge vonden. Hollanders, Italianen en Finnen in de haven, Fransen die hulp verlenen bij de verdediging van de spoorweg naar Malawi, Britten die in het Zimbabwaan se Nyanga Mozambikaanse militairen tot elitetroepen opleiden. En Amerikanen verhoogden dit jaar de hulp tot negentig miljoen dollar, te gebruiken voor voed sel, technische bijstand en herstel van de spoorwegen. Rapport De opleving van de Amerikaanse steun kwam in een tijd waarin een rapport van het Amerikaans ministerie van Buiten landse Zaken over de werkwijze van de MNR verscheen. Daarin maken de op stellers gewag van gedwongen recrute- ring onder jongens van tien tot twaalf jaar, verkrachting van meisjes en vrou wen, slavenarbeid onder gevangenen en het willekeurig doden van dorpelingen. "De enige relatie tussen MNR en de be volking lijkt het verkrijgen van goede ren, altijd met geweld, zonder verkla ring". Een rapport over de betrokken heid van Zuidafrika is in de maak. Met laatstgenoemd land heeft Mozam bique een speciale verhouding, eerst uit sluitend gebaseerd op haat, tegenwoor dig ook een beetje op (afgedwongen) lief de. De Zuidafrikaanse president Pieter Botha ontmoette in september zijn Mo zambikaanse ambtgenoot Joaquim Chis- sano, de opvolger van de legendarische Samora Machel. In Songo bij de Cahora Bassa-dam in Mozambique hernieuw den ze het Nkomati-akoord uit 1984. Daarin belooft Mozambique geen leden van de Zuidafrikaanse bevrijdingsbewe ging ANC te zullen herbergen in ruil voor stopzetting door Zuidafrika van steun aan de MNR. De oorlog is onverminderd verwoestend gebleven. Er zijn talloze be wijzen van Zuidafrikaanse steun en be geleiding. De plaats van ondertekening was niet toevallig: de dam biedt Zuidafrika jaar lijks 1450 megawatt stroom. Maar de elektriciteitslijn is herhaaldelijk door MNR-rebellen onklaar gemaakt. "Die lijn stelt de toekomst tussen Mozambi que en Zuidafrika voor", zei Botha, "laat niemand die zich de belangen van Zuid afrika aantrekt, die vernielen". De MNR heeft zich sindsdien niet meer in die streek laten horen. In de handbagage zit keurig ingepakt het skelet van de indiaan Wayu. De botten in afzonderlijke bakjes met papier opgevuld, verder een complete schedel met nog een gaaf gebit. De plastic zakken worden met de grootste zorg in het bagagerek gelegd. De KLM heeft een verstekeling aan boord op de vlucht Aruba-Amsterdam. door Elly Wempe "Wayu is het indiaanse woord voor mens", legt archeoloog Maarten Kersten uit. De opgegraven indiaan gaat naar Nederland om zijn precie- se ouderdom daar met de zogeheten 'koolstof 14-methode' vast te stellen. Kersten schat dat het skelet uit de periode tussen 900 en 1400 na het be gin van de jaartelling is. De afdeling Indiaanse archeologie en cultuurgeschiedenis van de Rijksuniversiteit Leiden is razend enthousiast over het onderzoek naar indiaanse vindplaatsen op Aruba. "Aruba is een paradijs voor archeo logen", zegt Kersten tevreden. "We kunnen daar de hele ontwikkeling goed bestuderen. Van de archaïsche cultuur enkele duizenden jaren vóór het begin van de jaartelling, tot de Conquista, de verovering van Ame rika rond 1500". Visgraten Samen met archeologe Marion Verhaegh en geoloog Huub Meuffels heeft Kersten een veldverkenning gedaan over het hele eiland, en twee proefopgravingen bij Tanki Flip. De Arubaanse regering heeft de afdeling Indiaanse Archeologie van de Leidse universiteit verzocht advies uit te brengen over archeologische vind plaatsen op het eiland. Het onderzoek wordt gefinancieerd door de stichting ABC Advies. Opperspitter Maarten Kersten ver wacht dat vooral het noordwestelijke ge deelte van Aruba 'achter de hotels een scala van vondsten kan opleveren. Er zijn al eerder indianen opgegraven, maar daarnaast heeft Kersten ook vele scher ven gevonden van oud indiaans aarde werk. Verder zijn er stenen bijltjes en etensafval gevonden, zoals schelpen en