'Stuk papier voorkomt geen militair regime' 'Na 4000 brieven werd het eten beter' De moeizame, maar niet aflatende acties van Amnesty International Verklaring mensenrechten biedt geen garantie, wel enig houvast ZATERDAG 10 DECEMBER 1988 EXTRA PAGINA 29 Martelingen en verdwijningen in Chili, een apartheidsregime in Zuidafrika, en 800 miljoen mensen die honger lijden. Het is slechts een greep, maar de lijst van schendingen van de mensenrechten is na 40 jaar nog steeds indrukwekkend. Toch wil prof. dr. Pieter van Dijk, hoogleraar in het recht van de internationale organisaties, niet weten van een mislukking. "Niemand had in 1948 de illusie dat aanvaarding van de Universele Verklaring afdoende bescherming zou bieden tegen de meest gruwelijke totalitaire regimes. De verklaring was en is bedoeld als richtsnoer, als norm die uitgewerkt moet worden in verdragen over een menswaardig bestaan". Veertig jaar geleden, op 10 decem ber 1948, aanvaardde de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties de Universele Verklaring van de rechten van de mens. De resolutie was het antwoord op de miljoenen doden uit de Tweede Wereldoorlog. door Pieter Couwenbergh Onder het motto 'nooit weer' zou voor het eerst zwart op wit worden gesteld dat alle mensen gelijkwaardig zijn ongeacht ras, kleur, sekse, afkomst, geloof en poli tieke overtuiging. Tweeëneenhalf jaar lang werd er gewerkt aart de omschrij ving van een 'menswaardig' bestaan. Het resultaat was een dertigtal artikelen over vrijheidsrechten en sociaal-economi sche rechten op basis van genoemde ge lijkwaardigheidsformule. Daarin wer den martelingen verboden, het recht op een eerlijk proces omschreven en de vrij heid van gedachte, geweten en menings uiting beklemtoond. Niet vergeten wer den het recht op onderwijs en arbeid. De verklaring leek alomvattend. Er zat echter een adder onder het gras. De lidstaten voelden er niets voor hun beleid te laten controleren. Zij voelden zich alleen 'moreel' verplipht de verkla ring naar de letter uit te vieren. Resultaat Omzien na veertig jaar biedt op het eer ste gezicht weinig reden tot vreugde. Dat mag je ook niet verwachten, meent prof. dr. Pieter van Dijk, hoogleraar in het recht der internationale organisaties. "Het is toch niet reëel te verwachten dat een stuk papier militaire regimes voor komt. Maar staten accepteren nu dat an deren zich bezighouden met hun beleid en er kritiek op uitoefenen. Dat is toch een geweldig resultaat". Met enige stelligheid onderbouwt Van Dijk zijn optimisme. De situatie in bij voorbeeld Chili zou nog veel ernstiger zijn als er geen Universele Verklaring zou bestaan. Nu staat het Zuidameri- kaanse land in de internationale schijn werpers, worden er beschuldigende vin gers geheven, waardoor Chili zich hult in een gevoel van schaamte. Dat deze tac tiek succes heeft, blijkt volgens Van Dijk wel uit de felle reacties van de Chileense regering op beschuldigingen van bij voorbeeld Amnesty International. "Al leen het sturen van een leger is effectie ver. Maar ja...". Ook het toezicht op de naleving van de mensenrechten is de laatste jaren aan merkelijk verbeterd. Reageerde de VN- commissie in eerste instantie op indivi duele klachten, nu wordt systematisch elk land onder de loep genomen door een van de zes regionale commissies. Van Dijk: "Staten kunnen zich niet langer verschuilen achter de opmerking dat zij het slachtoffer zijn van selectieve veront waardiging. Iedereen komt aan de beurt". Anders gezegd: een negatief rap port plaatst een land onmiddellijk in het internationale