'Geen grotere veiligheid door vredesboodschap' Mafia bijna ondoordringbaar na 'staatsgreep' Höogleraar Berldiof over toespraak Gorbatsjov Risico's van infectie nog levensgroot' Siciliaan 'il Corto' regeert met ijzeren vuist r ZATERDAG 10 DECEMBER 1988 Reportage door Bert Paauw "Een vredesboodschap brengt nog geen grotere veiligheid. Het gaat om de precieze invulling. De troepenreductie die Gorbatsjov heeft aangekondigd klinkt misschien belofte vol, maar hij kan er nog alle kanten mee uit". Het is duidelijk dat de per 1 december aan de Leidse uni versiteit tot hoogleraar strategische studies benoemde ge neraal b.d. G.C.Berkhof niet erg onder de indruk is van de toespraak van de Russische leider, afgelopen woensdag voor de Verenigde Naties. Troepenreductie zou voor de vei ligheid van West-Europa pas echt van betekenis zijn als ontmante- ling van de zes divisies zou plaats grijpen in Oostduitsland". Belasting Berkhof denkt dat 'de zet' van Gorbatsjov vooral twee oorzaken heeft: - de post defensie is een te zware belasting voor de Sovjet-economie geworden; - veranderde opvattingen over slagvaardigheid van militaire ap paraten. Berkhof: "De Sovjets hebben zich overbewapend. De economie kan de kar niet meer trekken. De uitgaven voor het leger vormen een steeds zwaardere molensteen om de hals van de Sovjets. Dat is ook een gevolg van de politiek die Reagan bij zijn aantreden acht jaar geleden in het Witte Huis is gaan hanteren. De Reagan-doctrine hield in dat anti-communische be wegingen over de wereld gesteund moesten worden met dollars en wapens. Dat heeft" ook de kosten voor de Sovjetunie, in mensen en geld, enorm opgejaagd". "De Russen staan dus voor de noodzaak hun leger in te moeten krimpen, maar dat hoeft niet nood zakelijkerwijs ten koste van de ge vechtskracht te gaan. De vroegere Russische legerleiders hadden maar één devies: mèer is beter. Maar er is zo langzamerhand een hieuwe generatie gekomen, met er varingen in Afghanistan vers in het geheugen, die weet dat meer tanks ook niet alles is. Integendeel, dat het werken in kleine eenheden vaak veel effectiever is. Het is be kend dat de Sovjets al een tijdje be zig zijn met het oprichten van een heden die sneller kunnen worden gemobiliseerd, die zich sneller kunnen verplaatsen en die een gro tere gevechtskracht bezitten dan de door Gorbatsjov genoemde tankdivisies". Volgens Berkhof is er nog een ander punt van zorg en dat betreft de opkomst van wapens die zijn ge baseerd op nieuwe ontwikkelingen Gorbatsjov kondigde bij die gele genheid aan eenzijdig binnen twee jaar de sterkte van de Sovjet-troe pen met een half miljoen man schappen te zullen verminderen en tegelijkertijd drastisch te zullen snoeien in het Russische conven tionele niet-nucleaire) wapenar senaal. Volgens Berkhof, die zich als hoogleraar vooral zal richten op za ken met betrekking tot de interna tionale veiligheid, komt de bood schap in elk geval op een feilloos gekozen moment. "De Verenigde Staten zijn op dit moment tot inac tiviteit gedoemd vanwege de presi dentswisseling terwijl de NAVO- partners nog druk aan het beraad slagen z(jn over een standpunt in zake conventionele wapens en daar voorlopig nog niet uit zijn. En de Verenigde Naties vormen natuur lijk een uitstekend forum om een dergelijke boodschap uit te dragen. De zet van Gorbatsjov is kortom strategie van de hoogste orde". Berkhof vindt dat het terugtrek ken van zes tankdivisies uit de Eu ropese regio, hoe goed dat ook klinkt, niets zegt zolang er