visgraten. Op het aardewerk staan kik kers en vleermuizen afgebeeld. Kikkers waren voor de Arowakken-in- dianen het symbool van vruchtbaarheid. Dergelijke afbeeldingen zijn ook op an dere eilanden in het Caribisch gebied ge vonden, onder andere in Porto Rico en Haïti. De vleermuis is de hulpgeest van de sjamaan, de medicijnman van de in dianen. Maarten Kersten heeft een soortgelijk etno-archeologisch- onderzoek gedaan bij de overburen op het vasteland in Ve nezuela. Daar wonen de Guajiro-india- nen nog steeds en zij hebben veel oude zeden en gebruiken van eeuwen geleden behouden. De Arubanen hebben nog steeds familiebanden met de indianen bij het Meer van Maracaibo. Met kleine bootjes vaart men geregeld over om groente, fruit en vis te verkopen; boven dien was er tot voor kort een levendige smokkel. De etno-archeoloog probeert de relatie te leggen tussen hedendaagse culturen en de daaraan voorafgaande ontwikkelingen. Moeder Hoe leefden de Arowakken-indianen op Aruba in de periode van 800 tot 1500 na het begin van de jaartelling? Men kan voorzichtige conclusies trekken over hun religie en eetgewoonten, doordat veel daarvan hetzelfde is gebleven. Maar ook door opgravingen uit een bepaalde periode te vergelijken met vondsten op andere plaatsen in de omgeving zoals Saba. Sint Eustatius. Frans-Guyana, Su riname, Curasao en Bonaire kan men heel wat te weten konjen. Uit taalkundig onderzoek van enkele Arowakse talen in het Caribisch gebied is bijvoorbeeld dui delijk gebleken dat bij de indianen de moeder een centrale plaats heeft in de sa menleving. Mannen van de Caribische volken gingen op vrouwenroof naar on der meer door Arowakken bewoonde ei landen om daar iemand te zoeken om mee te trouwen. Kersten: "Wat de Arubanen heel ver velend vinden is de mythe van het kanni balisme. In de westerse geschiedschrii- Het team, van Leidse archeologen aan het werk op Aruba. ving worden vooral de Cariben als zeer boosaardige indianen afgeschilderd. Volgens Columbus en zijn handlangers aten deze indianen mensenvlees. Dat was natuurlijk een mooi smoesje om er op in te hakken en ze onmiddellijk tot slaven te maken". Er zijn overigens wel vage aanwijzin gen voor kannibalisme. Zo betekent het indiaanse woord barbacoa: houten rek waarop het vlees wordt geroosterd. Het woord barbecue is ervan afgeleid. Co lumbus zag op zijn ontdekkingsreis bij verscheidene indianenstammen dat zij hun doden bij het vuur roosterden op de barbacoa of in een hangmat boven het vuur. De indianen zijn op Aruba opge graven naast de zogenaamde brandkui- len, waarin een wit poeder is aangetrof fen. Dit witte poeder is mogelijk afkom stig van verbrande beenderen, maar dat moet nog worden uitgezocht. Invloedrijk Kersten sluit niet uit dat er inderdaad bij een begrafenisritueel soms mensenvlees werd gegeten. Dat gebeurde waarschijn lijk bij de caciquede hoofdman van de indianen die zeer invloedrijk was. De in dianen wilden door het vlees te eten de kracht of de ziel van de overledene in zich opnemen. Dit gebruik bestaat nog steeds bij een indianengroep van de Ya- nomami in Zuid-Venezuela. In de Caribische regio kenden de in dianen drie manieren om hun doden te begraven. In eerste instantie werd het li chaam in een soort huisje gelegd omdat de grond rotsachtig was, maar waar de grond uit aarde bestond werd het lijk meteen in de bodem begraven. Hierbij treft men vaak allerlei geschenken aan die de dode vergezellen. Veel opgegraven indianen zitten ech ter gehurkt in een grote urn. Vermoede lijk moest het lichaam daarvoor gekrom pen worden door het op de barbacoa te roken. Op deze wijze zou dan ook de ziel uit het lichaam trekken. Merkwaardig is dat in de grote urn geen geschenken zit ten, zodat de vraag rest of het hier een tweede teraardebestellinging betrof na dat het lichaam al enige tqd begraven was geweest. Van de indiaan )Vayu die vorige week werd