beklaagdenbankje. Zo was Nederland vorige maand aan de beurt. Door de bank genomen was de conclusie erg positief. De VN maakt zich er alleen zorgen over dat de gratis rechts hulp dreigt te verdwijnen door bezuini gingen. Bovendien is de financiële belo ning van man en vrouw nog steeds niet gelijkgetrokken. De eerste tien jaar leek de Verklaring aan haar eigen retoriek ten onder te gaan. De Amerikanen gebruikten haar als propa gandamiddel, als wapen in de Koude Oorlog. Steeds opnieuw werden de libe rale burgerrechten uit de verklaring zoals de vrijheid van meningsuiting, drukpers en vergadering - gebruikt om de Sovjetunie aan te klagen. Zelfbewustzijn Niet verwonderlijk overigens, want de artikelen zijn op westerse waarden en normen geschoeid door een commissie van voornamelijk Europeanen en Ameri kanen, onder voorzitterschap van me vrouw Eleonor Roosevelt. Het was voor al een ode aan de Amerikaanse Bill of Ci vil Rights en het Droit de l'Homme van de Franse revolutie. Met de dekolonisatiegolf groeide het zelfbewustzijn van de Derde Wereldlan den. Zij eisten hun deel van de interna tionale welvaart op en verlangden dat het Westen zijn verantwoordelijkheid zou dragen bij hun ontwikkeling, en ze fi nancieel zou helpen. Niet alleen zou er geld gestoken moeten worden in land bouw- en industrieprojecten, maar ook in onderwijs en gezondheidszorg. Ook de Derde Wereld heeft recht op een 'menswaardig' bestaan. De Universele Verklaring moest dan ook eind jaren vijftig worden aangepast en uitgebreid. Niet langer was verwezen lijking van burger- en politieke rechten de enige voorwaarde voor de opbloei van een land, ook in sociaal-economisch op zicht. Het omgekeerde gold evenzeer. Materiële welvaart kan de basis vormen voor het toestaan van een vakbond en van meer politieke partijen. Haast onvermijdelijk werd het men- senrechtenvraagstuk daarop gekoppeld aan de ontwikkelingshulp. In het overleg tussen Nederland en Suriname komen de mensenrechten meer dan eens ter sprake als voorwaarde voor het opnieuw opendraaien van de geldkraan. Met ge paste trots wijst prof. Van Dijk er op dat alleen de Universele Verklaring kan die nen als meetlat om het beleid van een re gering te beoordelen. "Die is voor ieder een duidelijk en door allen geaccepteerd. Een donorland kan toch niet de eigen grondwet als norm hanteren". Niet gelukkig Van Dijk toont begrip voor, maar is wei nig gelukkig met het Nederlandse ont wikkelingsbeleid. Hij is voorzitter van de Commissie Mensenrechten Buitenlands Beleid, die het kabinet adviseert in kwes ties van mensenrechten. "Er wordt te veel gelet op het sociaal-economisch be leid, op uitbreiding van de produktieca- paciteit. Dat is geen excuus om de bur gerrechten te laten zitten. Om een oogje Mensenrechten worden in veel landen geschonden. Jaarlijks verschijnt daarover een rapport van Amnesty International. Afschuwelijke verhalen over martelingen, executies, vergeten gevangenen. Soms gebeurt het ook vlak over de grens, of zelfs in Nederland. De VN heeft deze zaterdag uitgeroepen tot Internationale Dag van de Rechten van de Mens en doet een beroep op regeringen, individuen en organisaties om vandaag extra aandacht te besteden aan het bevorderen van de mensenrechten. door Marjolijn in 't Hout Amnesty International doet bijna dage lijks een dergelijke oproep aan regerin gen van diverse landen die de fundamen tele rechten met voeten treden. Een toast op de vrijheid van twee dronken Por tugese studenten was de aanleiding voor een actie die uiteindelijk leidde tot de op richting van