niet bij wordt gezegd wèèr die divisies pre- i cies worden weggehaald. Ge noemd zijn Hongarije, Tsjechoslo- wakije en Oostduitsland. Worden er bijvoorbeeld twee divisies weg gehaald uit Hongarije, drie uit Tsjechoslowakije en maar één uit Oostduitsland, dan stelt het alle maal niet veel voor. De divisies in Hongarije en Tsjechoslowakije zijn in wezen bezettingstroepen, als ge volg van opstanden in 1956 en 1968. Als van die troepen wat divisies worden teruggetrokken, dan blij ven daar nog genoeg Russische manschappen achter om de zoge naamde verworvenheden van het socialisme te verdedigen. En terug trekking van slechts één divisie uit Oostduitsland is nauwelijks van in vloed op de veiligheidssituatie in de centrale sector van Europa. Generaal b.d. Berkhof: "De Rus sen staan voor de noodzaak hun le ger in te krimpen, maar dat hoeft niet per se ten koste te gaan van de gevechtskracht" (Foto anp> in de natuurkunde: lasers, atomai re deeltjeswapens, plasmawapens en radiofrequentiewapens. Berk- hof:"Vooral de laatste categorie is van belang. Deze kunnen elektro nica ontregelen en de westerse voorsprong op dit gebied neutrali seren. Ze schijnen bovendien een grote uitwerking op de zenuwkno pen van mens en dier te hebben. Bij een laag energieniveau veroor zaken ze disoriëntatie, bij een ho ger energieniveau de dood. Voor zover valt na te gaan heeft de Sov jetunie een duidelijke voorsprong op dit gebied". "Daarom, waar praten we nu over bij de aangekondigde reduc tie? Over tanks, geschut en brug- slagmaterieel. Niet onbelangrijk, maar ook niet overdreven belang rijk. Zeker niet in de nabije toe komst". Offensief Het opbouwen van een militair vermogen met het oogmerk een (kernwapen)oorlog te kunnen doorstaan en zelfs te winnen is vol gens Berkhof kenmerkend voor de Sovjetunie. Hij noemt dat een 'of fensieve strategie', in tegenstelling tot een 'defensieve strategie' die door de NAVO zou worden aange hangen (effectief reageren wan neer de tegenpartij een daad van agressie pleegt). Berkhof: "Geografisch bezien moet de Sovjetunie wel een offen sieve strategie volgen, al betekent dat niet dat de leiders per se offen sieve bedoelingen hebben. Het land is eigenlijk te groot om effec tief te kunnen verdedigen. Het be slaat de helft van de wereldbol, kent maar liefst elf verschillende tijdzones. In de aanvalsroutes zijn geen natuurlijke hindernissen. Geen bergen, niet eens een rivier. In de loop der geschiedenis heb ben ze dat meerdere malen op pijn lijke wijze ondervonden met als meest recente voorbeelden de in vallen van Napoleon en Hitler. Die ervaringen hebben er toe bijgedra gen dat de Russen nu het stand punt huldigen dat de volgende oor log niet bij hun maar bij de buren wordt uitgevochten. Dat is natuur lijk geen prettig idee voor de bu ren". Vandaar dat die buren - onder meer de NAVO-partners - ook de nodige maatregelen treffen. Berk hof: "De NAVO zit in een moeiza mer positie bij het bepalen van maatregelen dan de Sovjetunie. Daar zit een man die als partijleider en president een ongekende macht heeft en met voorbijgaan van het parlement beslissingen kan ne men. Gorbatsjov kan ons bij wijze van spreken elke vijf minuten als vredesduif met olijftakken om de oren slaan. Dat gaat niet zo snel in de NAVO. Voordat Noorwegen en Turkije op één lijn zitten, dat duurt even. De NAVO is nou eenmaal een bondgenootschap van souvereine staten met soms tegenstelde eco nomische belangen en behept met onderlinge argwaan. Denk maar aan de relatie tussen