opgegraven zaten de botten wille keurig door elkaar, vertelt Maarten Ker sten, wat op een tweede begraving wijst. Vermoedelijk werd de overledene begra ven en na ongeveer een jaar weer opge graven. Zoals dat in Venezuela nog wel voorkomt, kan dan het vlees van de bot ten worden gehaald, waarna deze apart in een kleine urn of in een mand opnieuw worden begraven. De Leidse universiteit adviseert de Arubaanse regering op korte termijn een reddingsoperatie op touw te zetten, zo dat de archeologisch interessante in diaanse nederzettingen en begraafplaat sen onderzocht kunnen worden. Er zijn veel plaatsen die over enige tijd verloren zullen gaan omdat er hotels gebouwd worden of wegen aangelegd. Daarnaast bestaat het gevaar dat er ondeskundig gegraven wordt, bijvoorbeeld omdat op Aruba toch nog steeds het idee leeft dat er goud in de grond zou zitten. Wortels opgraven Maarten Kersten wil de belangrijke plaatsen slechts vaag aanduiden: vooral Tanki Flip, Savaneta en het gebied bij Santa Cruz zijn belangrijk. En boven dien is daar dan het gebied achter de ho tels waar nu juist jachthavens, nog meer hotels en bungalowparken voor het groeiende toerisme zijn gepland. De afdeling Indiaanse Archeologie wil daarom op Aruba zelf mensen opleiden zodat die vakkundig de opgravingen kunnen doen. Dat kan gebeuren door zo mercursussen te geven of door een cultu rele afdeling aan de universiteit van Aru ba te verbinden. Kersten: "We willen on ze wetenschap ten dienste maken aan de Arubaanse gemeenschap. Voor onze stu denten is het uiteraard een fantastisch archeologisch object. Maar de bevolking moet zelf de gelegenheid krijgen haar ei gen 'wortels' op te graven zodat men iets meer te weten komt over het eigen verle den". Ook kunnen de archeologische vondsten in het museum van Oranjestad worden tentoongesteld. Bovendien be staan er plannen om in de hotels vitrines te maken zodat de toeristen ook kennis kunnen nemen van het eiland en zijn oor spronkelijke bevolking. De Moulin Rouge: symbool van de De Portugezen hadden hun hielen nog niet gelicht of de Rhodesiërs begonnen in het kwetsbare land te stoken. De ge heime dienst van de toenmalige premier Ian Smith formeerde de MNR, de Mo- zambican National Resistance. Die straf te de nieuwe marxistische regering van de jonge Samora Machel met een bikkel harde guerrilla voor het onderbrengen van de Rhodesische bevrijdingsbewe ging van Robert Mugabe. Toen de laatste evenwel in 1980 de eerste zwarte premier van het nieuwe Zimbabwe werd, zocht de MNR nieuwe broodheren. Die dien den zich snel aan. Rechtse Portugezen in Lissabon, rechtse CSU-ers in Westduits- land, de Heritage Foundation in de VS en de Zuidafikaanse regering namen maar al te graag de zorg voor de benden op zich. Een behoorlijke industrie bestond niet, landbouw voor eigen gebruik even min. Op het moment van de massale uit tocht kon 93 percent van de bevolking niet leven of schrijven en was in het korps van ondernemers niet één zwarte te vinden. De MNR werd een middel in de desta bilisatie, de ontwrichting van landen rond Zuidafrika. Door de landen militair aan te pakken zou Zuidafrika die econo misch en politiek op de knieën dwingen. Het werkte: de directe of indirecte aan vallen kostten de regio in acht jaar tijd zestig miljard gulden, tienmaal zo veel als de landen aan ontwikkelingshulp binnenkregen. Het zijn cijfers die de financiële verlie zen weergeven. In menselijk opzicht is de tragedie nauwelijks in getallen te vat- itluisteringmaar ook van de drang U ten. Unicef, het kinderfonds van de Vere nigde Naties, spreekt van 85.000 doden onder kinderen, waarvoor direct of indi rect oorlog verantwoordelijk is. In Ango la en Mozambique sterven de meeste kinderen ter wereld. Vier miljoen Mo zambikanen van de veertieneneenhalf miljoen zijn in het land zelf op de vlucht, één miljoen in landen als Zimbabwe, Zambia en vooral