Amnesty. Een Britse advo caat, Peter Benenson, stuitte in 1961 per toeval op hun geval en stelde een onder zoek in naar mensen die voor dergelijke onschuldige vergrijpen voor langere tijd in de gevangenis waren beland. Hij stelde vast dat zulke praktijken heel vaak voorkwamen en schreef een vlammend protest in de Britse krant The Observer. Daarop kwamen zoveel reac ties dat Benenson een oproep aan de le zers deed brieven naar regeringen te schrijven om gevangenen vrij te krijgen. Een half jaar later werd Amnesty Inter national geboren, een internationale mensenrechtenorganisatie die vecht voor de rechten van mensen die daar niet meer zelf voor kunnen opkomen. Spraakverwarring Amnesty houdt zich overigens niet bezig met alle dertig artikelen van de Univer sele Verklaring. "Amnesty beperkt zich tot gewetensgevangenen, een eerlijk pro ces binnen redelijke terjnijnen, marte ling, de doodstraf, buitengerechtelijke executies, 'verdwijningen', gevangenis omstandigheden en vluchtelingen", zegt Ingrid Martens, voorlichtster van Am nesty International Nederland. "En dan nog zie je vaak dat daarover spraakverwarring ontstaat. Als we kij ken naar de Oost-West verhouding heb ben we al een voorbeeld van de verschil lende opvattingen die beide landen over mensenrechten hebben. De Verenigde Staten roepen naar de Russen dat zij de mensenrechten schenden, omdat ze mensen in kampen in Siberië en psychia trische inrichtingen opsluiten. Moskou zegt op zijn beurt: jullie schenden de mensenrechten, jullie hebben daklozen en werklozen". "In de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens staat nauwkeurig omschreven wat men bijvoorbeeld be doelt met marteling en met alle overige artikelen van de Universele Verklaring. Landen die de verklaring hebben onder tekend gaan dus met die uitleg akkoord. De verklaring heeft echter geen rechts- karakter. Dat betekent dat er dus op overschrijding geen sanctie staat; een land kan er niet voor worden gestraft. Maar uit de Universele Verklaring is er wel een aantal verdragen ontstaan, en daarmee kunnen we wat doen". Onpartijdig Amnesty kan haar werk doen door bin nen haar mandaat te handelen. Met meer dan 3000 plaatselijke groepen met afde lingen in 45 landen zet de mensenrech tenorganisatie zich onpartijdig in voor gewetens- en politieke gevangenen. Juist die onpartijdigheid heeft Amnesty een serieus karakter gegeven. Ingrid Martens zegt hierover: "Amnesty doet geen politieke uitspraken, en dat is tege lijkertijd ook onze kracht. Er is nou een maal geen staat te bedenken waar de mensenrechten niet worden geschon den". Om zo neutraal mogelijk te opereren mo gen de afdelingen van Amnesty geen ac tie voeren voor gevangenen in eigen land. Dat dit vaak een ironische onder toon krijgt, beaamt Ingrid Martens met een voorbeeld: "De Chileense sectie kan in grote moeilijkheden geraken als zij het over de schendingen van de mensen rechten in eigen land heeft, maar het is wel een beetje vreemd als je een rapport leest waarin zij over de situatie in Peru schrijft". Kan Amnesty na 27 jaar zeggen dat haar acties succes hebben gehad en dat een aantal landen 'hun leven hebben ver beterd'? Ingrid Martens: "Bewijzen kun nen we het niet, maar we kunnen wel zeggen dat we een bijdrage hebben gele verd. Daarmee bedoel ik dat we tenmin ste het onderwerp mensenrechten in de openbaarheid hebben gebracht via rap porten en acties. En omdat Amnesty al zo lang bestaat hebben we een naam opge bouwd". Het is evenwel moeilijk te zeggen dat de rapporten de houding van bepaalde staten jegens