Turkije en Griekenland. Bovendien zijn er al tijd wel ergens in de NAVO verkie zingen aan de gang, dat maakt de zaak er ook niet gemakkelijker op". Berkhof benadrukt dat het pra ten over strategieën vaak wordt verwisseld met het praten over wa pens. "Maar strategie heeft ook te maken met de economie van een land, met het hebben van natuurlij ke hulpbronnen, met het beschik ken over goedkope energiebron nen, met de houding en cohesie van een bevolking, kortom er spe len tal van factoren een rol". Als hoogleraar strategische stu dies, in het bijzonder gericht op in ternationale veiligheid, wil hij de basis-elementen die met strategie bepaling te maken hebben, op een rij proberen te zetten. "Het praten over wapens is legitiem, als men maar beseft dat het slechts een fa cet van het geheel is. We moeten ons bij het zoeken naar die basis elementen niet laten leiden door de ROTTERDAM (GPD) - Infec tieziekten zijn niet verdwenen door de vinding van moderne vaccins en nieuwe geneesmidde len. Het vrij algemeen heersende optimisme over de 'overwinning' op ziekten als pokken en polio is ongegrond. Veel meer dan in het verleden komen infecties nu voor bij bejaarden. Er zijn meer geslachtsziekten, meer voedsel- infecties en meer tropische im- portziekten. Toekomstige gene raties zullen dan ook zeer be hoedzaam - 'beheerst' en 'ingeto gen' - met hun gezondheid die nen om te gaan. Dit betoogde de epidemioloog prof. dr. J. Huisman deze week in zijn inaugurele rede bij het aan vaarden van de (vorig jaar inge stelde) bijzondere leerstoel Epi demiologie en Bestrijding van Infectieziekten aan het Instituut voor Maatschappelijke Gezond heidszorg van de medische facul teit van de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Huisman, die al sinds 1970 aan de Technische Universiteit in Delft hygiëne en epidemiologie doceert, benadrukt dat er on danks "wapenfeiten als het nage noeg overwinnen van klassieke infectieziekten als pokken, polio en buiktyfus" geen daling heeft plaatsgevonden van het sterfte cijfer. Het aantal ziekenhuispa tiënten met infecties is even groot als een halve eeuw geleden en voedselstoornissen zijn nog steeds de belangrijkste oorzaak van ziekteverzuim. Misplaatst Het gevoel van veiligheid dat desondanks bestaat is dan ook misplaatst, vindt Huisman. Goe de voorlichting zou daarin verbe tering kunnen brengen. Die zou vooral moeten worden gericht op de 'naieve' houding ten opzichte van infectieziekten bij het pu bliek, hulpverleners en overheid. Ook zou de strijd moeten worden aangebonden met mensen die vaccinaties weigeren op grond van godsdienstige of 'alternatie ve' overtuigingen als de antropo sofie, homeopathie en een "ma crobiotische benadering van ge- zondheid en ziekte". Ook acht Huisman het nodig "het gebrek aan bereidheid om de matige hygiëne in de voedsel industrie aan te pakken". Vooral dierlijk voedsel, dat via massa- produktie in de bio-industrie op de markt komt, is jaarlijks in ruwweg vierhonderdduizend ge vallen de oorzaak van infecties. Grof omgerekend betekent dit voor de Nederlandse economie per jaar een schade van enkele honderden miljoenen guldens. Een afdoende methode dm mi cro-biologisch betrouwbaar voedsel te leveren, is een behan deling met gamma-straling. Dit stuit op bezwaren van het meren deel van de Nederlanse bevol- Ook het idee dat 'rauwe' melk natuurlijk en diis gezond is, is volgens Huisman niet juist. Hij maakt zich ook boos over de non chalante houding van veel men sen ten opzichte van