Malawi. Weg Landmijnen liggen als pokken in het land. De enige goed begaanbare weg is die van de Zimbabwaanse grens naar Beira, gelegen in wat de Beira Corridor heet. Het is een 'gang' van twintig kilo meter breed, waarin de weg, een enkele spoorlijn en een oliepijpleiding liggen. Niemand weet de aantallen precies, maar tussen zesduizend en twintigdui zend soldaten uit Zimbabwe bewaken de 350 kilometer lange strook, samen met de Mozambikanen. President Mugabe biedt het buurland niet alleen hulp omdat het iets wil terug doen voor de gastvrijheid die Mozambi que in de jaren zeventig aan zijn guerril- laleger bood. Verdediging, vermoedelij ke kosten een miljoen gulden per dag, is pure economische noodzaak. Geen sol daten betekent een lamgelegde trans portverbinding voor Zimbabwe, Zambia en Botswana. Het alternatief heet Zuid afrika. De Beira Corridor heet nu vrij te zijn van aanslagen. Maar al in het Zimbab waanse grensstadje Mutare kom ik de overleven. eerste reizigers met geruchten tegen. Een paar dagen geleden zou de MNR tot in de buitenwijken van Chimoio zijn doorgedrongen en er enkele bewoners hebben meegenomen. Daar wilde ik juist de eerste nacht slapen. En de plaatselijke handelaar in tweedehands boeken komt me nog achteraan gerend: de BBC meldt een aanslag op de oliepijpleiding, die Zimbabwe van brandstof voorziet. Lopend passeer ik de grens. Even ver derop staan Zimbabwaanse soldaten, het bovenlijf omhangen met guirlandes van patronen. In Chimoio wemelt het van soldaten. Velen bezoeken de winkels van de Indiërs, die dank zij een lening van de Wereldbank sinds enige tijd weer batte rijtjes, chocola en radiootjes kunnen ver kopen. In een halflege supermarkt, met een geschilderde Samora Machel wa kend vanaf een muur, ontdek ik zelfs blikjes coca cola. En ik lees: 'hou Suid- Afrika netjes'. Had Machel niet ooit ge zegd dat je je vrienden wel kunt kiezen maar je buren niet? Aanslagen Zimbabwaanse soldaten ontdek ik ook weer in de haven van Beira, troetelkind van Westerse bedrijven en regeringen. Ze liggen verscholen in hun tentjes bij juist geleverde tankauto's. Ze hebben de aanslagen op enkele olietanks en boeien in de haven niet kunnen voorkomen. Een blanke inwoner van Beira, met war me symphatieën voor het Zuidafrikaan se bewind, is inmiddels gearresteerd en wacht een lang verblijf in een donkere cel. (foto GPD) Beira mag zich verheugen in een bui tengewone belangstelling. Zuidafrika beschouwt het niet alleen als een concur rent voor de eigen haven van Durban, maar meer nog is het een plaats waar de frontlijnstaten hun zelfstandigheid wil len bewijzen. Vandaar dat Beira met zqn haven en zijn corridor van weg, pijplei ding en spoorweg een geliefd doelwit is van saboteurs. Westerse regeringen en steden hebben ook iets met Beira. Italianen werken er aan het herstel van de kade. Met de regel maat van de klok zakken vorkheftrucks door de verweerde' betonplaten. Kosten van de operatie: 20.000 dollar per meter kade. Totale lengte: zeshonderd meter. Maar een andere keus is er niet, want in 1991 moet een compleet nieuwe contai- nerterminal in bedrijf zijn. De opdracht gevers zijn de haven van Amsterdam en het ministerie van Ontwikkelingssamen werking. Verschillende Nederlandse bedrijven, samengebracht onder de naam Amster dam Port Consultancy (APC), voeren het karwei uit. Negen man, onder wie Ned- lloyder Ruurd Brouwer uit Hellevoet- sluis, zijn continu in de haven. Brouwer: "Het is om te huilen als je het ziet. Eigen lijk deugt er niets, alles is oud of kapot. Er staan tientallen ongeregistreerde con tainers in de haven. Niemand weet wat er in zit. De pas met Nederlands geld ge bouwde kolenterminal is buiten gebruik. De oorlog verhindert Mozambikanen ko len aan te voeren". Ruurd Brouwer voert me langs onafzien bare rijen schroot: wagons en locomotie

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 31