politieke gevangenen heeft gewijzigd. Door de jaren heen is de lijst met landen die de mensenrechten schen den langer geworden. Ingrid Martens wijt dat niet uitsluitend aan een verslech terde situatie. "De communicatiemidde len zijn beter geworden, we hebben meer geld om onderzoek te doen en we zijn be kender, zodat mensen gemakkelijker zelf aangifte doen van misstanden. Daar door vertroebelt het beeld enigszins en lijkt het alsof de schendingen van de mensenrechten massaler dan ooit voor komen". Volgens Ingrid Martens heeft de druk op bepaalde landen wel degelijk gehol pen. "Maar we kunnen nooit zeggen dat we gevangene X hebben vrij gekregen en dat gevangene Y niet meer wordt gemar teld. Na de vrijlating verlies je ze uit het oog. Want dat is dan wel onze beperking: we komen pas in actie als iemand in de gevangenis zit". Beter behandeld De voorlichtster kan genoeg voorbeel den geven van vrijgelaten gevangenen die hun verhaal aan de organisatie kwa men vertellen. "Zo was er een vakbonds man in de Dominicaanse Republiek die tijdens een demonstratie werd opgepakt. Hij werd naakt in de gevangenis gegooid. Een kuil in de grond met een laag water. Toen Amnesty daarvan hoorde begon meteen een brievenactie. Hij vertelde dat hij altijd kon merken wanneer er weer brieven waren aangekomen, want na duizend brieven kreeg hij zijn kleren te rug, na 4000 "brieven werd het eten beter, en na 10.000 brieven mocht hy zijn advo caat en familie spreken. Toen de brieven stroom aanhield, werd hij bij de presi dent geroepen die vroeg of hy alsjeblieft wilde weggaan en al die buitenlandse vrienden van hem wilde vragen hem niet meer te schrijven. Dat is natuurlijk een mooi voorbeeld, maar wat hij vertelde over die brieven is al vele malen beves tigd. Een gevangene wordt beter behan deld als er brieven worden gestuurd". Of landen hun houding jegens politie ke gevangenen door de jaren heen heb ben gewijzigd, weet Ingrid Martens niet met zekerheid te zeggen. Ze kan wel en kele voorbeelden geven van landen waar het tegenwoordig beter aan toe gaat dan voorheen, maar er is inmiddels ook een aantal bij gekomen. "In Argentinië gaat het de goede kant op. Toen het regime viel stopte het aantal verdwijningen. Dat gebeurde ook met de Filipynen, hoewel je nu meer en meer hoort over de vigilan tes (doodseskaders) die burgers om het leven brengen". En over Zimbabwe: 'Toen dat land nog onder Ian Smith werd geregeerd za- i de gevangenis wegens hun politieke voorkeur. Deze zijn na de onafhankelijkheid de huidige regeringsleiders geworden en schenden nu eveneens de mensenrechten. Hetzelf de geldt voor Israël. Tot voor kort kwam dat land niet in onze rapporten voor. Met de situatie in de bezette gebieden is daar helaas verandering in gekomen". Dienstweigering Bij schending van mensenrechten denkt men vaak aan verre landen met dictato riale regimes, maar ook vlak over de grens worden gevangenen slecht behan deld. "Landen die je eigenlijk niet op de lijst verwacht, zoals Zwitserland, Oos tenrijk, Westduitsland en Groot-Brittan- nië. In Zwitserland en Westduitsland gaat het om mensen die wegens dienst weigering zijn veroordeeld. In Groot- Brittannië werden mensen opgepakt na etnische rellen in Londen, en ze klaag den over een slechte behandeling. Ne derland stond een aantal jaren geleden ook nog op de lijst naar aanleiding van het vluchtelingenbeleid". Staat dienstweigeren dan wel in enige verhouding tot marteling of verdwij ning? Ingrid Martens: "Nee, maar Am nesty vindt dat mensen militaire dienst mogen weigeren. Dat landen daar