immunisa- tie van jongetjes tegen rode hond en ten opzichte van vaccinatie te gen mazelen. Die houding draagt zeker bij tot het voorkomen van deze ziekte. Geslachtsziekten Hij noemt het daarom be treurenswaardig en "tekenend voor de mentaliteit" dat het mi nisterie van welzijn, volksge zondheid en cultuur vanaf 1 ja nuari 1989 een groot aantal subsi dies voor de basisgezondheids zorg rechtstreeks in de gemeen tekassen stort. Dit kan, zei hij, een landelijk gecoördineerde be strijding van alle geslachtziekten alleen maar belemmeren: "Een ongelukkige beslissing gezien het feit dat besmetting door her pes simplex en syfilis de kans op besjnetting met aids vergroot". Huisman pleit er daarom voor de strijd tegen infectieziekten met meer kracht aan te pakken door actieve immmunisatie (vac cinatie), door het onderbreken van besmettingswegen (bijvoor beeld door het pasteuriseren van melk en bestraling van dierlijk voedsel) en door het opsporen en uitschakelen van besmettings bronnen. Daartoe zou naast een verbe terd en uitgebreid (met een vac cin tegen hersenvliesontsteking) vaccinatieprogramma voor zui gelingen, kleuters en schoolkin deren ook een vaccinatiepro gramma voor ouderen tot stand moeten komen. Bejaarden die in verpleeg- en bejaardentehuizen wonen, zouden moeten worden ingeënt tegen bijvoorbeeld long ontsteking en influenza (griep). Al was het maar, aldus prof. Huisman, omdat het inzicht over het voortbestaan van antistoffen tegen infectieziekten bij mensen op hoge en zeer hoge leeftijd nog beperkt is. Jeugd Inzake aids pleit prof. Huisman ervoor, zolang er geen goede be handeling en een doeltreffend vaccin beschikbaar zijn, de be strijding vooral te richten op het vertragen van de uitbreiding van de epidemie. Voorlichtingscam pagnes, het verstrekken van ste riel injectiemateriaal aan drugs verslaafden en het in ruime mate beschikbaar stellen van con dooms zijn daarbij de voornaam ste bestanddelen. "Uiteindelijk", aldus Huis man, "zal de opvoeding van de jeugd er toe moeten leiden dat de na ons komende generaties op veel terreinen - en heus niet al leen het seksuele - een meer be heerste, een meer ingetogen en daardoor een minder risicovolle levensstijl zullen tonen. We mo gen het natuurlijke spel der krachten niet z'n gang laten gaan". ROME "De Siciliaanse mafia is nog veel beter georganiseerd dan we tot nu toe vermoedden. Binnen de mafia-organisatie Cosa Nostra heeft er een 'staatsgreep' plaatsge vonden, waardoor alle macht ge concentreerd is in de handen van één man. Deze misdaadorganisatie is daardoor vrijwel ondoordring baar geworden". door Marjon van Royen Dat is de conclusie van de Sicili aanse rechter Giovanni Falcone, die samen met zijn Amerikaanse collega Rudolph Giuliani de groot scheepse anti-mafia-operatie 'Iron Tower' op touw heeft gezet. Bij de operatie werden vorige week zo'n 200 mafiosi in Italië en in de Vere nigde Staten gearresteerd. Ze ble ken een wereldwijd netwerk in handen te hebben, waarbij cocaine via de mafia in de Verenigde Sta ten geruild werd tegen heroine, die op Sicilië werd geraffineerd en bewerkt. Deze week zijn er in Italië allerlei details en achtergronden over de operatie 'Iron Tower' doorgesij peld, die een "nieuwe en uiterst schokkend beeld van de macht van de mafia van vandaag de dag ge ven", zo verklaarde een vertegen woordiger van de Italiaanse anti- mafia-commissie gisteren 'Broccoli "Die meubelzending, je weet wel, is dat teak, of notenhout?" "Nee, het is noten". "Ok... maar... die partij