een straf op hebben staan is ook nog niet eens een punt, maar dan moet het wel een passende vervangende dienstplicht zyn. En die vervangende dienstplicht moet natuurlijk niet neerkomen op wer ken in de mynen of een termyn die twee maal zo lang is". Waagt Amnesty zich op glad ijs als men zich uitspreekt over de doodstraf? In een geciviliseerd land als de Verenig de Staten geldt in 42 staten de doodstraf. Momenteel zitten er in zo'n 34 staten bij na 2000 mensen in de dodencel in af wachting van hun executie. Amnesty heeft een onvoorwaardelijk standpunt tegen de doodstraf ingenomen tijdens een internationale conferentie in Stock holm in 1977. Zy veroordeelde daarbij executies in welke vorm dan ook. Ingrid Martens: "Dat standpunt ligt natuurlijk heel gevoelig. Het is moeilij ker te 'verkopen' dan bijvoorbeeld mar telingen. Daar is iedereen tegen. De doodstraf is niet altijd voor politieke ge vangenen, maar ook voor zware misdadi gers die afgrijselijke moorden op hun ge weten hebben. Voorstanders zeggen dat de doodstraf juist een afschrikwekkend middel is. Daarover zyn de meningen zeer verdeeld. Het gevaarlijke van de doodstraf is ook dat als iemand later on schuldig blijkt te zijn, je niets meer kunt doen. Bovendien is in de VS gebleken dat als een blanke een zwarte vermoord, hij minder snel belandt op de elektrische stoel dan andersom". Vernederend "Daarbij komt nog dat het zitten in een dodencel soms jaren kan duren. Amnes ty vindt dat een vernederende behande ling. Voor wie dan ook is het vreselijk om elke dag te kunnen worden opgeroepen om te worden geëxecuteerd. In de VS gaat dat nog 'netjes' met behulp van de elektrische stoel, gas of een injectie. Al hoewel ik daar ook mijn kanttekeningen bij plaats, want er zijn rapporten met ge- tuigeverklaringen waarin wordt gezegd dat het soms een kwartier duurde voor dat iemand dood was". De veertigste veijaardag van de Uni versele Verklaring van de Rechten van de Mens wordt vandaag in de Stads schouwburg in Utrecht feestelijk ge vierd. Tijdens de manifestatie 'Mensen Rechten Toekomst' zullen verschillende onderwerpen van de Universele Verkla ring worden behandeld. Verder treden Nederlandse artiesten zoals Youp van 't Hek, Jozef van den Berg, het Nederlands Danstheater en vele anderen. 'Helaas' zal Amnesty International blyven bestaan zolang de mensenrech ten in de wereld worden geschonden. Een van de eerste sympathisanten van de organisatie, de humanist Albert Schweitzer, schreef in 1963 in een politie ke boodschap: "Ik geloof dat de wereld vrede er alleen kan komen als mensen van alle politieke opvattingen, godsdien sten en rassen in een ononderbroken dia loog vrij hun ideeën kunnen uitwisselen. Daarom verzoek ik al degenen die zich op enigerlei wijze inzetten voor de we reldvrede, met aandrang hun bijdrage te leveren liefst door actief mee te wer ken of, als dat niet kan, door hun finan ciële steun - tot dit grote nieuwe streven dat Amnesty International heet". Doodgeschoten man in een buitenwijk van de Chileense hoofdstad Santia go, een jaar na het aantreden van Pinochet (1974): een land gehuld in schaamte. <foto gpd> dicht te knijpen bij excessen. Een mens heeft niet alleen eten nodig. Hij moet ook kunnen zeggen dat hij honger heeft. In tegenstelling tot oud-minister Schoo (minister van ontwikkelingssa menwerking in het kabinet Lubbers-I) ziet hij geen bezwaren het ontwikke lingsgeld te gebruiken als beloning of straf voor het mensenrechtenbeleid van landen. Bij flagrante schendingen van de mensenrechten moet de ontwikkelings samenwerking worden gestopt, daar over laat hij geen misverstand bestaan. Deze ferme houding wil Van Dijk toch ten. We kunnen ze niet dwingen. Te har de eisen hebben vaak een averechts ef fect. Suharto zal en kan nooit ingaan op Nederlandse eisen dat hij bepaalde men sen niet mag executeren. Zo moeten we oppassen dat we de jonge Surinaamse re gering niet in twee tangen nemen, die van de Surinaamse militairen en die van de Nederlandse regering. We moeten ze een marge van vertrouwen geven". Van Dijk vergelijkt de ontwikkeling van de mensenrechten met de slogans van de Franse revolutie: "Eerst kwam de vrijheid, vervolgens de solidariteit, en ten slotte de broederschap. In die laatste fase zijn wij nu beland". Mensenrechten gaan veel verder dan martelingen en ar moede. Een menswaardig bestaan bete kent ook onderwijs aan iedereen, het recht op vrede en een gezond milieu voor latere generaties. De Verklaring moet meegroeien met haar tyd". Afhankelijk Momenteel staat de derde generatie rechten ter discussie: de collectieve rechten. Het gaat nu om wereldomvat tende problemen zoals het milieu, de ge zondheidszorg en ruimtevaart. De tech nologische vooruitgang maakt de wereld plL'lt den hun rivaliteit opzij te zetten en te overleggen over problemen die allen aangaan. "Brazilië moet ophouden met de exploitatie van het tropische regen woud, maar dan moeten wy niet langer tropisch hout importeren. Wij zijn wel verplicht de lokale bevolking te helpen aan een substituut. Een gezond milieu is ook in ons belang, daarom moeten we in ternationale afspraken maken". Toch ziet de hoogleraar nog een hiaat. Het asielrecht vormt in zijn ogen het pro bleem van de nabije toekomst. De op vang van politieke vluchtelingen staat in Europa onder zware druk. Vorige week nog werd duidelijk dat na de eenwording in 1993 een vluchteling op onwil zal stuiten als hij zich in de Eu ropese Gemeenschap wil vestigen. Van Dijk vreest dat het tamelijk liberale asiel beleid van Nederland onder druk Europese collega-staten wordt vermin derd tot 'de kleinste gemene deler'. Het asielrecht is weliswaar in 1948 al opgenomen in de Universele Verklaring, r moet nader worden uitgewerkt in algemene beginselen. Dat belemmert restrictief beleid in de toekomst, al dus Van Dijk. Normen "Het is natuurlijk het beste als vluchte lingen zich in naburige staten vestigen. Maar veronderstel dat zij zich uitsluitend veilig voelen in Europa. Dan moeten ze toch worden opgenomen". Van Dijk t daarom voor regels in EG-verband acceptatie, maar ook - verdeling van de financiële lasten. Dwaze Moeders in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires volgen het pro ces tegen de militaire leiders die verantwoordelijk werden gesteld voor het opruimen van duizenden politieke tegenstanders. (foto afp> "Het moet niet zo zijn dat Nederland als enige open huis houdt voor vluchtelin gen. Dat is niet op te brengen". En ten slotte: "Een universele norm voor asielrecht biedt weliswaar geen ga rantie, maar biedt houvast bij nationaal beleid en belemmert restrictieve maatre gelen. Dat is de waarde van een Univer sele Verklaring van de rechten van de enorm kwetsbaar. Van Dijk: "De Wester se samenleving is bijvoorbeeld enorm af hankelijk geworden van wat er in andere landen gebeurt. Denk maar aan de gevol gen van Tsjernobyl voor de natuur en de landbouw in ons land. Denk ook aan de ontbossing in Brazilië en de gevolgen voor het klimaat". Deze ontwikkeling schept in zijn ogen wederzijdse verplichtingen, dwingt lan-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 29