marme r-is die al klaar?" Twee jaar lang hebben speciaal getrainde agenten van de Ameri kaanse FBI en de Italiaanse Crimi- nalpol belangrijke mafia-padrino's zoals de Newyorkse boss Joe Gam- bino en de Siciliaan Francesco In- zerillo geschaduwd. Met hypermo derne apparatuur en speciale richt- nirrnfonns sprekken op die de mafiosi met el kaar voerden. De agenten waren speciaal getraind in het zogeheten broccoli. Dat is het taaltje dat de mafiosi met elkaar spreken, een mengeling van Siciliaans dialect, Amerikaanse 'slang' en steeds wis selende mafia-codes. Zo betekent bijvoorbeeld 'meu bels' in het broccoli heroine, en de houtsoorten 'teak' of 'noten' staan voor de kwaliteit en de graad van puurheid van de heroine. 'Marmer' is daarentegen cocaine. Maar dat laatste wordt ook aangeduid met woorden als 'kleding' of 'hemden' of 'terrein', al naar gelang de situa tie. Niet zelden werden de agenten in hun afluisterwerkzaamheden gefrustreerd door de verfijnde elektronische contra-spionage-ap- paratuur waarmee elke mafioso van een beetje kaliber zich tegen woordig, naast de telex en de com puter, omgeeft. Zo had de Ne wyorkse mafia bijvoorbeeld in hun hoofdkwartier Café Giardino in Brooklyn een systeem aange bracht van ultra sonische golven, die in staat zijn om alle microfoons en afluisterapparatuur uit te scha kelen en op te sporen. Bewijslast Ondanks al deze voorzorgsmaat regelen van de mafia, zoals ook het aanhoudend wisselen van tele fooncel en gebruikte codes, lukte het de gemengd Amerikaans-Itali aanse ploeg van agenten toch óm een uitgebreide verzameling ban dopnamen aan te leggen van afge luisterde gesprekken. De bandop namen vormen nu de basis van de bewijslast tegen wat men hier ook wel de 'Sicilian Connection' noemt: het vernuftige systeem waarmee de mafia de Amerikaanse markt van heroine voorziet, en de Europese van cocaine. Voor een mafia-bestrijder als rechter Falcone, die op dit moment waarschijnlijk de grootste nog niet Sinds eind vorig jaar 342 mafiosi werden veroordeeld tot bij elkaar meer dan 30 eeuwen gevangenisstraf liggen er bijna dagelijks lijken op het Siciliaanse asfalt. Ook afgelopen maandag was het raak in Palermo. (foto ap> "De hele situatie is in handen van Corto", zo waarschuwt de ma- fia-boss Francesco Inzerillo op een gegeven moment door de telefoon. Hij voert een gesprek met zijn neef in Santo Domingo die daar de co- cainetoevoer naar de VS moet re gelen. Voor een leek betekent zo'n zinnetje niets. Maar voor Falcone is het de bevestiging van zijn vermoe den dat "de hele verdovende mid delenhandel in handen terecht is gekomen van de Sicilianen", en dat machtsovername heeft plaatsge vonden". 'Corto' - letterlijk 'de korte' - is de bijnaam van de beruchte Siciliaan se mafialeider Toto Riina. Over hem wordt ook wel gezegd dat "je hem beter nooit kan zien glimla chen", omdat hij "alleen maar lacht als hij schiet". Vorig jaar december werd Riina veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf, voor zijn aandeel in meer dan vijftig mafia- moorden. Riina is echter al sinds twintig jaar spoorloos. Soldaten beroemde mafia-boss Tomaso Bus- cetta door, en door zijn onthullin gen wist men dat Toto Riina be hoorde tot de twaalf machtigste mannen van de Siciliaanse mafia. "Het onthutsende aan datgene wat Buscetta vertelt is dat de Sicili aanse mafia geen verzameling meer is van rivaliserende en elkaar beconcurrerende clans, zoals we al tijd dachten", schreef rechter Fal cone na zijn eerste gesprekken met Buscetta. "De mafia bestaat nu uit één enkele, strak geleide organisa tie, met 'soldaten', 'commanda Het grootste deel van deze 'ma- fia-regering' is na de onthullingen van Buscetta achter de tralies be land. Bij het grootste proces dat er ooit in Italië tegen de mafia gehou den is, zijn er eind vorig jaar 342 mafiosi veroordeeld tot bij elkaar meer dan 30 eeuwen gevangenis straf. Sindsdien barstte er op het ei land echter een nieuwe bloedige 'mafia-oorlog' los. Om de andere dag liggen op Sicilië de lijken op het asfalt. Ook rechters, politici en zelfs kinderen zijn dit jaar het slachtoffer geworden van de nieu we mafia-strijd. Het is echter pas, dankzij de in formatie die nu is vrijgekomen met de operatie 'Iron Tower' dat men nu eindelijk begrijpt wat de inzet is van deze strijd: de 'mafia-regering' van twaalf leden, die om de zoveel tijd bijeen kwamen in de stenen ge welven onder de villa van een van haar leden, is op dit moment ver vangen door een 'dictatuur'. En wel door de dictatuur van één man: Toto Riina, alias il Corto. Strakker "Er beweegt geen blad aan de boom zonder dat Corto het wil", zo vertelt de Amerikaanse boss Jóe Gambino door de telefoon aan een vriend. Toto Riina heeft volgens rechter Falcone en zijn Amerikaan se collega Giuliani de absolute macht binnen de mafia veroverd. "Cosa Nostra is nog hiërarchischer geworden, nog strakker georgani seerd, en kan daardoor nog harder toeslaan", zo luidt de verontruste conclusie. Het brein en het centrum van de mafia-macht ligt op Sicilië. Mafia- kolonies over de hele wereld die nen nu te gehoorzamen aan de be velen van één man. Zo blijkt bij voorbeeld uit de operatie 'Iron To wer' dat zelfs de machtige Ameri- nafia ziiSDOor i Gesettelde mafia-bazen als John Gotti mogen zich nog net amuse ren in hun kleine wereldje van ille gale gokhuizen en prostitutie. Maar de 'serieuze' zaken, zoals de drugshandel en het witten mafia- geld in legale ondernemeningen en bankinstellingen, datwordt ge daan door de zogeheten 'zips'. De zips zijn de nieuwe lichting jonge Siciliaanse mafiosi die in de afgelo pen jaren naar Amerika zijn ge stuurd om er de zaken over te ne men. De jonge zips zijn nog niet verpest en verwekelijkt door de op zichtige luxe waarmee de Ameri kaanse 'Godfathers' als John Gotti zich omgeven. En vooral: ze volgen blindelings de bevelen op die ze vanuit Sicilië krijgen. "De zips breiden hun territorium uit over de hele stad", klagen twee van de mannen van John Gotti door de telefoon tegen elkaar. "Er is geen respect meer". "Moetje na gaan. Toen ik hen over John vertel de, toen zeiden ze: wie is John?!" "Ze willen gokken in mijn territori um", zegt John Gotti zelf veronge lijkt in een ander afgeluisterd ge sprek. "Nog geen spelletje poker laat ik ze spelen in mijn gokhui- Multinational Wat John Gotti vergeet, is dat de inzet van de nieuwe Siciliaanse mafia een heel stuk hoger is dan al le gokhuizen en bordelen van hem en zijn vrienden bij elkaar. Uit een recent onderzoek dat werd gedaan door een Engelse professor aan de Cambridge Universiteit blijkt on der andere dat 200 grote internatio nale bedrijven over de hele wereld in handen zijn van de Siciliaanse mafia. Volgens prof. Arthur Gib son controleert de Italiaanse mafia een groot netwerk aan bankinstel lingen en financieringsbedrijven in Engeland, Zwitserland en in Ame rika. De Siciliaanse mafia zou hard op weg zijn om een van de grootste multinationals van de wereld

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2